Uprchlíci v zasněžených stanech na Lesbu "budou přestěhováni do domů zítra"

9. 1. 2017

čas čtení < 1 minutaPoté, co obvinil z otřesné situace, kdy uprchlíci s malými dětmi setrvávají na ostrově Lesbos v zasněžených stanech, místní úřady a opozici, řecký ministr pro migraci přislíbil, že uprchlíci budou ze stanů přestěhováni do budov zítra, v úterý.

Jak Evropa pomáhá lidem prchajícím před vražděním v Sýrii

9. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Toto je Řecko - Lesbos..Pořád vám Evropa připadá civilizovaná???? Mně už dávno ne..ale kam až to dotáhneme?? Nemohu sedět doma..jedu..., píše Eva Zahradníčková.

Český "novinář" Jan Petránek požaduje na základě svých bludů a paranoidních blábolů, aby  proti těmto rodinám, prchajícím před vražděním, "zasáhly armády NATO". Toto nelidské hovado mnozí v ČR obdivují. Naštěstí v ČR existuje množství lidí - nikoliv politikové - kteří ostudné vystupování  kreatur, jako je Petránek,  vykupují svými solidárními činy, poznamenává Jan Čulík.

O tom, za jak děsivých poměrů přežívají uprchlíci v táborech v Řecku, ovládaných mafií, bez zájmu kohokoliv, hovoří Eva Zahradníčková v tomto šokujicím Rozhovoru Britských listů ZDE
Rozhovor Britských listů 91:

Domácí politika v roce 2017 snad nebude tak děsivá

6. 1. 2017

čas čtení < 1 minutaNa začátku nového roku se redaktoři Britských listů Daniel Veselý a Jan Čulík zamýšlejí nad českou politickou scénou v kontextu mezinárodního vývoje. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. ledna 2017.Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 6. ledna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Trump zase lže a píše na twitteru pitomosti

9. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Donald Trump:

Meryl Streep, jedna z nejvíce přeceňovaných hereček, mě nezná, ale zaútočila na mě včera večer při Golden Globes. (Trump snad myslí, že kritizovat ho smí jen ten, kdo ho zná? pozn. red.) Je to patolízalka Hillary, která prohrála na celé čáře. Po sté: nikdy jsem se neposmíval invalidnímu reportéru (to bych nikdy neudělal), ale jen jsem mu ukázal "podlézání", když naprosto změnil šestnáct let starou historii, kterou sepsal, jen abych vypadal špatně. Další příklad nepoctivých médií!

Andrew Streohlein cituje v této souvislosti Milana Kunderu: "Boj člověka proti moci je boj paměti proti zapomnění. Neboli, podívejte se přece znovu na toto video:

Jestli vás začnou označovat za "jiného" - a k tomu dříve nebo později dojde - budete mít velký problém...

9. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Dalším klíčovým populistickým manévrem je definovat "lid" (Das Volk) jako jen některé lidi. Přesně to definuje výrok Donalda Trumpa z americké předvolební kampaně: "Jediné, na čem opravdu záleží, je aby se lid sjednotil," řekl Donald, "protože ti druzí lidé neznamenají nic". Nigel Farage z britské fašistické strany UKIP přivítal brexit jako vítězství "obyčejných lidí", "slušných lidí", "skutečných lidí". 48 procent z nás, kteří jsme hlasovali 23. června 2016 pro setrvání Británie v EU zřejmě nejsou ani obyčejní, ani slušní, ani vlastně ne skuteční lidé. Všude si nyní musejí dávat velký pozor "jiní lidé". Mexikánci a muslimové v USA, Kurdové v Turecku. Poláci v Británii, muslimové a židé po celé Evropě, uprchlíci, imigranti, černoši, ženy, kosmpolitně zaměření lidí, homosexuálové, "experti", "elity", "mainstreamová méda". Vítejte ve světě trumpismu, který se utrhl ze řetězu...

Novinář Jan Petránek přistoupil na lživou kampaň proti uprchlíkům

9. 1. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Po zveřejnění inkriminovaného textu na Parlamentních listech  byl můj facebookový profil a e-mailový účet zahlcen smrští nenávistných příspěvků, kde se vedle plejády vulgárních nadávek a urážek objevily i výhrůžky fyzickým násilím a zabitím. 

Celá kauza by byla jen neškodnou bouří ve sklenici vody, kdyby se jí způsobem sobě vlastním nechopily Parlamentní listy. Redaktor PL Radim Panenka, který v minulosti proslul protiromskými výroky, vycházeje z mého facebookového statusu, napsal článek, kterak jsem vyjádřil znepokojení nad tvrzením Jana Petránka, že proti „muslimské invazi“ mělo být nasazeno NATO. Mé zděšení nad nehumánními Petránkovými vývody trvá. Redaktoři PL mají obsesivní potřebu z každého pšouku na sociálních sítích, který konvenuje jejich protiuprchlické editoriální politice, vytvořit kauzu obřích rozměrů. Sám Panenka nemá možnost sledovat můj facebookový profil, takže někdo ze štábu PL má pravděpodobně na starost šmírování facebookových statusů kritiků tohoto xenofobního politického bulváru za účelem vytváření laciných clickbaitů.

