30428

Bohumil Kartous: Nenechme si demokracii znovu ukrást

23. 6. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Zahajovací projev Bohumila Kartouse v neděli odpoledne na LetnéMusím se vám s něčím svěřit.

Hluboce jsem se zmýlil.

Roky jsem byl přesvědčen o tom, že občanská společnost v České republice už není schopna dát masivně najevo nespokojenost se stavem věcí veřejných.

Domníval jsem se, že je už příliš apatická.

Není to tak a vy jste toho důkazem.

Od roku 1989 se zde, na Letné, ještě nesešlo tolik lidí, aby dali důrazně najevo, že chtějí změnu.

Jste tady! Jste ve správný historický okamžik na správném historickém místě!

Proč jste dnes přišli?

30429

Pražské demonstrace v televizi Al Jazeera

23. 6. 2019

čas čtení 4 minuty

Pražská nedělní protibabišovská demonstrace se dostala i do katarské televize Al Jazeera, s live komentářem Jana Čulíka.  Audio (v angličtině) tohoto interview je ZDE, český překlad viz níže.Kamahl Santamaria, moderátor televize Al Jazeera: Právě se v Praze konají protesty, požadující, aby premiér Andrej Babiš odstoupil kvůli obvinění z podvodů. Přicházejí z českého hlavního města skutečně neuvěřitelné záběry. Neuvěřitelné množství lidí, kteří se tuto neděli té demonstrace účastnili. Tyto protesty proti Andreji Babišovi se však konají už od dubna. Téměř půl milionu lidí podepsalo petici požadující, aby odstoupil. Babiš je obviňován, že zneužívá fondů Evropské unie a že miliony eur financují dotace jeho bývalých firem. Tento podnikatel a český populistický politik obvinění popírá. Budeme teď hovořit s Janem Čulíkem, který vyučuje česká studia na univerzitě v Glasgow. Máme ho dnes na Skypu. Jane, jsme rádi, že vás máme ve vysílání. Je to vlastně docela špatné, když na to pomyslíme. Po světě se koná tolik protestů a my jsme zatím toho neslyšeli příliš mnoho o České republice. Ale jak vidíme z těch živých záběrů, veřejnost je v této věci neuvěřitelně silně angažována.

Jan Čulík: No, to je pravda. Někteří komentátoři píší, že to protestují mileniálové. Víte, v České republice je to složité. Je nutno říci, že po pádu komunismu v roce 1989 takzvané mainstreamové demokratické strany se v podstatě úplně zdiskreditovaly korupcí. A tak před několika lety přišel Babiš a populistický prezident Zeman, ti získali velké množství lidové podpory, protože přislíbili, že převezmou vládu a všechno zlepší. Ale bohužel se ukázalo, že jsou také zkorumpovaní, a nadto posunují Českou republiku směrem na Východ, směrem k autoritářským režimům, ke spolupráci se zeměmi, jako je Čína a Rusko. No, a samozřejmě, mnoha lidem se to nelíbí. A je tady ten problém korupce, nebo údajné korupce tohoto pana premiéra, kterého lidé kritizují, že nemá žádnou politickou strategii, kromě toho, že zneužívá státních peněz pro zisk svých soukromých podniků. Ano, takže vznikla revoluce obyčejných lidí. Problémem ale je, že v parlamentu neexistuje většina pro Babišovo odvolání. Takže je velká otázka, zda tyto demonstrace mohou být úspěšné. Někteří komentátoři dokonce varují, že by tyto demonstrace mohly zvýšit Babišovu volební podporu. Protože Babišova strana má v této chvíli podporu asi 30 procent obyvatelstva. Takže je velmi zajímavé, co se vlastně stane.

Moderátor televize Al Jazeera: Ale znovu, jak se dívám na tyto záběry, právě teď, když s vámi mluvíme, ty obrovské počty lidí, nemohu si pomoci a myslím na to, co jsme nedávno také viděli v Hongkongu. To obrovské množství lidí tam. A tlak veřejnosti tam zapracoval. Tohle přece není něco, co by vláda mohla ignorovat.

Jan Čulík:  Problémem v České republice je, že neexistuje vlastně žádná pořádná opozice. Jediná opozice jsou ty už zkorumpované středopravicové strany. Existuje jedna nová strana, Pirátská strana, kterou většinou podporují mladí lidé, a ta má podporu asi 14 procent. Údajně se opozice snaží zorganizovat v parlamentě hlasování o nedůvěře vládě, ale vládnou obavy, že opozice nemá dostatečné množství hlasů a že to nebude úspěšné. Avšak Mikuláš Minář, organizátor těchto demonstrací, student, říká, že oni chtějí kultivovat demokracii a to, co je velmi důležité, je to, že si vytvořili obrovskou síť lidí, nejen v Praze, která je v podstatě prodemokratická, ale také na venkově, který pražští politikové zanedbávali. Minářovo hnutí se zvlášť pyšní tím, že má obrovské množství podpory z venkova, kde normálně lidi milují Babiše. Takže sledujme, co se stane. Ovšem, teď budou následovat letní prázdniny, budou lidé něco dělat přes léto? To se uvidí.

Moderátor: Jane Čulíku, jsem moc rád, že jsme o tom s vámi mohli mluvit. Je to velice zajímavé.

Na Letné by se mělo demonstrovat za obnovu levice

23. 6. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Demonstranti na Letné by měli demonstrovat především proti neschopné opozici, aby konečně uchopila probibabišovský elektorát a vyhrála s ním volby. Měli by mít na paměti do očí bijící rozdíl mezi výsledkem českých a slovenských prezidentských voleb. Na Slovensku pan Mistrík odstoupil před prvním kolem ve prospěch paní Čaputové a její preference vzrostly po tomto kroku z nějakých 10% na téměř 50%. Taky jsme dávno nemuseli mít Zemana. A zejména by měli demonstrovat za to, aby někdo zleva vzal Babišovi jeho současné voliče. Vlastně pokud by se měli řídit účinným prostředkem na politické zničení Babiše, a zřejmě jediným účinným, pak by měli demonstrovat za obnovu české levice.

