Jaký je rozdíl mezi dětmi

25. 8. 2014

Po prvním dítěti nikdo ani nemrkl brvou, po padesátém dítěti se křídlo letadla vůbec ani nezachvělo, po stém dítěti přestali počítat, po dvoustém dítěti obvinili Hamas. Po třístém dítěti obvinili rodiče. Po čtyřstém dítěti si začali vymýšlet výmluvy, po zabití prvních 478 dětí je to všem jedno, píše v izraelském deníku Haaretz Gideon Levy.

Pak přišlo naše první dítě a Izrael se dostal do stavu šoku. Náhle má smrt tvář a snivé modré oči a světlé vlasy. Malé tělo, které už nikdy nevyroste. Náhle má smrt chlapečka význam, náhle je to šokující. Je to lidské, pochopitelné a dojemné. Je to také lidské, že zabití izraelského dítěte, našeho dítěte, vyvolá větší soucit než smrt nějakého jiného dítěte. Co je ale nepochopitelné, je izraelská reakce na zabíjení jejich dětí.

29210

Možná nejobscénnější text, jaký vyšel v českých médiích za poslední čtvrtstoletí

25. 8. 2014

Pan David Peter projevuje absolutní neúctu k faktům. Mnoho mezinárodních médií informovalo, že mezi upozorněním, že izraelská armáda bude obytné domy bombardovat, a bombardováním, uplynulo často pouhých pět minut, takže řeči o varování hodinu předem protiřečí faktům.Tváří tvář vyvraždění 487 palestinských dětí izraelskou armádou jsou však Peterovy řeči o kečupu sprosťárnou, jakou svět neviděl. Člověku opravdu zatrne. (Mimochodem, i kdyby byla pravda, že "pánové z Hamasu zamkli dveře" - množství západních novinářů svědčilo o tom, že aktivisté a bojovníci z Hamasu v Gaze vůbec nejsou vidět - vraždění dětí a civilistů je válečným zločinem, i kdyby nepřátelská strana "zamkla dveře". Armáda prostě nesmí zabíjet civilisty za žádných okolností.)

Lidové noviny tímto textem dosáhly pozoruhodného rekordu v obscénnosti.

V souvislosti s kontroverzí ohledně perzekuce homosexuálů v Rusku napsal před časem ruský majitel britského deníku Independent Alexander Lebeděv v Británii toto: "Rozdílem [mezi Británii a Ruskem] je to, že v Británii jsou idioti obyčejně izolováni, nejsou součástí mainstreamu, kdežto v Rusku jsou idioti součástí mainstreamu, dostávají prostor v televizi, naslouchá se jim, píší články." - Totéž bohužel platí i o České republice. Idioti jsou (nejen) v Lidových novinách součástí mainstreamu. Novináři nemají soudnost. Nevědí, že člověk má sice právo na vlastní názor, nikoliv však na vlastní fakta a že nelze publikovat věcné nesmysly jako údajný "názor". Nemluvě o povědomí o základních principech lidskosti a slušnosti.

Absolutní selhání údajných pražských intelektuálních "elit" od pádu komunismu je mi naprostou záhadou. Může tu bezostyšnost - a bohužel - i omezenost, neslušnost, někdo vysvětlit? (JČ)

Muslimští představitelé, ale nevím vlastně jestli to s islámem má něco společného, umějí narafičit dobré záběry. Naranžují kečup, přivedou reportéry: "Jaká hrůza! Izraelská armáda zase zabila civilní obyvatelstvo!" Pak se ti figuranti provětrají a už zase přichází nová skupina reportérů... Potom vycházejí články, jak izraelská armáda ničí a zabíjí ty chudáky. Nikdo se moc neptá, zda do toho domu, který vybouchl, volala předem izraelská armáda, ať jej vyklidí, že za hodinu bude bombardovaný. Ale pánové z Hamasu zamkli dveře a to už reportér nevidí, nebo nechce vidět. Pak svět volá: "Podívejte se na ty Židy, na ten apartheid!"

