Pro stoupence Czexitu:

Nepřekvapivě, britská premiérka utrpěla v Salcburku tvrdou porážku ohledně brexitu

20. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut


Vedoucí představitelé evropské sedmadvacítky během summitu EU v Salcburku relativně rázně odmítli plán Theresy Mayové na údajný "kompromis" ohledně brexitu. V rámci tzv. "plánu z Chequers" Mayová navrhovala, že by po odchodu z EU  Británie jaksi prováděla celní kontroly pro zboží přicházející zvnějšku do Evropské unie a předávala do Bruselu vybraná cla. Zároveň se chtěla Mayová víceméně plně přidržovat evropských předpisů ohledně kvality dováženého zboží a doufala, že to umožní Británii i po odchodu z EU volný obchod se zeměmi Evropské unie.

Páteční Guardian: Mayová ponížena, evropští předáci jí řekli: váš plán pro brexit nebude fungovat


Kdy konečně pochopíme, že i Česká republika má prsty v rozvratu Blízkého východu?

20. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Místy až surrealistická debata o syrských sirotcích skvěle ilustruje, do jaké míry je nezanedbatelná část české veřejnosti odtržena od reality. Několik let intenzivního šíření lží a polopravd vykonalo své, když řada z nás troubí na ústup před těmi, jež by každá civilizovaná společnost přijala bez jakýchkoliv debat. Anketa Parlamentních listů a hradní tlampač Jiří Ovčáček dokonce prozrazují, že mnozí odpůrci uprchlíků tady nechtějí pár desítek osiřelých dětí, ani kdyby se jich na své náklady ujaly české rodiny. Padá tak poslední výmluva „nastěhujte si je domů“. Stále však pevně věřím, že si většina české společnosti zachovala důstojnost a lidskost a je schopna pochopit, že i naše země má vůči lidem v nouzi na Blízkém východě nezanedbatelný dluh. 

30062

Generační shoda: Vylidňování a gentrifikaci nelze zastavit, ale kdo by to řešil, politika předkládá nesmysly a média papouškují...

20. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous


41: Nic. Vylidňování je v současnosti nezastavitelný trend. Oni mají štěstí, jsou tu silnější vazby, do Zlína kousek. Ale mladí stejně odcházejí. Zachrání je jen to, pokud se podaří udělat ze Zlína regionální centrum budoucnosti. K tomu je ale daleko, jediné město mimo Prahu, kde významně narůstá počet lidí zaměstnaných v oblasti současných technologií, je Brno. Jinde zase, například v Ústí nad Labem, pokud se změní konektivita. Pokud budou lidé z Ústí za půl hodiny v Praze rychlodráhou, nemusí se stěhovat, mohou zůstat v Ústí, kde je mnohem levnější život. Nyní ale odcházejí pryč a je jedno, jestli je tam vzdělávací infrastruktura. Naopak. Tamní vzdělávací infrastruktura, zejména univerzita, vzdělává lidi, kteří pak odejdou. Ale současná vláda chce investovat do rozvoje facilit univerzity, místo do podpory konektivity a ve střednědobém horizontu zejména do podpory šancí na ekonomický "relaunch". 

Rozhovor Britských listů 182.

Zmatek a chudoba ve školství

14. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaČeská republika se chová ke svým učitelům, k své budoucnosti, nejzhůvěřileji. Podle statistik OECD vydělává český učitel 56 procent platu jiného vysokoškoláka v české ekonomice. Je to nejhorší výsledek, jaký nějaká země v rámci OECD má. O situaci českých učitelů hovoří Bohumil Kartous s Danem Pražákem, studentem pedagogické fakulty UK a aktivistou ze studentského spolku Otevřeno. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 14. září 2018.