Na základě článku v Parlamentních listech vyhrožovala zmanipulovaná čtenářská chátra Danielu Veselému smrtí

9. 1. 2017 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Je to vážná věc. Na základě manipulativního článku, vydaného na rasistickém serveru Parlamentní listy, vyhrožovala řada primitivů, které tento server emocionálně manipuluje, novináři Danielu Veselému smrtí.

V civilizovaných zemích Evropské unie bere takovéto výhrůžky policie velmi vážně a vyšetřuje je jako závažné trestné činy.

Pokud Policie ČR nezačne proti těmto trestným činům jednat, dříve nebo později způsobí Parlamentní listy někomu svým psaním vážné zranění nebo smrt.

HRW: Hanebné vyvolávání strachu v českém mainstreamovém týdeníku

9. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Je to grafika, jakou by člověk předpokládal v letáku okrajové fašistické strany, který vám někdo vhodil do schránky.

V Somálsku jsou populární syrští zubařští uprchlíci

9. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

V somálském městě Burao se reportérka společnosti BBC Mary Harper setkala se syrským zubařem z Aleppa. Napsala o tom reportáž pro pořad From Our Own Correspondent.

"Jmenuju se Hosam. Pocházím z Aleppa," představil se.

Reportérka se ho zeptala, jak skončil v Somálsku. Zubař vysvětlil, že dospěl k názoru, že nemá cenu ze Sýrie utíkat do Turecka, do Libanonu nebo do Evropy, protože Evropa je vůči uprchlíkům nepřátelská a uprchlíci tam těžko uplatní své profese.

Meryl Streep ostře zkritizovala Trumpa při ceremonii Golden Globes za výsměch invalidovi

9. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

"Jedno představení letos mě ohromilo. Zaseklo mi do srdce háky," řekla Meryl Streepová na ceremonii udělování cen Golden Gloves. "Ne proto, že by bylo dobré, nic dobrého na tom nebylo, ale bylo efektivní a vykonalo svou práci. Byla to ta chvíle, kdy osoba, jíž jsme požádali, aby zasedla v nejrespektovanějším křesle naší země, napodobovala invalidního reportéra. Někoho, kdo se mu nemůže rovnat, co se týče výsadního postavení, moci a schopnosti se bránit. Zlomilo mi to srdce, když jsem to viděla, a pořád to mám v hlavě, protože to nebylo ve filmu, bylo to ve skutečnosti."

V místnosti, plné hvězd, která byla viditelně otřesená, Streepová dodala, že Trumpovy akce legitimizovaly šikanování a že by se mohly projevit v každodenním životě obyčejných lidí.

"Tento instinkt ponižovat, když se vzorem pro to stává veřejná osoba," řekla. "Když to dělá někdo mocný, pronikne to do života všech protože to jaksi dává svolení jiným lidem, aby to taky dělali. Nedostatek respektu vyvolává další nedostatek respektu, násilí vyvolává násilí. Když mocní zneužívají svého postavení k šikanování druhých, prohráváme všichni."

Trump se vyjádřil, že ho nepřekvapuje, že ho "levičáci" na Golden Globe kritizovali a že Meryl Streep je "Hillary lover":

Britská libra dále poklesla: Prioritou je zákaz volného pohybu evropského obyvatelstva. Premiérka Mayová chce vyrvat Británii i z evropského trhu

9. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Premiérka Theresa Mayová se o víkendu vyjádřila, navzdory varování skotské vlády, že to vyvolá nové referendum o nezávislosti, a varování mnoha podnikatelských firem, že Británie nezůstane v jednotném evropském trhu. Prioritou je pro ni omezení imigrace z Evropy, navzdory hrozbě vážného poškození britské ekonomiky. Po jejích výrocích britská libra poklesla na úroveň nižší než v roce 1985

Největší hřích pod sluncem: Dělat dobrou věc ze "špatných" důvodů?

Prosím, to Chovanec!

9. 1. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Věc která se v komentářích k politice neustále vrací je otázka: Když už mluvit o politické etice, má přednost etika přesvědčení, nebo etika důsledků?

Nejméně 80 let je však uznáváno za naprostou samozřejmost, že konečným měřítkem v politice nejsou křišťálově čisté úmysly (například "socialismus s lidskou tváří"), ale praktické důsledky činnosti ("bratrská internacionální pomoc"). Zkoumat, jaké byly aktérovy úmysly, ale nestarat se o důsledky, je analýza nesnesitelně laciná a k ničemu.

