USA obviňují Rusko z porušování klíčové smlouvy o jaderných raketách
22. 1. 2025
Spojené státy nemohou potvrdit, že k 31. prosinci 2024 Rusko neporušilo ustanovení Smlouvy o dalším snížení a omezení strategických útočných zbraní (START-3). Po předchozím porušování a pozastavení smlouvy Moskvou v únoru 2023 Rusko v loňském roce pokračovalo v porušování řady ustanovení nové smlouvy START, uvádí se ve zprávě ministerstva zahraničí, kterou je podle amerického práva povinno pravidelně připravovat.
Smlouva podepsaná v roce 2010 Dmitrijem Medveděvem a Barackem Obamou stanovila snížení počtu rozmístěných jaderných hlavic na 1 550 kusů, mezikontinentálních balistických raket, balistických raket odpalovaných z ponorek a těžkých bombardérů na 700 kusů. Poté, co Moskva pozastavila implementaci START-3 uprostřed konfliktu se Spojenými státy kvůli válce na Ukrajině, stále slíbila, že bude dodržovat omezení, pokud je Američané budou dodržovat. Ale zatímco "Rusko se pravděpodobně blížilo limitu rozmístěných hlavic po většinu roku 2024", "mohlo jej překročit o malý počet jednotek během části roku 2024," uvádí zpráva ministerstva zahraničí.
"To představuje vážný problém, pokud jde o soulad s požadavky smlouvy," poznamenává agentura. Spojené státy podle něj nemohly potvrdit plnění ruských závazků ohledně hlavic, protože se dříve nacházely "blízko limitu" a poté, od 28. února 2023, přestaly poskytovat informace pro nezbytné ověření. Reakcí Washingtonu bylo odmítnutí poskytnout Moskvě relevantní informace o amerických zbraních od 1. března 2023.
Navzdory porušování se ministerstvo zahraničí nedomnívá, že by ohrožovalo americkou národní bezpečnost. Vzhledem k absenci inspekcí a sdílení informací americká strana "při několika příležitostech vyjádřila své obavy ruské straně", uvádí zpráva: "Ještě v prosinci 2024 Ruská federace potvrdila svůj záměr dodržovat ústřední kvantitativní limity smlouvy po dobu trvání smlouvy, ale odmítla diskutovat nebo poskytnout informace, které by řešily obavy USA ohledně dodržování smlouvy."
Jaderné hrozby vůči Spojeným státům a dalším západním zemím jsou neustále slyšet z úst ruských vůdců a propagandistů. V říjnu 2022, kdy Vladimir Putin po anexi dobytých ukrajinských území prohlásil, že hrozba použití jaderných zbraní "není bluf", britská vláda dokonce studovala meteorologické mapy a směry větru.
A v listopadu 2024 Rusko udeřilo na Ukrajinu raketou středního doletu Orešnik – podle Vladimira Putina provedlo test v bojových podmínkách s "balistickou raketou v nejaderném hypersonickém zařízení". Doporučil, aby vládnoucí elity těch zemí, "které živí plány na použití svých vojenských kontingentů proti Rusku", "vážně přemýšlely", protože "v případě eskalace agresivních akcí (Rusko) také odpoví rozhodně a stejným způsobem".
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse