Izraelský nálet zabil v neděli sedm lidí ve škole Kafr Qasem (v uprchlickém táboře Beach) ve městě Gaza
22. 9. 2024
Úřady uvedly, že mezi zabitými byl i Majed Saleh, ředitel ministerstva veřejných prací a bydlení. Izraelská armáda prohlásila, že úder, k němuž došlo kolem 11. hodiny místního času, byl zaměřen na tamní bojovníky Hamásu. Ve škole se ukrývaly stovky vysídlených Palestinců.
Záchranáři v Gaze sdělují, že izraelský útok na školní úkryt zabil sedm lidí.
Al-Džazíra citovala civilní obranu Gazy, podle které bylo při izraelském bombardování školy Kafr Qasim v západní části Gazy, kde byly ubytovány stovky vysídlených lidí, zabito sedm lidí.
“The Israeli army is one of the most criminal armies in the world.”
— sarah (@sahouraxo) September 21, 2024
—Chris Sidoti, UN human rights expert pic.twitter.com/pjJ3KBuEDA
Jediná demokracie na Blízkém východě likviduje média, která vysílají, co se jí nelíbí:
🇮🇱 The only democracy in the Middle East shuts down media coverage they don't like.
— Censored Men (@CensoredMen) September 22, 2024
pic.twitter.com/xTbO1ipwa9
Human rights Watch: Izraelská armáda používá v Libanonu zakázaný fosfor:
This is what the media *doesn’t want you to see*…
— Pelham (@Resist_05) September 21, 2024
Israeli forces using banned white phosphorus munitions in over 17 towns and cities in Lebanon…
If Hezbollah rained white phosphorus over Tel Aviv there would be wall to wall coverage and every major leader would be saying… pic.twitter.com/81sFIwOlZe
Mezinárodní humanitární právo zakazuje útoky, při nichž se nerozlišuje mezi civilním obyvatelstvem a vojenskými cíli, a zakazuje použití těchto zbraní
The mass electronic device explosions across Lebanon and Syria in recent days bear the hallmarks of a sinister dystopian nightmare.
— Amnesty International USA (@amnestyusa) September 20, 2024
International humanitarian law prohibits attacks that fail to distinguish between civilians and military targets and prohibits the use of these… pic.twitter.com/OuvCXwCOv2
„Hlavní překážkou v dosažení příměří a zastavení této války byla podpora poskytovaná USA a západními zeměmi,“ řekl Aragčí, když obvinil západní podporu z toho, že Izrael může pokračovat ve svých ničivých vojenských akcích.
Reportér britských Sky News Trevor Phillips předkládá Isaacu Herzogovi, že je Izrael široce obviňován z toho, že stojí za smrtícími výbuchy pagerů a vysílaček v Libanonu z minulého týdne, při nichž byly mezi oběťmi i děti. Philips se izraelského prezidenta ptá, zda to je „legitimní způsob vedení války“ vzhledem k tomu, že neexistoval způsob, jak zajistit, aby při útoku nebyli zabiti civilisté. „Mimochodem odmítám jakoukoli spojitost s tím či oním zdrojem operace,“ řekl Herzog. Na otázku neodpověděl přímo, ale místo toho hovořil o raketovém útoku - z něhož Izrael obvinil Hizballáh -, který v červenci zasáhl převážně drúzské město Majdal Šams na hornatých Golanských výšinách poblíž hranic se Sýrií a při němž zahynulo nejméně 12 lidí včetně dětí. Herzog uvedl, že Izrael má jako suverénní stát právo se bránit. - Není jasné, kdo zmíněný útok spáchal.
Izrael nechce válku s Libanonem, říká izraelský prezident
Izraelský prezident Isaac Herzog poskytl rozhovor Trevoru Phillipsovi ze Sky News v jeho nedělním ranním politickém pořadu ve Velké Británii. Herzog říká, že Izrael „nechce válku“ s Libanonem, a tvrdí, že konflikt „podnítili“ íránští zmocněnci v regionu, včetně Hizballáhu a jemenských Húsíů, stejně jako Hamás v Gaze.
„Izrael bojuje za své blaho, za svou existenci, za své občany. To je to, co děláme. A děláme vše, co je správné,“ řekl a dodal, že Libanon je ovládnut Hizballáhem, který označil za ‚teroristickou organizaci‘..
