EU navrhla nové azylové předpisy: Zavede povinnost rozdělovat uprchlíky mezi členské země

6. 4. 2016

Úřady Evropské unie v Bruselu požadují reformu evropských azylových předpisů ve snaze zmírnit tlak na země, jako je Řecko a Itálie, které nezvládají velké počty příchozích uprchlíků.

Loni přišlo do EU asi 1,1 milionu imigrantů, což přivedlo azylový systém Evropské unie na pokraj kolapsu. Několik členských zemí EU proto zrušilo společné azylové předpisy EU anebo oznámilo jednostranné uzavření hranic.

Úhelným kamenem navrhovaného rozsáhlého plánu reforem evropské azylové politiky, který ve středu předložila Evropská komise, je restrukturalizace Dublinského předpisu. Ten vznikl v devadesátých letech a nutí uprchlíky, aby žádali o azyl v první zemi EU, do níž přijdou, avšak v praxi je tento systém nefunkční už od loňského srpna, kdy nabídla německá kancléřka Merkelová azyl všem uprchlíkům přicházejícím ze Sýrie.

Dublinský systém požadavku žádání o azyl v první zemi EU je pod tlakem už od roku 2011, kdy zakázal Evropský soud pro lidská práva členským zemím EU deportovat uprchlíky zpět do Řecka jako do první země EU, jsou tak špatné, že se rovnají "ponižujícímu zacházení".

Frans Timmermans, první viceprezident Evropské komise, konstatoval, že nynější krize dokazuje, že současný systém nefunguje: "Není ani férový ani udržitelný, vzhledem k realitě vysokého počtu lidí, který vytváří pro několik členských zemí EU vážné břemeno."

Zveřejnil dvě alternativy jak evropský azylový systém zreformovat. Jednou z nich je široce publikovaný návrh Dublinský předpis zrušit: EU namísto toho zaveden povinný systém rozdělování uprchlíků do jednotlivých členských zemí podle jejich bohatství a schopnosti absorbovat nové příchozí.

Druhá alternativa, známá pod názvem "Dublin plus", by zachovala dosavadní předpis, ale vytvořila by "korektivní mechanismus férovosti", aby byli uprchlíci přerozdělováni do ostatních členských zemí EU v době krize, aby veškeré břemeno nenesly pouze frontové státy.

Podrobnosti ZDE

Rozhovor Britských listů 51:

Praha je krásná, jen kdyby tam nebydlelo tolik Čechů

1. 4. 2016V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s filmovým dokumentaristou Filipem Remundou o nejen o filmech, které Remunda natáčí s Vítem Klusákem, ale také o jeho vazbách na kultury jiných zemí. Především má Filip Remunda silné kontakty v zemích bývalé Jugoslávie a v tomto rozhovoru hovoří o tom, co si Chorvati myslí o Češích. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. dubna 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Czech government emphatically rejects the new European Commission proposals to redistribute migrants

6. 4. 2016

Czech oligarch and Finance Secretary Babiš wants to sue the European Commission re the refugee quotas

Czech politicians have rejected the European Commission proposal to re-distribute applicants for asylum according to a unified methodology. According to the Czech PM Bohuslav Sobotka, immigration policy must remain under the control of individual EU member states. Czech president Miloš Zeman has rejected the European Commission proposal as "refugee quotas in disguise", Czech oligarch, Finance Secretary and Deputy PM Andrej Babiš wants to sue the European Commission.

According to PM Sobotka, the Brussels proposal is "absolutely unacceptable" for the Czech government. "It is counterproductive for the European Commission to table again the dead proposal of permanent quotas. The Commission must know that the member states will not approve this proposal," said Sobotka, adding that the Czech government will not agree with any system of compulsory refugee quotas. The Brussels proposal has also been rejected by the Czech President Zeman and the Czech Interior Minister Chovanec.

