21606

Human Rights Watch: Izrael v Gaze záměrně zničil zemědělství a zemědělskou půdu

4. 12. 2023

čas čtení 4 minuty

Satelitní fotografie s vysokým rozlišením dokazují, že Izrael v Gaze použil buldozery k zničení polí a ovocných sadů

Další fotografie jsou ve výše uvedeném twitterovém pásmu. Český překlad níže:


Satelitní snímky, které analyzovala organizace Human Rights Watch, ukazují, že sady, skleníky a zemědělská půda v severní Gaze byly od začátku izraelské pozemní invaze srovnány se zemí, což umocňuje obavy z hrozivého nedostatku potravin a ztráty živobytí.

Izraelská armáda uvedla, že v posledních týdnech prováděla v oblasti Bejt Hanún vojenské operace, včetně blíže neurčené zemědělské oblasti, s cílem odstranit tunely a další vojenské cíle.

Válečné právo zakazuje útoky namířené proti civilistům nebo civilním objektům, nerozlišující útoky a útoky, které jsou nepřiměřené, pokud jde o škody způsobené civilistům.  Všechny strany konfliktu musí neustále dbát na to, aby šetřily civilní obyvatelstvo.

 21592

Páchá Izrael v Gaze genocidu Palestinců? Řada židovských vědců argumentuje, že ano

4. 12. 2023

čas čtení 9 minut

Kdyby Rusové dělali na Ukrajině totéž, co Izrael dělá v Gaze, byly by od USA terčem ostré kritiky

Zahraničněpolitický mluvčí Bílého domu John Kirby hájí Izrael. Začíná však být jeho postoj neúnosný, ptá se ve své analýze z Washingtonu Robert Tait.

Šedesátiletý Kirby - nyní veřejná tvář zahraniční politiky Bílého domu v roli koordinátora komunikace Rady pro národní bezpečnost - se zabýval pojmem genocida.

Tento termín, který je definován v mezinárodní smlouvě přijaté Organizací spojených národů v roce 1948, je kritiky používán k charakteristice izraelské vojenské ofenzívy v Gaze, zahájené v reakci na útok Hamásu ze 7. října, při němž zahynulo více než 1 200 Izraelců.

Izraelské bombardování a pozemní invaze dosud zabily přibližně 15 000 Palestinců a vyhnaly z domovů více než 1,7 milionu lidí, které nutí žít ve stále horších podmínkách.

Nyní, kdy průzkumy veřejného mínění ukazují, že Bidenovi kvůli jeho podpoře Izraele v Gaze klesá podpora mezi arabskými voliči a voliči z řad mladých lidí a etnických menšin, narůstají otázky, zda Kirby, pravděpodobně nejviditelnější mluvčí Bidenova přístupu k válce, nepředstavuje pro prezidentovu snahu o znovuzvolení v roce 2024 přítěž.

 21580

Deník z Gazy, část 31: "Ježíšku, letos nenos panenky a kola, ale přines deky a jídlo"

4. 12. 2023

čas čtení 6 minut


Pětatřicetiletý Palestinec Ziad píše dopis Ježíškovi a ptá se ho, zda přinese dětem v Gaze nějaké bezpečí nebo naději.

 
Milý Ježíšku,

Každý rok kolem prvních prosincových dnů stavíme  vánoční stromek a zdobíme ho. Naše kočky rády zůstávají pod stromečkem a hrají si s velkými ozdobnými koulemi a ozdobami. Stromeček zůstává až do poloviny ledna, dokud se moje sestra nerozhodne, že je čas ho zlikvidovat. Říká, že je to proto, abychom "zachovali vánoční radost a ducha a cítili se každý rok šťastní". Já jsem muslim. Muslimové v Gaze milují Vánoce. Křesťané a muslimové se každoročně scházejí, aby rozsvítili obrovský vánoční strom v centru YMCA a oslavili tuto šťastnou událost.

Nejsem si jistý, zda jste obdrželi aktualizované seznamy dětí v Gaze, ale letos je v Gaze mnoho dětí mrtvých. Ne, Ježíšku, nebyly zlobivé. Angelina Jolie jednou pronesla řeč o tom, jak je pro ni těžké pochopit, že jiná žena, která je mnohem talentovanější než ona a dokázala by točit lepší filmy, se nachází v uprchlickém táboře, nemůže sehnat jídlo pro své děti a nemá hlas. Stejně jako u této ženy bylo jedinou chybou gazanských dětí to, kde se narodily: v Gaze, kde jim každou minutu hrozí smrt.

K tomu:  21605

Vystudovala v Glasgow. Zabili jí, jejího muže, pětiměsíční dítě a dalších čtyřicet příbuzných

4. 12. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Studenti a profesoři na Glasgow University při vzpomínce na Izraelci zavražděnou kolegyni.

Děsivá reportáž Channel 4 News o absolventce University of Glasgow, kterou - a celou její rodinu - vyvraždili v Gaze Izraelci. Na její osud upozornil skotský premiér Humza Yousaf:

Dima, bývalá studentka na University of Glasgow, pracovala v Gaze pro Světovou zdravotnickou organizaci. Zabili ji s manželem a šestiměsíčním dítětem. Děsivá a nesmyslná ztráta životů. Dima milovala Skotsko a mnoho lidí ve Skotsku milovalo Dimu. Tohle nemůže jít takhle dál. Okamžitě příměří.

Channel 4 News: Devětadvacetiletá Dima Alhaj pracovala v Gaze pro Světovou zdravotnickou organizaci a předtím studovala v Glasgow. Minulý týden byla zabita v Gaze stejně jako 40 jejích příbuzných, když Izraelci vybombardovali jejich dům.My jsme civilisti!

4. 12. 2023

čas čtení < 1 minuta

MY JSME CIVILISTI. 
LIDI TADY JSOU CIVILISTI. 
NIKDO Z NÁS NENÍ EXTREMISTA! 
ONI VYBOMBARDOVALI VŠECH 11 VĚŽÁKŮ! 21588

Gaza: Spojené státy varují Izrael, že touto metodou dosáhnou strategické porážky. Zřejmě marně

4. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Moderátor, Channel 4 News, neděle 3. prosince 2023, 19 hodin:  Na jihu, jak USA varují Izrael, by další takovéto scény mohly znamenat, že jeho válka skončí strategickou porážkou. Přestávka v bojích je už jen vzdálenou vzpomínkou.  Izrael tvrdí, že odhalil další tunely Hamásu na severu Gazy, a jeho bombardování na jihu zesílilo. Více mrtvých Palestinců, více lidí v pohybu, více zoufalých rodin, které nemají kam jít. A Amerika varuje Izrael, že tímto způsobem tlačí civilisty do náruče svého nepřítele.

 21598

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Více než 15 500 Palestinců byla zabito izraelskými údery

4. 12. 2023

čas čtení 17 minut


Agentura Reuters uvádí, že v Rafáhu byl při nočním bombardování na jednom místě vyrván ze země kráter o velikosti basketbalového hřiště. Zpod hromady trosek vykukovaly bosé nohy a černé kalhoty mrtvého batolete. Muži se snažili holýma rukama odsunout kus betonu, který dítě rozdrtil.

Později s pláčem procházeli troskami, když nesli v uzlíku tělo a tělo dalšího malého dítěte zabalené do deky.