Občanský mírový pochod pro Aleppo vstupuje do České republiky: Ušli jsme už 260 kilometrů, dalších 4 000 kilometrů zbývá do cíle

9. 1. 2017

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva mezinárodního organizačního týmu pochodu pro Aleppo

Praha, Česká republika, 9.1.2017 – Občanský pochod pro Aleppo dnes vstupuje do České republiky. Dne 26. prosince 2016 vyšly stovky lidí z Berlína na 4 000 kilometrů dlouhý pochod směrem k syrskému Aleppu. Účastníci občanského pochodu dosud prošli německými spolkovými zeměmi Brandenbursko a Sasko. Nyní vstupují do České republiky a dále budou pokračovat v pochodu přes Rakousko, Slovisko, Chorvatsko, Srbsko, Makedonii, Řecko a Turecko. Dosud účastníci ušli přes 260 kilometrů, zhruba 20 kilometrů denně.

“Během prvních dvou týdnů se pochodu zúčastnilo přes 1 000 lidí”, říká Sebastian Olényi, tiskový mluvčí mezinárodního týmu Civil March for Aleppo. “Po cestě jsme vítaní s nečekanou vlídností. Místní lidé nám otevřeli tělocvičny pro přespání, zúčastňují se debat a často nás i pozvali na jídlo.” Účastníci pochodu uspořádali například sérii diskusí o válce v Sýrii a jejích souvislostech.

Izraelský diplomat v Londýně se chvástal, že zničí propalestinské ministry britské vlády

9. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Izraelský diplomat v Londýně Shai Masot byl natočen skrytou kamerou televize Al Jazeera, jak se chvástal, že "zničí" britského ministra Alana Duncana, který podporuje vytvoření palestinského státu, a další britské poslance, sympatizující s osudem Palestinců. Izraelský velvyslanec v Británii Mark Regev se Duncanovi omluvil a Masot byl s ostudou poslán domů. Posléze vyšlo najevo, že Masot také v Británii založil několik organizací, jejichž cílem bylo ovlivnit politiku Labouristické strany, aby byla nepřátelštější vůči Palestincům. Masot utajil, že jím založené organizace mají přímou vazbu na Izrael. Labouristická strana požaduje okamžité vyšetřování "nepřijatelného zásahu do naší demokratické politiky". Britská státní zaměstnankyně a činitelka Konzervativní strany Maria Strizzolo, kterou televize Al Jazeera nafilmovala v rozhovoru s Masotem, také okamžitě rezignovala na svou funkci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německý miliardář: Integrace uprchlíků do vašich firem je vám ku prospěchu

9. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Německý miliardář Ralph Dommermuth poukazuje na to, že úsilí integrovat uprchlíky do německých firem má pro ně hospodářský prospěch

Donnermuth je zakladatelem a ředitelem firmu United Internet, největšího německého poskytovatele internetových služeb. Rozhodl se vytvořit platformu pro německé podniky, na jejímž základě by byli schopny sloučit své zdroje a od roku 2015 integrovat migranty do svých podniků. Iniciativa má název Wir Zusammen a vznikla v únoru. Jejími zakladateli bylo 36 německých firem, včetně Deutsche Post, Deutsche Telekom a Deutsche Bank.

Má česká vláda v nynější krizi nějakou záchrannou strategii pro ČR?

BBC: Bude válka? Rozpad Evropské unie je nyní reálnou možností

8. 1. 2017

čas čtení 9 minut

Německý vicekancléř Sigmar Gabriel se o tomto víkendu vyjádřil, že rozpad Evropské unie už není nemyslitelný. Dodal: "Pokud k tomu dojde, naše děti a naše vnoučata nás budou proklínat."

"Kdyby Marine Le Penová zvítězila, pro Francii by to byla katastrofa. Vyvolalo by to tam ústavní a politickou krizi. V ulicích očekáváme obrovské demonstrace, násilné demonstrace. Lze předpokládat masové stávky."

"Je nepravděpodobné, že by se v Evropě začalo válčit, ačkoliv nezapomínejme, k čemu došlo v Jugoslávii, když se ta nešťastná země začala rozkládat. Na okrajích Evropy je množství nevyřešených problémů."

Ve Francii, v Holandsku, v Německu a zřejmě i v Itálii se letos budou konat všeobecné volby. Ve všech těchto zemích je hrozbou ultrapravice, ale nejvíce ve Francii. V neděli v poledne se pořad rozhlasu BBC vážně zabýval hrozbou rozpadu Evropské unie a co se stane pak. Informační blok zahájili odborníci na tři jednotlivé evropské země shrnutím toho, co se v nich v současnosti děje (Záznam pořadu je v překladu zkrácen):

Vůči Rusku je nutno zaujmout nehysterický, pevný postoj

8. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Během své diplomatické kariéry jsem se naučil respektovat Rusy, jejich historii a vitalitu. Poučil jsem se, že se nikdy nevyplácí Rusko podceňovat anebo mu projevovat bezdůvodně neúctu. Poučil jsem se ale také, že pevný postoj a bdělost a zdravé porozumění hranicím možného jsou nejlepším způsobem jak jednat s výbušnou kombinací pocitu křivdy a nejistoty, kterou Vladimír Putin zosobňuje.

Skutečností je, že v dohledné době zůstane náš vztah k Rusku zůstane konkurenční a často nepřátelský, píše v neděli v deníku New York Times bývalý americký velvyslanec v Moskvě a nynější šéf Carnegiho nadace William J. Burns. Důvodem jsou zásadní neshody v názorech na roli druhé strany ve světě.