Ještě k tomu Zemanovi: představte si, že by za současné situace byl prezidentem Drahoš a ne Zeman. Pád vlády by znamenal přesun rozhodující pravomoci do rukou Drahoše, naopak dnes nám kvůli Zemanovi hrozí Rusnokova vláda II, která bude v každém smyslu horší než vláda současná (nota bene její šéf bude asi Babiš, ale tentokrát už jako naprostý otrok Zemana).

To nejlepší, čeho mohou demonstranti dosáhnout, jsou předčasné volby... a ty vyhraje Babiš. A pokud by v nich pod 5% propadly strany jako TOP09, KDU a STAN a ČSSD a KSČM, tak Babiš s pomocí DHondtovy metody může mít po nových volbách více než 100 mandátů ve Sněmovně a jednobarevnou většinovou vládu.

Proč jdu zítra na Letnou

22. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 1 minuta

 

Má to tři důvody. První je, že to považuju za správné. Pokud s něčím nesouhlasím, je správné to dát najevo - nahlas, intenzivně, osobně. Je to opravdu tak jednoduché. Žádná "ale", žádné "a co tím změníte? Nic!", žádné "stejně neodstoupí". Jdu vyjádřit svůj nesouhlas.

Rozhovor Britských listů 224. Proč jsou finské školy tak dobře připraveny na robotizaci a české tak špatně?

21. 6. 2019

čas čtení 1 minutaFor English, scroll below. This interview is in English with Czech subtitles.


Finská pedagožka Susanna Bäckman pořádá v ČR semináře a workshopy o nejmodernější praxi finského školství. Jan Čulík s ní v tomto Rozhovoru Britských listů mluví o hodnotách finské pedagogiky a o tom, jak pozoruhodně inteligentním způsobem je finské školství připraveno na blížící se revoluci umělé inteligence. Finští učitelé - stejně jako nikdo z nás - nevědí, co mají dnes žáky učit, protože nikdo neví, jak bude svět vypadat za deset či dvacet let. Na rozdíl od ostře konzervativního, nepedagogického českého školství však mají pro tuto situaci ohromující, inteligentní řešení. Proč ho nemá Česká republika? Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. června 2019.

Finnish educationalist Susanna Bäckman, who now works in the Czech Republic, discusses  the remarkably innovative practice of the contemporary Finnish education system showing how well it is prepared for the forthcoming AI revolution.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Ultrapravičák Steve Bannon: Pomáhal jsem Borisi Johnsonovi psát projev už v roce 2018

23. 6. 2019

čas čtení < 1 minutaKontroverzní ultrapravičák Steve Bannon, bývalý šéf Trumpovy předvolební kampaně, spolupracoval s britským kandidátem na premiéra Borisem Johnsonem - přestože ten opakovaně lže, že Bannona vůbec nezná.

Novinářka  Carole Cadwalladr získala video Steva Bannona od dokumentaristky Alison Klaymanové, v němž Bannon hovoří o tom, že pomohl Johnsonovi v červenci 2018 po jeho rezignaci na místo britského ministra zahraničí napsat jeho rezignační projev, v němž Johnson zaútočil na premiérku Theresu Mayovou. Obvinění, že Johnson spolupracuje s Bannonem, "není nic jiného než levicová fantazie", tvrdil Johnson loni v létě.

Bannon se spolčuje s neonacisty v USA i v Evropě. S Johnsonem jako hlavním kandidátem na britského premiéra vstupuje bannonismus do britské politiky, která se posunuje radikálně k ultrapravici, konstatuje autorka.

Podrobnosti v angličtině ZDE  ZDE

 

 

Týden (měsíc, rok) v České republice, aneb jak z vás média dělají blbce

21. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty

 

Středa: dva občané ČR se dopustili znásilnění* (v médiích nic)
Čtvrtek: dva občané ČR se dopustili znásilnění (v médiích nic)
Pátek: dva občané ČR se dopustili znásilnění (v médiích nic)
Sobota: dva občané ČR se dopustili znásilnění (v médiích nic)
Neděle: dva občané ČR se dopustili znásilnění (v médiích nic)
Pondělí: dva občané ČR se dopustili znásilnění (v médiích nic)
Úterý: 1 cizinec se v ČR se dopustil znásilnění (zásadní zpráva dne, otvírák předních novin)

My vlastně fake news ani nepotřebujeme, dokážeme si vypatlat mozky i přes true stories.

(* = průměrný počet prokázaných znásilnění v zemi denně, skutečné počty samozřejmě kolísají)

Česká média lhala, že zmíněný muž byl v Německu odsouzen za "násilné činy". Byl odsouzen za neplacení pokut za jízdu veřejnou dopravou načerno a za nadávky sociální pracovnici. Normální frustrace uprchlíka, který skončil v nepřátelském státě.

Pozn. JČ:  V civilizovaných médiích se neuvádí enticita pachatele, protože to vytváří u blbů falešný dojem, že trestný čin spáchala celá komunita. Když někoho zavraždí, podle titulku, Čech, idioti usoudí, že všichni Češi jsou vrazi.