"Spali jsme a byli v bezpečí, říkali nám, že je to bezpečná oblast, Rafah a tak," řekl Salah al-Arja, majitel jednoho ze zničených domů na místě.

Rozhovor Britských listů 637. Česká republika brutálně zkresluje lidskoprávní situaci v Gaze

1. 12. 2023

čas čtení 18 minut


Jan Čulík hovoří s Andrewem Stroehleinem, mediálním ředitelem lidskoprávní organizace Human Rights Watch, který v těchto dnech hovořil v Praze s řadou českých novinářů a snažil se je přesvědčit, aby o situace v Gaze psali objektivně. Válečné zločiny je totiž nutno potrestat, ať je páchá Hamás nebo Izrael. Politická loajalita založená na historických aspektech s tím nemůže mít nic společného.

Přepis rozhovoru v češtině:

Britské listy Interview 637. Czech Republic brutally distorts the human rights situation in Gaza

1. 12. 2023

čas čtení 17 minutJan Čulík talks to Andrew Stroehlein, media director of Human Rights Watch. Andrew Stroehlein visited Prague recently and tried to persuade a number of Czech journalists to publish objective information about the situation in Gaza. War crimes must be punished, whether they have been committed by Hamas or by Israel. Political loyalty, based on historical aspects of the Czech Republic's relationship with Israel cannot interfere in this.

The interview is conducted in English.

Here is a full transcript:

Nová zjištění Greenpeace: Stromy ze Ždánického lesa se pálí v Hodoníně a duby z Evropsky významné lokality se drtí na papír

4. 12. 2023

čas čtení 5 minutPraha/Kyjov - 4. prosince 2023: Ve středu se ministr zemědělství Marek Výborný a ministr životního prostředí Petr Hladík mají podívat do Ždánického lesa kvůli kontroverznímu masivnímu kácení, které zde v posledních letech probíhá. V uplynulých týdnech přitom evidují místní lidé zvýšenou aktivitu v lesích a zejména odvoz pokácených stromů pryč ze Ždánického lesa. Do pohybu se tak daly i klády, do nichž organizace Greenpeace umístila GPS trackery. Ukázalo se, že mohutný dub z Evropsky významné lokality Dambořický les odjel do papírny nadnárodní společnosti Mondi Group ve slovenském Ružomberku, zatímco staletá lípa ze Ždánického lesa byla odvezena do areálu bývalé cihelny v Hodoníně, kde místní firma štěpkuje stromy pro elektrárnu ČEZ

 20758

Nejpřetíženější komunikace

4. 12. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 7 minut


V našem hlavním městě Praze, je velmi mnoho silničních komunikací, které jsou přetížené automobilovou dopravou, ale tou nejpřetíženější z nich, je severojižní magistrála, která prochází středem města a velmi zásadním způsobem ovlivňuje dopravní situaci v pražském centru, neboť denní intenzita provozu dosahuje kolem 100 000 vozidel, které jsou nejenže zdrojem hlukové zátěže, ale i neskutečným zdrojem zplodin, jenž otravují vzduch a tím pádem se podílejí na ničení klimatu. V současné době je na ni sice povolena maximální rychlost 50 km/h, ale vzhledem k tomu počtu vozidel je to stále moc. Proto klimatičtí aktivisté z Poslední generace, jejichž předsedkyní je Veronika Holcnerová, chystají na 13. prosince daIší pochod za humanizaci magistráIy a dodržení klimatického závazku.

Paní Holcnerová, první pochod jste uspořádali v září letošního roku. Dosáhli jste do dnešního dne nějakého pokroku?

 21603

Za obrazy do Lokte

4. 12. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 6 minut


Město Loket není jen známým historickým městem rozkládajícím se ve východním okraji okresu Sokolov, ale díky svému stejnojmennému gotickému hradu, jenž se hrdě vypíná na skalním ostrohu, který je ze tří stran obklopen řekou Ohře i velmi vyhledávaným turistickým cílem, neboť patří do desítky nejkrásnějších českých hradů. A není tomu divu, vždyť i samotný Karel IV., jej označil hned po Karlštejnu za sídla, která nesmí být naší zemi nikdy zcizena. 

Kromě toho naleznete přímo pod tímto hradem i Galerii Café Loket, v níž jsou během roku pořádány, nejen koncerty a nejrůznější divadelní představení pro malé i velké diváky, ale i výstavy keramických uměleckých předmětů a expozice temporálních obrazů. Tou nejnovější z nich, je výstava obrazů známé české výtvarnice Alice Neugebauerové, která zde pod názvem Příběhy a sny probíhá až do 6. ledna 2024.

Paní Neugebauerová, jestli dobře počítám, tak je tato vaše samostatná výstava již třiadvacátou v řadě. S jakým časovým předstihem přemýšlíte nad tématy svých jednotlivých výstav?

 16525

„České Gretě“ Lucii Smolkové a ostatním ekologickým a společenským aktivistům: spojte se, jinak toho moc nezmůžete!

4. 12. 2023 / Bohumil Sláma

čas čtení 5 minut

Počet jednotlivců a skupin usilujících o udržitelný vývoj a o sociálně spravedlivou společnost u nás viditelně roste. Rekrutují se hlavně z řad mileniálů neboli generace Y, nazývané též Havlovy děti. Nacházejí se v mnoha politických a nepolitických uskupeních; jsou zejména ve Straně zelených, SOCDEM a Pirátů, avšak nacházejí se i v jiných stranách. V nepolitické sféře je jich mnohem víc.


 16964

Jak česká média šíří islamofobii

4. 12. 2023

čas čtení < 1 minuta

Česká televize i Český rozhlas zdůrazňují v souvislosti s útokem v Paříži, kde mladý muž ubodal německého turistu a další dva turisty napadl kladivem, což měl být protest proti útlaku Palestinců, že to prý byl "islamista".

Západní média naproti tomu uvádějí, že to byl člověk s psychickými problémy.

Vyvolávají česká média islamofobii v ČR záměrně? A proč? (JČ)

 16525

Předseda COP28 říká, že požadavky na postupné ukončení využívání fosilních paliv "nejsou podloženy žádnými vědeckými údaji"

3. 12. 2023

čas čtení 8 minut

 

Předseda COP28 sultán Al Džaber prohlásil, že "žádná věda" nenaznačuje, že k omezení globálního oteplování na 1,5 °C je zapotřebí postupně přestat používat fosilní paliva

Sultán Al Džaber ze Spojených arabských emirátů říká, že postupné vyřazení uhlí, ropy a plynu by svět vrátilo "zpět do jeskyní"


Podle vědců jsou  tyto komentáře "neuvěřitelně znepokojivé" a "hraničící s popíráním globálního oteplování a jsou v rozporu s postojem generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese.

Jak s námi reálný Bůh v Adventu reálně je

3. 12. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty


Advent, období liturgického roku, který právě začal, období, do nějž vstupujeme, nemá být tolik přípravou na vánoční svátky, jež jsou několik týdnů před námi, ale vztahuje se ke konci dějin a příchodu Ježíše Krista jako Pána a Soudce a Spasitele světa. Jak nicotné jsou všechny naše lokální a historické zvyky proti takové události, kdyby se brala vážně.

