O hrdinech a sedmilhářích

20. 9. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Muž na fotografii se jmenoval Umar Barakat. Byl ředitelem humanitární organizace Červený půlměsíc v oblasti Aleppa a snažil se v pondělí 19. září večer obleženým obyvatelům města dopravit potraviny. Nicméně dvacet kamionů s pomocí bylo přes řádné oznámení ze strany agentury OSN OCHA po cestě zničeno náletem, při němž zahynul i Umar Barakat. Protože syrské letectvo kvůli zastaralému navigačnímu vybavení útočí takřka výhradně na stacionární cíle, je téměř jisté, že šlo o nálet letectva Ruské federace.

PŘEČETLI JSME:

ČR a Slovensko zaplatily výkupné za uprchlíky, které odmítly přijmout. Vlády o tom nemluví

20. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Východní státy EU se v rámci „flexibilní solidarity“ minulý týden vzdaly docela velkých peněz z eurofondů ve prospěch zemí, které nesou největší břímě uprchlíků. Evropská rada (tedy vlády států, které na jednání zastupovali pověření diplomaté) minulé pondělí schválila škrty ve Fondu soudržnosti, který je určen chudším zemím EU (je jich 15), o téměř 24 %.

Česko by mělo příští rok přijít o téměř 214 milionů eur (necelých 6 miliard korun), Slovensko asi o 140 milionů eur. Ušetřené peníze půjdou do fondu na zvládání migrace (bude mít rozpočet 5,2 miliardy eur).

Podrobnosti ZDE

Rozhovor Britských listů 75:

Musíme lidem dodat pohledy za kapitalismus

16. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

O tom, co si počít s orgiemi iracionální, nenávistné xenofobní hysterie v českých a středoevropských médiích a zda z toho vyvázneme bez úhony, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s novinářem Martinem Hekrdlou. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. září 2016.

Článek Jiřího Hochmanna "Pohledy za kapitalismus", o němž se v tomto rozhovoru zmiňuje Martin Hekrdla, je ZDE

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Humanitární konvoj OSN, který měl doručit hladovějícím potraviny, byl v Sýrii zničen leteckými údery

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

K "nevysvětlitelnému" útoku došlo, když po rozpadu příměří začaly na východní Aleppo pršet bomby a dělostřelecké granáty

Terčem leteckých úderů se stal konvoj OSN, který měl dovézt potraviny hladovějícím občanům ve vzbouřenecké oblasti východního Aleppa. K leteckému úderu došlo jen několik hodin poté, co syrská armáda vyhlásila ukončení týden trvajícího příměří, vyjednaného mezi USA a Ruskem.

Konvoj 31 kamionů, poskytnutích Syrským arabským červeným půlměsícem (SARC) se stal terčem leteckého úderu buď syrského nebo ruského letectva, zatímco vykládal potraviny ve venkovské oblasti Urem al-Kubra. 12 lidí, většinou řidiči kamionů, bylo usmrceno.

OSN suspendovala po leteckém úderu veškeré humanitární konvoje v Sýrii

20. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Červený kříž zdůrazňuje, že útok na konvoj OSN a Červeného půlměsíce, který vezl potraviny, je nepřijatelným porušením mezinárodního práva

Jens Laerke, mluvčí OSN pro humanitární pomoc, zdůraznil: "Jako bezprostřední bezpečnostní opatření byly zatím suspendovány všechny humanitární konvoje v Sýrii, dokud nebude provedea analýza bezpečnostní situace." Dodal, že OSN teprve nedávno obdržela povolení od Asadovy vlády dodávat humanitární pomoc do obklíčených oblastí v zemi.

Letecký úder proti konvoji syrského Červeného půlměsíce, který vezl potraviny do Aleppa, byl charakterizován Červeným křížem jako flagrantní porušení mezinárodního práva.

Syrská observatoř pro lidská práva uvedla, že se zdá, že letecký úder provedlo buď Asadovo, anebo ruské letectvo. Při útoku bylo zničeno 18 kamionů naložených potravinami pro desetitisíce lidí, žijících v obklíčení ve východním Aleppu. Podle původních zpráv bylo také usmrceno 12 lidí, většinou řidičů kamionů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Syrští uprchlíci jako otrávené lentilky

20. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Zuřivost vyvolalo rasistické prohlášení Donalda Trumpa juniora na Twitteru:

"Kdybych měl hrst lentilek a řekl vám, že jen tři z nich vás usmrtí, vzali byste si? To je náš problém se syrskými uprchlíky:"

Lentilky:

Donalde Trumpe Jr., je tohle pro tebe legrace, ty hovno?

