16637

Co by měl šéfredaktor Práva křičet

7. 3. 2021 / Boris Cvek

Novinky v sobotu publikovaly vyjádření šéfredaktora deníku Právo, pana Porybného, se sugestivním titulkem „Když všichni mlčí, někdo křičet musí“. Ano, musí. Umírají lidé a lék, který jim zachrání život, je možná na dosah.

Je to lék, kterému dávno vypršely patenty, a proto je levný – a nikdo do něj nebude investovat z komerčních důvodů. Jsem rád, že si pan Porybný zažil to, co znám už více než deset let a v čem se cítím hodně osamocený. Už více než deset let mne pronásleduje představa, že tu umírají zbytečně lidé na rakovinu, které by mohl zachránit starý lék proti alkoholismu antabus.

 16749

Narozeniny TGM — je to ještě nějak „dnešní datum“?

7. 3. 2021 / Miloš DokulilNěkterá data už tím, že začala být časem spojována s určitými osobnostmi a událostmi kolem nich, jako kdyby takto se přerodila do historických souvislostí; ne že by nutně byla jen běžným datem kalendáře. Když ale uplyne jistý další čas, ta data se málem automaticky vrátí do všedního stereotypu běžné každodennosti.

 16447

Průběžné zpravodajství:

Vydělají farmaceutické společnosti na vakcínách proti covidu miliardy?

6. 3. 2021


V sobotu 6.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  9066 nových denních nákaz. (O víkendu se v ČR řádně netestuje ani neočkuje, zdravotníci jedou na chatu.)  Zemřelo 21 717 lidí, to je denní nárůst o 159 mrtvých.   V nemocnicích je 7899  lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 321 331 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Karlův most v Praze byl přeplněn lidmi, stejně tak místa v Brně. Jen asi třetina lidí měla respirátory. Občané neberou pandemii vážně, mezi lidmi se šíří nesmysl, že "umírání je přirozené". Vyvraždění 22 000 lidí, kteří mohli žít ještě desítky let, však přirozené není. Nesou za to odpovědnost všichni. Problém, který si lidi neuvědomují, je, že v zemi, kde pandemie zuří tak široce a intenzivně jako v ČR, nutně vzniknou nové kmeny koronaviru, které se nejen mohou vyhnout vakcínám, ale mohou začít zabíjet i lidi každého věku. Už to začalo s britskou variantou.

Proč je v ČR pademická situace nejhorší, nebo téměř nejhorší na světě? Petr Kamberský v Lidových novinách v článku "Nejtemnější hodina" (27.2., placený přístup) poukázal na to, že je to zřejmě v důsledku souhry faktorů. Jedním z nejdůležitějších je neuzavření montoven, které v ČR zaměstnávají 38 procent obyvatelstva, což je rekord. Problém je také, že ČR je orientována na vývoz, a je proto obětí zahraničních zákazníků. Výrazným problémem je i to, že průmysl v ČR je založený na otrocké práci novodobých nevolníků, takzvaných "agenturních pracovníků", kteří nemají vůbec žádná zaměstnanecká práva a jsou pokutováni, když nepřijdou do práce. Takže chodí do práce, i když jsou nakažení, a montovny jsou děsivými ohnisky intenzivní nákazy. - Kromě neefektivnosti české vlády, která naprosto nebyla schopna dát lidem jasné a srozumitelné instrukce, zapůsobilo i to, že loni na jaře byla ČR v boji proti pandemii úspěšná, tak Češi rozhodli, že "vlastně o nic nejde". Naopak občané zemí, které loni na jaře zaznamenali množství mrtvých, to přijali jako vážnou lekci a chovají se od té doby odpovědně. - Třetím důležitým faktorem je skutečnost, že v ČR se stalo zvykem neinformovat o individuálních osudech mrtvých. Ti prostě ze života zmizí. V západních zemích jako je Británie média neustále informují o individuálních osudech těžce nemocných lidí či o lidech, kteří na covid zemřeli. V Itálii vycházejí v novinách mnohostránková oznámení o mrtvých, New York Times věnoval mnoho stránek seznamu jmen zemřelých, po dosažení 100 000 mrtvých četl rozhlas BBC jejich jména. V Česku nic. Kamberský: "K dnešnímu dni jako by zmizelo z mapy celé Blansko nebo Beroun, přesto příběhy lidí, kteří tu s námi mohli být ještě rok, pět nebo pětadvacet let, neznáme." Dalším problémem je, že "Češi každého ignorují. ČR je země, "Where No One Gives a Fuck. Česko, země, kde je všem všechno u prdele," napsala jedna západní novinářka. Chybí solidarita. Dalším problémem je dědictví normalizace, kdy v čele institucí a státu stáli z ideologických důvodů naprostí idioti, a Češi dodnes proto lidmi v čele institucí pohrdají a dělají si individuálně a sobecky, co jen oni sami uznají za vhodné. 


V sobotu bylo v ČR očkováno 10 924 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 773 !! osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 818,450 dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za  dva dny.) Počet očkovaných denně v ČR je stále nesmírně nízký. Země musí očkovat půl milionu lidí týdně, upozorňuje matematik René Levínský.