 20578

Rusko-ukrajinská válka: Kyjev obvinil Rusko z popravy vzdávajících se ukrajinských vojáků

3. 12. 2023

čas čtení 8 minut


Ukrajina konstatuje, že se ruští vojáci dopustili válečného zločinu. Objevilo se video, na němž jsou zachyceni dva muži, kteří se vzdali a hned pak  byli zastřeleni


Poprava vzdávajících se vojáků je "válečným zločinem", konstatuje  Ukrajina

Kyjev v sobotu obvinil Rusko ze spáchání válečného zločinu, když popravilo ukrajinské vojáky, kteří dali najevo svůj úmysl vzdát se.

Krátké video zveřejněné na Telegramu ukazuje dva muže vycházející z krytu, z nichž jeden má ruce nad hlavou, a poté leží na zemi před další skupinou vojáků.

Následuje něco, co vypadá jako střelba, a objevuje se kouř, než se video náhle přeruší.

Tyto nedatované záběry byly rozšířeny na sociálních sítích jako natočené poblíž Avdijivky, města na východě Ukrajiny, kde zuří boje.

Jejich umístění ani pravost se však nepodařilo potvrdit.

Ukrajinský ombudsman pro lidská práva Dmytro Lubinec odsoudil tyto události jako "válečný zločin".

"Dnes se na internetu objevilo video, na kterém ruští vojáci popravili ukrajinské vojáky, kteří se vzdali jako zajatci! Jedná se o další porušení Ženevských konvencí a nerespektování mezinárodního humanitárního práva!" napsal na Telegramu.

"Ruská strana znovu a znovu ukazuje svou teroristickou tvář!" dodal.

Lubinec uvedl, že ukrajinští vojáci "byli odzbrojeni a měli zvednuté ruce... Nepředstavovali žádnou hrozbu! Ruská strana je měla povinnost je zajmout a dát jim status válečných zajatců". 19468

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Macron varuje, že izraelský plán na likvidaci Hamásu povede k válce, která bude trvat deset let

3. 12. 2023

čas čtení 19 minut

- "Mého tátu a bratříčka Izraelci zabili..."

- Další večer intenzivních útoků v Chan Junisu. James Elder z UNICEF už nemá slov:- Izraelci usmrtili na Západním břehu dva chlapce, šestnáct a čtrnáct let:

- Všichni v Dair Albalah uprostřed pásma Gazy mají hlad, bojí se, je jim zima a jsou bez naděje. Doslova čekají na bezprostřední smrt:

 

 21583

Pracovník UNICEFU v Gaze: Nikde není bezpečno

2. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

Moderátor, Channel 4 News, sobota 2. prosince 2023, 19 hodin: Hovořil jsem s Jamesem Eldonem. Je to mluvčí UNICEF a pracuje ve městě Raffah na jihu Gazy. Zeptal jsem se ho, co dnes, v sobotu,  viděl.

James Eldon, UNICEF: Jsem na jihu Gazy. Vidím nesmírný smutek a slyším zkázu způsobenou dělostřelectvem a bombami. Lidé nevědí, kam mají jít. Je tu velká úzkost, a když jsem tudy procházel po ulici, byla tam mladá dívka s matkou a matka plakala. Ptal jsem se dcery a ona říkala, že prostě nevědí, kam jít. Lidé se přestěhovali ze svých domovů na severu, ty byly zničeny,  do krytu, pravděpodobně tam byli bombardováni, na jih a teď jim řekli, aby šli někam jinam. Je to falešný pocit bezpečí, nikde není bezpečno. A samozřejmě nemocnice. To je další příběh. Ty jsou válečnou zónou.

 21580

Gaza v sobotu: Další zabíjení dětí a civilistů. Není, kde se ukrýt před izraelským bombardováním

2. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Moderátor, Channel 4 News, sobota 2. prosince 2023, 19 hodin: Po celý den padají izraelské bomby na jihu Gazy, je tam ještě někde bezpečno pro civilisty? V sobotu večer si izraelští vyjednavači balí kufry na cestu domů. Mírová jednání s Hamásem jsou podle nich ve slepé uličce. Obě strany se navzájem obviňují z krachu, zatímco izraelská mise s cílem zničit Hamás míří na jih pásma Gazy. Klíčový spojenec Izraele, USA, chce, aby Izrael chránil civilisty. Kam však mohou nevinní lidé odejít? Od pátečního rána, kdy skončila přestávka v bojích, zemřely podle zpráv další stovky Palestinců.

 21563

"Evangelium": jak Izrael využívá umělou inteligenci k výběru cílů bombardování v Gaze

2. 12. 2023

čas čtení 9 minutZnepokojení nad "továrnou" na data, která výrazně zvyšuje počet cílů pro údery na palestinském území

Izraelská armáda se netají intenzitou svého bombardování pásma Gazy. V prvních dnech ofenzívy hovořil šéf jejího letectva o neúnavných, "nepřetržitých" náletech. Jeho síly podle něj zasahují pouze vojenské cíle, ale dodal: "Nejsme chirurgičtí."

Poměrně málo pozornosti však bylo věnováno metodám, které Izraelské obranné síly (IDF) používají při výběru cílů v Gaze, a roli, kterou v jejich bombardovací kampani hraje umělá inteligence.

V době, kdy Izrael po sedmidenním příměří obnovuje svou ofenzívu, rostou obavy ohledně přístupu IDF k cílení ve válce proti Hamásu, která podle ministerstva zdravotnictví v Hamásem ovládané Gaze dosud zabila na tomto území více než 15 000 lidí.

 21570

Co Fialovi neřekli: Drahá a riskantní chiméra

2. 12. 2023

čas čtení 5 minut

tisková zpráva organizace Calla

Ztrojnásobení výkonu světové jaderné energetiky?
Drahá a riskantní chiméra
Od klíčových představitelů států, kteří právě jednají na 28. konferencí  OSN o změně klimatu v Dubaji se čekají řešení, jak udržet globální změny  klimatu v mezích, které budou pro lidstvo zvládnutelné a zajistí  budoucnost dalším generacím.  Premiér Petr Fiala však namísto jednání v  rámci hlavního programu World Leader´s Summit, kde vystupují hlavy států  a předsedové vlád a řeší energetickou transformaci, financování klimatických opatření i zachování biodiverzity, věnoval svoji pozornost  zejména vedlejšímu jednání s podpisem „Deklarace ke ztrojnásobení  jaderné energie“, kterou připravila administrativa USA [1].

 20967

NYT: Izrael znal plán útoku Hamásu ze 7. října rok předem

2. 12. 2023

čas čtení 11 minut


Plán, který má k dispozici deník New York Times, útok podrobně popisuje. Izraelští představitelé jej odmítli jako příliš ambiciózní a konkrétní varování
ignorovali

Izraelští představitelé získali bojový plán Hamásu na teroristický útok ze 7. října více než rok před jeho uskutečněním, jak vyplývá z četných dokumentů, e-mailů a rozhovorů. Izraelští vojenští a zpravodajští představitelé však plán odmítli jako ambiciózní a považovali ho za příliš složitý na to, aby ho Hamás mohl uskutečnit.

 21562

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Izrael obnovil ofenzivu na jihu Gazy

2. 12. 2023

čas čtení 13 minut

- UNICEF odsoudil pokračující válku Izraele proti dětem

Unicef odsoudil "pokračující válku proti dětem", poté, co  Izrael v pátek obnovil údery na Gazu.