Jon Favreau, bývalý Obamův speech writer: "Tohle je jedno z milionů dětí, které jste dnes srovnal s otrávenou lentilkou":

Podrobnosti v angličtině ZDE

Je Donald Trump díky bombovému útoku v New Yorku o krok blíže volebnímu vítězství?

20. 9. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minutyPhoto Credit: davidfiresterny via Compfight cc

V několika svých textech na Britských listech jsem rozebíral okolnosti zločinů a teroristických útoků spáchaných na evropské půdě muslimy či migranty. Nejinak tomu bude i v případě bombového útoku, k němuž došlo 17. září v New Yorku, jelikož ukvapené mediální zkratky k ničemu smysluplnému nevedou. Co tedy o podezřelých útočnících a jejich motivech prozatím víme a jakým způsobem se tato nešťastná událost může promítnout do listopadových prezidentských voleb?

V pondělí policisté za dramatických okolností zatkli podezřelého útočníka, jímž je osmadvacetiletý Američan afghánského původu Ahmad Khani Rahami. Pět osob, jež mohou být do útoku také namočeny, bylo zatčeno už v neděli. Vyšetřování těchto podezřelých běží na plné obrátky. Dohromady byly v New Yorku a New Jersey během víkendu nalezeny tři bomby, ale dvě z nich vybouchnout naštěstí nestačily.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Tvrdá azylová politika v Evropě a v Austrálii vede ke globálnímu omezování práv uprchlíků

20. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Chudší země napodobují Evropu a Austrálii a přijímají nepřátelštější postoj k uprchlíkům

Chudší země jednají podle příkladu Evropy a Austrálie a zpřísňují svou azylovou politiku. Tím dochází k oslabování práv uprchlíků v globálním měřítku, varuje zpráva, vydaná v úterý.

Britská instituce Overseas Development Institute (ODI) poukazuje na to, že opatření bohatých států na omezení počtu přijímaných uprchlíků vedou k zavádění takové politiky i v regionech, které tradičně přijímaly velké počty uprchlíků.

"Jsme svědky ve světové ochraně uprchlíků znepokojujícího závodu směrem ke dnu, uvedla Sara Pantuliano z ODI.

Zpráva uvádí příklady, kdy Jordánsko odmítlo přijmout 70 000 syrských uprchlíků, kteří uvázli bez vody a potravin v horku v poušti na syrsko-jordánské hranici a plán Keni zlikvidovat uprchlický tábor v Dadaabu a deportovat jeho somálské obyvatelstvo.

"Jestliže odmítají bohaté země se silnou ekonomikou plnit své povinnosti podle Úmluvy o uprchlících z roku 1951, co by k tomu mělo vést chudší země?" ptala se před summitem o uprchlících, kterému v OSN předsedá Barack Obama, Pantulianová.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pět důvodů, proč americká armáda prohraje příští válku v Evropě

20. 9. 2016

čas čtení 6 minut


Plánovači U.S. Army jsou přesvědčeni, že do pěti let může nastat situace, kdy budou muset bojovat s protivníkem, který se jim takřka vyrovná (near-peer adversary), napsal analytik Lexington Institute Loren Thompson. V tomto případě jde o rapidně modernizující ruskou armádu, která usiluje o znovuzískání ztraceného území kolem hranic s Evropou. Existuje spousta důkazů, že ruská armáda je v pohybu v oblasti Baltu, na hraniciích s Ukrajinou a leckde jinde. Někteří pozorovatelé chybně vyvozují závěr, že americká armáda má "jen" pět let, aby se na takový konflikt připravila. Ve skutečnosti jde o pět let nebo méně.

OSN: Osudy milionů uprchlíků a migrantů závisí na nás

20. 9. 2016

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva OSN

Představitelé států světa v pondělí ve Valném shromáždění OSN přijali Newyorskou deklaraci pro migranty a uprchlíky (New York Declaration), která je vyjádřením jejich politické vůle chránit práva uprchlíků a migrantů, zachraňovat životy a sdílet odpovědnost v době rozsáhlých pohybů lidí v celosvětovém měřítku.

