Varování od devadesátníka: Váš dosavadní, pohodlný svět může zkolabovat okamžitě!

6. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

 
Velmi důležité je: nepodceňujte ničivou sílu lží. Miliony lidí, včetně mé vlastní rodiny, byly usmrceny lžemi. Má země a většina evropského kontinentu byla zničena lžemi.  A nyní lži hrozí nejen zlikvidovat vzpomínky na toto období, ale i na všechno dobré, co bylo od té doby vybudováno. Dnešní generace nemůže říkat, že ji nikdo nevaroval, ani, že nerozumí katastrofálním důsledkům šíření lží.


Je mi 93 let a jak extremismus dnes zachvacuje Evropu, obávám se, že opakujeme chyby, které vedly k holocaustu, píše v deníku Guardian Stanisław Aronson, který zažil nacistickou okupaci Polska i varšavské povstání r. 1944.

Rozhovor Britských listů 180.

Proč nemáme s lidmi pocit sounáležitosti?

31. 8. 2018

čas čtení < 1 minuta"Zaujalo mě, jak Miloš Forman dokázal zaznamenat při pozorování mentality českého národa takovou tu nelidskou krutost. Ale tehdy, v šedesátých letech to byl teprve začátek." "Kam se vytratila elementární potřeba sounáležitosti s ostatními lidmi? Dnes se k nám nedostávají možnosti pocítit sounáležitost s jinými." Nebo ano? To jsou otázky, o nich hovoří Jan Čulík a Bohumil Kartous v tomto Rozhovoru Britských listů. Ten se vysílá Rozhovor se vysílá na Regionalnitelevizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. srpna 2018.

30075

Vždy se najde hlupák, který hledá hlubší dno

Bastardizace

6. 9. 2018 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Dlouho jsem přemýšlel, jak vlastně pojmenovat ten politický, společenský proces, v němž dochází k permanentnímu prolamování dna blbosti, malosti a nevkusu. Nemohl jsem na to přijít, napadala mě pouze pojmenování, která dostatečně nepostihovala skutečnost, pojmenování z éry, kdy se dno zdálo pevné. Když dnes řeknete, že je něco skandální, je to takřka synonymem banálního. Záleží pouze na tom, zda se propadáte společně s každým dalším dnem a jak se tím pádem prohlubuje vaše apatie. Když řeknete, že něco je evidentní lež a manipulace, je to jako když ráno konstatujete, ze vyšlo slunce. No a co? Kde je v době progresivního populismu (haha, jaký krásný politologický novotvar), v době politického marketingu nad politickým programem, v době alternativních sociálních realit, nějaké překvapení, nebo snad pohoršení? Kdo je nevinný, ať hodí šutrem do zrcadla. Objeví pravdu. Nicméně já to pojmenování našel. Je to bastardizace.

V dnešním vydání najdete několik zajímavých příkladů.

30008

Kterak vykládá český premiér svou verzi "pravdy" o uprchlících českým voličům

Andrej Babiš znovu na pravou míru

6. 9. 2018 / Ivan Kytka

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Český premiér Andrej Babiš v čerstvém rozhovoru pro Českou televizi zpochybňuje právo uprchlíků ve Středozemním moři na pomoc, neboť podle něj nejsou trosečníci, jsou ekonomičtí migranti a zaplatili pašerákům s vědomím, že ztroskotají. OSN mezi tím vydává zprávu o válečném stavu v Tripolisu (Libye), jenž nutí obyvatele hledat bezpečné místo k životu a činí z nich uprchlíky. Andrej Babiš pravděpodobně tuto skutečnost neakceptuje...

Tragická úroveň ČRo: Šířil lži o Britských listech

6. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

V údajné včerejší "debatě" o fake news dal Český rozhlas bez korekce prostor ultrapravicovému maniaku Ondřeji Neffovi, který bezostyšně tvrdil, že "Britské listy jsou totéž jako Parlamentní listy, jenže obráceně." Skutečně?

Parlamentní listy denodenně porušují ustanovení Trestního zákoníku ČR o vyvolávání nenávisti vůči náboženským a etnickým menšinám. Kdyby fungovala Policie ČR a české soudnictví, jejich redaktoři by byli dávno odsouzeni do vězení, protože podle českého právního řádu je trestem za šíření nenávisti vůči etnickým a náboženským menšinám tři roky vězeňského trestu nepodmíněně. Neffa samozřejmě moderátor nijak nekorigoval. V ČRo můžete blábolit jakékoliv nesmysly.

Jak pravidelní čtenáři Britských listů vědí, velká část informací, které BL přinášejí, pocházejí z renomovaných mezinárodních periodik, jako je Guardian, Washington Post, New York Times, Politico či Foreign Policy a silně využívají twitter feedu svého spolupracovníka Andrewa Stroehleina, mediálního ředitele Human Rights Watch, považovaného mezinárodně za jednoho z nejrenomovanějších globálních analytiků a komentátorů. Spolupracovnice Britských listů Amy Mackinnon obdržela letos v USA "Pulitzerovu cenu" za média, prestižní DuPontovu cenu udělovanou Columbia University a za exkluzivní informace (získala materiály usvědčující Trumpovu vládu ze lži) byla jmenována reportérkou serveru Foreign Policy. Podle Neffa a ČRo jsou ovšem Britské listy úplně stejné jako fašistické, kriminální PL. (Na Britské listy se nedávno obrátil jeden autor z Neviditelného psa, že už tam nemůže psát v důsledku všudypřítomného rasismu.)