V rozhovoru s novináři v kanceláři OSN v Ženevě prostřednictvím videospojení z Chán Júnisu mluvčí Unicefu James Elder řekl: "Bombardování začalo jen několik vteřin poté, co skončilo příměří," a poté odsoudil "pokračující válku proti dětem".

Podle ministerstva zdravotnictví Gazy bylo od pátečního zrušení příměří zabito nejméně 193 Palestinců a 650 jich bylo zraněno.

Od 7. října bylo izraelskými údery zabito více než 15 200 Palestinců. Podle ministerstva zdravotnictví Gazy tvoří 70 % zabitých děti a ženy. Polovina z 2,3 milionu obyvatel Gazy je mladší 18 let.

S rostoucím tlakem na Izrael, aby zabránil úmrtím civilistů, se podle IDF  Hamás zhroutí, pokud izraelská armáda zabije její šéfy

Nadcházející postup izraelské armády do jižní části Gazy je veden přesvědčením, že zpravodajské informace získané ze stovek bojovníků zajatých během bojů na severu umožní najít a zabít vůdce Hamásu.

Kritici tvrdí, že nová strategie jen málo přispěje ke snížení zabíjení obrovského množství civilistů, které si dosavadní útoky vyžádaly.

- Izrael zaútočil na Lékaře bez hranic:

Transparency International: Blažek musí odstoupit

2. 12. 2023

čas čtení 11 minut

tisková zpráva

Českou politickou scénou a mediálním prostorem poslední dny letí kauzy: „Oznamovatelé vs Ministři“.  Od 1. srpna letošního roku v Česku platí zákon o ochraně oznamovatelů. Tuto podstatnou informaci ale zřejmě přehlédli členové vládní pětikoalice vedené Petrem Fialou (ODS), která zákon přijala. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se oznamovatelů, kteří upozorňují na nekalosti v jejich resortech, rychle zbavují. A co nás tedy společně dnes všechno čeká?
  • Podíváme se, jak se Ministerstvo spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) staví k oznamovatelům.
  • Projdeme si rozhodnutí o sankci na ŠLÁGER TV kvůli rozhovoru s Andrejem Babišem (ANO).
  • Zjistíme, jak si vede 42 miliard korun v rámci Fondu spravedlivé transformace.

 21558

Gaza: Vojenská strategie Izraele hrozí, že ze zoufalé situace vznikne naprostá katastrofa

2. 12. 2023

čas čtení 4 minuty


IDF tvrdí, že se vyhýbají plošnému bombardování jihu pásma Gazy, kde jsou natlačeny asi 2 miliony lidí, ale jejich nový přístup nevypadá o moc jiný než dosud
 


Podle jednoho z obyvatel Chán Júnisu čekaly izraelské obranné síly pouhé čtyři minuty po vypršení příměří v 7 hodin ráno, než znovu zahájily bombardování. O hodinu později jeho armáda představila svůj plán pro "další fázi války": rozdělení Gazy na desítky očíslovaných "evakuačních oblastí", což je hlavní část vojenského plánu na postupné ovládnutí jižní části pásma.

 21567

Venezuela na pokraji války: Maduro hraje argentinskou falklandskou kartou, aby se udržel u moci

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 
Když argentinská vojenská diktatura ztrácela podporu elit, prezident Generál Leopoldo Galtieri si vykopal vlastní hrob, když zahájil vojenské dobrodružství na Falklandských ostrovech, kterým Argentinci vytrvale říkají Malvíny, a prohrál válku proti Spojenému království, a to vyústilo v pád režimu a návrat demokracie. Dne 2. dubna 1982 vojska diktatury násilím dobyla zpět ostrovy, které Argentina prohlašovala za součást svého území. Trvalo to 74 dní bojů na souši, na moři i ve vzduchu. Poté se vzdaly před kolosální operační skupinou vyslanou Londýnem.

 21566

Krajně pravicový bývalý transvestita vyloučený z amerického Kongresu je dokonalým zrcadlem Republikánské strany

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 7 minut

 

Vyloučený parlamentář George Santos je vrcholem současných lunatických lhářů Republikánské strany. Není třeba mnoho inteligence, aby člověk při pohledu na rodilého Brazilce Santose viděl, že je to švindlíř. Nicméně se zdá, že příznivci krajně pravicového populismu jsou slepí k nejzjevnějším příznakům a buď nejsou schopni rozpoznat podvodníka, nebo se nechtějí starat o to, zda jejich kandidáti mluví pravdu, dokud tvrdí, že jsou proti establishmentu, tradičním médiím, menšinám a speciálně transsexuálům, obětnímu beránkovi veškeré krajně pravicové rétoriky po celém světě. 


 21564

Jsou král Karel a princezna Kate opravdu rasisté?

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 12 minut

 

Dokonce i BBC poté, co oznámila, že neřekne jména členů královské rodiny, kteří údajně pronesli rasistické poznámky na adresu budoucích dětí prince Harryho s Meghan Markle, couvla a nakonec jako viníky označila krále Karla a princeznu Kate Middleton, na které údajně poukázala právě vydaná kniha. 

Hlášky o rasismu trápí britskou královskou rodinu už několik let, ale přeložená verze nové knihy údajně odhaluje, kteří vysoce postavení členové královské rodiny pronesli výroky o barvě pleti prvorozeného dítěte prince Harryho a Meghan Markle. Nizozemská verze nově vydané knihy Endgame od královského pozorovatele Omida Scobieho, byla stažena z knihkupectví poté, co v ní byli identifikováni dva členové královské rodiny zapojení do kontroverze.


 21565

Válka levicového nikaragujského diktátora Ortegy proti Miss Universe

2. 12. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 

Soutěž ženské krásy Miss Universe je každoročně velmi významnou událostí ve většině zemí Latinské Ameriky. Ačkoli tento druh soutěže v posledních desetiletích ztratil na významu díky pochopení, že je směšné hodnotit ženy na základě určitého typu fyzické krásy a chování, v latinskoamerické kultuře jsou ženy stále velmi otevřeně objektivizovány. Není tedy překvapením, i když tragikomickým, že levicový diktátor Nikaraguy Daniel Ortega ukradl šaty vítězky soutěže pro rok 2023, když se snažila dostat zpět do své země z hostitelské země soutěže, El Salvadoru.

 21560

Izrael obnovil zabíjení žen a dětí

2. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

Reportér, Channel 4 News, pátek 1. 12. 2023, 19 hodin: Bombardování v Gaze bylo v pátek  obnoveno. Intenzita úderů odpovídá hustotě zalidnění. Lidé jsou tlačeni do stále menších oblastí. Původně byli vyzváni, aby se ukryli na jihu pásma Gazy. Takto dnes vypadalo útočiště v Raffah.

 21550

O zmateném českém vnímání světa

1. 12. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 1 minuta

Nepřestává mě překvapovat, kolik lidí je přesvědčeno, že válka v Gaze skončí čímsi jako "zničením" Hamásu, píše Matěj Metelec.

Skutečnost, že v podstatě každému v Gaze někdo zemřel, řada místních přišla úplně o všechno je přitom nejlepší náborová kampaň, jakou si Hamás mohl přát.

Podobně zakořeněná je podle všeho představa, že Hamás vzešel z čiré zloby, jeho existence nemá žádné hlubší příčiny, kterými by se stálo za to zabývat, a stačí bombardovat Gazu (asi "dobrem") a zlo bude poraženo.