- Britští lékaři varují, že zdravotnictví bude zahlceno milionem lidí s dlouhým covidem. Média zveřejňují případy lidí, kteří byli před covidem "neuvěřitelně fit", jako je případ profesorky historie na Liverpool University, která stále rok po covidu nemůže denně ujít víc než 2000 kroků, nemůže pak dýchat. "No, neumřeli jsme, ale že by tohle byl život, tak nevím." ZDE

- Anglie vyzvala k očkování lidi ve věku 5ž-59 let. 80 procent lidí ve věku 60-69 se nechalo očkovat.

- Ve Vídni se v sobotu konala demonstrace proti lockdownu.

- Statisíce lidí v severní Francii bylu umístěny pod lockdown.

- Vydělají farmaceutické společnost na proticovidových vakcínách miliardy? Moderna a Pfizer účtují více než 30 dolarů za každou jednotlivou vakcínu. Firma Moderna byla založena před 11 lety a dosud nikdy nezaznamenala zisky. Má jen 830 zaměstnanců. Firma Pfizer byla založena r 1849, loni měla zisk 9,6 miliardy dolarů a zaměstnává 80 000 lidí. Jiní výrobci vakcín, AstraZeneca a americká firma Johnson & Johnson, přislíbily, že až do konce pandemie nebudou na poskytování vakcín vydělávat. Očekává se, že v roce 2021 prodá vakcíny za 15-30 miliard dolarů. O zisky se dělí půl na půl s německou firmou BioNTech. Její zakladatelé, manželská dvojice tureckých lékařů  Ugur Sahin a Özlem Türeci se stali loni multimilionáři. Hodnota akcií jejich firmy vzrostla o 156 procent. - Očekává se, že Moderna prodá r. 2021 vakcíny v hodnotě 18-20 miliard dolarů, hodnota jejích akcií za poslední rok stoupla o 372 procent. Firma Johnson & Johnson prodá vakcíny v hodnotě 10 miliard dolarů. AstraZeneca prodá vakcíny za 2-3 miliardy dolarů. ZDE  

-Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, šéf Světové zdravotnické organizace, požaduje, aby byly zrušeny patenty na proticovidové vakcíny, "protože jsme ve válce". Profesorka Sarah Gilbert, tvůrkyně vakcíny z Oxfordské university vyrobené ve spolupráci s firmou AstraZeneca, však v pátek v britském rozhlase varovala, že se to "tak nedá dělat": "34.33 "To je příliš zjednodušené. Musíme zajistit, že když se vakcíny budou vyrábět, musí se při tom dodržovat standard. Musejí to být stejné vakcíny jako ty, které vyrobil původní výrobce. A to AstraZeneca dělá velmi úspěšně. Spolupracuje s množstvím výrobců po celém světě a poskytuje jim sublicence pro tu vakcínu. Nesdílí jen ten patent, sdílí materiál, sdílí techniku, sdílí knowhow a podporuje ty nejrůznější výrobce, aby ty vyráběné vakcíny měly požadovanou kvalitu. Pokud bychom jen sdíleli ta autorská práva a nechali lidi po celém světě, ať si to vyrábějí jakkoliv, sami, trvalo by jim to velmi dlouho, než by vyrobili vakcínu, která by se dala používat. A regulační orgány by to pak považovaly za jinou vakcínu. A musela by se znovu testovat úplně od začátku." ZDE (audio, od minuty 34.33, registrace) 

Rozhovor Britských listů 369.
Z každých 10 000 nakažených
umírá 200 lidí

4. 3. 2021Víme stoprocentně, že zemřou, ale nevíme, kdo z těch 10 000 to bude. Ti lidé tu teď s námi jsou a do čtrnácti dnů budou mrtví. Měli bychom pro 21 000 obětí pandemie v ČR něco udělat. Petr Pospíchal, novinář a signatář Charty 77, s kolegy apeluje na veřejnost, abychom v pondělí 22. března, kdy před rokem zemřela v Česku první oběť covidu-19, drželi minutu ticha za oběti pandemie. Měly by na věžích kostelů zvonit zvony. Jan Čulík hovoří s Petrem Pospíchalem o tom, jak se Česká republika srovnává s nynější morovou ranou a o tom, že bude po ukončení pandemie státní a ekonomický systém v České republice nezbytné pozměnit. Konec konců se o nutnosti změn, které odhalila pandemie po celém světě, nyní mluví všude. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. března 2021.

 16748

Znovu nepochopitelné idiotství v Lidovkách

7. 3. 2021 / Milan Kohout

To se mi snad jen zdá... Opět jsem nahlédl do českých novin a hned se na mě vyvalila neuveřitelná a bezohledná blbost, vedoucí ke covidovému vraždění. Dokonce tam jakási Doležalová doporučuje cestovat do oblastí mezi ještě nenakažené domorodé lidi, kde "se místní zdají k věcem přistupovat klidně a po svém”…To je pro mě nepochopitelný idiotismus, píše Milan Kohout.


Komedie pokračuje. Vážně ohrožení pacienti bez imunity stále nemají přístup k vakcíně

7. 3. 2021

Komedie pokračuje. Situace v Babišlandu je opravdu skvělá.

Chronicky nemocný člověk na to nevěřícně kouká, píše Petr Haraším, slepec a pacient, který podstoupil trojnásobnou transplantaci, takže je jeho imunitní systém nefuknční a měl by být očkováno v první řadě, bezodkladně. Tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová nám na opakované dotazy v jeho věci neodpověděla. Petr Haraším pokračuje:

Protože moudrý vladař předpokládá, že chronický pacient si bude vymýšlet, proto se nemůže registrovat v systému, v kterém se registrovat měl a bude situaci řešit s praktikem.