Všechny články v BL jsou pečlivě zdrojovány přesnými odkazy na zdroje, což je v českém kontextu naprosto bezprecedentní.

Majitelem Parlamentních listů je odsouzený korupčník a král hazardu Valenta.


Úroveň nekorigované idiocie je ohromující.

Neff ovšem blábolí nekorigované nesmysly  v ČRo častěji. Nedávno tvrdil, že prý v roce 1968 "padla cenzura" až 21. srpna. Naprostý nesmysl.  Novináři Českého rozhlasu zjevně netuší, že je jejich povinností věcně korigovat nesmysly. Normalizovat idiocii, lži a maniakální obsesi je pro společnost nesmírně nebezpečné. Dnes se v ČR v důsledku činnosti i organizací, jako je ČRo, považují za zcela normální fašistické výroky, které by před pěti lety byly naprosto nepřijatelné.

Novináři veřejnoprávního rozhlasu si tak nevědomky podřezávají větev, na níž sedí, protože budou-li nekriticky dál dávat prostor ultrapravicovým maniakům, až se tito lidé dostanou k moci, zruší v ČR svobodu projevu.

K věci napsal na Facebooku Boris Cvek:

Včera v debatě na ČRo Plus o fakenews mne pobavil Ondřej Neff, který zmínil Britské listy jako příklad stejné žurnalistiky , jakou dělají Parlamentní listy, jen s opačným znaménkem. Kromě toho ale také tvrdil, jak zásadní úlohu hrají seriozní média a jak je třeba brát vážně právě je. Tak jsem si řekl, zda Guardian nebo New York Times nebo Washington Post, z nichž BL pravidelně přejímají, nejsou seriozní média :-). Žurnalistika v BL je velmi podobná té seriozní západní. Ondřej Neff ale potřeboval najít nějaké "levé" novinářské aktivisty, a tak mu tam krásně sedly Britské listy. Přitom levicový novinář z těch, kteří tam píšou pravidelně, je asi jen Daniel Veselý.

Jakub Mikel Zrovna Neff je ten poslední, který má nárok na podobná prohlášení. Zvlášť, když pro Neviditelného psa píší stejní lidé jako pro PL (nebo jejich texty Pes přebírá)

EU Observer píše o nebezpečí ultrapravicových bojůvek v ČR, ve Slovinsku a na Slovensku

6. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

 

České a slovinské úřady vyjádřily znepokojení nad vznikem ozbrojených protiuprchlických polovojenských organizací ve svých zemích. Nedlouho předtím bylo odhaleno, že gang motocyklistů s vazbami na Kreml má na Slovensku polovojenskou základnu s tanky a obrněnými transportéry.

BIS vyjádřila obavy z organizace jménem Národní domobrana. Mnozí její členové jsou silně xenofobní, rasističtí a zcela odmítají orientaci české vnitřní i zahraniční politiky.

Sociální demokracie jako moucha v pavoučí síti

6. 9. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Divím se, že se Jiří Pehe diví, že se ČSSD chce zaměřit na ochranu českých hranic. Jestli se tato strana zbláznila, jak si Pehe myslí, tak už dávno. Michal Hašek, v té době jihomoravský hejtman za ČSSD, navrhoval v roce 2016, aby hranice hlídali hasiči. Jsou to zoufalé pokusy, jak být lidový, neboť už nic jiného nezbývá. Zdeněk Škromach, jiná veličina tehdejší sociální demokracie, zase žvatlal o zapalování ohňů ve svém bazénku.

Evropa nemá v současné krizi žádnou vizi pro budoucnost. Propadá ultrapravici

6. 9. 2018

čas čtení 3 minuty


Řada ultrapravicových demonstrací ve východoněmeckém městě Saská Kamenice šokovala Německo. Schopnost ultrapravice zorganizovat celou řadu tak obrovských demonstrací znepokojila mnoho pozorovatelů v Berlíně, píše   Ishaan Tharoor v deníku Washington Post.

"Když stát ztratí moc - a to právě ultrapravice vyvolává - pak se to, co ultrapravice prosazuje, stává realitou," konstatuje Andreas Zick, který studuje extremistické organizace na univerzitě v Bielefeldu.

Protesty také poukázaly na obrovské rozdíly mezi bohatým západním Německem a chudým východem, který stále více podporuje extremistickou stranu Alternative fuer Deutschland.

Bomba: Vysoký činitel Trumpova Bílého domu svědčí: Pracujeme tu proti Trumpovi. Snažíme se zachránit, co se dá

6. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

Aktualizace:  Trump reagoval zuřivě na zveřejnění níže citovaného anonymního komentáře o tom, že se v Bílém domě snaží skupina vysokých poradců systematicky blokovat jeho nesmysly. Požaduje od deníku New York Times prozrazení pisatelovy totožnosti a křičí cosi o "ZRADĚ".

V Bílém domě pracuje mezi jeho vysokými zaměstnanci hnutí odporu proti Donaldu Trumpovi, jehož cílem je "blokovat část jeho agendy a omezit dopad jeho nejhorších tendencí". Zaměstnanci Bílého domu to dělají a budou dělat, dokud Trump z prezidentské funkce neodejde, nebo dokud z ní nebude odstraněn. To se píše v anonymním redakčním komentáři,   publikovaném v deníku New York Times, který napsal vysoký činitel Trumpova Bílého domu.

