Rozhovor Britských listů 232: Petr Pithart: Osmašedesátý byla jediná doba, kdy jsem věřil, že svět může být lepší

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta(For English, scroll below. This interview is in Czech with English subtitles)

Při příležitosti třicátého výročí pádu komunismu v Československu přinášíme tři exkluzivní rozhovory s Petrem Pithartem, bývalým premiérem České republiky. V tomto prvním hovoří Jan Čulík s Petrem Pithartem o jeho zkušenostech a zážitcích z Pražského jara 1968. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 9. srpna 2019.

On the occasion of the thirty years of the fall of communism, we broadcast three exclusive interviews with Petr Pithart, former Czech Prime Minister and close collaborator of the first Czech President Václav Havel. In this first interview Jan Čulík talks to Petr Pithart about his experiences of the Prague Spring of 1968. The interview is broadcast by the Czech cable TV station Regionalni televize from 9th August, 2019.Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Babišův muž o KLDR: "Nemyslím, že by se tam lidem žilo špatně"

11. 8. 2019

čas čtení 1 minutaKLDR je sice naleštěná bída, ale lidé více neznají, a tak se možná zase tak špatně nemají. Myslí si to poslanec Michal Ratiborský (ANO), píše Blesk.Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch na to reaguje: Pan Ratiborský hovoří o zemi, kde dochází k systematickému a rozsáhlému porušování lidských práv, včetně vyhlazování lidí, vraždění, zotročování, mučení, věznění, znásilňování, nucených potratů a dalšího sexuálního násilí. Severní Korea provozuje tajné koncentrační tábory, v nichž údajní oponentní režimu čelí mučení, hladu a nuceným pracím. Strachu z kolektivních trestů je zneužíváno k umlčování nesouhlasných názorů. Proč by kdokoliv na světě vůbec chtěl zamlčovat zločiny severokorejského režimu tvrzením, že "Se možná zase tak špatně nemají"?


 

V Norsku došlo k teroristickému útoku proti mešitě

11. 8. 2019

čas čtení 1 minutaNorský střelec vyzbrojený četnými střelnými zbraněmi se pokusil zaútočit na mešitu v norském hlavním městě Oslo. Zranil jednoho věřícího, pak ho ostatní věřící přemohli.

Ostřelovač byl mladý běloch, který vyjádřil svou podporu pro Vidkuna Quislinga, norského politika, který za druhé světové války kolaboroval s německými nacisty a uvedl, že nenávidí imigranty.

Ledovce v Grónsku rychlým táním ohrožují pobřežní města po celém světě

11. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Města jako Amsterodam či New York, a velké části států v Asii.

V minulosti bylo toto moře v zimě zamrzlé. To se už dnes neděje, informuje reportér Channel 4 News Alex Thomson z Ilulisssatu v Grónsku

Na tomto místě tečou z obrovského ledovce v Jakobshavnu obrovské proudy vody do moře. Z tohoto ledovce každý den se řítí do moře tolik vody, kolik vody potřebují města jako New York nebo Londýn za rok. Abyste si uvědomili, co se tu děje. V minulých letech se tento ledovec pohybuje asi na vzdálenost 50 metrů denně, více než 15 km za rok. Teče z něho do moře obrovské množství vody. A to ze dvou důvodů. Rychlost tání se zvětšuje v důsledku ohřívání povrchu ledovce, ale zároveň také ledovec ve svém kontaktu s pevninou ztráci stabilitu. A tím obrovské proudy vody, plynoucí z tohoto ledovce do oceánu, neustále rostou.


Hraboš polní český, moravský, slezský

10. 8. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Hraboš polní český, moravský, slezský. Googlil jsem, zda mají v okolních zemích též tak katastrofické přemnožení hraboše, že jej musí hubit jedem, a přes to, že dnes umím říct "hraboš" v pěti světových jazycích, nic jsem nezjistil.


(Abych byl přesný: a) rakouské noviny zmiňují jeho větší výskyt ve Weinviertel, ale nijak to neřeší, b) v Německu říkají že je to fajn, že lasičky, lišky a dravé ptactvo bude mít pré).

Z toho jsem odvodil čtyři možné hypotézy:

Czech Cardinal Dominik Duka: In support of my Polish colleagues, I reject the satanist, totalitarian LGBT ideology

11. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

On 9th August, 2019, Czech Cardial Dominik Duka published a letter of support for the Cracow archbishop Jędraszewski and the Poznań archbishop Gądecki who are being criticised for attacking what they have described as "the LGBT ideology".