Ovšem ne každý praktik se do očkování zapojil a ne každý praktik má k dispozici mrazák, jenž by umrazil Pfizera, a ne každý pacient může dostat Astru. 16447

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Budeme muset delší dobu žít se zvýšenou úmrtností

5. 3. 2021

Ve čtvrtek 4.3  bylo v ČR zaznamenáno dalších  14 554 nových denních nákaz.  Zemřelo 21 325 lidí, to je denní nárůst o 197 mrtvých.   V nemocnicích je 8153 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 299 002 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Ve čtvrtek bylo v ČR očkováno 31 376 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 3630 osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 771 223 dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca dva dny.) Počet očkovaných denně v ČR je stále nesmírně nízký. Země musí očkovat půl milionu lidí týdně, upozorňuje matematik René Levínský.

- Kritik Petr Fischer zveřejnil důležitou úvahu ohledně toho, proč Češi v pandemické krizi tak zoufale selhávají.  Cituje historika Jana Tesaře, který poukázal na to, že Češi nemají schopnost vnímat realitu (přesně o tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů také psycholog David Unger) a neustále si hrají divadýlko, v němž se ubezpečují, jaké jsou jedničky (totéž říká i psycholog David Unger). K tomu přistupuje skutečnost, že nemají výdrž, vždycky se pro něco nadchnou na pět minut a okamžitě je to přejde. Pan Fischer se narodil v roce 1969, v tom roce jsem jako sedmnáctiletý teenager nedokázal pochopit, jak je možné, že po absolutním nadšení pro Pražské jaro se Češi okamžitě dokázali obrátit a nadšeně začít kolaborovat s okupanty. I Igor Lukeš nedávno na slavistické konferenci v Bostonu poukázal na to, že Češi se vždycky pro něco nadchnou a za pět minut to vzdají. Citoval mobilizaci v roce 1938 i rok 1968. A David Unger k tomu dodává, že si Češi také s nadšením šestkrát v moderní historii zlikvidovali svou schopnou elitu. Samotnému mi bylo nepochopitelné, s jakým nadšením Češi bránili v sedmdesátých a v osmdesátých letech schopným lidem, aby pracovali ku prospěchu společnosti. Ty způsobené ekonomické a sociální škody jim vůbec nevadily. Hovořil jsem o tom v Praze někdy v polovině sedmdesátých let se slavným moskevským cembalistou Alexejem Ljubimovem a ten byl naprosto šokován, když zjistil, že Češi si zlovolně zakázali 400 spisovatelů. Rusové to už tou dobou nedělali. - Vrátíme se k tomu s panem Fischerem v Rozhovoru Britských listů příští týden. (JČ)

- Lekce pro ČR. Měli jsme v Británii tak rekordní počet mrtvých, protože jsme přísný lockdown pořád odkládali, konstatuje britský epidemiolog infekčních chorob z Univesity College v Londýně profesor Andrew Hayward. Upozorňuje, že budeme po určitou dobu muset žít s výrazně zvýšenou úmrtností, avšak v důsledku efektivity vakcín se situace časem vrátí k normálu. Hayward si nemyslí, že by varianty koronaviru dokázaly vakcínám stoprocentně uniknout a doufám, že nakonec bude na koronavirus umírat jen tolik lidí, co každoročně umírá na chřipku. ZDE 

- V Británii bylo identifikováno 16 nákaz úplně nové britské varianty. Tato varianta VUI-202102/04 byla poprvé objevena 15. února prostřednictvím genomického horizontálního skenování. Všech šestnáct nakažených je v izolaci. Znamená to, že v Británii existují nyní čtyři varianty, které vědci zkoumají a čtyři varianty, které vědci považují za znepokojující.
 16637

Britské zdravotnictví bude zřejmě čelit po pandemii milionu pacientů s dlouhým covidem

5. 3. 2021

 

Zdravotnictví ve všech zemích světa si budou muset poradit s velkým počtem lidí s dlouhododobými ochromujícími zdravotními problémy


Čelní lékaři v Británii připravují tamější zdravotnictví na skutečnost, že po ukončení pandemie bude čelit tzv. dlouhému covidu až milion lidí. To obrovským způsobem zahltí už tak zahlcené zdravotnictví.

Dlouhý covid je závažný problém, který postihuje obrovské množství pacientů a zdravotnictví mu bude čelit po mnoho let, varoval jeden britský zdravotnický expert.
 16521

Vznikla Iniciativa Zastavme Covid, společně a spravedlivě a chystá první akci

5. 3. 2021

Tisková zpráva

Pozn. red. Tohle je záslužné, ale nestačí to. Zároveň je nutno naléhat na vytvoření rychlé a efektivní infrastruktury pro očkování. To je jediná záchrana. Podobně jako v Británii, kde státní zdravotnictví dokázalo rychle dát do provozu vysoce efektivní očkovací infrastrukturu. I tak bude trvat "zastavení covidu" dlouhé měsíce.

V pátek 5.3. představila své prohlášení iniciativa Zastavme Covid, společně a spravedlivě. Jejím hlavním posláním je donutit českou vládu ke změně strategie z promořování na potlačování pandemie. Bezprostředně iniciativa usiluje o zastavení veškeré zbytné průmyslové výroby. Své požadavky sepsala v prohlášení, které je možné podepsat na webových stránkách www.spolecneproticovidu.cz

 16746

Přestaňme být teplouši! Skutečným virem je strach, prohlašuje Bolsonaro, zatímco Brazílie se stává globální hrozbou

5. 3. 2021 / Fabiano Golgo

 

Jedno úmrtí každých 48 sekund. Dosud přes 260 tisíc mrtvých. Pouze 3% populace byla očkována. Tento čtvrtek oznámila Světová zdravotnická organizace, že Brazílie  v počtu nových denních infekcí předběhla USA. V Brazílii bylo infikováno 59 900 nově nakažených, ve srovnání s 57 800 nových denních nákaz mezi Američany. Taková je současná situace s covidem-19 v Brazílii. Odborníci se obávají, že skutečnost, že tato tropická země kontinentální velikosti naprosto ignoruje boj proti koronaviru, způsobí, že  Brazílie bude největším nebezpečím pro svět a stane se trvalým  ohniskem vývoje viru ve varianty, které budou odolné vůči vakcínám a smrtící pro lidi každého věku.
 16747

Čeští elfové jednali o dezinformacích, poškozujících Českou republiku

5. 3. 2021

tisková zpráva

Ve čtvrtek  večer proběhla už druhá živá diskuze Českých elfů "Dezinformace zabíjí", které se účastnili hosté: místopredsedkyně Evropské komise Věra Jourová, CEO Semantic Visions František Vrabel a prof. Vít Procházka z FN Olomouc.
Během diskuze na "podium" vystoupili i někteří z posluchačů, jako např. novinář HN David Klimeš, prof. Jan Winter nebo marketér Marek Prchal, přihlížejicí Luboš Xaver Veselý na výzvu k vyjádření svého pohledu bohužel nereagoval.

Hlavní myšlenky, které zazněly:

Věra Jourová:
 16515

Za tři týdny bude po trpělivosti

5. 3. 2021 / Karel Dolejší

Andrej Babiš, tento bojovník proti "nemehlům" v politice, "neví, co bude za tři týdny". - Přitom vůbec není těžké v hrubých rysech domyslet, co se stane po vypršení vládou vyhlášeného nedopečeného lockdownu, pokud se situace významně nezlepší. Velká část české společnosti vypotřebuje veškerou trpělivost, kterou až dosud měla s kašparem, který trpí spasitelským komplexem a v posledních několika letech si hraje na premiéra.
 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
 16731

Evropská unie zahájí soudní řízení proti Británii

5. 3. 2021 / Jan Čulík

 
Korupční a nekompetentní londýnská vláda učinila v posledních dnech několik šokujících kroků, přesto však se popularita Konzervativní strany Borise Johnsona mezi Angličany (Skotové ho nenávidí) výrazně zvýšila, zřejmě v důsledku úspěšné očkovací kampaně, kdy bylo proti covidu už první vakcínou v Británii očkováno více než 31 procent obyvatelstva, Angličané Johnsonovi zřejmě odpouštějí oněch 124 000 mrtvých... - Johnsonovi konzervativci mají navzdory svému absolutně nepřijatelnému chování nad opozičními labouristy nyní v žebříčku popularity náskok 13 procent!

Johnsonova vláda se rozhodla jednostranně porušit dohodu s EU o Severním Irsku a odložit zavedení celních kontrol mezi hlavním britským ostrovem a Severním Irskem, které jsou nutné, protože Severní Irsko zůstává v jednotném evropském trhu a Anglie ne, od letošního dubna až na podzim. Udělala to, přestože o této věci s Bruselem jednala a ten souhlasil, jen požadoval od Británie určité záruky. Namísto, aby tyto záruky Johnsonova vláda poskytla, vyhlásila, že si bude dělat bez ohledu na dohodu s EU, co sama chce.
 16415

K diskusi: přidáme se k izraelské alianci na výrobu vakcín?

5. 3. 2021 / Vít Klíma

Česká vláda schválila pokračování projektu vývoje vlastní vakcíny proti koronaviru. Náklady na její vývoj, klinické zhodnocení její bezpečnosti a účinnosti byly odhadnuty na řádově 250 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví navrhlo realizovat projekt vlastní vakcíny hlavně kvůli rozšíření mutací koronaviru, především britské a jihoafrické mutace v ČR, které jsou agresivnější a nebezpečnější, než předchozí kmeny. Zástupci České učené společnosti ČR předložený záměr ministerstva kritizují a jeho realizaci hluboce nedoporučují (ZDE).

Rozhovor Britských listů 368. Povede děsivá nekompetence státu k ozdravění společnosti?

2. 3. 2021Psycholog David Unger nachází v katastrofálně neefektivní reakci českých úřadů a české společnosti na koronavirovou pandemii některé typické problémy, které vidí u svých pacientů. V diskusi s Janem Čulíkem se pokouší o návrh konstruktivního řešení, jak by se nynější rozval českého státu dal napravit. David Unger vidí v nynější totální krizi optimisticky pobídku k radikální nápravě nefunkčnosti českých státních struktur v blízké budoucnosti. Má pravdu? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. března 2021.