Zdroj: ZDE

Kyjev tvrdí, že "bojoval proti ruské koloně, která pronikla na Ukrajinu"

25. 8. 2014

Ukrajinská vláda tvrdí, že se její jednotky střetly s ozbrojenou kolonou která "překročila hranici Ukrajiny z Ruska". Ukrajinský vojenský mluvčí sdělil tiskové kanceláře AFP, že ukrajinští pohraničníci bojují s "několika desítkami" ozbrojených vozidel, která překročila hranici a směřují k městu Mariupol, které ovládá ukrajinská armáda.

Rusko "vyšle na Ukrajinu druhý humanitární konvoj"

25. 8. 2014

Rusko oznámilo, že plánuje do vzbouřeneckých oblastí na východní Ukrajině vyslat druhý "humanitární" konvoj. V pátek vyslala přes hranice na Ukrajinu 200 vozidel, což Kyjev charakterizoval jako invazi. V sobotu se vozidla vrátila do Ruska poté, co svůj náklad vyložila v těžce postiženém vzbouřeneckém centru, městě Luhansku.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl v pondělí, že Rusko oznámilo ukrajinské vládě, že v nadcházejících dnech vyšle po stejné trase do vzbouřenecké oblasti druhý konvoj. Dodal, že rozdělování potravin, vody a dalšího materiálu, které dovezl první konvoj, bylo v pondělí zahájeno za účasti Mezinárodního výboru Červeného kříže. Červený kříž nepotvrdil, že se podílí na rozdělování ruské pomoci.

V neděli, při ukrajinských oslavách získání nezávislosti na Sovětském svazu r. 1991, oznámil prezident Petro Porošenko, že vláda zvýší vojenské výdaje, aby vzbouřence porazila.

Ve vzbouřenci ovládaném Doněcku byli zajatí ukrajinští vojáci v neděli vedeni ulicemi města, dav jim nadával a házel po nich vajíčky a rajčaty. Vzbouřenci tím porušili Ženevské dohody o zacházení z válečnými zajatci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francouzský prezident kvůli hádce o ekonomice mezi ministry rozpustil vládu

25. 8. 2014

Ve Francii vznikla vládní krize. Prezident François Hollande nařídil svému premiérovi, aby utvořil do úterka novou vládu poté, co se proti němu vzbouřil ministr hospodářství. Jde už o druhou restrukturalizaci vlády za posledních pět měsíců. Vládnoucí socialisté se snaží dostat Francii z hospodářské krize. Ve francouzské vládě zuří konflikt mezi jejími levicovými členy a stoupenci premiéra Manuela Vallse, který je centrista.

Hollande neuvedl, proč se rozhodl restrukturalizovat vládu, avšak učinil své rozhodnutí poté, co v neděli ministr hospodářství Arnaud Montebourg rozhněval premiéra tím, že kritizoval hospodářskou strategii Francie i hospodářskou strategii Německa a požadoval "zásadní změnu" hospodářské politiky. "Vzhledem k vážnosti situace má ministr hospodářství povinnost nabídnout alternativní řešení," uvedl.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Francouzští ministři požadují, aby Hollande zrušil politiku utahování opasků

25. 8. 2014

Dva vysocí levicoví ministři v kabinetu prezidenta Françoise Hollandea se vzbouřili a požadují, aby Paříž opustila "nucený pochod" evropských vládních škrtů. Francouzská nezaměstnanost roste a eurozóna se potácí k nové recesi. Francouzský ministr průmyslu Arnaud Montebourg vyzval Hollandea, aby odsoudil "kafkovské" evropské dogma utahování opasků, z něhož obvinil německou kancléřku Angelu Merkelovou. Ministr školství Benoît Hamon obvinil Merkelovou, že "slouží svým vlastním zájmům a nikoliv zájmům Evropy". Zároveň ostře poklesla popularita premiéra Manuela Vallse, který byl jmenován v březnu. Přitom také sílí vzbouření v parlamentní francouzské Socialistické straně.

Jiří Bezděk: V pondělí 25.srpna 2014 od 7.30 hod zahajuji suchou hladovku před Ústavním soudem ČR

24. 8. 2014

Poslední malý kousek chleba jsem snědl dnes ráno v 7.15 hod. Pokud mi o víkendu nikdo nepomůže a já takto budu nucen muset hladovět, potom po 24 hodinách od posledního jídla zahájím hladovku, tak jak bylo deklarováno veřejně k 30.6.2014. Již v pondělí, jak půjdete odpočatí po víkendu do práce, můžete překračovat moji mrtvolu. Nebo mi poraďte, co jiného mám dělat!?
Cíl:

1) Sdělení termínu zahájení projednávání ústavní stížnosti spis. zn. Pl.ÚS 5413.

