Mezinárodní den žen a česká levice

8. 3. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Rovnoprávnost žen a mužů, např. rovné volební právo nebo přístup žen k univerzitnímu vzdělání, což byly dříve věci neslýchané a pohoršující, jsou tradiční agendou levice. A protože Mezinárodní den žen neslaví tradiční roli pologramotné ženy jakožto stroje na rození dětí v tradiční kuchyni, roli ženy, jíž dáváme kytičky, jejíž krásu obdivujeme, ale kterou nebereme za rovnoprávného člověka, nýbrž je to den právě slavící ženská práva, čekal by člověk v naší machistické zemi, že levice toho využije k sjednocení a oslavě ženských práv jako zásadního, nedoceněného tématu.

Dvě osoby byly obžalovány z účasti na vraždě Borise Němcova

8. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Dva muži byli obžalováni z z účasti na vraždě Borise Němcova, sdělila mluvčí moskevského soudu v neděli reportérům. Jeden z mužů býval policistou. Oba pocházejí z Kavkazu. Anzor Gubašev a Zaur Dadajev byli předvoláni k předběžnému slyšení u soudu v neděli, spolu s dalšími třemi osobami, zadrženými v souvislosti s vraždou Borise Němcova.Šestý podezřelý, Bislan Šavanov, se při zatýkání podle informaci ruských médií vyhodil granátem do povětří.

Jeden z mužů svou účast na vraždě Borise Němcova prý přiznal.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Desetitisíce Izraelců demonstrovaly proti Netanjahuovi

8. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Desetitisíce izraelských občanů demonstrovalo v Tel Avivu a požadovalo, aby byl izraelský premiér Binjamin Netanjahu v nadcházejících volbách odstraněn.

Izraelská média informují o tom, že až 30 000 demonstrantů skandovalo na Rabinově náměstí "Bibi, selhals, jdi domů." Demonstrovali pod heslem "Izrael chce změnu" před volbami, které se budou v Izraeli konat 17. března.

Zdá se, že rozpadu Británie už nezabrání nic

8. 3. 2015

čas čtení 6 minut

Labouristická strana nechápe, že je trestána za to, že se v kampani proti skotské nezávislosti před skotským referendem postavila na stranu anglických konzervativců. Labouristická strana selhala a nevytvořila vlastní projekt sociálně progresivního Spojeného království pro jednadvacáté století. Namísto toho připojila svůj vůz k diskreditovanému projektu, v němž má přehnaně velkou moc miniaturní elita a kde finanční inkontinence tvůrců bohatství zůstává tolerována.

O tomto víkendu se konala konference skotské Labouristické strany, na níž její šéf, blairovský a pravicový labourista Jim Murphy, zapřísahal Skoty, aby v nadcházejících všeobecných volbách "nehlasovali pro skotské nacionalisty, protože tím umožní návrat konzervativců k moci". Není to pravda. Známý skotský novinář Kevin MacKenna publikoval v deniku Guardian brilantní analýzu nynější situace, z níž vyplývá, že labouristi a Angličané nepochopili o Skotsku nic, zemi vůbec nerozumějí a Velká Británie jako jednotný stát zřejmě končí. Už se její rozpad nedá zastavit. Shrnujeme článek Kevina MacKenny:

Britští konzervativci zuří, že labouristé nevyloučili vládní koalici se skotskými nacionalisty

8. 3. 2015

čas čtení 3 minuty

< "Chceme, abyste v Británii zůstali, ale musíte hlasovat pro naše strany," tak interpretují postoj anglických konzervativců na jednom levicovém skotském serveru.

Během víkendové konference Labouristické strany v Edinburku neudělali šéf labouristů Ed Miliband a předseda Labouristické strany ve Skotsku Jim Murphy veřejný příslib, že se po květnových celobritských všeobecných volbách nevytvoří koalici se skotskými nacionalisty, navzdory stále frenetičtějším požadavkům od anglických konzervativců, aby to učinili.

Z jednání konference bylo zjevné, že Labouristická strana nyní považuje skotské nacionalisty za potenciálního partnera v londýnské vládě. Oba předáci v Labouristické straně se během konference vyhnuli jakýmkoliv útokům proti skotským nacionalistům.

