16637

Pozor na umělé vytváření kauzálních příčin. Neexistují přesvědčivé důkazy, že oxfordská vakcína způsobuje krevní chuchvalce

15. 3. 2021

čas čtení 6 minutČeská média ohrožují životy neodpovědným a bezpodstatným vyvoláváním strachu opakovaným poukazem na úmrtí jedné osoby na Slovensku. Vyvoláváním nesmyslných pochyb o vakcínách však zemře daleko více lidí. Česká média mají krev na rukou.

Lidé mají přirozenou tendenci vyhledávat v datech přičinné vzorce. Avšak měli bychom si dávat pozor, abychom příčinné vazby nevytvářeli tam, kde neexistují, píše britský statistik profesor David Spiegelhalter, předseda Wintonova střediska pro komunikaci rizika a důkazů v Cambridgi.


Určité pochybnosti o nových vakcínách jsou pochopitelné a podezřelé reakce se musejí vyšetřit. Avšak v nynější situaci musíme uvažovat pomalu, stejně jako rychle, a odmítnout vytváření příčinných vazeb mezi událostmi, které zřejmě příčinně nijak spojené nejsou.

Jak zdůraznil náměstek hlavního irského vládního zdravotníka Ronan Glynn poté, co Irsko suspendovalo používání oxfordské vakcíny, neexistují žádné důkazy, že ta vakcína vyvolává srážlivost krve. Je běžným lidským zvykem vytvářet příčinné vazby mezi různými událostmi, i když neexistují: umyjeme si auto a hned druhý den ho pokálí pták. Typické. Nebo vážněji: někdo je diagnostikován na autismus poté, co byl očkován vakcínou MMR, a tak lidé předpokládají příčinnou vazbu, i když taková vazba neexistuje. A nyní, když trpí lidé krevními chuchvalci po očkování proti koronaviru, vede to k znepokojení, že ta vakcína ty krevní chuchvalce způsobuje.

 16518

Průběžné zpravodajství:

AstraZeneca: Analýza 17 milionů očkovaných osob dokazuje, že neexistuje zvýšené riziko krevních chuchvalců

15. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 

V neděli 14.3  bylo v ČR zaznamenáno dalších  3291 nových denních nákaz. (O víkendu systémy v ČR nefungují.) V ČR do 14.3. zemřelo  23 379 lidí, to je denní nárůst o 153 mrtvých.   V nemocnicích je 8362 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 402 420 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V neděli 14.3  bylo v ČR očkováno jen 11 199 osob! (Zdravotníci jedou na chatu.) Ukončeno bylo očkování jen  u 672 osob! Celkem je vykázáno 1 081 907 očkovaných dávek. Tolik dávek se v Británii proočkuje za dva dny. Pro srovnání: V Británii bylo v neděl 14.3. očkováno 512 108 lidí. Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 36,2 procent obyvatelstva.

- Profesor Andrew Pollard, ředitel vakcinační skupiny na Oxfordské univerzitě, řekl v pondělí v britském rozhlase, že neexistují žádné důkazy, že by vakcína Oxford/AstraZeneca způsobovala u lidí srážlivost krve. V Británii bylo touto vakcínou očkováno více než 11 milionů lidí a britský regulační úřad pro léky a zdravotní péči MHRA konstatuje "velmi jasně", že nezaznamenal žádnýá nárůst případů krevních chuchvalců. Pollard dodal: "I v normální době se lidem děje spousta věcí a v případě krevních chuchvalců normálně v Británii zaznamenáváme asi 3000 takových případů každý měsíc. Takže když začnete očkovat, k těmto případům stále dochází a je nutno určit, zda to má s tou vakcínou něco společného." Finsko také provedlo velmi pečlivou studii a nezjistilo žádnou příčinnou souvislost. V Evropě nyní znovu dochází k nárůstu infekcí a bez očkovacího programu zemřou během letošního roku další desetitisíce lidí. Musíme vedle sebe postavit obrovské riziko - dokázané riziko umírání na covid - proti datům, které máme od regulačních orgánů, že totiž ohledně srážlivosti krve neexistuje žádný problém.

- Podle firmy AstraZeneca došlo k 15 případům trombózy hlubokých žil a k 22 případů plicní embolie mezi více než 17 miliony lidí očkovaných touto vakcínou v EU a v Británii. K trombóze dochází, když vznikne krevní chuchvalec v žilách dolní části nohou, ve stehnech, v pánvi či v paži. Když se takový krevní chuchvalec utrhne může zablokovat dodávku krve do tělesného orgánu. Nejlepším způsobem jak se vyhnout srážlivosti krve je dodržovat zdravou tělesnou váhu, být fyzicky aktivní, a pít dostatek vody, nekouřit a nesedět dlouho.

- Thajsko začne znovu používat vakcínu AstraZeneca.

Předchozí průběžné zpravodajství ZDE

Rozhovor Britských listů 371. Koronavirus: Proč to umírání české společnosti nevadí?

12. 3. 2021

čas čtení 1 minutaNad podivným přístupem české společnosti ke koronavirové pandemii se pozastavují v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík a kritik Petr Fischer. Ten nedávno upozornil v eseji publikované na Novinkách na studii historika Jana Tesaře, zabývající se českými krizemi: Tesař argumentuje, že Češi mají problém věnovat se masarykovské systematické drobné práci a v krizích propadají teatrálním představením, v nichž se sami prezentují jako výjimečné jedničky, ale jaké jsou věci ve skutečnosti, to nejsou schopni vnímat. K tomu v ČR ještě přistupuje obrovský vliv dezinformací a kolaps práce sdělovacích prostředků, které z komerčních důvodů nesmyslně vyvolávají emoce, namísto toho, aby věcně informovaly. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 12. března 2021.


30720

ODS klesá na úroveň malé strany ve srovnání se sněhovou koulí pirátů a STAN

15. 3. 2021 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Kdo by to byl kdy řekl, že hnutí STAN bude mít samo téměř stejnou podporu veřejnosti jako ODS a TOP09 dohromady? V Otázkách V. Moravce byla zveřejněna čerstvá data ve dvou verzích: jednak data pro samostatné strany, jednak data pro koalice. STAN má 13%, ODS 9,5% a TOP09 5,5%. Růst STAN přitom prý, podle téhož výzkumu, lze připsat odchodu voličů, těch mladších, od Ano právě ke STAN.

Že budou voliči odcházet od Ano ke STAN, by mne nikdy nenapadlo. Ano je nyní už jen na 20,5%
(ještě v září to bylo 27,5%), piráti vedou s 22% a stávají se podle těchto dat nejsilnější stranou v ČR. V koalici s hnutím STAN pak mají 34%. Pokud by si voliči vybírali mezi koalicemi, Ano získá 22%, bylo by tak na druhém místě, a koalice Spolu (ODS, TOP09 a KDU-ČSL) by následovala na třetím místě se 17,5%. SPD se pohybuje kolem 10-11%, ČSSD a KSČM jsou kolem 5%.

 16521

Česká republika není pracovní tábor

15. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

 


Dovolujeme si vás pozvat na tiskovou konferenci iniciativy Zastavme covid, společně a spravedlivě.

Tisková konference se uskuteční v úterý 16. března v 17:30 před Ministerstvem průmyslu a obchodu v rámci akce Chraňme životy - zastavme průmysl II, kterou iniciativa pořádá.

Na tiskové konferenci bude iniciativa reagovat na skandální výroky ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, které zazněly v televizním pořadu Máte slovo vysílaném ve čtvrtek 11. března. Představeny budou také další požadavky iniciativy.

Na akci budou moci lidé zapálit svíčku za oběti pandemie a podepsat prohlášení iniciativy, jehož hlavním cílem je uzavření zbytných průmyslových podniků a apel na spravedlivé sdílení sociálních důsledků pandemie. Celé znění prohlášení je k dispozici na webu www.spolecneproticovidu.cz


Mluvčí

Jan Májíček
 

Michaela Hadravová
 

media@spolecneproticovidu.cz
Twitter: @ZastavmeCovid
Facebook: https://www.facebook.com/spolecneproticovidu

V Londýně se konala v neděli velká demonstrace proti policejnímu zásahu proti vigílii za zavražděnou Sarah Everardovou

14. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

"Chraňte ženy, ne sochy!"

;

Více než tisíc lidí se v neděli na náměstí u Dolní sněmovny v Londýně účastnilo demonstrace protestující proti brutálnímu zásahu londýnské policie proti sobotní vigilii za policistou zavražděnou třiatřicetiletou dívkou Sarah Everardovou. Policie tentokrát nezasáhla.

Demonstranti požadovali rezignaci velitelky londýnské Metropolitní policie Cressidy Dickové a zrušení pondělního parlamentního jednání o novém policejním zákoně, který má - neuvěřitelně kontroverzně - kriminalizovat všechny demonstrace, které by někoho "rušily" hlukem nebo někoho "vážně rozladily". Za takové "vážné rozladění" mohou být podle návrhu nového policejního zákona demonstranti odsouzeni až na 10 let do vězení:

Martin Davies: Deset let ve vězení na způsobení "vážného rozladění" na demonstraci? Tento návrh zákona zlikviduje všechny protesty a demonstrace, pokud ho poslanci v pondělí neodmítnou nebo nepozmění.


 16791

Anglie se už opravdu zbláznila

13. 3. 2021

čas čtení 9 minut

Paul Johnson (viz výše): Takže, Cressido Dicková (velitelko londýnské policie), tohle vysvětlete. Takže Priti Patel (ministryně vnitra), sdělte nám svůj názor. A Borisi Johnsone: Co k tomu máte co říci?