2) Urgentní vyplacení dávky mimořádné okamžité pomoci.

3) Zjištění příčin neposkytnutí dávky existenčního minima a doplatku na bydlení a sdělení přijatých opatření.

4) Uznání odpovědnosti za způsobenou škodu z nevyplaceného doplatku na bydlení.

5) Sdělení přijatých opatření ke zmařené účasti na jednání u Krajského soudu v Ostravě - pobočka Olomouc ve věci spis. zn. 70 Co 3502014.

Jiří Bezděk,

zakladatel Exekuční domobrany

pravdazvitezi.webnode.cz

Hledáme pomoc

25. 8. 2014 / Štěpán Cháb

Paní Alena je samoživitelka. Její bývalý manžel stihl před rozvodem udělat dluh vyšší nežli půl miliónu. Poté od paní Aleny a vlastních dětí odešel. Dluh neplatí, ten tedy připadl na jeho bývalou manželku. Na paní Alenu. Ta má kvůli tomu obestavený plat exekutorem a musí vystačit i s dětmi s životním minimem, který ji exekutor musí ponechat. Nejstarší syn momentálně ukončil základní školu a přestupuje na střední. Je to velmi chytrý kluk. Základní školu ukončil s vyznamenáním, na střední školu byl přijat bez přijímaček.

Ovšem škola vyžaduje, aby si žáci donesli velké množství učebnic. Doba, kdy škola učebnice zapůjčovala, je evidentně dávno pryč.

Více než tři sta osob přeživších holocaust a jejich potomků odsuzuje Izrael z genocidy, zatímco konflikt v Gaze může eskalovat

25. 8. 2014 / Daniel Veselý

Konflikt v Gaze poté, co se zdálo, že příměří uzavřené mezi Izraelem a Hamásem vydrží, se znovu naplno rozhořel. V listu New York Times bylo otištěno prohlášení 327 obětí holocaustu včetně jejich potomků, v němž petenti odsoudili izraelský masakr v Gaze a přetrvávající okupaci a kolonizaci Palestiny ZDE. Podle agentury AFP mezitím na Izraelem okupované Golanské výšiny dopadlo několik raket a o pár hodin později na sever izraelského území dopadla raketa z Libanonu ZDE.

Jak to vypadá a kam to směřuje na Ukrajině

22. 8. 2014 / Craig Proctor

Pokračující ukrajinský konflikt, který vznikl v souvislosti s prvními protesty na podporu Evropské unie na Majdanu v polovině prosince 2013 a rychle se proměnil v občanskou válku, nyní, jak se zdá, kulminuje. Avšak na východě stále trvají úporné boje a z četných zpráv o velkém množství mrtvých a raněných i mezi civilisty vyplývá, že tato etapa války je možná pro prozatímní ukrajinskou vládu i pro obyvatelstvo na východě země dosud nejnebezpečnější.

What it looks like and what it is leading to in Ukraine

22. 8. 2014 / Craig Proctor

The ongoing Ukrainian conflict that started with the pro-EU Maidan protest in the first half of last December, and quickly transformed into Civil War now seems to be coming to a head. But with heavy fighting still going on in the East and numerous reports of heavy casualties including civilian losses this phase of the war could be the most dangerous for Ukraine's interim government and the Eastern population yet.

Vítězství Islámského státu v Sýrii vede k tlaku na Západ reagovat robustněji

23. 8. 2014

Západní mocnosti se ocitají pod sílícím tlakem zasáhnout razantněji proti Islámskému státu v jeho opevnění v Sýrii, kde se silně ozbrojení extremisté z Islámského státu připravují na okupaci důležité letecké základny, která by potvrdila jejich ovládnutí velké části severu země.

Americká letadla dál bombardují islámské extremisty v severním Iráku, avšak Obamova vláda studuje celou řadu alternativ jak vyvinout na Sýrii nátlak, především prostřednictvím výcviku "umírněných" syrských vzbouřenců jako náhradní armády, přičemž by americké letecké údery sloužily jako možná podpora.

