Rozhovor Britských listů 516. Zdravotnictví: Zuří inflace, a tak vláda snížila příspěvky na státní pojištěnce

4. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaInflace v ČR se přibližuje dvaceti procentům. Jak v takové situaci přežívá zdravotnictví? Na to se Jan Čulík v tomto Rozhovoru Britských listů ptá Martiny Hvozdenské, odborářky a zdravotní sestry, která pracuje v nemocnici ve Zlíně. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5.srpna 2022.

 16850

Tragika zanedbatelnosti české levice

4. 8. 2022 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

V jedné bance se nedávno rozhodli pro “challenge”: zkusit žít za průměrný příjem. Po odečtení mandatorních výdajů zbylo 111 korun na den. Pokus dopadl tak, že řada účastníků prostě nebyla schopna limit dodržet. Nebyli by vlastně schopni dlouhodobě přežít, pokud by si nezvýšili příjem, nebo se nezadlužili.

Rozhovor Britských listů 515. Vládní pomoc občanům by měla být cílená podle výdajů na bydlení

2. 8. 2022

čas čtení < 1 minutaBohumil Kartous hovoří s ekonomem Filipem Pertoldem z CERGE-EI o prohlubující se ekonomické krizi v ČR a o tom, jak jí čelit. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz od úterý 2. srpna 2022.

 18974

Hospodaření OSBL za červenec 2022

1. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: V srpnu 2022 se poprvé v historii Britských listů zatím vybralo tak málo finančních příspěvků na provoz, že nebude možné uhradit skromný honorář našim třem redaktorům. Prosíme, přispějte, pokud máte zájem zachovat existenci Britských listů. (JČ)

V červenci 2022 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 42 462.13 Kč výdaje byly  53 176.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže rychle směřujeme k nule. Zůstatek ke konci července byl 14 660.49 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci červenci 2022.  Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Británii je milion kamer instalovaných čínským státním podnikem. Kolik je jich v Česku?

4. 8. 2022

čas čtení < 1 minuta

Umožňují zřejmě Číňanům Brity špehovat.Koněspřežkou bez koní

4. 8. 2022 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minutyVyjeli jsme spěšným vlakem (tady se tomu říká i rychlík) z Pardubic směrem na HavlBrod. Vedro, že se asi rozpouštěl i beton. Sedl jsem si proto na začátek vagonu ve směru jízdy, aby mne všechna ta zotevíraná okna nezabila průvanem. Do Rosic dobrý. V Rosicích ale vlak začal couvat a tak se proud vzduchu otočil a mě za chvíli začalo hučet v uších a bolet hlava. Omotal jsem si ji tedy bundou a těšil se na cílovou stanici. Vypadal jsem asi jako turbanfíra. Když okolo běžel evidentně rozladěný průvodčí, zkusil jsem se ho decentně zeptat, jestli by nebylo lepší zavřít okna a pustit klimatizaci(?) Neřekl nic, ale jeho pohled byl čitelný. Kobru nedráždit, vyjadřoval zhruba...

 18982

Stejně jako na Ukrajině, i na Tchaj-wanu Západ flirtuje s katastrofou

4. 8. 2022

čas čtení 4 minuty

Návštěva předsedkyně amerického Kongresu Nancy Pelosi na Tchaj-wanu byla tak zjevně provokativní, že se zdá být pouhým předvolebním trikem. Pelosi prohlašuje, že je "nezbytné, aby Amerika a její spojenci dali jasně najevo, že nikdy neustoupíme autokratům". Hrubá přehnaná reakce Číny je klasickým příkladem překotné eskalace. Přesto když Joe Biden uvedl, že USA budou vojensky bránit Tchaj-wan, prezidentská kancelář okamžitě couvla a znovu potvrdila politiku "strategické nejednoznačnosti". Stále platí, že nikdo tak docela nevěří, že USA půjdou kvůli Tchaj-wanu do války – zatím, míní Simon Jenkins.

 18982

Simon Jenkins nemá pravdu ohledně Ukrajiny a možná ani ohledně Tchaj-wanu

4. 8. 2022 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Mám opravdu velký problém se stoupenci mnichovanství, určitě na základě toho, co vím z historie ohledně původního postoje Západu k Hitlerově agresi ve střední Evropě. Ustupovat zločincům, kriminálníkům a diktaturám není možné, protože když vycítí slabost, dopadne to s ustupujícími špatně.

Simon Jenkins je konzervativní komentátor a před několika lety ho deník Guardian přetáhl z Timesů. Ve svých komentářích se snaží projevovat pragmatismus, ale bohužel někdy nemá k dispozici řádné informace, anebo je přehlíží. Guardian mu taky - bez redakční práce s příspěvkem - zveřejní každou blbost.

Rozhovor Britských listů 514. Proč šíří v Česku dezinformace tolik lidí postižených exekucemi?

29. 7. 2022

čas čtení 1 minuta"V lednu jsem popsal dílo milionem zadluženého malíře pokojů, který tisíce lidi odrazoval od očkování a na covid jim prodával koňskou pastu. Netík pak fandům na FB odvysílal video, v němž mi vyhrožoval. Teď je za něj u soudu kvůli šíření poplašné zprávy," píše na Twitteru Lukáš Valášek. Jenže dezinformátoři se trestním stíháním od šíření destabilizujících nesmyslů a lží odradit nenechají a česká policie je v té věci v podstatě neschopná. Velmi zajímavou otázkou je, proč je tolik dezinformátorů v Česku v exekuci. Na to v tomto rozhovoru s Janem Čulíkem poukazuje Albín Sybera. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnítelevizi.cz od pátku 29. července 2022.


 

 17200

Usmrcení Ajmána Zavahírího bylo spíše odplatou než prevencí terorismu

4. 8. 2022

čas čtení 5 minut

Podle dokumentů získaných při akci, při níž byl zabit bin Ládin, mají vůdci Al-Káidy z 11. září jen malý vliv na současné operace.