Source in Czech HERE

Obětí bruselských útoků byla i muslimská matka tří dětí

6. 4. 2016

Obětí bruselských útoků byla i muslimská matka tří dětí Vzpomínejme na ni, nikoliv na útočníky, říká její truchlící manžel
Only Muslim victim of the Brussels attack was a mother of three

The only Muslim victim of the Brussels attack was a young mother of three.Remember her, not the attackers, says her grieving husband.

Posted by Channel 4 News on Wednesday, April 6, 2016
Pohřeb muslimské oběti bruselských útoků:

David Cameron se vyhnul otázce, zda profitoval z otcova offshoreového fondu

6. 4. 2016

V Panama Papers bylo identifikováno je asi 200 amerických občanů, avšak americké ministerstvo spravedlnosti řeší tyto případy agresivně na domácí scéně i mezinárodně. Vydalo prohlášení, že "bere velmi vážně veškerá důvěryhodná obvinění z korupce v zahraničí, která může mít vazby na Spojené státy či na americký finanční systém".

Britský premiér neměl "žádné akcie" ve fondu zřízeném jeho zesnulým otcem, prohlásil David Cameron. Byl však konkrétně dotázán, zda on nebo jeho rodina získali z fondu nějaký prospěch, a přímé odpovědi se vyhnul.

Nakolik je kritika aféry Panama Papers oprávněná?

5. 4. 2016 / Daniel Veselý

V souvislosti s převratným odhalením informací o finančních operacích, jejichž prostřednictvím si v daňových rájích „ulévá“ peníze mimo jiné 140 světových politických představitelů z více než 50 zemi, se z různých stran ozývá legitimní kritika tzv. Panama Papers . Ta by se dala shrnout do několika zásadních bodů. V hledáčku západních sdělovacích prostředků, příkladně Guardianu, se v prvním sledu objevil tradiční démon Vladimir Putin nebo osoby pohybující se v blízkosti čínského a syrského prezidenta, avšak v daleko menší míře západní politicky činné osoby, především Američané – což má implikovat mediální bias. Vyrojily se rovněž pochybnosti ohledně důvěryhodnosti organizace International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), jež uniklé informace déle než rok zpracovávala. A v neposlední řadě se objevily názory, že neběží o zásadní kritickou reflexi globálního finančního systému jako takového, nýbrž jen jeho části.

 10818

Ruské prostředky elektronického válčení a konec mýtu západní převahy

6. 4. 2016 / Karel Dolejší


Techniky jako džudo nebo taiči umožňují slabšímu nebo neozbrojenému napadenému ubránit se před silnějším útočníkem prostřednictvím soustředěného a sofistikovaného využití kapacit, které má k dispozici. Takový přístup je založen na dobrém odhadu vlastních schopností a znalosti postupů, jež může útočník nasadit. Kromě speciálního výcviku je ve hře i jistá forma informační převahy. S moderními mezistátními konflikty to bývá velmi podobné. Samotnému ovládnutí bitevního pole předchází ovládnutí pole informačního. Strana, která v klíčové oblasti informačního pole prohrává, pravděpodobně nakonec prohraje i ve fyzické rovině.

Analytici: Vyhodili nás, když jsme říkali pravdu o Obamově válce proti IS

6. 4. 2016


Dva vysoce postavení analytici Centrálního velitelství amerických ozbrojených sil (CENTCOM) tvrdí, že je armáda vyhodila kvůli skeptickým zprávám o syrských povstalcích podporovaných americkou vládou. Jde o první známý případ možných represálií vůči personálu CENTCOMu poté, co analytici obvinili nadřízené z manipulování zpráv o tažení proti IS. Cílem manipulací měl být optimističtější obraz války.

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Germany "will deport Iraqi refugees back to the Czech Republic"

6. 4. 2016

Germany "is intending" to deport a group of 25 Christian Iraqi refugees who have refused asylum in the Czech Republic and went to Germany to apply for asylum there. The German authorities are currently registering and identifying the Iraqi refugees and will then request the Czech Republic to take them back, said Czech Television using information from the German Federal Interior Ministry.