Ukrajina: Obyvatelstvo Lugansku v těžké nouzi

24. 8. 2014

Tisková zpráva MVČK1 No 149/2014

Ženeva/Kyjev/Moskva (ICRC) -- Personál Mezinárodního výboru Červeného kříže (MVČK) hlásí přerušované ostřelování obytných oblastí Lugansku ohrožující životy civilistů včetně humanitárních pracovníků.

"Telefonní linky ani jiná komunikační zařízení v Lugansku nefungují," říká Laurent Gorbaz, vedoucí operací MVČK v Evropě a Střední Asii. "Získávání informací od našeho týmu, který zde je již po několik dní, je komplikované. Je zřejmé, že obyvatelé Lugansku potřebují pomoc. Potravin a léčiv je nedostatek, přístup k pitné vodě je velmi obtížný. Je urgentní situaci zlepšit."

"Žiju v Rusku, protože tu mám pocit svobody"

Jak zahraniční Skoti debatují o pojmu národní identity

18. 8. 2014Zde přinášíme český překlad filmu Emy Čulík Independent Souls (Nezávislé duše) o tom, jak uvažují před referendem o skotské nezávislosti o pojmu národní totožnosti Skoti žijící v Rusku.

Ema Čulík vysvětluje, proč film natočila, ZDE

Jak vidí referendum o skotské nezávislosti Skoti žijící v Rusku

18. 8. 2014 / Ema ČulíkEma Čulík o tom natočila tento osmnáctiminutový film Independent Souls (Nezávislé duše). Píše o tom:

Daleko ve vzdáleném Rusku zní ozvěny skotského referenda v srdci skotských vystěhovalců. Jak pohlížejí na představu nezávislosti své země lidé, kteří od ní žijí tak daleko? Jak změnil život v zahraničí jejich názor? Tento dokument je reflexí otázek o vlastenectví, národní hrdosti a o každodenních problémech. Zkoumá, co znamená národní totožnost v moderním propojeném světě přistěhovalectví, vystěhovalectví a stále více promíchaných kultur.

Proč by mělo být Skotsko nezávislou zemí? Co nás činí odlišnými? V době, kdy jsou hranice tak otevřené a lidé tak lehce cestují z místa na místo, co to pro nás znamená žít v jedné zemi nebo v jiné zemi? Definujeme se stále ještě svou národností?

Angličané se Skotům chtějí pomstít, ať budou v referendu o nezávislosti hlasovat jakkoliv

20. 8. 2014

Z průzkumu, provedeného v rámci projektu Future of England Survey, vyplynulo, že i kdyby Skotsko 18. září 2014 hlasovalo proti skotské nezávislosti, drtivá většina občanů Anglie je chce potrestat. Angličané chtějí zajistit, aby skotští poslanci v londýnském parlamentu nesměli hlasovat o zákonech pro Anglii a většina dotazovaných také požaduje, aby Británie snížila veřejné výdaje pro Skotsko o 10 procent, neboť podle některých výpočtů jsou prý vyšší než v Anglii. Většina Angličanů si myslí, že Skotsko a Anglie jsou stejně na trajektoriích, které povedou k jejich postupnému dalšímu vzdalování.

Angličané také drtivou většinou nechtějí, aby Skotsko po vyhlášení nezávislosti smělo dál používat britskou libru. Jen 19 procent Angličanů podporuje skotskou nezávislost a jen 23 procent Angličanů by Skotům dovolilo, aby dále používali po vyhlášení nezávislosti skotskou libru.

Nicméně 42 procent Angličanů si myslí, že by existující skotský parlament v Edinburku měl dostat větší pravomoci ohledně vybírání daní.

Jen 10 procent Angličanů se domnívá, že referendum o nezávislosti Skotska povede k zlepšení vztahů mezi Skotskem a Anglií.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, podpořte finančně interkulturní filmový projekt

10. 8. 2014Britské listy spolupracují s dokumentaristkou Dominikou Švecovou na dvou časosběrných dokumentárních filmech o přípravě a průběhu Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze mezi Vánocemi 2014 a Novým rokem 2015. Do Prahy přijede přes 30 000 mladých lidí z nejrůznějších zemí. Připravované filmy Dominiky Švecové budou zkoumat, jakým způsobem proběhne interakce mezi těmito "cizinci" a lidmi z České republiky. Taizé je ekumenické hnutí, které organizuje mezinárodní setkání mladých lidí - příslušníků nejrůznějších náboženství světa - katolíků, protestantů, ale i muslimů. Jak bude uzavřená Česká republika reagovat na tuto akci?

