Jde do tuhého. Dokáží parlament a Policie ČR razantně zasáhnout proti Okamurově nenávisti a rasismu?

20. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta


Volby nového britského premiéra se proměnily v opravdovou frašku

20. 6. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 4 minutyVe čtvrtek v 18.20 britského času byly v Dolní sněmovně oznámeny výsledky posledního hlasování konzervativních poslanců o kandidátech na budoucího šéfa britské Konzervativní strany - a bohužel také - britského premiéra - bez všeobecných voleb a bez rozhodování občanů a veřejnosti.

Do posledního kola hlasování postupuje klaun, lhář a podvodník Boris Johnson s rekordním počtem 160 poslaneckých hlasů! Johnson nemá žádné řešení jak realizovat brexit, kromě toho, že prý pojede do Bruselu a bude tam na evropské politiky křičet.

Rozhovor Britských listů 223. Proč vraždí lidi jiné lidi za to, čím si o nich chybně myslí, že jsou?

14. 6. 2019

čas čtení 1 minuta


For English, scroll below. Fergal Keane´s presentation is in English with Czech subtitles.


Pozn. JČ: Toto vystoupení Fergala Keana je vynikající. Má zásadní dopady i pro novinářskou práci v České republice.

PS. Upozorňuji, že novinářskou práci Fergala Keana sleduje globálně v zahraničním vysílání společnosti BBC 394 milionů lidí. (Je docela komické, jak jsme v Čechách mimo.)Na 45. mezinárodní konferenci European Broadcasting Union promluvil douholetý slavný rozhlasový a televizní reportér společnosti BBC Fergal Keane o své osobní zkušenosti z genocidy ve Rwandě, k níž došlo právě před pětadvaceti lety, a pohovořil také o několika dalších velmi významných aspektech novinářské práce. Toto jeho vystoupení se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. června 2019.

Fergal Keane, BBC Africa reporter, speaks about his personal experiences from the genocide in Rwanda, which he reported upon twenty-five years ago. He spoke during the 45th EBU International feature conference in Castlemartyr, Cork, Ireland.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE


29561

Lhostejnost nás zabíjí

20. 6. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Úmrtí bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího a obecně okolnosti, jež vedly k jeho předčasné smrti, přinášejí další cennou lekci o našich vztazích s otřesnými režimy, které s notnou dávkou pokrytectví bereme jako politickou nutnost. Již nyní je zcela zjevné, že Sisího autoritářský režim usilovně pracoval na tom, aby prvnímu demokraticky zvolenému prezidentovi Egypta zkrátil život. Opět máme po čase možnost pohlédnout zpytavě do vlastního zrcadla - a není to zrovna moc příjemný pohled.

České elity jako nástroj kremelské mocenské politiky ve střední a jihovýchodní Evropě

20. 6. 2019

čas čtení 7 minut

Níže přeložený text Iliana Vasileva z Centra pro balkánská a černomořská studia a publikovaný na bulharském serveru Bulgaria Analytica pochází z března 2018. Důvodů, proč jej publikovat v červnu 2019, je hned několik. Po přečtení textu dobře vynikne role, kterou Andrej Babiš plní pro další české oligarchy. Ti jsou v některých případech mnohem mocnější než on a právě díky Babišově angažmá v politice se těší vítanému mediálnímu závětří, díky kterému mohou pokračovat ve své strategii ukotvit Českou republiku pevně v oligarchickém systému vládnutí, které Viktor Orbán cynicky nazývá „iliberální demokracií“, poznamenává Albín Sybera.

"Politická potupa pro nás"

20. 6. 2019 / Lukáš Kraus

čas čtení 2 minuty

Mariánský sloup byl postaven za peníze z konfiskovaného majetku, přesněji z nakradeného majetku. Už tím byl tento sloup "poskvrněn" a byl "politickou potupou pro nás", jak konstatoval i Masaryk. Jeho symbolika nikdy nebyla jen o nějakých Švédech. Nápis na sloupu od Ferdinanda III. nelze dezinterpretovat. Bylo tam, že se zde vypíná pomník vítězství legitimity a katolicismu nad kacířským královstvím, chápejme nad náboženskou svobodou, která v progresivních Čechách "dvojího lidu" panovala a byla předobrazem náboženských svobod a tolerance, jak je chápeme i ve 21. století.