Earlier, it was indicated that the group had applied for asylum in Germany and will stay there.

The Czech Home Secretary Chovanec earlier said that the group of Iraqi refugees have abused the good will of the Czech Republic and they will be deported to Iraq.

Source in Czech HERE

Trump vysvětlil, jak hodlá vydírat Mexiko, aby zaplatilo za pohraniční zeď

6. 4. 2016

Donald Trump se vyjádřil pro list Washington Post, že pohrozí Mexiku, že zastaví posílání peněz od mexických imigrantů v USA domů do Mexika, pokud Mexiko nebude souhlasit s jednorázovou platbou 5-10 miliard dolarů na postavení zdi mezi Mexikem a USA. Jen po takové platbě by Trump dovolil, aby vydělané peníze Mexičanů směly být dále posílány do Mexika.

Mexičané ročně posílají do Mexika 24 miliard dolarů, což tvoří asi 2 procenta mexického HDP.

Legálnost takového kroku je pochybná.

Barack Obama charakterizoval tento návrh jako "nedomyšlenou představu" a dodal, že nepromyšlené nápady jsou "nebezpečné". Je to podle něho "další příklad něčeho, co není řádné promyšleno a je to navrhováno jen z politických důvodů." Varoval, že takový plán by vedl k oslabení mexické ekonomiky, což by vedlo k zvýšení počtu imigrantů, přicházejících do USA.

"Lidé na světě neočekávají, že z Bílého domu budou přicházet nedovařené myšlenky. To si nemůžeme dovolit."

Podrobnosti v angličtině ZDE

K čemu by měla vést kauza Panama Papers

5. 4. 2016 / Jan Čulík

Ze zběžného přehlédnutí úterních českých novin vyplývá - nevím, zda je to proto, že jsou ty noviny vlastněné oligarchy - že redaktoři gigantický únik informací o offshorovém čachrování víceméně přehlížejí a bagatelizují. Jednotně se tiskem českých oligarchů ozývá nota, že to, že někdo má peníze v daňových rájích, ještě neznamená, že porušuje zákon.

To je sice pravda. Nepřekvapivě však pro většinové české prostředí z těchto komentářů vyznivá, že etický rozměr skandálu je pro pražské novináře v podstatě neviditelný - konečně to vidíme i na tom, jak se v establishmentových médiích píše o uprchlících.

Jenže skandál s Panama Papers svědčí o něčem jiném, a v českých médiích jsem o tom nenalezl jediné zmínky.

Jde o to, jak na to poukazují zahraniční média, že mezinárodní daňový systém je rozbitý a umožňuje podvodníkům, jednotlivcům i firmám, "legálně" se vyhnout placení daní.

Nejnovější únik dat v rámci skandálu Panama Papers by měl vést k razantní mezinárodní akci a k zavedení globálního daňového systému, v jehož rámci by měli jednotlivci i firmy povinnost platit daně v těch zemích, kde vydělávají. Existuje dostatečná technologie k tomu, aby bylo zabráněno pochybným tajným transakcím, vyhýbajícím se daňovým povinnostem.

Určité první kroky směrem k zdaňování jednotlivců i podniků v samotných zemích, kde vydělávají, byly podniknuty už před vznikem skandálu s Panama Papers. Relativně čelnou roli v tom hrála Velká Británie. Nadnárodní společnosti, jako Google či Amazon nebo Starbucks byly pod tlakem veřejného mínění donuceny, aby začaly platit daně přímo v Británii, i když se stále ozývají protesty, že je to příliš málo.

Zrovna Česká republika by měla podstatný prospěch ze ztransparentnění mezinárodních finančních transakcí, ze zpřísnění daňového dohledu a ze zavedení předpisu, že globální firmy si nemohou odvádět zisky do daňových rájů.