Jim Murphy odmítl možnou vládní koalici mezi labouristy a konzervativci jako "nesmyslnou", ale opakovaně se vyhnul otázkám o spolupráci s SNP. "Jestli budou skotští nacionalisté chtít hlasovat pro naši politiku, to je jejich věc. Řešit tuto záležitost ještě před tím, než lidi měli možnost účastnit se voleb, by bylo jednání, které by neprojevovalo respekt vůči voličům," řekl Murphy.

Euroskeptická strana UKIP "zaznamená v Anglii v květnových parlamentních volbách obrovské zisky"

8. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Anglická euroskeptická strana UKIP prý - podle analýzy jednoho akademika - se v květnových volbách do Dolní sněmovny stane v Anglii (nikoliv ve Skotsku!) hlavní opoziční silou. Ve více než stovce volebních okrsků v Anglii se prý umístí jako druhá. Kromě toho prý zvítězí v asi pěti volebních okrscích. Pokud by k tomu došlo, bylo by to obrovské vítězství pro UKIP, kterážto strana v posledních volbách v roce 2010 se ani v jediném britském volebním okrsku neumístila jako druhá.

Znamenalo by to, že se UKIP stane v Anglii ve všech dalších volbách, místních i celostátních, vážnou hrozbou pro labouristy i konzervativce. Ústředním požadavkem strany UKIP je odchod Velké Británie z Evropské unie.

Konzervativci přislíbili, že po květnových všeobecných volbách uskuteční o tom, zda má Británie zůstat v EU, referendum, jenže z volebních průzkumů vyplývá, že britskou vládu utvoří labouristé se skotskými nacionalisty, kteří v žádném případě nejsou pro odchod Británie z Evropské unie a budou to zcela jistě blokovat. To zřejmě vyvolá v silně euroskeptické Anglii zuřivost proti skotským nacionalistům a povede to k tomu, že Skotsko, které je tradičně vstřícné vůči imigrantům i členství v EU, bude chtít v Evropské unii zůstat a zřejmě vstoupit i do schengenského prostoru, zatímco v Anglii budou dále sílit odstředivé euroskeptické tendence.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Litva vydala občanský manuál pro přežití v případě ruské invaze

8. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Juozas Olekas, litevský ministr obrany, zveřejnil novou vládní informační brožuru s titulem "Jak jednat v extremních situacích či v případě války". Publikace vznikla v důsledku ohrožení Litvy možnou vojenskou invazí z Ruska. Cílem brožury je informovat obvyvatelstvo, jak jednat v případě války. Nebezpečí je podle Olekase "naléhavé" v důsledku nynější vojenské agrese Ruska na Ukrajině.

Brožura řeší otázky "hybridní války", jakou vede Rusko v současnosti na Ukrajině. Její součástí je kamuflované používání vlastních vojenských jednotek na území cizího státu a manipulace mediální agendy nepřítelem s cílem zmást obyvatelstvo ohledně příčin konfliktu a vytváření dojmu, že legitimní vláda napadené země je "nelegitimní".

Problém ideologického uvažování

Zvládne Česká republika současnou krizi?

7. 3. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 10 minut

Hlavním problémem českého prostředí, myslím výrazněji než prostředí jiných zemí, je nepragmatické, ideologicky zaťaté uvažování. Včera jsme v Glasgow znovu v kurzu českého filmu probírali dokumentární film Klusáka a Remundy Český mír a dokonalým symbolem ideologického myšlení je v něm Ladislav Smoljak, jehož česká vláda spolu s dalšími některými pražskými herci používala v rámci propagandy pro projekt amerického radaru v Brdech. "Jsem pro radar, protože jsem zásadně proamerický a antiamerikanismus mě nesmírně irituje," řekl Smoljak bezelstně na kameru.

