Proč se pravice neraduje ze zavádění EET

5. 12. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Pravice upozorňuje – dokonce i sněmovními obstrukcemi – už dlouhou dobu na to, že elektronická evidence tržeb (EET), kterou zavádí Sobotkova vláda a zejména majitel Hnutí ANO Babiš, skončí naprostou blamáží. Nicméně její preference nerostou. Naopak: rostou preference ANO a vládní ČSSD se v preferencích posouvá k úrovni zkrachovalé pravice. Zavádění EET před sněmovními volbami, pokud se nepovede, může tradičním stranám ale jen pomoci. Měly by se radovat, zejména pravice.

Kde je Bana? Twitterový účet sedmileté holčičky z Aleppa se odmlčel

5. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Po její poslední výzvě: "Asade, Putine, prosíme, přestaňte bombardovat".

Zprávy na twitterovém účtu, který sedmiletá Bana Alabed sdílela s maminkou Fatemah o hrůzách v Aleppu, které šokovaly svět, byly v posledních dnech stále zoufalejší. Psala o tom, že jim byl vybombardován byt a že jen těsně unikla s maminkou smrti. V neděli byla zveřejněna tato zpráva: "Armáda nás teď zatkne. Setkáme se někdy jindy, milý světe. Sbohem. Fatemah #Aleppo."

Ozbrojený šílenec, "vyšetřující pedofilii Clintonové", střílel ve washingtonské pizzerii

5. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Policie uvádí, že muž, který tvrdí, že "vyšetřuje" konspirační teorii, podle níž Hillary Clintonová organizovala z jedné washingtonské pizzerie svůj kruh pedofilů, zneužívající malé děti, v té restauraci v neděli začal střílet.

Osmadvacetiletý Edgar Maddison Welch z města Salisbury v Severní Karolíně vešel v neděli do restaurace Comet Ping Pong a namířil zbraň na jednoho jejího zaměstnance.

Zaměstnanec utekl a zalarmoval policii.

Podle policejního prohlášení Welch sdělil policii, že do restaurace přišel "vyšetřovat" konspirační teorii, která se rozšířila během americké prezidentské kampaně.

Konspirační teorii, že Clintonová vedla skupinu pedofilů sexuálně zneužívajících malé děti, šíří i Trumpův poradce pro národní bezpečnost Flynn.

Rozhovor Britských listů 86:

Čeští politikové drsně zanedbávají školství

2. 12. 2016

čas čtení < 1 minutaO tom, jak nedozírné škody působí České republice špatná politika české vlády vůči školství, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s Danielem Münichem, ekonomem s CERGE, který se dlouhodobě zabývá vztahem ekonomiky a školství. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. prosince 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech rock musician Radek Banga is engulfed by a wave of death threats for his anti-Nazi gesture

5. 12. 2016

čas čtení 4 minuty

Czech rock musician Radek Banga has become the target of a wave of ferocious racist attacks on Facebook.

A Czech neo-Nazi rock group Ortel has won a popular pop-music competition "The Czech Nightingale". The competition is based on voting by the general public.

During the "Czech Nightingale" award ceremony, when it was announced that Ortel had won the competition, singer Radek Banga, who was in the audience, stood up and left the hall. The ceremony was televised. Since the broadcast, he has been receiving thousands of death threats on his Facebook profile.

The comments include the following:

"The gentleman with the strange moustache did not finish his work during WWII. Pity. This country would now have been  free of the darkies."

"A double dose of gas should be used for this fucker."

"Dirt. Burn them to death."

"Banga! You will go!"

"Gipsy boy, your insolent brown face will be bashed in."

"Banga, die, you racist swine."

"Banga is a gypsy and is afraid of gas just as all those immigrant fuckers."

"Gas all the Roma!"

"Banga, you are just a black clown, a pitiful darkie. The Ortel rock band are patriots who are not indifferent to what is going on here."

"Banga, this was a CZECH nightingale. What were you doing there, you Indian immigrant!"

Most of these instances of hate speech, which have been published on Facebook, are criminal offences under the Czech Criminal Code, punishable by three years' imprisonment, but the Czech police does not investigate these crimes and Facebook does not remove these instances of hate speech from its pages.