Tento redakční komentář je šokující kritikou Donalda Trumpa a je v moderní americké historii naprosto bezprecedentní. Anonymní autor charakterizuje Trumpa jako amorálního a protidemokratického člověka, který je proti obchodu a má tendenci činit "polovičatá, špatně informovaná a občas nebezpečná rozhodnutí". 

Andrew Stroehlein:

Ohromující komentář. A to jako máme být vděční, že možná existuje nějaký polodospělý člověk, který zrazuje svého šéfa ve snaze omezit škody, které Trump dělá? Anebo máme být zděšeni, že to došlo až TAKTO daleko? že nefungují řádné korektivy a jen pár strategicky rozmístěných podvratníků brání vzniku totálního chaosu?


Může nekompetentní idiot zabránit 3. světové válce?

6. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Útržky z nové knihy legendárního novináře Boba Woodwarda Strach, s nimiž veřejnost seznámil list The Washington Post, nepřinášejí nijak převratné poznatky. Všichni, kdo sledují počínání Donalda Trumpa v Bílém domě, totiž moc dobře vědí, že tento politický hochštapler není schopen vést nejmocnější zemi světa. Jestliže strategickým uvažováním nepolíbený Trump sází především na své instinkty, některé z těchto instinktů - jak ilustrují Woodwardovy poznatky - jsou podle mého soudu z hlediska globální bezpečnostní politiky rozumné. Problém ale spočívá v tom, že jde jen o sporé záblesky v mysli nekompetentního idiota, a nikoli souvislé myšlenky, na nichž by se dala stavět smysluplná politická strategie.

Doplněk k "imigrační politice" ČR a chiméra o ukrajinských azylantech

Česká republika přijímá naprosté minimum žadatelů o azyl, v rozporu s tvrzením českých politiků

6. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Andrej Babiš i další čeští politici argumentují často tím, že Česká republika vůbec není neochotná v pomoci žadatelům o azyl, jelikož přijímá žadatele ze zemí, jako je Ukrajina. Je to manipulace. Z oficiálních statistik ministerstva vnitra vyplývá, že v roce 2017 bylo podáno celkem 1 508 žádostí o azyl na základě práva na mezinárodní ochranu. Z toho bylo kladně vyřízeno 29 žádostí, doplňková ochrana byla udělena 118 žadatelům. To je zhruba 10 %. Pokud se podíváme na žádosti z Ukrajiny, těch bylo v roce 2017 evidováno 507. Azyl byl udělen 8 žadatelům, doplňková právní ochrana dalším 25. Ukrajinští žadatelé mají tedy horší než průměrnou úspěšnost, podají-li si v ČR žádost o azyl.


30074

Z dalšího programu: Havířov bez mešit!

ČSSD slibuje Havířov bez migrantů...

6. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

"Co je podle havířovské ČSSD nejpodstatnější téma komunální politiky? Migranti! (foto: Martin Kmecák)," píše na Facebooku novinář Filip Zajíček.

K tomu dodává James Partridge, který vyučuje bohemistice v Oxfordu:

"Wikipedia zaznamenává o Havířovu, že 'většina obyvatel sem migrovala z jiných částí Československa, především ze Slovenska, jako imigranti, cestující za prací." Ironii ČSSD zjevně nechápe.


Andrew Stroehlein, Human Rights Watch:

Čeští sociální demokraté se snaží napodobovat ultrapravici a jako ona šířit nenávist a strach... Je to hnus a také je to politicky pošetilé: proč by si voliči vybrali kopii a ne originál?


Bob Kartous konstatuje: ČSSD je politicky kolabující a finančně bankrotující strana, vnitřně rozvrácená mezi naprostými populisty a hochštaplery Okamurova střihu, zbožně následující moudra pana prezidenta, a neschopnými kádry, reprezentovanými celou plejádou předchozích předsedů, kteří  vlastní pasivitou a otevíráním dveří populistům z politicko-marketingových projektů ztratili vlastní voličstvo, které se rekrutovalo zejména v Moravskoslezském kraji. Tento plakát je zoufalou snahou "léčit se, čím se ČSSD pokazila". Neuvěřitelná idiocie podtržená faktem, že ČSSD bojuje s migrací právě v Havířově, kde podle oficiálních statistik poklesl počet obyvatel mezi lety 1991 a 2011 o deset tisíc (takřka osmina), což je podle všeho trend, který pokračuje. Toto město naopak zoufale potřebuje obyvatele získávat, zejména proto, že obyvatelstvo lokalit, z nichž odcházejí mladí lidé za lepšími životními podmínkami, přirozeně stárne a starší lidé nutně potřebují péči. Jsem vážně zvědavý na recept paní Mgr. (!) Feberové, uvěří-li havířovští voliči této zvrácené politice a stane-li se tato žena primátorkou. Možná chce být havířovskou Marií Terezií... 