PŘEČETLI JSME:

Ve městě Franze Kafky

8. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

"Byl to den jako každý jiný a já jela jako obvykle do školy. V tramvaji kontroloval revizor jízdenky. Překvapilo mě to, protože do té doby jsem revizory zaznamenala jen v noci. Ve chvíli, kdy se tramvaj blížila k zastávce, kde vystupuji, požádal o jízdenku i mě. Sebevědomě jsem mu podala svou průkazku, o které mi škola řekla, že "to je všechno, co je třeba pro jezdění po městě". Průkazka obsahovala kupony na únor i na březen a také můj doklad o studiu.

Revizor po ní hrábnul a řekl mi, že je propadlá a že musím zaplatit pokutu. Namítla jsem, že jsem studentka a že průkazka je platná. Bez výsledku. Dohadovali jsme se ještě asi další minutu a pak se k nám přidali jeho dva parťáci. Najednou jsem byla obklopená třemi velkými chlapy, kteří na mě hulákali ve své mateřštině. "Jsi v Česku, tak mluv česky!" křičel mi ale do tváře perfektní angličtinou jeden z nich. "Ty si myslíš, že když jsi studentka, tak nemusíš platit? Tady nejsi v Americe, ale v Česku," ozval se druhý.

Utvoří britští konzervativci s labouristy po květnových volbách opoziční smlouvu?

7. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Bývalý britský konzervativní ministr školství za Margaret Thatcherové Kenneth Baker navrhl, aby po květnových všeobecných volbách konzervativci utvořili s labouristy "velkou koalici", aby zabránili skotským nacionalistům mít v příští britské vládě rozhodující vliv.

Z průzkumů veřejného mínění opakovaně vyplývá, že ani konzervativci, ani labouristé nebudou zjevně schopni samostatně vytvořit vládu. Obě hlavní britské strany získají pouze cca 270 parlamentních křesel, kdežto k utvoření většinové vlády by jich potřebovali 326. Labouristé budou schopni vytvořit koaliční vládu se skotskými nacionalisty a s liberálními demokraty, ovšem bude to znamenat, že skotští nacionalisté budou mít v příští britské vládě rozhodující slovo. Konzervativci nebudou zřejmě schopni utvořit většinovou koalici s nikým.

Šéf britských konzervativců David Cameron v sobotu apeloval na šéfa britských labouristů Eda Milibanda, aby vyloučil povolební koalici se skotskými nacionalisty. "Nemůžeme pustit do vlády lidi, kteří chtějí naši zemi rozbít," řekl Cameron.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ruské úřady zatkly dvě osoby podezřelé z vraždy Borise Němcova

7. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Podezřelí byli jmenováni jako Anzor Gubašev a Zaur Dadajev. Oba pocházejí ze severního Kavkazu, nestabilního regionu v jižním Rusku. Alexander Bortnikov, šéf ruské federální bezpečnostní služby, konstatoval, že vyšeřování pokračuje a že Vladimír Putin byl o zatčení mužů informován.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN: Neférový rozdíl mezi platy mužů a žen bude nynější rychlostí odstraněn až za 70 let

6. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Mezinárodní organizace práce poukazuje na to, že se rozdíl v příjmech mužů a žen za posledních 20 let v podstatě vůbec nezmenšil

Více než padesát let poté, co Spojené státy schválily Zákon o rovných platech, a 45 let po zavedení obdobného zákona v Británii vydělávají ženy po celém světě jen 77 procent platu mužů. Je to rozdíl, který se za posledních 20 let zmenšil jen o 3 procenta. Vyplývá to ze zprávy Mezinárodní organizace práce OSN. Ženy jsou trestány kromě toho, že jsou ženy, i tím, že mají děti. Závisí to také na státní politice.

Vražda Borise Němcova: Co víme, že víme

6. 3. 2015

čas čtení 5 minut

Jsem stále znepokojenější a dokonce poněkud rozzloben spoustou snadných falešných konstatování ohledně základních faktů týkajících se vraždy Borise Němcova, napsal Mark Galeotti. Znepokojen jsem i způsobem, jímž ti kdo jsou rozhodnuti vidět kauzu jako "úder Kremlu" interpretují všechna fakta nebo inference jako důkaz této teze.

