Globální oteplování: Australské lesní požáry jsou příliš velké, nedají se uhasit

7. 12. 2019Desítky lesních požárů budou hořet po celé Austrálii po řadu týdnů, konstatují tamější hasiči, včetně "megapožáru", rozsáhlejšího než celé město Sidney s okolím, protože jsou příliš velké na to, aby mohly být uhašeny.

V sobotu večer hořelo ve státě Nový Jižní Wales více než sto požárů. 18 z nich ohrožovaly životy a příbytky. Ve státě Queensland hořelo více než 40 požárů.

Během letošní australské sezóny požárů už zahynulo šest lidí a více než 1000 příbytků bylo zničeno.


Dobrovolnické požární sbory, které bojují proti požárům už dlouhé týdny se snaží vytvářet před požáry omezovací linie, avšak podmínky se zhoršují a teplota v Austrálii má tento týden stoupnout na více než 40 stupňů Celsia.

Největší požár u hory Gospers nedaleko severozápadního okraje města Sydney bude zřejmě hořet celé týdny, dokud nezačne výrazně pršet, což se očekává až koncem ledna nebo v únoru.

Vědci upozorňují, že kromě hrozby lidem požáry vážně likvidují biodiverzitu v Austrálii. Požáry mají masivní dopad na zvířecí i přírodní druhy žijící ve volné přírodě. A nejde jen o medvídky koala, jejichž existence je ohrožena. Ohrožen je celý ekosystém.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
0
Vytisknout
5163

Diskuse

Obsah vydání | 10. 12. 2019