 16447

Jaká jsou publikovaná klinická data k údajné účinnosti ivermektinu proti covidu

4. 3. 2021 / Boris Cvek


Ze všech stran se na mne valí zprávy o účinnosti léku ivermektinu proti covidu. Tak jsem se rozhodl najít v největší medicínské databázi odborných článků, co je o tom už publikováno. Ta databáze se jmenuje „PubMed“ a je veřejně dostupná bez poplatků. Zadal jsem si kombinaci těchto slov: „ivermectin“, „trial“ a „covid“. A našel jsem dva malé klinické testy ve slabých časopisech.

K tomu jen poznámka na okraj: denně sleduji tři nejlepší lékařské časopisy na světě (New England Journal of Medicine, Journal of the American Medical Association a Lancet), takže očekávám, že pokud by někdo opravdu měl silná data, že ivermektin zachraňuje životy, vyšlo by to tam – a pomohlo by to desítkám tisíc lidí na celém světě. Když to někdo publikuje ve slabých časopisech, tak to spíše zapadne v hromadách balastu.

Neuvěřitelně, ČR odmítá očkovat své nejohroženější občany

4. 3. 2021

Přibližně před měsícem jsme vysílali Rozhovor Britských listů s Petrem Harašímem z Orlové. Podrobil se trojnásobné transplantaci orgánů, po které má nefunkční imunitní systém, a je stojí tedy v první linii lidí, ohrožených koronavirovou pandemií na životě. Když jsme se v jeho věci několikrát obrátili na tiskovou mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou,  kdy bude pan Haraším a lidé jako on očkováni, na opakované dotazy nereagovala.

Ani po měsíci se nepodařilo panu Harašímovi být očkován. Píše:

Kdyby se bývalo něco změnilo k lepšímu stran očkování prioritní skupiny transplantovaných, tak bych se byl býval ozval, ale jelikož se nestalo nic pozitivního, mlčel jsem.

Od prvního března byl spuštěn systém registrace a rezervace pro lid 70+ a k tomu se snad možná mělo pamatovat konečně i na chronické pacienty, kteří ovšem dle zdravého rozumu měli býti očkováni jako první.

Leč nestalo se tak.

Zkoušeli jsme, plni nadějí a dojetí nad moudrostí státu a náčelníka BergamoBabiše, registraci a rezervaci v systému rezervatic, ovšem jen do smutného okamžiku prozření (v mém případě proslyšení), než jsme narazili na otázku věku. Systém neústupně a nelítostně trval na tom, že věk musí být víc než 70+, a tudíž se chronický pacient opět může s ladným sardonickým úsměvem stáhnout do bažiny smutku a čekat na další počin rytířů z Blatníku.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
30714

Je český stát reformovatelným organismem?

4. 3. 2021 / Daniel Veselý

Souhlasím s tvrzením Jana Čulíka, že český stát přímo ohrožuje životy a zdraví svých obyvatel, a to z libovůle cynických lobbistů z Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy apod. Sdělovací prostředky v uplynulých dnech zveřejňovaly nářky průmyslníků a bohatých podnikatelů, kteří jeden za druhým vyjmenovávali absurdní důvody, proč stát nemůže fabriky a montovny zavřít ani na týden či dva. Plánované navýšení žalostně nízké nemocenské na sto procent narazilo na ještě absurdnější ryk ze strany těch, kdo drží pod krkem českou společnost. Tito od katastrofální reality odtržení jedinci volky nevolky odhalují sadistickou povahu státní moci právě v době, kdy už jednotlivé kraje nejsou schopny poskytovat adekvátní lékařskou péči.


 16448

Švejk je hrdina

4. 3. 2021 / Boris Cvek

Tento měsíc je to rovných sto let od vydání prvního svazku Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války. Chtěl bych k tomu učinit jen krátkou poznámku v souvislosti s mými články o Boženě Němcové, v nichž vyjadřuji skepsi nad kvalitou české literatury obecně.

Haškovu knihu považuji, a to ve srovnání světové klasické literatury, za geniální. Připomenu, že mezi nejdůležitější díla světové klasické literatury rozhodně počítám Rabelaisovu knihu Gargantua a Pantagruel, Cervantesova Dona Quijota nebo Boccacciův Dekameron. Hašek se svou jadrností až vulgaritou a svým smíchem z této tradice nevymyká. Chápu, že někoho může Haškova kniha pohoršovat, Rabelaise by ale pak snášel ještě hůře (u Rabelaise navíc jde o pro mnohé těžko stravitelnou směs vulgarity a vysoké vzdělanosti, oproti tomu Hašek je takový prosťáček Boží).

Rozhovor Britských listů 367. Uzavřete montovny, nebo bude apokalypsa

25. 2. 2021"Montovny, to je součást českého náboženství, tak jako v Polsku jsou to kostely, na které nemůže nikdo sáhnout, tak v Česku se zdá, že jsou to montovny. Škoda, že neexistuje mistrovství světa v tom, proč něco nelze udělat, protože v tom by Češi určitě vyhráli."

Jan Čulík mluví s matematikem a dramatikem Reném Levinským z CERGE-EI o stále se zhoršující apokalyptické koronavirové situaci v České republice. Vyhlídky jsou opravdu chmurné: Vláda jedná nekompetentně pokud jde o lockdown i o očkování. Co teď? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2021.

 16742

Průběžné zpravodajství:

Smrt na covid řádí v zemích, kde jsou lidé obtloustlí. Včetně ČR.