K tomu:

Írán sestřelil americký dron

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace:  Donald Trump odmítl eskalovat konflikt s Íránem v Perském zálivu. Vyjádřil se, že sestřelení amerického dronu zřejmě nařídil "nedisciplinovaný a stupidní" íránský důstojník bez schválení z Teheránu a zdůraznil, že letoun byl bezpilotní. Po jednání se vysokými armádními důstojníky Trump prohlásil: "Asi to byl generál nebo někdo, kdo udělal tu chybu, že ten dron nechal sestřelit. Nechce se mi věřit, že to bylo úmyslné, jestliže chcete vědět, co si myslím. Myslím, že to byl někdo, kdo byl nedisciplinovaný a stupidní, kdo to udělal," řekl Trump novinářům. "Byl to velmi hloupý čin."

Trump znovu opakoval, že USA by reagovaly vojensky, pokud by íránské jednotky nebo jednotky, které bojují v zájmu Íránu, zranily nebo usmrtily Američany, ale že tato situace nenastala. ZDE  

Aktualizace: Donald Trump se na Twitteru vyjádřil, že sestřelením dronu udělal Írán "velkou chybu".  Jednal s šéfy americké armády a vyjádřil se, že "se dostáváme do špatného prostoru, moje alternativy mizí".  Sestřelený dron byl sice bez lidské posádky, ale byl velký a velmi drahý. ZDE

Írán sestřelil americký dron, který letěl v Hormuzské úžině. Obvinil Washington, že porušil suverenitu Íránu a že se snaží prohlubovat napětí v regionu.

Íránské revoluční gardy sdělily ve čtvrtek, že použily raketu země vzduch k sestřelení toho, co charakterizovaly jako americký "špionážní" dron, který údajně narušil íránský vzdušný prostor.

Americká armáda potvrdila, že jeden jejich bezpilotní letoun byl sestřelen, avšak letěl podle nich v mezinárodním vzdušném prostoru. Americká armáda minulý týden obvinial Írán, že odpálil raketu na jiný drob, který reagoval na krizi ohledně ropných tankerů v Ománském zálivu.

Napětí v Perském zálivu sílí od 13. června, kdy Spojené státy obvinily Írán, že zaútočil minami na dva ropné tankery v Ománském zálivu.

 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 

Odvolací soud v Londýně: Britské prodeje zbraní Saúdské Arábii jsou protizákonné

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Odvolací soud v Londýně rozhodl, že britské prodeje zbraní Saúdské Arábii, které se používají v Jemenu, jsou protizákonné, protože jsou tyto zbraně používány i k zabíjení civilistů při necíleném leteckém bombardování.

Tři britští vysocí soudci vydali tento verdikt na základě žaloby organizace Campaign agaist Arm Trade, která obvinila britskou vládu, že schvaluje prodej zbraní i v těch případech, kdy existuje jasné riziko, že jejich používání může porušit mezinárodní humanitární právo.

Muhammad Mursí byl „zavražděn“

20. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

Přátelé a kolegové bývalého egyptského prezidenta Mursího tvrdí, že jej „zavraždily“ egyptské bezpečnostní služby. Policie podle jejich slov neposkytla Mursímu první pomoc poté, co během soudního jednání zkolaboval. Vězeňská stráž navzdory skutečnosti, že další obvinění volali o pomoc, nechala bývalého prezidenta ležet bezvládného na podlaze více než 20 minut.

Krize v Zálivu: USA posílají na Blízký východ další vojáky

20. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Uprostřed rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Íránem posílá úřadující ministr obrany Patrick Shanahan na Blízký východ další tisícovku amerických vojáků. Pentagon tento týden zveřejnil nové záběry, které mají být dokazovat, že Írán je zodpovědný za útok na dva tankery v Ománském zálivu. Záběry podle Pentagonu zachycují příslušníky íránských revolučních gard, kteří se snaží odstranit nevybuchlou minu z trupu japonského plavidla. Tuto verzi událostí však popírá majitel japonského tankeru. Naproti tomu jeden íránský politolog hovořící ve vysílání BBC z Teheránu vyjádřil názor, že útok musely provést íránské jednotky, protože oblast je tak blízko íránských hranic a je pod totální kontrolou íránských úřadů - nic se tam bez vědomí íránských úřadů nemůže stát.