Andrew Stroehlein: Rolí policie je nás chránit. Ne na nás útočit. A ještě horší věci... Jestliže policie nedokáže plnit tuto naprosto základní funkci, k čemu je?

Po rozsáhlých protestech proti násilí vůči ženám nám londýnská policie vytvořila tuto scénu:


V sobotu večer londýnská policie násilně zaútočila na skupinu žen, které na Clapham Common přišly poctít památku třiatřicetileté dívky Sarah Everadové, kterou před deseti dny zavraždil policista!

Policie z důvodů koronavirové pandemie shromáždění zakázala, ženy se na Clapham Common však přesto sešly. Na zakázané shromáždění přišla v sobotu odpoledne i Kate, manželka prince Williama, vévodkyně z Cambridge (video).  Po zákazu shromáždění zahájily jeho organizátorky z organizace Reclaim These Streets (Převezměme ty ulice) crowdfundingovou kampaň a během jediného dne se pro ně vybralo půl milionu liber (15 milionů Kč).

K uctění památky zavražděné Sarah Everardové došlo v sobotu večer v mnoha britských městech. V Glasgow, v Nottinghamu, v Birminghamu, v Bristolu. V těchto městech policie nezasáhla. V Londýně ano.  Organizátorky původního protestu, který požaduje bezpečnost na ulicích pro ženy, po jeho zákazu apelovaly na veřejnost, aby v 21.30 v sobotu večer, v dobu, kdy byla Everardová unesena, zapálily před svým domem svíčku. Udělal to i Boris Johnson.Politikové i veřejnost ostře kritizují naprosto necitlivý zásah policie:

 16510

Navzdory korupčním skandálům a neuvěřitelné nekompetenci, Boris Johnson je nyní u Angličanů nesmírně populární

15. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Poté, co Boris Johnson během jara tleskal každý čtvrtek ve 20 hodin na počet pracovníkům státního zdravotnictví za jejich boj proti covidu, když minulý týden zveřejnila jeho vláda svůj nový státní rozpočet, poskytl zdravotním sestrám jen 1 procentní zvýšení platu, což je nižší než inflace, takže jim plat snížil. Tento děsivý spektákl je o to výraznější ve srovnání s 37 miliardami liber (1110 miliard Kč), kteroužto částku Johnson vyplýtval nefunkčním testovacím a trasovacím systémem, do jehož čela jmenoval svou kamarádku Dido Harding.

 16637

Do roku 2025 - 51 milionů mrtvých na covid?

14. 3. 2021

čas čtení 5 minut

 

Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch předvídá  ohledne covidu chmurnou budoucnost: 

 

11. března 2025: V den pátého výročí okamžiku, kdy Světová zdravotnická organizace vyhlásila vznik covidu-19 jako pandemii, se konají vzpomínkové akce po celém světě na památku úmrtí více než 51 milionů lidí...

V den 1. výročí, v roce 2021, dokdy zemřelo "jen" 2,6 milionů osob, si mnoho lidí myslelo, že už vidí světlo na konci tunelu...

Farmaceutické firmy vyvinuly vakcíny v rekordním čase - za pomoci mnoha miliard z veřejných fondů - a někteří lidé už byli do roka očkováni. Mnohým lidem se to zdálo jako pozoruhodný úspěch.

 16794

Schmittianismus, poslední stadium ultralevičákismu

15. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

9. listopadu 2019 zveřejnil Guardian rozhovor Sophie Zeldinové-O'Neillové s vlastním ekonomickým redaktorem Larrym Elliottem. Elliott vysvětlil, že podporuje brexit, protože "Evropská unie je neoliberální projekt". Na to ale už 14. listopadu odmítavě zareagovali Charlie Mason a Richard Middleton. Sice s Elliottem souhlasili, že EU je neoliberální - avšak brexitéři jsou podle nich ještě neoliberálnější, takže je vlastně chyba podporovat odchod z Unie.

 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

 16788

Nevypadalo to hezky, tak jsme minulost smazali

13. 3. 2021 / Jiří Hlavenka

čas čtení 3 minuty


Každý den přináší nové vrcholy a nové propasti; tohle je Mariánský příkop. Tam nahoře zjistili, že se prudce stoupající křivku osob s aktuálně prokázaným Covidem není fakt nejlepší vizitkou jejich vládnutí, i rozhodli se, že čísla přestanou publikovat a graf smažou o měsíc zpětně, do období, kdy to nevypadalo tak zle.

Tím že minulost vymažeme, způsobíme, že se nikdy nestala, historie Covidu se zastavila na datu 12. února a co bude dál, to nějak budeme došolíchávat. Ostatně čísla s měsíčním zpožděním už nikoho zajímat nebudou a jsou nám užitečná jak mrtvému zimník.

Zemřela Lina Vaculíková, švagrová Ludvíka Vaculíka

13. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

Ve čtvrtek 11. března 2021 zemřela v jižních Čechách paní Lina Vaculíková-Gvenetadze (86), elektroinženýr a manželka Emila Vaculíka, bratra spisovatele Ludvíka Vaculíka. Před časem se svým manželem publikovali významnou elektroinženýrskou publikaci, o níž mj. hovoříme jednom z dvou  nedávných Rozhovorů Britských listů.

Paní Vaculíková v nich nesmírně zajímavě hovořila o kulturní situaci v pražském literárním prostředí v době liberálních šedesátých a pak normalizačních sedmdesátých a osmdesátých let, stejně jako o době, kdy studovala na inženýra ve stalinském Rusku. Čest její památce!

Rozhovor Britských listů 242. Zachovat svobodu ducha

Jak se žilo v Československu od šedesátých let gruzínské inženýrce Lině Gvenetadze, která si vzala bratra spisovatele Ludvíka Vaculíka, žila v Praze ve společnosti liberálních spisovatelů s Ivanem Klímou a Alexandrem Klimentem, a pak v sedmdesátých letech jako přibuzná "nepřítele národa".Rozhovor Britských listů 241. Byla jsem kosmopolitní zločinec v poststalinském Rusku

Jaké to bylo být Gruzínka a studovat technologii v Leningradě v padesátých letech? Jan Čulík hovoří s inženýrkou Linou Gvenetadze, odbornicí na elektroniku a švagrovou nedávno zemřelého spisovatele Ludvíka Vaculíka, o jejích zkušenostech ze studia v poststalinském Sovětském svazu, o životě v Gruzii a o tom, jak se seznámila se svým budoucím manželem Emilem Vaculíkem a jak se dostala do Československa.

Průběžné zpravodajství:

Třetí vlna covidu postihuje Evropu

14. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

V sobotu 13.3.  bylo v ČR zaznamenáno dalších  6 914 nových denních nákaz. (O víkendu systémy v ČR nefungují.) V ČR do 13. 3. zemřelo  23 226 lidí, to je denní nárůst o 143 mrtvých.   V nemocnicích je 8365 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 399 078 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Počet očkovaných v ČR je stále strašně malý. V sobotu 13.3.  bylo v ČR očkováno jen 16,409 osob! Ukončeno bylo očkování jen  u 1249 osob! Celkem je vykázáno 1 068 683 očkovaných dávek. Pro srovnání: V Británii bylo v sobotu 13.3. očkováno 369 578 lidí. Celkem je v Británii první vakcínou proočkováno 35,5 procent obyvatelstva.

- Británie v neděli registrovala 4618 nových denních nákaz a 52 denních úmrtí. Má ovšem šestkrát více obyvatel než ČR, která v sobotu registrovala 6914 denních nákaz a 143 úmrtí.

- Šéf britské Labouristické strany Keir Starmer (58) byl očkován na covid.

- Brazilský ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello bude odstraněn z funkce, oznámila Bolsonarova vláda. 

Rozhovor Britských listů 366. Chtějí v ČR skutečně vyvraždit všechny starší lidi?

23. 2. 2021

čas čtení < 1 minutaO neuvěřitelně katastrofální koronavirové situaci v ČR a neschopnosti a nečinnosti českých úřadů hovoří Jan Čulík s imunologem Václavem Hořejším. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 24. února 2021.

 16789

Kauza Cuomo: Případová studie ideologické zaslepenosti v pandemii

13. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.

Demokratický guvernér státu New York Andrew Cuomo čelí impeachmentu - a řada zákonodárců jeho strany jej vyzvala k rezignaci. Avšak stejně důležité, jako je vědět, proč se nyní Demokraté od Cuoma distancují, je všimnout si i toho, proč to neudělali už dávno - a z mnohem vážnějších důvodů.

30714

Český neoliberální experiment za jeden rok připravil o život víc lidí než komunistický režim

12. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Domnívám se, že už dále nemá cenu chodit okolo horké kaše: česká mutace neoliberalismu, konkrétně thatcherismu, jež u nás byla s velkou pompou zaváděna v 90. letech Václavem Klausem a jeho kumpány, nese shnilé ovoce v podobě tisíců zmařených lidských životů. Ani tolikrát zlořečený komunistický režim trvající dlouhých 41 let nedokázal připravit o život tolik lidí jako český neoliberální experiment za jeden pouhý rok.

 16637

Průběžné zpravodajství:

Británie nabídne do Velikonoc očkování všem lidem nad 40

13. 3. 2021

čas čtení 6 minut

 

Situace v ČR se nelepší.  V pátek 12.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších 14 920 nových denních nákaz. V ČR do 12. 3. zemřelo  23 083 lidí, to je denní nárůst o 218 mrtvých.   V nemocnicích je 8742 lidí, to je nárůst o 67 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 392 108 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Globální počet úmrtí na milion obyvatel za posledních 7 dní:


Počet očkovaných v ČR mírně stoupá, ale stále je to strašně málo. V pátek 12.3.  bylo v ČR očkováno 40 807 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 6968 osob. Celkem je vykázáno 1 049 108 očkovaných dávek.