Guardian: Brusel naléhá, aby byl Babiš vyšetřován

20. 9. 2018

čas čtení 1 minutaBabišův Agrofert dostal v roce od EU dotace ve výši 75 milionů euro, píše Guardian


Deník Guardian informuje o obvinění od organizace Transparency International, že Babiš nese odpovědnost za podvod s dotací od EU ve výši 2 miliony euro. Babiš totiž podle dokumentace, kterou získala organizace Transparency International na Slovensku, má stále prospěch z podniku Agrofert. Takže na schůzích v Bruselu Babiš spolurozhoduje o dotacích pro vlastní firmu a má střet zájmů. Ty dotace zneužívá k financování vlastní politické kariéry, takže dominuje svým oponentům," konstatuje David Ondráčka, ředitel Transparency International v ČR. 

Agrofert obvinění od Transparency International odmítl. Je prý založeno na chybné interpretaci slovenského zákona a termínu "konečný příjemce prospěchu" ve slovenském právu. 

Babiš v BBC: Británie by měla mít druhé referendum o brexitu. Mayová: Nikdy!

20. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

 

Ve čtvrtek v hlavních zprávách citoval rozhlas BBC Andreje Babiše a ministerského předsedu Malty Josepha Muscata, kteří svět informovali o převažující náladě evropské sedmadvacítky při jednání v Salcburku ohledně brexitu. Theresa Mayová se ovšem vzdorně zapřela a nové referendum odmítá. Její nepovedený plán pro brexit odmítá jak Evropská unie, tak brexitoví fundamentalisté v Konzervativní straně, tak Labouristé. Odchod z EU bez dohody bude pro Británii katastrofa. Začíná to být zajímavé (JČ): 

Babiš: "Doufáme, že nakonec uzavřeme nějakou dohodu, ale v podstatě jsem velmi nespokojen, že Británie odchází, takže možná bude lepší uspořádat nové referendum a možná, že lidi mezitím změní svůj názor. Evropa má spoustu problémů. Máme problémy s panem Trumpem ohledně cel, máme problémy se sankcemi s Ruskem, brexit, migrace, Turecko a tak dále, takže pro Evropu je to docela složitá doba a já jsem byl docela šokován, když bylo referendum oznámeno. 

Proč si myslíte, že by se mělo konat nové referendum? 

Protože pak bychom vyřešili tento problém docela rychle. Mayová: Žádné druhé referendum nebude. Moje vláda druhé referendum nepřijme:Ostře stoupla pravděpodobnost, že Británie vypadne z EU bez dohody. Bude to pro ni katastrofa:V Británii se blíží ústavní krize:


Zbrojením pro mír a stabilitu?

20. 9. 2018

čas čtení 5 minut

Foto: Děti v Jemenu, zraněné bombardováním Saúdské Arábie prostřednictvím i českých zbraní

Tisková zpráva NESEHNUTÍ, Social Watch Česká republika a Česko proti chudobě a nerovnostem ze dne 20. září 2018

Při příležitosti Mezinárodního dne míru 21. září volá nezisková organizace NESEHNUTÍ po zastavení vývozu zbraní z České republiky do Saúdské Arábie. Poukazuje na to, že k embargu už dříve vyzval Evropský parlament či expertní tým OSN. Důvodem jsou především válečné zločiny, které koalice vedená Saúdskou Arábií páchá v humanitární krizí zmítaném Jemenu. Kontrola vývozů českých zbraní je podle aktivistů a aktivistek nedostatečná a vede k porušování lidských práv a narušování míru ve světě.

Česká republika nadále podporuje konfliktní a násilné režimy dodávkami zbraní a dalšího válečného materiálu. A to navzdory tomu, že před třemi roky spolu s dalšími státy OSN přijala 17 Cílů udržitelného rozvoje. V nich patří mezi hlavní priority prosazování míru.

Kam zmizel článek?

20. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Pěkný den,

rád bych se zeptal, kam zmizel váš dnešní článek o panu Klausovi ml.? ptá se Patrik Malina
Než jsem jej stihnul prozkoumat, po několika hodinách zmizel.

Google jej samozřejmě zachytil:
https://blisty.cz/art/92688-syrske-deti-patri-do-syrie-vaclav-klaus-ml-19-9-2018.html

To už jste zavedli cenzuru, či autocenzuru, tedy alespoň flagrantně? 