Cardinal Duka says:

"As the Czech Primate and as the Chair of the Czech Conference of Bishops, as the Prague Archbishop and as a Cardinal of the Roman Catholic Church, I fully support the statements made by the Chair of the Polish Episcopate. I appeal to the representatives of the Slovak and the Hungarian Conference of Bishops to do the same. I do perceive as ominous the fact  the the LGBT ideology is now starting to include atheist and satanist agenda, ie. such  phenomena which must be thoroughly rejected."

Není tohle už přehnané?

11. 8. 2019 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Možná by se měl ozvat někdo s větší autoritou než nějakej Řezáč z Plzně. To to ten Plesl z MFD, Babiš a Zeman mají konec konců snadný.

Co vás naopak nejvíc překvapilo?

Načasování. Připravovala jsem se na zásadní střet mezi nemravnou dvojicí Andrej Babiš – Miloš Zeman a celou politickou opozicí na podzim. Velké demonstrace budou pokračovat, Zeman bude blábolit čím dál tím šíleněji, Babiš nebude umět vysvětlit zpronevěřené miliony a budou předčasné volby.

Udeřili dřív. V srpnu 1968 to údajně také nikdo nečekal.

Tohle je z rozhovoru na Fórum 24. Upozornění na tento rozhovor jsem dal do diskuse k mému článku o údajném falšování historie, jak to nazývá prohlášení, které Pajerová koncipovala. Ono je to celé k smíchu, ale tohle je už, takříkajíc, po srandě. Nějaké články v MFD a vedle toho invaze? To kdybych byl nakrásně mezi signatáři prohlášení, tak bych se od tohohle distancoval. Vždyť jsou mezi signatáři pamětníci, zrovna třeba Kubišová a další. To jim tohle nevadí?

Ale třeba se mýlím. slyším, jako Petr Pithart, trávu růst. Třeba je to Forum 24 něco jako Parlamentní listy. Ale zatím mě to tak nepřipadalo, publikují tam i poslanci ODS, s nimiž nesouhlasím, ale prostě se to musí brát v úvahu, co říkají. Vždyť se kasají, jak s Babišem a Zemanem zatočí. Proč ne? Ale to potom bude Pajerová ministryní dezinformací? Opravdu těm protestujícím a demonstrujícím nezávidím, že za ně mluví takováhle osoba.

https://www.forum24.cz/monika-mcdonagh-pajerova-manipulace-mf-dnes-mi-pripomnely-statni-bezpecnost/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Pedofil Jeffrey Epstein údajně spáchal ve vězení sebevraždu

10. 8. 2019

čas čtení 3 minuty


Miliardář s politickými konexemi Jeffrey Epstein, který  začátkem nultých let obstarával celebritám nezletilé dívky k sexu a sám je zneužíval a byl za to odsouzen, spáchal zřejmě v newyorském vězení sebevraždu. Jeho smrt vyšetřuje FBI.

Šestašedesátiletý Epstein byl nalezen bez známky života ve speciální jednotce metropolitního newyorského vězení v asi 6.30 v sobotu ráno. Dva vězeňští činitelé uvedli, že byl nalezen oběšen ve své cele - není ale jasné, co tím mínili. Okamžitě byly zahájeny oživovací procedury, Epstein byl odvezen do nemocnice a tam byl prohlášen za mrtvého.

Sobotní demonstrace v Moskvě byla největší od roku 2013

10. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

Ruská opozice uskutečnila v centru Moskvy tuto sobotu 10. srpna dosud největší demonstraci za mnoho let. Projevila tím sílu a vzdor, poté, co předchozí demonstrace byly násilně rozehnány policií a došlo k hromadnému zatýkání.

Monitorovací skupina Bílé počitadlo, nevládní organizace, která počítá účastníky demonstrací, uvádí, že se sobotní demonstrace v Moskvě účastnilo téměř 50 000 lidí. Byla to tedy největší opoziční demonstrace od roku 2013.

V Moskvě se znovu konala obrovská demonstrace

10. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaJiž napočtvrté se tuto sobotu, 10. srpna, konala v Moskvě obrovská demonstrace desítek tisíc lidí, požadujících svobodné volby.

Tato demonstrace byla tentokrát městskými úřady povolena, na rozdíl od předchozích dvou, které skončily násilím a zatýkáním.

Organizátoři uvedli, že se demonstrace účastnilo téměř 50 000 lidí, navzdory silnému dešti.

