19941

Úmrtí pana Halamky je mementem sociální politiky v Praze…

9. 2. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 3 minuty

Vážení zastupitelé MHMP,  zvažte volbu nového politického vedení, kde na funkci radní pro sociální a bytovou oblast je navržena Alexandra Udženija

"Boris umřel opravdu na nic. Jednoho dne si lehl v baráku do postele a odmítl vstát. Řekl, že už se mu nechce žít…"
(Ladislav Mňačko, Noční rozhovor, 1966)

Před dvěma lety na Praze 2, dlouholeté sídlo paní A. Udženije, která je zde v současné době starostkou. V únoru 2021 měla na starost agendu radní pro sociální oblast a zdravotnictví.

K tomu: Pavel Veleman, Nekooperativní pan Halamka

Příběh vystěhování pana Halamky byl dost děsivý i pro otrlého sociálního pracovníka. Nikdy se k tomu paní Alexandra U. nevyjádřila, nechala vše na sociálním odboru a mluvčí Prahy 2. Dokonce velmi neeticky zveřejnila Praha 2 opravdu osobní a dehonestující údaje k tehdy již mrtvému panu Halamkovi, které porušovaly základní etické principy. Klient byl klasický sběrač, zanašeč bytu  - je to psychiatrická diagnóza, která pramení z ohrožení a úzkosti. Těchto bytů jsou v Praze stovky a stále přibývají, jak se zhoršuje sociální situace občanů.

 19422

Ukrajina zuří: Musk zamezil užívání Starlinku pro ukrajinské drony

9. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

 
Musk tvrdí, že jeho  satelitní komunikační služba "nikdy  nebyla určena k vojenskému využití"

Vysoce postavený poradce ukrajinského prezidenta reagoval s hněvem poté, co společnost SpaceX Elona Muska uvedla, že podnikla kroky k tomu, aby zabránila své satelitní komunikační službě Starlink v ovládání bezpilotních letounů, které jsou pro kyjevské síly klíčové v boji proti ruské invazi.

Gwynne Shotwell, provozní ředitelka společnosti SpaceX, na konferenci v USA řekla, že toto překvapivé rozhodnutí bylo přijato, protože nikdy nebylo záměrem společnosti umožnit, aby byla služba Starlink využívána "k útočným účelům".

"Zdá se, že je příliš pozdě": naděje při hledání přeživších po zemětřesení v Turecku slábne

9. 2. 2023

čas čtení 9 minut

Aktualizace:

Počet mrtvých překročil 19 000, Erdogan obhajuje svou reakci


- Tři dny troskami zavalená holčička  byla vytažena  z trosek v Antakyi

Záchranáři, kteří pracovali celou noc v tureckém městě Antakya, vytáhli z trosek budovy malouh holčičku  a po dvou hodinách zachránili i jejího otce, informovala tisková agentura IHA.

V Diyarbakıru, východně od Antakye, záchranáři v ranních hodinách vyprostili ze zřícené budovy ženu, ale tři lidi vedle ní našli v sutinách mrtvé, informovala tisková agentura DHA.
První konvoj s pomocí má ve čtvrtek dorazit do vzbouřeneckých částí  Sýrie

První konvoj s humanitární pomocí pro severozápadní Sýrii, kde dopad jedenáctileté občanské války na zdravotnictví, záchranné služby a infrastrukturu nesmírně komplikuje úsilí o pomoc, je na cestě k jižní turecké hranici s nadějí, že do Sýrie vstoupí později ve čtvrtek, uvedly dva zdroje pomoci pro agenturu Reuters.

Záchranáři pokračují v pročesávání trosek zřícených budov v Sýrii a Turecku, ale takzvané "kritické 72hodinové okno" od zemětřesení již uplynulo a šance na nalezení živých lidí rychle klesají, tvrdí odborníci.

"Prvních 72 hodin je považováno za kritických," řekl Steven Godby, odborník na přírodní rizika z Nottingham Trent University, pro Sky News. "Poměr přeživších v průměru do 24 hodin je 74 %, po 72 hodinách je to 22 % a do pátého dne 6 %."

Při předchozích zemětřeseních byli lidé vyproštěni živí až po 15 dnech pod troskami, ale teploty pod bodem mrazu od pondělí znamenají, že těm, kteří přežili první otřesy, ale jsou stále uvězněni, hrozí smrt na podchlazení, uvedli lékaři.

* * *

Na severovýchodě Sýrie, ovládaném protiasadovými vzbouřenci,  jak svědčil ve zpravodajství Channel 4 News jeden místní lékař, není k dispozici žádná mezinárodní pomoc a žádné těžké stroje pro odstraňování trosek. Bílé helmy jsou tam ale vycvičeny systematickým ruským bombardováním ve vytahování obětí z trosek.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 12 000

Hovoří se o tom, že po ničivém zemětřesení r. 1999 byly v Turecku zavedeny nové stavební zákony, které měly zajistit odolnost staveb vůči zemětřesení. Nikdo však nekontroloval, zda jsou dodržovány


V Kahramanmaraş a Pazarcıku záchranáři prohledávají trosky a často nacházejí jen části těl. Někteří říkají, že pomoc přišla příliš pozdě.

Záchranáři v Kahramanmaraşi říkají, že cítí pach mrtvol, když se prohrabávají hromadami trosek v centru města, které je nyní tak zničené zemětřesením a jeho následnými otřesy, že mnoho budov je zcela v troskách.

"Doufáme, že tam pod troskami  jsou ještě dva živí lidé," řekl dobrovolník Zafer Yildiz a ukázal na hromadu betonu, pokrouceného kovu a nábytku. "Většina lidí, které jsme pod sutinami našli, byla mrtvá," dodal.

Mehmet Boskert opatrně vytahoval modlitební knížku z trosek několikapatrové budovy, když hrabal v troskách rukama v rukavicích v naději, že najde svého bratra a švagrovou živé.

Toto seriozní zpravodajství britské veřejnoprávní televize Channel 4 YouTube na základě udání uživatelů nesmyslně blokuje. Lze ho zhlédnout, ale až prokliknutím na YouTube a prohlášením, že nejste nezletilí:

 19940

V Praze cyklopruhy prostě nebudou. Zajistí to Policie ČR

9. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

tisková zpráva

V centru Prahy se dnes zoufalý cyklista pokusil na silnici vyznačit chybějící cyklopruh. Sergio Almeida, denně dojíždí do práce na kole a je už otrávený planými sliby politiků, že omezí automobilovou dopravu a budou podporovat pěší a cyklistickou dopravu, jak se zavázali v klimatickém plánu1

Už tři roky žiju v Praze a radnice celou dobu mluví o humanizaci magistrály. Ve skutečnosti ale politici nemají odvahu automobilovou dopravu jakkoli omezit,” stěžuje si Almeida a dodává, že se opakovaně obracel na úřady, ale v odpovědi se dočkal jen výmluv.

Vzhledem k relativně nízkému počtu cyklistů v pražských ulicích, zejména ve srovnání s jinými západními městy, dáváme přednost systémovému rozvoji před ‘revolucí’", napsali mu úředníci v odpovědi2 na jednu z jeho výzev. Almeida, původem z Portugalska, se s takovou odpovědí nespokojil.