Jan Čulík:

Pod titulkem "Syrské děti patří do Sýrie." Václav Klaus ml., 19.9. 2018 jsme tu včera vydali šokující fotografii zavražděného dítěte v Sýrii, s rozbitým obličejem v krvavou směs. Byl to odkaz na fotografii, kterou na Facebooku zveřejnila Eva Zahradníčková, která se stará na ostrově Lesbos za děsivých podmínek o tamější dětské uprchlíky. 

Uvažoval jsem, zda máme takovou drastickou fotografii vydat, ale v souvislosti s indolentním a krutým výrokem Václava Klause ml. mi to přišlo výjimečně důležité.

Do rána samozřejmě Facebook tu fotografii odstranil. Máme ji uloženou, ale po úvaze jsem rozhodl, že ji už nezveřejníme.


Koert Debeuf: Přichází válka

20. 9. 2018

čas čtení 3 minutyÚtok na dvojčata v New Yorku dne 11. září 2001 byl počátkem nové éry, kdy se začala likvidovat globalizace, demokracie se octla v úpadku a začal vzestup autoritářského nacionalismu, argumentuje Koert Debeuf, historik specializující se na Blízký východ, ve své nové knize Tribalisation. Why war is coming. (Vznik kmenů v lidské společnosti. Proč přichází válka).

"Lidé ztratili důvěru ve vlády, v bezpečnostní služby, ve volný trh a v bankovnictví. Vědí, že se kdekoliv mohou stát terčem teroristických útoků. Už se ve svých společnostech necítí pohodlně. Jsou rozhněvaní, bojí se a jsou nejisti ohledně své budoucnosti. Poprvé si rodiče nejsou jisti, zda budou mít jejich děti lepší život než oni. Je to psychologická reakce na traumatickou událost," konstatuje Debeuf.

Přežili jsme tady válku. Víme, co to znamená nemít nic

20. 9. 2018

čas čtení 1 minuta


Tento Bosňan uzavřel svou restauraci a teď vaří jen pro uprchlíky
Tato restaurace vaří jen jídlo zadarmo pro migranty a uprchlíky, každý den.  Majitel, Asim Latić, svou restauraci přestal provozovat pro místní lidi letos v únoru. Od té doby poskytl více než 80 000 jídel úplně zadarmo.

Každý den do jeho restaurace přijde 400 až 500 migrantů.

Většina Evropanů chce přijímat uprchlíky

19. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

I když nesouhlasí s tím, jak se Evropská unie staví k uprchlickému problému. (Průzkum nezjišťoval, proč nesouhlasí.) Drtivá většina Evropanů však chce přijímat uprchlíky utíkající před válkou a pronásledováním. Průzkum Pew Research:


30092

Proměňuje se česká společnost? Zmizí skrytý rasismus s obměnou generací?

Pan Okamura? Já vůbec nevím, co si o tom divném pánovi myslet...

20. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Já: Jak dlouho jezdíte s Uberem?

On: Dva měsíce
Já: Co jste dělal předtím?
On: Výkopové práce. V Pražské teplárenské. Ale nechal jsem toho, my dělali třináctky denně svátky nesvátky a manželce se to už nelíbilo.
Já: To je teda dřina.
On: To by bylo v pohodě, ale ty šichty byly dlouhý. 
Já: Kolik vám dávali?
On: Kolem stovky na hodinu. To dneska dostanete všude.
Já: Tak tady i víc, když jezdíte pořád.
On: Já to mám naplánovaný, jezdím jen osm hodin a pak za rodinou.

Severní a Jižní Korea na cestě k denuklearizaci?

20. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Jihokorejský prezident Mun Če-in a severokorejský lídr Kim Čong-un na třetím mezikorejském summitu v Pchjongjangu podepsali důležitou dohodu o redukci vojenského napětí v militarizovaném pásmu. K 1. listopadu bude nad hranicí ustanovena bezletová zóna a obě armády zastaví dělostřelecká cvičení a další vojenské aktivity. Soul a Pchjongjang se dohodly také na tom, že odstraní několik těžce ozbrojených strážných stanovišť v demilitarizované zóně a že vytvoří námořní mírovou zónu ve Žlutém moři. Tyto postupné kroky a další opatření, o nichž se teprve diskutuje, mají vytvořit vzájemnou důvěru mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Trumpova administrativa by neměla být tolik fixována na denuklearizaci Severní Koreje. Naopak by měla diplomatické úsilí Soulu a Pchjongjangu podpořit.

