Nemůžeme zabezpečit 5G sítě pouhým zákazem produktů společnosti Huawei

13. 9. 2019

Síť další generace prostě nefunguje tak jako ta současná, píše Tom Wheeler. Zajištění její bezpečnosti si vyžádá nové vztahy mezi byznysem a vládou.

Přístup Trumpovy administrativy k bezdrátovým sítím páté generace je zmatenou směsí obchodních jednání, obchodního soupeření a národněbezpečnostních obav. Soustředil se na zákaz vybavení od čínského výrobce Huawei. Bohužel, v tomto úsilí se utopila diskuse o širším problému: Kvůli způsobu, jak funguje 5G síť, zákaz vybavení od určité společnosti nezajistí bezpečí - a nedosáhnou toho ani ty nejlepší dnešní praktiky z oblasti kybernetické bezpečnosti.

5G sítě jsou obzvláště zranitelné, protože síť se zbavila centralizovaného přepínání závislého na hardwaru a přešla k široce distribuovanému, softwarem definovanému digitálnímu routingu a malým telefonním anténám. Předchozí sítě představovaly model připoj se mluv, který vše přiváděl do hardwarových hrdel (choke points), kde bylo možno provádět kyberhygienu. V 5G síti definované softwarem je taková aktivita vytlačena do sítě digitálních routerů. Absence inspekce a kontroly v hrdlech způsobuje, že zajištění bezpečnosti 5G sítě je exponenciálně náročnější než u tradičních telekomunikačních sítí.

K takové síti budou připojeny desítky miliard chytrých zařízení, malé počítače, které zodpovídají za rozšiřování internetu věcí. Od monitorů kojenců a chytrých ledniček přes chytré řízení městské dopravy a veřejné infrastruktury až po medicínský monitoring a diagnostiku, vše běží na softwaru, který se může stát terčem hackerů. Například v červnu Microsoft oznámil, že ruští hackeři penetrovali zařízení připojená k internetu věcí, aby získali přístup k sítím a umístili do nich exploity. Čína, Írán, Severní Korea a další nebudou příliš pozadu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
4759

Diskuse

Obsah vydání | 17. 9. 2019