Policie naproti tomu tvrdí, že demonstrantů bylo méně než polovina tohoto počtu.

Organizátoři vyzvali přítomné, aby se po povolené demonstraci vydali do středu města. Lze proto očekávat další zatýkání.

Od ukončení oficiálně povolené demonstrace byly zatčeny desítky lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V Rusku došlo k jaderné explozi, pět lidí zahynulo

10. 8. 2019

čas čtení 1 minuta


Ruský úřad pro jadernou energii Rosatom konstatoval, že k explozi, která způsobila zvýšení radiace v Archangelském regionu, došlo v důsledku nehody při zkoužce "izotopového energetického zdroje pro tekutinou poháněný raketový motor".

Rosatom uvedl, že při nehodě bylo usmrceno pět jeho zaměstnanců a tři další byli popáleni.

Partnerky holandských pilotů stihaček terčem vyhrožování od osob s ruským přízvukem

10. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 


Partnerkám holandských pilotů stihaček F-16, které operovaly v rámci NATO v roce 2017 při obraně Litvy, Lotyšska a Estonska, vyhrožovaly opakovaně telefonáty do jejich bytů osoby s ruským přízvukem, píše holandský deník Telegraaf.

Británie se po brexitu chystá samostatně "vládnout světu", neumí ale zajistit ani vlastní dodávku elektrické energie

10. 8. 2019

čas čtení 1 minutaBritský regulační orgán pro energetické společnosti Ofgem vyžaduje odpovědi od britské celostátní energetické sítě National Grid, poté, co v pátek asi od 17 hodin došlo k závažnému výpadu dodávky elektrické energie v Anglii a ve Walesu pro asi 1 milion lidí a způsobilo to na mnoho hodin neuvěřitelný dopravní chaos, neboť jednak přestaly fugovat pouliční semafory a jednak se zastavily na mnoho hodin všechny vlaky v britské železniční síti. Letiště v severoanglickém městě Newcastle se octlo v naprosté tmě.

K výpadku došlo prý proto, že z dodávky elektřiny vypadly shodou okolností v tutéž dobu dvě elektrárny, což destabilizovalo celou síť. Dodávka elektrické energie byla obnovena kolem 18. hodiny, avšak v železniční síti trval dopravní chaos po zbytek dne. Ve velké části Anglie přestaly fungovat bezpečnostní signalizační železniční systémy  a jakmile prý se octne elektrická lokomotiva na trati bez proudu, je zapotřebí technika, aby ji po obnově dodávky elektrické energie znovu uvedl do provozu. 

K neuvěřitelným scénám došlo v pátek na letišti v Lutonu, kde, jak vidíte na tomto videu, začalo ve vnitřní hale letiště hustě pršet. Letiště se vymlouvalo, že došlo k "bezprecedentně silné průtrži mračen".

Britská vláda: Británie nebude schopna po brexitu uhájit své výsostné vody před rybářskými loděmi z EU

10. 8. 2019

čas čtení < 1 minuta

Pobřeží Británie má 12 357 km. Británie má jen 12 strážních lodí. Každá strážní loď bude tedy hlídkováním ochraňovat pobřeží  v délce 1030 km.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tisková zpráva:

Praha - Městská policie šikanovala člena předsednictva Českého helsinského výboru, který se zastal ženy sedící ve stanici metra

9. 8. 2019

čas čtení 6 minut

Dne 6. srpna 2019 byl člen předsednictva Českého helsinského výboru Rudolf Vévoda svědkem situace, kdy se dva strážníci Městské policie Praha 1 nevhodně chovali ke starší ženě – cizince, která uváděla ukrajinskou státní příslušnost (věk kolem 70 let), seděla v prostoru nástupiště metra na stanici Národní třída s šátkem a podle vysvětlení policistů žebrala. Zásah prý prováděli „na podnět občana“. Náš kolega byl svědkem toho, jak jeden z policistů (sl. č. 2070, věk cca 40 let) ženě s pocitem nadřazenosti a bez respektování cti a důstojnosti kontrolované ženy této sděluje: „Máte velký problém.“

Dominik Duka útočí spolu s polskou katolickou ultrapravicí, proti komunitě LGBT

9. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaK tomu:   

Polsko je poslední obrannou výspou ve válce o záchranu civilizace   

Jan Kavan má pravdu, že americké sankce pro Evropskou unii neplatí

9. 8. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 2 minutyV rozhovoru pro Český rozhlas uvedl bývalý český ministr zahraničí a současný předseda Česko-slovensko-íránské obchodní komory Jan Kavan, že hospodářské sankce, uvalené proti Íránu, jsou americké, jsou to sankce Donalda Trumpa, který jednostranně odstoupil od dohody o nešíření jaderných zbraní, kterou s Íránem podepsaly Spojené státy za Baracka Obamy, Evropská unie a Rusko.