 19387

Varování: příští smrtící pandemie není nevyhnutelná, ale všechny prvky jsou už na místě

9. 2. 2023

čas čtení 7 minut


Ptačí chřipka je masový zabiják a chovy norků jsou pro nákazu a přenos ideální. Představují vážnou hrozbu a musí být zakázány

 

Kdybyste chtěli zabít co nejvíce lidí, a to popíratelně a bez trestních následků, co byste udělali? Šlo by vám to, kdybyste začali s ptačí chřipkou. Ptačí chřipky jsou zodpovědné za všechny známé chřipkové pandemie: velkou chřipku, která začala před více než sto lety, "asijskou chřipku", "hongkongskou chřipku" a "ruskou chřipku", které dohromady  zabily desítky milionů lidí. Jsou také příčinou mnoha každoročních epidemií, při nichž umírají statisíce lidí, píše George Monbiot.

Ruská agrese na Ukrajině: Zelenskij ve čtvrtek přesvědčuje politiky EU, aby Ukrajině poskytli zbraně

9. 2. 2023

čas čtení 17 minut

- Zelenskij poslancům Evropského parlamentu:

Pouze naše vítězství zaručí naše evropské hodnoty, říká Zelenskij.

Děkuje za podporu, kterou Ukrajincům v této "historické bitvě" poskytují obyvatelé měst po celé Evropě.

To vyvolává ovace europoslanců ve stoje.


- Velká Británie má na zřeteli "potenciální eskalační rizika", když zvažuje vyslání válečných letounů na Ukrajinu, uvedla Downing Street pro PA news.

Na otázku ohledně obav některých západních spojenců, že by dodání letounů mohlo znamenat riziko zatažení NATO do konfliktu, mluvčí britského premiéra odpověděl:

    "Zaprvé jsme neučinili rozhodnutí, pokud jde o poskytnutí stíhaček Spojeným královstvím, v současné době probíhá výcvik. Spojené království právě poskytuje tanky Challenger a poskytli jsme také schopnosti delšího doletu. Tato rozhodnutí přijímáme pečlivě a děláme je promyšleně. Jsme si vědomi možných eskalačních rizik."
Mluvčí předsedy vlády dodal:

    "Po celou dobu jsme však byli přesvědčeni, že přístup, který zaujímáme, je nejlepší a nejrychlejší způsob, jak pomoci Ukrajině ukončit tuto válku, což je samozřejmě v zájmu všech. A je to právě Rusko, které pokračuje v eskalačních akcích v podobě bombardování civilního obyvatelstva a pokračuje ve své nezákonné válce na Ukrajině."


Předseda Evropské rady Charles Michel zveřejnil na Twitteru svou fotografii s ukrajinským prezidentem Zelenským: "Vítejte doma, vítejte v EU".


 

 18299

O mýtu "kolektivního Západu"

9. 2. 2023 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Podle podzimního průzkumu společnosti Koerber většina Němců nepovažuje Rusko za významnou vojenskou hrozbu, odmítá pro svou zemi roli vedoucí evropské vojenské mocnosti a na světové scéně preferuje "zdrženlivost". Podle jiného, čerstvého průzkumu institutu Allensbach, jen 45 % Němců je pro splnění spojeneckých závazků v rámci NATO, zatímco 35 % by preferovalo v případě vojenského napadení spojence "zůstat stranou" a 20 % na věc "nemá jasný názor".

Zelenskij v Paříži a v Londýně

9. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta


A v Londýně:

"Neříkám, že nebudou další války. Avšak je v naší moci zaručit slovy i činy, aby zvítězila světlá stránka lidské přirozenosti."
 
"Každý agresor, který se bude snažit měnit hranice silou, který bude který bude ničit a zabíjet jiné národy... každý takový agresor prohraje!"
Zelenskij ve středu před cestou do EU navštívil Británii

8. 2. 2023

čas čtení 6 minut

V projevu před britským parlamentem požadoval letadla


Volodymyr Zelenskij ve svém projevu ve Westminsteru, který elektrizoval poslance a pomohl vyvolat určitou revizi vládní britské politiky, důrazně vyzval Spojené království, aby dodalo Ukrajině stíhačky.

V poledne se v rozhlase BBC k tomu experti vyjadřovali rezervovaně: hypermoderní západní vojenské stihačky totiž vyžadují obrovské technické zázemí, které na Ukrajině není. Poskytnout tyto stihačky Ukrajině by také znamenalo, že by nejdříve bylo nutno vyřadit ruskou protileteckou obranu, to by znamenalo bombardovat ruské území. Právě kvůli protiletecké obraně používá prý i Rusko své vojenské letectvo jen minimálně.

V projevu k poslancům Dolní sněmovny a lordům ve Westminster Hall ukrajinský prezident vyzdvihl "statečnost" britských občanů a politiků, kteří pomohli vytvořit mezinárodní alianci na podporu jeho země.

Vyzval ministry, aby poskytli nová letadla pro jeho letectvo, o což již dlouho usiluje u západních spojenců.30774

IEA: Obnovitelné zdroje a jaderná energie budou do roku 2025 moci pokrýt 90% nové globální poptávky po elektřině

9. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Mezinárodní energetická agentura (IEA) ve své nové zprávě odhaduje, že 90% nové celosvětové poptávky po elektřině do roku 2025 bude pokryto nízkouhlíkovými zdroji: obnovitelnými zdroji a jádrem. Většinou se jedná o obnovitelné zdroje, ale zpráva zmiňuje i Francii, která znovu uvede do provozu své reaktory, a výstavbu několika nových jaderných elektráren v Číně, Japonsku, Indii a Jižní Koreji, informuje Juan Cole.

 18591

Mýtus o mírové dohodě z března loňského roku

9. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Pořád dokola už mnoho měsíců se setkávám na Facebooku s fámou, že někdy v březnu minulého roku existovala nějaká mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou, kterou Západ blokoval. Už jen představa, že Západ nutí Ukrajince proti jejich vůli válčit, je zcela mimo realitu. Je to naopak Ukrajina, která volá po dalších a dalších zbraních a všemožné podpoře svého válečného úsilí. Ti ukrajinští vojáci, kteří nasazují své životy za vlast, to nedělají proto, že by je k tomu donutil Západ, to by už dávno Ukrajina prohrála. Kapitulovat ostatně může kdykoli, v tom jí nikdo bránit nemůže.