 

Mainstreamová ekonomie konečně přiznala, že kapitalismus je nestabilní v důsledku své interní struktury a iracionálních faktorů

20. 9. 2016

čas čtení 5 minut

Je tomu pětadvacet let, co Paul Romer otřásl oborem ekonomie jediným vědeckým článkem. Romerův článek nazvaný "Endogenní technologické změny" ukázal, jak informační technologie změnila něco zásadního ohledně našeho světa - přesunula pozornost ekonomie od pozemků, práce a kapitálu vůči "lidem, myšlenkám a věcem", píše ekonom Paul Mason.

Minulý týden Romer vydal text, kteří mnozí považují za stejně významný předěl. Makroekonomie, argumentuje Romer, je věda, která nejenže už tři desetiletí stagnuje, ale ve skutečnosti ztratila značnou část své schopnosti porozumět skutečnosti.

Merkelová po nedělních volbách v Berlíně v bojovném projevu přiznala chyby, avšak plně neustoupila

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Angela Merkelová přijala plnou odpovědnost za katastrofální volební výsledek CDU v nedělních volbách ve spolkovém státě Berlín a přiznala chyby ve svém přístupu k uprchlické krizi.

V neobvykle sebekritickém, ale také bojovném projevu uvedla Merkelová v pondělí odpoledne, že zajistí, aby se neopakovaly chaotické scény na německých hranicích, "kdy jsme po určitou dobu neměli kontrolu". "Nikdo nechce opakování loňské situace, včetně mě," řekla Merkelová.

Avšak Merkelová se nedistancovala od svého rozhodnutí z loňského září otevřít hranice Německa tisícům uprchlíků, kteří uvízli na budapešťském nádraží Keleti. Chybou bylo, uvedla kancléřka, že se ani ona, ani její vláda, rychleji nepřipravily na masový pohyb obyvatelstva vyvolaný konflikty na Blízkém východě.

Konference v Senátu ČR, která by mohla být důležitá - ale zřejmě nebude

19. 9. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyPohled z terasy velvyslanectví ČR v Paříži, kde se v červnu 2012 konala konference o tom, jak prosazovat české zájmy prostřednictvím kulturní diplomacie v zahraničí. Od té doby se nic nepodniklo. Zámeček v těsné blízkosti Eiffelovky, v němž je velvyslanectví umístěno, získal pro Československo Milan Rastislav Štefánik. Má hodnotu 30 milionů euro.

19. a 20. září 2016 pořádá Stálá komise Senátu Parlamentu České republiky pro krajany žijící v zahraničí a partneři Akademie věd a Česká škola bez hranic z.s. konferenci „Diaspora jako partner mateřského státu“.

Hlavním cílem konference je definování politických cílů České republiky s ohledem na péči o českou diasporu a vytvoření efektivních nástrojů pro oboustranně přínosnou spolupráci, píše se v oficiálním oznámení. Konference má řešit tyto otázky:

Jaký vztah mají ke své zemi původu Češi žijící v zahraničí? Proč by se měl stát o svoji diasporu zajímat ? Co diaspora může své mateřské zemi přinést a co od ní očekává? Příklady z praxe: pozitivní i negativní; porovnání se zkušenostmi z jiných zemí.

Bohužel, téma konference je mylné. Snad každý Čech žijící v zahraničí sdělí českým politikům, že nejdůležitější není vztah států k nim, ale kulturní diplomacie v zájmu České republiky. Tomu v ČR nikdo nerozumí. Česká diaspora v zahraničí řekne českým politikům, kteří na to neslyší, že v dlouhodobém strategickém zájmu ČR je vytvářet si především podporu kulturologických a jazykových studií na západních univerzitách informované spojence v MÍSTNÍCH populacích jiných zemí.

VOLBY ŘÍJEN 2016:

Který kandidát má vaše názory? Odpoví vám volební kalkulačka

15. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Interaktivní online test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidátů do Senátu. Kalkulačku připravilo nezávislé sdružení KohoVolit.eu. Obsahuje 35 otázek na témata, kterým se budou muset noví senátoři v nadcházejícím volebním období věnovat.

Některé otázky řeší kandidáti ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů zaslaných veřejností nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všech 233 kandidátů, již skoro 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostali kandidáti, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

Mnozí studenti se na univerzitu nehodí

20. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Profesor Gerhard Wolf, vedoucí katedry starší německé filologie na univerzitě v Bayreuthu spolupůsobil na studii Nadace Konráda Adenauera. Její výsledek zní zjednodušeně: Jen asi třetina mladých studujících je na univerzitě oprávněně. Zbytku chybí „schopnost studovat“.