Jan Kavan má naprostou pravdu, že americké sankce vůči Íránu se Evropské unie netýkají, i když trumpovská Amerika se je snaží agresivně prosazovat po celém světě, prostě tím, že hrozí blokovat obchodování s USA každé zahraniční firmě, která se pokusí obchodovat s Íránem.

 11820

Protekční výlety do Schengenu, aneb O hodných islamistech

9. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Velvyslanec v Teheránu Svatopluk Čumba končí. Na návrh dua Kavan-Zbytek měl přednostně vydávat schengenská víza neprověřeným osobám ZDE. ČR se tak postavila po bok orbánovského Maďarska. To navzdory na odiv vystavovanému protipřistěhovaleckému "národnímu konzervatismu", údajné starosti o "křesťanské hodnoty" a islamofobii již nějaký čas ochotně pomáhá ajatolláhům systematicky utlačujícím křesťanskou menšinu ZDE ZDE, mj. i při infiltraci západních struktur, jichž je země členem ZDE ZDE ZDE.

Výroba 1 kg hovězího produkuje tolik uhlíkových emisí jako ježdění autem celý jeden rok

8. 8. 2019

čas čtení 4 minuty

 

Nová zpráva IPCC o správě půdy ignoruje zásadní otázky a nereprezentuje řádně vědecký výzkum, varuje George Monbiot. Zpráva totiž bere v úvahu jen provoz zemědělských farem, který podle ní produkuje jen asi 23 procent uhlíkových emisí způsobujících globální oteplování. Jenže zpráva IPCC nebere v úvahu celkový dopad zemědělství.

Jiná metoda zkoumání dopadů zemědělství je důležitější. Jaké jsou dopady zemědělství ve srovnání s dopady přirozených ekosystémů, které by jinak vládly Zemi? To analyzovala vědecké studie zveřejněná v časopise Nature loni. IPCC tuto studii ignoruje. Prosím, věnujte následujícím číslům velkou pozornost. Mohly by změnit celý váš život.

Channel 4 News: "Je maso nabitou pistolí, zaměřenou na živoucí svět?"
 


Německo: Politikové mobilizují k akci za záchranu lesů

9. 8. 2019

čas čtení 3 minuty


Katastrofální součinnost horka, sucha, bouří, lesních požárů, epidemie kůrovce a napadení houbou letos zničila v Německu lesy o rozloze více než 200 000 fotbalových hřišť.

Lesy jsou jedním z nejefektivnějších způsobů jak snižovat emise CO2 a jen v Německu jsou schopny každoročně absorbovat 62 milionů tun CO2 - 7 procent emisí Německa.

Británie se v důsledku brexitu propadá do hospodářské krize

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Libra popklesla pod €1.0792 - poprvé za deset let. Je to nejnižší kurz od finanční krize r. 2008.


 
V pátek byly v Británii zveřejněny oficiální údaje, z nichž vyplynulo, že v druhém čtvrtletí r. 2019 se britská ekonomika zmenšila o 0,2 procenta. Podle britského Národního statistického úřadu je to první pád HDP za šesdt a půl roku. Okamžitě to vyvolalo spekulace v londýnské City, že záchvat nejistoty před divokým brexitem, plánovaným Johnsonovou vládou na 31. října, povede k poklesu HDP i v třetím čtvrtletí.

Johnsonův nový ministr financí Sajid Javid (kritizovaný za to, že jako nedávný činitel Deutsche Bank prodával podvodné finanční instrumenty) se vyjádřil: "Vláda je rozhodnuta poskytnout lidem a podnikům ohledně brexitu jistotu - proto jasně zdůrazňujeme, že Británie odchází z EU 31. října."


Dále se propadá hodnota libry vůči dolaru i euru.