Imigrace zvířat (?)

20. 6. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Stále se v tomhle kontextu bavíme jenom o lidech.

Bajkoidní přístup by nám ale možná pomohl trochu líp se v problematice zorientovat.

Představte si třeba, jak Karkulka po dlouhé cestě českou či moravskou polopouští a vyschlou savanou se po velkém strádání s jazykem na blůzičce doplazí do babiččiny řadovky s normovanou zahrádkou na okraji vesničky střediskové. Babička už kupodivu v 19:00 hodin leží v posteli, aniž by se podívala na další díl seriálu "Přežili rok 2000?"

Saúdská Arábie podle USA nerekrutuje dětské vojáky

20. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo zablokoval začlenění Saúdské Arábie na americký seznam zemí, které rekrutují dětské vojáky – a to navzdory zjištění expertů, že koalice zemí vedených Saúdskou Arábií nasazuje v Jemenu nezletilé vojáky.

Toto rozhodnutí, které vyvolalo okamžitou kritiku ze strany lidskoprávních aktivistů a vrcholného demokratického zákonodárce, se může stát podnětem nových obvinění, že administrativa prezidenta Trumpa prioritizuje bezpečnostní a ekonomické zájmy se Saúdskou Arábií.

Pompeovu kroku předcházela intenzivní debata uvnitř Trumpovy vlády v době, kdy roste napětí mezi Spojenými státy a Íránem, největším regionálním protivníkem Saúdské Arábie. Na seznam zemí rekrutujících dětských vojáků byl místo Saúdské Arábie zahrnut Súdán.

Bližší informace ZDE

Český stát: Rozpuštěný a vypuštěný?

19. 6. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Z analýzy chystaných daňových změn, jejímž autorem je Jiří Sezemský ZDE, vyplývají dva hlavní závěry. Za prvé, populistická Babišova vláda již zcela zjevně předvádí ochotu raději mocně "přidusit" ekonomiku a podvázat budoucí rozvojové možnosti, než by omezila rozkrádání státu a rutinní uplácení svých klíčových voličských skupin ze státního rozpočtu. Za druhé, na lokální úrovni má Babišova vláda v úmyslu vytvořit systém relativně nezávislých pašalíků živící se samostatnými příjmy, jako až pětinásobně zvýšené poplatky za ubytování či až pětinásobně zvýšená daň z nemovitostí. Takový plán má ovšem potenciál zhatit i dosud jedinou realistickou opoziční volební strategii: Překlopení okresních měst na stranu protibabišovského tábora.

Hlasování o registru smluv jako sonda do politické reality ČR

19. 6. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Složitost hledání společné koalice proti Andreji Babišovi ilustruje čerstvé hlasování o registru smluv ve Sněmovně. Šlo o to, zda také firmy jako ČEZ nebo České dráhy budou muset být transparentní, pokud jde o smlouvy, které uzavírají. Naprostá transparentnost hospodaření s veřejnými penězi, tedy povinnost zveřejňovat smlouvy v registru smluv i pro ČEZ a podobné firmy, byla především priorita pirátů.

Pondělní výpadek Britských listů

21. 5. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Pondělní téměř celodenní výpadek Britských listů byl nepřímo způsoben finančními problémy. Vzhledem k tomu, že od čtenářů v současné době nedostáváme dostatečné množství příspěvků na provoz, nejsme schopni hradit náklady na technický provoz serveru a na spotřebu elektřiny serveru, která je v důsledku relativně velké čtenosti relativně velká. Mělo to včera nepřímé technické dopady, které se podařilo odstranit až s nejvyšším úsilím po mnoha hodinách práce.

Jsme velmi vděčni čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, avšak v současnosti je to kolem 40 000 Kč měsíčně, kdežto výdaje jsou každý měsíc kolem 80 000 a v některých měsících v důsledku nepředvídaných nákladů stoupnou na 100 000. Uznáte, že v takové situaci nemají Britské listy zrovna dlouhodobé výhledy.