NATO sobě

6. 3. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Slovenský gymnaziální učitel Juraj Smatana identifikoval nejméně 42 webů, které v českých zemích a na Slovensku šíří ruskou propagandu o "zhýralém Západě" a "teorii" zákeřného západního spiknutí proti Rusku ZDE. Expert na sociální sítě Josef Šlerka na základě předběžných analýz odhaduje, že v ČR tyto weby sleduje a jejich obsah sdílí asi 20% konzumentů internetového zpravodajství. To tvoří kontext situace, kdy vláda oznamuje společné cvičení s americkými vojáky na českém území ZDE.

Chtěli byste se stát součástí výroby televizního filmu?

20. 12. 2014

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: V neděli 8. března vysílá Česká televize druhý díl filmu Dominiky Švecové o ekumenickém setkání mladých v Praze na přelomu roku 2014 a 2015ZDE.

Aktualizace: V neděli 1. března vysílala Česká televize první díl filmu Pouť důvěry naší spolupracovnice Dominiky Švecové (na webu k zhlédnutí ZDE), druhý díl se bude vysílat v neděli 8. března 2015. Je to dvoudílný dokument o ekumenickém setkání mladých, které na přelomu roku 2014 a 2015 zorganizovala komunita Taizé z francouzského Burgundska. Je to pěkný film, který observační metodou sleduje přípravy akce po dobu celého roku, od obdobného setkání, které se konalo na přelomu roku 2013 a 2014 ve Štrasburku, až do letošního Nového roku v Praze. Má vtip, lidskost i humor.

Film je částečně financován prostřednictvím crowdfundingu. Bylo zapotřebí shromáždit celkem 50 000 Kč, aby bylo možno zaplatit práci všech spolupracovníků. To se bohužel nesebralo. Pokud byste ještě na poslední chvíli chtěli pomoci, aby lidi neskončili bez honoráře, prosíme, udělejte to. Transparentní účet je ZDE. Děkujeme.Dobrý den,

Pořádáme finanční sbírku na výrobu dvoudílného filmu o mladých lidech z celého světa, kteří nyní přijíždějí do Čech. Chtěli byste se stát součástí tohoto projektu? Mohli byste to učinit finančním příspěvkem na jeho výrobu. Sbírku organizujeme prostřednictvím transparentního účtu, který je ZDE

Ten, kdo přispěje, umožní plnou realizaci tohoto projektu. Pro dárce máme odměny.

Doufáme, že na náš projekt přispějete i vy, kdo jste zatím finančně nepřispěli.

O ČEM NAŠE FILMY JSOU?

Česká republika hodlá předat Polsku 909 akrů sporného území

6. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Praha nabízí Polsku ukončení sporu, který se vztahuje ke změnám hranic provedeným pod sovětským nátlakem v 50. letech. Jedná se o neobydlené území o ploše 3,68 km2 ve státním vlastnictví v severních Čechách a ve Slezsku. Hranice byla tehdy "narovnána" za účelem snazší ostrahy, všímá si Telegraph.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

čas čtení 1 minuta

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Skotští nacionalisté podpoří anglické labouristy, avšak "neutvoří s nimi vládní koalici"

6. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeon opustila požadavek, že příští menšinová labouristická vláda by musela zrušit nákladný program modernizace britského jaderného zbrojního systému Trident, který je umístěn ve Skotsku, pokud mají skotští nacionalisté podpořit labouristickou vládu.

Šéfka skotských nacionalistů uvedla, že její strana nebude mít problém s tím, že bude hlasovat pro labouristickou politiku jednotlivě, v případě jednotlivých samostatných kauz, a to i bez dohody o zrušení Tridentu.

John Major: Labouristé musí slíbit, že neutvoří koalici se skotskými nacionalisty, a zachránit tak Británii

6. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Bývalý britský konzervativní premiér John Major naléhá na šéfa britských labouristů Eda Milibanda, aby přislíbil, že neutvoří po květnových volbách vládní koalici se skotskými nacionalisty, protože to by znamenalo rozpad Velké Británie.

Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že ani konzervativci, ani labouristé nezískají v květnových volbách dostatečně velkou většinu na utvoření vlády, ale labouristé by mohli utvořit koaliční vládu se skotskými nacionalisty.