Taková představa je podobně naivní, jako myslet si, že Hitlera k moci vynesla skutečnost, že Němci byli "zlí". 
Mimochodem, právě Německo a Japonsko se občas používají jako příklady, kdy po totální porážce přišla neméně totální "převýchova", která udělal z barbarských Skopčáků a Japíků součást Západu.

Což je pravda, ale jen do té míry, že vedle totální porážky, okupace atd. proběhlo také předání moci a začlenění do struktur, které se měly společně bránit novému protivníkovi, Sovětskému svazu. Podobná strategie začlenění není v případě Palestinců asi příliš pravděpodobná.

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Izrael obnovil vojenské operace v Gaze

1. 12. 2023

čas čtení 8 minut

- Osmdesát procent Palestinců, které Izrael nyní zatýká, je zadržováno podle archaického britského zákona "administrativním zadržením" bez jakéhokoliv obvinění na dobu neurčitou. 

- Od pátečního rána, kdy vypršelo příměří, bylo zabito při izraelských náletech 178 Palestinců, sděluje ministerstvo zdravotnictví v Gaze. Izrael uvedl, že v pátek provedl v Gaze 200 náletů.

Ministerstvo zdravotnictví v pásmu Gazy uvedlo, že od pátečního rána bylo v důsledku izraelských náletů zabito 178 Palestinců.

Většinu z nich tvoří ženy a děti, uvedlo ministerstvo ve své poslední páteční zprávě. Dodalo, že 589 lidí bylo zraněno.

- Izrael obnovil vojenské operace v Gaze

Izraelská armáda obnovila boje proti Hamásu v Gaze, oznámila armáda s tím, že Hamás porušil příměří a střílel směrem k izraelskému území, informovala agentura Reuters.

Lhůta pro prodloužení sedmidenního příměří vypršela  v pátek v 7 hodin ráno.

Krátce po oznámení izraelské armády palestinská média informovala, že došlo k izraelským úderům na severu Gazy.

Hodinu před vypršením příměří Izrael uvedl, že zachytil raketu odpálenou z Gazy.

Další sirény varující před raketami se znovu rozezněly v izraelských oblastech poblíž Gazy jen několik minut před vypršením lhůty, uvedla izraelská armáda.

Hamás se k tomu bezprostředně nevyjádřil, ani se nepřihlásil k odpovědnosti za odpálení rakety.

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Hamás propustil dalších šest rukojmích a na svobodu má být propuštěno 30 Palestinců

1. 12. 2023

čas čtení 8 minut

 
Podle IDF byli Červenému kříži předáni další Izraelci poté, co byli propuštěni dva lidé; katarské ministerstvo zahraničí oznámilo propuštění Palestinců


- Červenému kříži bylo předáno dalších šest izraelských rukojmích, sdělují IDF


Izraelské obranné síly (IDF) potvrdily, že Hamás předal Červenému kříži šest izraelských rukojmích.

V prohlášení IDF se uvádí:

"Podle informací Červeného kříže bylo šest unesených Izraelců předáno Červenému kříži a jsou na cestě do Izraele."

IDF už předtím ve čtvrtek uvedly, že dva izraelští rukojmí byli propuštěni ze zajetí v pásmu Gazy. 16951

Vládnoucí britští konzervativci likvidují BBC

1. 12. 2023

čas čtení 2 minuty

 
BBC pod palbou kritiky po "vyloženě špatném rozhodnutí" provést velké škrty v každodenním publicistickém pořadu Newsnight


Bývalí zaměstnanci a mediální odborníci vyjadřují zděšení a hněv. Bývalá moderátorka pořadu Newsnight  Emily Maitlisová říká, že šéfové korporace ukázali, že "je jim to úplně jedno".

 
Škrty v hlavním večerním zpravodajském pořadu televize BBC Newsnight byly charakterizovány jako  "špatné rozhodnutí", které ukazuje na "ztrátu důvěry" v korporaci.

Bývalí i současní zaměstnanci Newsnightu reagovali se zděšením a hněvem na vyhození poloviny zaměstnanců BBC, což povede ke zkrácení pořadu na 30 minut a snížení počtu zaměstnanců z 57 na 23 osob.

Situácia v UniCredit banke

1. 12. 2023

čas čtení 3 minuty

V Bratislave 30.11.2023

Väčšina zamestnancov UniCreditu hlasovala za vyhlásenie štrajku, ktorý bude vyhlásený v najbližších dňoch. Vedenie s nimi normálne nekomunikuje.

Niektorí zamestnanci UniCredit majú pocit, že je na nich vyvíjaný nátlak. Predsedníčka odborov im pripomína, že majú morálne právo bojovať proti svojmu ochudobňovaniu a na ich strane je aj zákon.


 18389

dTest: Společnost Meta používá nekalé obchodní praktiky

1. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Společnost Meta v současné době zavádí změny svých služeb v EU. Zjistily to desítky milionů uživatelů Facebooku a Instagramu, protože na ně vyskočila žádost aby buď souhlasili se zpracováním svých údajů pro reklamní účely, nebo aby zaplatili za nezobrazování reklam. Z hlediska spotřebitele se jedná o nespravedlivou volbu, která je v několika ohledech v rozporu se spotřebitelským právem. V důsledku toho dnes Evropská spotřebitelská organizace BEUC a 19 jejích členů z 16 zemí, včetně dTestu, podávají stížnost k síti orgánů na ochranu spotřebitelů (CPC). Spotřebitelské organizace rovněž zvažují, zda společnost Meta neporušuje předpisy pro ochranu osobních údajů.

 20706

Kterak není vyloučeno, že premiér při jednání s lékaři vyloučí mechanismus

1. 12. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Průlom. Den před začátkem kolapsu nemocnic se premiér prý dohodl s lékaři. Na čem? Na penězích. Na čem konkrétně? Na tom, že se bude hledat mechanismus, jak se tyto peníze prý propíšou do příjmů lékařů. Není to skvělé? Konečně máme řešení: bude se hledat řešení. Není vyloučeno a vyloučíme (viz dole).

Zástupce mladých lékařů a viceprezident Lékařské komory v jedné osobě, který vedl klíčová jednání, dnes vyzvat lékaře, aby „v následujících víkendových dnech péči zajistili“. A co pak? V neděli večer se dozvíme, že vyzývá, aby lékaři zajistili péči do úterka? Nebo do středy? A co ve čtvrtek v poledne? A co nemocnice? Plánují péči takhle ze dne na den? Není to strašlivá fraška?

 18299

Rusko jako velké nebezpečí? Překvapivá naivita Němců

1. 12. 2023

čas čtení 5 minut

Moskva už téměř dva roky vede válku na Ukrajině, jen pár set kilometrů od Německa. Přesto Němci považují nebezpečí, které představuje Rusko, za mnohem menší než to, které přisuzují Američanům. A překvapivě uvolněně se staví i k další velmoci, upozorňuje Stefanie Bolzen.