Zabití vůdce Al-Káidy Ajmána Zavahírího bezpilotním letounem v Kábulu bylo nevyhnutelné. Smrtící razie, která před 11 lety zlikvidovala předchozího vůdce Usámu bin Ládina, byla všeobecně akceptována. Zabíjení údajných mužů "číslo tři" v Al-Káidě byla tak četná, že třetí nejvyšší pozice v této teroristické skupině začala být považována za nejnebezpečnější práci na světě. Zavahírí byl číslem dvě, než vystřídal bin Ládina, píše Paul R. Pillar.

 18237

Rusko: Stane se z návratu koronaviru politický problém?

4. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

Přestože počet infekcí COVIDem opět narůstá a predikce tvrdí, že dál dramaticky porostou, jakmile se počasí ochladí, Rusové ve své většině (48 % ku 23 %) jsou proti obnovení požadavků na nošení respirátorů - i když by to ochránilo je a jejich rodiny před infekcí, zjistil nový průzkum Superjob.

30777

Mohla by antropogenní změna klimatu vést k celosvětovému kolapsu společnosti nebo dokonce k vyhynutí lidstva?

4. 8. 2022

čas čtení 3 minuty

Tento týden zveřejněná analýza tvrdí, že nejhorší důsledky nezvládnuté klimatické krize - civilizační kolaps nebo dokonce vyhynutí lidstva - jsou nebezpečně neprozkoumané scénáře, které vyžadují další studium.

Klimatologové Luke Kemp, Chi Xu, Joanna Depledge a Timothy M. Lenton ve svém pohledu zveřejněném v Proceedings of the National Academy of Sciences tvrdí, že lidstvo se musí připravit na to, co nazývají "klimatickou koncovkou", píše Brett Wilkins.

 

Rozhovor Britských listů 513. Ekologická transformace v ČR musí přijít od místních lidí a musí jim pomoci ekonomicky

26. 7. 2022

čas čtení 1 minutaS Josefem Patočkou, výzkumníkem v organizaci Reset, v platformě pro sociální a ekologickou transformaci, hovoří Jan Čulík o nové analýze, vypracované Resetem o tom, jak Česká republika zatím zvládá ekologickou transformaci. Moc ji nezvládá, protože vláda přisunuje peníze velkým podnikům a oligarchům, jenže skutečná ekologická transformace musí vycházet od obyčejných lidí, od jejich iniciativy a musí přinášet ekonomický a sociální přínos v místních komunitách. S tím souhlasí i Evropská unie. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionalnitelevizi.cz od úterý 26.7. 2022.


 18966

Ukrajina: Sedm důvodů, proč Putin už nedělá pokroky

3. 8. 2022

čas čtení 8 minut

Ruské jednotky zatím nejsou schopny zahájit skutečnou ofenzívu. Místo toho Ukrajina zaznamenala malé úspěchy před Chersonem. Přesto má Putinova armáda vojensky stále hodně v rukávu. Je ale v podstatných bodech oslabena, napsal Alfred Hackensberger.

Rozhovor Britských listů 512. Globální oteplování, byty, školství. Dejte hlas mladým lidem

21. 7. 2022

čas čtení 1 minutaPolitikové stárnoucích generací, kteří drží v České republice moc, mrví řízení země. Stát je vážně ohrožen globálním oteplováním, mladí lidé nemají možnost získat slušný byt, školství je absolutně nerovné a pokud se nenarodíte ve správném regionu, řádného vzdělání se vám v ČR nedostane. Mladí aktivisté jako Eliška Koldová ze skupiny Sdruženy se tyto a další věci snaží napravovat, ale poslouchá je někdo? Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od pátku 22. července 2022.


Rozhovor Britských listů 511. O energetickém nacionalismu v České republice

18. 7. 2022

čas čtení < 1 minutaOslábl vůbec vliv mocných oligarchů, kteří si z ČR udělali pašalík, po odchodu Andreje Babiše z premiérské funkce? Anebo mají i za Fialovy vlády nadále zhoubný vliv na přítomnost i budoucnost České republiky v době globálního oteplování a ohrožují její energetickou i sociální bezpečnost? O tom mluví Jan Čulík s redaktorem Britských listů Albínem Syberou. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi od úterý 19. července 2022.

 18804

NYT: Fantazie o brexitérské Británii skončila,. Chaos však teprve začíná

3. 8. 2022

čas čtení 8 minut

Americký deník New York Times zveřejnil, jak má ve zvyku, brutální analýzu situace ve Velké Británii. Musíte dnes číst zahraniční tisk, abyste se dověděli, co se v Británii děje. Například společnost BBC je příliš bojácná, aby lidem dokázala sdělovat, o co jde. (JČ)

Potřetí za necelých deset let krize v čele Konzervativní strany sesadila úřadujícího premiéra. Zatímco Johnsonovu  předchůdkyni srazil k zemi brexit, Johnsonovu vládu zlikvidovala řada krizí. Některé, jako například chronický nedostatek pracovních sil a prudký růst životních nákladů, byly hmotné. Jiné, zejména zpochybnění vlády Borise Johnsona pandemií, byly etické. Ke konci byl problém v podstatě volební: řada porážek a drasticky špatné výsledky průzkumů veřejného mínění přesvědčily konzervativní poslance, že Johnsonova volební přitažlivost je u konce.

Srpen, před 110 lety:

3. 8. 2022

čas čtení < 1 minuta

 

Vědecké poznámky a zpravodajství

SPOTŘEBA UHLÍ DOPADÁ NA KLIMA


Pece tohoto světa nyní pálí asi 2 000 000 000 tun uhlí ročně. Když se uhlí pálí, slučuje se s kyslíkem, a přidává to každoročně  asi 7 000 000 000 tun kysličníku uhličitého do atmosféry. To způsobuje, že se vzduch stává pro Zemi účinnější přikrývkou a zvyšuje to její teplotu. Za několik století může být tento dopad značný.

Proč dochází k vraždám tolika žen?

3. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Dnes velmi vážné vlákno. O vraždách, které stát přehlíží a kterým by šlo zabránit. O vraždách žen ze strany jejich bývalých nebo současných partnerů. O femicidě.
V ČR jde o zhruba 15-40 takových vražd ročně, píše na Twitteru Pavel Houdek:
 

Zhruba proto, že Policie ČR o nich data neeviduje.

(K tomu také:

 18986

Životní prostředí platí za švédský välstånd

3. 8. 2022 / Petr Chadraba

čas čtení 3 minuty

 

Je 21. června 2022 a odbavení na letišti Arlanda ve Stockholmu už měsíc nestíhá.  Švédi, u nichž se nespokojenost obvykle projevuje zvětšením zorniček a ztuhnutím tváří, v záchvatu hněvu trhají uniformy zaměstnanců letiště. Švédský sociální stát, kde dovolená ve Španělsku patří podle mnohých k základním lidským právům, získává další trhlinu a znovu se nabízí otázka, zda image Švédska jako demokratické společnosti, kde pospolitost, vstřícnost a láska k přírodě hrají prim, už není zvětralá.

 18981

Poblijón dona Pabla

3. 8. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

V době, kdy Fialova vláda těžce zápasí o svou legitimitu - po skandálech koaličního STANu, euroskeptickém žvatlání vondrovského křídla během předsednictví EU a selhání pomoci sociálně slabým při raketovém růstu cen energií - přichází další "terno" zakořeněné v temné minulosti ODS. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek požaduje změny na státním zastupitelství, které vyšetřuje i jeho samotného.

 18484

Většina ukrajinských uprchlíků v Česku žije v nevyhovujících podmínkách

2. 8. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Jsem velmi rád, že navzdory chvástání premiéra Fialy, jak by se měly jiné země od nás učit zvládání ukrajinské migrace, někdo věnuje také pozornost tomu, jak se ukrajinští uprchlíci u nás skutečně mají.

Nedávno se ukázalo, že tři čtvrtiny z nich mají vážné finanční potíže, což k mému zděšení nevzbudilo žádnou veřejnou debatu, jak jim pomoci. Člověk by čekal, že když teď máme tu správnou vládu, která se pyšní tím, jak stojí na straně Ukrajiny, jak pomáhá a jak je prozápadní, že dojde k obrovskému skandálu a veřejnému tlaku na zodpovědné politiky. A ono nic. Co ti uprchlíci budou dělat za měsíc, za půl roku, jaké budou mít Vánoce?

 18029

Rusko a "nevyléčitelná" tradice autoritářství

3. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Jak se Putinova válka na Ukrajině protahuje, s vůdcem Kremlu se děje něco hrozného: Přílišná personalizace politiky, která tak dlouho fungovala ve prospěch kremelského vůdce, nyní pracuje proti němu. A nejhorší na této situaci je to, že Putinův tým to chápe, ale nemůže s tím nic dělat, říká Abbás Galljamov.

 18907

Do Ruska se vrací černý trh s valutami

3. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

Kdykoli vláda přijme opatření ke zvýšení směnného kurzu své měny nad rámec toho, co trh považuje za odpovídající hodnotu, některé podnikavé duše najdou způsoby, jak obejít její opatření - pokud mají peníze v jedné měně, kterou chtějí vyměnit za měnu jiné.

 18984

Vědci: Arktida se otepluje čtyřikrát rychleji, než jsme mysleli

3. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

Skupina vědců dospěla k závěru, že Arktida, o které je již známo, že se otepluje rychleji než kterákoli jiná oblast světa, se ve skutečnosti otepluje čtyřikrát rychleji, než jak dříve předpovídali. Zároveň udržuje Severní námořní cestu otevřenou každý rok mnohem déle a pro Rusko je obtížnější a nákladnější vyvinout podpůrné jednotky na pobřeží.

 18983

Rusko nedokáže udržet v provozu imitaci restaurací McDonald`s

3. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

Ruská náhrada za síť restaurací McDonald's, Vkusno i Točka, je poznamenána skandálem kvůli nízké kvalitě potravin – housky jsou často plesnivé a cheeseburgery se prodávají například bez masa – a absence výběru - což znamená, že ani v tomto sektoru naplatí nacionalistické heslo "můžeme zopakovat".

 16495

Proč Kreml likviduje akademický sektor

3. 8. 2022

čas čtení 2 minuty

Vladimir Putin si uvědomuje, že přežití jeho režimu nezávisí na řídnoucích řadách důchodců, ale na nastupující generaci, a snaží se zničit poslední zbytky akademické svobody, aby nepodporovala protesty. Podobá se to tomu, co dělaly carské úřady před rokem 1905, než revoluce zvrátila jejich úsilí, upozorňuje Boris Grozovskij.

 18975

Mezitím v Absurdistánu 219. S hořákem na politikovo přirození

2. 8. 2022 / Tomasz Oryński

čas čtení 16 minut


Nebojte se, toto je stále web Britských listů. To, na co se díváte, je starosta Jarocina pálící tryskovým hořákem genitálie Jana Szyszka. Pokud jste věrnými čtenáři tohoto seriálu, možná vám jméno Szyszko něco říká - byl to ministr životního prostředí známý svým velmi svérázným přístupem k životnímu prostředí: popíral globální oteplování, usiloval o vykácení všech stromů v zemi a byl vášnivým lovcem. Znám v Polsku mnoho lidí, kteří si myslí, že spálení něčích genitálií acetylenovým hořákem by bylo spravedlivým trestem i za některé z těchto zločinů proti polské přírodě, ale věci nejsou takové, jaké jsou.

 18977

Proč média při zmínce o opičích neštovicích hovoří o "mužích, kteří mají sex s muži" místo o "gayích" nebo "homosexuálech"?