4. 3. 2021

Ve středu 3.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  15 088  nových denních nákaz.  Zemřelo 21 128 lidí, to je denní nárůst o 187 mrtvých.   V nemocnicích je 8231 lidí, to je nárůst od včerejška o  69 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 284 288 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

- Vědecká analýza naléhá na vlády, aby prioritně očkovaly obézní osoby, protože jim hrozí smrt. Smrtí na covid jsou ohroženy především země s velkou mírou obezity, jako je Británie, ČR, Itálie a USA. Asi 2,2 miliony z celkového počtu 2,5 milionu úmrtí na covid jsou mrtví, kteří byli obézní. Země jako Británie, USA a Itálie, kde má více než 50 procent obyvatelstva nadváhu, jsou nejvíce postiženy úmrtím na covid. Problémem není jen obezita, ale i váha, o níž si mnoh lidí dnes myslí, že je normální. Počty úmrtí jsou desetkrát vyšší tam, kde má více než polovina dospělých BMI vyšší než 25 kg na m2. Mezi zeměmi, kde má více než 50 procent obyvatel nadváhu, zemřelo nejvíce lidí v Belgii, pak ve Slovinsku, v Británii a v ČR. Itálie a Portugalsko jsou pátá a šestá země, USA je osmá země.Naopak Vietnam má nejmenší počet mrtvých na covid na světě a druhý nejmenší počet lidí s nadváhou. ČR má 180.83 mrtvých na 100 000 obyvatel - je to celkově čtvrtý největší počet mrtvých. ČR má 62,3 procent obyvatel s nadváhou. ZDE 

Ve středu bylo v ČR očkováno 28 890 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 3788 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 735,131 dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca dva dny.) 

- Regulační orgány rychle schválí vakcíny modifikované tak, aby chránily i proti variantám koronaviru. Nebude zapotřebí hloubkových klinických studií, informovala Británie, Austrálie, Kanada, Singapur a Švýcarsko. Výrobci budou muset poskytnout "robustní důkazy, že modifikovaná vakcína vyvolává imunitní reakci, avšak dlouhodobých klinických studií, které nepříspívají k porozumění bezpečnosti vakcíny, nebude zapotřebí."

- Maďarsko zaznamenalo 6278 nových nákaz, nejvyšší počet za poslední tří měsíce. Počet mrtvých také výrazně stoupl na 152.
 16740

Expanze PPF na Balkáně obnáší spolupráci s okolím srbské vládnoucí strany

4. 3. 2021 / Albín Sybera


Srbský novinář a redaktor Nova.rs se na serveru Balkan Insight pozastavuje nad tím, jak je srbský prezident Aleksandar Vučić imunní vůči kauzám, které poukazují na vazby jeho okolí na organizovaný zločin.

Milenko Vasović v této souvislosti mimo jiné připomíná, že prostředky Telekomu Serbia, kde stát má většinový podíl a v jehož vedení jsou lidé delegovaní Vučićovou stranou SNS, slouží k podezřelým mediálním transakcím za účelem podmaňování si zpravodajského obsahu.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Rozhovor Britských listů 366. Chtějí v ČR skutečně vyvraždit všechny starší lidi?

23. 2. 2021O neuvěřitelně katastrofální koronavirové situaci v ČR a neschopnosti a nečinnosti českých úřadů hovoří Jan Čulík s imunologem Václavem Hořejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. února 2021.

 16467

Amnesty nadále bojuje za propuštění Alexeje Navalného

5. 3. 2021

Na dotaz, jak je to s postojem Amnesty International k Alexeji Navalnému, nám poslal tiskový mluvčí Amnesty tento text:

 

Amnesty vysvětluje svůj postoj k politickému vězni Alexeji Navalnému


Amnesty definuje vězně svědomí jako osobu, která byla zbavena svobody pouze z důvodu svého přesvědčení nebo z diskriminačních důvodů týkajících se etnického původu, sexuality, pohlaví nebo jiné identity dané osoby a za předpokladu, že osoba nepoužívala nebo neobhajovala násilí nebo nenávist. Amnesty se postavila proti zatčení a uvěznění Alexeje Navalného v Moskvě v lednu 2021 a opakovaně jsme vyzývali k respektování práv demonstrantů i k nezávislému vyšetřování údajné otravy Alexeje Navalného a jeho okamžité propuštění. Amnesty použila výraz vězeň svědomí po jeho zatčení, aby zdůraznila nespravedlivou povahu jeho zadržení a náš nesouhlas s jeho neopodstatněným stíháním. Náš postoj k těmto represivním činům ruských úřadů se nezměnil a trvá.

30657

Povinně testujeme

4. 3. 2021 / David Marenčák

Panstvo sice rozkázalo, testujte, ale není čím. Od rána do večera lžou o tom, jak jsou testy dostupné, kolik milionů kde leží ve skladech, ale když obvoláte firmy a distributory nejen ze schváleného seznamu, buď vás rovnou odmítnou, že nemají, nebo slíbí a zaplacenou objednávku za pár dní stornují, protože nic nemají a jsou velmi překvapeni, že sklady zejí prázdnotou.

Očekávatelně, oproti velkohubým prohlášením, jak ceny testů budou klesat, s akutním nedostatkem naopak rostou do nebes

 16741

Pesticidy zůstávají ve vodě i v potravinách. Příčinou je nevhodné pěstování řepky a kukuřice

4. 3. 2021

tisková zpráva

čtvrtek 4. března 2021

Ze Zprávy o životním prostředí České republiky 2019 vyplývá, že užívání pesticidů se poslední roky pomalu snižuje. Přispěl tomu i tlak organizací jako Hnutí DUHA či evropských ekologických organizací. Pesticidy v nadlimitním množství nebo “koktejlech” však lze stále nalézt zejména ve vodě, ale i v jídle. Přispívá tomu také nevhodné pěstování řepky a kukuřice.