Bližší informace v angličtině ZDE

USA, které v Iráku vytvořily 4 miliony uprchlíků, příští rok přijmou jen 30 tisíc běženců

20. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo tento týden oznámil, že Spojené státy příští rok přijmou jen 30 tisíc běženců. Jde o výrazný pokles oproti předchozím rokům, neboť předloni USA přijaly 85 tisíc uprchlíků. Postoj Bílého domu vůči běžencům byl často motivován politickými okolnostmi, a nikoli okolnostmi humanitárními. Jinými slovy, USA se často snažily ze svých povinností vůči lidem prchajícím před válkou vyvázat.

Prosadí se ve Spojených státech nová ekonomická platforma?

20. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Od kolapsu americké investiční banky Lehman Brothers a vypuknutí globální finanční krize uplynulo deset let. Tato krize vdechla život celosvětovému antikapitalistickému hnutí - včetně Occupy Wall Street v USA či M-15 ve Španělsku. Novinář Nathan Schneider se domnívá, že jsme se dosud seriózně nezabývali příčinami tohoto ekonomického kolapsu a jeho drastickými dopady na obyčejné lidi. Schneider ve své nové knize Everything for Everyone: The Radical Tradition That Is Shaping the Next Economy popisuje alternativní ekonomický model, založený na družstevním vlastnictví, který se zrodil a následně rozvíjel po vypuknutí finanční krize.

30091

Pozvánka na festival o migraci

20. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Vážení,

posílám vám srdečné pozdravy a dovolte mi prosím, abych vás pozval na festival Promised Land Divadla Continuo. Festival se uskuteční ve dnech 20. až 23. září na Švestkovém dvoře v jihočeských Malovicích a bude zahájen ve čtvrtek 20. září debatou o slovníku, jakým o migraci promlouvají politikové, média, vědecká a umělecká scéna v České republice, Rakousku - a jinde v Evropě - a jak se v čase tento slovník proměňuje. Jste srdečně zváni přijet a zapojit se do debaty!

S přáním hezkých zářijových dnů

Jak by dnes vypadal v IDnes asi rozhovor s Hitlerem... ?

19. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta


Pozn. JČ: Česká média jako IDnes nebo ČRo budou tak dlouho normalizovat extremistické názory, až si podřežou větev a extremisté, jejichž pověst jim tak chytře vybudovali, jim zruší svobodu tisku.

I Český rozhlas systematicky normalizuje maniaky. Až tito autoritáři zruší svobodu tisku a vyhází z práce lidi jako Tachecí, budou se "novináři", kteří to umožnili, divit...  Pozn. red. (Odkdy je Tomský "politolog"? :))) )Miroslav Kalousek ve Sněmovně: V Řecku je 3500 dětí bez doprovodu rodičů. Ženevské konvence nás zavazují

19. 9. 2018

čas čtení 6 minut

Miroslav Kalousek dnes ve Sněmovně:

8. července 2015 minulá vláda, kde dnešní premiér byl první místopředseda vlády, přijala usnesení, že Česká republika si dobrovolně vybere a dobrovolně se postará o 1100 uprchlíků z Itálie a Řecka, kteří se tam ocitli, a obě dvě partnerské země v rámci Evropské unie samozřejmě nesmírně zatěžovali, protože se jednalo o obrovský kontingent, přijali jsme tohle rozhodnutí vlády s pochopením. Bohatá země, naprosto nezasažená migrační krizí se obrací ke svým partnerům a říká: my vám dobrovolně pomůžeme s 1100 lidmi, protože to je kapacita, se kterou si dokážeme poradit. My si ty lidi vybereme, my si je od vás převezmeme a my se o ně postaráme. To je platné usnesení vlády z 8. července 2015. Přijato jednomyslně.