2. 8. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minutMoje babička se vždycky ptala, než pustila nějakou mou spolužačku do svého domu, kde jsem trávil letní prázdniny, jestli je dotyčná dívka ještě panna. V případě, že nebyla, návštěva nebyla povolena. To je jen jeden z mnoha jejích konzervativních postojů, které zastávala, stejně jako řada dalších členů mé konzervativní rodiny. Takže jsem zvyklý se celý život setkávat s pravicovými a křesťanskými fundamentalistickými názory. V důsledku toho se v blízkosti neofašistů a jim podobných cítím velmi dobře. To vysvětluje, proč většina mých přátel jsou heterosexuální konzervativci, včetně známých členů českých pravicových stran. Využívám je také k pochopení "druhé strany", k možnosti vidět a slyšet zblízka, proč se bojí modernity a pokroku ve společnosti.

 16451

Minulý týden skončila éra sociálních sítí a vy o tom ani nevíte

2. 8. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minutMožná jste ve zprávách zaznamenali, že se společnost Meta Marka Zuckerberga rozhodla zrušit své rozhodnutí udělat Instagram spíše jako TikTok (s rolujícími krátkými vídei od cizích lidí, které "nesledujete", namísto obrázků zveřejněných vašimi přáteli). Poté, co Kim Kardashian a další přední celebrity protestovaly na svých účtech na Twitteru a daly tak za pravdu milionům dalších uživatelů, kteří nebyli spokojeni s pokusem Instagramu více se podobat oné čínské aplikaci, byl algoritmus této sociální sítě pro fotografie navrácen k původnímu. Ale příliš se neradujte: o vídea stejně nešlo. Skutečná změna zůstane a brzy se bude týkat i Facebooku a všech existujících sociálních médií.

Lekce z bavorské ústavy podle pana Vyhnánka

2. 8. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Pavel Vyhnánek z Praha Sobě zveřejnil na svém Facebooku text o bavorské ústavě. Myslím, že jsme se měli dávno, hned po listopadu 1989, zabývat v široké veřejné diskusi tím, jak vlastně vypadají ústavy okolních vyspělých států. Celý Vyhnánkův komentář stojí za citování:

„A víte, co se v tý bavorský ústavě píše? Například to, že děti jsou tím nejcennějším bohatstvím celé země. Doslova! A že je školy mají učit lásce k Bavorsku a nepředávat jim jenom znalosti, ale také utvářet charakter a učit zapojovat srdce. A víte, co se píše v úplně posledním článku bavorský ústavy? Že každý žák dostane před dokončením své povinné školní docházky jeden její výtisk. Hezký, že jo?

 17014

Jak jsem přežil syrský gulag

3. 8. 2022

čas čtení 29 minut

Politický vězeň Jaber Baker vypráví o svém každodenním životě během více než dvou let v jedné z neblaze proslulých věznic syrského režimu.

 16879

Kosovo: Na jižní frontě neklid

1. 8. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Od 1. srpna mělo začít platit 5 let oznámené reciproční opatření kosovských úřadů. Ty dopředu oznámily, že nebudou nadále uznávat srbské doklady a espézetky příslušníků srbské menšiny na severu země, tak jako srbské úřady neuznávají doklady kosovské. V neděli však došlo k blokádě dvou hlavních hraničních přechodů a demonstracím Srbů v Kosovu. Severně od hranice se shromáždily srbské vojenské jednotky. Podle některých zpráv srbští speciálové dokonce hranici překročili. Kosovská policie oznámila, že se dostala pod palbu, ovšem bez obětí. 

 18653

Ruští vojáci obviňují nadřízené z věznění za to, že odmítli bojovat proti Ukrajincům

2. 8. 2022

čas čtení 5 minut

 
Vzácné veřejné komentáře odhalují napětí v řadách ruské armády kvůli invazi na Ukrajinu.
 
Skupina ruských vojáků obvinila své velitele, že je na východě Ukrajiny uvěznili za to, že se odmítli zúčastnit války, což je vzácné veřejné odhalení napětí v řadách ruské armády kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Maxim Grebenjuk, právník, který vede moskevskou organizaci Vojenský ombudsman, uvedl, že nejméně čtyři ruští vojáci podali písemné stížnosti generální prokuratuře a požadují potrestání nadřízených, kteří dohlíželi na jejich zadržování.

"Máme již seznam 70 ruských vojáků, kteří byli drženi jako vězni. Celkem bylo zadržováno asi 140 vojáků," dodal Grebenjuk, který vojáky zastupuje.

 18982

Nancy Pelosiová přistála na Tchaj-wanu uprostřed rostoucího napětí s Čínou

2. 8. 2022

čas čtení 5 minut

 

Návštěva americké političky zřejmě vyvolá kroky čínské, tchajwanské a americké armády  

Nancy Pelosiová přistála na Tchaj-wanu na kontroverzní návštěvě tohoto samosprávného ostrova a nabídla "neochvějný závazek" podporovat jeho demokracii v době, kdy se již tak zvýšené napětí s Čínou stupňuje.

Letadlo předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA přistálo v úterý kolem 22:45 místního času na letišti Songshan v Tchaj-peji. Přivítal ji ministr zahraničí Joseph Wu a zástupkyně USA na Tchaj-wanu Sandra Oudkirková. Ve středu ráno se má Pelosiová setkat s prezidentkou Tsai Ing-wen.

 18980

Ajman al-Zawahiri: vůdce al-Káidy zabit při útoku amerického bezpilotního letounu v Afghánistánu

2. 8. 2022

čas čtení 3 minuty

 

Prezident Biden  nařídil útok na kábulský úkryt  Zawahiriho minulý měsíc 

Při útoku amerického bezpilotního letounu v Afghánistánu byl zabit nejvyšší vůdce al-Káidy Ajman al-Zawahiri, oznámil v pondělí Joe Biden.

Americký prezident označil smrt Zawahírího, který byl zástupcem a nástupcem Usámy bin Ládina, za velkou ránu teroristické organizace, jež stála za útoky z 11. září 2001.


Úder CIA bude považován za důkaz schopnosti USA provádět operace "nad horizontem" navzdory loňskému stažení armády z Afghánistánu. Zároveň však vyvolal otázky ohledně pokračující přítomnosti Al-Káidy v zemi od doby, kdy se k moci vrátil Taliban.