Hizballáh udeřil na průmyslové komplexy izraelské obranné společnosti v „prvotní reakci“ na útoky na pagery
Hizballáh uvedl, že v neděli brzy ráno zasáhl průmyslové komplexy patřící izraelské obranné společnosti Rafael, a to nedaleko Haify na severu Izraele.
Skupina v prohlášení uvedla, že útok byl součástí „počáteční reakce“ na útoky na pagery a vysílačky, které si v úterý a ve středu vyžádaly více než 3 000 zraněných a 42 mrtvých po celém Libanonu. Všeobecně se má za to, že za útoky stojí Izrael, který se však k odpovědnosti veřejně nepřihlásil.
Boje na jihu Libanonu a v severním Izraeli dosáhly v noci na dnešek dosud nejintenzivnější intenzity a Izrael zahájil rozsáhlé letecké údery, které podle něj mířily na odpalovací zařízení raket Hizballáhu na jihu Libanonu.
Hizballáh v noci na dnešek zasáhl sever Izraele raketami a v neděli brzy ráno zasáhl leteckou základnu Ramat David jihovýchodně od Haify, což je nejvzdálenější zásah této skupiny od začátku bojů v říjnu.
K obnovení bojů došlo několik dní poté, co izraelský ministr obrany Yoav Gallant prohlásil, že Izrael se blíží k „nové fázi“ války s Hizballáhem. Generální tajemník Hizballáhu Hasan Nasralláh ve čtvrtečním projevu uvedl, že zesílené izraelské útoky nezastaví skupinu v pokračování útoků na Izrael, dokud nebude dosaženo příměří v Gaze.
Izraelská armáda dnes pokračovala v útocích na jihu a v centrální části Gazy a podle palestinské tiskové agentury Wafa zabila nejméně sedm Palestinců.
Izraelské dělostřelectvo se údajně zaměřilo na město Chuzáa, východně od jižního města Chán Júnis, a zabilo dva lidi.
Záchranné týmy palestinského Červeného půlměsíce později po izraelských náletech vyzvedly těla čtyř lidí z oblasti al-Attítira východně od Rafáhu.
Při dalším útoku byl podle agentury Wafa zabit jeden člověk poté, co izraelská armádní kvadrokoptéra - bezpilotní letoun se čtyřmi vrtulemi - zahájila palbu na civilisty západně od uprchlického tábora Nuseirat v centrální části Gazy.
Blízký východ je na pokraji „hrozící katastrofy“, varuje představitelka OSN
Zvláštní koordinátorka OSN pro Libanon Jeanine Hennis-Plasschaertová varovala před „hrozící katastrofou“ na Blízkém východě.
„Vzhledem k tomu, že se region nachází na pokraji hrozící katastrofy, nelze to dostatečně zdůraznit: neexistuje žádné vojenské řešení, které by obě strany učinilo bezpečnějšími,“ napsala ve stručném prohlášení na X. straně.
Podle IDF byla na Izrael přes noc vypálena palba raket Hizballáhu
Podle izraelské armády vypálil Hizballáh v neděli brzy ráno z Libanonu více než 100 raket, které mířily na rozsáhlou oblast severního Izraele, přičemž některé dopadly poblíž města Haifa.
Raketová palba v noci spustila sirény na severu Izraele a tisíce lidí se uchýlily do krytů. Izraelská armáda uvedla, že rakety byly vypáleny „směrem k civilním oblastem“, což poukazuje na možnou eskalaci poté, co předchozí ostřelování bylo zaměřeno především na vojenské cíle.
V příspěvcích na X Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že Libanon zahájil dvě vlny útoků - první o 85 raketách, kde některé z nich byly zachyceny, včetně pádů zjištěných v oblastech Kirjat Bialik, Tzur Shalom a Moroshet. Druhý útok zahrnoval podle IDF 20 raket poté, co byly vydány výstrahy v oblasti údolí Jezreel.
Izraelská záchranná služba Magen David Adom uvedla, že ošetřila čtyři osoby se střepinovými zraněními, včetně 76letého muže, který utrpěl lehká zranění v Kirjat Bialik, obci nedaleko Haify, kde byly poškozeny budovy a zapálena auta. Nebylo bezprostředně jasné, zda škody způsobila raketa nebo izraelská stíhačka.