Neviditelná ruka nacionalismu?

19. 9. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Těch, kdo se chlubívají, jak se těší na konec Evropské unie, se ptávám, zda se stejně tak nemohou dočkat i nasazení na frontě.

Rakouská nacionalistická a protievropská vláda naštvala italskou nacionalistickou a protievropskou vládu návrhem pro ni zcela nepřijatelným - plánem na rakouské občanství pro obyvatele Jižního Tyrolska. Ačkoliv podle logiky "alternativních" médií by měli být rakouští a italští populisté nerozlučnými spojenci, pravý opak je pravdou: Začali si jít navzájem tvrdě po krku.

"Strach je oblíbeným pocitem na internetu." Vyhrožování smrtí

19. 9. 2018

čas čtení 2 minuty


Německý komik Schlecky Silberstein natočil satirické video o ultrapravicových demonstracích v Saské Kamenici, v němž demonstranty parodoval. Satirické video odvysílala německá veřejnoprávní televize ARD a ZDF:Poslanec strany Alternative fuer Deutschland Christian Hansel si Schleckyho Silbersteina našel, dostavil se na jeho adresu s kameramanem, natočil informace u jeho zvonku a   zveřejnil na sociálních sítích jeho adresu.

Komikovi nyní vyhrožují  ultrapravičáci smrtí posílají mu antisemitské urážky.  Schlecky Silberstein tyto skutečnosti zveřejnil na svém blogu. Strana Alternative fuer Deutschland na něho zaútočila. Jeho "trapný postoj oběti" je prý "snahou stranu AfD umlčet".

Pracovníci maďarských kulturních institucí už nesmějí mluvit s novináři bez předchozího souhlasu ministerstva

19. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta


Evropa, rok 2018. Muzeum, divadlo nebo koncertní sál v Maďarsku už nesmějí hovořit s novináři bez předchozího souhlasu ministerstva. Musejí používat hezké "celé věty". Mají zakázáno umisťovat reklamu v určitých novinách.

Všechny státem provozované kulturní instituce a jejich zaměstnanci budou muset získat povolení od ministerstva lidských zdrojů 48 hodin  předem, pokud budou chtít sdělit něco tisku anebo organizovat akce oteveřené pro média. Instituce budou ministerstvu muset sdělit jméno a funkci osoby, která chce komunikovat s médii, jméno sdělovacího prostředku a také téma a "hlavní sdělení" tiskového prohlášení. 

Saša Uhlová píše v Guardianu o drastických poměrech českých zaměstnanců

19. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

 


Deník Guardian zveřejnil z iniciativy francouzské komentátorky tohoto listu (dříve Le Monde) ve středu článek Saši Uhlové o drastických poměrech českých zaměstnanců, pracujících v manuálních zaměstnáních. Ani nemocní lidé nemají možnost se léčit, musejí chodit s bolestmi do práce, jinak přijdou o místo. Chybějí jakékoliv záruky civilizovaných pracovních podmínek, lidi musejí pracovat dlouhé hodiny bez nároku na pauzu či možnosti jít na záchod. Někteří lidé pracují za minimální mzdu až 17 hodin denně.  Nejděsivější ovšem je, že vydělávají tak málo, že se neustále propadají dál do zadluženosti. Čehož ovšem s nadšením využívají parazitičtí exekutoři. Obětí dlouhodobé zadluženosti je v ČR v současnosti 750 000 lidí a exekutoři jim odebírají tolik peněz, že nemohou platit činži. Uhlová píše o své kolegyni, pracovnici u běžícího pásu, která vydělává minimální mzdu, její čistý měsíční příjem je 9000 Kč, za činži platí 20 000.  Podle organizace Social Watch je v ČR obětí exekutorů 2,5 milionu lidí, čtvrtina obyvatelstva.

Uhlová v článku vysvětluje, proč lidé v této děsivé situaci nechápou, proč by měli pomáhat jakýmsi zahraničním uprchlíkům.