During the Second World War, the Nazis killed many members of Radek Banga's family. This is why, he says, he made his anti-Nazi gesture and left the ceremony.

"I would like to ask my colleagues, the singers, the TV presenters, the actors, the sportspeople. WHOM DID YOU APPLAUD? YOU APPLAUDED NAZIS. I hope you will be able to sleep," said Radek Banga on his Facebook profile.

He added in an interview broadcast by Czech Television: "I am very deeply affected by the current rise of the extreme right. My family was sent to a concentration camp. My wife's family also. My three great uncles and my grandfather were active in the anti-Nazi resistance. One of them fell as a regular soldier of the Czechoslovak army. The other two were arrested by the Gestapo and died during bombing. Only my grandfather managed to survive the concentration camp."

A handful of Czech singers have expressed solidarity with Radek Banga, but most of them have remained silent. Most of the Czech celebrities stayed in the hall and clapped when the neo-Nazi band was given the award. Singer Lucie Vondráčková approves of the fact that the Czech nightingale award was given to a neo-Nazi band: "I think it is good that there is a variety of styles and views." The - Roma - singer Lucie Bílá criticised Banga for his anti-Nazi stand: "It was wrong for Banga to make this gesture. We live in a beautiful country and we should value this. We should regard each other highly and Banga's gesture was unnecessary. These are things which you do not say. And if you want to say them, you should say them in private."

In March 2016, Czech documentary film maker Vít Klusák filmed an Ortel concert which took place in the North Moravian city of Frýdek-Místek. During the concert and after it, the audience openly raised their arms in a Nazi salute, chanted Sieg Heil and other racist chants.

Vít Klusák told Czech Television: "I was really horrified that the stars of the Czech show business openly tolerate the neo-Nazism of the Ortel rock band. This is really serious because the show business celebrities function as role models for so many people."

Czech pop singer Dan Bárta said that most Czech show business celebrities simply want to appear on television at any cost and will do anything for this. They do not have any moral scruples. Singer Vojtěch Dyk agrees: "Popularity means that you really try hard not to antagonise anyone. So it is important for the celebrities NOT to make any clear ethical statements."

Another singer said: "These are not such artists as would be willing to take a moral stand. They are simply entertainers. And entertainers will applaud anyone, even a neo-Nazi."

Source in Czech: "Stavidla nenávisti (Waves of Hatred)" - a report broadcast by Czech public service television (in Czech) HERE

Americký komik Baldwin: "Přestanu parodovat Trumpa, pokud zveřejní svá daňová přiznání"

5. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Donaldu Trumpovi nesmírně vadí satirické scénky amerického televizního pořadu Saturday Night Live, které ho velmi realisticky a přesvědčivě zobrazují jako idiota. Americký komik Baldwin, který idiotského Trumpa v televizi hraje, nyní Trumpovi nabídl, že ho přestane satirizovat, pokud Trump zveřejní svá daňová přiznání:

Donald Trump na Twitteru útočí na Čínu!

5. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Zeptala se nás Čína, zda je v pořádku, aby devalvovala svou měnu (čímž způsobila, že je pro naše podniky obtížné konkurovat), aby tvrdě zdaňovala naše výrobky, exportované do jejich země (USA je nezdaňuje), anebo aby budovala obří vojenský komplex uprostřed Jihočínského moře? Myslím, že ne!"

V Itálii zvítězila postpravdivá politika

5. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

V italském referendu zvítězil... Donald Trump, míní server Politico.

Italský politický diskurs ovládla rétorika, která tvrdí, že odmítá politiku, šíří falešné zpravodajství (italský výraz pro to je bufala) a množství urážek.

Referendum se stalo plebiscitem o středolevicové Renziho vládě a dramatickým způsobem připomínalo americkou prezidentskou kampaň a britské referendum o brexitu.

Političtí analytikové připisují výsledek italského referenda prohlubující se propasti, která vládne mezi tím, co si lidé myslí, že se děje, a co se opravdu děje. Italové si například myslí, že 30 procent obyvatel Itálie tvoří migranti, přestože je jich jen 7 procent. Tyto falešné představy jsou motorem pro politiku, kterou prosazují média.