Jan Moláček na Facebooku argumentuje, že ČSSD znovu selhala, protože její ministři vnitra a zahraničí nepodnikli proti znásilnění cizincem razantní kroky. Že prý jejich nečinnost "posílí Okamuru".    Obávám se, že měli udělat přesný opak. Měli vystoupit, upozornit, že znásilnění ženy je vážný trestný čin v každém případě, ale že v ČR dochází k více než 600 znásilnění ročně, ke dvěma každý den a že žádná hrozba od imigrantů nehrozí. Začít prohlubovat rasismus a populismus jen ve snaze zvýšit si volební podporu je cesta do pekla.


Z více než dvou tisíc pachatelů za období posledních deseti let bylo 86,1 % (1921) příslušníků České republiky, 4,1 % občanů Slovenska (91), 4,5 % státních příslušníků ostatních zemí Evropské Unie (101, 28 zemí EU) a 5,3 % občanů ostatních zemí. Z těchto ostatních zemí byla nejčastěji zastoupena Ukrajina (56), Moldavsko (12), Mongolsko (8) a Vietnam (5). Všechny ostatní země byly zastoupeny maximálně třemi pachateli znásilnění za období 10 let.

Co nám toto říká? Inu, relativně jednoduchou věc: Pokud se někdo dopustí znásilnění a je za něj v České republice odsouzen, tak to je ve velké většině případů občan České republiky a v naprosté většině případů pak občan země Evropské unie. Pokud se nejednalo o občana země Evropské unie, pak ve většině případů za tyto trestné činy nebyli odsouzeni pachatelé z muslimských zemí: Pokud byli, pak maximálně jeden příslušník dané země méně často než jednou za tři roky. Medializovaný případ je tedy výraznou raritou (pokud bude pachatel shledán vinný). ZDEDo Evropy přijdou příští týden nebezpečně vysoké teploty, až 40 stupňů Celsia

21. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Babiš:  "Proč bychom měli rozhodovat 31 let předčasně o tom, co se stane v roce 2050?"

Příští týden má přijít do Evropy potenciálně rekordní vlna vedra, ohrožující starší lidi a děti na životě. Teploty od Španělska po Německo mají překonat 32 stupňů Celsia a v některých oblastech dosáhnout až 40 C.


Aktualizace: Meteorologové mezitím odhad mírně snížili, teplota má podle nich v Praze příští týden dosáhnout "jen" 35 stupňů Celsia.

Známý norský meteorologický server Yr.no předpovídá pro příští týden pro Prahu na středu 26.6. 36 stupňů Celsia a na neděli 30.6. 38 stupňů Celsia (viz obrázek).

Součinnost bouře, která se zasekla nad Atlantikem, a vysokého tlaku nad střední Evropou přitáhne z Afriky velmi horký vzduch. To povede k "potenciálně nebezpečné vlně veder na velké části západní a střední Evropy". Meteorologové v Německu uvádějí, že je větší než padesátiprocentní pravděpodobnost, že teploty dosáhnou 40 stupňů Celsia.

Vzhledem k tomu, že teplota o moc nepoklesne ani v noci a rozpálené domy nezchladnou, bude obtížné spát a zvyšuje se riziko onemocnění způsobených horkem. Tím jsou především ohroženi starší lidé a děti. Ti by neměli během největšího vedra vycházet z domu.

Dlouhodobé předpovědi počasí ukazují, že letní teploty v červenci a v srpnu budou vyšší, než je normál. Budou podobné jako v roce 2018, což byl jeden z rekordně nejteplejších roků zaznamenaných na evropském kontinentě.

Vědci poukazují na to, že loňská vedra vedla k zvýšené úmrtnosti, k dramatickému poklesu výnosů plodin, k uzavření jaderných elektráren a k nekontrolovatelným požárům za polárním kruhem. Byla způsobena globálním oteplováním a extremní klimatická období budou v nadcházejících letech a desetiletích pravidelnými jevy.

V Bruselu odmítly Polsko, ČR a Maďarsko, aby EU přislíbila, že do roku 2050 sníží emise uhlíku na nulu.


Podrobnosti v angličtině ZDE


Ekologické znepokojení v ČR volby vyhrávat nebude

22. 6. 2019 / Roman Kanda

čas čtení 2 minuty

Zítra se má konat velká demonstrace na Letné. Nejsem nyní v Praze, a tak vyjadřuji celé akci svou podporu aspoň na dálku. Mám k tomu jen tři poznámky:

1) Zatímco intelektuální levice diskutuje o populismu a boji proti kapitálu, ulice českých měst zaplňuje lid. Levice na to neumí vůbec reagovat. Na plátku Švihlíkové a kol. (jmenuje se to Argument nebo tak nějak) jsem četl několik normalizačních blábolů – no jo, asi do ulic nevyšel ten „správný lid“. Na Alarmu zase straší tím, co/kdo údajně přijde po Babišovi. Tomu sice rozumím, ovšem na druhou stranu – kdo se bojí, nesmí do lesa. Někdy je třeba jednat TEĎ, a ne až potom.

Budoucí britský premiér(?): Znepokojení sousedé zavolali policii na Borise Johnsona kvůli zuřivé noční hádce s partnerkou

21. 6. 2019

čas čtení 3 minuty

Znamená to, že Boris Johnson svou šanci stát se premiérem - právem  - prohrál?

Aktualizace: Boris Johnson usiluje o soudní příkaz, který by měl zakázat médiím zveřejnit nahrávku jeho zuřivé hádky s partnerkou:

V pátek v časných ranních hodinách se dostavila policie do londýnského bytu budoucího (?) britského premiéra Borise Johnsona a jeho partnerky Carrie Symondsové poté, co sousedi slyšeli zuřivou, hlučnou hádku a tvrdé rány v jejich bytě.

Hádku bylo možno slyšet na ulici před domem, kde možný budoucí premiér žije se Symondsovou, bývalou tiskovou mluvčí Konzervativní strany.