Syrská olympijská plavkyně zachránila 18 životů. Řekové ji obžalovali z "pašeráctví"

6. 9. 2018

čas čtení 1 minuta
Třiadvacetiletá olympijská plavkyně Sara Mardini v roce 2015 zachránila 18 uprchlíků. když spolu se svou sestrou Yusrou, také olympijskou plavkyní, dotlačila v moři ke břehu ostrova Lesbos vodou zaplavený člun s 18 uprchlíky na palubě, poté, co mu selhal motor. Na ostrově Lesbos pracovala v humanitární nevládní organizaci.  Nyní byla  za to zatčena a řecké úřady ji obžalovaly z pašování lidí, špionáže a členství zločinecké organizace. Vyvolává to vážné obavy, že záchranná práce se nyní v Evropě i v Řecku kriminalizuje.
 

Pastor Gábor Iványi: Na Orbánově ideologii není nic křesťanského

6. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

"Je mi líto, že Evropská unie ani západní partneři neberou vážně to, co udělala maďarská vláda ve snaze zničit demokracii a vládu zákona." 
Když byl Viktor Orbán v dubnu znovu zvolen maďarským premiérem, tvrdil, že chce vytvořit "křesťanskou demokracii pro 21. století" a charakterizoval se jako "obránce křesťanských hodnot" v Evropě. Avšak maďarský parlament v posledních letech omezil manévrovací prostor  pro církve. Nejvíce postiženy jsou instituce, které nepodporují politické postoje maďarské vlády.

29709

Dumbing down společenského diskurzu na sociálních sítích

6. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Z cyklu nevýznamné, ale zábavné postřehy, píše na Facebooku Marie Heřmanová, novinářka a jedna z dobrovolnic, pomáhajících uprchlíkům na Balkáně v době největší krize: poslední dobou, když napíšu článek o uprchlících a migraci, tak to má nějaký lajky, sdílení od kámošů a semtam dojde obligátní a neoriginální hejt typu "vem si je domu, ty vítačko". Když napíšu článek o Vogue, tak se dozvím, že:

- jsem hnusná
- jsem tlustá
- se hnusně oblíkám 
- jsem chtěla pracovat ve Vogue a nevzali mně
- jsem vystudovala debilní obor
- si mám nechat svý debilní názory pro sebe
- jsem neomarxistka a chci všechno zakázat
- a něco o tom, že chci zakázat i zbraně, ale to jsem vůbec nepochopila (ale kdyžtak jo, to bych aji chtěla docela).

A to jsem tam napsala, že to vlastně není úplně blbý. Tak nevím - Vogue is the new uprchlíci? Tak to je fajn, ne?

Pozn. redakce: Marie Heřmanová napsala pro Alarm kritickou recenzi prvního vydání mutace módního časopisu Vogue v češtině.

29864

Jak by se dalo oslavit 100. výročí založení Československa

Sto ohňů, sto lidí...

6. 9. 2018 / Kryštof Kozák

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Oslavy 100. let od založení Československa budou často formální, nenápadité, často zneužívané k politickému marketingu. Odkaz bude přisvojován spoustou lidí, kteří svým angažmá nepochybně významné výročí zdiskreditují. Pro mnoho lidí proběhne připomenutí jen mediálně, bez fyzické účasti a doteku. Nabízím dva nápady, které pojímají oslavy jako happening. Nemusí se zdaleka týkat jen Prahy!

29766

Bodláky Václava Duška

Chudoba cti netratí

6. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Nevěř všemu slyšenému i viděnému – opravdu nemusíš nutně všechno vědět. Dávej pozor, zástupci lidu častokrát bouřlivě perlí. Kovaní partajní přímluvci trpí akutní politickou slepotou, zákeřná choroba jest v širém světě doposavad neléčitelná.  Mrzký peníz zkazil mnohé čestné liliputy. Hladový svět bobtná; kdy přijdou zástupy a vyžerou nás na kost, zbourají kostely, postaví mešity, právo šaría zasáhne nehodné, budeme chudí, avšak křišťálově ctnostní.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Opravdu se už ČSSD zbláznila?

5. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta


Bob Woodward, Strach. Nová kniha o děsivých poměrech v Trumpově Bílém domě

5. 9. 2018

čas čtení 5 minut


Nová kniha Boba Woodwarda, Fear (Strach) novináře, který proslul odhalením Nixonova skandálu Watergate, je založena na stovkách hodin rozhovorů s čelnými pracovníky Trumpova Bílého domu


John Kelly, šéf štábu Bílého domu, byl tak rozzuřen chováním Donalda Trumpa, že ho soukromě charakterizoval ostatním poradcům v Bílém domě jako "idiota" a stěžoval si, že jsou všichni v "městě šílenců".

Nový, velmi nelichotivý portrét Trumpova Bílého domu, v němž je Trump vylíčen jako člověk, který je natolik ochromený strachem z pokračujícího vyšetřování ruského vlivu na Trumpovu předvolební kampaň, že je v podstatě úplně nefunkční, vychází v  těchto dnech v USA.

Volební program ANO pod dubem, za dubem

5. 9. 2018 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

"Uděláme Česko bohatší," slibuje před senátními a komunálními volbami vládní "hnutí" vlastněné Andrejem Babišem. Jak by asi slíbeného mohlo být dosaženo, pokud zisky samotného Agrofertu vloni klesly o 40 % a navržený deficit příštího státního rozpočtu činí 40 miliard korun, takže na každého Čecha zásluhou geniální vládní politiky za posledních několik málo let připadá dluh bratru 120 000 korun, to už ovšem volič neřeší. Prostě jim to hodí.