Falešné zpravodajství, fake news, se stává globálním problémem

5. 12. 2016

čas čtení 3 minuty

Němečtí politikové mají velké obavy, jaký dopad budou mít fake news na federální volby v Německu příští rok na podzim. Fake news a zásahy Ruska jsou považovány za vážnou hrozbu demokratickému procesu.

V Německu se šíří "informace", že Merkelová byla pracovnicí východoněmecké tajné policie Stasi, či že je to dcera Adolfa Hitlera.

Nedrsnějším příkladem fake news byla v Německu zpráva, že v Berlíně znásilnili uprchlíci z Blízkého východu třináctiletou ruskou dívku jménem Lisa F. Zpráva, že dívka byla cestou ze školy unesena a hromadně znásilněna, byla široce medializována v Německu i v Rusku. Byla naprosto vymyšlená, jak zdůraznil šéf berlínské policie. Přesto však ultrapravicové organizace začaly útočit na muslimy a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov obvinil Merkelovou, že případ "zametla pod koberec". To vyvolalo podezření, že falešnou zprávu záměrně rozšířil Kreml, ve snaze zdiskreditovat uprchlickou politiku Angely Merkelové a destabilizovat její vládu kvůli jejímu nekompromisnímu postoji vůči Putinově válce na Ukrajině.

Matteo Renzi potvrdil, že odstoupí z funkce premiéra

5. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Po tom, co vypadá jako tvrdá porážka v italském referendu o ústavní reformě potvrdil italský premiér Matteo Renzi, že, jak přislíbil, odstoupí ze své funkce. "Prohrál jsem a říkám to nahlas," řekl Renzi na tiskové konferenci a dodal, že předloží svou rezignaci v pondělí.

Podle předpovědi Piepoli Institutu/IPR pro televizi RAI podpořilo Renziho reformy v referendu jen 39-43 procent voličů a odmítlo je 57-61 procent voličů. Renzi má promluvit o půlnoci. Euro se propadlo na zahraničních trzích vůči americkému dolaru o téměř 1 procent, na 1,0573 dolaru. Pokud se ukáže, že průzkumy u východů z volebních místností byly spolehlivé, bude to vítězství pro protiestablishmentové Pětihvězdičkové hnutí i pro protiimigrantskou Severní Ligu Mattea Salviniho. Volební účast byla zvlášť vysoká v Lombardii a ve Venetu, kteréžto regiony silně podporují Severní ligu.

Renziho porážka zřejmě povede ke krizi italských bank, která může vést ještě před Vánocemi k celoevropské bankovní krizi.

Euroskeptické TImesy: "Evropa v chaosu, Renzi prohrál"

Miliony Brazilců protestují v ulicích proti politikům

5. 12. 2016 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

Ve více než 200 brazilských městech vyšly miliony Brazilců do ulic na protest proti prezidentu a parlamentu. Od té doby, co převzal prostřednictvím parlamentního puče moc prezident Michel Temer, od zvolené prezidentky Dilmy Rousseffové, země je v politickém chaosu. Rousseffová schválila zákony, které umožnily federální policii a soudcům stíhat a uvěznit stovky politiků a podnikatelů, kteří se podíleli na korupci. Během posledních čtrnácti dnů se parlament snaží schválit zákon, který by amnestoval všechny politiky a poskytl jim imunitu před stíháním za korupci. Právě kvůli tomuto drzému a ostudnému pokusu vyvinit se ze svých zločinů se země sjednotila a vyšla do ulic protestovat.

Co se děje, když se už společnost nedokáže bránit před lhaním?

3. 12. 2016

čas čtení 6 minut

Nikdy v historii nebyly zločiny proti lidskosti filmovány každý den a proměněny ve filmovou podívanou za spolupráce jak obětí, tak katů. Nikdy v historii se dosud pravidelně nevysílaly na velkých světových televizních sítích a nestreamovaly na sociálních médiích, kde jsou přerušovány reklamou a kde je konzumuje veřejnost a kde je umělecký trh proměňuje ve zboží.