Zajímavé, že české noviny, vlastněné oligarchy, tuto zásadní věc jaksi neprosazují.

Panama Papers: Milionáři protestují!

5. 4. 2016

Europoslanec a šéf Svobodných Petr Mach se na svém Facebooku vyjádřil slovy: „Ten, kdo data o klientech ukradl, by měl být rozhodně souzen za krádež. A nezapomínejme, že mít firmu v daňovém ráji ještě není zločin.“ A čeští politikové, včetně Babiše, a česká oligarchy vlastněná média, hlavně zdůrazňují to, co říká Mach, že se vlastně nic tak zlého nestalo "a mít firmu v daňovém ráji ještě není zločin".

Jim všem věnujeme aktuální titulní stránku časopisu Charlie Hebdo, na níž milionáři s firmami v Panamě protestují proti zveřejnění jejich čachrů: "Je suis Panama!" "Nemáme strach!" "Oni nezmění náš způsob života!!"

Papež František navštíví ostrov Lesbos na podporu uprchlíků

5. 4. 2016

Papež František požádal o návštěvu Řecka na podporu tamějších uprchlíků a řecké úřady v úterý schválily papežovu návštěvu ostrova Lesbos. Řecká pravoslavná církev dodala, že pozvala ekumenického patriarchu Bartoloměje, hlavu východní pravoslavné církve, "aby mohl poctít Lesbos svou přítomností v den návštěvy papeže Františka".

Papež zatím svou cestu nepotvrdil, ale zřejmě se uskuteční 15. dubna.

Šéf řecké pravoslavné církve, arcibiskup Jeronymos II., byl informován "o přání papeže Františka navštívit Řecko", "aby obrátil pozornost mezinárodního společenství k potřebě okamžitého příměří v konfliktech" na Blízkém východě a "aby osvětlil velký humanitární problém" příchodu uprchlíků na řecké ostrovy, praví se v prohlášení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN: Řecko deportovalo 13 uprchlíků protiprávně

5. 4. 2016

Chyby už v první den? OSN varuje, že Řecko deportovalo do Turecka 13 uprchlíků protiprávně, protože neměli možnost v Řecku požádat o azyl.

http://www.theguardian.com/world/2016/apr/05/greece-deport-migrants-turkey-united-nations-european-union?CMP=twt_gu

Řecká policie "zapomněla" zpracovat žádosti o azyl 12 z 202 uprchlíků, deportovaných z Řecka do Turecka v pondělí, informoval Vincent Cochetel, ředitel Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky v Evropě. V úterý se opakovaně činitelé EU vyhýbali odpovědi na otázku, zda záležitost budou vyšetřovat. Skandál ohrožuje dohodu EU-Turecko o uprchlících.

Pokud by se toto obvinění prokázalo, ukázalo by se, že tvrzení EU, že dohoda EU-Turecko je v souladu s mezinárodním právem, je lživé. EU opakovaně tvrdila, že dohoda EU-Turecko o deportaci uprchlíků je právně přijatelná a že případy deportovaných lidí budou posuzovány individuálně.

Cochetel uvedl, že 13 Afghánců a Konžanů, kteří přicestovali na řecký ostrov Chios po 20. březnu a kteří byli deportováni zpět do Turecka, nedostali možnost oficiálně zaregistrovat své žádosti o azyl v důsledku administrativního chaosu na tomto ostrově.

Afghánci prchají před islamistickým extremismem a deset let trvající občanskou válkou, Konžská demokratická republika trpí dlouhodobým vojenským povstáním.

Koalice 90 evropských charitativních organizací požaduje, aby byla dohoda EU-Turecko o deportaci uprchlíků okamžitě suspendována.