Ukrajina a Polsko podepsaly protokol o spolupráci v oblasti národní bezpečnosti

6. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ukrajina a Polsko se dohodly na spolupráci ve sféře národní bezpečnosti, příslušný protokol byl podepsán ve středu ukrajinskou Radou národní bezpečnosti a obrany (RNBO) a polskou Kanceláří národní bezpečnosti. Informovala o tom tisková služba RNBO.

Šéf Kanceláře národní bezpečnosti Stanislaw Koziej zdůraznil, že polská strana bude všemožně podporovat Ukrajinu "v jejích snahách o eurointegraci a vstup do NATO".

Zdroj v ukrajinštině: ZDE

Debil z Blanky. Nikoliv sprostě, jen prostě

5. 3. 2015 / Jindřich Ginter

čas čtení 3 minuty

Úterní jadrná slova primátorky Adriany Krnáčové k tunelu Blanka nadzvedla mandle pražským intelektuálům. Jak jsem zaznamenal na ulici, v restauraci či ve výtahu, tak třeba mladí právníci a právničky, či čerství vysokoškoláci už pár minut poté, co řekla v televizi, že za projektem Blanky stojí asi nějaký debil, když do tunelu nechal namontovat kabely určené do suchého prostředí, její výrok propírali zleva, zprava. Jak si to prý primátorka mohla dovolit, takhle mluvit do televize, namítali celí rozechvělí. Ano, asi má pravdu, přitakali, ale takhle sprostě to říkat, to se přece nesluší, dodávali. Vůbec to nebylo sprosté, jen prosté.

(Autor je redaktorem deníku Právo.)

Je posilování náboženských ideologií skutečným koncem dějin?

5. 3. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 9 minut

Za hlasitým zápalem dnešního misionářského ateismu se skrývá panika z toho, že náboženství nejen že není na ústupu, že ve skutečnosti prospívá, píše John Gray, anglický politický filosof, kritik politického humanismu coby světonázoru pramenícího v náboženství a zastánce iluzorní povahy vůle a morálky v deníku The Guardian. Jeho kritiku je možné vnímat jako varování. Pokud by ve společnosti převážily náboženské ideologie, znamenalo by to očividnou regresi v civilizačním vývoji. A pravděpodobně také to, že lidská společnost není schopná se trvale emancipovat a tedy vyvíjet.

Britské zdravotnictví:

Instalatéři a topenáři by měli informovat úřady o nevytopených bytech

5. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

"Skrytá armáda" instalatérů, topenářů a pracovníků, kteří přicházejí odečítat elektroměry a plynoměry, by mohla dramaticky snížit počet umírajících občanů během zimního období, kdyby úřady informovala o občanech žijících v nevytopených bytech, doporučují předpisy britského zdravotnictví.

V průměru umírá v Británii od prosince do března ve srovnání s ostatními ročními obdobími o 24 000 lidí více, a to většinou na srdeční choroby a choroby dýchacích cest. Na každé úmrtí připadá dalších osm osob, přijatých do nemocnice.

Z Velké Británie do Čech i na Moravu a přes Lužici zpět

5. 3. 2015 / Radek Mikula

čas čtení 10 minut

Cestopisně vyhlížející titulek nezve čtenáře k turistickým výpravám, nýbrž na pouť k počátkům české reformace. Dostaneme se ve stručném nástinu z Velké Británie 14. století do Čech v následujícím století. Pokračovat budeme z Moravy 18. věku do Lužice k jejím původním obyvatelům, Lužickým Srbům.

Itálie zachránila ve Středozemí za dva dny 1000 uprchlíků

5. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Italští ministři požadují více pomoci od EU, protože do Itálie přichází větší množství imigrantů než loni, kdy jich přišlo 170 000.

Více než 1000 uprchlíků bylo zachráněno v Středozemním moři severně od Libye za poslední dva dny, ale 10 lidí v moři zahynulo, uvedli italští činitelé.

Italské ministerstvo vnitra konstatovalo, že v prvních dvou měsících letošního roku přišlo do Itálie 7882 imigrantů. Loni za tytéž dva měsíce to bylo 5506 imigrantů, ale za celý rok 2014 jich bylo 170 000.