Boris Cvek na Facebooku:

Titulní strana dnešních LN: reportér LN jako dobrovolník podává zprávu o umírání na covid v nemocnicích, to je hlavní téma. Pak sociolog Buchtík tvrdí, že pokud se čísla nákazy nezlepší do Velikonoc, můžeme být zavření celé léto - včetně možnosti cestovat po ČR. Titulek zní: "Velikonoce rozhodnou, jaké nás čeká léto". Zajímalo by mne, jaká je na to odborná shoda, že zrovna Velikonoce a ne třeba první máj nebo svatý Jan. Ale Buchtík má jistě pravdu, když v článku, ještě na titulní straně, odmítá, že by krize byla nějakou příležitostí - a když tvrdí, že pro většinu lidí jde o zoufalý boj, aby ztratili co nejméně. A podle mne hodně lidí prostě už rezignovalo, hlavně ti nejslabší, sociálně vyloučení, kam padá stále více lidí. A zlatý hřeb titulní stránky je vlevo dole: "Hřebíček proti covidu? Spíš babská rada". Bohužel s postupem zoufalství a psychického rozkladu budou lidi věřit čemukoli. Není to nic nového. Vím o jedné ženě, zdravotní sestře naprosto materialistického založení, která v době hluboké normalizace v 80. letech šla na hřbitov o půlnoci (!) sbírat nějaké byliny, protože věřila, že by jí to mohlo pomoci proti termínální rakovině. Podívejte se, jak fungují mnozí léčitelé. To je stará věc.

Kocourkov:

 

Míra očkování v ČR je stále otřesně nízká:

V Česku se nyní očkují především zdravotníci a senioři. Podle Blatného dostalo minimálně jednu dávku očkování přes 55 procent lidí nad 80 let. Přednostně jsou očkováni také zdravotníci, podle Blatného očkování dostalo přes 60 procent lékařů. V případě lékařů, kteří pracují v akutní lůžkové péči, má očkování zhruba 72 procent z nich. ZDE

- Světová zdravotnická organizace zdůrazňuje, že není důvod proč suspendovat očkování vakcínou firmu AstraZeneca. Neexistuje žádná příčinná vazba mezi vakcínou a případy srážlivosti krve u několika očkovaných pacientů.

- Analýza bezpečnostních dat z více než 17 milionů dávek vakcíny nezjistila žádné důkazy, které by spojovaly vakcínu AstraZeneca s rizikem pulmonárního embolismu, trombózy žil anebo trombocytopenie, konstatoval její výrobce.

- Itále bude očkovat 500 000 lidí denně. 

 16782

Británie bude v den 1. výročí lockdownu držet minutu ticha. Bude to den kontemplace

13. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Den 23. března 2021 bude v Británii "celonárodním dnem reflexe" a vzpomínání na více než 125 000 lidí, kteří během koronavirové pandemie zemřeli.

Charitativní organizace a politikové chtějí, aby lidé v poledne 23. března dodrželi minutu ticha a spojili se s někým, o kom vědí, že truchlí.

Organizátoři vzpomínkové akce, mezi nimiž je britský Červený kříž, Marie Curie, Nadace zavražděné labouristické poslankyně Jo Coxové a Královská dobrovolnická služba, uvádějí, že po minutě ticha v poledna budou od 12.01 vyzvánět zvony a významné budovy v zemi budou od 20. hodiny osvětleny.

V České republice prosazuje podobnou akci publicista Petr Pospíchal, na den, kdy před rokem, dne 22. března 2020, zemřela v ČR první oběť koronaviru:Tyto organizace doufají, že bude tento den připomínán každoročně a že se budou konat další komunitní akce, jako virtuální kontemplativní shromáždění, rozsvěcování svíček na prahu domů a vázání žlutých pásek kolem stromů.

Akci podporují čelní britští politikové, včetně premiéra Johnsona a šéfa labouristické opozice Starmera.

 16637

Dlouhý covid postihuje pětkrát častěji ženy než muže

13. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 
Ženy v produktivním věku hospitalizované s covidem se stávají obětí dlouhého covidu pětkrát častěji než muži v téže věkové skupině, zjistila vědecká skupina britské vlády SAGE.

Z předběžného výzkumu vyplývá, že ženy pod 50 let informují o nové invaliditě pětkrát častěji než muži pod padesát let. Šestkrát častěji než muži trpí dýchavičností a dvakrát častěji než muži trpí až 11 měsíců po odchodu z nemocnice únavovým syndromem.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

 16731

Británie v lednu 2021 zaznamenala kvůli brexitu čtyřicetiprocentní pokles svého vývozu do EU

13. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Množství dokumentace, potřebné nyní k vývozu zásilky z Británie do EU

Britští vývozci jsou drasticky postiženi brexitem. Johnsonova "dohoda o brexitu" proměnila britské přístavy v chaos a způsobila, že britský vývoz do EU v lednu poklesl o 40,7 procent. Vzhledem k tomu, že 40 procent celkového vývozu Velké Británie je do EU, znamená to pokles celkového britského vývozu o skoro 20 procent. Je to katastrofa. Britský vývoz do EU poklesl v lednu 2021 o 5,6 miliard liber (168 miliard Kč).

Dovoz do Británie z EU poklesl o 28,8 procent, tedy o 6,6 miliard liber (198 miliard Kč).

Rozhovor Britských listů 365. Koronavirus: Vás léčit nebudeme, protože tu máme potřebnější

18. 2. 2021

čas čtení 1 minutaČeská republika se opět dostala do palcových titulků mezinárodního tisku. V ČR je s vážným covidem hospitalizován rekordní počet lidí, píše list Guardian. Situace se skutečně drasticky zhoršuje. Nemocnice jsou přehlceny a lékaři rozhodují, kdo smí dál žít a kdo musí zemřít. Přitom mnoho lidí nebere covid-19 vážně. Nedodržují karanténní opatření "na protest proti Babišovi". Jenže Babiš pandemii nevlastní. Dodržujte karanténní opatření, nechcete-li zemřít. Rozhovor Jana Čulíka s Bohumilem Kartousem v nyní už opravdu kritické situaci v ČR se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 19. února 2021.  16781

Bolsonaro vyhrožuje: „V Brazílii je velmi snadné vytvořit diktaturu, stačí mi, abych použil svou propisku“

12. 3. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 4 minuty

 

Brazilský prezident Jair Bolsonaro je zoufalý, že byla obnovena Lulova politická práva, a zároveň i z toho, že je považován v boji proti covidu-19 za největšího světového páriu. Proto vyslovil ve svém televizním projevu učinil mnoho hrozeb. „Jsem proti tomuto lockdownu, zlobím se, možná je načase, abych převzal kontrolu, protože uzamčení země zabije víc lidí než pandemie,“ řekl a dodal, že „já jsem ten, kdo je velitelem ozbrojených sil a nedovolím jim, aby pomáhal při lockdownu, vlastně jich mohu použít k jeho zrušení“.

 16540

"Neoliberální" Babiš, čili účelový fackovací panák levičáckého radikalismu

12. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Foto: Wikimedia Commons. Licence Attribution-ShareAlike 4.0 International.

Česká republika se právě ocitá na tapetě Evropské komise kvůli masivnímu protekcionismu v oblasti trhu s potravinami - klíčové oblasti podnikání Andreje Babiše. Proti zákonu o povinném podílu "českých" potravin v prodejnách se výrazně vymezují opoziční Piráti, kteří také aktivně pátrají po možných dopadech chystaného zákona na mezinárodní reputaci ČR.
Věcně vzato, jestli je v tomto státě vůbec někdo "neoliberální", jsou to už spíše Piráti - rozhodně nikoliv vládnoucí koalice středové strany monopolistického oligarchy a defenzivním nacionalismem nakažených národních socialistů.

 16768

Evropská města v důsledku pandemie investují obrovské prostředky do budování cyklotras. Co Praha?

12. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

 

Ve čtvrtek 11.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších 11 083 nových denních nákaz. V ČR do 11. 3. zemřelo  22 865 lidí, to je denní nárůst o 240 mrtvých.   V nemocnicích je 8675 lidí.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 376 998 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.


- V důsledku koronavirové krize investovala evropská města v  roce 2020 do cyklotras miliardu euro. Vytvořila nejméně 1000 km cyklotras. Cyklotrasy vznikají v Barceloně, v Milánu, v Paříži, v Lisabonu, v Londýně. V průzkumu z 21 evropských měst uvedlo 64 procent respondentů, že se po pandemii nechtějí vrátit k předcovidové míře znečištění vzduchu automobilismem, které v mnoha městech porušuje zákon. Tři čtvrtiny obyvatel je ochotno předat veřejný prostor od automobilům jízdním kolům ZDE

 16637

Evropská léková agentura: Vakcína AstraZeneca se může dál používat

12. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Několik zemí suspendovalo očkování vakcínou Oxfordské univerzity a firmy AstraZeneca, avšak evropský regulační orgán konstatoval, že její účinnost a prospěch očkování daleko přesahují jakákoliv možná rizika.

Evropská léková agentura konstatovala, že vakcínu AstraZeneca/Oxford proti COVIDu lze dále používat během vyšetřování případů, kdy se u pacientů utvořily krevní chuchvalce, které přiměly několik evropských zemí suspendovat užívání této vakcíny, než budou případy vyšetřeny.

 16780

Francie mění politiku pomoci Africe

12. 3. 2021

čas čtení 2 minuty

Foto: Wikimedia Commons.


