Opoziční smlouva a výročí pražské kavárny

26. 7. 2019 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Jelikož se nyná často vzpomíná (a ještě bude!) na dobu politickou před deseti, dvaceti (viz níže) či třiceti lety, nebude od věci si leccos z oněch dob připomenout. Například tzv. opoziční smlouvu, kterou mnozí skloňují ve všech pádech, ale málokdo ví, co že v ní vlastně bylo. Tak třeba tam byl návrh na změnu volebního systému z poměrného na většinový, hleďme! Tehdy tu změnu, pokud se nemýlím zablokoval vetem prezident Havel, že...Kde bychom dnes byli, až by pominula ta dobová a tolik kritizovaná tehdejší konstalace ODS a ČSSD, ať si vyspekuluje každý amatérský politolog sám. Moje spekulace je, že bychom byli jinde. ANO by sestavilo vládu SAMO a ČSSD by neměla problém být v ní či nebýt ....

Zde jedna z mnoha současných reminiscencí. Kolik už těch výzev k odchodu s díkem i bez něj bylo? Tolik, že z toho člověk skoro nudou zívá.

(Autor tehdy jako řadový člen ČSSD s principy oposmlouvy souhlasil. Co se z toho nakonec vyvinulo, nebylo jeho zásluhou ani vinou. Včas v roce 2003 z ČSSD vystoupil. Například v Plzni funguje onen deformovaný princip oposmlouvy dodnes. Jen místo ČSSD vede koalici s ODS hnutí ANO. To jsou paradoxy...)
 
Vzpomínka na aktivní společnost (???) 1999. Obsahem výzvy bylo vyjádření znepokojení s vývojem v situaci v zemi. Není se čemu divit, když se jednalo o dobu, ve které vládla ČSSD s ODS prostřednictvím  (???) opoziční smlouvy. Lidé navíc ztráceli naději z toho, že bude konečně lépe a z počátečního nadšení z první poloviny 90. let zbyla jen beznaděj.

Společnost si tu demokracii a svobodu zřejmě představovala jinak než byla realita všedních dní.(??? F.Ř.) 

Iniciátoři vyzývali k tomu, aby se do společnosti začal vracet zájem o veřejný život... (Amen! F.Ř.)

Zdroj: https://g.cz/kdyz-cechum-poprve-doslo-ze-mozna-nebude-lip-iniciativa-impuls-99-byla-nesouhlasem-s-opozicni-smlouvou-a-stavem-spolecnosti/?#

                                                                                                  František Řezáč

                                                                                            

0
Vytisknout
5723

Diskuse

Obsah vydání | 30. 7. 2019