31324

Jak hluboko si umělou inteligenci pustíme do obýváků

9. 2. 2023

čas čtení 4 minuty


𝐀𝐈 je jednoznačně hype roku a dost možná i celé této dekády, píše Jakub Hussar. Někdo jí honosně říká "umělá inteligence", jiný prostě "algoritmy". V posledních dnech však situace rapidně nabírá na obrátkách. Google před několika hodinami odhalil novou technologii 𝐁𝐚𝐫𝐝 postavenou na jazykovém modelu LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), čímž reaguje na strmě rostoucí oblibu ChatGPT od OpenAI podporované Microsoftem. Není se čemu divit, do ChatGPT se aktuálně registruje v průměru desetkrát víc uživatelů než na TikTok a Microsoft jej velmi brzy začlení do svého asexuálního vyhledávače Bing (na kterém dosud bylo nejvyhledávanější slovo "Google", viz nedávné mudroprdy). Google dobře ví, že nemá na výběr, neboť jeho pomyslný vyhledávací trůn se po čtvrt století hegemonie poprvé otřásl. Velmi brzy se totiž radikálně změní způsob, jakým vyhledáváme, sumarizujeme a formulujeme informace. Namísto "kobercových" slepých přeletů nad separátními weby skrze "search" budeme zpovídat jakousi inteligentní nadvrstvu, která si sama parciálně vyextrahuje informace a ty nám přežvýká dle potřeby. Už žádné pátrání naslepo!

 19908

Hospodaření OSBL za leden 2023

2. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Aktualizace 18.2. 2023: Finanční podpora Britských listů je stále minimální.

Aktualizace 13.2. 2023. Tak současný stav financí Britských listů na účtu je 10 558 Kč. To je stále velmi málo.

Aktualizace: Tak zatím nám za únor čtenáři poskytli 7900 Kč. To skutečně není k přežití. Apelujeme na čtenáře, aby nám finančně pomohli tak trochu víc.

Vážení čtenáři,

Potřebujeme trvalou finanční podporu pro minimální plat našich tří redaktorů a pro účet za elektřinu pro provoz našeho serveru.  Koncem ledna 2023 měly Britské listy na účtu 69,31 . Potřebujeme měsíčně přibližně 70 000 Kč. Děkujeme. (JČ)

V lednu 2023 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 438,50  Kč,  výdaje byly 78 970,89 Kč.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31321

Škarohlídi, kde jste?

Už bychom se mohli vrátit k důležitým věcem, co myslíte? Třeba k udržitelné energetice

9. 2. 2023 / Jiří Hlavenka

čas čtení 6 minut

Toto je důležitý graf - nejen kvůli výsledkům roku 2022, ale hlavně ukazuje trendy. Kombinace větru a fotovoltaiky už vyrábí pár let více než uhlí, loni ale i více než plyn. Vzestup slunce+větru se jeví jako nezadržitelný a nadále zrychluje. Zajímavý je též dlouholetý sestup pokles vody+jádra. Voda bude zřejmě neměnná (není důvod odstavovat vodní elektrárny), pokles jádra je ale taky setrvalý - přitom je to technologie, kde my počítáme s výrazným vzestupem. (Opravdu víme co děláme a proč?)
Autoři studie rozebírají hlavní posun. Loni došlo k velkému poklesu výroby energie z jádra (celkem 185 TWh - dvojnásobek roční spotřeby v ČR), ale velkou většinu z toho dorovnal vzestup větru a slunce, menšinu pak nárůst elektřiny z uhlí. Loňský výpadek jádra jde na vrub hlavně velkým odstávkám jaderek ve Francii, v menší míře pak i v Německu. (Francie odstavovala kvůli provozním problémům, v Německu je to řízené, trvalé odstavování).

 19938

Neuvěřitelná pražská koalice a paní Marvanová

9. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Považoval jsem vznik koalice Spolu s Ano na pražském magistrátě za prakticky jistý. To jsem ale podcenil zásadovost paní Hany Marvanové, která se rozhodla svým hlasem tento projekt zablokovat. Koalici Spolu pak nezbývalo už nic jiného, než aby se domluvila s piráty, kteří na druhé straně nemohli za takových okolností zůstat věrni koalici s Prahou sobě a museli se vrhnout do náruče ODS. Museli?

29547

Krátká a srozumitelná glosa

Bavit se můžeme pouze jak a kde, nikoliv zda vůbec zvyšovat daně

9. 2. 2023 / Filip Pertold

čas čtení 1 minuta


Vláda pomalu začíná mluvit o vyšších daních a občas se odvolá na experty, co jim doporučují spíše zdanit. To vyvolává velikou nevoli a řada lidí píše o tom, že vlastně poradci chtějí velký stát a bla bla.

Takže znovu: Vláda (politici, voliči) malý stát nechtějí. Tečka. 

Stačí si přečíst programové prohlášení. Revizí se nic nemění. 

Žádný copayment ve zdravotnictví, v dopravě, žádné školné, žádná menší policie, natož nižší důchody ani rodičák (reálně obtížné ihned udělat).  

Naopak musíme zvětšovat armádu, platit učitele atd. Toto nemá nic společného s tím, co si každý jednotlivý poradce přeje nebo nepřeje. To je prostě daná situace.
Takže je to jednoduché. Pro dané výdaje potřebujeme příjmy. A ty příjmy se jmenují daně nebo odvody. Sorry jako. A ta diskuse logicky je, kde je rozumné daně zvyšovat a kde už ne.

31320

Jižák, Jižák je město snů

9. 2. 2023 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Máte pocit, že o Jižním Městě, největším sídlišti v Praze i v celém Česku, lze říct něco pěkného? Že ho lze pojmout literárně, výtvarně, že ho lze milovat jako domov a poeticky opěvovat?

 19939

Jaké hrůzy působí dnešním mladým lidem internet v mobilu

8. 2. 2023

čas čtení 5 minut

Televize Channel 4 vysílala tak závažný nový film, že se stal tématem diskuse v politickém zpravodajství rozhlasu BBC. Jde o to, jaké děsivé způsoby vštěpuje dnešním mladým lidem na jejich mobilech všudypřítomná pornografie a jak se proti tomu zejména dívky neumějí bránit.

Recenze filmu Consent:

Consent - strašlivě nadčasový příběh o mužském sexuálním násilí

Nové neúprosné drama stanice Channel 4 vykresluje děsivý obraz digitální misogynie ve školách a reálných útoků, které způsobuje. Je to pečlivě vyprávěný příběh, který podává vynikající mladé herecké obsazení.

Šílená situace lidí v Turecku a v Sýrii: Tisíce lidí pod troskami, statisíce bez přístřeší, není k dispozici jídlo, voda, elektřina...

8. 2. 2023

čas čtení 9 minut

"Mám rodinu pod troskami, volají, abychom je zachránili, ale nikdo tu není. Nemůžeme je zachránit."

Počt mrtvých stoupl na 8700

Toto seriozní zpravodajství britské veřejnoprávní televize Channel 4 YouTube na základě udání uživatelů nesmyslně blokuje. Lze ho zhlédnout, ale až prokliknutím na YouTube a prohlášením, že nejste nezletilí:

 


Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii překročil 7 200, záchranné práce váznou


Otřesy po zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály a mrazivé počasí ztěžují úsilí záchranných týmů, které pátrají po přeživších


Otřesy po zemětřesení, mrazivé teploty a poškozené silnice ztěžují snahy o řešení obrovské humanitární krize, kterou vyvolalo pondělní zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály v jižním Turecku a severní Sýrii, kde je nyní potvrzeno 7 200 mrtvých a 380 000 dalších lidí hledá útočiště jen v Turecku.