Je lákavé si myslet, že tyto neshody je možné překonat osobním přátelstvím a vyjednáváním. To je pošetilý začátek pro rozumnou politiku. Bylo by zvlášť pošetilé si myslet, že znepokojující zásahy Ruska do amerických prezidentských voleb by měly být bagatelizovány, ať je to jakkoliv nepohodlné.

Jakou má česká vláda strategii ve vážně ohrožené Evropě?

S Putinem v Kremlu a Trumpem ve Washingtonu je nyní Evropa v nebezpečné situaci

7. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Závažným problémem pro Evropu je, že Trump projevuje tendenci posmívat se existujícím aliancím a projevovat sympatie pro evropské ultrapravicové politiky. Druhým závažným problémem je, že se Putinovi otvírají možnosti změnit architekturu Evropy v prospěch Ruska. Výroky přicházející ze střední Evropy, že se Trump bude op tento region zajímat, protože jeho manželka je ze Slovinska, působí ironicky a jsou známkou zoufalství, píše analytička Natalie Nougayrède.

Pro Evropu vznikají dvě nebezpečí. Zaprvé, že transatlantická vazba, která vznikla roku 1949, kdy bylo založeno Severoatlantické společenství (NATO), které přislíbilo podporovat "demokracii, svobodu jednotlivce a zákonnost", by mohla být zlikvidována. Druhým nebezpečím je, že se Evropa může navrátit k sférám vlivu, což je něco, co pro ni bylo historicky vážným problémem. Existence sfér vlivu znamená: Kdo má moc, rozhoduje, bez ohledu na spravedlnost, a silní si dělají, co chtějí, zatímco slabí trpí. V tomto ohledu zastávají Trump i Putin velmi podobné postoje.

Výročí Charty 77 a dnešní demokracie

7. 1. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Čtyřicáté výročí vzniku Charty 77 a úmrtí jednoho z jejích prvních mluvčích, Jana Patočky, mne zrovna v dnešní době a v této chvíli naplňuje pocitem nesouměřitelnosti. Už nejde jen o to, že v této společnosti existuje stesk po Husákově režimu a že tento stesk může být zčásti oprávněný (jak by asi dopadli disidenti dnes? zmrzli by jako bezdomovci na ulici?).

Upozorňování na situaci dnešních nejchudších nás ostatně může posunout jen dál. Jestli by dnes měl být vytvořen nějaký nový VONS (Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných), tak by to měla být především organizace na ochranu obětí vykořisťování, nespravedlivých exekucí apod.

Stávají se nyní Spojené státy pro Evropu nebezpečnou, nepřátelskou mocností?

8. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Za těchto okolností je podpora evropských levičáků pro ruský imperialismus neuvěřitelná. Možná bychom ale měli přestat odsuzovat pokrytectví a zlou vůli extremní levice a  dospět k závěru, že je jen neuvěřitelně stupidní. Nejjednodušší vysvětlení je často to nejlepší.

Nacionalismus vždycky porušuje své sliby, protože nacionalisté nenávidí nepřátele VE svých vlastních zemích více, než nenávidí nepřátele svých zemí. Dokázaly to miliony Američanů, když hlasovaly pro Donalda Trumpa, přestože otevřeně obdivuje nepřátelskou cizí mocnost, píše komentátor Nick Cohen.

Motivovala je místní nenávist, nikoliv potřeba zajistit bezpečnost svého státu. Nenáviděli Obamu více, než se obávají Putina. Nenáviděli politickou korektnost. Nenáviděli bohaté liberály a právní obhájce. Nenáviděli hnutí Black Lives Matter a imigranty, mluvící španělsky ve frontě u pokladny v supermarketu. Nenáviděli "experty", kteří je varovali, že spalování fosilních paliv způsobuje globální oteplování a vlastnictví zbraní způsobuje zločinnost. Byli to "dokonalí vlastenci", ale na bezpečnosti jejich vlastního státu jim nezáleželo.

Už se povídají vtipy o Trumpovi

8. 1. 2017

čas čtení < 1 minuta

Hrozila havárie letadla. Na palubě byli čtyři cestující, ale jen tři padáky. První cestující řekl: "Jmenuju se Steph Curry, jsem nejlepší basketbalista americké NBA. Potřebují mě miliony fanoušků, nemohu si dovolit zemřít." Vzal první padák a vyskočil.

Druhý cestující, Donald Trump, řekl: "Jsem nově zvolený americký prezident a jsem nejinteligentnější prezident v americké historii, můj národ nechce, abych zemřel." Vzal si druhý padák a vyskočil z letadla.

Třetí cestující, papež František, řekl čtvrtému cestujícímu, desetiletému školákovi: "Můj synu, jsem starý a nemám před sebou už mnoho let, ty máš před sebou daleko více let, tak já obětuju svůj život a přenechám ti třetí padák."