Soused sdělil deníku Guardian, že všichni slyšeli, jak ženský hlas křičí a následovaly tupé rány a mlácení dveřmi. V jedné chvíli bylo slyšet, jak Symondsová křičí "Nesahej na mne!" a "Vypadni z mého bytu!"

ČR, Polsko a Maďarsko zabránily EU, aby usilovala o nulové emise uhlíku do roku 2050

21. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Babiš řekl po příjezdu na summit: "Proč bychom měli rozhodovat 31 let předčasně o tom, co se stane v roce 2050?"

Polsko, Česká republika a Maďarsko odmítly podepsat dokument, který považují aktivisté stejně za příliš vágní


Vedoucí činitelé členských zemí Evropské unie se v Bruselu střetli ohledně role Evropské unie při boji proti krizi globálního oteplování, která vážně hrozí zvýšit riziko sucha, záplav, extremního horka, chudoby a likvidace flóry a fauny po celém světě.

Česká republika a Polsko zabránily v této věci v Bruselu kompromisu.

Trump: Zrušil jsem letecký úder proti Íránu, protože by zahynulo 150 lidí

21. 6. 2019

čas čtení 2 minutyDonald Trump zrušil letecký úder proti Íránu deset minut před tím, než k němu mělo podle jeho rozkazu dojít, protože by nebylo přiměřené usmrtit 150 lidí odvetou za zničení jednoho bezpilotního letounu.

"Měli jsme odjištěno a nabito a  byli jsme včera v noci připraveni zaútočit na tři různá místa, když jsem se zeptal, kolik lidí zemře," napsal Trump v pátek na Twitteru. "150 lidí, pane," odpověděl generál. 10 minut před úderem jsem ho zastavil. Není to přiměřené za sestřelení bezpilotního dronu. Nespěchám. Naše armáda je znovu rekonstruována, a je připravena bojovat, je daleko nejlepší na světě. Sankce působí a další jsme přidali včera večer. Írán NIKDY nemůže mít jaderné zbraně, ani pro USA, ani proti SVĚTU!"

Red herring z Kosteleckých uzenin, čili Anežka Hrůzová z Litoměřic

21. 6. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Před nedělní protivládní demonstrací na Letné lze pozorovat klopotné úsilí všemi možnými i nemožnými způsoby dikreditovat organizátory i účastníky akce ZDE, na čemž se podílí také proruská dezinformační scéna ZDE. A Okamurova SPD, jejíž účast na protivládních protestech je nulová, na sebe mezitím strhává pozornost mimořádně agresívní rasistickou propagandou ohledně nedošetřené a podle aktuální vyšetřovací verze přinejmenším netypické kauzy v Litoměřicích ZDE.

Jde do tuhého. Dokáží parlament a Policie ČR razantně zasáhnout proti Okamurově nenávisti a rasismu?

20. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta


Demonstrace jako z Guinnessovy knihy rekordů

21. 6. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 Na nedělní protivládní demonstraci na Letné nejsou politici zvaní, tvrdí její organizátoři. Zdá se mi to výmluvné. Na odporu k politikům je shoda naštvané veřejnosti asi největší. Tento vítr vynesl do politických výšin Věci veřejné, které se pak zahubily vlastní rozhádaností, a Andreje Babiše, který měl to štěstí, že se mu podařilo během pár let ve vysoké politici zničit levici a osedlat si její voliče. Bez bývalých voličů ČSSD a KSČM by byl už dávno politickou nulou.

Skandál: Britský konzervativní náměstek ministra fyzicky zaútočil na aktivistku

21. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Útočník byl suspendován ze své funkce.

Přicházejí další důkazy, že britská Konzervativní strana se stává spolkem agresivních a hašteřivých stárnoucích mužů. Policie byla informována, že konzervativní poslanec Mark Field fyzicky zaútočil na aktivistku z Greenpeace, která s kolegy ve věci protestu proti globálnímu oteplování narušila projev britského ministra financi. Incident natočila a odvysílala britská komerční televize ITV:
Mark Field je náměstkem ministra zahraničí. Ozývají se hlasy požadující jeho rezignaci.

Desítky aktivistů Greenpeace pronikly do Mansion House v londýnské City, kde přednášel svůj projev britský ministr financí.

Je Putin poslušnou loutkou ruských tajných služeb?

21. 6. 2019

čas čtení 4 minutyLetošní petrohradské Mezinárodní ekonomické fórum bylo postiženo skandálem kolem zatčení amerického podnikatele Michaela Calveye, jehož zatčení začátkem letošního roku vyvolalo šok v mezinárodní podnikatelské komunitě. Calvey, jeden z mála posledních cizinců, kteří se snaží působit na ruském trhu, byl posléze propuštěn, ale byl předtím zatčen a obviněn v důsledku udání od podnikatelského soupeře, který si na něj stěžoval FSB, následnické organizaci po KGB.

Celá řada často špatně promyšlených dobrodružství, od vojenské intervence na Donbasu v roce 2014, po zásahy do amerických prezidentských voleb v roce 2016, až po pokus zavraždit v Británii r. 2018 Sergeje Skripala vedla k tomu, že na Rusko byly uvaleny sankce, NATO se řádně sjednotilo, Evropa se znovu vyzbrojuje a Spojené státy mají nyní vůči Rusku daleko tvrdší strategii, než tomu bylo kdy od rozkladu Sovětského svazu, píše Mark Galeotti.

Guardian: Návštěva Čaputové v Česku povzbudila české liberály

21. 6. 2019

čas čtení 1 minutaNávštěva nové slovenské prezidentky Zuzany Čaputové v ČR, v rámci konvence, vzniklé po rozdělení Československa v roce 1993, že totiž první návštěva nového prezidenta bude do druhé části bývalého Československa, byla pikantní, protože politické názory Čaputové jsou tak radikálně odlišné od názorů populistického prezidenta Miloše Zemana, píše z Prahy v deníku Guardian Robert Tait.