Proč technologie zvýhodňuje tyranii

5. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

Umělá inteligence může vymazat řadu praktických výhod demokracie a nahlodat ideály svobody a rovnosti, varuje Yuval Noah Harari. Ještě více zkoncentruje moc v rukou nepočetné elity, pokud včas nepodnikneme kroky, které tento proces zastaví.

Britská prokuratura obžalovala dva členy ruské vojenské rozvědky z otravy Skripalových

5. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Britská policie obžalovala dva ruské občany, příslušníky vojenské rozvědky, z otravy Sergeje Skripala a jeho dcery novičokem. Britská policie a prokuratura to oznámila ve středu. Oba muži cestovali s pravými ruskými pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov. Přiletěli Aeroflotem do Británie několik dní před útokem. Britská prokuratura konstatuje, že existuje dostatečné množství důkazů, aby mohli být obžalováni. Obžalovala je ze spiknutí zavraždit Skripalovy a policistu Nicka Baileyho, který onemocněl po návštěvě Skripalova bytu, poté, co byli oba nalezeni zkolabovaní na lavičce v Salisbury.

A Czech holidaymaker has published a video of "staged drowning of refugees", filmed in Crete. It was a lie

4. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

 

Several Czech websites have recently shared a video made by Marek Chrastina, a Czech holidaymaker in Crete. Mr Chrastina argued that his video recorded the filming of "pretend-drowning refugees", an instance of fake news, made and disseminated by the establishment media to make the European public feel sorry for the immigrants who try to cross the Mediterranean.  In fact what the Czech tourist recorded was the filming of a scene for a historical film dealing with the Turkish-Greek war of the 1920s.

The Czech's  video, recorded on a beach in Crete, went viral on the web last month. A group of women in scarves walk into the water, carrying bundles containing things. They make their way towards some men who pretend to be drowning in the water. Then the video pans to show a cameraman and a film director who are instructing the actors in the sea what to do.

Čína a Rusko se nacházejí na jaderném kolizním kursu s USA

5. 9. 2018

čas čtení 3 minuty

Čína, která vloni předehnala USA, nyní provozuje největší válečné loďstvo na světě a zvětšuje svou flotu "s ohromující rychlostí". Vloni Čína uváděla 317 hladinových plavidel a ponorek ve službě, zatímco USA 283.


 

Čína a Rusko disponující rostoucími jadrnými arzenály vedou drobné "asymetrické" války za účelem rozšíření území a vlivu, upozorňuje Gordon G. Chang. Mohou je USA zastavit? Tyto mocnosti se domnívají, že nikoliv.

Ukrajina: Klimkin "našel způsob, jak porazit Rusko v Azovském moři"

5. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin v televizním programu stanice ICTV Svoboda slova promluvil o opatřeních, která by měl Kyjev přijmout v reakci na provokace Moskvy v Azovském moři, píše Andrej Riskin. (Rusko v posledních týdnech fakticky vojensky zablokovalo ukrajinské přístavy a dopravní lodi v Azovském moři, aniž by tomu mezinárodní společenství věnovalo větší pozornost - pozn. BL.)

Přečetli jsme:

Zvíře dejte do útulku, jestli chcete bydlet. Hledání nájemního bydlení se změnilo v horor, hlavně pro rodiny s dětmi

5. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Více než třetina lidí hledajících bydlení je odmítnuta kvůli vlastnictví domácího zvířete. Výrazně více se s odmítavým postojem potkávají ženy, u nich jde o čtyřicet procent případů. Muži zase trpí kvůli svému pohlaví. Nejhůře na tom jsou mladé rodiny s dětmi, právě kvůli potomkům jich odmítnutí od majitelů bytů slyšelo osmdesát procent.

Celý text: ZDE

Přečetli jsme:

Boj o voliče krajní pravice. SPD se překřikuje s Piráty

5. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Strany si zřejmě uvědomují velký průnik svých potenciálních voličů a snaží se je přetáhnout na svou stranu všemi dostupným zbraněmi. Obě parlamentní uskupení se snaží přesvědčit své voliče, že právě oni se nachází v roli obětního beránka. ,,Zatím je to právě naopak. SPD mobilizuje svoje voliče skrz smyšlené argumenty na plakátech,“ reagovala na vývoj situace místopředsedkyně Pirátu Olga Richterová v Seznam TV. Do strany Pirátů vkládalo mnoho středopravicových voličů velké naděje. Slibovali si proměnu České republiky v nové Estonsko, ale prozatím stranu doprovází pouze zklamaní voliči a mnoho skandálů. Od těžby bitcoinů, přes podporu komunistického básníka Sýse na vyznamenání, až k focení selfií na oslavách Dne vítězství na Ruské ambasádě. Piráti pomalu ale jistě odhalili, že jejich skutečnou cílovou skupinou není ani tak městský liberál, jako příznivce krajní pravice. A Tomio si je své konkurence dobře vědom.

Celý text: ZDE

Kdo zastaví šílené lži o "muslimském nebezpečí", šířené politiky a médii ve střední Evropě?

4. 9. 2018

čas čtení 4 minuty

Věříte skutečně, že je Zeměkoule placka? Když se vás vážně ze středoevropských médií ptají, zda je Zeměkoule placka, když tam byly parametry veřejné diskuse natolik vykloubeny - víte, že veřejnosti se tam tvrdě lže už hodně, hodně dlouho...


Novinář se mě nedávno zeptal během interview,  zda si myslím, že Evropa bude čelit občanské válce křesťanů proti muslimům, píše Andrew Stroehlein.