Chlapec odpověděl: "Je to v pořádku, Vaše Svatosti, máte tady padák i pro sebe. Nejiteligentnější americký prezident si vzal mou školní tašku."

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Britská rozvědka varovala Američany jako první, že dochází k hackerským útokům z Ruska

8. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Britské výzvědné služby varovaly Spojené státy na podzim roku 2015 jako první, že Rusko provádí proti americkým prezidentským volbám rozsáhlé hackerské operace. Britští špioni "byli mezi prvními", který v roce 2015 vyvolali poplach, že Moskva hackersky pronikla do počítačových serverů ústředí americké Demokratické strany. Bylo to zjištěno, když britští agenti zaznamenali obsah emailů, proudících směrem do Moskvy.

Během prezidentské kampaně byli britští výzvědní pracovníci také znepokojeni, stejně jako jejich američtí kolegové, jak časté a těsné styky měli Trumpovi poradci s Moskvou a že Trump systematicky zaujímal proruské postoje v celé řadě zahraničněpolitických otázek.

Informace o rozsáhlých kontaktech mezi Trumpovými spolupracovníky a Moskvou předala britská strana americké FBI, není však známo, zda se to vyšetřuje.

Ve zveřejněné verzi americké zprávy o ruských hackerských útocích o tom nejsou žádné informace.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Příčinou problému fake news je dnešní škodlivá struktura digitálního kapitalismu

8. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

Kritika fake news je sama o sobě fake, falešná, argumentuje Jevgenij Morozov. Je to povrchní vysvětlení složitého, systémového problému, jehož existenci elity odmítají přiznat.

Největší hrozbou dnešním západním společnostem není vznik neliberální demokracie v zahraničí, ale existence nezralé demokracie v jejich zemích. Tato nezralost se projevuje dvojím popíráním příčin: popíráním, že většina problémů dneška má hospodářské příčiny a popíráním, že došlo k hluboké degeneraci profesionální odbornosti.

Budu za Vás bojovat, přestože s Vámi nesouhlasím

7. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Zásadně nesouhlasím s Janem Čulíkem. Máme povinnost pomáhat a přijímat, ale jinak, než jak to prosazuje on. A nesouhlasím s ním v mnoha dalších postojích, ale hlavně proto, jak neustále kárá Čechy. Nesouhlasím v mnohých postojích s panem Veselým, Palestince nevidím pouze jako oběti. A v případě Petránka mu prostě ujely nervy, stane se každému. Kdyby pravidelně někoho urážel, těžko bude dělat pro ČRo a BL. A to říkám jako člověk, kterého si na FB před lety zablokoval, píše čtenář Petr Adámek.

Nesouhlasím v mnohých postojích s panem Kartousem ohledně školství. Jste mými názorovými oponenty, nesouhlasím s Vámi a právě pro to jste pro mně důležití. Agresivní nechutné útoky vůči jak jednotlivcům, tak celé redakci jsou naprosto nechutné a odsuzuji je. Až na vaši redakci budu útočit, tak to bude argumenty nebo trestním oznámením, porušíte-li zákon. Jsem naprosto znechucen útoky na redakci BL a budu v rámci svých možností dělat maximum, abych alespoň malým dílem zmírnil následky ostudné kampaně vůči vaší redakci. Nenechte se zlomit a makejte na tom, abyste mně znova nasrali svými články ... :)

Je Kanada první postnárodní zemí? Diverzita je tam motorem prosperity

6. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Začátkem roku 2017 je možná Kanada už poslední imigrační zemí. Kanadská vláda věří v hodnotu imigrace a stejné hodnoty zastává většina kanadského obyvatelstva. Kanada v roce 2016 přijala 300 000 imigrantů, z toho 48 000 uprchlíků. Chceme, aby se stali kanadskými občany a 85 procent přistěhovalců se jimi skutečně stává, píše kanadský spisovatel Charles Foran. Toronto a jeho předměstí je nyní kulturně nejrozmanitějším městem na světě, polovina jeho obyvatel se narodila v zahraničí. Vancouver, Calgary, Ottawa a Montreal jsou těsně za ním. Do Kanady, která má v současnosti 36 milionů obyvatel, přichází každoročně asi 1 procento nových příchozích.

Kanada má dobré důvody, proč otevírá dveře přistěhovalcům. Od devadesátých let dvacátého století vede nízká porodnost a stárnoucí obyvatelstvo k poklesu počtu obyvatel. Před deseti lety byly dvě třetiny přírůstku kanadského obyvatelstva tvořeny imigranty. V roce 2030 to bude celých 100 procent.

Ekonomický prospěch z imigrace je také zcela samozřejmý. Vláda na něj opakovaně poukazuje, statistiky to potvrzují, naše vlastní oči a uši to registrují: diverzita je motorem prosperity.

Kanada je také filozoficky nesmírně otevřená. Premiér Justin Trudeau ji nedávno charakterizoval jako "první postnárodní stát". Zdůraznil: "V Kanadě neexistuje žádná klíčová identita, žádný kulturní mainstream."