Vládly obavy, že Zeman řekne během návštěvy něco blbého, neboť z něho často padají politicky necitlivé a někdy sexistické výroky. Návštěva Zuzany Čaputové v Praze se také odehrála těsně před přípravou další velké demonstrace proti Babišovi a jeho korupčním praktikám,  která se bude konat v neděli 23. června.

Volby nového britského premiéra se proměnily v opravdovou frašku

20. 6. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyVe čtvrtek v 18.20 britského času byly v Dolní sněmovně oznámeny výsledky posledního hlasování konzervativních poslanců o kandidátech na budoucího šéfa britské Konzervativní strany - a bohužel také - britského premiéra - bez všeobecných voleb a bez rozhodování občanů a veřejnosti.

Do posledního kola hlasování postupuje klaun, lhář a podvodník Boris Johnson s rekordním počtem 160 poslaneckých hlasů! Johnson nemá žádné řešení jak realizovat brexit, kromě toho, že prý pojede do Bruselu a bude tam na evropské politiky křičet.

Británie: Corbynova labouristická opozice je naprosto neschopná

21. 6. 2019

čas čtení 3 minuty


Národ sleduje podivnou skupinu mužů, dostatečně šílených na to, aby usilovali o převzetí moci v zemi, která je uprostřed neřešitelné krize, kterou oni sami vyvolali. Jak to konstatoval ve čtvrtek zoufalý a odcházející britský ministr financí, lžou všichni, jako když tiskne: žádná nová dohoda s Evropskou unií nebude, parlament jim zabrání vypadnout z EU bez dohody, a ani nebudou moci splnit své divoké přísliby, že zruší daně - a vědí to všechno moc dobře, píše Poly Toynbee.

30427

Monitor Jana Paula: Zemřel malíř Petr Vaněček, co dál?

21. 6. 2019 / Jan Paul

čas čtení 6 minut

Svět je plný paradoxů, a nyní k nim přibyl ještě jeden drobný. Veřejnost se o smrti malíře Petra Vaněčka dozvěděla až z bulvárního Blesku, jako kdyby veřejnost - a ta blesková zvlášť - měla vědět, kdo to vlastně byl Petr Vaněček, který se na české výtvarné scéně od začátku devadesátých let minulého století prakticky neukazoval, a na té veřejné už vůbec ne. Nabízí se otázka, koho a co jsme v něm vlastně ztratili, a odpovědět na ni bude důležité, a vůbec ne jednoduché, a to i přesto, že řada lidí zná usměvavého a vousatého „bohéma“ z nějaké vlastní autentické zkušenosti.

České elity jako nástroj kremelské mocenské politiky ve střední a jihovýchodní Evropě

20. 6. 2019

čas čtení 7 minut

Níže přeložený text Iliana Vasileva z Centra pro balkánská a černomořská studia a publikovaný na bulharském serveru Bulgaria Analytica pochází z března 2018. Důvodů, proč jej publikovat v červnu 2019, je hned několik. Po přečtení textu dobře vynikne role, kterou Andrej Babiš plní pro další české oligarchy. Ti jsou v některých případech mnohem mocnější než on a právě díky Babišově angažmá v politice se těší vítanému mediálnímu závětří, díky kterému mohou pokračovat ve své strategii ukotvit Českou republiku pevně v oligarchickém systému vládnutí, které Viktor Orbán cynicky nazývá „iliberální demokracií“, poznamenává Albín Sybera.

Lídři EU se přou o špičkové pozice

21. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Lídři EU se scházejí v Bruselu, aby se pokusili dohodnout, kdo by měl obsadit špičkové pozice. Berlín a Paříž se neshodují v otázce, kdo je nejlépe disponován zvládnout výzvy jako brexit a změna klimatu.

Rozhovor Britských listů 223. Proč vraždí lidi jiné lidi za to, čím si o nich chybně myslí, že jsou?

14. 6. 2019

čas čtení 1 minuta


For English, scroll below. Fergal Keane´s presentation is in English with Czech subtitles.


Pozn. JČ: Toto vystoupení Fergala Keana je vynikající. Má zásadní dopady i pro novinářskou práci v České republice.

PS. Upozorňuji, že novinářskou práci Fergala Keana sleduje globálně v zahraničním vysílání společnosti BBC 394 milionů lidí. (Je docela komické, jak jsme v Čechách mimo.)Na 45. mezinárodní konferenci European Broadcasting Union promluvil douholetý slavný rozhlasový a televizní reportér společnosti BBC Fergal Keane o své osobní zkušenosti z genocidy ve Rwandě, k níž došlo právě před pětadvaceti lety, a pohovořil také o několika dalších velmi významných aspektech novinářské práce. Toto jeho vystoupení se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. června 2019.

Fergal Keane, BBC Africa reporter, speaks about his personal experiences from the genocide in Rwanda, which he reported upon twenty-five years ago. He spoke during the 45th EBU International feature conference in Castlemartyr, Cork, Ireland.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Itálie se snaží vyhnout evropské izolaci

21. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Italské vládní strany jsou v Bruselu marginální silou, píše Silvia Sciorilliová Borrelliová. Právě ve chvíli, kdy by se jim hodili přátelé na vysokých pozicích, mají problém najít v Bruselu spojence.

29561

Lhostejnost nás zabíjí

20. 6. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Úmrtí bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího a obecně okolnosti, jež vedly k jeho předčasné smrti, přinášejí další cennou lekci o našich vztazích s otřesnými režimy, které s notnou dávkou pokrytectví bereme jako politickou nutnost. Již nyní je zcela zjevné, že Sisího autoritářský režim usilovně pracoval na tom, aby prvnímu demokraticky zvolenému prezidentovi Egypta zkrátil život. Opět máme po čase možnost pohlédnout zpytavě do vlastního zrcadla - a není to zrovna moc příjemný pohled.