Dívám se na to docela pesimisticky. Je paradoxní, že v době, kdy se Evropa, a zejména střední Evropa, propadá do temnoty a je z mnoha důvodů vážně ohrožena demokracie, drtivá většina českých občanů se nechá manipulovat nesmysly, jaké například předvolebně šíří Andrej Babiš o imigrantech a uprchlících   (odborníci systematicky poukazují, že tam, kde jsou migranti, dochází k výraznému ekonomickému rozvoji, vyplývá to zajímavě například z podrobných amerických studií daňových přiznání občanů v jednotlivých místech USA -  podívejte se například na knihu datového analytika New York Times Sethe Stephense-Dawidowitze Everybody lies, obsahuje k této věci nesmírně zajímavé údaje, ke knize se vrátíme recenzí -  ČR a střední Evropa obecně už nyní zápolí v důsledku blokace migrantů a v důsledku stárnutí s ekonomickými problémy).

Jak varuje organizace Avaaz, Dezinformace jsou proměňovány ve zbraně používané proti nám!  Je paradoxní, že přestože to lidem škodí, nechávají se ovlivňovat především dezinformacemi a hlubinnou manipulací prostřednictvím vyvolávání emocí a strachu. Je ostudné, že namísto toho, aby politikové vystoupili a řekli:"Lidi, neblbněte", se cíleně snaží ku prospěchu svých krátkodobých zájmů těchto iracionálních emocí, založených na nesmyslech, zneužívat ve svůj prospěch. Nikdo nevystoupí jak Masaryk a neřekne lidem, jak co je. (Přestože se Babiš lživě stylizuje do pózy Masaryka a tzv. "novináři" mu to tisknou.)

Tak, jak píšu, vyhlídky jsou špatné. Racionálními a věcnými informacemi většinu lidí nepřesvědčíme - mají představu, že věci jsou jinak.

Publikujeme pravidelně apel, že potřebujeme zvýšit množství finančních příspěvků od čtenářů, obávám se, že většina lidí to prostě automaticky přeskočí. Ale je to vážné.

Pokud si myslíte, že jsou v této temnící situaci Britské listy důležité, prosíme, přispívejte na provoz BL menší finanční částkou. Pomozte nám vystoupit z bubliny kmenových čtenářů a šiřte naše informace mezi svůj okruh známých. Víme, že je to těžké: lidi prostě CHTĚJÍ dnes věřit blbostem.

Tak třeba se to nepodaří: Možná už pětadvacet let Britských listů stačilo. Existovaly paradoxně v době, kdy bylo mnoho co kritizovat, nicméně nebyla zdaleka tak děsivá a nebezpečná jako teď. Tak možná budou v této temnící se době racionální hlasy umlčeny.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jan Čulík
šéfredaktor 

Středeční Dolní sněmovna: "Boris Johnson je rasista a je naprosto nevhodný na funkci premiéra"

19. 6. 2019

čas čtení 3 minuty

Ian Blackford, šéf skotských nacionalistů v anglické Dolní sněmovně: Souhlasí paní premiérka s názorem nejpřednějšího kandidáta, že Skotové jsou havěť a škodná a měli by být umístěni do ghet a vyhlazeni?

Theresa Mayová: Mohu jen říci panu poslanci, že Konzervativní a unionistická strana považuje občany ze všech částí tohoto Spojeného království velmi vážně, ale my vítáme práci lidí ze všech částí tohoto Spojeného království, protože to činí Spojené království tou nesmírně významnou zemí, jíž je, a kéž by Skotsko dlouho zůstalo jeho součástí.
Ian Blackford: No, samozřejmě, pane předsedo, na slovech záleží i na činech záleží. O muži, který zveřejnil tato slova ve svém časopise, rozhodla paní premiérka, že je vhodné ho jmenovat do úřadu našeho nejvyššího diplomata. A to není od něho všechno. Řekl, že Skotům by mělo být zakázáno stát se premiérem, zakázáno stát se premiérem, pane předsedo. A že libra vydaná v londýnském Croydonu má větší hodnotu než libra vydaná ve skotském regionu Strathclyde. To je člověk, který není vhodný pro žádný státní úřad. Bylo řečeno, pane předsedo, že konečnou mírou každé osoby je nikoliv to, kde stojí, kdy je to pohodlné, ale kde stojí v obtížných dobách a dobách kontroverze. Dnes je obtížná doba, a tak se ptám, zda si paní premiérka uvědomuje, nejen, že je tento poslanec rasista, ale že vyvolává konflikty v komunitách a je o něm dlouho známo, že je to podvodník. Opravdu si paní premiérka upřímně myslí...