 18978

Ruská agrese na Ukrajině: Tři lidé byli usmrceni v minibuse evakuantů z Chersonu

2. 8. 2022

čas čtení 10 minut

 Foto: Rusy vybombardovaná nemocnice v městě Mykolajiv

- Tisková agentura Agence France-Presse přináší dnes ráno několik citací lidí z okupovaných oblastí Ukrajiny. Uvádí, že všichni mají změněná jména, aby byli chráněni před pomstou, a AFP nebyla schopna jejich výpovědi nezávisle ověřit.

Jedním z oslovených byl "Oleksandr", pětadvacetiletý učitel z vesnice poblíž města Cherson. Ten agentuře řekl:

    "Osvobození města je jedna věc, ale osvobození celé Chersonské oblasti je něco jiného. Víme, že se to teď nepodaří, ale stále máme naději.

    Silnice v regionu jsou posety četnými kontrolními stanovišti a stále je slyšet bombardování. Ve městech je mnoho vojáků.

    V samotném Chersonu je to velmi depresivní. Léky už vůbec nejsou a mnoho starších lidí kvůli nedostatku léčby zemřelo. Pro starší lidi je to peklo.

    Kdybych měl situaci popsat jedním slovem, řekl bych "těžká". Dochází k totálnímu kolapsu veřejných služeb. Rubl není v oběhu. Pasy se nevydávají - stejně je nikdo nechce.

    Máme dostatek potravin, i když humanitární pomoc se dodává velmi málo. Mnoho lidí zůstává bez práce a často zůstávají jen nekvalifikovaní dělníci.

    V prvních týdnech okupace bylo uneseno mnoho aktivistů. Probíhaly velké demonstrace proti okupaci, ale po měsíci ustaly, protože není internet, žádná komunikace.

    A všichni aktivisté se buď skrývají, nebo byli uneseni či zabiti, nevím.

    Když vás Rusové slyší mluvit ukrajinsky, myslí si, že jste nacista. Kontrolují sociální sítě, tetování, pokud máte na těle ukrajinské symboly, máte problém. Vím, že si někteří lidé nechali odstranit tetování."

 18973

Ruská agrese na Ukrajině: Ruský útok na Mykolajiv je dosud nejbrutálnější za celou dobu války

1. 8. 2022

čas čtení 10 minut

- Ruský útok na Mykolajiv je   nejbrutálnější  v dosavadním průběhu války v regionu

Zdá se, že Rusko zintenzivňuje svou ofenzivu v regionech na jihu Ukrajiny.

Starosta města Mykolajiv na jihu země uvedl, že dva lidé byli zabiti a tři zraněni poté, co rakety v noci na neděli zasáhly dvě obytné čtvrti.

Oleksandr Senkevyč řekl, že údery byly "pravděpodobně nejsilnější za celou dobu [války]".

Ruský útok  připravil o život také 74letého Oleksije Vadaturského a jeho manželku Raisu, zakladatele jedné z největších ukrajinských zemědělských firem "Nibulon".

Poradce ukrajinského prezidenta uvedl, že se domnívá, že přední ukrajinský zemědělský magnát Oleksij Vadaturskij byl úmyslně zabit, když raketa zasáhla jejich dům v jižním městě.

Mychajlo Podoljak uvedl, že raketa zasáhla podnikatelovu ložnici, což podle něj "nezanechává pochybnosti", že šlo o cílený útok.

- První loď s obilím vyplula. Veze 26 000 tun obilí do Libanonu:22437

Jedenácté přikázání Kalouska a Topolánka

1. 8. 2022 / Petr Haraším, Pavel Haraším

čas čtení 11 minut

Ministr financí a planých slibů o nutnosti šetření Zbyněk Alena Stanjura předložil svou druhou novelu státního rozpočtu pro letošní rok. Na první novele státního rozpočtu tento nevystudovaný ekonom z Opavy pilně a zodpovědně makal první kvartál roku 2022, kdy už válka na Ukrajině harašila zbraněmi i v Opavě, kdy už ruské hrátky s cenou ropy a plynu sponzorovaly zisky nejedné energetické firmě (i státní) a kdy už děsivá inflace znepokojovala  všechny krom ministra Stanjury. Druhou novelu, protože u první se trochu netrefil, přidává nyní. Jestli dá zlatý hattrick, uvidíme na podzim tohoto roku.

 16525

"Brzy bude Země k nepoznání". Totální klimatický kolaps už nelze zastavit, říká odborník

1. 8. 2022

čas čtení 8 minut


Vlny veder jsou jen začátek. Podle předního britského vědce si musíme připustit, jak špatná je  situace, než se nám podaří zabránit globální katastrofě

Vydání nejnovější knihy Billa McGuira Hothouse Earth (Zeměkoule-skleník) nemohlo být načasovanější. Tento týden se objeví v obchodech a budou si ji prohlížet zákazníci, kteří právě zažili rekordně vysoké teploty v celé Velké Británii a nyní čelí vyhlídce na týdny sucha.

A to je teprve začátek, tvrdí McGuire, emeritní profesor geofyzikálních a klimatických rizik na University College London. Jak ve svém nekompromisním líčení nadcházející klimatické katastrofy jasně ukazuje, příliš dlouho jsme ignorovali výslovná varování, že rostoucí emise uhlíku nebezpečně ohřívají Zemi. Nyní za svou samolibost zaplatíme v podobě bouří, povodní, sucha a vln veder, které snadno překonají současné extrémy.

Albín Sybera v Observeru: Česká vláda je v kapse energetických oligarchů

1. 8. 2022

čas čtení 7 minut

"Současná česká vláda  podpořila některé klíčové právní předpisy, které dlouhodobě zvýhodňují české energetické konglomeráty těžící ze současného energetického mixu," uvedl Albín Sybera, český politický analytik. "Panuje zde neochota střetnout se s mocnou lobby, která tento mix udržuje pohromadě - a kterou by mohl zničit například větší podíl obnovitelných zdrojů. Proto se hlavní strany současné české vládní  koalice zdráhají uznat naléhavou potřebu jednat - a to i tváří v tvář ničivému požáru, který zničil rozsáhlá území nejpozoruhodnějšího národního parku v zemi."