Dle nové Zprávy o životním prostředí České republiky 2019, vydané Ministerstvem životního prostředí, klesla spotřeba přípravků na ochranu rostlin o 4,5 % oproti roku 2018. [1] Klesá tedy již od roku 2013, je však na úrovni roku 2004. Zpráva uvádí, že k poklesu přispěl zejména evropský zákaz používání některých tzv. neonikotinoidů (spojovaných s negativními dopady na opylovače) a národní zákaz používání glyfosátu k urychlení dozrávání a vysušování obilovin a řepky.

Rozhovor Britských listů 365. Koronavirus: Vás léčit nebudeme, protože tu máme potřebnější

18. 2. 2021Česká republika se opět dostala do palcových titulků mezinárodního tisku. V ČR je s vážným covidem hospitalizován rekordní počet lidí, píše list Guardian. Situace se skutečně drasticky zhoršuje. Nemocnice jsou přehlceny a lékaři rozhodují, kdo smí dál žít a kdo musí zemřít. Přitom mnoho lidí nebere covid-19 vážně. Nedodržují karanténní opatření "na protest proti Babišovi". Jenže Babiš pandemii nevlastní. Dodržujte karanténní opatření, nechcete-li zemřít. Rozhovor Jana Čulíka s Bohumilem Kartousem v nyní už opravdu kritické situaci v ČR se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2021. 6177

Zrušte veškeré uhelné projekty, abychom měli šanci v boji proti klimatické krizi, vyzývá šéf OSN

4. 3. 2021

Šéf OSN António Guterres v úterý zdůraznil, že stále existuje šance v boji proti klimatickým změnám, abychom mohli dosáhnout klíčového cíle pařížské klimatické dohody, podle kterého by oteplení nemělo překročit 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře. Šéf OSN urgoval jednotlivé vlády a soukromý sektor, aby zrušily veškeré plánované uhelné projekty; aby už nebyly financovány uhelné elektrárny a abychom místo toho podporovali spravedlivý přechod na čistou energii investicemi do obnovitelných zdrojů, píše na webu commondreams.org Kenny Stancil.

Rozhovor Britských listů 364. Necháme Česko zbankrotovat výstavbou nových Dukovan?

17. 2. 2021Jan Haverkamp, odborník organizace Greenpeace na jadernou problematiku, upozorňuje, že bezpečnostní opatření vyžadovaná mezinárodně i Evropskou unií pro výstavbu nových jaderných reaktorů jsou nyní tak rozsáhlá a nákladná, že si je nemohou žádné firmy ani státy dovolit a podniky, které se ještě dnes na Západě snaží postavit novou jadernou elektrárnu, z těchto důvodů krachují. Česká republika si proto v žádném případě nebude moci dovolit vybudovat Dukovany 5 a všechny řeči o tom jsou nesmysl. Přitom je už dnes výroba obnovitelné energie levnější než uhlíkové zdroje. Česká vláda musí vypracovat strategii pro přechod na obnovitelnou energii. Ta je realistická, neexistuje žádná jiná cesta. Jan Čulík hovoří s Janem Haverkampem v tomto Rozhovoru Britských listů, který se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 17. února 2021.


 16637

A jak krásně by tenkrát s pandemií zatočili…

4. 3. 2021

Plivání.

"Vyhláška. C. j. 135.719-Xa. Dle výsledků vědeckého bádání jest tuberkulosa nakažlivou nemocí, která vyschlými chrchly se rozšiřuje. Aby zabráněno bylo vzniku a rozšiřování této nemoci, zakazuje se z důvodů zdravotních vzhledem к vynesení c. k. ministerstva vnitra ze dne 14. července 1902 č. 29.949 a poučení, které se zároveň dodává všem majitelům domů, aby v místnostech uzavřených, lidmi hojně navštěvovaných, jako např. v kostelích, divadlech, krámech kupeckých a s potravinami, hostincích, kavárnách, tanečních a zábavních místnostech, ve školách, tělocvičnách, továrních pracovnách, noclehárnách, stravovnách, věznicích, v čekárnách na stanicích, v místnostech pro cestující na parnících, elektrické a koňské dráhy atd., nebylo pliváno, leč do plivátek k tomu určených, zvláště však zapovídá se plivati na zem.

 16415

Více než stovka zemí volá po uvolnění patentů na vakcíny. USA to blokují

4. 3. 2021

Striktní opatření týkající se práv k duševnímu vlastnictví mohou zabraňovat tomu, aby byl svět zásoben vakcínami proti covidu-19. Více než 50 milionů Američanů už dostalo přinejmenším jednu dávku vakcíny, zatímco obyvatelé 130 zemí nikoliv, jak nedávno uvedla OSN. Kritikové této strategie hovoří o „očkovacím apartheidu“, informuje web Democracy Now!

 16739

Třeba tolik lidí nemuselo zemřít …

3. 3. 2021 / Vít Klíma

Foto: Rezidence Korunní

Naši dědové vybudovali Ústav očkování a sér, abychom my, jejich vnuci nebyli závislí na dodávkách vakcín ze zahraničí, ale mohli si je doma vyrobit sami. Škoda, že Češi neprojevili vůči práci svých předkům ani špetku úcty, třeba by teď tolik lidí nemuselo zbytečně zemřít!