Středoevropané žijící v Anglii se bojí informovat policii, že jsou terčem nenávistných zločinů

7. 1. 2017

čas čtení 1 minutaStředoevropané žijící v Anglii mají tak velký strach, že přijdou o tamější právo pobytu, že se bojí informovat policii, že byli terčem nenávistných zločinů, konstatovala Joanna Mludzinska, ředitelka Polské společenské a kulturní asociace v Británii. Mludzinska bude v úterý svědčit před parlamentní komisí londýnské Dolní sněmovny. Varovala, že občané Evropské unie se cítí natolik bezprávnými, vzhledem k tomu, že je londýnská vláda používá jako "rukojmí" v nadcházejícím vyjednávání o brexitu, že se rozhodli chovat se v Anglii tiše a nenápadně a nekontaktovat úřady.

Situace je tak naléhavá, že londýnské East European Resource Centre (Východoevropské centrum zdrojů) zahajuje projekt, který bude povzbuzovat občany Evropské unie, aby policii udávali nenávistné zločiny.

Trump: "Jen blbci si myslí, že přátelský vztah s Ruskem není dobrý"

7. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

V sobotu odpoledne vydal Donald Trump další sérii potrhlých a zmatených výroků na Twitteru:

"Mít dobré vztahy s Ruskem je dobrá věc, ne špatná věc. Jen "blbí" lidé nebo hlupáci by si mysleli, že je to špatná věc! My máme dost problémů po světě bez dalšího. Až se stanu prezidentem, Rusko nás bude respektovat daleko více než teď a obě země budou, možná, spolupracovat na řešení mnoha velkých a naléhavých problémů a otázek SVĚTA!"

Jediným důvodem, proč se hovoří o hackerských útocích do špatně hájeného ústředí Demokratické strany je, že prohra Demokratů byla tak obrovská, že jsou z toho totálně ztrapněni!

Rozvědka řekla velmi důrazně, že neexistují důkazy, že by hackerství ovlivnilo volební výsledky. Hlasovacích strojků se nikdo nedotkl!

Hackerské útoky umožnilo obrovské zanedbání povinností v ústředí Demokratické strany. Ústředí Republikánské strany mělo silnou obranu!

V Británii jako v ČR: Bulvární servery=milionáři vám vymývají mozky

7. 1. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

V Anglii je v naprosté krizi zdravotnictví. V posledních dnech zemřely na chodbách anglických nemocnic tři lidé, jedna paní po infarktu čekala na lůžku na chodbě nemocnice na ošetření 35 hodin, než se k ní lékaři dostali, zemřela. Červený kříž vyhlásil, že v anglickém zdravotnictví zavládla humanitární krize. Rozkládá se zprivatizovaná železniční doprava. Vězeňství je v krizi: vězni se bouří a přebírají celé věznice do své moci. Stovky lidí ve věznicích zahynuly. Britský bulvární tisk to neřeší: útočí na imigranty, varuje analytik Paul Mason:

I v ČR se oligarcha hazardu Valenta, majitel Parlamentních listů, chechtá celou cestu do banky, jak lehce se mu daří ovlivňovat emocionálním lhaním a vyvoláváním nenávisti ty nejslabší členy české společnosti.

Breitbart publikoval lživou zprávu, že v Německu tisíc muslimů na Silvestra "zaútočilo na policii a podpálilo křesťanský kostel"

7. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Americké Parlamentní listy, server Breitbart, který se podobně jako PL v České republice specializuje na šíření lživých nebo zkreslených poplašných zpráv, zveřejnil exkluzivní zprávu, že prý "dav tisíce lidí podpálil na Silvestra nejstarší kostel v Německu".

Potíž je, že policie konstatuje, že to se v německém městě Dortmund nestalo.

"Zpráva" serveru Breitbart vyvolala v Německu rozhořčení a nové obavy z manipulace informací a ze škod, které komerční šíření lživých zpráv působí ve společnosti.

Článek byl zveřejněn v situaci, kdy se na sociálních sítí šíří celá řada lživých poplašných zpráv o uprchlících. Analytikové poukazují na to, že šiřitelé těchto lží nejen publikují naprosté výmysly, ale záměrně zasívají nenávist i zkreslováním a zveličováním faktů.

"Nemohli jsme věřit vlastním očím, když jsme viděli, jak byla tahle operace na serveru Breitbart zpolitizována," řekl Gunnar Wortmann, mluvčí dortmundské policie.

Německá média a politikové varovali, že v nynějším volebním roce dojde k výraznému nárůstu falešných zpráv.

Dortmundská policie konstatovala, že během silvestrovských oslav nedošlo v Dortmundu k žádným mimořádným událostem. Frankfurter Allgemeine Zeitung upozornil, že Breitbart zneužil přehánění a lživých faktů k tomu, aby vytvořil "obraz chaotické občanské války v Německu, vyvolané islamistickými agresory". Varoval, že článek na Breitbartu je zřejmě "ukázkou toho, co přijde před nadcházejícími německými všeobecnými volbami, protože některé servery budou šířit dezinformace a zkreslená fakta, ve snaze ochromit důvěru veřejnosti ve státní instituce".