„Schopnost studovat znamená, že abiturienti umějí strukturovaně myslet, dokážou se začíst do neznámého, své texty dobře strukturují a disponují inteligencí umožňující reagovat na náročné, akademicky vědecké texty“.

Prof. Dr. Gerhard Wolf, Universität Bayreuth

Atentát v New Yorku: Útočník byl z rozhádané restaurace

19. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Policie Rahamiho po přestřelce v Lindenu v New Jersey v pondělí zatkla. Videozáznamy policejních kamer z ulic jí k němu zavedly. Zároveň je vyslýcháno i pět dalších lidí, kteří byli zadrženi v neděli.

Rahami byl během svého zatýkání zraněn, zraněni byli i nejméně dva policisté v Lindenu. K přestřelce došlo poté, co Rahamiho policie nalezla, jak spí ve dveřích jednoho baru v New Jersey. Rahami vytáhl zbraň a vystřelil na policistu, který měl na sobě neprůstřelnou vestu, a začal střílet i po dalších policistech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Newyorská policie hledá v souvislosti se sobotním atentátem ve čtvrti Chelsey, který zranil 29 osob, osmadvacetiletého Ahmada Khana Rahamiho, naturalizovaného Američana afghánského původu. Je to syn Muhammada Rahamiho, který provozuje na Elmora Avenue fastfoodovou restauraci "First American Fried Chicken", na kterou si opakovaně stěžovali místní občané. Restaurace byla totiž otevřena celou noc a po půl noci kolem ní řvaly davy zákazníků, kteří močili na příjezdových cestách k domkům sousedů. Městský úřad nařídil, aby restaurace zavírala ve 22 hodin, avšak ta neposlechla. Sousedé proti ní opakovaně volali policii, když restaurace zůstávala otevřena.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Sýrie: Rozpad příměří, které nikdy nezačalo

19. 9. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Novinky dnes sdělují čtenářům: "Po americkém náletu na syrská vojska se příměří rozpadá". K "americkému" náletu se ovšem výslovně přihlásili Dánové ZDE a Australané ZDE, nikdo jiný. Základním parametrem příměří dále mělo být doručení humanitární pomoci civilistům do obklíčených oblastí ZDE, přičemž ani jediný humanitární konvoj během týdne nedorazil do cíle. Stručně řečeno: Incident s náletem, kterým se teď Moskva a Damašek ohání, pouze zakrývá fakt, že Kreml nikdy nepřinutil Asada dodržovat základní podmínky příměří. Nyní Rusové obviňují Američany, že neexistující příměří ztroskotalo kvůli nim.

Turecko blokuje odjezd více než 1000 syrských uprchlíků do USA, protože mají univerzitní vzdělání

19. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Více než 1000 syrských uprchlíků v Turecku zabránily turecké úřady v odjezdu do USA a do dalších zemí, protože mají univerzitní vzdělání. Přijetí uprchlíků schválily americké úřady, avšak turecké úřady zablokovaly jejich odjezd, často jen pár dní před určeným datem. Turecko si stěžuje, že západní země si vybírají jen vzdělané uprchlíky.

"Potřebujeme, aby západní země v první řadě pomáhaly nejzranitelnějším osobám," sdělil jeden turecký činitel.

Uprchlíci však zpochybňují, zda univerzitní vzdělání znamená, že nejsou zranitelní.

Skotská vláda žádá ujištění od členských zemí EU, že nezávislé Skotsko bude moci zůstat součástí evropského trhu

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Vysocí činitelé Skotské nacionální strany plánují nové referendum o nezávislosti Skotska do podzimu 2018, než Británie odejde z EU

Vládnoucí Skotská nacionální strana usiluje o to získat ujištění od členských zemí EU, že nezávislé Skotsko bude po brexitu mít právo zůstat součástí jednotného evropského trhu. Vysocí činitelé Skotské nacionální strany jsou nyní přesvědčeni, že druhé referendum o nezávislosti Skotska by se mohlo konat před odchodem Británie z EU, na podzim 2018.

Skotská vláda usuzuje, že pokud by Evropská unie garantovala, že Skotsko bude moci zůstat součástí jednotného trhu, posílilo by to podporu Skotů pro nezávislost země. Skotská vláda zahájila kampaň ve snaze přesvědčit členské země EU, aby bylo Skotsko považováno za pokračujícího člena Evropské unie.