Jakmile se vyjasnil rozsah zkázy způsobené prvním zemětřesením - a druhým otřesem - vyhlásily turecké úřady v 10 provinciích stav nouze a Světová zdravotnická organizace varovala, že počet obětí může přesáhnout 20 000.

Rozhovor Britských listů 570. Kauza Bečva: Monstrproces jako v padesátých letech?

6. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

  

V souvislosti s otravou desítek tun ryb v řece Bečva, k němuž došlo před dvěma a půl lety, se koná nyní soudní proces. Jeho průběh je ale poněkud podivný. O vyšetřování této kauzy a o průběhu a charakteristických rysech tohoto soudního jednání hovoří Jan Čulík s vodohospodářem Arnoštem Kultem, odborníkem podrobně seznámeným s celou problematikou otravy Bečvy. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od úterý 7. února 2023.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

 19221

Sociální politika v Praze a návrat starých časů…

8. 2. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 4 minuty

Paní Alexandra Udženija je pro velkou většinu sociálních pracovnic a pracovníků doslova červeným šátkem před očima již tak velmi naštvaných sociálních pracovníků

Věnuji dvěma pražským politikům Magistrátu hlavního města Prahy ve volebním období 2018 - 2022: Paní Johnové a panu Zábranskému, kteří ukázali, že lze i v Praze myslet občas na chudé…

"Pojďme se napít, pojďme se napít, ať nám mají z čeho slzy týct…."

( Robert Křesťan)

Tak budeme mít konečně pražskou koalici. Hurá! Tam však radost pro lidi, kteří pracují v sociálnáí oblasti a zajímají se o ni v širším kontextu končí. Před více než čtyřmi lety se konečně za 25 let v Praze podařilo dostat na misto radní pro sociální oblast kultivovanou Milenu Johnovou, která nepoužívala na veřejnosti termíny nepřizpůsobivý, feťáci, paraziti, nemakačenkové…Přes všechny možné výhrady k její filosofii sociální práce ji vždy šlo primárně o klienty.

 19938

Stanice: Beznaděj

8. 2. 2023 / Ivan Větvička

čas čtení < 1 minuta

Cestující vystupují do zbytků majetku neznámého bezdomovce na tramvajové zastávce Václavské náměstí v Praze. (7. 2. 2023, foto Ivan Větvička) :

 

 17383

Proč politici v Česku nezastaví zotročování obyvatel země lichváři

8. 2. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 5 minut

Komentář k Česku vzniklé feudalistické třídě věřitelů s mimořádným vlivem
A proč existují třídní rozdíly i v tom největším otroctvíK výborným postřehům v článku Petra Veleman Když lichváři řídí vaše životy se dá jenom málo co dodat, ale přesto bych si dovolil jedno stručné ohlédnutí. Kromě slov povzbuzení a respektu k práci pana Velemana lze totiž upozornit na ještě jeden rozměr výborně popsané situace, která sužuje Česko, a kdy se celé segmenty populace stávají ničím jiným než jen živým masem, ať už pro voličské potřeby ANO a SPD, anebo pro další nekonečné rozvíjení lichvářského byznysu v Česku.


 18667

Zakázat dezinformace? Jsou lidé schopni rozlišit pravdu od lži?

8. 2. 2023 / Karel Červený

čas čtení 6 minut


V pořadu CNN 360° se řešilo, zda by měla být zavedena cenzura dezinformací. Poslanec SPD tvrdil, že jde o zavádění totalitních praktik, které tady vládly před revolucí. Že tehdy se zakazovaly myšlenky a články ze zahraničí jako nástroje západní propagandy. Řekl něco v tom smyslu, že občané nejsou hloupí a dokáží rozeznat pravdu od lží. Jeho výstup byla typická ukázka stereotypního myšlení. Tento vzorec myšlení už dnes neplatí, protože je naprosto diametrálně jiná doba a působí více synergických vlivů než tehdy.

Rozhovor Britských listů 569. Jsou vesničané blbí?

3. 2. 2023

čas čtení < 1 minutaPročpak asi hlasovali občané žijící ve Slezsku a v Karlovarském a v Ústeckém kraji pro Babiše? Za celých více než třiatřicet let se žádná česká vláda nepokusila vyrovnat životní úroveň v těchto oblastech s životní úrovní v ostatních částech České republiky a nikdo nic takového neplánuje ani teď. Lidé zápolí s nezaměstnanosti, exekucemi, nefunkční veřejnou dopravou a zdravotnictvím, chybějící infrastrukturou. Byl zlikvidován veškerý místní tisk, takže nikdo už neanalyzuje, co se děje. K čemu dojde, až přijdou velké počty českých občanů o byt? O hrozící destabilizaci v české společnosti mluví Jan Čulík s analytikem Stanislavem Bilerem. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na kabelové televizi Náš Region od pátku 3. února 2023.

Rozhovor Britských listů 567. Čtvrtina národa postižena exekucemi. Propad rodin do bezdomovectví

26. 1. 2023

čas čtení 1 minuta

A quarter of the Czech Republic in debt slavery. Families falling into homelessnessEnglish subtitles. For English, scroll below.

Ve zhoršující se ekonomické situaci v České republice je až čtvrtina obyvatelstva postižena exekucemi (jaká je to děsivá vizitka pro jakoukoliv českou vládu!) a stále větší počty obyvatelstva jsou ohroženy bezdomovectvím. Vláda na to reaguje indolentně a nekompetentně. Co si počít? O tom mluví Jan Čulík s novinářkou Sašou Uhlovou, specializující se mimo jiné i na tuto problematiku. Šokující rozhovor.
Vysílá se na Regionální televize od pátku 27. ledna 2023.

In a worsening economic situation, up to a quarter of the inhabitants of the Czech Republic are living in debt slavery (what a horrendous visiting card for any recent Czech government!) and ever larger numbers of Czech citizens, including families, are threatened by homelessness. The Czech government reacts indolently and incompetently. What to do? Jan Čulík discusses the unenviable situation with Saša Uhlová, a journalist specialising in these matters.

 18852

Žižek: V čem je Putin Hitlerovým následníkem

8. 2. 2023

čas čtení 3 minuty

Mnozí na Západě přesně podle Putinova záměru věří, že jeho řeči o boji proti imperialismu vylučují možnost, že by se choval jako fašista. Ale ve skutečnosti to, co dělá, je přesně to, co dělali nacisté během 2. světové války, když po dobytí Evropy trvali na tom, že bojují proti britskému a francouzskému imperialismu, říká Slavoj Žižek.

 19681

Proč nebudou Rusko a Ukrajina vyjednávat?

8. 2. 2023

čas čtení 5 minut

Otázky, zda a jak by mělo mezinárodní společenství tlačit Ukrajinu a Rusko do jednání, byly zatím ohledně struktury jednání vágní. Války kvůli dobývání území jsou vzácné, píše Robert Farley.

 18870

Německo, Dánsko a Nizozemsko slibují Ukrajině tanky Leopard 1

8. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Ruské ostřelování poškodilo nemocnici a bytové domy na Ukrajině, uvedli v úterý místní představitelé, zatímco vojenští analytici vyjádřili skepsi ohledně možného dopadu toho, co Kyjiv nazývá připravovanou moskevskou ofenzívou kolem výročí invaze, píše Susie Blannová.