Uhlová záslužně medializuje jeden z nejděsivějších problémů současné České republiky, který žádní politici v ČR neřeší.

V Rozhovoru Britských listů hovoříme se Sašou Uhlovou o této děsivé situaci zde:

K sestřelení ruských velmocenských ambicí v Sýrii

19. 9. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Pokud ruská raketa sestřelí ruské letadlo, avšak navzdory tomu poškozený tvrdí, že za to mohou Židé ZDE, něco je tu hodně špatně. V tomto případě jde především o Putinovy velmocenské ambice na Blízkém východě.

Pozn. red. Putin posléze prohlásil, že se sestřelení letadla bylo souhrou nepříznivých okolností a že se Rusko soustředí na zabezpečování svých jednotek a vojenské infrastruktury. ZDE

Mezitím v Absurdistánu 82:

Úspěšný podnikatel se smí k lidem chovat odporně, rozhodl soud. EU je "sovětský hnus" a vlajka Evropské unie je "hadr"

18. 9. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Foto: "Zachovala se jak třeba." Polský pravicový tisk chválí ženu, která zfackovala aktivistku demonstrující proti vládě

Polsko nikdy nemělo žádné kolonie. Alespoň ne v západním slova smyslu. Jediné, co jsme měli, byla asi dvě malá místa pro obchod, která se nám podařilo pár let udržet (jedno bylo v dnešní Gambii, druhé na dnešním Trinidadu a Tobagu). Polsko-litevské společenství během svého zlatého věku se příliš staralo o dobývání území na východ od svých hranic - dalo by se říct, že kdysi Polsko sahalo od Baltského až k Černému moři. Právě proto jsme asi ve zlaté éře kolonialismu vlastně neměli slavné cestovatele - ti, kteří jsou oslavování dnes jako slaví polští cestovatelé, tedy Maurycy Beniowski nebo Ignacy Domeyko, byli ve skutečnosti uprchlíci, donucení z Polska utéci poté, co se účastnili bojů proti silám okupujícím Polsko v 19. století.

Otřesný postoj ČR vůči přijímání nezletilých uprchlíků má svůj předobraz i v antiimigrační politice EU

18. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Český premiér Andrej Babiš nekompromisně odmítá přijmout padesát nezletilých sirotků ze Sýrie, zaklínaje se překroucenými výroky dalajlámy a alibistickým tvrzením, že jde o samé teenagery – jako by snad náctiletí nebyli dětmi. A třebaže je postoj české vlády vůči uprchlické otázce, kdy se hazarduje i s osudy nevinných dětí, již tradičně obscénní, snad ještě hůře se v nedávné minulosti zachovaly některé významné členské země Evropské unie.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Czech FM: The requirement to provide protection for refugees "is not legally enforceable"

19. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

The acting Czech foreign secretary and chair of the Czech Social Democratic Party Jan Hamáček points out on Twitter to critics that the requirement to provide protection for refugees escaping war and persecution is "not legally enforceable". Implication? Do not ask us to help.


"I want to say unambiguously that it is not true that the migration compact defines migration as a human right. Nonsense. The document does not create any such right. The migration compact only mentions migrants' human rights, ie. their human rights as human beings, as a universal principle. The compact is not an international treaty and is not legally enforceable. The compact does not limit the sovereignty of any state and its decision-making about migration. Any lawyer will tell you that."
Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Trump: USA uvažují o trvalé vojenské základně v Polsku

19. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Polský prezident Duda navrhl, aby se nové americké základny v Polsku jmenovaly "Fort Trump".  ZDE

NBC News: Polský prezident Duda říká, že sdělil prezidentu Trumpovi, že by "velmi chtěl, abychom založili v Polsku trvalé americké vojenské základny, které nazveme Fort Trump... Jsem pevně přesvědčen, že je to možné."

Americký prezident Trump v úterý ve Washingtonu prohlásil, že Washington "vážně zvažuje" žádost o trvalou americkou vojenskou základnu v Polsku a odpuštění vízové povinnosti pro tuto zemi.