Čtrnáctiletý Afghánec, který měl právo pobytu v Británii, byl zabit v Calais

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

"Zdvořilý a jemný" čtrnáctiletý chlapec z Afghánistánu byl usmrcen automobilem, který ujel, na dálnici vedoucí do přístavu v Calais. Upozornilo to veřejnost na obrovské riziko, které podstupují dětští žadatelé o azyl každou noc, jak se snaží připojit se k svým příbuzným v Británii.

Chlapec se snažil vylézt na střechu kamionu, který zpomalil, jak se v časných ranních hodinách v pátek podle svědků přibližoval k přístavu. Svědci uvedli, že se chlapce na střechu kamionu pokoušelo vytáhnout jiné dítě, ale neudrželo ho. Chlapec padl na silnici, kde ho přejelo jiné auto. Řidič z místa nehody ujel.

Obrovská zadluženost Číny hrozí novou finanční krizí

19. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

V následujících třech letech může vzniknout nová finanční krize v důsledku toho, že zadluženost Číny dosáhla v roce 2015 255 procent jejího HDP. Dluh mají většinou čínské podniky. Propast mezi mírou úvěrů a HDP dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 30,1, varovala v neděli Banka pro mezinárodní narovnání (BIS). Zadluženost hrála v Číně při zachování ekonomického růstu klíčovou roli po vzniku finanční krize.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Evropská velvyslanectví v Británii zaznamenala od referenda o brexitu nárůst nenávistných trestných činů

19. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Drtivá většina z 60 oznámených incidentů se týkala občanů z východoevropských zemí, především z Polska

Polská konzulární služba v Londýně, v Manchesteru a v Edinburku zaznamenala od 23. června, dne trvání referenda o brexitu, 31 incidentů nenávistních zločinů. K osmi těmto útokům došlo v posledních třech týdnech.

Osm evropských velvyslanectví v Londýně zaznamenalo nárůst xenofobního násilí. Kdosi střílel na dům, v němž žijí Litevci v městě Lurgan, v Severním Irsku, v červenci byl v anglickém městě Norwich vypálen rumunský obchod. V Nottinghamu se útočníci vloupali do bytu Lotyšů, nadávali jeho obyvatelům do "zasraných imigrantů" a požadovali, aby z Británie odešli.

Většina útoků byla proti Polákům, anebo proti lidem, považovaným za Poláky. Na finskou matku křičeli "Poláci, vraťte se domů", když mluvila finsky se svými dětmi. Západoevropská velvyslanectví nezaznamenala útoky proti Španělům, Francouzům či Němcům.

Jon Burnett, výzkumník v Institutu pro rasové vztahy, konstatoval: "Nárůst útoků proti Východoevropanům nelze považovat za překvapivý, vzhledem k tomu, že jsou systematicky líčeni jako paraziti, podvodníci a hrozby. Tyto nenávistné zločiny jsou důsledkem politicky vykonstruovaného klimatu, které se buduje léta."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Karla Dolejšího boj s „levičáctvím“

19. 9. 2016 / Roman Kanda

čas čtení 4 minuty

Čas od času má Karel Dolejší potřebu vyrovnat si účty s takzvaným „levičáctvím“. Na neserióznost jeho argumentace jsem už přitom jednou upozornil (http://blisty.cz/art/79726.html). Jak se zdá, zbytečně. Dolejší si kolovrátkově vede svou – totiž, stále vede typicky českou mutaci polemiky, jakou jsme poznali například u Václava Klause. Nejdříve vykreslí virtuální obraz názorového oponenta, následně mu vsune do úst řadu nesmyslů, které přece nikdo soudný vyznávat nemůže, potom na přehledném schématu (nejlépe s odkazem na odbornou literaturu nebo komplikovanou politickou situaci) ukáže, proč jsou dané nesmysly opravdu, ale opravdu nesmyslné. A nakonec vysvětlí, jak se věci mají a jak by se daly analyzovat a interpretovat mnohem adekvátněji a sofistikovaněji, quod erat demonstrandum (http://www.blisty.cz/art/83702.html).

Boj Romana Kandy za hádanice ad hominem

19. 9. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty


Čas od času pocítí Roman Kanda potřebu a reaguje pak na mé texty ZDE. Z reakcí je však pravidelně zřejmé, že věnuje mnohem větší pozornost osobě autora než argumentům. Vzhledem k převráceným způsobům tedy musím začít s vysvětlováním od konce oponentova textu, který představuje klíčová řečnická otázka: "[P]roč Karel Dolejší své občasné, krajně nešťastné boje s „levičáctvím“ vůbec podstupuje?" - Odpověď je velice jednoduchá: Protože se Karel Dolejší se vším, co se Roman Kanda snaží představit jako jeho soukromý výmysl, až do úmoru setkává v diskusích s českými levičáky - a to pravidelně a opakovaně.