Francie se snaží reformovat svou politiku pomoci poskytované Africe - tak aby ji učinila současně štědřejší a účinněji cílenou. Rozhodla se tak v rámci strategie, jak čelit rostoucímu geopolitickému vlivu Číny, informuje Grégoire Sauvage.

Incredible amounts of sexual grooming of underage children in the Czech Republic

12. 3. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

On Wednesday 10th March, 2021, Czech public service television broadcast a TV premiere of  a shocking feature documentary entitled Caught in the Net (2020), directed by the well-known film maker Vít Klusák and  radio journalist Barbora Chalupová. The film highlighted a serious problem of online sexual grooming of under-age girls and boys by a large number of men in the Czech Republic.

The parents of 60 per cent of Czech children do not limit the amount of time their children are free to spend online.

41 per cent of Czech children have confirmed that they have received pornographic images via the internet.

50 per cent of Czech children chat online with strangers.

The film Caught In the Net has carried out an experiment. Its producers published an advertisment for grown-up women who look under-age, actresses, who would be willing to pretend that they were 12 years of age and who would be willing, under the watchful eyes of film cameras, to create their own profiles on social networks and to wait to be contacted by members of the public.

Rozhovor Britských listů 369.
Z každých 10 000 nakažených
umírá 200 lidí

4. 3. 2021

čas čtení 1 minutaVíme stoprocentně, že zemřou, ale nevíme, kdo z těch 10 000 to bude. Ti lidé tu teď s námi jsou a do čtrnácti dnů budou mrtví. Měli bychom pro 21 000 obětí pandemie v ČR něco udělat. Petr Pospíchal, novinář a signatář Charty 77, s kolegy apeluje na veřejnost, abychom v pondělí 22. března, kdy před rokem zemřela v Česku první oběť covidu-19, drželi minutu ticha za oběti pandemie. Měly by na věžích kostelů zvonit zvony. Jan Čulík hovoří s Petrem Pospíchalem o tom, jak se Česká republika srovnává s nynější morovou ranou a o tom, že bude po ukončení pandemie státní a ekonomický systém v České republice nezbytné pozměnit. Konec konců se o nutnosti změn, které odhalila pandemie po celém světě, nyní mluví všude. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. března 2021.

Rozhovor Britských listů 367. Uzavřete montovny, nebo bude apokalypsa

25. 2. 2021

čas čtení 1 minuta"Montovny, to je součást českého náboženství, tak jako v Polsku jsou to kostely, na které nemůže nikdo sáhnout, tak v Česku se zdá, že jsou to montovny. Škoda, že neexistuje mistrovství světa v tom, proč něco nelze udělat, protože v tom by Češi určitě vyhráli."

Jan Čulík mluví s matematikem a dramatikem Reném Levinským z CERGE-EI o stále se zhoršující apokalyptické koronavirové situaci v České republice. Vyhlídky jsou opravdu chmurné: Vláda jedná nekompetentně pokud jde o lockdown i o očkování. Co teď? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. února 2021.

 16778

Mají-li se ženy cítit bezpečně ve veřejném prostoru, chování mužů se musí změnit

12. 3. 2021

čas čtení 5 minut

 

Únos a vražda třiatřicetileté Angličanky Sarah Everardsové zdůraznila obavy, které mnoho žen pravidelně pociťuje ve veřejném prostoru

Všimli jste si, v kolika českých filmech je žena zmlácená nebo podrobená jiné formě násilí (Amy Mackinnon, před lety, studentka českých studií v Glasgow)

"Máme opravdu plné zuby toho, že neustále musíme jednat tak, abychom se vyhnuli násilí. A že musíme každý den pořád hodnotit každý svůj obyčejný krok, jestli to není riskantní, každou hodinu svého života." Poslankyně Rosie Duffield ve čtvrtek 11. března v Dolní sněmovně.


Mnoho žen na mých sociálních sítích je zděšeno, že se totéž mohlo stát i jim, píše Rachel Hewitt. Je zapotřebí politického řešení k neutralizaci pokusů mužů vyhradit si veřejný prostor výhradně pro sebe.

V americkém průzkumu z roku 2008 konstatovalo 99 procent z dotazovaných 811 žen, že zažily šikanu v ulicích, většinou od mužů. Kdykoliv jdu běhat, málokdy uběhne týden, abych nemusela poslouchat náhodné muže jdoucí po ulicích, jak na mě posměšně křičí. Ráda běhám, ale je to spojeno se strachem.

 16415

Evropská léková agentura: Obavy o stabilitu některých vakcín?

12. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

Dokumenty, které unikly z Evropské lékové agentury (EMA) po kybernetickém útoku v prosinci ukazují, že rané komerční šarže vakcíny Pfizer-BioNTech vykazovaly menší než očekávanou úroveň intaktních molekul mRNA, uvádí článek v časopise British Medical Journal.

 16447

Zbavíme se někdy koronaviru?

12. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

Nikdo to neví s jistotou. Vědci si myslí, že virus, který způsobuje COVID-19, s námi může zůstat dekády i déle, ale to neznamená, že by dál představoval stejnou hrozbu, upozorňuje Christina Larsonová.

 16779

Sobectví a násilí není mužné

12. 3. 2021 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

V londýnské čtvrti Clapham byla tento týden unesena, pohlavně zneužita a usmrcena třiatřicetiletá dívka. Policie zatkla a vyslýchá kvůli podezření z této vraždy jednoho londýnského policistu, příslušníka diplomatického sboru londýnské Metropolitní policie (sboru, který hlídá velvyslanectví, atd.)

Zavražděná dívka Sarah Everard:


Vražda dívky vyvolala šokované reakce po celé Británii. Ve čtvrtek v poledne této záležitosti věnoval publicistický pořad britského rozhlasu World at One skoro celé vysílání. Hlavním diskutovaným problémem se stala otázka bezpečnosti ve veřejném prostoru pro ženy a dívky. Stovky žen, političky, komičky, televizní hvězdy i novinářky, svědčí o tom, že se necítí cestou domů večer bezpečné. Jak uvedl jeden vysoký policista, "násilí není mužné". Kritizována byla - posléze stažená - výzva policie, aby si ženy na ulici ve večerních hodinách dávaly pozor a nevycházely ven. Proč si mají dávat pozor ženy? Ona je to jejich vina? Zmíněný policista v tom publicistickém pořadu vyjádřil názor, že zákaz vycházení měli dostat spíš muži. Vyrojilo se mnoho komentářů o tom, jak je veřejný prostor pro ženy vlastně nebezpečnou a nepřátelskou oblastí, plně ovládanou muži. K tomu komentář Rachel Hewittové, který shrnujeme na jiném místě.


30097

Berlínský experiment s regulací nájemného po roce kolabuje

12. 3. 2021

čas čtení 4 minuty


"Bojím se o Berlín," říká Rolf Buch, který se narodil a vyrostl v Porýní. Šéf největší evropské firmy s residenčními nemovitostmi Vonovia má za to, že městská politika zastropování nájemného dosáhla velmi málo dobrého, ale způsobila vážné vedlejší škody. I pokud Spolkový ústavní soud v příštích několika měsících prohlásí zastropování nájemného za neústavní, jak mnozí očekávají, Berlín se nevrátí před bod nula. Protesty budou pokračovat, obává se Buch.

 16775

Před schůzkou ústavních ničitelů, aneb Sejdeme se na hřbitově

12. 3. 2021 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

22. března má dojít k Zemanem svolané klíčové schůzce ústavních ničitelů. Na tyto schůzky pravidelně nebývá zván předseda senátu Vystrčil, který se prohřešil tím, že nedostatečně aktivně líbá čínskou zadnici. A to si věru dovolil dost, vzhledem k tomu, co všechno pro Českou republiku dělají útočící čínští hackeři a jak úžasně ji chrání před pandemií nepovolené a neúčinné čínské respirátory.

 16578

O selském rozumu(TM) v době změny.

11. 3. 2021 / Jiří Podhorecký

čas čtení 10 minut

 

Už nějakou chvíli pozoruji mentální figuru, která se šíří napříč společností.  Nejviditelněji internetem a sociálními sítěmi.

Kdykoliv se obnaží nějaké téma, které stojí zato diskutovat, dřív nebo později se objeví proklamátoři, kteří konstatují, že řešením by bylo používat hlavně selský rozum. Ideálně "Zdravý selský rozum". No pochopitelně, jak jinak! Stál by někdo o nějaký nemocný?

 16777

"Je to asi Rom." Město Šumperk z rasistických důvodů odmítlo udělit podnikateli souhlas s užíváním jeho loga

11. 3. 2021

čas čtení < 1 minuta

 

Na komunální úřad města Šumperk se obrátil japonský podnikatel žijící v České republice s žádostí o svolení užívat městské logo. Ing. (!!) Helena Miterková si vůbec nepovšimla, že žadatel má japonské jméno (Takhasi Josida), a protože nalezla v jeho žádosti gramatické chyby, označila ho za Roma a z toho důvodu doporučila užívání městského loga nepovolit. Nikdo v městské radě proti tomuto rasistickému zdůvodnění nic nenamítl a rada města odmítnutí všemi hlasy schválila.

Tak trochu mi to připomnělo český film Vlastníci, kde postavy neustále označují jednu přítomnou osobu za Číňanku, přestože je opakovaně upozorňuje, že je Japonka.

Menšiny to v České republice nemají lehké.

Takhasi Jošida chtěl logo využít na ručně vyráběné dekorační výrobky z cementu, skla a dalších materiálů.