Předseda sněmovny John Bercow: Pořádek! Pořádek! Jestliže pan poslanec hovoří o současném poslanci Dolní sněmovny, nevím, zda tomu tak je, ale pokud ano, měl by si velmi dávat pozor na jazyk, jakého používá, měl ho informovat toho pana poslance předem. Ale naléhám na něho, naléhám na něho, aby zvažoval svá slova. Pan Ian Blackford. A opravdu, myslím, že by bylo daleko lepší, kdyby v této chvíli stáhl veškerá obvinění z rasismu vznesená proti nějakému konkrétnímu poslanci. Nemyslím, že zde je pro to vhodné fórum. Nemyslím, že toto je správný způsob jak se chovat. Pan Ian Blackford.

Ian Blackford: Pane předsedo, toho pana poslance jsem informoval, ale pan poslanec se vyjádřil o muslimkách, že to jsou poštovní schránky, chrakterizoval lidi z Afriky jako osoby s "melounovými úsměvy". A řekl další odpornou pomluvu, kterou nepoctím tím, abych ji opakoval. Jestliže to není rasistické, pane předsedo, tak pak už nevím, co je. Opravdu se paní premiérka upřímně domnívá, že tenhle muž je vhodný pro úřad premiéra?


Novinář Nick Cohen: Mluvil jsem včera s jedním konzervativním poslancem, který podporuje Borise Johnsona na funkci premiéra

"Myslíte si, že bude jako premiér dobrý?"
"Ne."
"Co proboha udělá ohledně brexitu?"
"To nikdo neví."
"Proč ho tedy chcete?"
"Je nejlepší nadějí, jakou máme."
"Tím 'my' myslíte Británii?"
"Ne, Konzervativní stranu, samozřejmě."

V tu chvíli jsem začal bušit hlavou do zdi.
 


 

Další šílená televizní debata "kandidátů" na britského premiéra

19. 6. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 7 minutMohli bychom prosím zajistit, aby tato úterní televizní diskuse nikdy nebyla promítnuta nikomu v zahraničí, nikdy? Prosím, uzamkněte tu nahrávku to skříně. Nechme si to jen pro sebe. Trapná rodiná tajemství a tak:Theresa Mayová: "Tak vy sráčí jste si mysleli, že je to lehké, co?"


V televizi BBC se v úterý večer ve 20 hodin konala další děsivá debata pěti "kandidátů" na nového britského premiéra. Úroveň byla otřesná. BBC vybrala relativně inteligentní otázky, které z obrazovky v různých britských městech pěti "kandidátům" dávali různí občané. Moderátorka Emily Maitlis byla však slabá a muži padesátníci ji lehce ignorovali a překřičeli, po část pořadu se volně hádali mezi sebou. Debaty se tentokrát poprvé účastnil i favorit konzervativních poslanců a důchodcovských členů Konzervativní strany, lhář, podvodník a hlupák Boris Johnson, avšak neřekl nic podstatného kromě prázdných blábolů. Jediným realističtějším účastníkem debaty byl Rory Stewart, který se během zmatené diskuse snažil odlišovat od ostatních čtyř podvodníků a snažil se - pokud ho bylo slyšet - marně formulovat věcnější otázky. Nikdo ho neposlouchal.

Čtyři kandidáti celou dobu říkali jen "Já, já. já." Neměli žádné řešení pro brexit a jen blábolili. Přesně to shrnula jedna dáma na twitteru:

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

OSN: Saúdský princ Salmán by měl být vyšetřován za vraždu Chašákdžího

19. 6. 2019

čas čtení 1 minutaSaúdský korunní princ by měl být vyšetřován z vraždy novináře Džamála Chašákdžího, protože existují "věrohodné důkazy", že vinu za jeho vraždu nese právě on a vysocí činitelé saúdského režimu. Vyplývá to z ostře kritické a forenzní zprávy OSN.

Zdrcující stostránková analýza toho, co se stalo loni v říjnu Chašákdžímu uzavírá Agnes Callamard, mimořádná vyšetřovatelka OSN, že vražda tohoto novináře byla "mezinárodním zločinem".

Svobodný trh!

19. 6. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Nebudu psát nic o Klausovi, ale napíšu něco o najímání posádek na lodě. Shodou okolností jsem totiž docela intenzivně diskutoval jeden startup který se tím zabýval, s lidmi kteří se na jachty a lodě dávají najímat, takže vědí jak to funguje.