Hlasování o registru smluv jako sonda do politické reality ČR

19. 6. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Složitost hledání společné koalice proti Andreji Babišovi ilustruje čerstvé hlasování o registru smluv ve Sněmovně. Šlo o to, zda také firmy jako ČEZ nebo České dráhy budou muset být transparentní, pokud jde o smlouvy, které uzavírají. Naprostá transparentnost hospodaření s veřejnými penězi, tedy povinnost zveřejňovat smlouvy v registru smluv i pro ČEZ a podobné firmy, byla především priorita pirátů.

Český stát: Rozpuštěný a vypuštěný?

19. 6. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Z analýzy chystaných daňových změn, jejímž autorem je Jiří Sezemský ZDE, vyplývají dva hlavní závěry. Za prvé, populistická Babišova vláda již zcela zjevně předvádí ochotu raději mocně "přidusit" ekonomiku a podvázat budoucí rozvojové možnosti, než by omezila rozkrádání státu a rutinní uplácení svých klíčových voličských skupin ze státního rozpočtu. Za druhé, na lokální úrovni má Babišova vláda v úmyslu vytvořit systém relativně nezávislých pašalíků živící se samostatnými příjmy, jako až pětinásobně zvýšené poplatky za ubytování či až pětinásobně zvýšená daň z nemovitostí. Takový plán má ovšem potenciál zhatit i dosud jedinou realistickou opoziční volební strategii: Překlopení okresních měst na stranu protibabišovského tábora.

Kanada: Služba Airbnb zřejmě z trhu s nájmy stáhla 31 000 domů

21. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Stránky zprostředkující krátkodobý podnájem "mají dost velký dopad na náš trh s bydlením", tvrdí výzkumníci McGill University v průlomové studii. Po celé zemi bylo v roce 2018 přes 31 000 domů tak často pronajímáno přes Airbnb, že zřejmě došlo k jejich odstranění z trhu s dlouhodobými pronájmy, informují Tom Cardoso a Matt Lundy.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

"Politická potupa pro nás"

20. 6. 2019 / Lukáš Kraus

čas čtení 2 minuty

Mariánský sloup byl postaven za peníze z konfiskovaného majetku, přesněji z nakradeného majetku. Už tím byl tento sloup "poskvrněn" a byl "politickou potupou pro nás", jak konstatoval i Masaryk. Jeho symbolika nikdy nebyla jen o nějakých Švédech. Nápis na sloupu od Ferdinanda III. nelze dezinterpretovat. Bylo tam, že se zde vypíná pomník vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím, chápejme nad náboženskou svobodou, která v progresivních Čechách "dvojího lidu" panovala a byla předobrazem náboženských svobod a tolerance, jak je chápeme i ve 21. století.

K tomu:

V Maďarsku přes noc spadl měsíční průměr srážek

21. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Ve středu odpoledne těžké bouře zasáhly části maďarského území a zhruba se vyrovnaly měsíčnímu průměru srážek, informuje Fanni Kaszásová. Náhlý a nadměrný déšť způsobil povodňové vlny a narušil dopravu na několika místech země. Například v Szolnoku byl podjezd naplněn takovým množstvím vody, že se auta potopila. V dalších městech a vesnicích došlo k zaplavení ulic a domů.

Každého třetího Rusa ohrožuje chudoba

21. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Úřady bojují se statistickou, nikoliv s reálnou bídou, píše Olga Solovjovová. Dnes se v Rusku za hranicí chudoby podle oficiálních údajů nachází takřka 19 milionů lidí. Nicméně používaná kritéria bídy jsou dosti relativní a často svévolná. Pokud byste sčítali chudé současnějšími metodami, do této kategorie spadá téměř třetina ruského obyvatelstva.

Saúdská Arábie podle USA nerekrutuje dětské vojáky

20. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo zablokoval začlenění Saúdské Arábie na americký seznam zemí, které rekrutují dětské vojáky – a to navzdory zjištění expertů, že koalice zemí vedených Saúdskou Arábií nasazuje v Jemenu nezletilé vojáky.

Toto rozhodnutí, které vyvolalo okamžitou kritiku ze strany lidskoprávních aktivistů a vrcholného demokratického zákonodárce, se může stát podnětem nových obvinění, že administrativa prezidenta Trumpa prioritizuje bezpečnostní a ekonomické zájmy se Saúdskou Arábií.

Pompeovu kroku předcházela intenzivní debata uvnitř Trumpovy vlády v době, kdy roste napětí mezi Spojenými státy a Íránem, největším regionálním protivníkem Saúdské Arábie. Na seznam zemí rekrutujících dětských vojáků byl místo Saúdské Arábie zahrnut Súdán.

Bližší informace ZDE

Odvolací soud v Londýně: Britské prodeje zbraní Saúdské Arábii jsou protizákonné

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Odvolací soud v Londýně rozhodl, že britské prodeje zbraní Saúdské Arábii, které se používají v Jemenu, jsou protizákonné, protože jsou tyto zbraně používány i k zabíjení civilistů při necíleném leteckém bombardování.

Tři britští vysocí soudci vydali tento verdikt na základě žaloby organizace Campaign agaist Arm Trade, která obvinila britskou vládu, že schvaluje prodej zbraní i v těch případech, kdy existuje jasné riziko, že jejich používání může porušit mezinárodní humanitární právo.