Jsme přesvědčeni, že otevírání dveří do světa je jedním z nejdůležitějších úkolů dnešní české společnosti. Proto na výrobě těchto filmů spolupracujeme.

Oba snímky se budou vysílat v České televizi v březnu 2015. Z větší části ČT tento projekt financuje, avšak k jeho zdárné realizaci potřebujeme určitou finanční podporu od veřejnosti prostřednictvím crowd funding. Doufáme, že nám čtenáři Britských listů pomohou. Ideálně potřebujeme sebrat částku 50 000 Kč.

Kdo by chtěl přispět, otevřete si prosím TUTO STRÁNKU

Děkujeme.

Jan Čulík

Zde je informační video klip také v angličtině:

Proč se v Německu a Polsku dále rozšiřuje těžba uhlí

25. 8. 2014 / Vladimír Wagner

Autor pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR

V sobotu 23. srpna uspořádala organizace Greenpeace aktivistickou akci, kdy vytvořila lidský řetěz mezi obcemi Kerkwitz v Německu a Grabice v Polsku. Tyto obce spojuje spolu s dalšími 33 podobnými ohrožení zničením kvůli povrchové těžbě hnědého uhlí. Pod obcemi v německo-polském regionu Dolní Lužice leží totiž miliardy tun tohoto uhlí. Pozvánka na tuto akci byla publikována i v Britských listech. Tuto akci intenzivně propagoval i Jan Rovenský, který je vedoucím energetické kampaně Greenpeace České republiky. Vyslovil při tom i tyto věty: "Možná máte pocit, že se vás těžba uhlí v Německu nebo v Polsku netýká, ale škody, které způsobuje znečištění z uhelných elektráren, ani klimatická změna, neznají žádné hranice. To samé bohužel platí o ovlivňování politiků a úředníků lobbisty těžebních společností".

Co už však zapomněl dodat, je skutečnost, že stejně silně, ne-li více, než lobbisti těžebních společností, ovlivňují hlavně německé politiky také kampaně Greenpeace a dalších zelených protijaderných aktivistických skupin. A také, že současná vysoká a předpokládaná rostoucí spotřeba fosilních paliv v elektroenergetice v Německu i Polsku je do značné míry dána německou Energiewende a protijadernou kampaní Greenpeace.

Historická pokuta za hypotéční krizi v USA

22. 8. 2014 / Boris Cvek

Podle včerejšího prohlášení ministerstva spravedlnosti USA zaplatí Bank of America pokutu 16,65 miliard dolarů za roli, kterou hrála v americké hypoteční krizi. Podle ministerstva spravedlnosti je toto vyrovnání největší vůbec v historii mezi americkou vládou a jedinou firmou. Konkrétní provinění banky je "klamání investorů, aby kupovali riskantní hypotéční cenné papíry."

Není to první pokuta, kterou musela Bank of America a další banky v této souvislosti platit. Podle vyjádření představitele banky musela banka dosud vynaložit na problémy se zákonem asi 80 miliard dolarů.

Federální žalobci nyní obracejí svou pozornost na Goldman Sachs a Wells Fargo, kde může dojít k ještě vyšším pokutám, než je ta právě udělená Bank of America. Jak jde vidět, banky nemusejí být imunní proti právu a mohou být nakonec potrestány za nezákonné chování. Je otázka, jestli někdy dojde také na osobní zodpovědnost.

K tomu (stopáž od 2:50): Britští komikové John Bird a John Fortune o hypotéční krizi (české titulky)

Bank of America agrees to historic $17B settlement of mortgage claims (+video)

Jak jsem dal za pravdu Jaroslavu Šabatovi

24. 8. 2014 / Karel Dolejší

Před mnoha lety jsem v Brně v budově dnešního Centra zahraničních studií Masarykovy univerzity přihlížel veřejné debatě věnované nějakému tomu "vzpomínání na slavnější minulost". Jedním z vystupujících byl zesnulý Jaroslav Šabata, klíčová postava brněnského disentu.