Zdroj: ZDE 

 16773

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Denní počet mrtvých v Brazílii poprvé překonal 2000 osob

11. 3. 2021

čas čtení 4 minuty

ČR bohužel stále vévodí světu v rekordně nejvyšším počtu úmrtí

Ve středu 10.3.  bylo v ČR zaznamenáno dalších neuvěřitelných 14 353 nových denních nákaz. (Pro srovnání: V šestkrát větší Británii by to bylo 86 118 nových denních nákaz. Přitom tam ve středu zaznamenali 5926 nových denních nákaz.)  V ČR do středy 10. 3. zemřelo 22 624 lidí, to je denní nárůst o 239 mrtvých.   V nemocnicích je 8734 lidí, to je nárůst o 116 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 365 724 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Ve středu 10.3.  bylo v ČR očkováno jen 39 793 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 5 536 osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 948,144 dávek.) Pro srovnání: V Británii se ve středu naočkovalo 217 301 osob. Celkem  bylo  v Británii první vakcínou naočkováno už 34,1 procent obyvatel, tedy, 22,8 milionů lidí. V USA bylo očkováno 62,5 milionů osob.

ČR vévodí světu i  v rekordně nejvyšším počtu nových nákaz:
 


- Dnes je tomu přesně rok, co 11. března 2020 Světová zdravotnická organizace oficiální vyhlásila pandemii.

- Vysoce infekční britská varianta koronaviru je o 30 až 100 procent více smrtící než původní varianta.

- Izrael uvádí, že 600 dětí ve věku 12-16 letočkovaných proti covidu nemělo žádné vážnější vedlejší účinky. Izraelské ministerstvo zdravotnictví nechalo očkovat děti trpící nemocemi, které je činí ohrožené covidem. Děti s cystickou fibrózou, která postihuje plíce, však očkovány nebyly. Izrael se bude rozhodovat, zda očkovat proti covidu všechny děti. ZDE 

 16772

Nová publikace o předsmrtných zážitcích - nedokáže vysvětlit nic

11. 3. 2021

čas čtení 8 minut

 
Psychiatr Bruce Greyson hovořil dlouhá desetiletí s lidmi o jejich zážitcích těsně před smrtí - které na poslední chvíli unikli.

Když bylo Greggu Nomeovi 24 let uklouzl a padl do víru pod vodopádem. Začal se topit, voda bušila do jeho těla na písečném dnu řeky. To, co najednou viděl, ho překvapilo. Najednou viděl zářivé scény ze svého dětství, události, které už většinou zapomněl, a pak okamžiky z rané dospělosti. Zážitky byly živé a ostré. Přicházely velkou rychlostí, téměř najednou, ve vlně. A přesto je dokázal zpracovat individuálně. Byl zároveň schopen vnímat všechno kolem sebe: proudění vody, písečné dno řeky, všechno bylo brilantně jasné. "Slyšel a viděl tak dokonale, jako nikdy předtím". A přestože uvízl pod vodou, měl pocit klidu a uvolněnosti. Uvědomil si, že doposud zřejmě musely být jeho smysly tupé, protože teprve nyní dokázal plně chápat svět, možná pravý smysl vesmíru. Nakonec obrazy zmizely. Byla už jen tma a pocit krátké pauzy, jako že se teď něco stane."

Psychiatr Greyson poslouchá takovéto příběhy dlouhá léta. Měsíc poté, co začal studovat v šedesátých letech psychiatrii, mu pacientka řekla, že když byla v bezvědomí na nemocniční posteli, opustila své tělo, a později přesně popsala události, které se odehrávaly v jiné místnosti. To Greysonovi nedávalo smysl.

 16771

Lula je zpět na scéně

11. 3. 2021 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

 
Spojené království a Spojené státy se zastavily, aby sledovaly rozhovor Oprah Winfreyové s princem Harrym a Meghan Marklovou. Rekordní počty diváků (17 milionů v USA, 11 milionů ve Velké Británii, pouze v televizi, s třikrát vyšším počtem přes internet), ale nejsou nic ve srovnání s brazilským prezidentem Lulou,  který svou zemi svým prvním projevem zastavil skoro stoprocentně, poté, co Nejvyšší soud zrušil jeho dvanáctiletý trest odnětí svobody za korupci, čímž se otevřela cesta pro jeho kandidaturu v roce 2022 proti krajně pravicovému křesťanskému fundamentalistovi, bývalému kapitánovi armády Jairu Bolsonarovi - živé vysílání projevu Luize Inácia da Silvy sledovalo 98 milionů lidí.

 16770

"Počítače jsou senzační!" Britské osmdesátníky přiměl koronavirus, aby se dali na internet

11. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

 
Devětasedmdesátiletý Jim Whelan před pandemií počítač skoro vůbec nepoužíval. "Nyní na počítači dělám neuvěřitelné věci," řekl Whelan, bývalý herec z populárního britského televizního seriálu Coronation Street. Před pandemií jezdil po organizacích ve své komunitě a pořádal přednášky o své padesátileté zkušenosti herce.

"Před pandemií jsem ani nevěděl, co je to Powerpoint, a teď sám natáčím čtyřicetiminutové pořady, které posílám organizacím po celé Británii, které chtějí slyšet mé zákulisní drby z natáčení seriálu Coronation Street," vysvětluje. "Je to opravdu neuvěřitelné. Ty pořady si dělám úplně sám, bez režiséra, bez kameramana, bez osvětlovače, bez velkého štábu, s jakým se natáčejí televizní pořady. Dělám to úplně sám, jen na laptopu."

30053

Skutečně je s učiteli v ČR vše v pořádku?

Čtvrtina českých učitelů a více než 40 % českých učitelů do 34 let zřejmě disponuje slabou občanskou gramotností

11. 3. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty


Více než 40 % českých učitelů do 34 let zřejmě disponuje slabou občanskou gramotností. I tak by se dal interpretovat dílčí výsledek z průzkumu provedeného mezi českými učiteli, který agentura Focus provedla pro Jeden svět na školách, komplexní projekt Člověka v tísni.

 16769

Bělorusko: „I ten, kdo je zavřený, má svůj podíl na změně“

11. 3. 2021

čas čtení 7 minut

 

11. března uplynou 4 měsíce ode dne, kdy byl zatčen Mikola Dziadok, běloruský bloger, politický analytik a anarchista – dnes je z něj fakticky zajatec diktátorského režimu Lukašenka. Víme, že běloruské vězení je drsné místo, v němž političtí vězňové zažívají nátlak a útrapy. Právě proto musíme šířit jejich hlasy. Mikolovi se povedlo z vězení odpovědět na otázky jeho kamarádů a spolubojovníků.

-Mikolo, jsi jeden z mála blogerů, kteří se navzdory trestnímu stíhání rozhodli, že zůstanou v Bělorusku. Proč jsi neodjel do zahraničí, jak jsi uvažoval?

30649

Má Úřad vlády ČR svou pobočku na Pražském hradě?

11. 3. 2021 / Miloš Dokulil

čas čtení 3 minuty

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

(Ta dvě úřední místa se vzájemně občas kompetencemi doplňují?)

Prezident České republiky Miloš Zeman je zkušený a obratný politik. Do té posléze teď jmenované funkce se již ve svém prvním funkčním období dostal na základě závažnějšího mandátu, než bylo předtím běžné. K volbě nedošlo v nějakém úzkém sboru k tomu určených politických představitelů občanů státu, ale přímou volbou politicky oprávněnými voliči celého státu. Před rokem 2012 byl prezident ČR volen Parlamentem ČR (ústavně Poslaneckou sněmovnou a Senátem); roku 2013 a 2017 ta celostátně na všechny k tomu oprávněné občany rozšířená volba byla takto nově uskutečněna jako volba přímá, hlasováním občanů nad 18 let věku. Ačkoliv takto došlo k nemalému zvýšení prestiže a síly prezidentského mandátu, v zákonných úpravách jeho pravomocí to žádným způsobem zohledněno nebylo. Prezidentu republiky měly nadále zůstat víceméně jen reprezentativní a formálně stvrzující funkce. Vládu státu (ČR) nadále (i po úpravách z roku 2012) uskutečňuje a je za ni zodpověděn sbor ministrů, jemuž stojí v čele předseda vlády.

 16578

Už vás štve pandemie? Kopněte si do Ludwiga!

11. 3. 2021 / David Marenčák

čas čtení 5 minut

BRNĚNSKOU KAVÁRNU PRUDÍ SAMOZVANÝ DATOVÝ VĚDEC! NEUVĚŘÍTE, CO SE STALO!

Je to vskutku k neuvěření. Tuzemská nová levice konečně vynalezla legitimní a morální důvod pro šikanu (neplést si s tzv. cancel culture, to je na jiné povídání). Jindy jim nestačí hnědé bezpečnostní spodky, kdykoli se někdo jen špatně podívá na oblíbené jedince či skupiny, ale jak je někdo v nemilosti - stačí, když je ... * (doplňte libovolný přívlastek pro jinakost, zranitelnost, emocionalitu, nešikovnost nebo jinou „beta“ slabost). Ultrapravice jásá, konečně mají recept, jak si racionálně obhájit své stalkingové a kyberšikanostní nájezdy. Za dostačující se považuje, že potenciální oběť má nějaké běžné lidské chyby, komunikuje neobratně, občas zazmatkuje nebo je čímkoli jiným, nepatrným irituje. Třeba tím, že pořád burcuje proti covidu a za protipandemická opatření.

30651

Česká vláda umí během dvou dnů třikrát změnit svá zásadní rozhodnutí

11. 3. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Premiér Babiš nejprve překvapivě navrhl tři úrovně maturit v roce 2021, mezi nimi úřední stanovení. Den poté zůstal pouze u úředního stanovení. Následně ministr školství pořádá tiskovou konferenci, na které říká, že vše bude jinak. Více o jednání premiéra i limitech řízení vzdělávacího systému v ČR v podcastu pro Seznam Zprávy.