Ukrajina zveřejnila video, na kterém je vidět, jak ruští vojáci bijí vlastního zraněného důstojníka

8. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 
Jde o záběry, o nichž se předpokládá, že ukazují bojovníky skupiny Wagner, jak bijí velitele něčím, co vypadá jako lopaty


Ukrajina zveřejnila záběry, na nichž se zdá, že vojáci skupiny Wagner bijí svého velitele


Ukrajina zveřejnila mimořádný videozáznam, který zřejmě ukazuje ruské bojovníky, jak odvádějí svého těžce zraněného velitele z bojiště a poté ho surově bijí něčím, co vypadá jako lopaty.

Incident zachytil ukrajinský dron poblíž východního města Bachmut, kde již několik měsíců zuří intenzivní boje. Čtyři vojáci z ruské žoldnéřské skupiny Wagner nesou svého kolegu krajinou zničených domů a drží ho za ruce a nohy. 19130

Rakouští Svobodní patrně získali peníze z Ruska

8. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Podle páteční zprávy časopisu "Profil" mohla FPÖ obdržet peníze od ruského PR agenta, aby předložila proruský návrh Národní radě. Hacknuté e-maily od "hlavního ruského propagandisty" obsahují dokument v ruštině nazvaný "Rezoluce o zrušení protiruských sankcí v rakouském parlamentu". Ve skutečnosti byl odpovídající návrh předložen v červenci 2016.

 18749

Němci chtějí v zemi méně uprchlíků

8. 2. 2023

čas čtení 2 minuty

Mírná většina Němců se domnívá, že Německo přijímá příliš mnoho uprchlíků. 33 % naopak považuje toto číslo za přiměřené. Mezitím parlamentní skupina CDU/CSU vyzývá k uspořádání summitu o uprchlících mezi kancléřem Scholzem a spolkovými zeměmi.

Svět ignoruje oběti zemětřesení v jihozápadní Sýrii

8. 2. 2023

čas čtení < 1 minuta

Od zemětřesení uplynulo 36 hodin.

Pokud je mi známo, mezinárodní společenství poskytlo *nulovou* pomoc severozápadní Sýrii, kde žije 4,5 milionu lidí, z nichž 3 miliony jsou vysídleny.

Nula.

1 200 mrtvých, 1 000 zraněných a 1 000 dalších stále pod troskami.

Prostě naprosto opuštění, napsal Charles Lister.

 18935

"Denacifikace" Polska? Kadyrov si brousí zuby na Slezsko

8. 2. 2023

čas čtení 1 minuta

Vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov oznámil na sociálních sítích "denacifikaci Polska". K tomu má dojít bezprostředně po skončení speciální operace na Ukrajině. Čečenci chtějí provádět především "boj za autonomii" Slezanů.

Ruská agrese na Ukrajině: Rusko nemá dostatek munice a jednotek pro úspěšnou ofenzívu, sděluje Velká Británie

7. 2. 2023

čas čtení 8 minut

 
Britské ministerstvo obrany konstatuje, že Moskva bude požadovat rozsáhlé zálohy, ale velké změny jsou v příštích týdnech nepravděpodobné

- Rusku chybí munice a jednotky pro úspěšné ofenzívy, sděluje Velká Británie


Rusko nyní téměř jistě postrádá munici a manévrové jednotky potřebné pro úspěšné ofenzívy, sděluje britské ministerstvo obrany.

Podle nejnovější aktualizace zpravodajských informací britského ministerstva obrany bude Moskva i nadále požadovat rozsáhlé zálohy, ale je nadále nepravděpodobné, že by Rusko mohlo v nadcházejících týdnech vybudovat síly potřebné k tomu, aby výrazně ovlivnilo výsledek války.

Aktualizace přichází v době, kdy Rusko přesunuje na východní Ukrajinu posily před novou ofenzívou, která by mohla začít příští týden.

V aktualizaci britského ministerstva obrany  se uvádí:

Ruským silám se podařilo získat pouze několik set metrů území za týden. Je to téměř jistě proto, že Rusku nyní chybí munice a manévrovací jednotky potřebné pro úspěšnou ofenzívu. Vyšší velitelé pravděpodobně kvůli politickému a profesnímu tlaku vytvářejí plány, které zamýšlejí používat nedostatečně obsazené a nezkušené jednotky k dosažení nereálných cílů.

Podle aktualizace je vysoce pravděpodobné, že se Rusko pokouší obnovit ofenzivní operace na Ukrajině, a to téměř jistě s cílem dobýt zbývající části Doněcké oblasti držené Ukrajinci.

- "Ruka Washingtonu!"

Zemětřesení v Turecku a v Sýrii: Počet mrtvých přesáhl 5000 a očekává se, že se bude zvyšovat

7. 2. 2023

čas čtení 12 minut

 

 WHO konstatuje, že počet mrtvých by mohl překročit 20 000- Celkový počet obětí v Turecku a Sýrii přesáhl 5 000

Turecký viceprezident uvedl, že počet obětí zemětřesení v zemi nyní činí 3 419, informuje agentura Reuters. Celkový oficiální počet obětí v Turecku, Sýrii a v oblastech ovládaných povstalci tak dosáhl 5 021.

- Turecká policie v úterý uvedla, že po zemětřesení o síle 7,8 stupně Richterovy škály na jihu Turecka zadržela čtyři osoby kvůli "provokativním" příspěvkům na sociálních sítích.


Čtyři osoby byly zadrženy poté, co policisté našli účty, které sdílely "provokativní příspěvky s cílem vyvolat strach a paniku", uvedla policie.

Dodala, že probíhá širší vyšetřování účtů na sociálních sítích, ale neposkytla žádné informace o obsahu příspěvků, informovala agentura France-Presse.

Turecké sociální sítě se zaplnily příspěvky lidí, kteří si stěžují na nedostatečné pátrací a záchranné akce ve své oblasti, zejména v Hatay.

- Zemětřesení o síle 5,7 stupně Richterovy škály zasáhlo v úterý východní Turecko, uvedlo Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC).

Podle agentury Reuters středisko uvedlo, že zemětřesení bylo v hloubce 46 km.

Seismologové očekávají, že po včerejších dvou silných otřesech dojde k sérii následných otřesů. Přestože jsou méně silné než první událost, představují riziko pro záchranáře a mohly by vyvolat další zřícení budov, které již byly oslabeny včerejšími otřesy.

https://twitter.com/msk

Ruská agrese na Ukrajině: Rusové "likvidují města" ve východním Donbasu

7. 2. 2023

čas čtení 9 minut


Doněcký gubernátor sděluje, že ruské síly vrhají na frontu nové jednotky; António Guterres varuje, že "vyhlídky na mír se stále zmenšují"

 
- Rusové "likvidují města" ve východním Donbasu

Podle ukrajinských představitelů ruské síly "vrhají" nové jednotky do východního Donbasu před očekávanou ofenzívou v nadcházejících týdnech.

Doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko uvedl, že boje o Doněckou oblast se rozhořívají, a dodal, že ruské síly "vyhlazují naše města a vesnice".