OSN: Občanská válka v Sýrii si dosud vyžádala 191 300 lidských životů

22. 8. 2014

Počet osob usmrcených v občanské válce v Sýrii stoupl na více než 191 300, uvedla organizace Spojených národů. Jde údaje z období od března 2011 do dubna 2014. V červenci 2013 zkodumentovala organizace Spojených národů, že počet mrtvých v Sýrii tehdy dosáhl 100 000.

Navi Pillay, vysoká činitelka OSN pro lidská práva, uvedla, že počet mrtvých je pravděpodobně ještě vyšší a kritizovala to, co charakterizovala jako "ochromenost" světa a jeho nečinnost vůči bojům v Sýrii.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zavraždění amerického novináře je důsledkem postupného kolapsu západních médií

22. 8. 2014

Spojené státy a Velká Británie jsou šokovány zavražděním amerického novináře Jamese Foleyho zřejmě britským aktivistou hnutí Islámský stát. V důsledku hlubinných a nevratných změn v sektoru sdělovacích prostředků však postupně dochází k jejich slábnutí a kolapsu. Už většinou nehrají roli hlídacích psů demokracie a mladí novináři už skoro vůbec nemají šanci získat trvalé novinářské místo. Nejvýznamnější odhalení přinášejí novináři, pracující na volné noze, kteří za objevnou zprávu na titulní stránce dostávají zaplaceno jen pár jednorázových korun. Martin Chulov v deníku Guardian upozorňuje, že zavraždění amerického novináře Jamese Foleyho bylo přímo důsledkem této situace:

Záznamy v trestním rejstříku omezují životní vyhlídky Afro-Američanů v USA

22. 8. 2014 / Miloš Kaláb

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění v USA se liší životní vyhlídky bílých a černých Američanů jako den a noc. Průzkum byl proveden v souvislosti s vývojem ve městě Ferguson ve státu Missouri, kde bílý policista zastřelil neozbrojeného černého mladíka Michaela Browna, přestože ten volal "Nestřílejte!" Pouze 37% bílých Američanů se domnívá, že střelba policistů do občanů nastoluje vážné rasové otázky, kdežto takový názor zastává plných 80% Afro-Američanů.

Brněnský magistrát čelí žalobě za odmítnutí návrhu na referendum

22. 8. 2014

Přípravný výbor za vyhlášení referenda o poloze železničního nádraží v Brně zaslal ve čtvrtek 21. srpna 2014 odpoledne Krajskému soudu v Brně žalobu proti Magistrátu města Brna, který odmítnul jeho návrh vyhlásit referendum a předložit ho zastupitelům na jejich jednání dne 2. září 2014. Výbor nesouhlasí s tím, že v návrhu chybí odhad nákladů na realizaci výsledku referenda a že téměř osm tisíc údajů o podepsaných osobách pod petici je vadných. Žalobu ve stejný den večer obdržel i magistrát.

O energii poněkud jinak

22. 8. 2014 / Kamil Vladislav Vaněk

Velká většina válečných konfliktů se během posledních let soustředila na státy a území, které buď mají velké zásoby ropy a zemního plynu, nebo se zásobováním energií nějak souvisí. Toto vede k značně rozšířené představě, že třetí světová válka bude válkou o zdroje a to především o zdroje energie. Válečné harašení tak překrývá pohled na jednu ze základních otázek vývoje moderní společnosti: proč je představa lidského štěstí spojována s počtem mechanických "otroků", které vlastníme a proč je západní model nadspotřeby tak atraktivní pro země rozvojové i rozvíjejících se ekonomik.

Britští tajní policisté nebudou stíháni za to, že měli pohlavní styk s ženami, které sledovali

22. 8. 2014

Britští tajní policisté sice mohou čelit disciplinárnímu řízení, bylo jim však ve čtvrtek sděleno, že nebudou trestně stíháni za to že měli dlouhodobě pohlavní styk se ženami, které pro tajnou policii špehovali.

Čtyři britští tajní policisté z mimořádné tajné sledovací jednotky byli vyšetřováni z podezření z trestných činů včetně znásilnění a dalších sexuálních zločinů poté, co infiltrovali britské ekologické organizace a utvořili si sexuální partnerství s aktivistkami, které špehovali.