Německý bulvární list Bild poukázal na to, že bývalý šéfredaktor Breitbardu Steve Bannon byl jmenován hlavním stratégem nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Varoval, že Breitbart, který připravuje německou a francouzskou mutaci, zřejmě zamýšlí "vážně zhoršit napjaté politické klima v Německu".

Breitbart se k falešné zprávě, kterou vydal, odmítl vyjádřit.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Redaktor Britských listů Daniel Veselý se stal terčem nenávistných útoků čtenářské chátry z Parlamentních listů

6. 1. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Poté, co na Facebooku vyjádřil redaktor Britských listů  Daniel Veselý zděšení nad výroky Jana Petránka, jimiž Petránek zjevně spáchal trestný čin vyhrožováním násilí proti skupině obyvatelstva podle paragrafu 352 trestního zákoníku ČR, když vyzýval, aby proti uprchlíkům, utíkajícím před válkou a pronásledováním, byla nasazena armáda, se stal Veselý terčem řady vulgárních nenávistných útoků spodiny, která čte Parlamentní listy. Tento server se systematicky zaměřuje na nejprimitivnější složky obyvatelstva České republiky, které záměrně masíruje emocionálně formulovanými poplašnými zprávami, jimiž v nich vybičovává iracionální nenávist. Situace je vážná, neboť aspoň v části společnosti, kterou manipulují Parlamentní listy, dochází k nebezpečné proměně společenské atmosféry.

Nikdo neřeší, že podobně jako drtivá většina článků na Parlamentních listech, jsou Petránkovy "výroky" absolutními paranoidními bláboly, které nemají vůbec žádnou vazbu na skutečnost. Destabilizace společnosti vymyšlenými nebezpečími, jimiž veřejnosti neustále vyhrožují Parlamentní listy, je zjevná.

Pokud orgány v trestním řízení proti tomuto cílenému, bezdůvodnému rozvracení společenského klidu, které páchají Parlamentní listy, nezasáhnou, začne dříve nebo později docházet k vážným fyzickým útokům na občany, které Parlamentní listy určí jako terč nenávisti spodiny, která tento server navštěvuje. Nečinnost orgánů v trestním řízení přinese své plody, jak se to už v současnosti děje v sousedním Polsku.

§ 352

Násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci

(1) Kdo skupině obyvatelů vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Kdo užije násilí proti skupině obyvatelů nebo jednotlivci nebo jim vyhrožuje usmrcením, ublížením na zdraví nebo způsobením škody velkého rozsahu pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení, vyznání nebo proto, že jsou skutečně nebo domněle bez vyznání, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.

(3) Stejně jako v odstavci 2 bude potrestán,

a) kdo se spolčí nebo srotí ke spáchání takového činu, nebo

b) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.

A new departure: Czech Breitbart-like website whips up hatred against a courageous journalist

6. 1. 2017

čas čtení 3 minuty

Parlamentní listy, a Breitbart-like, widely read Czech-language website which is systematically publishing alarmist "news" and racist attacks against muslims and refugees, has provoked a wave of hate speech in emails and on Facebook against a Czech journalist who has publicly expressed revulsion over the emotional nonsense featured on the Parlamentní listy pages.

Thomas Rid: Rusové musejí být překvapeni, že Trump oslabuje Spojené státy přesně tak, jak chtějí

6. 1. 2017

čas čtení 4 minuty

Za studené války se předpokládalo, sovětská výzvědná komunita fungovala na základě předpokladu, že jakmile je nějaká výzvědná činnost prozrazena, jakmile je tajná operace odhalena, tak to je konec, už to dál nemůže fungovat. Ale v tomto případě jsme svědkem toho, že aktivní opatření bylo odhaleno, zveřejněno, a v důsledku toho, co nový americký prezident dělá na Twitteru, je toto aktivní opatření ještě daleko efektivnější, než když bylo utajené. A to, samozřejmě musí být pro Rusy obrovským překvapením.Thomas Rid je profesorem bezpečnostních studií na Kings College v Londýně. Je autorem několika knih o bezpečnosti internetu. Rozhlas BBC se ho zeptal, co si myslí o napětí mezi nově zvoleným prezidentem Trumpem a americkou výzvědnou komunitou.

Profesor Thomas Rid: Situace, které čelíme, je pozoruhodná. Protože nová, přicházející americká vláda Donalda Trumpa a americká výzvědná komunita jsou v současnosti navzájem v přímém konfliktu. Je důležité si uvědomit, je toto je přímým důsledkem ruské výzvědné operace, která byla vyvtořena tak, aby využila rozporů ve Spojených státech a aby vyvolala rozkol mezi jednotlivými stranami. Má to název "aktivní opatření".