Takto cituje redaktora Britských listů Albína Syberu britský týdeník Observer v souvislosti s tímto jeho Rozhovorem Britských listů:Český překlad článku v britském týdeníku Observer o katastrofě v Českém  Švýcarsku:

Video Azovského praporu Putinovi: "Budeš popraven spolu se svými šakaly"

1. 8. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

 
Azovský pluk považuje masovou vraždu ukrajinských válečných zajatců v obci Olenivka za akt veřejné popravy, které se Rusko dopustilo beztrestně. "Vy sami budete popraveni spolu se svými šakaly a velvyslanectvími," uvádí se v oficiálním prohlášení, které v reakci na masovou vraždu ukrajinských válečných zajatců v Olenivce přečetl před kamerou zastupující velitel Azovského pluku Mykyta Nadtočij.

"Rusové 24 hodin lhali o ukrajinské armádě, ale dnes svůj zločin potvrdili prohlášením velvyslanectví Ruské federace ve Velké Británii. Všechno tak, jak se vám to líbí, se všemi certifikáty a pečetěmi, z rozhodnutí mezinárodního tribunálu. Barbarská pseudoříše bude zničena."


Ruské velvyslanectví v Londýně na Twitteru uvedlo, že zabití vojáků pluku Azov bylo oprávněné a že bojovníci Azova "si zaslouží ponižující smrt".

"My, Azovský pluk, Ukrajina jako stát a celý civilizovaný svět se budeme tvrdě bránit, aby si to Rusko jednou provždy zapamatovalo. Již nyní zjišťujeme jména těch, kteří zorganizovali a provedli popravu našich zajatců. Máme předběžné informace, ale ještě je nejsme připraveni zveřejnit. Najdeme je, ať jsou kdekoli - na okupovaných územích Ukrajiny, v Rusku nebo v jiných zemích. Ukrajina jako stát zajistí spravedlivé potrestání," říká Nadočij.

Vraždění ukrajinských zajatců v Olenivce má na svědomí nacistická žoldnéřská skupina Wagner Group. Kontrola nad východní provincií je rozdělena mezi národní ozbrojené síly a proruské separatisty. Kyjev a Moskva se z útoku vzájemně obviňují.


Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

 18935

"Monoetnicita" nových vojenských jednotek ohrožuje Rusko

1. 8. 2022

čas čtení 1 minuta

Aby získala dostatek personálu pro svou válku na Ukrajině, cítila se Moskva nucena umožnit Čečensku a dalším neruským republikám vytvořit vojenské jednotky sestávající téměř výhradně z příslušníků jejich vlastní národnosti. To může Rusku krátkodobě pomoci, ale z dlouhodobého hlediska to představuje vážnou hrozbu, upozorňuje Alexej Malašenko.

 18927

Prohlášení o dekolonizaci Ruska

1. 8. 2022

čas čtení 10 minut

My, zástupci původních obyvatel a kolonizovaných oblastí Ruské federace, jednajíce na základě Všeobecné deklarace lidských práv, práva národů na sebeurčení, jak je uvedeno v Chartě OSN, deklarace OSN o poskytnutí nezávislosti koloniálních zemí a národů, deklarace OSN o právech původních obyvatel, Deklarace o suverenitě RSFSR z 12. června 1990 a deklarace suverenity subjektů současné Ruské federace zahajujeme proces plné a kompletní dekolonizace Ruska.

 16578

O bezdomovcích

1. 8. 2022 / Pavel Veleman

čas čtení 9 minut

Jak to můžete dělat, slečno Kláro?…. Pojďte se mnou do politiky, tam lze skutečně něco změnit, taková hezká, mladá žena a dělat s "bezďákama"...Ani Vás nebudeme muset moc retušovat na plakátech, jak ty vyzobané slunečnice….

"Já vám říkám, pane Mendl, jsou to teď časy. Každý týden dosazuji do obchodu tisíc korun."

" Tak proč obchod nezavřete, pane Geduldiger?"

"Nesmysl! Z čeho bych byl živ?"

/Karel Poláček, Židovské anekdoty/

V sociální oblasti je jedna obrovská skupina obyvatel, kterou já osobně pokládám za ohnisko  naší každodenní práce. Jedná se o lidi  na ulici, střídající ubytovny, Azylové domy, návraty z věznice…Pracovníci, kteří se o ně starají se nazývají se kurátoři pro dospělé a   vážnost jejich profese podle jejich názoru - asi nejvíce propadla. Nějak se přenesl sociální status jejich klientů i na ně. Hhlavně jejich základní cílová skupina, lidé ve výkonu trestu a po propuštění z věznic, se stala sekundární, právě obrovským nárůstem bezdomovectví.

 18970

O toleranci postavené na hlavu

1. 8. 2022 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Rakouská lékařka Lisa-Marie Kellermayrová kvůli dlouhodobým výhrůžkám a pronásledování agresívními odpůrci očkování spáchala sebevraždu. Její smrt představuje nejvýmluvnější komentář na okraj blábolení o tom, jak prý "nikdo nesmí být nucen" k očkování proti COVIDu-19 a jak údajně máme v této věci spoléhat na "inteligenci obyvatel".

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajinský dron zasáhl velitelství ruské černomořské flotily; Zelenskij vyzval civilisty, aby opustili Doněck

31. 7. 2022

čas čtení 8 minut


- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskijsdělujel, že úroda v zemi by letos mohla být poloviční než obvykle.


Napsal na Twitteru: "Hrozí, že letošní ukrajinská úroda bude dvakrát menší. Náš hlavní cíl - zabránit globální potravinové krizi způsobené ruskou invazí. Přesto si obilí najde způsob, jak být dodáno alternativně."