Darwinova cena pro postkomunistickou levici?

17. 9. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Realistický projekt zvládnutí xenofobní vlny by vyžadoval jiný přístup. Muselo by v něm jít o to zabránit spojení potenciálních příznivců uzavřené tlupy pod jediným politickým práporem. Snění o tom, jak "terminální krize kapitalismu" ukáže, že "Marx měl pravdu"; jak se "(téměř) všichni, nejméně však 99 %, konečně stanou levičáky", zde ničemu nepomůže, kromě momentální psychické stability věřících. Mnohem užitečnější by ovšem bylo dosáhnout rozebrání co největší části masy fascinované uzavřenou tlupou mezi ostatní politické pozice.

Dávno před uprchlickou krizí, ještě v roce 2010, vydal politický sociolog Simon Bornschier knihu nazvanou "A Dynamic Perspective on Cleavages and the Populist Right. The New Cultural Conflict in Western Europe" (Dynamická perspektiva dělících linií a populistická pravice. Nový kulturní konflikt v Západní Evropě). Hlavní Bornschierův argument zní, že tradiční dělící linie mezi příznivci volného trhu a silného státu slábne ve prospěch kulturně definovaných konfliktů a skupinových identifikací. I poté, co uprchlická krize výše zmíněnou proměnu maximálně zdůraznila, se však v českém prostředí setkáváme s úpornou snahou levičáků převést novou dělící linii mezi příznivci otevřené a uzavřené společnosti, mezi kosmopolity a xenofoby (jako ostatně cokoliv jiného), na starou osu levice-pravice - a udělat z ní problém týkající se údajně příjmové rovnosti či ekonomického rozvoje.

Na trestní oznámení nenávistných trestných činů české úřady nereagují

17. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Reaguji na Váš článek, píše Kamil Schwarz. Během posledních měsíců jsem trestních oznámení proti nenávistným trestným činům poslal více, na policii i na státní zastupitelství. Buď mi nesdělili nic, nebo mne odbyli nějakými trapnými floskulemi. Na telefonický dotaz mi bylo řečeno, že veřejnosti nemohou podávat žádné informace.

Prostě se smiřte s tím, že z Čech a spol. se staly shora dolů a naopak kompletně fašistické (přívlastek si můžete libovolně upravit) země.

Já tam musím z Mnichova jezdit kvůli staré mámě, ale v mnoha, ne všech ohledech, se mi to tam jeví horší než za hlubokého reálného socialismu. Všichni sice tehdy volili komunisty, ale to jen ze zbabělosti. Ted jsou to náckové z přesvědčení.

A co s tím dělat netuším.

Co když IS ztrácí území, ale vyhrává v ideovém boji?

19. 9. 2016

čas čtení 3 minuty


Teroristická skupina Islámský stát soustavně ztrácí území v Iráku a Sýrii. Ale jak se chalífát zmenšuje, skupina přesouvá důraz na šíření své ideologie, zakládání předsunutých základen po celém světě a útoky na "měkké cíle" a ekonomickou infrastrukturu.

Sýrie: Obyvatelé Aleppa riskují životy při výrobě paliva

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty


Ve zničené budově se sousedé Abú Ahmad a Muhammad Ibrahím zoufale snaží najít v troskách zbytky plastu, který by mohli zpracovat na palivo. Obyvatelé povstalecké východní části Aleppa se snaží udržet auta a elektrické generátory v provozu, zatímco vládní vojska město nadále obléhají.

Roste podíl migrantů, kteří do EU přijíždějí skrytě

Skryté selhání evropské migrační politiky

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty


Je pohodlné myslet si, že evropská migrační a uprchlická krize je z větší části za námi, že zoufalá dohoda s Tureckem má zamýšlený účinek - obrazy desítek lodí vykládajících uprchlíky na řeckém pobřeží a lidí šlapajících Balkánem z televizních obrazovek vesměs zmizely, napsala Kristy Siegfried.

Islamophobes in Prague demanded the compilation of lists of national traitors

19. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

A group of right wing extremists staged a demonstration on Wenceslas Square in Prague on Saturday 17th September under the slogan "Czexit - a struggle for our culture and for the security of our country".