Nechali jsme vymřít celý „Beroun“ a nikdo za to nemůže?
 16637

Piráti vyzývají českou vládu, aby podpořila dočasné pozastavení patentů k výrobě vakcín. Je to v zájmu celého světa, tvrdí

4. 3. 2021

tisková zpráva

„Mutace koronaviru dokazují, že nikdo nebude úplně v bezpečí, dokud nebude proočkována většina světové populace. Dokud taková situace nenastane, budou dlouhodbě ohroženy i státy, kde očkování zafunguje. Tzv. duševní vlastnictví by nemělo klást dodatečné překážky v produkci a distribuci vakcín,“ vysvětluje europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa.
30649

Průběžné zpravodajství:

ČR se propadá do hrůzy. Denní rekord 16 642 nakažených, dalších 240 denních mrtvých, 1113 nově za den hospitalizovaných osob

3. 3. 2021

V úterý 2.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  16 642  nových denních nákaz.  Zemřelo 20 701 lidí, to je denní nárůst o 240 mrtvých.   V nemocnicích je 8162 lidí, to je nárůst od včerejška o  1113 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 269 058  osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Jak epidemiologové varují, Česku hrozí exponenciální nárůst nákaz i úmrtí. Problémem je, že vláda odmítá uzavřít továrny a montovny, což jsou hlavní ohniska nákaz. Nedokáže komunikovat obyvatelstvu, že karanténní opatření nejsou pro vládu, ale pro záchranu životů. Sdělovací prostředky, šokujícím způsobem dávají neustále prostor i "opačnému, (tj životu nebezpečnému, iracionálnímu) názoru", že karanténa je zbytečná". Nedokáží vyvolat v zemi solidaritu. Vláda nepodniká žádné kroky proti lžím na internetu, které přesvědčily velkou část obyvatel, že neexistuje problém a koronavirus je hoax.

V úterý bylo v ČR očkováno 25 084 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 2782 osob! (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 702 023  dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za cca dva dny.) 

- ČR a Slovensko dostanou každá 100 vakcín od EU. Česká republika a Slovensko, které v posledních týdnech tvrdě zápolí s koronavirem, dostanou každá od Evropskou unii 100 000 vakcín navíc. Slovensko zaznamenáívá v posledních dnech globálně nejvyšší úmrtnost, 112,39 mrtvých na milion, Česká republika je globálně druhá nejhorší, s 95,5 mrtvými na milion.

- Británie ve středu očkovala dalších 208 968 osob. Je to útlum, do minulého týdne Británie denně očkovala kolem půl milionu občanů. Tento týden je totiž v Británii nedostatek vakcín. Od příštího týdne se má však očkování znovu zrychlit a daleko přesáhnout počet půl milionu očkovaných denně. 
 16596

Sputnik v Česku? Tunel na konci tunelu

3. 3. 2021 / Karel Dolejší

Zdroj: Wikimedia Commons. Licence: Attribution 4.0 International.

Hrad a komunisté nadále tlačí na dovoz řádně neotestované a v EU neschválené ruské vakcíny do České republiky. Zatímco v první fázi se proti takové možnosti postavil ministr zdravotnictví Blatný a pod vlivem jeho stanoviska i většinového postoje expertů premiér Babiš otočil, s avízovaným pádem Blatného a ministra zahraničí Petříčka nastává další kolo.

5867

Proti apoštolům nenávisti

3. 3. 2021

Počátkem února byli Španělé v Madridu svědky něčeho, co se nedávno v Evropě stalo až příliš běžným. Ve stínu mnohem temnějších časů pochodovali ulicemi neonacisté, aby "uctili" Modrou divizi, španělské vojáky, kteří bojovali na straně nacistů. Chvíli se nad tím zamyslete. Koho ti pochodující uctili doopravdy?, ptá se Ronald S. Lauder.
 16738

Konzumace masa zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky a zápalu plic

3. 3. 2021


Pravidelné pojídání masa zvyšuje riziko srdečních chorob, cukrovky, zápalu plic a dalších vážných nemocí, vyplývá z nového výzkumu.

Už dříve bylo zjištěno, že konzumace červeného a zpracovaného masa zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Nová zjištění však dokazují, že pojídání masa vyvolává  i 25 různých, nerakovinových nemocí, na něž většinou lidé končí v nemocnici.
 16735

Skotsko: Jsme v tom všichni. Záleží na každém z nás

3. 3. 2021

Vítězství nad nákazou závisí na jasných, stručných informacích, které zdůrazňují, že ochranné kroky neděláte pro vládu, ale pro sebe a pro komunitu.

Toto je reklama na autobusových zastávkách v Glasgow:

(Zdravější Skotsko. Skotská vláda. Státní zdravotnictví, Skotsko:)

- ROUŠKU NA OBLIČEJ
- VYHÝBEJ SE DAVU
- MYJ SI RUCE
- DVA METRY
- SEBEIZOLACE DOMA

Přihlaš se na test, máš-li příznaky

ZASTAVIT ŠÍŘENÍ, TO ZÁVISÍ NA NÁS VŠECH

#MyJsmeSkotsko
gov.scot/coronavirus
Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
53243