30720

O destruktivním neználkovství premiéra

A v sobotu dostavím Dukovany..

11. 3. 2021 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty


Literární Neználek měl jednu významnou vlastnost. O všem si myslel, že je to hračka, že je vše jednoduché. Že k tomu umět řídit auto, hrát na flétnu nebo skládat básně není třeba se nic učit, že není třeba porozumět a získávat dovednosti. Andrej Babiš má podobnou vlastnost. Sice ho - podobně jako Neználka - spousta lidí nebere vážně, ale poslat ho hrát si někam jinam jednoduše nelze. Jeho pískoviště je ve Strakově akademii. Před pár dny se rozhodl, že začne řídit školství. Navrhuje stanovit maturitní vysvědčení úředně, když před tím přišel s trojstupňovým plánem, který si přes noc rozmyslel. Nebo možná rozesnil. Je možné, že se v dohledné době rozhodne dostavět jadernou elektrárnu...

 16761

Trable Meghan a Harryho ve světle otřesného dědictví britského majestátu

11. 3. 2021 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Nechápu, proč se lidé pozastavují nad skutečností, že britská královská rodina je veskrze rasistickým podnikem, jak dokládá (nejen) interview Oprah Winfrey s princem Harrym a jeho manželkou Meghan. Vždyť dějiny britského impéria jsou potřísněny otřesným rasismem, nadutým elitářstvím a bezuzdnou exploatací. Idea bělošské nadřazenosti umožnila evropským monarchiím včetně Velké Británie ovládat miliony lidí, kteří měli odlišnou barvu kůže. Nemohu si pomoci, ale britská královská rodina, která je univerzálním dědicem imperiálních zvěrstev, v 21. století působí jako komický anachronismus.

Pacient s kombinovanou transplantací: Očkován zjevně nebudu

10. 3. 2021

čas čtení 3 minuty

Stále se něco děje, píše z Orlové Petr Harašim, pacient IKEMU, který se podrobil trojité, tzv,. "kombinované"  transplantaci, takže nemá funkční imunitní systém a naléhavě potřebuje očkovat.

Několikrát jsme v jeho věci psali na tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví ČR, ale nedostali jsme nikdy od tiskové mluvčí Barbory Peterové žádnou odpověď.

Včera zrána přišla zpráva z IKEM. Zaradoval jsem se. Chystal jsem oslavu, že na mne stát nezapomněl. Batoh mám předpřipraven, převozní papíry skladem.

A tak čtu zprávu z IKEMu, pln očekávané hrdosti na rodnou vlast.

Česká média lžou o obsesivním hysterikovi Piersi Morganovi

10. 3. 2021

čas čtení 1 minuta

 
Aktuálně.cz
: "Nevěřím Meghan ani slovo, řekl moderátor Piers Morgan. Po kritice v ranní show končí"
Echo24.cz
: "Nevěřím vévodkyni jediné slovo, řekl slavný moderátor o Meghan a v televizi skončil"
iDNES.cz
: "Piers Morgan skončil po kritice Meghan v televizi"

Pozn. red. BL: Česká média neinformují, že Morganovy nenávistné bláboly v televizi ohledně Meghan Markelové včera vyvolaly 41 000 stížností na něho zaslaných Ofcomu, britské Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.Všechna výše zmíněná média použila v titulku zavádějící formulaci "skončil", která se v češtině používá pro obě varianty, tedy že skončil z vlastní vůle, i že "byl skončen". Editor to ve všech případech udělal proto, aby sbíral desítky spravedlivě rozhořčených reakcí o tom, že se vinou cancel culture na západě vyhazuje z práce za názor, ale zároveň aby ho nešlo nařknout ze lži, vzhledem k tomu, že Piers Morgan odešel sám, přímo ze studia, protože neunesl kritiku od veřejnosti a od kolegů, píše Petr Bittner.
 
Ta média to teď nechávají prostě viset na sociálních sítích a s klidným svědomím sledují, jak naskakují další a další pobouřené komentáře jak z nějakého generátoru českého spravedlivého hněvu. Podobná praxe tu sehrává svou zásadní v roli v tom, jak se Češi mentálně barikádují ve svých oplocených světničkách se svými milovanými škatulkami a polotovary názorečků, které jim předem někdo předžvýkal, aby nemuseli nad věcmi moc přemýšlet a mohli si to pokaždé jenom slupnout i s navijákem a všichni byli spokojení.

 • 16768

  Průběžné zpravodajství:

  ČR stále zaznamenává obrovskou míru nákaz, česká média to bagatelizují

  10. 3. 2021

  čas čtení 3 minuty

  Foto: ČR je za posledních čtrnáct dní stále nejnakaženější zemí v Evropě

  V úterý 9.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších neuvěřitelných 15 196 nových denních nákaz. (Pro srovnání: V šestkrát větší Británii by to bylo 91 176 nových denních nákaz. Přitom tam v úterý zaznamenali 5766 nových denních nákaz.)  V ČR do úterý 9.3. zemřelo 22 385 lidí, to je denní nárůst o 238 mrtvých.   V nemocnicích je 8618 lidí, to jen nárůst o 140 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 351 195 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

  V úterý 9.3.  bylo v ČR očkováno jen 34,973 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 5,078 osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 902 605 dávek.) Pro srovnání: V Británii se v úterý naočkovalo 215 273 osob. Celkem  bylo  v Británii první vakcínou naočkováno už 33,8 procent obyvatel, tedy, 22,5 milionu lidí. V USA bylo očkováno 61,1 milionů osob.

  - Bulharsko zaznamenalo nejvyšší míru infekce za poslední tři měsíce, 3052 denních nákaz. Počet denních mrtvých stoupl na 132.

  - Britští ministři mají zdůvodnit, proč na nefunkční systém testování a trasování vydali "ohromující" částku 22 miliard liber (660 miliard Kč). Neexistují žádné důkazy, že tento systém přispěl k poklesu infekcí, konstatoval parlamentní výbor dohlížející na výdaje vlády. ZDE 

  - Očkování v Německu zrychlí od dubna, kdy začnou očkovat obvodní lékaři, avšak představa, že by mohlo být očkováno 25 procent obyvatelstva, je nerealistická, řekl ministr zdravotnictví Jens Spahn. V Británii bylo očkováno cca 33 procent obyvatelstva. V Německu bylo z 83 milion obyvatel dosud očkováno jen 6,4 procent.

  30649

  + + +

  10. 3. 2021 / Petr Štengl

  čas čtení < 1 minuta

   
   
  Lidé, měl jsem vás rád. Bděte!
  Čau lidi!
   

   16767

  97% mladých žen je v Británii terčem sexuálního obtěžování

  10. 3. 2021

  čas čtení 5 minut

  (V ČR údajně padesát procent. Jenom? JČ)

  Téměř všechny mladé ženy v Británii byly terčem sexuálního obtěžování. Vyplývá to z průzkumu organizace UN Women UK. Ta varuje, že většina žen ztratila víru, že by viníci byli kdy potrestáni.

  97% žen ve věku 18-24 let uvedlo, že byly obětí sexuálního obtěžování a 80% žen každého věku konstatovalo, že jsou na veřejnosti terčem sexuálního obtěžování.

  "Tohle je krize lidských práv. Nestačí pořád jen říkat, že 'tohle je příliš složitý problém, s tím se nedá nic dělat' - je nutno to řešit teď," řekla Claire Barnet, ředitelka organizace UN Women UK.

  "Jde o situaci, v níž mladší ženy jsou nuceny neustále měnit své chování ve snaze vyhnout se útokům či proměňování v předmět a starší ženy mají vážné obavy o svou osobní bezpečnost, kdykoliv opustí dům po setmění - a v zimě i dokonce během dne."

  30692

  Maďarsko: Počet hospitalizovaných pacientů s COVIDem dosáhl rekordu, situace "nesmírně vážná"

  10. 3. 2021

  čas čtení 1 minuta

  Enormní tlak na maďarský zdravotnický systém dále roste kvůli třetí vlně pandemie. Podle oficiální zprávy z úterka bylo hospitalizováno 8 270 osob. To představuje nový rekord, když během druhé vlny v prosinci toto číslo dosáhlo 8 045. S ohledem na rychlost nárůstu se již tak napjatá situace v příštích dnech bude dále zhoršovat, informuje Márton Jász.

   16766

  Bez komentáře

  10. 3. 2021

  čas čtení < 1 minuta

  Chci, aby každé dítě vědělo, že takto vypadají viceprezidentky a generálky ozbrojených sil Spojených států, napsal prezident Joe Biden

   16524

  EU "může zastavit další vývozy vakcín"

  10. 3. 2021

  čas čtení < 1 minuta

  Italská blokáda vývozu vakcín do Austrálie není nutně jednorázovým opatřením, varovala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Ta také obvinila firmu AstraZeneca, že nesplnila své dodávky vůči evropskému bloku.

   16765

  Studie: Neukojitelná poptávka po konopí má výraznou uhlíkovou stopu

  10. 3. 2021

  čas čtení 1 minuta

  Foto: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International.


  Není tajemstvím, že americký byznys s konopím má masivní roční obrat 13 miliard dolarů. Méně zřejmé je, jaké ohromné environmentální škody má tento obchod na svědomí - ve formě skleníkových plynů z komerční produkce, která většinou probíhá uvnitř budov, upozorňuje studie Colorado State University zveřejněná v časopise Nature Sustainability.