Další šílená televizní debata "kandidátů" na britského premiéra

19. 6. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 7 minutMohli bychom prosím zajistit, aby tato úterní televizní diskuse nikdy nebyla promítnuta nikomu v zahraničí, nikdy? Prosím, uzamkněte tu nahrávku to skříně. Nechme si to jen pro sebe. Trapná rodiná tajemství a tak:Theresa Mayová: "Tak vy sráčí jste si mysleli, že je to lehké, co?"


V televizi BBC se v úterý večer ve 20 hodin konala další děsivá debata pěti "kandidátů" na nového britského premiéra. Úroveň byla otřesná. BBC vybrala relativně inteligentní otázky, které z obrazovky v různých britských městech pěti "kandidátům" dávali různí občané. Moderátorka Emily Maitlis byla však slabá a muži padesátníci ji lehce ignorovali a překřičeli, po část pořadu se volně hádali mezi sebou. Debaty se tentokrát poprvé účastnil i favorit konzervativních poslanců a důchodcovských členů Konzervativní strany, lhář, podvodník a hlupák Boris Johnson, avšak neřekl nic podstatného kromě prázdných blábolů. Jediným realističtějším účastníkem debaty byl Rory Stewart, který se během zmatené diskuse snažil odlišovat od ostatních čtyř podvodníků a snažil se - pokud ho bylo slyšet - marně formulovat věcnější otázky. Nikdo ho neposlouchal.

Čtyři kandidáti celou dobu říkali jen "Já, já. já." Neměli žádné řešení pro brexit a jen blábolili. Přesně to shrnula jedna dáma na twitteru:

Svobodný trh!

19. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Nebudu psát nic o Klausovi, ale napíšu něco o najímání posádek na lodě. Shodou okolností jsem totiž docela intenzivně diskutoval jeden startup který se tím zabýval, s lidmi kteří se na jachty a lodě dávají najímat, takže vědí jak to funguje.

Posádky lodí jsou sezónní záležitost. Je to práce nadprůměrně placená, ale je hodně náročná, posádka je k dispozici v režimu 24/7, protože i klienti fungují víceméně v režimu 24/7. Žádné víkendy, velmi krátké noční odpočinky, též noční služby. Na lodi je práce pořád.

Muhammad Mursí byl „zavražděn“

20. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Přátelé a kolegové bývalého egyptského prezidenta Mursího tvrdí, že jej „zavraždily“ egyptské bezpečnostní služby. Policie podle jejich slov neposkytla Mursímu první pomoc poté, co během soudního jednání zkolaboval. Vězeňská stráž navzdory skutečnosti, že další obvinění volali o pomoc, nechala bývalého prezidenta ležet bezvládného na podlaze více než 20 minut.

Krize v Zálivu: USA posílají na Blízký východ další vojáky

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Uprostřed rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Íránem posílá úřadující ministr obrany Patrick Shanahan na Blízký východ další tisícovku amerických vojáků. Pentagon tento týden zveřejnil nové záběry, které mají být dokazovat, že Írán je zodpovědný za útok na dva tankery v Ománském zálivu. Záběry podle Pentagonu zachycují příslušníky íránských revolučních gard, kteří se snaží odstranit nevybuchlou minu z trupu japonského plavidla. Tuto verzi událostí však popírá majitel japonského tankeru. Naproti tomu jeden íránský politolog hovořící ve vysílání BBC z Teheránu vyjádřil názor, že útok musely provést íránské jednotky, protože oblast je tak blízko íránských hranic a je pod totální kontrolou íránských úřadů - nic se tam bez vědomí íránských úřadů nemůže stát.

Írán sestřelil americký dron

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:  Donald Trump odmítl eskalovat konflikt s Íránem v Perském zálivu. Vyjádřil se, že sestřelení amerického dronu zřejmě nařídil "nedisciplinovaný a stupidní" íránský důstojník bez schválení z Teheránu a zdůraznil, že letoun byl bezpilotní. Po jednání se vysokými armádními důstojníky Trump prohlásil: "Asi to byl generál nebo někdo, kdo udělal tu chybu, že ten dron nechal sestřelit. Nechce se mi věřit, že to bylo úmyslné, jestliže chcete vědět, co si myslím. Myslím, že to byl někdo, kdo byl nedisciplinovaný a stupidní, kdo to udělal," řekl Trump novinářům. "Byl to velmi hloupý čin."

Trump znovu opakoval, že USA by reagovaly vojensky, pokud by íránské jednotky nebo jednotky, které bojují v zájmu Íránu, zranily nebo usmrtily Američany, ale že tato situace nenastala. ZDE  

Aktualizace: Donald Trump se na Twitteru vyjádřil, že sestřelením dronu udělal Írán "velkou chybu".  Jednal s šéfy americké armády a vyjádřil se, že "se dostáváme do špatného prostoru, moje alternativy mizí".  Sestřelený dron byl sice bez lidské posádky, ale byl velký a velmi drahý. ZDE

Írán sestřelil americký dron, který letěl v Hormuzské úžině. Obvinil Washington, že porušil suverenitu Íránu a že se snaží prohlubovat napětí v regionu.

Íránské revoluční gardy sdělily ve čtvrtek, že použily raketu země vzduch k sestřelení toho, co charakterizovaly jako americký "špionážní" dron, který údajně narušil íránský vzdušný prostor.

Americká armáda potvrdila, že jeden jejich bezpilotní letoun byl sestřelen, avšak letěl podle nich v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda minulý týden obvinial Írán, že odpálil raketu na jiný drob, který reagoval na krizi ohledně ropných tankerů v Ománském zálivu.

Napětí v Perském zálivu sílí od 13. června, kdy Spojené státy obvinily Írán, že zaútočil minami na dva ropné tankery v Ománském zálivu.

 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 

Imigrace zvířat (?)

20. 6. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Stále se v tomhle kontextu bavíme jenom o lidech.