Ne, ten novinář si nedělal legraci, ani nebyl šílený.


Vzhledem k obrovské míře vyvolávání strachu v jeho visegrádské zemi, je to otázka, kterou je nutno pokládat.

Teď si představte, jak zkreslená musí být veřejné diskuse v jeho zemi, když se to tam považuje za legitimní téma k diskusi.

Nezáleží vlastně na tom, která to byla visegrádská země (byla to ČR, pozn. red). Znám   všechny čtyři, takže vím, že toto mohla být potenciálně otázka ve všech z nich.

Jsou to země, v nichž žije tak málo muslimů, že drtivá většina tamější lidí v životě muslima neviděla.

Avšak jejich hlavy jsou plné lží, které do nich každodenně pumpují politikové, kteří spolu vzájemně soutěží o to, kdo je poděsí víc a kdo více získá pozornost a hlasy voličů.

Tito politikové zjevně přesvědčují své občany, aby prohledávali nejtemnější kouty internetu a vyhledávali si tam nejděsnější lži a nenávistné memy - invaze, spiknutí, falešné statistiky, zfalšované fotografie...

Bojte se, mějte strach - ale já, [Babiš, Orbán, Kaczynski] vás ochráním... Nenávist, strach, nenávist, strach, hlasujte.

Když nemůžete proniknout do jazykové bubliny v těchto zemích, je pravděpodobně obtížné si to vůbec představit. Mohli byste se podívat na nějaké ultrapravicové internetové stránky, abyste o tom získali určitou představu - jenže si musíte představit, že takovéto lži se šíří v mainstreamových médiích a slyšíte je pořád od mainstreamových politiků.

Možná, že je neférové dávat tyto čtyři visegrádské země dohromady. A v mnoha ohledech je mezi nimi řada důležitých rozdílů. Jenže v tomto ohledu jsou znepokojujícím způsobem podobné. Teď několik příkladů:


Dnes z ČR: "Chemnitz je za rohem! My nechceme žít v Africe!"Maďarsko: Spoluzakladatel vládnoucí strany Fidesz v provládní televizi" "zas.aně brzo neuvidíte už nikoho jiného [než černochy]"


Andrew Stroehlein pak uvádí další příklady z Polska, ze Slovenska a z Maďarska a zdůrazňuje, že proto je nesmírně důležité hlasování příští týden v Evropském parlamentu o Maďarsku: Většina Evropanů a většina europoslanců nesdílí tuto strachem vyvolávanou noční můru pro Evropu, převzatou přímo z nějakého extremistického serveru. Drtivá většina Evropanů věří v demokratickou Evropu.
Počet umírajících ve Středozemním moři je nyní rekordně nejvyšší od migrační krize r. 2015

4. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

 
 Přeplavba ze Severní Afriky do Itálie je nyní nebezpečnější než kdykoliv od vrcholu evropské uprchlické krize v roce 2015, přestože počet neschválených uprchlíků a imigrantů přicházejících do Evropy za toto období poklesl na naprosté minimum. Vyplývá to ze zprávy Vysokého úřadu OSN pro uprchlíky. 

Během pokusu přeplout Středozemní moře se během prvních sedmi měsíců letošního roku utopil každý osmnáctý člověk. Je to přibližně trojnásobný počet mrtvých ve srovnání s rokem 2015 a přibližně dvojnásobný počet ve srovnání s rokem 2016.

Populistická ultrapravicová pátá kolona v Evropě přímo ohrožuje bezpečnost každého evropského občana

4. 9. 2018

čas čtení 1 minutaBezpečnost všech jednotlivých občanů Evropy závisí na existenci efektivních, utajených a spolehlivých výzvědných služeb jednotlivých evropských zemí. Jejich přeshraniční spolupráce dokázala zabránit četným ultrapravicovým a islamistickým teroristickým útokům. Potíž je, že výzvědné služby zemí, kde se dostali k moci ultrapravicoví populisti, jsou ochromeny vazbami výzvědných pracovníků na Rusko, které se snaží Evropskou unii destabilizovat.

S Putinovou politickou stranou Sjednocené Rusko spolupracuje italská ultrapravicová vláda, rakouská ultrapravicová vláda i maďarská ultrapravicová vláda. Rakouské výzvědné služby už jsou nespolehlivé, protože předávají informace Rusku. Bývalý polský ministr obrany Antoni Macierewicz měl také vazby na prokremelské ruské ultrapravicové organizace i na ruského gangstera Semjona Mogileviče, varuje Guy Verhofstadt, předseda Aliance liberálů a demokratů (ALDE) v Evropském parlamentě.

Evropské země by měly zahájit vyšetřování, do jaké míry jsou její zpravodajské služby vazbami na Rusko ochromeny. Důležité je ale dobře informované občanstvo. V těchto temných dnech pro demokracii musíme požadovat, aby naše vlády dodržovaly zákonnost a bránily naše cenné demokratické instituce.


Nový školní rok z pohledu rodiče

4. 9. 2018 / Petr Chaluš

čas čtení 12 minut


Jako rodič dětí různého věku a předseda Fóra rodičů, který diskutuje s rodiči a sleduje novinky, bych vás rád provedl školním rokem 2018/2019. Od nejmenšího dítěte po největší, co nás v systému školství nového čeká a s čím se už nějakou dobu potýkáme.