Uražený majestát ministra Chovance činí z ČR nebezpečnou zemi pro uprchlíky

5. 4. 2016 / Boris Cvek

Jak je to vlastně s iráckými uprchlíky, kteří odjeli z ČR do Německa? Jednu chvíli to vypadalo tak, že po jejich zadržení německou policií je jistý jejich návrat zpět k nám, což ministr Chovanec komentoval razantními prohlášeními o tom, že ČR je vrátí, zjevně za jejich nevděčnost, co nejdříve zpátky do Iráku. Jenže pak najednou „bez udání důvodů“ německá strana změnila rozhodnutí a irácké uprchlíky nevydala zpátky do ČR, nýbrž jim umožnila požádat si o azyl v Německu.

Ministr Chovanec chce po Německu vysvětlení, jako by to nebylo pochopitelné. Pokud ČR vyhrožuje, že na základě urážky majestátu našeho státu s těmi lidmi zatočí a nedá jim možnost požádat o azyl a individuálně zvážit jejich osud, tak prostě Německo muselo tyto lidi chránit před českou vládou a z tohoto pohledu není Česká republika pro ně bezpečnou zemí.

Němci zřejmě nejprve počítali s tím, že jim v Česku bude umožněno požádat o azyl, ale po mstivých výrocích pana Chovance museli změnit rozhodnutí. Těžko to lze vysvětlit jinak. Tady přece jde o lidské bytosti a ne o uražený majestát, který se chce mstít na lidech v těžké životní situaci.

Placení daní je jen pro malé lidi?

5. 4. 2016

Z Panama Papers vyplývá jedna zásadní věc: Pocit, že normální pravidla a předpisy se netýkají globální elity. V novém věku zlatokopectví jsou znovu daně jen pro malé lidi, píše ve svém redakčním komentáři deník Guardian.

Další skandály: Asadova vláda, Čína, otec britského premiéra Camerona

5. 4. 2016

Firma Mossack Fonseca spravovala celou řadu firem pro finančníka z vlády syrského prezidenta Asada navzdory obavám, že je syrský režim zkorumpovaný. Firma Mossack Fonseca měla vazby na Ramiho Makhloufa, bratrance syrského prezidenta, kterého Spojené státy v roce 2008 označily za součást Asadova korupčního režimu. V důsledku lobbování britské banky HSBC měl Makhlouf možnost dál provozovat své bankovní úty ve švýcarských bankách i začátkem syrské občanské války, v niž zahynuly statisíce lidí ZDE

V Číně byly zakázány jakékoliv zmínky o skandálu kolem Panama Papers. Čínským zpravodajským serverům bylo nařízeno odstranit ze svých stránek veškeré zmínky o Panama Papers. Byly varovány, že budou postihnuty přísnými tresty, pokud zveřejní materiál, který "útočí na Čínu". Z výšetřování ICIJ vyplývá, že nejméně osm členů výkonného výboru politbyra Čínské komunistické strany vlastní offshorové firmy, které jim spravuje Mossack Fonseca. Zprávy, které v Číně vyšly - bez zmínek o vazbách čínských činitelů na firmu Mossack Fonseca - byly ze serverů odstraněny. Sociální sít Sina Weibo zablokovala vyhledávání pro výrazy “Panama + offshore”, “offshore + finance”, “Panama + Deng Jiagui”, “Panama + Li Xiaolin”. Podle serveru Free Weibo, který sleduje cenzuru sociálních sítí v Číně, je nejcenzurovanějším slovem slovo "Panama" ZDE

Šéf britské labouristické strany Jeremy Corbyn řekl v televizi BBC, že Panama Papers odhalily vyhýbání se daní "v obřím rozsahu". Britská vláda musí zajistit, aby britská území v zahraničí, jako Kajmanské ostrovy a britské Panenské ostrovy dodržovaly britské daňové zákony.

Britský tisk dnes ostře útočí na Davida Camerona v souvislosti s tím, že jeho otec Ian dlouhá léta provozoval offshorovou firmu a vyhýbal se třicet let placení daní:

Tak co, pane premiére, pořád ještě máte rodinné peníze schované v offshorovém daňovém ráji? A ne, není to soukromá věc.