Posádky lodí jsou sezónní záležitost. Je to práce nadprůměrně placená, ale je hodně náročná, posádka je k dispozici v režimu 24/7, protože i klienti fungují víceméně v režimu 24/7. Žádné víkendy, velmi krátké noční odpočinky, též noční služby. Na lodi je práce pořád.

Vědci jsou šokováni, že permafrost v Arktidě taje o 70 let dříve, než se předpovídalo

19. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Foto: Kříže na hřbitově ve vesnici Quinhagak na Aljšace padají, protože byly zasazeny do permafrostu, který nyní taje

Permafrost na řadě míst v kanadské Arktidě taje o sedmdesát let dříve, než se předpovídalo, zjistila expedice z univerzity v aljašském Fairbanksu. Vědci byli ohromeni, že celá řada neobvykle teplých letních období destabilizovala horní vrstvy obřích podzemních bloků ledu, které byly zmrzlé po tisíce let.

"To, co jsme viděli, bylo neuvěřitelné," konstatoval Vladimir Romanovsky, profesor geofyziky na University of Alaska Fairbanks. "Je to důkaz, že je podnebí nyní teplejší než kdykoliv za posledních pět tisíc let i víc."

Vědci jsou znepokojeni nestabilitou permafrostu, protože by riziko jeho rychlého tání mohlo uvolnit obrovské množství zmrzlých skleníkových plynů, což by vedlo k začarovanému kruhu a neustále zrychlujícímu se globálnímu oteplování.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Rusko a USA vstupují do epochy nové nenormality

19. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

Rozpad systému kontroly zbrojení hrozí nárůstem vojenských rizik, uvedl Jurij Panijev. 18. června Duma přezkoumala předlohu zákona o pozastavení ruských závazků plynoucích z Dohody o likvidaci raket středního a kratšího doletu (INF) předloženou prezidentem Vladimirem Putinem.

Trump kvůli migrantům omezil pomoc Střední Americe

19. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Americký prezident Donald Trump seškrtal stovky milionů dolarů pomoci pro El Salvador, Guatemalu a Honduras, poté co všechny země obvinil za to, že tisíce jejich občanů žádají o azyl na hranici mezi USA Mexikem, uvedly Patricia Zengerleová a Lesley Wroughtonová.

Británie: Teenager, který odsoudil prince Harryho jako "zrádce naší rasy", odsouzen na čtyři roky do vězení

18. 6. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Univerzitní student Michal Schewczuk (19), který na interentu charakterizoval prince Harryho (ten se oženil s neběloškou) jako "zrádce naší rasy", byl odsouzen na čtyři roky a tři měsíce k uvěznění v nápravné instituci pro mladistvé. 

Schewczuk vytvořil obrázek Harryho s pistolí u hlavy - na pozadí plném krve. Na obrázku byl také hákový kříž. Obrázek byl  loni v srpnu, několik měsíců poté, co se princ Harry oženil s Megan Marklovou, míšenkou, sdílen na ultrapravicových sociálních sítích. U obrázku byl nápis: "Setkáme se později, ty zrádče naší rasy."

Schewczuk přiznal vinu z dvou trestných činů povzbuzování k terorismu a z pěti trestných činů shromažďování teroristického materiálu. Psal také "extremně násilný a agresivní" blog, v němž ospravedlňoval znásilňování žen a dětí s cílem prosadit nadřazenost árijské rasy. Spolu s Schewczukem, který je z anglického města Leeds, byl také odsouzen Oskar Dunn-Koczorowski, 18, z Chiswicku v západním Londýně, který přiznal dva trestné činy povzbuzování k terorismu. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Konspirační teoretik a antisemita Semín nebude členem Rady ČTK

18. 6. 2019

čas čtení < 1 minuta

Dobrá zpráva. Konspirační teoretik a antisemita Michal Semín nebude zvolen do Rady ČTK. Premiér Babiš nařídil své straně ANO, pod tlakem od koaličních partnerů z ČSSD, aby pro Semína nehlasovali.


Hospodaření OSBL za květen 2019

17. 6. 2019

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 105 974,03 Kč, výdaje byly 111 986,50 Kč. Děkujeme za tuto vydatnější finanční podporu, kterou potřebujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Lidská práva | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky
19400