 18489

Je možné porazit Putinovu propagandu kontrapropagandou? "Trolly" s pomocí "elfů"? Pochybujeme

1. 12. 2023

čas čtení 16 minut

Ruský stát nepřestává hledat nové metody ovlivňování veřejného mínění a agendy. Cenzura, masivní propaganda v tradičních médiích, vytváření "trollích továren", které manipulují s uživateli sociálních médií, a ideologizace vzdělávání jsou již dlouho v módě. Současně s těmito známými algoritmy se buduje centralizovaný digitální ekosystém, který umožní státu mít neustále na očích chování občanů. Maxim Trudoljubov, redaktor rubriky "Myšlenky" serveru Meduza, si klade otázku, zda je možné tomuto tlaku odolat a zda existuje šance porazit armádu "zlých trollů" armádou "dobrých" a propagandu kontrapropagandou.

30148

"Je třeba utvrdit lidi v tom, že otroctví je fajn"

1. 12. 2023

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin, který se dostal k moci bez ideologie, si osvojil středověké vzory jako Ivan Hrozný, které ospravedlňují teror a nerovnosti. Takové vzory jsou nejen základem jeho vlastní současné vlády, ale také mezi Rusy poskytují silné ospravedlnění pro obnovení stalinismu, říká historička Dina Chapajeva.

 16578

Amalgám jedné mentality všech politických stran

30. 11. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Co je více než sto let starou prioritou sociálně demokratické politiky na Západě? Dostupné nájemní bydlení. Třeba ve Vídni začalo být jako program sociální demokracie systematicky budováno už po první světové válce. Vídeň je v posledních letech vyhodnocována neustále jako město s nejvyšší životní úrovní na světě a její systém sociálního bydlení budí obdiv po celé zeměkouli.

 21554

Zemřel Henry Kissinger, ministr zahraničí Richarda Nixona. Bylo mu 100 let

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

 

Významný diplomat a nositel Nobelovy ceny formoval po desetiletí zahraniční politiku USA, ale kritici ho považovali za válečného zločince.


Zemřel Henry Kissinger, bývalý ministr zahraničí Richarda Nixona, který se stal jednou z nejvýraznějších a nejkontroverznějších postav americké zahraniční politiky 20. století. Bylo mu 100 let.

Jeho poradenská firma Kissinger Associates oznámila jeho úmrtí ve středu večer v prohlášení, příčinu však neuvedla.

 20706

Za všechno může covid a válka!

30. 11. 2023 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 2 minuty

Kdybychom přistoupili na tuto tezi často opakovanou naší vládou, tzn., že vláda za nic nemůže a za všechno může covid a válka, mohlo by být docela přínosné tohle tvrzení podrobit zkoumání řekněme pohledem osoby, která bude jednou kontrolovat správce státu; tedy úhlem pohledu povinné péče řádného hospodáře o svěřený majetek. Jde přece o nákládání s veřejnými prostředky! Co je povinen udělat řádný hospodář, když kdokoli na veřejných prostředcích způsobí újmu? Nepochybně má neprodleně začít vyjednávat s viníkem o uhrazení způsobených škod. Pokud tak neučiní, může být určitě za tuto absenci snahy popotahován, případně žalován.

 21550

Další fáze války v Gaze hrozí bezprecedentní humanitární krizí

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

 
Není zdaleka jasné, jak může Izrael zaútočit na jihu území, aniž by ještě více zhoršil už tak katastrofální situaci
 

Zatímco pokračovala jednání o prodloužení příměří v Gaze, izraelské obranné síly pokračovaly v přípravách na obnovení bojů během několika dní - což hrozí vyvoláním bezprecedentní humanitární krize mezi již tak zoufalým obyvatelstvem, píše Dan Sabbagh z Jeruzaléma.

Izrael je i nadále odhodlán převzít kontrolu nad jižní částí pásma, a zejména nad Chán Júnisem, kde podle něj sídlí vůdce Hamásu Jahva Sinvár, a sledovat tak celkový cíl, kterým je zničení vojenských a politických kapacit této skupiny.

Po požadavku na evakuaci severní části Gazy však zasvěcenci a odborníci uznávají, že se strategie musí změnit. "IDF vědí, že nemohou provést duplikát operace v severní Gaze na jihu," řekl Tamir Hayman, bývalý šéf izraelské vojenské rozvědky, který od 7. října poskytuje rady svému předchozímu zaměstnavateli.

Odboráři a vládní priority

30. 11. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Srovnejte si pondělní odborářskou demonstraci na Malostranském náměstí s tím, co dokázala krajní pravice na začátku září 2022 na Václaváku (o demonstracích pořádaných Milionem chvilek nemluvě). Odboráři, kteří by ve srovnání s krajně pravicovými populisty měli být opravdu masovou společenskou silou, ukázali – po tom, jak dopadla kandidatura šéfa odborů Středuly na prezidenta republiky – jen další fiasko.

Zelené přemejšlení

30. 11. 2023 / Jan Sláma

čas čtení 9 minut

Green deal, neboli zelený úděl si u mnoha lidí vysloužil synonymum zelené šílenství. Asi proto, že k nám vtrhl, vtrhlo, tak náhle a divoce. Dalo by se říci neorganizovaně. Lidstvo, jakoby se náhle probudilo a to, co bylo léta běžné a normální se obratem stalo téměř zločinem.

Pozastavím se třeba u vytápění. Topili jsme uhlím, dřevem, potom plynem, ale to spíše ve velkých výrobnách tepla. Pak se módním směrem stalo vytápění naftou. Bylo velmi levné jak co do pořízení příslušných kamen tak i spalované medium bylo skoro zadarmo. Pak, celkem náhle, došlo k prudkému zdražení nafty a kamna na naftu plnila šrotiště. Ztráta investice byla nevelká. Jak to bude vypadat až se do ztracena odporoučí drahá, byť dotovaná, tepelná čerpadla?

 21552

Manželka skotského premiéra: Myslím, že Gaza přestane existovat

30. 11. 2023

čas čtení 6 minut

Moderátorka, ranní publicistický pořad BBC "Today", 8.50, 29. 11. 2023: I v době přerušení bojů může být komunikace s Gazou pro ty, kteří se snaží spojit s rodinou nebo přáteli, přerušena. Mezi britskými Palestinci, kteří se v těchto týdnech obávají o své blízké, je i Nadia el-Nakla, manželka skotského premiéra Humzy Yusafa. Sama je radní za skotské nacionalisty v Dundee. Její babička, stejně jako její teta a také bratr Mohammed, který je lékařem a otcem čtyř dětí, žijí na jihu Gazy. Vyprávěla mi nejprve o příběhu své rodiny.

Nadia el-Nakla: Můžeme se vrátit do roku 1948, kdy vznikl Stát Izrael a rodiny Palestinců byly vysídleny. Moje rodina tedy žila v Duluthu a ve vesnici v Palestině, která je nyní v Izraeli. Můj dědeček odcestoval z Duluthu do Gazy a tam se stali uprchlíky. Moje rodina cestovala po celém světě jako uprchlíci. Ale já mám stále mnoho, mnoho příbuzných žijících v Gaze.

 21525

Postfašistický vzestup v Evropě

30. 11. 2023 / Matěj Metelec

čas čtení 3 minuty

Vítězství Strany pro svobodu Geerta Wilderse v nizozemských volbách je po úspěchu Giorgie Meloni a Bratrů Itálie dalším milníkem vzestupu krajní pravice na Západě. Ukazuje se, jak problematický je diskurz "dohánění Západu". Západ v tomto směru spíš „dohání“ postkomunistický východ, podobně jako jej "doháněl" v implementaci neoliberálních reforem, jak ukazuje německý historik Philip Ther v knize Nový pořádek na starém kontinentě.