V čem (ne)tkví odkaz jedenadvacátého...

21. 8. 2014 / Marek Řezanka

Připomínáme-li si datum 21. 8., potom většinou pouze jako datum temné, spojené se vpádem cizích vojsk na naše území.

Události Pražského jara ovšem nelze smrsknout pouze na tuto epizodu, jakkoli hluboce ovlivnila naši společnost. Její myšlení, její postoje, její hodnoty.

Pražské jaro bylo vyvrcholením dlouhodobého procesu v naší společnosti, který můžeme sledovat po celá šedesátá léta. Procesu, který neskončil v roce 1968, ale až o rok později, po období mohutného intelektuálního a morálního vzdoru.

Jak Brežněv hovořil v Moskvě v srpnu 1968 s Dubčekem a dalšími unesenými politiky z reformní KSČ

21. 8. 2014

23. srpen 1968, Moskva. - Sovětský stenografický záznam rozhovoru mezi sovětskými představiteli v čele s L. Brežněvem a A. Dubčekem a O. Černíkem. Publikujeme s laskavým svolením Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, na jehož stránkách naleznete tento i další dokumenty i chronologii událostí roku 1968.

Stenogram rozhovorů ss. L. I. Brežněva, A. N. Kosygina, N. V. Podgorného, G. I. Voronova se ss. Dubčekem a Černíkem

Brežněv: Jak se cítí s. Černík?

Dubček: Špatně, jako všichni.

Jak Brežněv hovořil v Moskvě v srpnu 1968 s Dubčekem a dalšími politiky II

20. 8. 2014

26. srpen 1968, Moskva. - Záznam z jednání československé delegace se sovětským vedením v Kremlu k návrhu tzv. moskevského protokolu.

Publikujeme s laskavým svolením Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, na jehož stránkách naleznete tento i další dokumenty i chronologii událostí roku 1968.

Záznam z jednání dne 26. srpna v Kremlu (16.00 m.č.)

Za ČSSR: soudruzi Svoboda, Dubček, Černík, Smrkovský, Husák, Biľak, Barbírek, Piller, Špaček, Švestka, Rigo, Šimon, Mlynář, Lenárt, Jakeš, Dzúr, Kučera, Koucký.

Za SSSR: soudruzi Brežněv, Podgornyj, Kosygin, Voronov, Kirilenko, Poljanskij, Suslov, Šeljepin, Šelest, Katušev, Ponomarjov, Semjonov, Gromyko, Grečko.

Na počátku jednání byl rozdán text návrhu protokolu. Rozvinula se diskuse, jak postupovat - sovětská strana navrhovala ke schvalování po stránkách. Ke slovu se však přihlásil za čs. stranu s. Černík:

24301

Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968

20. 8. 2019

Foto:   Editor svazku "Jaro 1968: Čítanka pro děti a mládež" (1988) Antonín Liehm (tehdy 84) ve Skotsku v dubnu 2008. (Když jsem mu v červnu 2012 v Paříži telefonoval, Liehm, tehdy osmaosmdesátiletý, reagoval: "Pane Čulík, vy ještě žijete?"  (JČ) )


"Na co se tu stojí?" - "Na svobodu, paní."
Pavel Kohout
Jak se posílalo Poselství ZDEVšeobecné znalosti toho, co se v Československu dělo v šedesátých letech a zejména v období tzv. Pražského jara 1968, jsou značně omezené. Mladá fronta Dnes a Lidové noviny publikují o tomto období naprosté nesmysly, Jan Hřebejk a Filip Renč točí o něm filmy, které jsou o Československu na jakési jiné planetě. Málokdo se začte do toho, o co v té době v Československu skutečně šlo. Přitom je to zajímavé a dodnes aktuální.

V době posledního velkého kulatého výročí Pražského jara, v roce 1988, sestavil novinář, kritik a autor A.J. Liehm reprezentativní antologii nejzávažnějších více než 130 textů, publikovaných během jara 1968 v rámci tehdejší celospolečenské diskuse. Dal ji ironický podtitul "Čítanka pro děti a mládež". Této Čítanky je dnes zapotřebí možná ještě o mnoho více, než tomu bylo před dvaceti lety. Člověk by měl znát své kořeny.