Podrobnosti v angličtině ZDEDěti v Číně vyrábějí na nočních směnách pro firmu Amazon její přístroje Alexa

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

 

Stovky školních dětí povinně na nočních směnách za těžko snesitelných podmínek vyrábějí ve firmě Foxconn v Číně přístroje Alexa Echo a Echo Dot a čtečky Kindle. Je to porušení čínských zaměstnaneckých zákonů. Tito teenageři ze škol a technik z jihočínského města Hengyang a v okolí jsou označováni jako "brigádníci" a jejich učitelé dostávají od firmy Foxconn plat za to, že je v továrně doprovázejí. Učitelé také mají povinnost přesvědčovat vzdorné žáky, kteří nechtějí v továrně pracovat, aby nad běžné směny pracovali i přesčas. Týká se to více než 1000 žáků ve věku od 16 do 18 let.

Čínské továrny smějí zaměstnávat žáky starší 16 let, nikoliv ale na nočních směnách.

Firma Foxconn, která také vyrábí iPhony pro firmu Apple, přiznala, že studenti jsou zaměstnávání protizákonně, a uvedla, že okamžitě zjedná nápravu. Nebudou už pracovat přes noc. Firma Foxconn však hájila své užívání dětí, že "praxe v továrně poskytuje studentům získat praktickou pracovní zkušenost, která podpoří jejich úsilí získat zaměstnání po absolutoriu".

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Proč přešlo chlórované kuře přes ulici? K 50. výročí alba Beatles Abbey Road

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Po odchodu z EU se Británie bude donucena přizpůsobit daleko volnějším potravinářským normám z USA, například se budou v Británii prodávat americká chlórem omývaná kuřata. Tato skutečnost se stala hlavní charakteristikou brexitu.

Na obrázku Steva Bella vidíte Donalda Trumpa, nynějšího britského "premiéra" Borise Johnsona, brexitového ultrafundamentalistu českého původu, "ministra zahraničí" Dominica Raaba a temnou sílu dnešní Downing Street, hlavního "poradce" Borise Johnsona, kriminálního stratéga, vinného pohrdáním parlamentem (odmít se dostavit k výslechu do parlamentu o tom, jak jeho organizace Vote Leave porušovala zákon) Dominica Cummingse, který plánuje, že Johnson prostě neopustí úřad premiéra, i když mu parlament vysloví nedůvěru. Zavedl v úřadu premiéra "vládu teroru" - proto ten plamenoment v jeho ruce.

Obrázek vytvořil karikaturista deníku Guardian Steve Bell k padesátému výročí vzniku obálky alba Beatles Abbey Road:


Corbyn: "Johnson plánuje zneužití moci s cílem prosadit divoký brexit"

9. 8. 2019

čas čtení 3 minutyŠéf britské Labouristické strany Jeremy Corbyn se obrátil na nejvyššího britského státního úředníka a požádal ho, aby zabránil Borisi Johnsonovi prosadit divoký brexit uprostřed předvolební kampaně. Je totiž stále pravděpodobnější, že se v Británii letos na podzim budou konat volby.

Jeremy Corbyn napsal dopis Siru Marku Sedwillovi, tajemníku britské vlády, v němž obviňuje Borise Johnsona, že připravuje spiknutí, "bezprecedentní, neústavní a protidemokratické zneužití moci" poté, co vyšlo najevo, že úřad britského premiéra se chystá odložit všeobecné volby až na datum po 31. říjnu 2019, datu odchodu Británie z EU, pokud Johnson po návratu Dolní sněmovny z letních prázdnin dne 3. září prohraje hlasování o důvěře jeho vládě.

Monitor Jana Paula: Michal Giboda - Léčit a přežít v kambodžské nemocnici po Pol Potovi

9. 8. 2019 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty


Zvěrstva, která páchal fanatický vůdce Rudých Khmérů Pol Pot na kambodžském obyvatelstvu v letech 1975 až 1979 se dají srovnat jen s praktikami nacistů. V pekle genocidy, které tento šílenec rozpoutal ve své vlastní zemi, přišly o život mučením, hladem a nemocemi miliony nevinných kambodžanů.

To vše je již historie, stejně tak jako působení misí, které do tehdejší Kambodže vysílala Československá vláda, aby pomohly s obnovou země, její infrastruktury a zejména zhrouceného zdravotnictví. Tropický parazitolog RNDr. Michal Giboda Ph.D. (1938) byl jedním ze členů zdravotníků, kteří byli do zničené země vysláni v roce 1983 k ročnímu působení v české nemocnici v kambodžském městě Takeo. 