The demonstrators chanted "Czechia only for the Czechs. Nothing but the nation. Kill Allah! Kill Allah!":

They demanded that the Czech Republic should leave the EU and "free itself of the diktat of Brussels".

Singer Olivie Žižková called on Europe to "return to Christianity. Christianity is incredibly important for us". She then sang her popular song "Europe, breathe!" which includes the following lyrics:

"Europe, breathe, look into the future, do not allow yourself to be trashed. We are strong. Europe, defend yourself, do not allow yourself to be shot. They have been given a task to go on a blood-thirsty trip. We no longer want to be just sheep going passively to slaughter."

"I have nightmares that trouble is coming. When I turn on the news, I get depressed. I prefer sḱinheads to the black gowns [of muslims]..."

The song also rejects what it calls "all the nonsense from Brussels":

According to newsreports, there were only some 300 active participants of the anti-islamic demonstration. However, as commentator J.X. Doležel remarks, what was frightening was that "the whole of Wenceslas Square" sang Olivie Žižková's song.

J.X. Doležel says in his column in the Reflex weekly:

"I personally am no supporter of refugees, but when the whole Wenceslas Square sang Olivie Žižková's song "Europe, breathe", it felt like under the Nazi occupation, [during the Nazi Protectorate of Bohemia and Moravia], when Wenceslas Square was full of Czechs who all gave a Nazi salute.

"The demonstrators demanded that lists of traitors, ie. those citizens who want to help refugees, should be compiled. The demand that these fellow citizens should be gassed was not explicitly stated, but it was palpable in the context of the speeches. This was no hoax. Even the Czech News Agency has reported on this.

"What was worrying that those present greatly welcomed the idea that lists of traitors should be compiled. And they were so pleased that when Olivia started singing her hit song "Europe, breathe!" the whole of the Wenceslas Square joined in and people sang, en masse, this idiotic pseudopatriotic ditty as an expression of their hatred of immigrants."

Source in Czech HERE

PŘEČETLI JSME:

J.X. Doležal požaduje trestní stíhání antiislamistických extremistů

18. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Šokující jsou na celé akci dvě věci. První je řešitelná - třeba trestním stíháním, pachatel je jasný. Z pódia totiž zaznělo, že by měly vzniknout seznamy vlastizrádců, kteří pomáhají migrantům. Požadavek na zplynování těchto vlastizrádců nezazněl výslovně, ale byl citelný v kontextu prohlášení. Nejde o žádný přeslech či hoax, referovala o tom i ČTK.

A to druhé, co je na sobotní akci zaznamenání hodné. Na rozdíl ode mne požadavek na seznamy vlastizrádců návštěvníci demonstrace vítali. A to tak upřímně, že když se dala na mikrofon do zpěvu Olivie se svým hitem Evropo, dýchej, přidal se k ní celý Václavák a lidé masově pěli proti imigrantům debilní rádobyvlastenecký popěvek."

Kompletní článek ZDE

V Londýně demonstrovaly tisíce lidí za práva uprchlíků

18. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Vanessa Redgrave a Lord Dubs se přidali k demonstrantům, kteří požadují, aby britská vláda před summitem OSN o uprchlících začala dělat víc pro řešení uprchlické krize

Redgravová konstatovala: "Občané této země, z jakéhokoliv zázemí, všichni chtějí dodržovat zákon. Existují zákony o lidských právech. Současná vláda a předchozí vlády porušují mezinárodní lidskoprávní zákon. Musíme je pohnat k odpovědnosti."

Tisíce lidí, včetně poslanců a celebrit, se účastnily demonstrace v Londýně, která požadovala, aby britská vláda jednala energičtěji ku prospěchu řešení uprchlické krize.

Demonstraci zorganizovala Solidarita s uprchlíky, organizace jako Amnesty International, Oxfam, Lékaři bez hranic, Rada pro uprchlíky a Stop the War Coalition.

V pondělí se bude v New Yorku konat summit OSN o uprchlících, jemuž bude předsedat Barack Obama. Britská premiérka Theresa May se ho účastní.

Demonstranti procházející londýnským bulvárem Park Lane nesli transparenty s nápisy "Nikdo není ilegální", "Zastavte topení lidí", "Zvolte lásku" a "Buďme lidmi". Demonstranti skandovali, "Thereso Mayová, vy budete říkat, že jsou tady uprchlíci vítáni":

Demonstrace se účastnili herci Vanessa Redgrave, Douglas Booth a Juliet Stevenson. Projevy pronesli i vedoucí představitelka Strany Zelených poslankyně Caroline Lucas, Alf Dubs, labouristický lord a liberálně demokratický aktivista Sas Sheehan.

