97% mladých žen je v Británii terčem sexuálního obtěžování

10. 3. 2021

čas čtení 5 minut
(V ČR údajně padesát procent. Jenom? JČ)

Téměř všechny mladé ženy v Británii byly terčem sexuálního obtěžování. Vyplývá to z průzkumu organizace UN Women UK. Ta varuje, že většina žen ztratila víru, že by viníci byli kdy potrestáni.

97% žen ve věku 18-24 let uvedlo, že byly obětí sexuálního obtěžování a 80% žen každého věku konstatovalo, že jsou na veřejnosti terčem sexuálního obtěžování.

"Tohle je krize lidských práv. Nestačí pořád jen říkat, že 'tohle je příliš složitý problém, s tím se nedá nic dělat' - je nutno to řešit teď," řekla Claire Barnet, ředitelka organizace UN Women UK.

"Jde o situaci, v níž mladší ženy jsou nuceny neustále měnit své chování ve snaze vyhnout se útokům či proměňování v předmět a starší ženy mají vážné obavy o svou osobní bezpečnost, kdykoliv opustí dům po setmění - a v zimě i dokonce během dne."Z průzkumu organizace YouGov, která se dotazovala více než 1000 žen, vyplývá, že ženy nemají absolutně žádnou důvěru, že by úřady byly schopny či ochotny zasahovat proti sexuálnímu obtěžování. 96% žen o incidentech sexuálního obtěžování úřady vůbec neinformuje a 45% žen říká, že by to nic nezměnilo. Jde o ženy, které byly osahávány, sledovány delší dobu na ulici či donuceny k sexu, konstatuje organizace UN Women UK.

Organizace nyní shromáždila příběhy od 400 žen a poslala vedoucím politikům otevřené dopisy. Požaduje lepší design veřejného prostoru, zlepšení systémů pro udávání sexuálního obtěžování a výchovu.

"Jinde ve světě vidíme opravdu efektivní výsledky. Potíž je, že my v Británii vůbec nepracujeme na genderově založeném násilí, které se děje každý den doma, zvlášť ženám a marginalizovaným skupinám," řekla Barnettová.

Laura Bates, zakladatelka projektu Everyday Sexism uvedla, že ženy dobře vědí, že jsou terčem sexuálního násilí, ale nemají absolutně žádnou víru v systém, který je "úplně rozbitý".

"Když hovoříte o agresivním pískání na ženy nebo o šikanování na ulici, dostanete se na titulní stránky bulvárního tisku jako 'extremistická feministka' a jste obviněna, že přeháníte, takže samozřejmě mladé ženy usuzují, že je nikdo nebude brát vážně, když si budou stěžovat," uvedla Batesová. Poukázala na průzkum britského odborového kongresu TUC/Everyday Sexism, z něhož vyplývá, že 52 procent žen čelí sexuální šikaně v zaměstnání. 20 procent žen, které to udaly, uvedlo, že se nic nezměnilo a 16 procent svědčilo, že se jejich situace po udání šikanování jen zhoršila.

"Kořenem toho všeho je normalizace představy, že ženské tělo na veřejnosti je prostě majetkem všech a mladé ženy se s tím prostě musejí vyrovnat. Tuhle normalizaci musíme odstranit změnou politické strategie a také v tisku," dodala Batesová.

Podrobnosti v angličtině ZDE 


K tomu:

Sexuální obtěžování zažila polovina Češek. Přesto se o něm bojí mluvit   (placený přístup)
Vyšlo dne:  17/07/2020


Se sexuálním obtěžováním se někdy v životě setkala víc než polovina českých žen. Přesto se o něm nemluví nebo se zlehčuje, neboť se stalo normou. Deník N proto oslovil desítky žen z různých sociálních skupin, regionů a povolání. Třicet pět z nich popisuje svoje zážitky, které si často pamatují léta. V situacích, kdy je někdo obtěžoval, se cítily bezmocně a poníženě. Co to ale vlastně sexuální ponižování je a jak ho poznáme?

„Stalo se mi ‚jen‘ to, že za mnou přišel v supermarketu mezi prázdnými regály chlap, zmáčkl mi zadek a když jsem na něho začala křičet, co si to dovoluje, tak na něm bylo vidět, že takovou reakci nečekal a začal mě uklidňovat, že to bylo omylem. Jinak se mi podobné věci vyhýbají, protože nenosím výstřihy ani sukně,“ popisuje jednu z běžných situací sexuálního obtěžování Tereza Axmannová z Brna.

Různé podoby obtěžování se týkají především žen, v daleko menší míře mužů. Zahrnují oplzlé vtipy, poplácávání po zadku, nemístné komentování postavy a oblečení, zírání do výstřihu, zasílání nevyžádaných pornografických materiálů. Horší formy pak osahávání na intimních místech, nátlak, pronásledování nebo vydírání.

Patří k důležitým úkolům dobré novinařiny dávat slovo těm, jejichž hlas ve veřejném prostoru nezaznívá. Z obav či nezájmu většiny. A ke škodě celku. Proto přinášíme výpovědi tří desítek žen o jejich zkušenosti se sexuálním obtěžováním. Nečtou se snadno a vybízejí nás všechny k odpovědi na jednu důležitou otázku: Zda ve společnosti, která toto vše umožňuje, chceme dál žít, anebo nastal čas, abychom ji společně změnili. (...)

1
Vytisknout
5172

Diskuse

Obsah vydání | 16. 3. 2021