Chemnitz: Bylo jich víc. 50 000 lidí se účastnilo protifašistického koncertu

4. 9. 2018

čas čtení 1 minuta

Účastníci koncertu v Saské Kamenici dodrželi minutu ticha pro Daniela H, jehož smrt vyvolala nepokoje. Jeho rodina se distancovala od pravicových protestů jeho jménem.

Údajné Babišovy výroky zneužívá ruská propaganda k destabilizaci Evropy: 

"Chemnitz máme hned za rohem!! Český premiér Babiš ostře kritizuje imigrační politiku EU

Tohle je boj za ochranu naší evropské civilizace a kultury. Nechceme žít v Africe ani na Blízkém východě. Musíme bojovat za své hodnoty. Viděli jste záběry migrantských lodí směřujících na turistické pláže? Evropané jsou šokováni a bojí se. Totéž se stalo v Chemnitz. Nebyla jen spáchána vražda, ale i vraždy mladých dívek a sexuální útoky," řekl podle ruské propagandy Babiš. - Není jasné, zda to skutečně řekl, ale jsou to nesmysly. K žádným vraždám a znásilněním mladých dívek nedochází. Lži o znásilňování, vraždění a fyzických útocích od imigrantů vůči "bělošským ženám" jsou součástí systematické ultrapravicové kampaně proti jinakosti. Před 120 lety se totéž tvrdilo o židech... Babiš by se měl stydět.Trump zaútočil na svého ministra spravedlnosti

4. 9. 2018

čas čtení 1 minutaV dalším neuvěřitelném ranním tweetu zaútočil Donald Trump na svého ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse že byli obžalováni dva republikánští kongresmani, což ohrožuje pozitivní výsledky pro Republikánskou stranu v nadcházejících volbách do Kongresu.

Je důležité si uvědomit, že Trump nezpochybňuje vinu těchto kongresmanů, ale obviňuje Sessionse, že "provádí trestní stíhání, které poškodí Republikánskou stranu".

V normální zemi by to vyvolalo ústavní krizi, neboť není možné, aby prezident naléhal na ministerstvo spravedlnosti, aby trestní stíhání, které provádí, bylo přizpůsobováno potřebám nějaké politické strany.

Trump pohrozil, že po volbách Sessionse vyhodí z funkce, což by zřejmě znamenalo i vyhození Roberta Muellera, mimořádného vyšetřovatele vazeb Trumpovy kampaně na Rusko.

Je velkou otázkou, zda by takové zpotvoření spravedlnosti Republikánská strana tolerovala. Někteří její činitelé tvrdí, že ano, jiní, že ne.

Celá řada volebních modelů naznačuje, že v nadcházejících volbách přijdou Republikáni o svou většinu v Kongresu, protože velká část americké veřejnosti chce, aby Trump byl donucen opustit prezidentský úřad.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Budou někdy česká média vnímat Izrael jako mezinárodního vyvrhele?

4. 9. 2018 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Česká novinářská obec je proslulá svou nekritickou náklonností vůči Izraeli, a tato slepá náklonnost vůči „jediné demokracii na Blízkém východě“ se přirozeně odráží v celé české společnosti. Nezaujatý pozorovatel by se mohl ptát, kde má tato bezzubá adorace vlastně hranice; zdali vůbec existuje pomyslná červená linie, za níž už nebude možné hájit neobhajitelné.

Máme relativně málo nebo mnoho sudích?

4. 9. 2018 / Zdeněk Slanina

čas čtení 3 minuty

Není snad týden, by národ neoněměl úžasem nad některou informací z justiční sféry. Někdy je mu to vysvětlováno tím, že systém je přetížen. To vede k částečně souvisící otázce, jak jsme na tom s počty soudců vzhledem k jiným zemím.

V rámci Evropy funguje Council of Europe European Commission for the efficiency of justice, známá pod svou francouzskou zkratkou CEPEJ, a ta vydává různé přehledy. Z jejího sborníku CEPEJ STUDIES No. 23 z roku 2016 (data z roku 2014) pochází i ta tabulka s počty profesních soudců a soudních úředníků na 100000 obyvatel. U ní jsou dvě poznámky.

Polsko: Reformujeme soudy, aby všichni ti demonstranti neunikli trestu

4. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Na okamžik spadne maska. Bývalá premiérka strany Právo a spravedlnost Beata Szydlo: "Provádíme reformu soudů, aby všichni ti protestující demonstranti neunikli trestu."


Pro ČRo a další česká média: Co způsobí vaše podpora autoritářského populismu

3. 9. 2018

čas čtení < 1 minuta

Mainstreamová média si hrají s ohněm, když se snaží zvýšit svou čtenost šířením emocionálních zpráv a zuřivosti. Zdá se, že jim vůbec nedochází, že tím pomáhají dostat se k moci přesně těm silám, které, až převezmou moc, zlikvidují svobodu tisku. Viz Maďarsko či Rusko. Podřezávají si větev, na které sedí.

 

The leader of the Czech Social Democrats "takes steps" against "increased criminality by foreigners"

3. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

Jan Hamáček (39), the current leader of the Czech Social Democrats, has informed us on Twitter that he has started a project of "joint police patrols" in which Czech Police will cooperate with Polish police and Slovak Police. The purpose of the joint patrols is "to tackle increased criminality by foreigners".