V éře Osvětimi měl jen Bůh vidět, co se děje ve sprchách.

Syřany, kteří bojují proti svému státu, nikdo nechce bránit. Mají příliš dlouhé vousy na to, aby se jim dalo důvěřovat, bojují proti vlastní vládě, snaží se zvrátit zákony geopolitiky na Blízkém východě a mohli by lehce vyvolat třetí světovou válku. Proto se Syřanům nepomáhá, píší členové filmového kolektivu Abunadara ("Muž s brýlemi"), který každý týden zveřejňuje na internetu dokumentární video ze syrské války.

Avšak co si počít s dokumentárními záběry ponižování lidí a zvěrstev, které se valí téměř jako v živém vysílání ze Sýrie už od roku 2011? Tato podívaná je bezprecedentní. Nikdy v historii nebyly zločiny proti lidskosti filmovány každý den a proměněny ve filmovou podívanou za spolupráce jak obětí, tak katů. Nikdy v historii se dosud pravidelně nevysílaly na velkých světových televizních sítích a nestreamovaly na sociálních médiích, kde jsou přerušovány reklamou a kde je konzumuje veřejnost a kde je umělecký trh proměňuje ve zboží.

V éře Osvětimi měl jen Bůh vidět, co se děje ve sprchách. Bylo to až po osvobození koncentračních táborů, kdy akreditovaní novináři mohli zachytit důkazy těchto zločinů, které byly příslušnými úřady uznány jako zločiny. Tyto záběry se však považovaly za nesnesitelné, dokonce i v očích nacistických válečných zločinců, jimž bylo nabídnuto mimořádné promítání u norimberského soudního tribunálu. Jeden z nich začal nekontrolovatelně vzlykat - jiný si zakrýval oči třesoucí se rukou.

"Mít vazby na Evropu" je dnes podle Daily Mail silně podezřelé:

Soudci britského Nejvyššího soudu jsou ostudně vláčeni bahnem

5. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Daily Mail napsal: "11 soudců, kteří se nezodpovídají nikomu, bude rozhodovat o případu, který by mohl zabránit prosazení vůle většiny ohledně brexitu. Daily Mail se neomlouvá za zveřejnění jejich názorů - a mnoho těchto soudců má vazby na Evropu!"

V pondělí 5. 12. bude u britského Nejvyššího soudu zahájeno odvolací řízení o brexitu. Nedávno rozhodl britský Vysoký soud, že britská vláda nemá právo aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU bez souhlasu parlamentu. Britská vláda se odvolala k Nejvyššímu soudu a způsobila si tím, že na straně odpůrců brexitu se k odvolání přidala také skotská, velšská a severoirská vláda. Skotská vláda požaduje, aby soud potvrdil pravomoc rozhodovat o aktivaci článku 50 i skotský parlament. Pokud tak Nejvyšší soud učiní, k brexitu nedojde, protože skotský parlament ho nikdy neschválí.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Trumpův poradce pro národní bezpečnost Flynn šíří lživou zprávu, že Clintonová páchala pedofilní trestné činy

5. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Trump na twitteru zveřejnil další svou nepromyšlenou pitomost

5. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

V nedělí ráno pohrozil Donald Trump americkým firmám, které se chystají přesunout své provozy do zahraničí, a přesto dál prodávat své zboží v USA, dovozním tarifem ve výši 35 procent:

Ekonomičtí odborníci poukazují na to, že by okamžitě následovaly žaloby, kdyby se Trump pokusil uvalit tarify na konkrétní firmy bez souhlasu Kongresu.