Poněkud trapný záběr, zveřejněný Bílým domem: polský prezident Duda musel při společném podpisu dokumentů v Bílém domě stát, zatímco Trump seděl za stolem:


Assange "usiloval o ruské vízum"

19. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Zakladatel WikiLeaks Julian Assange podle některých pramenů usiloval o získání ruského víza. Začal předkládat příslušné dokumenty v den, kdy po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Přečetli jsme:

Nástup elektromobility promění český autoprůmysl. Někteří výrobci mohou začít krachovat, říká ekonom Marek

19. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Automobilový průmysl patří mezi klíčové sektory české ekonomiky. Rostoucí trhy Číny a Indie ve spojení s nástupem elektromobility ho mohou zásadně ovlivnit. "Růst podílu elektromobilů ovlivní zejména některé subdodavatele," říká v rozhovoru pro Hospodářské noviny hlavní ekonom poradenské společnosti Deloitte David Marek.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Sirotci skončili v guláši

19. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Když se kácí pes, rozkřikl se ondyno, a je to opravdu už dávno, rozčílený soudruh na politickém školení, na němž hovořil „o přehmatech“, ale aby si nezadal, uzavřel větu logicky: lítají chlupy. Můžeme dnes parafrázovat jeho heslo v novém duchu. Když se vaří volební guláš, humanita a etika jdou stranou. Tak nám to prezentuje nejlepší slovenský kuchár súdruh Babiš. Je evidentní nesmysl, že by sirotci ohrožovali bezpečnost státu nebo jeho finanční rozpočet. Jediné co ohrožují, je pověst tvrdého muže, který ze svého neustoupí, ač je kvůli tomu někdy nutné třikrát denně názor měnit.

Celý text: ZDE

Varování: To nejhorší teprve přijde

18. 9. 2018

čas čtení 5 minut

 

Neměli jsme být překvapeni, když začaly být principy meritokracie a konkurence zpochybňovány a odmítány.

Analytička deníku Washington Post Anne Applebaumová a manželka bývalého polského ministra zahraničí Radoslava Sikorského publikovala v americkém časopise The Atlantic v sérii článků nazvané Umírá demokracie? rozsáhlou esej o svých zkušenostech z Polska, jak tam došlo k naprostému rozštěpení společnosti a nenávisti nekritických stoupenců autoritářské ultrapravicové vlády strany Právo a spravedlnost vůči všem, kdo tuto stranu a vládu nepodporují, jak jsou tam lidé mesmerizováni propagandou státní televize a ultrapravicovými žvásty náboženského mediálního impéria Otce Rydzyka a jeho rozhlasové stanice Radio Maryja.

Němci mají převážně pozitivní přístup k uprchlíkům

18. 9. 2018

čas čtení 2 minutyNěmci mají převážnou většinou optimistický přístup k integraci uprchlíků, vyplývá z nové sociologické studie. Většina Němců zastává názor, že uprchlíci budou přispívat k hospodářskému rozvoji. Lidé v Německu považují spolužití s uprchlíky za "většinou pozitivní", konstatuje Thomas Bauer, předseda Německé poradní rady pro integraci a migraci, informuje zpravodajství německé televize Tagesschau.de.

Asad sestřelil ruské letadlo

18. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: 

A diplomatická přestřelka náhle skončila. Putin se vyjádřil, že ztráta letadla Iljušin-20, z které ruské ministerstvo obrany obvinilo Izrael, byl "řetězec tragických náhodných okolností" a Rusko bude reagovat "dodatečnými bezpečnostními opatřeními pro naše vojáky a infrastrukturu" 

Aktualizace:

Rusko: Ruské vojenské letadlo s 15 lidmi na palubě bylo sestřeleno syrskou protileteckou obranou

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že izraelští piloti záměrně učinili ruské letadlo terčem syrské protiletecké obrany

Podle prohlášení ruského ministerstva obrany  použili piloti izraelských stihaček ruské letadlo jako štítu, zpoza kterého útočili raketami na Asadovy cíle v provincii Latakia, čímž se ruské letadlo dostalo pod palbu Asadovy protiletecké obrany.