Luhanský gubernátor Serhij Hajdaj uvedl, že ostřelování tam utichlo, protože "Rusové šetří munici na rozsáhlou ofenzívu".

Kolem města Bachmut a nedalekých měst Soledar a Vuhledar nadále zuří týdny intenzivní boje, uvedla ukrajinská prezidentská kancelář.

- Ruská televize: Pomáhat Turecku po zemětřesení nebudeme. Je to země NATO. Veškerý materiál musíme posílat na frontu naší armádě: 19924

Vyšachovali Prahu sobě, protože nesouhlasila s korupcí

7. 2. 2023 / Albín Sybera

čas čtení 6 minut


Foto: Prefabrikované paneláky na okraji Prahy, kde se ceny nemovitostí staly pro mnohé nedostupnými. / bne IntelliNews

Praha bude mít po rekordně dlouhých jednáních nové vedení města

Koalice stran po vzoru české celostátní vlády je po rekordně dlouhých jednáních připravena vládnout Praze.

Komunální volby se konaly koncem září, ale jejich výsledky znamenaly, že žádná strana ani koalice nemá dominantní postavení pro sestavení vedení českého hlavního města a v úvahu připadá několik alternativ.   19933

Existuje bájná Agartha?

7. 2. 2023 / Soňa Svobodová

čas čtení 18 minut

 


Když se vysloví slovo Agartha, málokdo tuší, co znamená či označuje. Pak vám všem, kteří nevíte, neznáte jsou určeny tyto následující řádky. Pohodlně se usaďte a začněte číst. Agartha, je bájná podzemní říše s hlavním městem Šambhalou, která se podle některých esoterických škol rozkládá ve střední Asii, kde se mají nacházet podzemní jeskyně a tunely mezi Altají a Himalájemi. Podle některých pověstí, v nich měli žít mocní telepatové, kteří prostřednictvím svých myšlenek ovlivňovali veškeré dění na Zemi. Ale Agartha je i název české badatelské společnosti, jenž se zabývá průzkumem a dokumentací podzemí a paranormálních jevů. Jejím tiskovým mluvčím je Kamil Pokorný.

Pane Pokorný, vaše badatelská společnost se vlastně zrodila na základě společných zájmů jednotlivců o záhady a tajemno, legendy, pověsti, báje, staré hrady, zříceniny, tvrze, podzemní labyrinty a další jevy mimo hmotný svět, jejichž zkoumání se věnujete přes dvacet let. Máte spočítáno kolik míst jste takto společně prozkoumali?

Katastrofální zemětřesení v Turecku a Sýrii usmrtilo nejméně 3 500 lidí

7. 2. 2023

čas čtení 8 minut


Desítky zemí nabízejí pomoc,  záchranáři a obyvatelé horečně hledají přeživší po ničivých otřesech o síle 7,8 stupně Richterovy škály. Na mnoha místech, zejména v Sýrii, však žádní záhranáři nejsou a žádné vyprošťovací zařízení není

V oblastech vážného geologického zlomu a historie silných zemětřesení každých několik desítek let se nestavěly budovy tak, aby odolaly zemětřesení

Mezinárodní záchranné mise v pondělí spěchaly do Turecka a Sýrie poté, co jedno z nejsilnějších zemětřesení, které tento region postihlo nejméně za posledních sto let, zanechalo více než 3 500 mrtvých, tisíce zraněných a neznámý počet lidí uvězněných v sutinách.

Ranní zemětřesení a desítky následných otřesů zničily v Turecku celé obytné bloky a přinesly další zkázu syrským komunitám, které již jsou  zdevastovány více než desetiletou válkou.
 18993

O jedné tak trochu trapné, nové anglické ultrapravicové televizi

7. 2. 2023

čas čtení 4 minuty


Moderátor GB News odchází poté, co se ho televizní stanice snažila donutit zaplatit pokutu od Ofcomu, britské RRTV


Mark Steyn totiž v televizi zpochybnil bezpečnost vakcín proti covidu
 

Britský mediální regulační orgán pokutuje nesmysly vysílané v rozhlase a v televizi, ale na webu si může říkat kdo chce co chce


Jeden z předních moderátorů GB News odešel poté, co se ho stanice pokusila přimět k osobní odpovědnosti za zaplacení pokut udělený mediálním regulačním úřadem Ofcom, britskou RRTV.

Mark Steyn, který na stanici uváděl pořad v hlavním vysílacícm čase ve 20:00,  (skoro nikdo se na to nedíval) je již předmětem dvou vyšetřování ze strany mediálního regulátora poté, co ve svém pořadu zpochybnil bezpečnost vakcín proti covidu.

Druhé silné zemětřesení v Turecku a v Sýrii, více než 2600 lidí mrtvých

6. 2. 2023

čas čtení 8 minut

Po dvou silných zemětřeseních, která během 12 hodin zasáhla Turecko a Sýrii, zahynulo nejméně 2600 lidí. Očekává se, že počet mrtvých bude stoupat. V regionu probíhají pátrací a záchranné operace, zřítilo se mnoho budov a předpokládá se, že v sutinách je uvězněno mnoho lidí. 

Mapa postižené oblasti:
European-Mediterranean Seismological Centre (EMSC)
https://www.emsc-csem.org/#2

    Podle oficiálních údajů z Turecka tam zahynulo 1 014 lidí, 5 383 bylo zraněno a zřítilo se 2 818 budov. Syrské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zahynulo více než 326 lidí a 1 042 bylo zraněno. Kromě těchto údajů záchranná služba Bílé přilby na severozápadě Sýrie v oblastech, které nejsou pod kontrolou vlády, uvedla počet 221 mrtvých, což dává dohromady 1 561 potvrzených mrtvých.

    V souvislosti se zemětřesením, které zasáhlo Turecko, bylo mobilizováno více než 10 pátracích a záchranných týmů z Evropské unie, uvedl mluvčí Evropské komise. Mezi dalšími zeměmi, které veřejně nabídly pomoc, jsou USA, Spojené království, Izrael, Rusko a Čína.

    První zemětřesení udeřilo v době, kdy lidé spali, a mělo sílu 7,8 stupně, což je jedno z nejsilnějších zemětřesení v regionu za posledních nejméně sto let. Bylo cítit až na Kypru a v Káhiře. Evropské středomořské seismologické centrum (EMSC) uvedlo, že podle předběžných údajů mělo druhé silné zemětřesení sílu 7,7 stupně a bylo zaznamenáno v hloubce 2 km severovýchodně od tureckého Kahramanmaraşu. Seismologové zaznamenali více než 100 menších následných otřesů.

    První zemětřesení mělo epicentrum nedaleko Gaziantepu a poškodilo tamní historický hrad, který byl využíván již od římských dob.

    Turecké ozbrojené síly zřídily letecký koridor, aby umožnily pátracím a záchranným týmům dostat se do postižené oblasti.

    Turecká jaderná elektrárna Akkuyu, která je ve výstavbě, nebyla zemětřesením poškozena, uvedl představitel ruské společnosti, která elektrárnu staví.