Problémem také je, že tarify by postihly pouze americké firmy, které si přesunuly provozy do zahraničí. Nepostihly by zahraniční firmy, které vyrábějí v zahraničí a dovážejí výrobky do USA. "Tarify jsou jedna věc. Jiná věc jsou tarify, které by postihly jen americké firmy, napsal ekonom z University v Michiganu na Twitteru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nucené a kruté: sterilizace a její důsledky pro romské ženy v České republice (1966-2016)

3. 12. 2016

čas čtení 5 minut

Evropské centrum pro práva Romů v Budapešti vydalo více než osmdesátistránkovou zprávu o násilné sterilizaci romských žen v ČR za posledních padesát let, založenou především na svědectví jednotlivých žen. Anglický originál je ZDE, český překlad je ZDE

Tato zpráva zkoumá praktiky nedobrovolných sterilizací v České republice, tak jak si je proti jejich vůli a bez svobodného souhlasu prožily romské ženy. Spolu s přehledem institucionálního, právního a politického kontextu, v rámci kterého se tyto sterilizace konaly, se zpráva zaměřuje především na osobní svědectví sterilizovaných romských žen. Ta byla získána prostřednictvím individuálních rozhovorů a v rámci skupinových diskuzí 22 nedobrovolně sterilizovaných žen.

V Rakousku sice zvítězil v prezidentských volbách levicový kandidát, ale 46 procent občanů volilo ultrapravici!

4. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Podle rakouské veřejnoprávní televize ORF získal levicový kandidát Alexander Van der Bellen po sečtení 58 procent volebních okrsků 53,6 procent hlasů. To je prý příliš velký náskok na to, aby ho dohnal ultrapravicový kandidát Strany svobody Norbert Hofer, který získal jen 46,6 procent hlasů. To vede Van Bellenův tábor k optimismu. Vyplývá to z průzkumů u východu z volebních místností, kdy je možnost statistické chyby 1,2 procenta. Definitivní výsledky však budou známy až začátkem týdne, možná až ve středu.

Aktuální výsledky:

James Morris: "Tohle není důrazné odmítnutí fašismu. Bylo to těsné."

DPA: Hofer přiznal porážku:

Komentátor Guardianu Owen Jones: "O něčem to hodně vypovídá, že se radujeme z toho, že v evropské zemi hlasovalo pro ultrapravicového kandidáta JENOM 46 procent voličů... "

Anne Applebaum: Trump vyděsil víc lidí, než kolik inspiroval? Brexit nejde moc dobře?

Thomas Seifert: Van der Bellenova kampaň byla aktivní a úspěšná na venkově. Měl duhovou koalici.

Tzv "Institut" Václava Klause:

Britský Nejvyšší soud se "bude bát obrátit se pro konečné rozhodnutí o aktivaci brexitu k Evropskému soudu"

4. 12. 2016

čas čtení 3 minuty

U britského Nejvyššího soudu začíná v pondělí odvolací řízení ohledně toho, zda článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU smí aktivovat britská vláda bez souhlasu parlamentu. Nedávno rozhodl britský Vysoký soud, že vláda toto právo nemá a že musí rozhodnout parlament. Britská vláda se odvolala, což znamenalo, že se k případu přidala na straně odpůrců brexitu i skotská a severoirská vláda. Skotská vláda argumentuje, že právo o tom, rozhodovat o odchodu Británie z EU musí mít i skotský parlament v Edinburku. Pokud by soud toto potvrdil, znamenalo by to, že se brexit konat nebude, neboť skotský parlament nikdy souhlas k brexitu nedá.

Důležitou součástí nyní velmi složité argumentace je i nejasná otázka, zda po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy je možné, aby se Britové rozhodli jinak a článek o odchodu Británie z EU zase deaktivovali. Podle zákona má jediné právo tuto otázku vyjasnit Evropský soud v Lucembursku. Britský Nejvyšší soud se však zřejmě bude z politických důvodů bát Evropského soudu zeptat. K tomu pozoruhodná reportáž rozhlasu BBC z nedělního poledne:

Trump znovu útočí na satirický televizní pořad

4. 12. 2016

čas čtení 3 minuty

Donald Trump: "Pokusil jsem se právě podívat se na pořad Saturday Night Live - nedá se na to vůbec dívat! Naprosto zaujaté, vůbec to není zábvné a Baldwinovo napodobování mé osoby by nemohlo být horší. Smutné."