Uprchlícki jsou většinou Syřané, Palestinci, Libyjci, Tunisané a lidé ze subsaharské Afriky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Greenpeace: Lobbisté průmyslu oslabili předpisy proti znečišťování ovzduší

5. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Evropské vlády dovolují zástupcům energetických firem připravovat evropské zákony normy o emisích uhelných elektráren. V důsledku toho jsou nyní tyto evropské normy chabější než v Číně, upozorňuje Greenpeace.

Organizace Greenpeace zjistila, že z 352 členů technické pracovní skupiny, která připravuje nové normy, je jich 183 buď zaměstnanci firem, které mají být regulovány, anebo lobbistických organizací, hájících zájmy těchto firem.

Greenpeaace obviňuje delegace z Británie, Polska, České republiky, Řecka, Německa, Francie a Španělska, že jsou motorem oslabování navrhovaných norem.

Další průzkum veřejného mínění:

Skotští nacionalisté prý získají v květnových volbách do Dolní sněmovny ve Skotsku 56 ze všech 59 poslaneckých křesel

5. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Znamenalo by to, že obrovský volební úspěch skotských nacionalistů ve Skotsku by zcela anuloval zisky labouristů v Anglii a výsledky všeobecných voleb do Dolní sněmovny letos v květnu mezi konzervativci a labouristy by byly nerozhodné. Nejnovější průzkum veřejného mínění, který uspořádal lord Ashcroft, předpovídá, že konzervativci i labouristé získají v květnových volbách po 272 křeslech v Dolní sněmovně. K získání většiny v parlamentě však potřebují 326 křesel.

Čeští kazatelé a pietismus v Lužici

5. 3. 2015

čas čtení 1 minutaSpolečnost přátel Lužice si vás dovoluje pozvat na přednášku

Čeští kazatelé a pietismus v Lužici

v sobotu 7. března 2015 od 14 hodin v Lužickém semináři. Pro vývoj evangelické církve v 18. století mělo velký význam pietistické náboženské hnutí, které se mezi Lužické Srby šířilo z Halle na Sálou a Ochranova. Zvláštní význam při tom měli pietističtí kazatelé přicházející z českého a slovenského území.

Dějiny těchto lužickosrbsko-českých styků jsou dosud vesměs neznámé, ve své přednášce je proto přiblíží Lubina Malinkowa, lužickosrbská historička a teoložka, dcera lužickosrbského superintendenta Jana Malinka. S manželem farářem Robertem Malinkem a třemi dětmi bydlí v Lužici blízko Ochranova, nyní píše disertační práci o vztazích Ochranova a Lužických Srbů.

Akce se koná za podpory Magistrátu hlavního města Prahy.

Společnost přátel Lužice, U Lužického semináře 90/13, Praha 1 – Malá Strana, 118 00

Dopravní letadla nad Irskem se musela vyhnout ruským bombardérům

4. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Jedno dopravní letadlo muselo změnit trasu svého letu a druhé muselo být zdrženo, když dva ruské bombardéry proletěly v únoru bez varování vzdušným prostorem, který spravuje Irsko, konstatoval irský úřad leteckého provozu.

Došlo k tomu 18. února, kdy startovaly dvě britské stihačky typu Typhoon, které eskortovaly dva ruské bombardéry, letící těsně vedle britského vzdušného prostoru.

Guardian zasahuje proti ruským trollům, publikuje v ruštině:

Guardian о российской пропаганде: истина где-то рядом

4. 3. 2015

čas čtení 2 minuty

Кремлевские пропагандисты пытаются убедить всех, что правды нет, есть только множество разных мнений. Но правда может быть только одна, и она в том, что именно в путинской Москве был убит лидер оппозиции Борис Немцов.
Redakční komentář deníku Guardian o mechanismu putinovské propagandy, která se snaží přehlušit fakta nejrůznějšími protikladnými relativizujícími narativy, vyšel na stránkách tohoto listu v ruštině.