Channel Four News: Důkaz, že hackerské útoky proti USA provádí ruská vojenská rozvědka

6. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Problémem pro Trumpa je, že výzvědné informace, které obdrží v pátek, budou obsahovat zjištění tohoto muže: šéfa firmy, zabývající se internetovou bezpečností, která dostala úkol zjistit, kdo hackersky pronikal do serverů Demokratické strany. Ten nemá pochybnosti, informovaly ve čtvrtek večer Channel Four News:

Dmitrij Aplerovitch, Crowdstrike: "Toto je organizace která provedla během posledních deseti let doslova tisíce těchto hackerských útoků. Dělá to systematicky každý týden. Toto není amatérská operace, kde by nějaký jednotlivý hacker si občas zamanul někam proniknout. Toto je precizní, operace, probíhající po celou pracovní dobu každý den s cílem splnit určité úkoly. Na základě forenzních důkazů, které máme, jsme schopni uvést, že toto provádí ruská vláda prostřednictvím vojenské rozvědky GRU."

Jedním z důvodů, proč je si Aplerovitch tak jistý, je, že jedna hackerská skupina, která má přízvisko Fancy Bear, získala během ruské anexe Krymu koordináty jedné ukrajinské dělostřelecké baterie. Okamžitě po tom hackerském útoku zaútočilo ruské dělostřelectvo přesně na tyto koordináty.

Dmitrij Aplerovitch: "Řekl bych, že identifikace těchto lidí a těchto koordinátů byla v primárním zájmu Rusů."

Reportér: "Takže to je historie, kterou má Fancy Bear? Že se zaměřoval na vojenské cíle a na vojenský personál?"

Dmitrij Aplerovitch: "Zaměřovali se na vojenský personál, který byl hned po hackerském útoku usmrcen."

Zdroj v angličtině, od minuty 1. 54: ZDE

Golem Jarosława Kaczyńského

6. 1. 2017 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

Musím udělat přestávku ve svém seriálu "Mezitím v Absurdistánu", neboť to, o co jde, není legrace.

Vzestup k moci Jarosława Kaczyńského byl postaven na rozdmychávání xenofobních nálad ve společnosti a na flirtování s extremní pravicí. Poukazoval jsem na to ve svém úplně prvním článku, napsaném pro Britské listy. Dnes je to, co dělá strana Právo a spravedlnost, možné jen v důsledku tohoto narativu, který dominuje polskému politickému životu - že je údajně polská pravice obráncem Poláků a křesťanských hodnot před muslimskou invazí, kterou sponzoruje levicový Západ.

Přemýšlíte o ochlokracii?

6. 1. 2017

čas čtení 4 minuty


Změny, narušení, zemětřesení... Už nevíme, jaké slovo nejlépe popisuje politické události odvíjející se před našima očima. Poté co bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy prohrál v konzervativních primárkách a současný socialistický prezident Francois Hollande se rozhodl nekandidovat, Matteo Renzi rezignoval z postu italského premiéra a stal se posledním evropským lídrem, který odchází. Přidejte k tomu odchod Británie z Evropské unie, vítězství Donalda Trumpa v USA a nadcházející celostátní volby v Německu a máte představu, jak moc se staré politické krajiny rozpadají, napsal Roger-Pol Droit.

Na okraj řečí ochlokratů o "ministerstvu pravdy"

6. 1. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut


Samotná ruská televize RT nevysílající nic jiného než režimní propagandu v roce 2016 získala ze státního rozpočtu přes 300 milionů dolarů ZDE. Pro srovnání: Zahraniční vysílání BBC World Service, které je veřejnoprávní institucí a nikoliv státním propagandistickým orgánem, v roce 2016 obdrželo na svůj provoz 85 milionů liber (104 milionů dolarů) ZDE.

Žádná západní vláda nemá prostředky k tomu, aby takovým způsobem jako Putinův režim masírovala veřejnost státní propagandou. Je to dáno vlastnickou strukturou západních médií i rozpočtovými omezeními.

Bude Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vyšetřovat svého vlastního ministra?

Jak přivést masové násilí do ČR

5. 1. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Často se stává, že král je nahý a čeká se na prvního odvážlivce, který je ochoten na to upozornit. Milan Chovanec je pravděpodobně první exponovaný nahatec, který se rozhodl o svém stavu hlasitě informovat široké okolí. Ministr, který chce bojovat s manipulacemi a konspiracemi na internetu zřízením zvláštního monitorovacího centra, chce zároveň na základě mediální hysterie okolo teroristických útoků měnit ústavu ve prospěch držení zbraní. Bylo by hezké, kdyby nově zřízené centrum poukázalo na ministrem vnitra šířené dezinformace, na základě jejichž se rozhodl přivést do ČR masové násilí...

Merkelová očekává mrazivé vztahy s USA

6. 1. 2017

čas čtení 2 minuty


V úřadu německé spolkové kancléřky rostou pochyby o tom, zda budoucí americký prezident dospěje a stane se státníkem. Kancléřka se tedy připravuje na mrazivé transatlantické vztahy, zatímco se bude snažit udržet pohromadě Evropu.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2016

3. 1. 2017

čas čtení 2 minuty

V prosinci  2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 107 830.73  Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 99 202.80 Kč. Příjem z reklamy byl 19 207 Kč.

Zůstatek byl koncem prosince  2016 183 560.80 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

17554