Zde je pětiminutová ukázka z pořadu. V něm Donald Trump manicky přeposílá na Twitteru rasistické a nacionalistické výroky různých náhodných lidí z americké veřejnosti a dva státní úředníci ho marně přesvědčují, že by se měl věnovat bezpečnostní poradě, protože "situace ve světě je vážná". Nakonec Trump prohlásí, že se nemůže účastnit žádné porady bez přítomnosti svého strategického poradce Steva Bannona, který se dostaví jako smrtka:

Na Trumpův tweet reagovala vlnou reakcí na Trumpově twitterovém púčtu aktivistka Danielle Muscato:

"Ježíši, do háje, Donalde Trumpe. Byl jste zvolen prezidentem. Dávej do háje pozor, proti čemu bojuješ. Člověče, ztrapňuješ se.

Sky TV vysílala rozhovor s Jeremym Corbynem z Prahy

3. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

O brexitu, o Blairovi, který chce zpět do politiky, o populismu, o antisemitismu. Sky News vysílá rozhovor s šéfem Labouristické strany Jeremym Corbynem z Prahy, kde se Corbyn účastní zasedání evropských socialistů.

Čína-Trump: Takto začínají války

3. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Podle názoru čínské vlády je Tchajwan nedílnou součástí území Číny. Čína předpokládá, že Tchajwan bude dříve nebo později Pekingem ovládnut. Není to pro Čínu tématem k jednání. Čína se nikdy nevzdala práva dobýt Tchajwanu silou. Od roku 1979 praktikují Spojené státy politiku "jediné Číny" a nemají s Tchajwanem diplomatické styky. Otázka Tchajwanu byla ve Washingtonu po dobu mnoha desítek let předmětem citlivé diplomacie.

Jestliže je Trumpův telefonát s tchajwanskou prezidentkou signálem, že Trump razantně mění strategický postoj Spojených států k Číně, na této úrovni mají slova a signály vážný dopad. A způsob jímž přistupuje Donald Trump k mezinárodní diplomacii, vyvolává znepokojení nejen u čínských činitelů.-

"Je Trumpovým plným právem měnit politiku, aliance, strategii," napsal na twitter Chris Murphy, demokratický senátor a člen amerického senátního výboru pro zahraniční vztahy. "To, co se děje za posledních 48 hodin, to není změna strategie. To jsou razantní změny zahraniční politiky bez jakéhokoliv plánu. Takto začínají války."

Zdroj: ZDE

Trump riskuje zásadní konflikt s Čínou: telefonoval s tchajwanskou prezidentkou

3. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Čína proti Trumpovu telefonátu s tchajwanskou prezidentkou protestovala:

Ještě před svou inaugurací riskuje Donald Trump zásadní konflikt s Čínou: v pátek totiž hovořil telefonicky s Tsai Ying-wen, prezidentkou Tchajwanu.

Byl to první kontakt mezi americkým prezidentem nebo budoucím americkým prezidentem a vedoucím představitelem Tchajwanu od roku 1979, kdy Spojené státy s Tchajwanem přerušily diplomatické styky.

Představujeme čarodějnici Winnie a jejího kocoura Wilbura

2. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Winduna is thrilled to announce the UK premiere of Winnie and Wilbur on Channel 5’s MILKSHAKE! this CHRISTMAS EVE at 7.50am, when we will be treated to a Wintery Special featuring the episodes Wilbur’s Big Clean and Winnie’s Tricky Tights.

Introducing the magical cartoon world of Winnie and Wilbur and their friends in two exciting new escapades. From tea and cupcakes to a flying vacuum cleaner, from silly snowballs to stripy stockings, Winnie and Wilbur’s house is full of magic and adventure, so join them this Christmas Eve for some cracking capers, musical treats and plenty of festive fun!

Winnie and Wilbur and their friends can’t wait to meet you on Christmas Eve morning!

První dva díly animovaného seriálu o čarodějnici Winnie a jejím kocourovi Wilburovi pro děti od čtyř do semi let, na motivy slavných knížek Valerie Thomasové a Korky Paula, které jsou dílem spolupracovnice Britských listů Emy Čulík a skotské animátorky Lesley Keen, se budou vysílat v Británii letos na Štědrý den na televizním okruhu Channel 5. Seriál je globální značkou a později se bude vysílat v mnoha zemích světa na všech kontinentech. Pro čtenáře Britských listů přinášíme několik upoutávek:

Londýn: V doplňovacích volbách v okrsku u Heathrow dramaticky zvítězila protibrexitová kandidátka

2. 12. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

V doplňovacích volbách ve volebním okrsku Richmond Park v západním Londýně, nedaleko letiště Heathrow, zvítězila kandidátka liberálních demokratů, kteří jsou nyní jedinou výraznější anglickou politickou stranou, která se úporně staví proti brexitu.