Již dříve izraelská armáda uvedla, že zahájila nálety na stovky cílů v jižním Libanonu v důsledku nejhlubších raketových útoků Hizballáhu na Izrael od začátku války v Gaze loni v říjnu. IDF uvedly, že v sobotu večer zahájily dvě vlny útoků - jedna útočila na přibližně 290 cílů a druhá se zaměřila na 110 objektů.
Tato letecká základna je nejvzdálenějším cílem, který libanonská skupina od října v Izraeli zasáhla, a nachází se asi 50 km od libanonsko-izraelské hranice.
Nemocnice v severním Izraeli dostaly pokyn přesunout své provozy do zařízení se zvýšenou ochranou před raketovou a raketovou palbou, uvedlo v neděli ministerstvo zdravotnictví. Nemocnice Rambam v Haifě přesune pacienty do svého podzemního zabezpečeného zařízení, uvedlo ministerstvo. Mezitím velení armády na domácí frontě uvedlo, že školy a další vzdělávací instituce a aktivity nebudou na severu země povoleny nejméně do pondělí do 18 hodin místního času.
Počet obětí izraelského leteckého útoku, jehož cílem byli vojenští velitelé Hizballáhu na jižním předměstí Bejrútu, vzrostl na 45, uvedlo v neděli libanonské ministerstvo zdravotnictví a aktualizovalo tak dřívější údaj o 37 obětech pátečního útoku.
Zpravodajská stanice Al-Džazíra v neděli ráno uvedla, že izraelské síly provedly razii v její kanceláři ve městě Ramalláh na Západním břehu Jordánu s vojenským příkazem uzavřít ji na 45 dní. Televizní kanál se sídlem v Kataru odvysílal živé záběry, na nichž izraelští vojáci vstoupili do kanceláře kanálu a předali příkaz k uzavření jednomu ze zaměstnanců televize Al-Džazíra. Šéf kanceláře Al-Džazíry na Západním břehu Walid al-Omari uvedl, že izraelští vojáci přivezli nákladní auto, aby zabavili dokumenty, přístroje a majetek kanceláře. Syndikát palestinských novinářů ve svém prohlášení zátah odsoudil a uvedl, že „toto svévolné vojenské rozhodnutí je považováno za nový zásah proti novinářské a mediální práci“.
Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Američany v Libanonu, aby opustili zemi, dokud jsou k dispozici komerční možnosti. „V současné době jsou komerční lety k dispozici, ale v omezené kapacitě. Pokud se bezpečnostní situace zhorší, komerční možnosti odletu se mohou stát nedostupnými,“ dodalo.
Mezi mrtvými při sobotním izraelském útoku na školu přeměněnou v úkryt ve městě Gaza je „13 dětí a šest žen“, z nichž jedna byla těhotná, uvedl mluvčí agentury pro civilní obranu Mahmud Bassal. Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že v důsledku úderu zemřelo nejméně 22 osob.
Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že se obává eskalace mezi Izraelem a Libanonem. Sullivan včera v rozhovoru s novináři ve Wilmingtonu ve státě Delaware uvedl, že stále vidí cestu k příměří v Gaze, ale že USA „nyní nejsou v bodě, kdy bychom byli připraveni něco předložit na stůl“.
Írán podle státní televize představil jednostupňovou balistickou raketu na kapalné palivo „džihád“ s vysoce explozivní oddělitelnou hlavicí a doletem 1 000 km. Střely byly spolu s další vojenskou technikou vystaveny v sobotu během přehlídky u příležitosti výročí zahájení války s Irákem v letech 1980-1988.
Od 7. října bylo při izraelské vojenské ofenzivě v Gaze zabito nejméně 41 391 Palestinců a 95 760 jich bylo zraněno, uvedlo v sobotu ministerstvo zdravotnictví Gazy.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odložil o den svou cestu do USA kvůli bezpečnostní situaci na severu země. Netanjahu měl do New Yorku odcestovat 24. září, během něhož by měl vystoupit na výročním zasedání Valného shromáždění OSN. Po náletu na Bejrút vydal krátké prohlášení, v němž uvedl: „Naše cíle jsou jasné a naše činy mluví samy za sebe.“
Diskuse