Bajkoidní přístup by nám ale možná pomohl trochu líp se v problematice zorientovat.

Představte si třeba, jak Karkulka po dlouhé cestě českou či moravskou polopouští a vyschlou savanou se po velkém strádání s jazykem na blůzičce doplazí do babiččiny řadovky s normovanou zahrádkou na okraji vesničky střediskové. Babička už kupodivu v 19:00 hodin leží v posteli, aniž by se podívala na další díl seriálu "Přežili rok 2000?"

OSN: Saúdský princ Salmán by měl být vyšetřován za vraždu Chašákdžího

19. 6. 2019

čas čtení 1 minutaSaúdský korunní princ by měl být vyšetřován z vraždy novináře Džamála Chašákdžího, protože existují "věrohodné důkazy", že vinu za jeho vraždu nese právě on a vysocí činitelé saúdského režimu. Vyplývá to z ostře kritické a forenzní zprávy OSN.

Zdrcující stostránková analýza toho, co se stalo loni v říjnu Chašákdžímu uzavírá Agnes Callamard, mimořádná vyšetřovatelka OSN, že vražda tohoto novináře byla "mezinárodním zločinem".

Středeční Dolní sněmovna: "Boris Johnson je rasista a je naprosto nevhodný na funkci premiéra"

19. 6. 2019

čas čtení 3 minuty

Ian Blackford, šéf skotských nacionalistů v anglické Dolní sněmovně: Souhlasí paní premiérka s názorem nejpřednějšího kandidáta, že Skotové jsou havěť a škodná a měli by být umístěni do ghet a vyhlazeni?

Theresa Mayová: Mohu jen říci panu poslanci, že Konzervativní a unionistická strana považuje občany ze všech částí tohoto Spojeného království velmi vážně, ale my vítáme práci lidí ze všech částí tohoto Spojeného království, protože to činí Spojené království tou nesmírně významnou zemí, jíž je, a kéž by Skotsko dlouho zůstalo jeho součástí.
Ian Blackford: No, samozřejmě, pane předsedo, na slovech záleží i na činech záleží. O muži, který zveřejnil tato slova ve svém časopise, rozhodla paní premiérka, že je vhodné ho jmenovat do úřadu našeho nejvyššího diplomata. A to není od něho všechno. Řekl, že Skotům by mělo být zakázáno stát se premiérem, zakázáno stát se premiérem, pane předsedo. A že libra vydaná v londýnském Croydonu má větší hodnotu než libra vydaná ve skotském regionu Strathclyde. To je člověk, který není vhodný pro žádný státní úřad. Bylo řečeno, pane předsedo, že konečnou mírou každé osoby je nikoliv to, kde stojí, kdy je to pohodlné, ale kde stojí v obtížných dobách a dobách kontroverze. Dnes je obtížná doba, a tak se ptám, zda si paní premiérka uvědomuje, nejen, že je tento poslanec rasista, ale že vyvolává konflikty v komunitách a je o něm dlouho známo, že je to podvodník. Opravdu si paní premiérka upřímně myslí...

Předseda sněmovny John Bercow: Pořádek! Pořádek! Jestliže pan poslanec hovoří o současném poslanci Dolní sněmovny, nevím, zda tomu tak je, ale pokud ano, měl by si velmi dávat pozor na jazyk, jakého používá, měl ho informovat toho pana poslance předem. Ale naléhám na něho, naléhám na něho, aby zvažoval svá slova. Pan Ian Blackford. A opravdu, myslím, že by bylo daleko lepší, kdyby v této chvíli stáhl veškerá obvinění z rasismu vznesená proti nějakému konkrétnímu poslanci. Nemyslím, že zde je pro to vhodné fórum. Nemyslím, že toto je správný způsob jak se chovat. Pan Ian Blackford.

Ian Blackford: Pane předsedo, toho pana poslance jsem informoval, ale pan poslanec se vyjádřil o muslimkách, že to jsou poštovní schránky, chrakterizoval lidi z Afriky jako osoby s "melounovými úsměvy". A řekl další odpornou pomluvu, kterou nepoctím tím, abych ji opakoval. Jestliže to není rasistické, pane předsedo, tak pak už nevím, co je. Opravdu se paní premiérka upřímně domnívá, že tenhle muž je vhodný pro úřad premiéra?


Novinář Nick Cohen: Mluvil jsem včera s jedním konzervativním poslancem, který podporuje Borise Johnsona na funkci premiéra

"Myslíte si, že bude jako premiér dobrý?"
"Ne."
"Co proboha udělá ohledně brexitu?"
"To nikdo neví."
"Proč ho tedy chcete?"
"Je nejlepší nadějí, jakou máme."
"Tím 'my' myslíte Británii?"
"Ne, Konzervativní stranu, samozřejmě."

V tu chvíli jsem začal bušit hlavou do zdi.
 


 

Rusko a USA vstupují do epochy nové nenormality

19. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Rozpad systému kontroly zbrojení hrozí nárůstem vojenských rizik, uvedl Jurij Panijev. 18. června Duma přezkoumala předlohu zákona o pozastavení ruských závazků plynoucích z Dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) předloženou prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump kvůli migrantům omezil pomoc Střední Americe

19. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americký prezident Donald Trump seškrtal stovky milionů dolarů pomoci pro El Salvador, Guatemalu a Honduras, poté co všechny země obvinil za to, že tisíce jejich občanů žádají o azyl na hranici mezi USA Mexikem, uvedly Patricia Zengerleová a Lesley Wroughtonová.

Hospodaření OSBL za květen 2019

17. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 105 974,03 Kč, výdaje byly 111 986,50 Kč. Děkujeme za tuto vydatnější finanční podporu, kterou potřebujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Lidská práva | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky
44325