Volební účast byla relativně nízká, těsně pod 50 procent. Liberální demokratka Sarah Olney zvítězila většinou 1872 hlasů.

Ve volebním okrsku Richmond byl poslancem konzervativní milionář Zac Goldsmith, který nedávno neúspěšně kandidoval na funkci londýnského primátora proti Sadiqu Khanovi a vedl proti němu špinavou islamofobní kampaň. Goldsmith se staví proti výstavbě třetí rozjezdové dráhy na letiští v Heathrow, která bude znamenat zbourání části místní vesnice. Když letos na podzim britská konzervativní vláda rozhodla, že se tato třetí rozjezdová dráha v Heathrow stavět bude, Goldsmith na protest proti tomu rezignoval na své poslanecké místo člena Konzervativní strany a rozhodl se v nově vypsaných doplňovacích volbách znovu kandidovat, tentokrát jako nezávislý poslanec. Konzervativci proti němu nepostavili žádného jiného svého kandidáta. Na Labouristickou stranu mnozí apelovali, aby také nepostavila protikandidáta proti antibrexitové liberálnědemokratické kandidátce Olneyové, ale ti odmítli. Goldsmith je ostře pro brexit a podporovali ho v tomto volebním klání nejen konzervativci, ale i ultrapravicová strana UKIP.

Jak vypadá v praxi Trumpovo „vysoušení washingtonské bažiny“

2. 12. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Když se Donald Trump před volbami prsil svým odmítavým postojem vůči establishmentu a slibem, že „vysuší washingtonskou bažinu“, spousta obyčejných Američanů mu jednoduše uvěřila, neboť mnohdy z reálných pohnutek ztratila důvěru ve stávající politické pořádky. Nicméně s každým novým členem Trumpova kabinetu tato slepá víra čím dál víc slábne, či spíše měla by slábnout. Kupříkladu novým ministrem financí se stane bývalý vysoký činitel banky Goldman Sachs Steve Mnuchin, insider Wall Stretu, který získal obrovské jmění na úkor desítek tisíc obyčejných lidí díky hypoteční krizi. A pokud mnohé Američany děsila provázanost Hillary Clintonové s bankou Goldman Sachs, potažmo s Wall Streetem, s Mnuchinem a dalšími politickými představiteli se Wall Streetu dveře do Bílého domu otevřely dokořán.         

Komisař Rady Evropy pro lidská práva apeluje na Polsko: Neomezujte svobodu shromažďovací

2. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Jsem velmi znepokojen zákonnými dodatky o shromažďování, které dnes schválil polský parlament. Tyto dodatky by zbytečně a disproporčně omezily pro velkou část obyvatelstva jejich lidské právo na shromažďování. Porušují článek 11 Evropské konvence o lidských právech. Apeluji na Senát, aby tyto dodatky nepřijal a znovu naléhám na polské úřady, aby zpomalily legislativní proces postihující lidská práva a aby umožnily smysluplné konzultace."

Niels Muiznieks, Komisař Rady Evropy pro lidská práva

Trump se vrátil k svému předvolebnímu útočnému stylu

2. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Donald Trump se v Americe v těchto dnech účastní nejrůznějších shromáždění, kde děkuje svým stoupencům za vítězství. V první den tohoto turné v Cincinnati se vrátil k svému agresivnímu stylu z předvolební kampaně. Útočil na Hillary Clintonovou, zatímco jeho publikum skandovalo "Zavřít ji!", napadal sdělovací prostředky a své soupeře a oznámil, že ministrem obrany se rozhodl jmenovat námořního generála v penzi Jamese Mattise.