"Islámský stát" pokračuje v boji ze základen v poušti

9. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

"Islámský stát" v Iráku a Sýrii má daleko k tomu být zničen, upozorňuje Thomas Joscelyn. Navzdory ztrátě "chalífátu" skupina udržela dostatek personálu a zdrojů na to, aby mohla pokračovat v povstání v obou zemích. A američtí partneři a spojenci možná nemají adekvátní zdroje na to, aby s IS skoncovali nebo ho zadržovali, protože mají problémy udržet území osvobozené od tzv. chalífátu.

Mezitím v Absurdistánu 104:

Polsko je poslední obrannou výspou ve válce o záchranu civilizace

8. 8. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 15 minut

Foto: Historická tramvaj v Gdaňsku, jejímž prostřednictvím místní úřady "otevřeně glorifikují nacismus"

Polsko v současnosti opravdu těžce zápolí ve válce o přežití civilizace. Všichni jsou proti nám. Zapomeňte na Němce a na Rusy, naše největší nepřátele. Dnes po nás jdou dokonce i laskaví Češi, protizákonně vyhazují v naší zemi svůj nebezpečný odpad. (K tomuto problému publikoval autor nyní opravu a vysvětlení, viz níže, pod článkem. Pozn. red.)

Ale všeobecně řečeno, Evropská unie je prostě jen množství levičáckých idiotů, což dokázali tím, že nezvolili Beatu Szydłovou - navzdory tomu, že strana Právo a spravedlnost, která dobře ví, jak jsou tam blbí - jim tu šanci ji zvolit dala nikoliv jednou ale hned DVAKRÁT.  Avšak zjevně člověka, který - na rozdíl od většiny europoslanců - opravdu respektuje evropské a demokratické hodnoty (aspoň podle samotné Beaty Szydło) - takového člověka nemohou ti extremističtí levičáci v Bruselu prostě vůbec snést.

Lze zabránit falšování historie?

9. 8. 2019 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty


Docela rád bych zabránil spolu s veřejností falšování historie, tak jak to požaduje níže v odkazu uvedené prohlášení. Jenže si neumím představit jak. Možná to autoři výzvy či někdo z redakce a čtenářů Britských listů vědí a mohli by nám to napsat.

Z vlastní zkušenosti vím, že určité události vidí ti, kteří se jich přímo zúčastnili, jinak.

Monstrózní falšování dějin probíhalo v době vlády KSČ.

30455

Vědci: Je nezbytně nutné změnit výrobu potravin a přístup ke krajině

8. 8. 2019

čas čtení 6 minut

Foto: Rozdíl mezi "bojem proti kůrovci" v Německu a v ČR. Německo je v horní polovině fotografie.

Společná tisková zpráva Klimatické koalice, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci - FoRS, Greenpeace a Česka proti chudobě a nerovnostem ve spolupráci s Informačním centrem OSN

8. srpna 2019

Vědci: Změny v produkci potravin a přístupu ke krajině jsou pro stabilní klima podobně důležité jako konec fosilních paliv


Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) dnes v Ženevě zveřejnil novou zprávu, zaměřenou na půdu, krajinu a zemědělství.  Po loňské zprávě o možnostech, jak zabránit oteplení planety o více než jeden a půl stupně Celsia, jde o další naléhavé varování vědců, že bez zásadních řešení v produkci potravin a péči o krajinu nebude možné splnit požadavky Pařížské klimatické dohody ani zajistit dostatek potravin pro světovou populaci.

27112

Jak komunisté loví rasistické voliče

8. 8. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Čína vybíjí kvůli moru své chovy prasat tak intenzivně, že to otřáslo světovými cenami vepřového masa. Titulek zprávy ČT24 ze 7.6. dokonce říká: „Asie čelí nejhorší epidemii moru prasat v historii.“ A šéf českých komunistů Filip chce ve veřejnosti vyvolat dojem, že kdyby stát nechal být vepřín v Letech u Písku, tak bychom této bouři unikli.


K tomu: Nejezte šunku!  I mírná míra konzumace červeného a zpracovaného masa zvyšuje pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva.

Jaké to je - být znova terčem?

7. 8. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Západní armády se postupně reorientují z Bushovy "války proti terorismu", která byla považována za hlavní bezpečnostní problém od 11. září 2001, na obnovené velmocenské soupeření, v prvé řadě s Ruskem a Čínou ZDE. Tato změna spolu se změnou klimatu ZDE představuje větší bezpečnostní hrozbu než dlouhá léta za "bezkonkureční" ohrožení označovaný terorismus ZDE ZDE (pdf) ZDE ZDE.
   