- Počet obětí pátečního útoku na autobusovou zastávku ve městě Mykolajiv na jihu země stoupl na sedm poté, co v nemocnici zemřeli dva muži,
uvedly ukrajinské úřady.

Ty podle agentury Reuters uvedly, že ruské bombardování zaměřené na jih a východ země si v sobotu vyžádalo další mrtvé v Mykolajivu a jednoho mrtvého v Bachmutu.

- V druhém ukrajinském městě Charkově na severovýchodě země zasáhly tři ruské rakety S-300 školu, uvedl na Telegramu starosta Igor Těrechov a dodal, že hlavní budova byla zničena.

Ruská agrese na Ukrajině: Moskva pořádá letní mejdany s šampaňským

30. 7. 2022

čas čtení 7 minut

- Ukrajinská armáda v sobotu oznámila, že v bojích v Chersonské oblasti, která je ohniskem kyjevské protiofenzívy na jihu země a klíčovým článkem zásobovacích tras Moskvy, zabila desítky ruských vojáků a zničila dva muniční sklady.

Jižní velení armády podle agentury Reuters uvedlo, že železniční doprava do Chersonu přes řeku Dněpr byla přerušena, což může dále izolovat ruské síly západně od řeky od zásobování na okupovaném Krymu a na východě.

Ukrajina v posledních týdnech použila Západem dodávané raketové systémy dlouhého doletu k vážnému poškození tří mostů přes Dněpr, čímž odřízla město Cherson a - podle hodnocení britských obranných představitelů - učinila 49. ruskou armádu umístěnou na západním břehu řeky velmi zranitelnou.

Ukrajinské jižní velení ve svém prohlášení uvedlo:

    V důsledku požáru bylo zjištěno, že provoz po železničním mostě přes Dněpr není možný.

- Tři ruská vozidla explodovala a shořela v Enerhodaru:


- Zatímco ruská válka na Ukrajině se vleče již pátý měsíc, Moskva je městem, které dělá vše pro to, aby před konfliktem zavíralo oči. V ruském hlavním městě se pije šampaňské, navzdory tisícům mrtvých a mnoha dalším zraněným ve válce, která se stále více vyznačuje brutálními zločiny.

V Gorkého parku se konají  venkovní festivaly, jsou tam kina a bary plné lidí, mladé páry tančí a lidé se vzájemně fotografují při procházkách podél nedaleké řeky Moskvy.

"Ano, máme tu večírek," řekla Anna Mitrochina, jedna z tanečnic na venkovním tanečním pódiu na řece Moskvě, v šatech s modrými flitry a silným líčením očí. "Jsme mimo politiku, chceme tančit, cítit a bavit se. Už si nedokážu dělat starosti a tohle mi pomáhá zapomenout."

 18969

Ruský kněz ve jménu Boha bije ukrajinského kněze křížem...

29. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

 

Ruský kněz jménem Mychajlo Vasiljuk vylezl na oltář a během pohřbu ukrajinského vojáka zbil ukrajinského kaplana Anatolije Dudka křížem. Anatolij, který je z ukrajinské pravoslavné církve, celebroval dne 22. července v ukrajinském městě Mykolajiv při pohřbu vojáka Oleksandra Zinivého. Ruský kněz ho při tom napadl . Na videozáznamech, které sdílela Nexta a ukrajinské internetové stránky Vinbazar, je vidět, jak ruský kněz leze na oltář s křížem v ruce, strká  kaplana a tahá ho za oděv. Ten ho odstrkuje. V sekvenci se kněz snaží ukrajinského kaplana udeřit křížem, zatímco oběť si dává ruce před tělo ve snaze se bráínit.


Poté muž v čepici, který zřejmě patří k ukrajinským ozbrojeným silám, odstrčí ruského kněze. Kaplan po útocích odstrčí i Anatolije.

Po zmatku pohřební obřad pokračuje.

Ukrajinský kaplan utrpěl lehká zranění. Křížek, který Anatolij měl na krku, ruský kněz zlomil a používá ho jako nástroj k bití. Velmi symbolické.

 18967

Vědecký časopis Nature a výročí Johanna Gregora Mendela

29. 7. 2022 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Dvousté výročí narození Johanna Gregora Mendela nenechal bez povšimnutí ani časopis Nature. Dokonce mu věnoval velmi zajímavý úvodník (vždy psaný jako postoj redakce). Jako první se asi musí říci, že Mendel je vědec světové úrovně. A za sebe bych podotkl, že to byl katolický mnich a věřící člověk (bylo zvykem, že vědci v těch dobách velkých vědeckých objevů byli věřící, např. Newton rozhodně patřil mezi věřící lidi, dokonce nikoli v nějakém konvenčním smyslu, ale hlásil se k dávné křesťanské „herezi“).

 18930

Vědci: Narativ, že Rusko ekonomicky vítězí nad Západem, je lživý

29. 7. 2022

čas čtení 4 minuty

S tím, jak ruská invaze na Ukrajinu vstoupila do pátého měsíce, se objevil narativ, že jednota světa v odporu proti Rusku se nějakým způsobem zvrhla v "ekonomickou válku, která si vybírá svou daň na Západě", vzhledem k údajné "odolnosti" a dokonce "prosperitě" ruské ekonomiky. To je prostě nepravda - a odraz všeobecně rozšířeného, ale věcně nesprávného nepochopení toho, jak se ruská ekonomika skutečně drží uprostřed odchodu více než 1000 světových společností a mezinárodních sankcí, píší ve vědeckém článku ekonomové z Yale School of Management. Toto je shrnutí jejich akademického článku

To, že tato nedorozumění přetrvávají, není překvapivé. Od invaze Kreml stále častěji vybírá ekonomické informace, selektivně odhazuje nepříznivé ukazatele a zveřejňuje pouze ty, které jsou příznivější. Tyto Putinem vybrané statistické údaje jsou pak bezstarostně šířeny v médiích a využívány spoustou dobře míněných, ale neopatrných odborníků při sestavování prognóz, které jsou pro Kreml nadměrně a nerealisticky příznivé.