Zdroj: ZDE

Shrnujeme česky:

Už během pouhých několika hodin po zavraždění Borise Němcova, poskytl Kreml množství nejrůznějších interpretací této vraždy mediálním organizacím. Němcov byl zabit, protože přiměl svou dívku k potratu. Jeho vražda má vazbu na ukrajinský nacionalismus. Byla důsledkem jeho podnikatelských zájmů. Zabili ho kvůli jeho postoji k atentátu na časopis Charlie Hebdo.

Dědictví, aneb Obamova smlouva s Íránem

4. 3. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Barack Obama udělá cokoliv, aby si mohl před odchodem z Bílého domu přece jen připsat na konto jadernou smlouvu s Íránem. Včetně vykoupení pochybného dokumentu diplomatickými ústupky Íránu a Rusku všude jinde po světě a včetně podpisu smlouvy, která bude fakticky k ničemu. Tak či tak, Írán zůstává věrný plánu stát půl kroku od bomby - a slabý dosluhující americký prezident ho nepřinutí k dostatečným ústupkům, které by tomu zabránily.

Poctivě o islámu

4. 3. 2015 / Alena Michutová

čas čtení 23 minut

O islámu se toho dnes hodně píše. Často jsou však bohužel informace jednostranné – buď rovnou islám odsoudí jako primitivní a násilné náboženství, anebo zase s poukazem na jeho zlatý věk islám se vším všudy obhajují, aniž by vzaly v potaz jeho současné problémy a negativní jevy jako např. džihádismus, radikalismus nebo sociální exkluzi některých přistěhovaleckých skupin z muslimských zemí.

Ve Francii zuří debata o tom, zda zakázat bití dětí

4. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Ve Francii vznikla zuřivá debata ohledně bití dětí, zatímco se Rada Evropy připravuje zveřejnit ostrou kritiku Francie, že dosud explicitně zákonem nezakázala tělesné tresty u dětí. Rada Evropy má ve středu zveřejnit rozsudek, podle něhož není francouzský zákon v této věci "dostatečně jasný, závazný a precizní".

Francie sice zakazuje násilí páchané na dětech, avšak dovoluje rodičům své potomky "trestat".

Britská tajná policie "má plné právo vést záznamy o devadesátiletém aktivistovi"

4. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Důchodce John Catt (90), který nemá záznam v trestním rejstříku, se pokusil donutit londýnskou policii u soudu, aby zničila tajný svazek zaznamenávající jeho účast na demonstracích. Ve středu však rozhodl britský Nejvyšší soud, že policie byla plně oprávněná udržovat podrobný záznam toho, co John Catt dělal na šedesáti protestních akcích, které se uskutečnily během čtyř let.

Japonský ostrov obsadily kočky

4. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Japonský ostrov Aošima patří mezi zhruba tucet "kočičích ostrovů" kolem Japonska. Jedná se o malé kousky země, kde se nachází výrazně více kočičích obyvatel než lidí. Po Aošimě se prochází více než stovka koček, šestkrát více než lidí. Ostrov se nedávno stal populárním mezi turisty, kteří jej hojně navštěvují a rovněž tak převyšují počet místních usedlíků.

Podrobnosti v angličtině a fotografie: ZDE

Nigel Farage chce zavést pětiletý zákaz vstupu do Británie pro nekvalifikované imigranty

4. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Strana UKIP vyloučila možnost, že by utvořila po květnových volbách s kýmkoliv vládní koalici a získá zřejmě jen asi pět parlamentních křesel, ovšem parlamentní strany budou velmi bedlivě sledovat Farageovu imigrační politiku z obavy, že by mohla ovlivnit volební výsledky v nerozhodných volebních okrscích.

Konzervativci argumentují, že hlasování pro stranu UKIP "vpustí do vlády labouristy", labouristé varují, že UKIP je strana, která je ještě horší než konzervativci.

Z průzkumu veřejného mínění, publikovaného minulý týden, vyplývá, že straně UKIP Angličané ve věci přistěhovalectví důvěřují více než jiným stranám, avšak 44 procent Britů nyní zastává názor, že UKIP je strana rasistická. Možná to ovlivnil dokumentární film televize BBC o straně UKIP, v němž vystoupila nedávno vyloučená radní této strany z hrabství Kent, která se ve filmu svěřovala na kameru, že se jí nelíbí "negroidní" rysy černých lidí.