Další titulní stránky dnešních britských deníků:

Proč mají v Británii nebělošští studenti lepší studijní výsledky než běloši? Mají narativ.

4. 4. 2016

Po osmadvaceti letech marketizace britského školství jsou obětí britského školského systému chudé bělošské děti. Proč je tomu tak, ptá se Paul Mason.

Nebylo tomu vždycky tak, že děti z etnických menšin měly lepší výsledky ve škole než bělošské anglické děti, ale důvod, proč tomu tak dnes je, je zřejmý: Jejich problém - rasismus - je jasně definovaný. Jejich jazykové schopnosti jsou dobře rozvinuty, jejich kulturou je snaha něčeho ve společnosti dosáhnout a mají sociální a náboženské instituce, které podporují soudržnost.

Bohužel problém chudých bělošských dětí nelze řádně definovat - aspoň ne jazykem volnotržního kapitalismu.

Jde prostě o to, že určitá konkrétní část jejich kultury byla zničena. Byla to kultura, která byla založená na práci, na rostoucích mzdách, na přísných nepsaných pravidlech proti nepořádku, kultura založená na povinné spolupráci a vzájemné svépomoci. To všechno muselo být zlikvidováno a způsobem, jak to zlikvidovat, byla dlouhodobá nezaměstnanost, kterou musely trpět v osmdesátých letech miliony lidí.

Jak Süddeutsche Zeitung získal dokumentaci z firmy Mossack Fonseca

4. 4. 2016

Největší prozrazení finančních dat v historii začalo anonymní zprávou deníku Süddeutsche Zeitung více než před rokem. "Zdroj nechtěl ani peníze ani nic jiného, kromě několika bezpečnostních opatření," napsal list v pondělí. Zdroj nabídl deníku přes internet obrovské množství dat.

Požadoval použití zašifrované komunikace a nechtěl se s nikým setkat. Jeho život byl v ohrožení. "Chci tyto zločiny zveřejnit," řekl.

Během několika měsíců poskytl z firmy Mossack Fonseca 2,6 terrabytů dat, 11,5 milionu dokumentů sahajících až do sedmdesátých let.

Británie: Bělošští studenti mají u maturit horší výsledky než nebělošští

4. 4. 2016

Bělošští žáci v britských školách zůstávají akademicky u maturit pozadu za dětmi z jiných etnických zázemí, protože jim dostatečně při studiu nepomáhají rodiče, konstatuje nová analýza.

Přestože jsou bělošské britské děti ve věku 5 let ve třech akademicky nejúspěšnějších skupinách, ve věku 16 let jsou už jen ve 13. skupině, daleko za studenty čínského, indického, asijského a černošského afrického původu.

Podle analýzy je to proto, že rodiče dětí z nebělošských etnických skupin studentům při studiu daleko více pomáhají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Panama Papers: Miliardové majetky skrývají v offshorových společnostech i vysocí čínští činitelé

4. 4. 2016

Nejméně osm vysokých čínských činitelů je propojeno na offshorové dohody prostřednictvím bílých koní, bylo zjištěno studiem prozrazených Panama Papers. Mezi nimi je i švagr současného čínského prezidenta Xi Jinpinga. Rodinní příslušníci nejméně osmi bývalých členů akčního výboru politbyra Čínské komunistické strany vlastní offshorové společnosti prostřednictvím panamské firmy Mossack Fonseca.

Podrobnosti v angličtině ZDE

První lodě s deportovanými migranty připluly do Turecka

4. 4. 2016

Podle řeckých zdrojů jsou to především Pákistánci, kteří měli být z Řecka deportováni už před uzavřením dohody EU-Turecko, takže tyto deportace nejsou zkouškou, zda dohoda EU-Turecko zastaví proud především Syřanů, Iráčanů a Afghánců do Řecka.

