Trumpovo ohrožování demokracie je ve slepé uličce

9. 12. 2020

Trumpovi právníci argumentovali ve prospěch rozsáhlého zneplatnění hlasů, včetně státu Pennsylvánie. Až do této chvíle se jim nepodařilo žádný soud přesvědčit, napsala Joan Biskupicová.

Nejvyšší soud v úterý odmítl jeden z případů v Pennsylvánii jedinou větou. Podpořil tak trend soudů nižší instance, které odmítají neopodstatněná odvolání.

Povrchní žaloby odrážejí trvalou Trumpovu neúctu k demokratickým hodnotám a dále ohrožují kolektivní psýchu neustálým zpochybňováním férových voleb, v nichž zvítězil Joe Biden.

Příležitosti pro další odvolání se tenčí a úterní nález federálního Nejvyššího soudu znamená potvrzení státní certifikace volebních výsledků.

"Svobodné, férové volby jsou krví naší demokracie. Obvinění z neférovosti jsou vážná. Ale nazývat volby neférovými neznamená, že se takovými stanou. Obvinění vyžaduje konkrétní podezření a pak důkaz. Ani jedno zde nemáme," napsal federální odvolací soudce Stephanos Bibas v listopadu, když odmítl Trumpovo zpochybňování voleb v Pennsylvánii.

"Demokracie závisí na okamžitém a definitivním započtení všech zákonných hlasů, ne na jejich odložení bez vážného důkazu," dodal Bibas, kterého Trump jmenoval do funkce v roce 2017. "Veřejnost musí mít důvěru, že naše vláda ctí a respektuje její hlasy."

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
3294

Diskuse

Obsah vydání | 11. 12. 2020