    Mezinárodní záchranný výbor (IRC) vyzval k navýšení finančních prostředků na humanitární pomoc v Sýrii s tím, že mnoho lidí na severozápadě země již bylo až dvacetkrát vysídleno a že lékařská péče v regionu byla "napjatá nad rámec svých možností, a to i před touto tragédií".

    Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že je znepokojena oblastmi v Turecku, ze kterých po zemětřesení nepřicházely žádné zprávy.

    V roce 1999 otřesy podobné síly jako dnešní zemětřesení v Turecku zpustošily Izmit a zabily více než 17 000 lidí. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil pondělí za nejhorší katastrofu pro zemi od roku 1939, kdy zemětřesení zabilo přes 32 000 lidí a více než 100 000 jich zranilo.
 

Absolutely horrific scenes out of city of Iskenderun #Turkey, vast devastation and destruction from magnitude 7.8 earthquake. People feared to be under rubble. Death toll already above 200… pic.twitter.com/7Fo6yIyut6
- Původní zprávy z noci:

Turecká agentura pro řešení katastrof AFAD v pondělí uvedla, že při silném zemětřesení, které se projevilo v několika provinciích na jihu země, zahynulo 76 lidí a 440 bylo zraněno.

"76 našich občanů přišlo o život v Adaně, Adiyamanu, Malatyi, Kahramanmarasu a Gaziantepu a 440 občanů bylo zraněno v Sanliurfě, Diyarbakiru, Adaně, Adiyamanu, Malatyi, Osmaniye, Hatay a Kilisu," uvedla AFAD.

V sousední Sýrii zemřelo nejméně 50 lidí.

Podle státních médií bylo 42 lidí usmrceno ve vládou kontrolovaných částech země, zatímco místní nemocnice agentuře AFP sdělila, že osm dalších bylo zabito v severních oblastech kontrolovaných protureckými frakcemi.

"V Aleppu, Hamá a Latákii bylo v důsledku zemětřesení předběžně hlášeno 42 mrtvých a 200 zraněných," uvedla státní tisková agentura Sana s odvoláním na úředníka ministerstva zdravotnictví.

Záchranáři pokračují v prohledávání trosek zřícených budov, neboť se očekává, že počet mrtvých bude stoupat.

 19919

Lulovo zpátečnické levičáctví bude živit návrat krajní pravice

6. 2. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 13 minut

Luiz Inácio da Silva, známý jako Lula, se stal symbolem odporu proti brazilské diktatuře (1964-1985) na konci 70. let, kdy stál v čele odborů kovodělníků. Podporoval dělnické stávky, které ochromily automobilový průmysl. Až do jeho uvěznění v dubnu 1980 se Brazilci dočkali pouze zpěváků a některých novinářů, kteří se odvážili otevřeně protestovat proti režimu. Většina z nich skončila v mučírnách nebo na hřbitově. Někteří byli vyhoštěni do zahraničí.

 16578

Švejnar vs. Hampl v Otázkách V. Moravce

6. 2. 2023 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Prognóza ČNB ze srpna minulého roku pro kurz české koruny vůči euru v roce 2023 byla na čísle 25,7. Kurz je dnes pod hodnotou 24 korun a ze včerejších Otázek V. Moravce jsem měl dokonce dojem, že to je záměrná politika ČNB, jak bojovat s inflací.

Pro mne osobně je silná koruna výborná věc, nicméně nevím, jak se na tuto politiku ČNB dívají exportéři, pro ty to může být obrovský problém. Ani ne tak číslo samo, ale právě naprostá nespolehlivost prognóz, které od ČNB dostávají pro své plánování a které jsou zřejmě podrývány záměrnou politikou centrální banky.

 16578

Společnost zřejmě narazila na limity své marketingové (lživé) skutečnosti

6. 2. 2023 / Pavel Veleman

čas čtení 7 minut

Lze zprocesovat sociální práci?

"Spravedlnost je vlak, který má bohužel vždycky zpoždění."
(Marina Cvetajevová)


Ta dlouhodobá krize institucí, zaměstnanců a zejména nespokojených klientů v sociální oblasti, která se dlouhá léta projevuje hlavně na nefunkčních Úřadech práce, prochází celým oborem (současná fluktuace zaměstnanců a úprk ze všech pracovních míst v sociální oblasti je až děsivý). A pořád se hledá ten správný IT kouzelník a geniální manažer, který v celém sociálním systému dokáže vše konečně správně ZPROCESOVAT.

 19921

Mezitím v Absurdistánu 227: "To není naše válka!"

6. 2. 2023 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Po zhruba pěti letech vedení tohoto seriálu mám pocit, že píšu stále o tom samém. Někdy ztrácím motivaci k psaní: "Když budu nudit stejnými kravinami, budou o tom moji čtenáři v Česku ochotni číst znovu?" - Říkám si.

Ale pak, když se podívám blíž, vidím, že jsou tu nějaké změny. A objevují se zákonitosti. Jak si pravidelní čtenáři možná pamatují, dřívějším dílům tohoto seriálu dominovaly neustálé bouračky způsobené řidiči vládních limuzín. Teď už o tom neslyšíme. Okamžité nahrazení zkušených policistů partou amatérů muselo přinést okamžitý výsledek, ale tito amatéři se zřejmě za ta léta naučili řídit.

 19918

Chaos od pondělí v Německu: je Letzte Generation novou Baader-Meinhof?

6. 2. 2023 / Fabiano Golgo

čas čtení 8 minut

Budeme "narušovat každodenní život na co nejvíce místech a co nejčastěji", řekla minulý týden německým novinářům mluvčí skupiny Letzte Generation Aimée van Baalenová. "Nepřestaneme protestovat, dokud nedostaneme šanci na budoucnost hodnou života, a jsme připraveni zastavit celou republiku, pokud budou naše protesty nadále ignorovány." Skupinu vytvořili účastníci akce Hungerstreik der letzten Generation, která zablokovala dálnice v Berlíně v r. 2021.

 19923

Británie: Dvě osamělé bojovnice za demokracii

6. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Foto: Carol Vorderman

Carol Jean Vorderman, MBE (62) je britská mediální osobnost, známá především tím, že 26 let od roku 1982 do roku 2008 moderovala soutěžní televiznií pořad Countdown, a také vystupovala v četných dalších televizních programech. Píše  komentáře do tisku a je autorkou vzdělávacích a dietních knih a pracuje i jako moderátorka výročních cen. V posledních dnech týdnech v televizi  a na Twitteru ostře kritizuje korupci současné britské konzervativní vlády, v podstatě jako jediná osobnost v britských médiích. Týdenik Observer publikoval obdivný dopis od investigativní novinářky Carole Cadwalladr, která je snad jedinou druhou takovou osobností veřejně hovořící pravdu vůči moci. 

Milá Carol Vordermanová: Vzdávám hold tvé odvaze, ale vlci se už sbíhají

Vím, jaké to je, když se člověk snaží říkat  pravdu moci. Trollové po tobě půjdou, jako šli po mně. Ale stůj pevně! Dala jsi nám všem naději


Bylo vzrušující sledovat, jak kritizuješ všechny mocné. Tvé tweety o korupci a šmelinářích, zpronevěrách, podvodnících a podvodnících, kteří jsou obviňování, že vydělali miliony na vládních covidových zakázkách - a o  ministrech, kteří jim to umožnili - jsou  v těchto temných zimních dnech vzácným zdrojem radosti.