 20967

S těmi, koho považujeme za teroristy, se vyjednávat musí

30. 11. 2023 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Dočasné příměří mezi Izraelem a Hamásem, které bylo dojednáno především díky Kataru, aby mohla proběhnout výměna části zajatých Izraelců za některé uvězněné Palestince, názorně dokládá, že Bushova nabubřelá doktrína „S teroristy se nevyjednává“ je absurdní alibismus, jehož primárním cílem je totální porážka nepřítele, nehledě na újmu způsobenou nevinným civilistům. I nadále probíhají horečné diplomatické rozhovory o prodloužení příměří, čemuž je nakloněno jak hnutí Hamás, tak USA. Tato diplomatická ofenziva by za příhodné geopolitické konstelace mohla nakonec vyústit v trvalé příměří mezi znepřátelenými stranami.

30824

Izraelská vláda tlačí na list Haaretz, aby přestal kriticky informovat o válce

30. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Ministr pro komunikaci Šlomo Karhi navrhl, aby vůči listu Haaretz byly uplatněny finanční sankce, a obvinil jej ze "lživé, poraženecké propagandy" a "sabotáže Izraele ve válečné době". Cílem návrhu je zrušit státní předplatné listu a zakázat zveřejňování úředních oznámení.

Svaz izraelských novinářů označil tento krok za "populistický návrh postrádající jakoukoli logickou proveditelnost". Haaretz, který je nezávislým deníkem, vychází od roku 1919 a často se stává terčem útoků pravicových úřadů, informuje Colleen Murrell na webu The Conversation.

30777

Varovné systémy Země blikají červeně, ale světoví lídři je odmítají vidět

30. 11. 2023

čas čtení 5 minut

Další rok a další konference OSN o změně klimatu. Zatímco se světoví lídři připravují na dvoutýdenní tahanice na COP28 v Dubaji, odpusťte nám, že se nám zdá, že jsme z těchto každoročních setkání, na nichž se činy jen zřídkakdy shodují se sliby, zdrceni, zoufalí a dokonce cyničtí, soudí Farhana Haque Rahman na webu commondreams.org.

 18966

Válka na Ukrajině je pro USA skvělou příležitostí v Černém moři

30. 11. 2023

čas čtení 7 minut

Američtí představitelé považují válku na Ukrajině za způsob, jak dosáhnout geopolitických cílů v oblasti Černého moře, energeticky bohaté oblasti, která spojuje Rusko, východní Evropu a Blízký východ.

Na dvou nedávných slyšeních v Senátu představitelé ministerstva zahraničí vykreslili válku na Ukrajině jako prostředek ke změně energetické geopolitiky v oblasti Černého moře. Dokud budou Ukrajinci bojovat, zůstává podle nich potenciál přeměnit Černé moře v nový trh pro Evropskou unii. Představitelé si představují vznik nového energetického koridoru, který bude Evropě dodávat ropu a zemní plyn ze Střední Asie, píše na webu Responsbilbe Statecraft Edward Hunt.

 21551

Hamás sděluje, že nejmladší rukojmí, desetiměsíční Kfir Bibas, byl spolu se dvěma členy rodiny zabit izraelským bombardováním

29. 11. 2023

čas čtení 19 minut


Ozbrojené křídlo Hamásu ve středu uvedlo, že desetiměsíční Kfir Bibas, jeho čtyřletý bratr a jejich matka, kteří byli drženi jako rukojmí, byli zabiti během izraelského bombardování pásma Gazy.


Izraelská armáda sdělila, že tvrzení brigád al-Kásam prověřuje. Agentura Reuters, která o tom informovala, nemohla toto tvrzení bezprostředně nezávisle ověřit.

Rodina Bibasových opakovaně vyzývala k jejich propuštění. Kfir byl unesen z kibucu Nir Oz spolu se svým starším bratrem Arielem, jejich matkou Širi a otcem Jardenem. Byl nejmladší z přibližně 30 dětí, které byly zajaty jako rukojmí.

- Světová zdravotnická organizace ve středu vyzvala k zabezpečení zranitelné zdravotnické infrastruktury v Gaze. Válkou zničené území čelí zvýšenému riziku epidemií a problémům při odhalování infekčních nemocí.


Generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na tiskové konferenci v Ženevě uvedl, že z 36 nemocnic v Gaze jich stále funguje pouze 15 a jsou zcela přetížené.

"Z 25 nemocnic severně od Vádí Gaza (řeky) před začátkem konfliktu fungují na nejzákladnější úrovni pouze tři, kterým však chybí palivo, voda a potraviny," řekl Tedros a dodal, že "zbývající kapacity zdravotnického systému musí být chráněny, podporovány a rozšiřovány".

Agentura zaznamenala ohromující nárůst případů průjmů, zejména u kojenců a dětí, a zjistila v enklávě "velmi vážné signály kolem syndromu akutní žloutenky".

"S velkým přelidněním se zvyšuje riziko epidemií infekcí dýchacích cest, akutních vodnatých průjmů, hepatitidy, svrabu, vší a dalších onemocnění," uvedl Tedros.

Tedros, který uvedl, že v Gaze v současné době žije v přístřešcích 1,3 milionu lidí, uvedl, že od začátku konfliktu bylo v enklávě zaznamenáno 111 000 akutních respiračních infekcí, 24 000 případů kožní vyrážky a 12 000 případů svrabu.

Mike Ryan, vedoucí programu WHO pro mimořádné zdravotní situace, uvedl, že zjišťování infekčních nemocí v Gaze se zkomplikovalo vzhledem k tomu, že vzorky již nemohou být zasílány ke zpracování do Izraele nebo na Západní břeh Jordánu.

"Gaza nejenže přišla o své nemocniční kapacity, ale ztratila i schopnost potvrdit i ty nejzákladnější nemoci," řekl. "Vzniká tak slepá skvrna, kde máme obrovské riziko epidemických onemocnění."

WHO prodloužení příměří uvítala, ale uvedla, že vyhlídka na opětovné rozhoření konfliktu je velmi vysoká a mohla by dále poškodit zdravotnický systém.

"Jakékoli obnovení násilí by mohlo poškodit zdravotnická zařízení a znefunkčnit další zdravotnická zařízení," řekl Richard Peeperkorn, zástupce WHO na okupovaných palestinských územích, a dodal: "Gaza si rozhodně nemůže dovolit přijít o další nemocniční lůžka... Musíme zranitelný systém znovu zprovoznit." 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: snahy o prodloužení příměří; zprávy o izraelském útoku na město Dženin na Západním břehu Jordánu

29. 11. 2023

čas čtení 7 minut

- Egyptská média uvádějí, že prodloužení bylo v zásadě dohodnuto, Izrael však tvrdí, že jakákoli dohoda závisí na propuštění dalších rukojmích.

- Egyptská média informují, že bylo dosaženo předběžné dohody o prodloužení příměří

Egyptské noviny Al-Araby Al-Jadeed informují, že bylo dosaženo předběžné dohody o prodloužení příměří o další dva dny za stejných podmínek, které jsou v současné době dodržovány. Noviny se odvolávají na egyptské představitele jako na svůj zdroj.

