Evropská unie sleduje prostřednictvím dronů, jak se uprchlíci v Středozemním moři topí

8. 8. 2019

čas čtení 3 minuty
Experti odsoudili přechod EU od provozování záchranných lodí k pouhému sledování situace drony jako odstoupení od odpovědnosti zachraňovat životy

Mezi zoufalými výkřiky z vody v zápachu benzínu od potápějícího se člunu krátce vyvolá zvuk blížícího se motoru naději. Desítky lidí bojujících ve Středozemním moři o život použijí poslední svou energii k zoufalému mávání o pomoc. Ve vzdálenosti téměř 3000 km, ve Varšavě, sleduje operátor dronů poslední okamžiky jejich života v živém televizním přenosu. Žádná loď, která by reagovala na jejich volání o pomoc, v oblasti není. Jen bezpilotní letadlo, provozované evropským úřadem pro ochranu hranic, Frontex.


 


Není to scéna z nějaké děsivé budoucnosti, ale pravděpodobnost z dneška. Evropská unie právě investovala 100 milionů euro pro sledování Středozemního moře prostřednictvím dronů.

Zároveň EU stahuje veškeré své záchranné čluny a nutí všechny záchranné čluny charitativních organizací, aby ze Středozemního moře také zmizeli. Drony s digitálními kamerami, provozované organizací Frontex, létají v pobřežních vodách u Libye, kde už Evropská unie od loňského srpna nezachránila jediného uprchlíka, přestože je to nejvražednější část moře na celém světě.

Nahrazení záchranných lodí drony, které nikoho zachránit nemohou, je odsuzováno jako cynické odstoupení od jakékoliv záchranné povinnosti Evropské unie.

Letos stouplo procento lidí, kteří se utopí při pokusu přeplout Středozemní moře, z historického průměru 2 procent na 14 procent minulý měsíc. Celkem se letos ve Středozemním moři utopilo 567 osob - z 8362 osob, které se pokusily dostat se přes Středozemní moře do Evropy.

George Orwell, 1984:

Byl jsem včera v kině. Samé válečné filmy. Jeden velmi dobrý, byla v něm loď plná uprchlíků, kterou bombardovali kdesi ve Středozemním moři. Obecenstvo se velmi bavilo záběry velkého obrovského tlusťocha, který se snažil uplavat, ale kterého pronásledoval vrtulník, nejprve jste viděli, jak se válí ve vodě jako nějaká velká želva, pak jste ho viděli skrze průzor kulometu na vrtulníku, pak byl plný děr a moře kolem něho zrůžovělo a on se potopil pod hladinu tak rychle, jako kdyby do něho těmi děrami natekla voda, obecenstvo hýkalo smíchy, když se potopil, pak jste viděli záchranný člun plný dětí s vrtulníkem nad ním, byla tam žena středního věku, asi židovka, seděla na přídi s asi tříletým chlapečkem v náručí, ten chlapeček řval strachem a strkal jí hlavu mezi prsa, jako by se chtěl do ní zavrtat a ona ho objímala a snažila se ho utěšit...


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

0
Vytisknout
10894

Diskuse

Obsah vydání | 12. 8. 2019