Český bezpečnostní diskurs, který je masivně ovlivněn na jedné straně (většinou) proruskými/pročínskými islamofoby, v menší míře pak islamofobními lobbisty "protiteroristických" teroristických uskupení jako kurdská PKK/YPG a "mírovými aktivisty", kteří se nehodlají seriózně zabývat reálnými příčinami a možným průběhem velmocenského soupeření ZDE, tuto změnu priorit zatím odráží nedostatečně nebo vůbec.

Rozhovor Britských listů 231. Naše romské divadlo je silně žádané

2. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaJan Čulík hovoří s Davidem Tišerem, ředitel divadla Ara art (Pozor, umění), které uvádí vysoce úspěšné romské divadelní hry se sociálním přesahem. Divadlo hraje v mnoha místech v České republice i na Slovensku. Hovoří se nejen o divadelní práci, ale i o tom, co to znamená pro Roma žít v České republice. "Je to něco, co se těžko dá pochopit, když tím sami neprojdete." Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 2. srpna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

čas čtení 2 minuty

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Rusko: Brežněvovská éra stagnace je hodnocena lépe než současný režim

9. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Rusové nyní považují brežněvovskou éru za pozitivnější než dnešní Putinův režim, když zhruba 1/4 tvrdí, že starý režim měl k lidem blíže, byl silný, přímočarý a spravedlivější a měl více co říci než současná zkorumpovaná, odcizená, zbyrokratizovaná a krátkozraká moc. Ukázal to průzkum centra Levada.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Evropská unie sleduje prostřednictvím dronů, jak se uprchlíci v Středozemním moři topí

8. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Experti odsoudili přechod EU od provozování záchranných lodí k pouhému sledování situace drony jako odstoupení od odpovědnosti zachraňovat životy

Mezi zoufalými výkřiky z vody v zápachu benzínu od potápějícího se člunu krátce vyvolá zvuk blížícího se motoru naději. Desítky lidí bojujících ve Středozemním moři o život použijí poslední svou energii k zoufalému mávání o pomoc. Ve vzdálenosti téměř 3000 km, ve Varšavě, sleduje operátor dronů poslední okamžiky jejich života v živém televizním přenosu. Žádná loď, která by reagovala na jejich volání o pomoc, v oblasti není. Jen bezpilotní letadlo, provozované evropským úřadem pro ochranu hranic, Frontex.

George Monbiot: Vlády světa nyní plní výlučně přání korporací, které ničí svět

8. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

 
 


Tragedií naší doby je, že zrychlující se kolaps systémů, které na této planetě podporují život, jde ruku v ruce s likvidací éruy veřejných služeb. Vlády na celém světě dnes plní přání nejdrsnějších a nejšpinavějších korporací. V Británii, v USA, v Brazílii, v Austrálii a v mnoha jiných zemí vládnou dnes obří znečišťovatelé.

Zadržení ruského tankeru signalizuje blížící se krizi v Černém moři

7. 8. 2019

čas čtení 3 minuty

Ruský komerční tanker Nika Spirit vplul 24. července do ukrajinského přístavu Izmail. Nicméně Ukrajina s využitím mezinárodního informačního systému EQUASIS identifikovala plavidlo jako totéž, které se pod jménem Nejma účastnilo blokády Kerčského průlivu dne 25. listopadu 2018. Během incidentu došlo k zajetí tří plavidel ukrajinského námořnictva s 24 osobami na palubě ruskými bezpečnostními silami u pobřeží okupovaného Krymu. Při ruském útoku došlo ke zranění tří ukrajinských námořníků, píše Ihor Kabaněnko.

Protest proti cenzuře a útlaku v Českém rozhlase

7. 8. 2019

čas čtení < 1 minutaSkupina dokumentaristů podepsala protestní dopis proti ostrakizaci a útlaku rozhlasových dokumentaristek Magdaleny Sodomkové a Brit Jensenové, jejichž projekt Matematika zločinu dostal ceny Prix Bohemia a Podcast roku.

Vedení ČRo útočí na obě dokumentaristky, autorky závažného projektu, pozoruhodně normalizačním jazykem. Obě prý „znevažují dobrou a zodpovědnou práci“ a „poškozují dobré jméno ČRo“. (Ještě ve vyjádření ČRo chybí husákovská formulace, že pracovníci Českého rozhlasu "potřebují klid na práci".)

Postoje Českého rozhlasu jsou alarmující.

Otevřený dopis vedení ČRo, podepsaný českými dokumentaristy, je ZDE 

Poprvé jsme v Britských listech získali podrobnější informace o tomto skandálu na konferenci European Broadcasting Union v irském Corku letos v dubnu.

