Izrael protizákonně uzavřel kancelář televize Al Džazíra v městě Ramallah na Západním břehu

22. 9. 2024

čas čtení 5 minut
Je to proti dohodám z Osla. 

Izraelští vojáci vtrhli do kanceláře Al-Džazíry v Ramalláhu a donutili ji na 45 dní přerušit vysílání na Západním břehu Jordánu.

Izrael plánuje na celém Západním břehu něco děsivého a nechce, aby to svět viděl.

Shireen Abu Aklehová byla v květnu 2022 zastřelena izraelským odstřelovačem. Pozor, upozornění: nikdo nebyl pohnán k odpovědnosti.
DNES... Izraelské síly roztrhaly tento její plakát v kancelářích Al Džazíry, které se nacházejí na ulici Shireen Abu Akleh.




Kenneth Roth, bývalý výkonný ředitel organizace Human Rights Watch, uvedl, že Al-Džazíra je během izraelské války v Gaze jedním z nejdůležitějších zdrojů informací, protože zahraniční novináři mají do pásma zakázaný vstup. Roth uvedl, že Izrael uzavřel kancelář Al-Džazíry v Ramalláhu, protože tato stanice odhalujer  „izraelské represe - apartheid“ na okupovaném Západním břehu Jordánu.


Francesca Albaneseová, zvláštní zpravodajka OSN pro okupovaná palestinská území, Rothovu zprávu přeposlala: „žádní svědci nejsou povoleni“.


Izraelská armáda uvedla, že uzavřela kancelář televize Al-Džazíra v Ramalláhu, protože podněcovala „teror“.

Příkaz k uzavření byl podepsán poté, co právní posudek a zpravodajské hodnocení „určily, že kanceláře jsou využívány k podněcování k teroru, k podpoře teroristických aktivit a že vysílání kanálu ohrožuje bezpečnost a veřejný pořádek v oblasti i ve státě Izrael jako celku“, uvádí se v prohlášení armády.

Al-Džazíra, která konstatuje, že nemá žádné vazby na militantní skupiny, odsoudila zátah jako trestný čin izraelských sil a uvedla, že podnikne právní kroky na ochranu svých práv, a slíbila, že bude pokračovat ve svém vysílání.

Izraelská vláda v květnu zakázala televizi Al-Džazíra působit na území Izraele, což schválil izraelský soud, a provedla razii v jeruzalémském hotelu, který televize využívala jako svou kancelář, s tím, že její vysílání ohrožuje národní bezpečnost. Al-Džazíra důrazně odmítla obvinění Izraele, že je hlásnou troubou teroristů. Televize konztatuje, že Izrael systematicky útočí na její zaměstnance v pásmu Gazy. Od začátku války v Gaze loni v říjnu byli zabiti čtyři novináři Al-Džazíry.

Podle předběžných šetření Výboru na ochranu novinářů (CPJ) bylo k 20. září 2024 od začátku války zabito nejméně 116 novinářů a pracovníků médií, což z ní činí nejvražednější období pro novináře od roku 1992, kdy CPJ začal shromažďovat údaje.

Izraelská armáda opakovaně obvinila novináře katarské televize Al-Džazíra z napojení na palestinskou militantní skupinu Hamás nebo jejího spojence Islámský džihád.

Al-Džazíra obvinění Izraele ostře odmítla a uvedla, že Izrael se systematicky zaměřuje na její zaměstnance v pásmu Gazy.

Od začátku války v Gaze v říjnu loňského roku byli zabiti čtyři novináři Al-Džazíry a kancelář stanice v Gaze byla bombardována.

Vysílací společnost uvedla, že vojáci v neděli neuvedli důvod pro nařízení uzavření.

„Existuje soudní rozhodnutí o uzavření Al-Džazíry na 45 dní,“ řekl izraelský voják šéfovi kanceláře Al-Džazíry na Západním břehu Walidovi al-Omarimu v rozhovoru, který stanice vysílala živě.

„Žádám vás, abyste v tuto chvíli vzal všechny kamery a opustil kancelář,“ řekl voják podle záznamu.

Podle Al-Džazíry Omari v rozkazu obvinil televizi z „podněcování a podpory terorismu“.

„Takovéto cílení na novináře má vždy za cíl vymazat pravdu a zabránit lidem, aby se dozvěděli pravdu,“ řekl Omari.


Asociace zahraničních novinářů (FPA) uvedla, že je „hluboce znepokojena“ izraelskou ranní razií, která si vynutila uzavření kanceláře Al-Džazíry v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu.


Katarský kanál odvysílal živě záběry izraelských vojáků, kteří vtrhli do kanceláře kanálu a předali jednomu ze zaměstnanců televize Al-Džazíra vojenský příkaz k uzavření, než bylo vysílání přerušeno.

V prohlášení zveřejněném na X. stránce FPA se uvádí:

Asociace zahraničního tisku je hluboce znepokojena touto eskalací, která ohrožuje svobodu tisku, a vyzývá izraelskou vládu, aby tyto kroky přehodnotila. Omezování zahraničních reportérů a uzavírání zpravodajských kanálů signalizuje odklon od demokratických hodnot.


Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
1698

Diskuse

Obsah vydání | 25. 9. 2024