Indický parlament schválil kontroverzní zákon

Jak Indie diskriminuje své muslimy

12. 12. 2019

Indický parlament schválil zákon, který uděluje migrantům občanství na základě náboženské příslušnosti. Organizace Human Rights Watch tento krok už dříve kritizovala s tím, že Indie porušuje své mezinárodní závazky. Tento zákon zaručují práva pouze nemuslimským imigrantům z převážně islámských zemí jako jsou Afghánistán, Bangladéš a Pákistán, píše web Informed Comment.

Politikové z vládnoucí strany BJP (Indická lidová strana) se podíleli na démonizaci muslimských imigrantů a žadatelů o azyl. Aby získali volební podporu, nazývali je „infiltrátory“. Kupříkladu ministr domácích záležitostí a úřadující prezident BJP Amit Shah označil Bangladéšany, kteří hledají v Indii práci, za „termity“. Sliboval, že pokud se jeho strana v roce 2019 dostane k moci, pošle všechny imigranty zpátky domů.

Vláda přitom dělá rozdíl mezi migranty z hindských, křesťanských, buddhistických, zoroastriánských a sikhských komunit v Afghánistánu, Bangladéši a Pákistánu, kteří mají nárok na občanství, a muslimy, kteří tento nárok nemají. Shah kontroverzní zákon obhajoval v parlamentu, kde prohlásil, že je zásadní rozdíl mezi uprchlíky a infiltrátory. Zákon má podle jeho slov pomáhat jen uprchlíkům.

Kritické hlasy z indické opozice konstatují, že zákon porušuje indickou ústavu, která vyzývá k rovnosti a brojí proti diskriminaci.

Zákon je na stole v době, kdy se vládnoucí BJP snaží vytvořit National Register of Citizens (NRC), který by „identifikoval“ muslimské imigranty, a pak by je mohl připravit o jejich občanská práva. Ostatní se podle Shaha o svá práva obávat nemusejí. Kvůli NRS jsou už téměř dva miliony lidí v indickém státě Assam ohroženy arbitrátním zatčením.

Navrhovaný zákon dokonce pobouřil americkou vládu, která v případě, že bude implementován, zváží sankce proti předním indickým činitelům.

Více informací v angličtině ZDE a ZDE

0
Vytisknout
4488

Diskuse

Obsah vydání | 17. 12. 2019