   16764

  Bez ochrany klimatu může léto trvat "půl roku"

  10. 3. 2021

  čas čtení 2 minuty

  Foto: Wikimedia Commons.


  Bez snahy omezit globální změnu klimatu mohou léta na severní polokouli kolem roku 2100 trvat takřka šest měsíců v roce. Taková změna by měla dalekosáhlé dopady na zemědělství, lidské zdraví a životní prostředí, uvádí studie publikovaná v časopise Geophysical Research Letters.

  30710

  Mektat o ivermektinu

  10. 3. 2021 / Karel Dolejší

  čas čtení 2 minuty

  Kde jsou ty časy, kdy o "odstranění pandemie za tři týdny" zázračným lékem ve sněmovně blekotal nanejvýš poslanec Volný. Ze strany známého populisty a dezinformátora šlo samozřejmě o symbolický "flákanec" lékařům, zdravotníkům a obecněji vědě. - Teď, když se s apelativními výzvami ohledně léčby COVIDu ivermektinem ozývá premiér a vládní ANO, se situace stává mnohem vážnější.

   16761

  Anglická královna vydala prohlášení k obvinění z rasismu monarchie

  9. 3. 2021

  čas čtení 1 minuta  Aktualizace:
  Anglická monarchie vydala v úterý v 18.30 večer, skoro dva dny po odvysílání televizního rozhovoru Oprah Winfreyové s princem Harrym a jeho manželkou Meghan Markelovou, jménem královny toto prohlášení:

  "Celá [královská] rodina je zarmoucená, když se dověděla o plném rozsahu toho, jak problematické bylo posledních několik let pro Harry a Meghan. Otázky o nichž hovořili, zejména problém rasismu, je znepokojující. I když některé vzpomínky se mohou lišit, bereme je velmi vážně a rodina je bude řešit v soukromí.  Harry, Meghan a [jejich syn] Archie budou vždycky milovanými členy rodiny."


  Potíž je, proč královská rodina nedělala po celá léta vůbec nic, když byla Meghan Markel trvale terčem neuvěřitelně sprostých, lživých útoků anglického bulvárního tisku? Prohlášení se zdá být smířlivé a rozumné, ale zakrývá skutečnost, že po dobu tří let anglické královské rodině bylo zřejmě naprosto jedno, co se děje.

  Více než 61 procent mladých Britů podle průzkumu agentury YouGov je na straně Meghan a Harryho, naproti tomu z penzistů starších 65 let je na jejich straně jen 15 procent. (JČ)

  Američtí televizní satirikové si z prohlášení královny dělají obrovskou legraci, upozorňuje New York Times. Pověst britské královské rodiny je globálně zlikvidována:


   16447

  Průběžné zpravodajství:

  V Řecku zemřelo na koronavirus nemluvně ve věku 37 dní

  9. 3. 2021

  čas čtení 6 minut

  V pondělí 8.3.  bylo v ČR zaznamenáno dalších 10 466 nových denních nákaz.   Zemřelo 22 147 lidí, to je denní nárůst o 265 mrtvých.   V nemocnicích je 8478 lidí, to jen nárůst o 499 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 335 815 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

  V pondělí 8.3.  bylo v ČR očkováno jen 29,439 osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 4300  osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 862,670 dávek.) Pro srovnání: V Británii se v úterý naočkovalo 215 273 osob. Celkem  bylo  v Británii první vakcínou naočkováno už 33,8 procent obyvatel, tedy, 22,5 milionu lidí. 


  https://www.czso.cz/csu/czso/pocet-lednovych-umrti-zlomil-historicke-rekordy

  9. března 2021

  V lednu 2021 zemřelo podle předběžných údajů 15,9 tisíce obyvatel České republiky, tedy o 50 % více oproti pětiletému průměru let 2015–2019. Absolutně jde o nárůst o 5,3 tisíce osob. Na každých 100 tisíc obyvatel tak letos v lednu připadlo 148 úmrtí, kdežto v průměrném lednu z let 2015–2019 to bylo 100 úmrtí.

  „Počet zemřelých byl v lednu vysoce nadprůměrný ve všech krajích. Nejvíce převýšil průměr z let 2015–2019 v Karlovarském kraji, kde byl letos více než dvojnásobný. Počty zemřelých zde navíc jako v jediném kraji v průběhu jednotlivých kalendářních týdnů plynule rostly,“ upozorňuje Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. O 85 % nad pětiletým průměrem byl počet zemřelých v Královéhradeckém kraji. Následovaly kraje Moravskoslezský a Liberecký, kde byl nárůst zemřelých o 63, resp. 62 %. Naopak Hlavní město Praha bylo s 27% nárůstem krajem s nejmenším navýšením počtu zemřelých v měsíci lednu. Méně než 40% bylo zvýšení počtu zemřelých již jen v kraji Plzeňském a Jihočeském.

  Ivan Kytka, novinář žijící v Londýně, se pokusil v Deníku N (placený přístup) vysvětlit, proč je situace s pandemií v Británii nyní mnohokrát lepší než v ČR, přestože donedávna Británie a ČR dělaly skoro stejně chyby a byly na tom stejně špatně. Citujeme pár vět:

  "Při pohledu z periferie Evropy je zřejmé, že současná česká vládní garnitura nedokázala ve druhé vlně veřejnost přesvědčit, jak závažný průběh může onemocnění covid-19 mít. Nedokázala jí vysvětlit zásady základní pandemické prevence. Nedokázala vysvětlit  že společenská ohleduplnost a solidarita jsou občanskými ctnostmi a společnými hodnotami, kolem kterých se sluší v čase krize bez reptání a bez výmluv semknout. V polovině prosince se navíc Britové vrátili k ještě tvrdší restrikci: s výjimkou života a zdraví ohrožujících situací zakázali vzájemné návštěvy rodin v domácnostech. Veřejnost vzala bez remcání na vědomí, že dlouhodobé společné pobyty v uzavřených místnostech bez vzdušné ventilace jsou jedním z hlavních rizik pro šíření viru a onemocnění.

  Veřejný – často nevyslovený a nevyslovovaný – konsenzus ve věci základních mravních hodnot činí občanskou společnost v krizi odolnější a úspěšnější.

  Z britského pohledu by tedy bylo rozumnější připravit českou společnost v těchto dnech spíše na tříměsíční, nikoliv třítýdenní přísnou karanténu. Vyhlašovaná vládní rozhodnutí by měla být rázná, jednoduchá, srozumitelná, spravedlivá a univerzální.

  Každý obyvatel Spojeného království s výplatní páskou či řádně vyplněným daňovým přiznáním má už přesně rok automaticky nárok na 80 procent svého příjmu z předcházejícího daňového roku – v přepočtu do výše 75 tisíc korun hrubého měsíčního platu. Právě pevnost či pružnost sociální sítě zvyšovaly ochotu podřídit se drakonickým vládním instrukcím.

  Do distribuce vakcín Johnson zapojil armádu, systém registrace pro jistotu zdvojil, aby sítem nikdo nepropadl. Systém rozdělení do věkových skupin je přehledný a srozumitelný. Na vakcinaci se lze objednat centrálně na internetu či telefonicky a také přes svého obvodního lékaře. Po naočkování zhruba třetiny britské populace vyčkává nebo vakcínu odmítá podle vládních statistik jen jedno procento obyvatel."


  - Řecko truchlí po úmrtí nejmladší oběti koronaviru, nemluvněti ve věku pouhých 37 dní. V Řecku zemřelo dosud 6800 osob.

  - Vakcína firem Pfizer/BioNTech je účinná proti brazilské variantě, která se tam rychle šíří. Vyplývá to ze studie vydané v pondělí v New England Journal of Medicine.

  - Británie zaznamenala už "jen" 4712 nových nákaz a 65 nových denních úmrtí. V nemocnicích však je stále 10 898 osob, je to ale o 3942 méně než minulý týden. 33,5 procent britského obyvatelstva bylo očkováno nejméně jednou dávkou vakcíny.

  - Americké letecké společnosti žádají Joea Bidena, aby podpořil dočasné předpisy pro cestování letadly, aby se zastavil krach leteckého průmyslu.

   16637

  Středoevropské země houfně nakupují čínskou vakcínu. Nikdo neví, zda řádně funguje

  9. 3. 2021

  čas čtení 2 minuty

   

  Už nejméně 25 zemí, většinou v Asii a na Blízkém východě - používá čínské vakcíny

  Polský prezident Andrzej Duda prosil telefonicky Xi Jinpinga o vakcíny. Objednala si je z Číny i Česká republika a maďarský premiér Viktor Orbán se čínskou vakcínou dokonce nechal sám očkovat.

  Evropské země, které mají nedostatek vakcín, hledají stále intenzivnějí vakcíny mimo EU - a Peking rád pomáhá.

  Čínské vakcíny už tvoří 32 procent veškerých dodávek vakcín do Maďarska - daleko více než ruský Sputnik V, ruských vakcín je v Maďarsku méně než tři procenta. Peking přislíbil 45 zemím celkem půl miliardy vakcín, píše server Politico.

   16761

  Anglická monarchie se octla pod silným tlakem, aby vysvětlila svůj rasismus

  9. 3. 2021

  čas čtení 3 minuty


  "Ruční granát" rozhovoru prince Harryho a Meghan Markelové s Oprah Winfreyovou otřásl anglickou královskou rodinou do základů: členové královské rodiny jsou nyní podezřelí z otevřeného rasismu


  Odvysílaný dvouhodinový rozhovor zdrcujícím způsobem zničil pověst britské monarchie. Nejšokující na rozhovoru bylo svědectví prince Harryho a jeho manželky Meghan, že se Harryho kdosi v královské domácnosti zeptal, jak tmavá bude kůže jejich syna, Archieho, který se teprve měl narodit. Moderátorka americké televize Oprah Winfreyová ujasnila, že to nebyla ani královna Alžbětam, ani princ Filip.