Tvá vystoupení v ranní televizi mě však rozveselila. Twitter je jedna věc, ale málokdy se podaří tak dobře využít pohovku v pořadu This Morning. Říkat pravdu moci z měkkého nábytku komerční televize ITV, to je v Británii roku 2023 téměř revoluční čin. 19922

Politico: Evropě docházejí léky, proč?

6. 2. 2023

čas čtení 4 minuty

 

Běžné léky včetně antibiotik a léků proti bolesti pro děti jsou v celém evropském bloku nedostatkové a tento jev nedávno zkoumal Carlo Martuscelli v bruselském deníku Politico, píše Radek Mokrý.


 16524

Británie: Sunak "riskuje totální obchodní válku" s Bruselem tím, že zruší zákony EU

6. 2. 2023

čas čtení 5 minut

 

Přední evropští politici varovali, že  plán britského premiéra zrušit legislativu EU vyvolá odvetná protiopatření, včetně uvalení cel na britské zbožíPlán Rishiho Sunaka zrušit do konce letošního roku tisíce zákonů EU hrozí vyvoláním rozsáhlé obchodní války mezi Spojeným královstvím a Bruselem, varovali vysoce postavení představitelé Evropské unie.

Sestro! Liz Trussová zase řve!

5. 2. 2023 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Lis Trussová, která byla na podzim nucena opustit premiérskou funkci po méně než padesáti dnech, se pokouší vrátit se na politickou scénu a v pochybném deníku Daily Telegraph vydala článek o 4000 slovech, v němž argumentuje, že ji z premiérské funkce vyhodili "levicoví ekonomové": Ve skutečnosti musela odejít, protože její návrh brutálně zadlužit britský státní rozpočet nefinancovaným zrušením daní pro bohaté ohrozil britské penzijní fondy, jimž v důsledku její neověřené ekonomické politiky hrozil totální krach. Trussové se podařilo za její krátkodobé premiérství výrazně zvýšit úrokové míry, a tak drsně zdražit hypotéky pro už tak chudnoucí Brity.

Její pokus vrátit se na politickou scénu je útokem na nerozhodného a slabého konzervativního premiéra Rishiho Sunaka (který ovšem pod tlakem ultrapravice hrozí konfliktem s EU, který povede k totální obchodní válce,  a chce také porušit mezinárodní zákony o ochraně uprchlíků) a je dalším důkazem, že britská Konzervativní strana je zcela rozhádaná a zešílela.

Neuvěřitelné, že Daily Telegraph jí její bláboly publikuje.

Výlev Liz Trussové vyvolal na Twitteru vlny zuřivosti a posměchu. Jen se podívejte na komentáře pod tímto tweetem. Je to jen zlomek všeho, co k této věci najdete na Twitteru.

Kasinoví kapitalisté, měnoví spekulanti, atd. jsou všichni levicoví. :)) Sestro, Liz Trussová zase řve!Ruská agrese na Ukrajině: Podle ukrajinského prezidenta je situace na východě země "velmi složitá"

5. 2. 2023

čas čtení 13 minut

 
- Volodymyr Zelenskij sděluje, že Rusko nasazuje další vojáky do bitvy o Bachmut a další města v Doněcké oblasti

Situace na východní frontě je nyní "velmi obtížná", říká Zelenskij

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu prohlásil, že situace na frontách na východě země se zhoršuje a Rusko do boje nasazuje stále více vojáků.

Kreml po měsících neúspěchů usiluje o výrazné vítězství na bojišti, přičemž ruské síly se snaží uzavřít sevření města Bachmut a bojují o kontrolu nad nedalekou hlavní zásobovací trasou pro ukrajinské síly.

Ruské jednotky se rovněž snaží dobýt uhelné město Vuhledar, ležící asi 120 km jihozápadně od Bachmutu, ve východní části Doněcké oblasti.


- Ekonomická akademie v Charkově. Žádné vojenské objekty v okolí:
Američané sestřelili nad východním pobřežím USA čínský špionážní balón

5. 2. 2023

čas čtení 3 minuty


Balon byl sestřelen u pobřeží Jižní Karolíny, cílem je vyzvednout jeho trosky  dříve, než se potopí do oceánu

Americké vojenské letadlo sestřelilo čínský výškový balón nad Atlantským oceánem poté, co přeletěl celé území USA a způsobil diplomatickou roztržku mezi oběma zeměmi.

Balon, který podle Číny sloužil k meteorologickým účelům, ale USA trvají na tom, že byl špionážní, bylo možné vidět v televizi, jak se rozpadá a padá z oblohy.


Čína obvinila Spojené státy, že "zjevně reagovaly přehnaně a vážně porušují mezinárodní praxi".

"Čína vyjadřuje silnou nespokojenost a protestuje proti použití síly ze strany Spojených států k útoku na civilní bezpilotní vzducholoď," uvedlo pekingské ministerstvo zahraničí v prohlášení a dodalo, že si "vyhrazuje právo na další nezbytné reakce".

Vysoce postavený představitel americké administrativy agentuře Reuters řekl, že po sestřelení balónu americká vláda o této akci hovořila přímo s Čínou. Ministerstvo zahraničí rovněž informovalo spojence a partnery po celém světě, uvedl úředník.

Populismus není příčinou destabilizace společnosti, je populární, když už je společnost destabilizovaná

5. 2. 2023

čas čtení 6 minut

Ministerstvo vnitra České republiky varuje, že značná část obyvatelstva České republiky má odpor vůči demokratickému systému a západní orientaci země a nadšeně podléhá fake news, lžím a konspiračním teoriím.Jenže proč? Na příkladu brexitu lze dokázat, že k tomu všemu v zemi dochází, když už destabilizační sociální podmínky existují:

Británie byla nemocná už před brexitem.  Brexit byl špatnou odpovědí na zcela správnou otázku.

Daily Mirror: Brexitérští géniové mlčí, zatímco přicházíme o 100 miliard liber ročněTi, kteří vždy věděli, že brexit je podvod, z toho nemají žádnou radost, ale stále více lidem konečně dochází, že odchod z EU byl kolosální chybou. Ti, kdo projekt vedli, sice stále melou ty samé staré nesmysly o údajných výhodách brexitu, ale ty, stejně jako většina vládních tvrzení v těchto dnech, znějí jako ozvěna dob minulých, píše Nesrine Malik.

Ve skutečnosti příchod brexitu způsobil narušení dodavatelského řetězce, nedostatek zaměstnanců, vyšší ceny potravin a další byrokracii pro podniky. Veřejné mínění se posouvá směrem k lítosti. Namísto toho, aby se Británie rychle směřovala pryč z EU k závratné prosperitě, kterou slibovala kampaň za odchod z EU, se místo toho propadá do temné časové osy recese, stávek a politické nestability. Minulý týden bylo předpovězeno, že Británie bude jedinou ekonomikou G7, která se v roce 2023 zmenší.

15932