Už v současnosti platí v Británii kontroverzní zákaz pro Brity přivést si do země manžela či manželku ze zemí mimo EU, tedy včetně Austrálie či Spojených států, pokud britský občan nevydělává nejméně 21 000 liber ročně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pro Miloše Zemana, třeba prozří:

O přátelství mezi muslimy a židy

4. 3. 2015

čas čtení 1 minutaTelevize BBC vysílala tento týden v pořadu Panorama v předvolební sérii pohledů na dnešní Británii portrét od reportéra Fergala Keana zabývající se přátelskými vztahy mezi nejrůznějšími občany v obyčejných britských komunitách.

Mimo jiné film obsahoval i sekvenci o muslimské studentce, která chodí plně zahalená v burce, která požádala starou židovskou paní, před jejímaž očima, když byla sedmiletou holčičkou, zastřelili esesáci v nacistickém koncentračním táboře maminku, aby jejím muslimským vrstevníkům vyprávěla o této své zkušenosti. "A co si myslí vaše muslimská rodina o této vaší iniciativě," ptala se jí stará židovská paní. "Všichni to stoprocentně podporují," zněla odpověď od muslimské dívky v burce. Celý film je k dispozici zde, viz níže. Sekvence o přátelství mezi muslimskou dívkou a starou židovskou paní, která přežila nacistický koncentrák, je od minuty 21:

Netanjahu naléhal na Kongres, aby blokoval americko-íránskou dohodu o jaderných zbraních

4. 3. 2015

čas čtení 1 minuta

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naléhal v přeplněném americkém Kongresu, aby se postavil proti vznikající dohodě, jejímž cílem má být omezení schopnost Íránu vyvíjet jaderné zbraně. Netanjahu pronesl plamenný projev, který může vážně zkomplikovat probíhající mezinárodní vyjednávání ve Švýcarsku.

Navzdory tomu, že Netanjahuovo vystoupení v Kongresu bojkotovala až čtvrtina poslanců Demokratické strany a osm senátorů, byl izraelský premiér odměněn silným potleskem od obou politických stran, když naléhal na Kongres, aby zablokoval jakékoliv snahy o zrušení sankcí proti Íránu oplátkou za dohodu.

Z muzea sovětského gulagu byly odstraněny informace o Stalinovi a jeho zločinech

4. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Ředitel ruského muzea na místě stalinského koncentračního tábora upozornil, že správu muzea převzali místní činovníci a odstranili z jeho expozice veškeré zmínky o Stalinových zločinech.

"Samozřejmě, že je to politické rozhodnutí," sdělil Viktor Šmyrov společnosti BBC.

Perm-36 na Uralu je jediným koncentračním táborem s budovami z doby stalinského teroru. Muzeum spravovala nevládní organizace, ta ale po konfliktu s činiteli města Perm nyní končí činnost.

"Muzeum nezmizí, ale převzali ho noví lidé jmenovaní úřady, a ti zcela změnili obsah. Nyní je to muzeum o systému táborů, nikoliv ale o politických vězních. Už tu není jediná zmínka o stalinském útlaku."

Za Stalina byli v táboře vězněni ukrajinští a pobaltští nacionalisté, kteří jsou v současnosti v ruských médiích terčem soustředěných útoků.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Elysejský palác: "Vážné narušení" minských dohod by vedlo k "silné reakci" mezinárodního společenství

4. 3. 2015

čas čtení < 1 minuta

Francouzský prezident v úterý odpoledne telefonicky konzultoval situaci na Ukrajině s prezidentem USA, německou kancléřkou, britským a italským premiérem a předsedou Evropské rady. Všichni lídři vyjádřili plnou podporu balíku opatření přijatých v Minsku 12. února a potvrdili jednotu názorů na způsob řešení krize.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2015

14. 2. 2015

čas čtení 2 minuty

V lednu 2015 přispělo 374 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 53 044,79 Kč (a další částkou ve výši 48 781 Kč na pomoc důchodkyni v nouzi, žíjící na Praze 8), dále dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2014 částkou 3675,74 Kč.

Zůstatek byl koncem ledna 2015 260 035,26 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
61621