Ve spolupráci s A.J. Liehmem a za pomoci historika Viléma Prečana jsme tuto antologii významných textů zprostředkovali i mladším generacím a předkládáme ji tímto pro studijní účely kompletní v digitální formě. ČTĚTE! │Jan Čulík

Publikace má tento úvod:

Milé děti, jinoši a dívky

před dvaceti lety bylo v Čechách i na Slovensku jaro. Mnozí z vás nebyli ještě na světě, jiní se sotva batolili, ostatní teprve rozum brali. Dnes se ptáte, jak to vlastně bylo, co bylo a proč. Tak jsme pro vás sestavili čítanku, abyste si mohli přečíst aspoň něco z toho, co se tenkrát myslelo, psalo a dokonce říkalo nahlas, ba i v rozhlase, v televizi a do telefonu. Najdete tu tříšť textů, která není, ani nechtěla být úplná, ani nemá být historickou dokumentací či úplným přehledem. Prostě průřez, čítanka, jak se ji podařilo dát dohromady v nesnadných podmínkách. Ať je vám k užitku i radosti, k poučení i pobavení. A možná, že po ni sáhnou se vzpomínkou na vlastní školní léta i tatínek s maminkou.

Kdyby se vám zdálo, že to či ono připomíná něco z vaší vlastní zkušenosti, vězte, že jde o podobnost čistě náhodnou.

S přáním pěkného jara 1988.

Redakce.

P.S. Texty jsme řadili chronologicky, abyste nezapomněli, že historie probíhá v čase. Proto také vlastní čítanku uvádějí texty projevů na Sjezdu československých spisovatelů v červnu 1967, které mohly být uveřejněny teprve na jaře 1968. Poslední texty jsou z 15. 8. 1968. O pár dnů později, 21. srpna, začalo nové dějinné období, jehož čítanku už budete muset pro svoje děti a vnuky sestavit vy.

Pražské jaro v ČSLA - II

20. 8. 2014 / František Řezáč

ČSLA je zkratka Československá lidová armáda. Do ní jsem byl povolán na podzim 1966, a to ke školnímu tankovému praporu v lese u Holýšova.

Ve stručnosti se nyní věnuji událostem, které se ve spojitosti s rokem 1968 týkají hlavně ČSLA. A nebylo jich málo, ať už se týkaly dějů nebo jejich protagonistů. Celková nálada v armádě byla, zejména v řadách mladších příslušníků důstojnického sboru i vojáků základní služby reformám nakloněna. To se ukázalo například v článcích čtnáctideníku Lidová armáda, který získal s novým rokem atraktivnější vzhled i obsah. Začalo se psát o legionářích, vojácích západní armády a také o armádách "potencionálního protivníka".

"Jak umírala 30. brigáda"

20. 8. 2014

KD│ Clausewitz před téměř dvěma sty lety upozornil na fakt, že za války je většina zpráv nespolehlivých. S ohledem na to a dále s racionálním předpokladem, že žádná z bojujících stran konfliktu na Ukrajině nemá důvod publikovat pro sebe nepříznivé informace bez toho, aniž by byly pravdivé - (pro)ruská strana údaje o závislosti na vojenské podpoře z Ruska, ukrajinská informace o porážkách a ztrátách - publikují Britské listy článek Valentina Bortnika odvolávající se na očité svědectví jednoho z ukrajinských vojáků.

Nejsem zrádce ani panikář. Ale to, co se stalo s 30. brigádou z Novogradu-Volynského, zasluhuje nejpozornější pohled veřejnosti. Mlčet o tom znamená zradit zemi a muže, kteří zůstali ležet v doněcké zemi. Zradit jejich rodiny a národ, který poskytuje své nejlepší syny pod velení ..... s velkými hvězdami na výložkách. Nechci tu nikoho kritizovat, prostě doufám, že vyprávění obyčejného berdyčevského mladíka, jemuž se podařilo během zmíněných událostí zůstat naživu, pomůže Ukrajincům pochopit, že nekompetentní důstojník je horší Janukovyče...

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21. srpen 1968 | Ukrajina | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Noam Chomsky v České republice | Otrokářský stát Česká republika | 17. listopad | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
33514