   16762

  Brazilský Nejvyšší soud zrušil soudní rozsudky nad Lulou a umožnil mu kandidovat na prezidenta proti Bolsonarovi

  9. 3. 2021 / Fabiano Golgo

  čas čtení 6 minut

   
  Ve zcela neočekávaném rozhodnutí zrušil brazilský Nejvyšší soud trestní rozsudky proti bývalému levicovému prezidentovi Luizu Inacio da Silva, známému jako Lula, a obnovil jeho politická práva před volbami stanovenými na rok 2022. Brazilský zákon neumožňuje kandidátům, kteří byli odsouzeni za trestné činy, kandidovat. Nyní Lula, který v posledním průzkumu veřejného mínění vykazuje 53% preferencí mezi konzultovanými voliči, oproti 33 % pro Bolsonara, představuje  pro současného křesťanského fundamentalistického krajně pravicového prezidenta vážnou hrozbu.

  Mezitím v Absurdistánu 166:

  Masakrování vlků, řády pro katolíky a všudypřítomná korupce

  9. 3. 2021 / Tomasz Oryński

  čas čtení 12 minut

  Poté, co na ně zaútočila smečka vlků, se dva hrdinní dřevorubci bránili patnáct minut pomocí motorové pily. Ne, toto není scénář k novému hororovému béčkovému filmu. To je vlastně příběh, který sdělil médiím jeden z polských prokurátorů. Říká, „Bylo to bezprecedentní“ a má naprostou pravdu: vlci na lidi prakticky nikdy nezaútočí. Přesto všechna média zachytila ​​tento příběh a polské noviny a online portály jsou nyní plné děsivých příběhů o tom, jak jsou vlci nebezpeční pro veřejnost a jak by měli být všichni zastřeleni.

  30689

  Novinářské pohrdání ruskou a čínskou vakcínou je zároveň směšné a smutné

  9. 3. 2021 / Daniel Veselý

  čas čtení 5 minut

  Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

  Evropská léková agentura (EMA) nyní analyzuje, zda bude ruská vakcína Sputnik V vhodná pro distribuci a následné použití v zemích Evropské unie. Účinnost a bezpečnost této očkovací látky byla začátkem února potvrzena předním lékařským časopisem Lancet a výhrady vůči ní nemají ani někteří čeští odborníci. Ostrá palba proti „orientálním vakcínám“ z Ruska a Číny jako obvykle výhradně přichází z mediálního pole.

  Rozhovor Britských listů 370. Jak čeští oligarchové podporují na Balkáně ultrapravicové autoritáře

  8. 3. 2021

  čas čtení 1 minuta  Česká média jsou posedlá sama sebou, případně událostmi v ČR a to, co je často klíčové, pomíjejí. A česká veřejnost sleduje jen to, co jí servírují česká média, takže se o důležitých věcech často nedovědí nic. Věděli jste, že Petr Kellner a jeho impérium PPF podporuje svým projektem v Srbsku ultrapravicového vládce Srbska Alexandra Vučiće, který se snaží potlačovat nezávislá média a má vazby na Putina a Čínu? Věděli jste, že PPF prostřednictvím CME ovlivňuje mediální scénu ve Slovinsku, kde vládne ultrapravičák Janez Janša, který agresivně útočí na nezávislé novináře? Věděli jste, že televize společnosti CME ve Slovinsku poskytla velmi příznivý, nekritický prostor k interview českému oligarchovi Křetínskému? O těchto znepokojujících skutečnostech , které česká média zcela pomíjejí, hovoří Bohumil Kartous s Albínem Syberou, v současnosti pobývajícím ve Slovinsku. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 10. března 2021.

  K tomu:


   16754

  Mezinárodní den žen - ČR je na tom v genderové rovnosti příležitostí velmi špatně

  8. 3. 2021 / Jan Čulík

  čas čtení 1 minuta

  Tento obrázek dnes, v Mezinárodní den žen koluje v ČR na Twitteru. Česky:

  CO CHCEME:
  - rovný plat
  - rovná práva
  - rovné příležitosti
  - rovné politické zastoupení

  CO DOSTÁVÁME:
  - růže

  Česká republika na tom není v genderové rovnosti zrovna dobře. Podle zprávy Světového ekonomického fóra ohledně nerovnosti mezi pohlavími je globálně na 78. místě:  Je nesmírně zajímavé, že ohledně zdraví a školství je ČR v rovnosti mužů a žen naprostá jednička. V Česku se ženám dovolí, aby vystudovaly za stejných poměrů jako muži. Jakmile však opustí školy, pokud jde o ekonomický a politický vliv, mají ho ve společnosti absolutně minimální:


  Neuvěřitelný rasismus v anglické královské rodině

  8. 3. 2021 / Jan Čulík

  čas čtení 4 minuty

  ;

  Normálně se nesmysly, jako je anglická královská rodina, nezabýváme, nicméně asi je důležité zaznamenat, že v široce globálně medializovaném televizním rozhovoru anglického prince Harryho a jeho manželky, americké herečky Meghan Markelové s americkou televizní moderátorkou Oprah Winfrey vyšel najevo neuvěřitelný rasismus anglické královské rodiny.

  Megan Markelová byla do anglické královské rodiny zpočátku přijata, avšak jakmile otěhotněla, členové královské rodiny začali otevřeně vyjadřovat obavy, ohledně toho, jak tmavá bude kůže jejího syna Archieho, odepřeli mu královský titul a odmítli mu poskytnout bezpečnost. Děsivě brutální a primitivní britský bulvární tisk, vlastněný oligarchy žijícími většinou v zahraničí, zahájil proti Meghan Markelové otevřenou rasistickou kampaň a nikdo z královské rodiny se nepostavil na její obranu ani nezměnil rozhodnutí ohledně absence jakýchkoliv bezpečnostních opatření pro syna Archieho. Markelová se cítila absolutně bez pomoci a bez ochrany od "firmy" - administrativního aparátu obklopujícího královskou rodinu. Ten opakovaně odmítal její prosby o pomoc a zakazoval ji, aby opouštěla královskou budovu.

   16447

  Průběžné zpravodajství:

  Koronavirus:Testování splašků je nesmírně účinnou prevencí pandemie

  8. 3. 2021

  čas čtení 5 minut

  V nedělí 7.3. bylo v ČR zaznamenáno dalších  3923 nových denních nákaz. (O víkendu se v ČR řádně netestuje ani neočkuje, zdravotníci jedou na chatu.)  Zemřelo 21 882 lidí, to je denní nárůst o 165 mrtvých.   V nemocnicích je 7979 lidí, to jen nárůst o 80 osob.  Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 325 291 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

  Karlův most v Praze byl o víkendu přeplněn lidmi, stejně tak místa v Brně. Jen asi třetina lidí měla respirátory. Občané neberou pandemii vážně, mezi lidmi se šíří nesmysl, že "umírání je přirozené". Vyvraždění 22 000 lidí, kteří mohli žít ještě desítky let, však přirozené není. Nesou za to odpovědnost všichni. Problém, který si lidi neuvědomují, je, že v zemi, kde pandemie zuří tak široce a intenzivně jako v ČR, nutně vzniknou nové kmeny koronaviru, které se nejen mohou vyhnout vakcínám, ale mohou začít zabíjet i lidi každého věku. Už to začalo s britskou variantou.

  V nedělí  bylo v ČR očkováno jen 9578 (!!) osob. Ukončeno bylo očkování jen  u 777 !! osob. (Celkem bylo od začátku očkování proočkováno 829 555 dávek, to je přibližně tolik dávek kolik se v Británii očkuje za  dva dny. Pro srovnání: Jen v sobotu 6.3 bylo v Británii první dávkou proočkováno 416 834 osob.) Počet očkovaných denně v ČR je stále nesmírně nízký. Země musí očkovat půl milionu lidí týdně, upozorňuje matematik René Levínský.


  - Francouzští důchodci v lockdownu bojují proti samotě hovory přes Zoom se zahraničními studenty francouzštiny. Studenti francouzštiny si libují, že se jim velmi zlepšuje znalost jazyka.  Akci organizuje francouzský projekt ShareAmi. ZDE 

  - Covid byl v prosinci přítomen ve splašcích více než 80 procent anglických škol. Vědci analyzující splašky přítomnost koronaviru zjistili o týden dříve než testování v komunitě. Testování splašků pro koronavirus je zřejmě nesmírně účinným způsobem jak lokalizovat ohniska nákazy. Hygienici konstatují, že je to spolehlivější a levnější způsob testování než laterální testy nebo testy PCR. Testování splašků dokáže rychle varovat před přítomností nákazy. Po jejím objevení je pak nutno individuálně testovat lidi v dané oblasti. Testování splašků dokáže registrovat covid, i když je nakažena jedna osoba z 10 000.  Testování vodovodní sítě a kanalizace se používá pro účely veřejného zdraví od doby, kdy v roce 1854 dokázal John Snow, londýnský lékař, že se šíří cholera z jedné studně v londýnské čtvrti Soho. Odstranil z pumpy kliku a epidemie cholery přestala.  ZDE  


  - Vysoký činitel Evropského lékového úřadu varoval členské země EU, aby neschvalovaly ruskou vakcínu Sputnik V, dokud její bezpečnost a účinnost úřad plně neprověří. Česko je mezi několika zeměmi, které ji chce používat neschválenou.

  20021