Redgravová konstatovala: "Občané této země, z jakéhokoliv zázemí, všichni chtějí dodržovat zákon. Existují zákony o lidských právech. Současná vláda a předchozí vlády porušují mezinárodní lidskoprávní zákon. Musíme je pohnat k odpovědnosti."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Státy visegrádské čtveřice budou vetovat jakoukoliv dohodu o brexitu, která by blokovala volný pohyb obyvatelstva

18. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

Slovensko, Maďarsko, Polsko a Česká republika důrazně oznámily, že ochrání práva svých občanů žít a pracovat v Británii

Čtyři středoevropské země jsou připraveny vetovat jakoukoliv dohodu o brexitu, uzavřenou mezi Británii a EU, která by omezila právo jejich občanů žít a pracovat v Británii, řekl slovenský premiér Robert Fico.

Visegrádská čtveřice prý zablokuje jakoukoliv budoucí obchodní dohodu, která by ohrozila základní princip EU, totiž volný pohyb obyvatelstva. Jak to chce Fico učinit, však není jasné, protože dohodu EU a Británie o brexitu podle článku 50 Lisabonské smlouvy schvaluje na evropské straně pouze kvalifikovaná většina.

"Země visegrádské čtyřky se budou chovat nekompromisně," řekl v sobotu Fico. "Pokud nebude existovat záruka, že tito lidé, žijící a pracující v Británii, mají rovné postavení, budeme jakoukoliv dohodu mezi EU a Británií vetovat," řekl Fico tiskové kanceláři Reuters. "Británie ví, že tohle je pro nás otázka, kde není místo pro kompromis."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Intelektuálové mají větší potenciál oslovit zfašizované české levičáky, než si myslí

17. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Souhlasím s Jakubem Patočkou, že příčina toho,proč jsou politici jako Miloš Zeman populární je zhnusení zkorumpovaným neoliberálním kapitalismem. Otázka je, dá se vzrůstajícímu nacionalismu a pravicovému populismu ve středovýchodní Evropě zabránit? ptá se Petr Huďa.

Politický komentátor Martin Hekrdla v Rozhovoru Britských listů to vyjádřil přesně: MUSÍME LIDEM DODAT POHLEDY ZA KAPITALISMUS.

Neustále vyvracet předsudky, hoaxy, dezinformace a lži, které šíří některá česká média a politici, je skutečně sisyfovská práce.

NYT: Omilostněte Edwarda Snowdena

16. 9. 2016

čas čtení 3 minuty

Edward Snowden, Američan, který pravděpodobně během Obamovy vlády nejvíce ovlivnil veřejnou debatu v USA, je dnes považován za zločince. Čelí trestnímu stíhání za špionáž, přestože americký prezident uznal, že jeho odhalení vyvolala závažnou veřejnou debatu, píší v deníku New York Times Kenneth Roth a Salil Shetty.

Spojené státy a liberální řád

16. 9. 2016

čas čtení 7 minut


Během posledního roku realitní magnát Donald Trump fascinoval americká média. Porušil všechna pravidla chování očekávaná od prezidentského kandidáta a nejen že přežil - dařilo se mu výborně. Mezi jeho herezemi byly i některé nové politické návrhy - zejména v oblasti zahraniční politiky. Trump zpochybnil užitečnost NATO, slíbil zahájit obchodní války s Čínou, Mexikem a Japonskem; otevřeně obdivoval autokratického vládce Ruska, zatímco znechutil lídry demokratických spojenců USA. Prosazoval waterboarding a vyhrožoval zabíjením rodin teroristů, přičemž současně sliboval udržet USA mimo zahraniční závazky a nechat Rusko rozhodnout o situaci na Blízkém východě. Během prvního většího zahraničněpolitického vystoupení v dubnu otevřeně vyzval k velké strategii "America First". Tvrdil, že si spojenci a rivalové se Spojenými státy dělají co chtějí a zneužívají příliš štědrého poskytování globální stability. Z Trumpova hlediska nastal čas, aby USA ustoupily do pozadí a zbytek světa platil, napsal Paul D. Miller v představení své knihy "American Power and Liberal Order: A Conservative Internationalist Grand Strategy" (Americká moc a liberální řád: Konzervativní internacionalistická strategie).

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2016

16. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 44 937 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna  2016 102 858,39 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
40643