Trump také zaútočil na to, co charakterizoval jako "globalismus":

Rusové jednají se syrskými vzbouřenci v Ankaře zatímco v Aleppu došly potraviny

1. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Vzbouřenecké syrské organizace jednají v Turecku už týden s Ruskem o osudu východního Aleppa, kde se zásoby potravin snížily k nule. Vyjednává se o příměří a o otevření koridorů pro dodávky humanitární pomoci. Oplátkou za to mají z města odejít extremisté, kteří jsou mezi jeho obránci.

Je to podobná dohoda, jakou navrhl velvyslanec OSN pro syrský konflikt Staffan de Mistura už v říjnu letošního roku. Avšak přestože je osud východního Aleppa nyní ještě daleko zoufalejší než tehdy, zatýkání či zmizení stovek mužů, kteří byli zatčeni na vojenských stanovištích Asadova režimu, když utíkali minulý týden z Aleppa, ochromilu důvěru v záruky Moskvy, že občané, kteří odejdou z východního Aleppa skrze vládou kontrolované čtvrti budou mít zaručený bezpečný průchod.

Co bude pád Aleppa znamenat pro americkou politiku v Sýrii?

2. 12. 2016

čas čtení 1 minuta


Vyhlídky na pád povstaleckého východního Aleppa do rukou syrského režimu a jeho spojenců může podpořit postoj administrativy Donalda Trumpa. Trump již vyjádřil ochotu spolupracovat s Asadem, ale může brzy zjistit, že potřebuje povstalce k dosažení cíle, který během kampaně neustále kladl do popředí: K boji s IS ve východní Sýrii, napsala Laura Rozen.

Německá ministryně chce otevřít Bundeswehr cizincům

2. 12. 2016

čas čtení 1 minuta


Navzdory tvrdé opozici německá ministryně obrany Ursule von der Leyen trvá na záměru otevřít ozbrojené síly zájemcům ze zemí EU. V nové personální strategii politička CDU oznámila, že chce otevřít Bundeswehr pro nové cílové skupiny a "vytvořit legální a kariérní požadavky".

Jak Asadův režim pomohl vytvořit "islámský stát"

2. 12. 2016

čas čtení 1 minuta


Poté co strávil měsíc v aleppské věznici na počátku syrského povstání si politický aktivista Abdalláh Hakavati myslel, že ví, co má od vojenského zpravodajství režimu Bašára Asada očekávat. Podruhé byl zatčen v září 2011.

Stephen Hawking: Musíme rozbít, ne budovat, bariéry uvnitř národů a mezi nimi

2. 12. 2016

čas čtení 4 minuty

Octli jsme se v nejnebezpečnější fázi rozvoje lidstva. Máme nyní technologii na zničení této planety, na níž žijeme, ale nevytvořili jsme si dosud technologii, která by nám umožnila odsud uniknout. Proto musíme rozbít, ne budovat, bariéry uvnitř národů a mezi nimi.

At si myslíme cokoliv o rozhodnutí Angličanů odmítnout členství Evropské unie a Američanů zvolit Donalda Trumpa prezidentem, není pochyb, že šlo o výkřik hněvu lidí, kteří mají pocit, že se na ně jejich politikové vykašlali, píše teoretický fyzik Stephen Hawking.

Teď je ale důležité, jak budou elity reagovat. Měli bychom odmítnout toto hlasování jako výlev hrubého populismu, který ignoruje fakta? To by byla chyba.

Trump jako slon v nukleárním porcelánu

2. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Američtí diplomaté jsou zděšeni neinformovanými telefonními rozhovory Donalda Trumpa se světovými politiky. Trump pochválil diktátora vládnoucího v Kazachstánu a pákistánskému premiérovi přislíbil, že "osobně vyřeší jakékoliv problémy, jaké jeho země má" čímž zděsil Indii. Tím, že Trump ignoruje specialisty z amerického ministerstva zahraničí a vykládá v rozhovorech se zahraničními politiky, co ho napadne, "vede lidi k tomu, aby ho nebrali vážně," varoval Daniel Feldman, bývalý mimořádný americký velvyslanec pro Afghánistán a Pákistán. "Trump se chová nejen jako slon v porcelánu, ale jako slon v jaderném porcelánu."

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
19341