Izrael provádí na syrském území desítky leteckých útoků, jejichž cílem je zabránit Íránu, aby se v Sýrii vojensky etabloval.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Tohle by mohlo být špatné, varuje Alec Luhn. Ruská státní média informují, že se v Sýrii pohřešuje letadlo se 14 ruskými vojáky na palubě  během izraelských leteckých úderů a po odpálení rakety s plochou dráhou letu z francouzské válečné lodi.


Rozhovory Britských listů jako audio podcasty - můžete je poslouchat kdekoliv

18. 9. 2018

čas čtení 1 minuta


Vážení čtenáři,

od dubna 2015 vysíláme na přání Regionální televize každý pátek v této televizi náš patnáctiminutový Rozhovor Britských listů, zároveň je zveřejujeme v samotných Britských listech a na YouTube jsme z nich vytvořili samostatný kanál.

Rozhovorů Britských listů je už více než 180 a většina z nich je nadčasová. Jsme hrdi na to, že se nám podařilo za ty tři a půl roku vytvořit databázi opravdu zajímavých materiálů, mapujících systematicky poměry v České republice, často se věnujících podnětným tématům a zajímavým lidem, které běžná média ignorují.

Chceme, aby byly tyto rozhovory šíře k dispozici ke stažení jako audio podcasty, tak jsme vám k tomu vytvořili speciální stránku. Můžete si je nyní stáhnout jako mp trojky  a poslouchat je na mobilu kdekoliv.


Najdete ji také v pravém sloupci každého vydání Britských listů

Vaše redakce

Evropští diplomaté: Británie na poslední chvíli před katastrofou brexitu bez dohody couvne

18. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

 

Odchod Velké Británie z EU bez dohody by byl pro tuto zemi tak katastrofální, že britská vláda pohlédne do té propasti a pak změní svůj postoj, konstatují evropští diplomaté přčed nadcházejícím summitem EU v Salzburku.

Evropští diplomaté varují, že Theresa Mayová stále ještě musí učinit podstatné ústupky, má-li být ohledně brexitu dosaženo dohody.

Realizací brexitu Británie plní vůli mrtvých důchodců

18. 9. 2018

čas čtení 2 minuty


Začátkem příštího roku se Británie promění z probrexitové země v antibrexitovou zemi. I kdyby žádný volič od doby referenda o brexitu v červnu 2016 nezměnil svůj názor, pro brexit v Británii hlasovali tehdy převážně důchodci a hlasování bylo těsné, 52 procent hlasujících pro brexit, 48 procent hlasujících proti němu. Mladí Britové drtivou většinou hlasovali pro setrvání Británie v EU.

Probrexitoví důchodci mezitím zemřeli. Británie realizací brexitu plní vůli mrtvých starců.

Cynické lži Evropské unie, které podporuje i Hamáček. Finančně.

18. 9. 2018

čas čtení 1 minuta


Instituce OSN , Úřad OSN pro uprchlíky, Úřad OSN pro migraci, Úřad OSN pro lidská práva a dokonce i Komise Evropské unie potvrzují, že Libye není bezpečnou zemí pro návrat migrantů a uprchlíků. Přesto však před salzburským summitem EU tvrdí stále ještě - lživě - Rada Evropy, že libyjské pobřežní stráže "zachraňují" lidi (tedy předávají je zpět pašerákům).
"Podpora EU pro libyjské pobřežní stráže se vyplácí", tvrdí - lživě - infografika Rady EU. Nikoliv pro osoby, vězněné za děsivých podmínek a bez přístupu k ochraně.


AfD: Pozor! Vaši zlatou rybku ohrožují muslimští imigranti!!

18. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

 
Realita napodobuje satiru. Andrew Stroehlein vydal dnes dopoledne několik tweetů, překlad viz níže, v nichž se ironicky posmívá ultrapravičákům, že tvrdí, že muslimští imigranti ohrozí vaši zlatou rybku. Když to psal, netušil, že německá populistická strana Alternative fuer Deutschland skutečně takové varování vydala!! 
Stroehleinův předchozí text:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
24931