 18966

Ruská agrese na Ukrajině: Ukrajina zesiluje protiútoky na jihu země

29. 7. 2022

čas čtení 13 minut

- Fotografie ukrajinské dívky v tričku s nápisem "Ukrajina", která vzdorovitě ukazuje na budovu částečně zničenou ruským ostřelováním, se v pátek  ráno rychle stala symbolem ukrajinského odporu v místních médiích.

Fotografie byla   pořízena v Ruskem okupovaném Mariupolu.

- Byl zveřejněn videozáznam, jak ruský voják kastruje ukrajinského zajatce

Na záběrech je voják s nožem a chirurgickými rukavicemi, jak mrzačí vězně, který leží se svázanýma rukama.

Objevilo se děsivé video, na němž ruský voják kastruje ukrajinského zajatce, který byl následně zavražděn.

Záběry byly hojně sdíleny na proruských mediálních stránkách i na ukrajinských sociálních sítích, přičemž někteří ruští uživatelé zveřejnili snímky zesměšňující zohaveného vojáka.

Mezi komentátory videa byli ukrajinští a západní analytici, kteří vyjádřili své zděšení.
 
- Ukrajina vyzývá světové politiky aby odsoudili ruský válečný zločin zabití nejméně 40 válečných zajatců

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba obvinil Rusko ze "strašlivého válečného zločinu". Obvinil Kreml z ostřelování věznice v Ruskem kontrolované osadě Olenivka v Doněcké oblasti, při kterém podle ruského ministerstva obrany v pátek zahynulo 40 ukrajinských válečných zajatců.

- Ukrajinští představitelé v pátek uvedli, že byl zničen ruský muniční sklad v jižní Chersonské oblasti.

Videozáznamy a snímky zveřejněné v noci a v pátek ráno na místních kanálech Telegramu naznačovaly velký výbuch v oblasti Brylivka, asi 40 km jihovýchodně od města Cherson, uvádí CNN.

"V Chersonské oblasti bylo zničeno jedno z důležitých logistických center okupantů, železniční stanice v Brylivce. Rusové tam právě přivezli vybavení a munici, vše shořelo," uvedl na Facebooku Serhij Chlan, poradce šéfa chersonské civilní vojenské správy.

"Lidé hlásí hlasité výbuchy a detonace. Je pravděpodobné, že byl zasažen sklad ropy," dodal Chlan.

 18965

Organizátoři Prague Pride: varujte účastníky před opičími neštovicemi!

29. 7. 2022 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

 

O tomto tématu jsem již dvakrát psal, ale je to záležitost, která je mimořádná a média v České republice se jí dostatečně nevěnují. Ještě nebezpečnější je, že místní LGBTQIA+ aktivisté proti znepokojivému nárůstu počtu obětí opičích neštovic dostatečně hlasitě a rychle nezasahují. Podle portálu Our World in Data  bylo na světě diagnostikováno už 18 800 případů opičích neštovic. Zdá se, že v naší politicky korektní době, kdy se díky novým konceptům úcty k menšinám stává citlivým tématem, kterého se dotýkají heterosexuálové, se tolik bojíme stigmatizace některých skupin, že nedokážeme poskytnout odpovídající poradenství těm, kteří jsou právě teď nejvíce ohroženi. Pro mě jako homosexuála je tedy jednodušší veřejně v médiích upozornit, že muži, kteří mají sex s jinými muži, tvoří naprostou většinu případů nákazy opičími neštovicemi  na celém světě, což znamená, že gayové a bisexuální komunita jsou ti, kteří se toho musí obávat nejvíce.

 18964

Letošní vedra jsou horší, než předpovídaly klimatické modely

29. 7. 2022

čas čtení 3 minutyNedávné extrémní teploty byly vyšší než teploty simulované klimatickými modely, ukazuje analýza

Analýza organizace World Weather Attribution odhalila, že teploty ve Velké Británii během vlny veder, kdy dosáhly 40,3 °C, byly vyšší, než simulovaly klimatické modely.

Vědci konstatují, že extrémní teploty v západní Evropě rostou rychleji, než se očekávalo.

Bezdomovectví | Rakousko | Automobilismus | Drogy | Zakázaný film ČT o Andreji Babišovi Selský rozum | Přímá demokracie | Norsko | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Katolická církev | Brexit | Islamofobie | Slovensko | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Očkování a racionalita | Srbsko | Japonsko | Státní správa v České republice | Budoucnost médií | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Film | Donald Trump | Popkultura a společnost | Vědecký výzkum, Akademie věd a společnost | Povodně a změna klimatu | Demokratický proces se zasekl | Mučení | Český film | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Český památník z velkého roku | Írán | Genderová nerovnost ve společnosti | Řádění exekutorů v České republice | Druhá světová válka | Školství | Venezuela | Kuba | Václav Havel - dramatik a politik | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Wikileaks | Korupce | 21. srpen 1968 | Čína | Německo dnes | Chudoba | Jemen | Nobelova cena míru | Turecko | Technologie | Globalizace | Životní prostředí | Občanská společnost | Ekonomika | Lidská práva | Kulturník | Extremismus | Sýrie | Spam a šíření dezinformací na internetu | Sociální poměry | Joe Biden | PPF | ISIS, Islámský stát | Česká literatura | Babiš | Léková politika, zdravotnictví | Rozhovory Britských listů | Doprava | Energetické úspory | Imigrace do Evropy | Česká republika | Velká Británie - politika a společnost | Polsko | Francie | Ekologie | Lidské zdraví | Zdravotnictví a reformy | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Evropská unie | USA | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Linefall | Petr Fiala | Sdělovací prostředky | Koronavirus | Česká politická scéna | Identita | Budoucnost NATO a OSN | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Globální oteplování | Rusko za Vladimíra Putina | Ukrajina
16677