Podrobnosti o tom ZDE

Británie: Johnson po vyjádření nedůvěry parlamentem neodstoupí

7. 8. 2019

čas čtení 1 minutaDominic Cummings, hlavní poradce nového britského premiéra Borise Johnsona, odmítl strategii konzervativního vzbouřence, právníka a poslance Dominica Grieveho a zdůraznil, že parlamentu se prý nepodaří odstranit Johnsona z funkce premiéra, ve snaze zabránit divokému brexitu.

Grieve, bývalý britský generální prokurátor, varoval, že by bylo neústavní, kdyby Johnson ignoroval hlasování o nedůvěře a zůstal v premiérské funkci až do doby po datu pro brexit dne 31. října.

Grieve v úterý řekl v televizi, že by v takovém případě Johnsona z premiérské funkce musela odstranit britská královna: "Jsme konec konců konstituční monarchie a královna není žádným dekorativním přívažkem," řekl Grieve v Channel 4 News. Královna by podle něho měla v takové situaci povinnost zasáhnout.

 


Sypané přehrady

7. 8. 2019 / František Řezáč

čas čtení 2 minuty

Jak dobře byla udržována přehrada u Whaley Bridge, ptá se server BBC?

V životě jsem viděl stavbu podobných sypaných hrází u Hracholusek na Mži, u Chebu na Odravě, kde skončila na dně vesnice Jesenice/ Gassnitz, na Ohři u Chebu Skalku/ Stein, na Horce a u Tatrovic vodárenské nádrže v jihozápadním Krušnohoří.

Okolnosti chtěly tomu, že jsem měl u Vodních staveb, které to dělaly, několik dobrých známých a koncem totáče od roku 1987 jsem u VS pracoval. Takže mne téma zajímá a mám jisté znalosti oboru i dějin těchto staveb. Situaci u Whaley Bridge sleduji denně.

Boris Johnson zřejmě uskuteční divoký brexit: Opozice je šílená, neschopná a nejednotná

7. 8. 2019

čas čtení 2 minutyJohnsonova vláda už zahájila protibruselskou propagandu. Jeho pohůnek pro divoký brexit Michael Gove oznámil, že je "hluboce smutný", že "Brusel nechce vyjednávat". Přitom Británie nepředložila žádné návrhy, kromě nerealizovatelného požadavku zrušení irské podmínky:
1. Poslanci Britské Dolní sněmovny mají možnost zablokovat divoký brexit.
2. Neudělají to, protože jsou rozhádaní a neschopní.
3. Pravděpodobně se budou v Británii konat všeobecné volby, které rozhodnou, zda Británie odejde z EU, nebo v EU zůstane.

Poslanci Dolní sněmovny už dokázali, že mají moc ovládnout jednací pořádek ve sněmovně a donutit premiéra, aby požádal EU o další odklad brexitu, anebo zakázat divoký brexit.

Katastrofa v Rusku: Co se vlastně stalo v Ačinském rajónu?

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Požár ve skladu materiálně-technického zabezpečení Centrálního vojenského okruhu v Ačinském rajónu Krasnojarského kraje byl uhašen. Poslední výbuchy byly zaznamenány v úterý před 5. hodinou moskevského času. 6. srpna 10 letounů Il-76 vojenského dopravního letectva a 5 vrtulníků Mi-8 armádního letectva zahájily polévání skladu vodou.

Maďarsko: Vládu naštvalo přirovnání Orbána k Trumpovi

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Nedávno zveřejněný komentář tvrdí, že politická rozhodnutí a "rasistická imigrační politika" využívaná Donaldem Trumpem pocházejí od "autokrata" Viktora Orbána. Podle autora článku Davida M. Driesena se americký prezident hodně naučil od maďarského premiéra, pokud jde o migraci a o to, "jak zničit demokracii", píše Péter Cseresnyés.

Brexit bez dohody zničí v Itálii přes 139 000 pracovních míst

7. 8. 2019

čas čtení 1 minuta

Nezaměstnanost v Itálii v případě brexitu stoupne každopádně, uvádí Clare Speaková. Brexit bez dohody však po celé Evropě zničí 1,2 milionu pracovních míst, tvrdí studie provedená univerzitou v belgickém Leuvenu. (Česká republika podle této studie může přijít kvůli tvrdému brexitu o více jak 47 000 pracovních míst - pozn. BL.)

Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
41415