By statements like these, Hamáček is evidently trying to attract extreme right wing support to the Czech Social Democratic Party,  the popularity of which has plummetted spectacularly over the past couple of years and whose electoral support is now 6,5 per cent.

Pozoruhodné. Hamáček se snaží zalíbit fašistům

3. 9. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 1 minuta

Tvrdí cosi o "zvýšené kriminalitě cizinců", zatímco všechny statistiky v Evropě ukazují, že cizinci páchají méně trestných činů než domorodci. Kromě toho v ČR žádní imigranti nejsou. :)

Jan Hamáček by měl vědět: Když se někdejší centristická strana lísá k fašistům, voliči budou hlasovat pro fašisty, ne pro někdejší centristickou stranu. Proč jít ke kováříčkovi, když lze jít ke kováři? Jediné, čeho centristická strana dokáže, je, že zlegitimizuje rasismus a nenávist.
Hamáček reagoval na Twitteru, že mu nejde o kriminalitu uprchlíků, ale zahraničních dělníků. Loni prý byla kriminalita zahraničních dělníků 16 procent, letos prý už 26 procent:

Bohužel, přesto takovéto výroky přispívají k všeobecné atmosféře xenofobie v České republice. Hamáčkovi už čeští občané na Twitteru odpovídají, že by měl také angažovat "arabskou policii" proti Arabům v Teplicích...

V Mladé Boleslavi žije asi 12 000 zahraničních dělníků, především Slováků a Poláků. Je to asi čtvrtina obyvatelstva, tedy 26 procent trestných činů "spáchaných cizinci" by bylo naprosto v normě. Není jasné, proč je nutné na to xenofobně upozorňovat. A čeští policisté se opravdu při řešení trestných činů nedomluví se Slováky a s Poláky?

Mezitím v Absurdistánu 80:

Chyba, že byl pád komunismu v Polsku nekrvavý, Wałęsa odstraněn z oslav a všude vládne Panna Maria

3. 9. 2018 / Tomasz Oryński

čas čtení 14 minut

Foto: Socha papeže Jana Pavla II. v Poznani: "Kryl jsem pedofily"

Léto je v politice obyčejně obdobím lenosti. Pro mě to bylo taky takovým obdobím. Na všechno jsem se vykašlal a jel jsem autem na výlet po Evropě - ze Skotska přes Anglii, Benelux a francouzské Alpy do Toskánska a do San Marina. Myslel jsem, že se mě lidé budou ptát na brexit - konec konců, cestoval jsem v automobilu s britskou poznávací značkou - avšak ukázalo se, že to nikoho nezajímalo. Slyšel jsem jen za svými zády pár vtipů jako "Koukej, nějací Britové sem tu celou cestu přijeli autem." "No, po tom jejich idiotství je to zřejmě jejich poslední šance, tak jsou zoufalí vidět Evropu." Hehe, legrace.

Papež František čelí nejhorší krizi svého pontifikátu

3. 9. 2018

čas čtení 2 minuty


Od doby svého zvolení papežem je František terčem útoků od konzervativců, kteří stojí ostře v opozici proti jeho podpoře chudých a marginalizovaných lidí, včetně uprchlíků. Někteří burani v České republice a v Polsku se dokonce vyjádřili, že by bylo dobře, aby František už umřel.

Tisíce lidí protestovaly v Rusku proti návrhu zvýšit věk odchodu do důchodu

3. 9. 2018

čas čtení < 1 minutaVladimír Putin návrh označil za "finanční nutnost"


V neděli protestovaly tisíce lidí po celém Rusku proti plánům vlády zvýšit věk odchodu do důchodu, navzdory nedávnému příslibu Vladimíra Putina, že nepopulární opatření zmírní.

Asi 9000 lidí protestovalo dva kilometry od Kremlu v Moskvě. Moskevská police odhadla počet účastníků na 6000.

Mnoho lidí neslo rudé vlajky a transparenty hlavního organizátora protestů, komunistické strany KPRF.

Ve středu Putin oznámil, že zvýšení věku odchodu do důchodu pro ženy bude sníženo z navrhovaných 63 let na 60. V současnosti odcházejí v Rusku ženy do důchodu v 55 letech. Putin chce zvýšit věk odchodu mužů do důchodu ze 60 let na 65 let. To nezmírnil.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Pro stoupence Czexitu: Barnier odmítl návrhy Theresy Mayové

3. 9. 2018

čas čtení 2 minutyVyjednavač EU pro brexit také varoval, že evropské automobilky budou muset používat méně součástek vyrobených v Británii


Vyjednavač EU pro brexit Michel Barnier konstatoval, že se ostře staví proti návrhům Theresy Mayové pro brext. Varoval také evropské výrobce automobilů, že budou muset používat méně součástek vyrobených v Británii. Návrhy Mayové ohledně celních opatření jsou protizákonné a její návrh "společných předpisů" pro zboží by zlikvidovaly evropský projekt.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v srpnu 2018

1. 9. 2018

čas čtení 2 minuty

V srpnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 58 466.08 .    Výdaje na provoz Britských listů byly 86 289.51 Kč.   

Z výše uvedeného vyplývá, že jsme v dlouhodobém deficitu a potřebujeme ***přibližně o třetinu*** větší finanční pomoc od čtenářů. Děkujeme.

Zůstatek byl koncem srpna 2018 249 661.49 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
23004