Před odchodem imigrantů z lodí rozmístili pracovníci organizace Frontex před lodí plachtu, aby zamezili médiím akci natáčet.

Podle tureckých médií budou uprchlíci posíláni zpět do míst, kde se v Turecku poprvé registrovali, případně pokud se neregistrovali do vazebního tábora v jižním Turecku.

Činitelé odstranili velký transparent na molu v přístavu Dikili s nápisem, že tamější občané se stavějí proti odhazování uprchlíků do jejich města. 4000 občanů podepsalo v tomto smyslu petici. Skupina aktivistů skandovala: "Hanba vám!" "Lodě nejsou pro deportace uprchlíků".

Na ostrově Lesbos mnozí z tamějších 3300 uprchlíků na poslední chvíli zažádalo o azyl, uvedla v neděli tamější policie.

V Řecku je nyní 52 000 uprchlíků. Řecká vláda uvedla, že se deportace budou týkat jen těch z nich, kdo "nepožádali o azyl".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Politika londýndské vlády vůči bezdomovcům je na úrovni "sociálního čištění"

4. 4. 2016

Pozn. red.: Tento článek se především týká Anglie. Ve Skotsku je situace jiná: R. 2003 skotská vláda schválila zákon o bezdomovectví, v jehož rámci je povinována bezdomovcům poskytovat přístřeší. Tento zákon byl ještě zpřísněn v  roce 2012, kdy byla z něho odstraněna povinnost poskytovat přístřeší jen některým kategoriím ohrožených občanů, jako jsou rodiny či těhotné ženy, a rozšířena na všechny bezdomovce. Skotská vláda tvrdí, že "problém bezdomovectví byl ve Skotsku vyřešen, nevládní organizace jako Shelter však jsou o dost skeptičtější.

Dobročinné organizace a politici požadují urgentní změny v bytové politice po celé Británii a varují, že tisíce dětí bez domova mohou být v ohrožení života, když po přestěhování mizí z dohledu podpůrným službám.

Mezi jiholibyjskými pašeráky lidí:

Prostituováni, biti, drženi kvůli výkupnému

4. 4. 2016


Jak teplejší počasí ohřívá moře, stále více migrantů se opět vydává z libyjského pobřeží v pašeráckých lodích do Itálie. Osm plavidel s 1 361 osobami bylo jen minulou středu zachráněno italskými úřady, zatímco desítky dalších zmizely a panují obavy ohledně utopení, napsal Tom Westcott.

Vlast transparentní korupce Panama Papers nezaujmou

4. 4. 2016 / Karel Dolejší


Balík dokumentů známý jako Panama Papers od včerejška usvědčuje celou řadu veřejně činných osob, že disponují obrovskými částkami v daňových rájích ZDE. Na seznamu najdete politiky a jejich rodinné příslušníky ze zhruba čtyřicítky zemí světa, od velmocí až po rozvojové státečky. Avšak v České republice je velmi nepravděpodobné, že by Panama Papers vzbudily větší pozornost. ČR je totiž již několik let hrdou vlastí transparentní korupce.

 10817

Generál Wingate a Čindité:

Ve stínu barmského lva

4. 4. 2016 / Karel Dolejší


Churchillův lékař baron Moran se netají názorem, že je generál podle něj „hraniční osobnost“ - což samozřejmě znamená slušný britský způsob, jak naznačit, že mu straší ve věži.
Generálmajor Charles Orde Wingate se narodil 26. února 1903 v indickém podhůří Himálají rodičům, kteří se hlásí k evangelikální církvi Plymouthských bratří. Církev má strukturu sítě bez kléru, bez mocenské pyramidy s autoritou v čele. Prostředí, v němž Wingate vyrůstá, hluboce ovlivňuje výstřední osobnost i kariéru jednoho z průkopníků britských speciálních sil.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2016

2. 4. 2016

V březnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 66 703.15 Kč

Zůstatek byl koncem března  2016 125 437.72 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
18777