Izraelští představitelé potvrdili deníku Haaretz, že se návrh zkoumá, ale zatím nebyl potvrzen. Podle izraelského zdroje listu Haaretz dohoda o prodloužení závisí na tom, zda Hamás dokáže denně propustit dalších 10 izraelských rukojmích.

Jak jsme již dříve informovali, vzhledem k menšímu počtu žen a dětí, které zůstávají v zajetí, může prodloužení příměří vyžadovat, aby Hamás poprvé propustil alespoň některé izraelské muže.

Pozornost se nyní obrací ke Kataru, který zprostředkoval nepřímé rozhovory mezi Hamásem a Izraelem, jež vyústily v příměří.

V úterý Katar hostil šéfy špionážních služeb izraelského Mosadu a americké CIA. Cílem setkání bylo "navázat na pokrok dosažený v rámci dohody o prodloužené humanitární přestávce a zahájit další diskuse o další fázi potenciální dohody", uvedl pro agenturu Reuters zdroj informovaný o návštěvách.


 

 21550

Válka mezi Izraelem a Hamásem: Po návratu 12 rukojmích z Gazy bylo v úterý podle Izraele propuštěno 30 Palestinců

29. 11. 2023

čas čtení 9 minutIzrael sděluje, že Palestinci byli propuštěni poté, co bylo devět žen, jedno dítě a dva cizinci předáni Červenému kříži.


- Izrael propustil 30 palestinských vězňů

Izraelská vězeňská služba oznámila, že v úterý pozdě večer propustila z izraelských věznic 30 Palestinců v rámci páté výměny v rámci dohody o příměří s ozbrojenci Hamásu v Gaze.

Vězeňská služba ve svém prohlášení uvedla, že 30 Palestinců bylo propuštěno z věznice Ofer poblíž Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu a z vazební věznice v Jeruzalémě.

Katar již dříve uvedl, že propuštěno bude 15 žen a 15 dětí.

- V Kataru se mezitím scházejí zprostředkovatelé, aby se pokusili zajistit prodloužení pětidenního příměří mezi Izraelem a Hamásem, které má vypršet ve středu- Ministři zahraničí zemí skupiny sedmi států ve společném prohlášení uvedli, že podporují další prodloužení pauzy a budoucí pauzy s cílem zvýšit pomoc a usnadnit propuštění všech rukojmích.

"Je třeba vynaložit veškeré úsilí k zajištění humanitární podpory pro civilisty, včetně potravin, vody, pohonných hmot a zdravotnického materiálu. Podporujeme další prodloužení této pauzy a budoucí pauzy podle potřeby, aby bylo možné rozšířit pomoc a usnadnit propuštění všech rukojmích," uvádí se ve společném prohlášení skupiny G7.
 17911

Slunce, seno a fialové krávy

29. 11. 2023 / Petr Haraším

čas čtení 6 minut

Premiéři

Minulý týden se vládě korupce, hniloby a useknutých grafů obzvlášť dařilo. Není proto, není divu, že se na pondělní stávku nespokojených zaměstnanců vláda a premiéři, vedlejší Fiala a hlavní Blažek ohromně těšili. Takovou šanci spláchnout s oprávněnou stávkou horu vládních neúspěchů a svalit vinu na ty ony, no, to se jen tak někomu nepoštěstí. Musí rychle metat smetákem a zvedat koberce, musí si zahlazením stop umravnit své velmi naivní voliče, protože za chvíli bude i ODS nenávratně pod deseti procenty. A pak ta koalice s ANO bude prozrazena.

Inu, co se tedy zametalo? Hlavní premiér Blažek přinutil vedlejšího premiéra a většinu zbylé nepříčetné vlády k vyhazovu pana Benýška, který si dovolil ukázat prstem odvahy na zkorumpované svině pod ochranou ministra spravedlnosti.

 21548

Rodiny izraelských rukojmích nezajímá Netanjahův cíl zlikvidovat Hamás

29. 11. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Sahar Mor, příbuzný rukojmích držených v Gaze

Moderátorka, Channel 4 News, 28. 11. 2023, 19 hodin: Rodiny, jejichž příbuzní jsou stále drženi v Gaze, říkají, že je prostě nezajímá deklarovaný cíl izraelské vlády, kterým je  zlikvidovat Hamás. Chtějí jen rukojmí zpět a mír. Mluvilajsem s nimi těsně před vysíláním na izraelském velvyslanectví v Londýně. Začala jsem  otázkou, zda se jejich rodinní příslušníci bojí o život, když jsou drženi v zajetí.

Sahar Mor:
Ano, neustále slyšeli bombardování. A bombardování je děsilo. Bombardování je samozřejmě děsilo pořád, protože to má zřejmé důvody. Ale  neustále slyšeli bombardování a další bombardování.

Ale také se báli o život svých věznitelů. Protože kdyby je zasáhli, kdo se pak bude o ně bude starat? Jsou přece zavření na nějakém neprostupném místě. 

Přestřelky v severní Gaze, další výměny rukojmích

29. 11. 2023

čas čtení 4 minuty

Moderátorka, Channel 4 News, úterý 28. 11. 2023, 19 hodin: Příměří mezi Izraelem a Hamásem trvá již pátý den, ale zdá se, že je stále křehčí. Poté, co se obě strany vzájemně obvinily z porušování prodloužené dohody, Hamás, který Spojené království označuje za teroristickou skupinu, právě propustil dalších 12 rukojmích. Devět žen a sedmnáctiletého mladíka, kteří se nyní nacházejí v Egyptě, Katar doufá, že  příměří bude pokračovat a vede o tom  rozhovory s vedoucími představiteli CIA a Mossadu. A to v době, kdy OSN varuje, že pokud nebude zdravotnický systém v Gaze rychle opraven, může zemřít více lidí na nemoci než na bombardování. Náš zahraniční zpravodaj Paraic O'Brien je v Jeruzalémě.

 

31752

The Czech official narrative about the communist past is retrograde and politicized

29. 11. 2023 / Muriel Blaive

čas čtení 21 minut

A critical view from German and Czech museums

All photos Muriel Blaive, 2023

Many thanks to Gérard-Daniel Cohen for his critical remarks on this text.

I recently visited eight museums dealing with the communist period in Germany: the permanent exhibition Everyday Life in the German Democratic Republic at the Museum in der Kulturbrauerei in Berlin; the temporary exhibits No Man’s Land and Model Village, by photographer Bettina Flitner, also at the Museum in der Kulturbrauerei; the Tränenpalast – Site of German Division in Berlin; the Cold War Museum in Berlin; the DDR Museum in Berlin; the temporary exhibitions Wolf Biermann – A Poet and Songwriter in Germany and Roads Not Taken. Or: Things Could Have Turned Out Differently at the Deutsches Historisches Museum in Berlin; the Berlin Wall Memorial in Berlin; and the Deutsch-Deutsches Museum Mödlareuth – Memorial to the Division of Germany in Mödlareuth at the border between Bavaria and Thuringia (ex-GDR), to which I would add the Memorium of the Nuremberg Trials in Nuremberg, which is of course concerned with the Nazi era but is an interesting methodological example, as well as various exhibits and memorials of the 1944 Allied landing in French Normandy which I previously discussed here. In Prague I also visited this year the permanent collection of the National Museum dedicated to the communist period, as well as the temporary exhibit Zneužitá muzea (Abused Museums.) I have also done previous work on the privately-owned Museum of Communism.

13177