Čas lidí, čas skutků

7. 7. 2013 / Lenka Procházková

čas čtení 12 minut

V Listině základních práv a svobod, přijaté v roce 1991 se uvádí: Stát je založen na demokratických hodnotách. Nesmí se vázat na výlučnou ideologii ani na náboženské vyznání.

Zákon o tzv. církevních restitucích tento závazek zpochybňuje. Z římskokatolické církve se stane největší soukromý vlastník pozemků v České republice, krom toho získá desítky miliard korun navýšených o inflaci a další každoroční příjmy ze státního rozpočtu, což jí poskytne moc, jakou neměla ani za monarchie.

Projev Lenky Procházkové přednesený na Staroměstském náměstí dne 6. července 2013.

Snowdenovi nabídli azyl ve Venezuele, v Nikaragui a v Bolívii

6. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

Bolívie, Venezuela a Nikaragua nabídly americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi politický azyl. Venezuelský prezident Nicolas Maduro a jeho nikaragujský protějšek Daniel Ortega oznámili, že jsou ochotni Snowdenovi poskytnout azyl v pátek, krátce poté, co se účastnili vrcholné schůzky řady jihoamerických představitelů, kteří odsoudili "únos" prezidentského speciálu bolivijského prezidenta Evo Moralese do Vídně.

Krátce poté se vyjádřil bolivijský prezident Evo Morales, že Bolivie také poskytne Snowdenovi azyl, pokud o to bude požádána. V sobotu se venezuelské nabídce dostalo vřelého přijetí od vlivného poslance v ruském parlamentu. Alexej Puškov, předseda zahraničněpolitického výboru ruské Dumy, napsal na twitteru: "Azyl pro Snowdena ve Venezuele by byl nejlepším řešením." Snowden mezitím odeslal podle WikiLeaks další žádosti o politický azyl. Ty byly většinou z technických důdovů odmítnuty, avšak několik jihoamerických vedoucích politiků Snowdenovi nabídlo pomoc a vyjádřilo mu solidaritu.

Počet mrtvých v Egyptě roste

6. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Duchovní šéf Muslimského bratrstva požaduje, ať stoupenci demonstrují, dokud se Mursí nevrátí k moci.

Ulice v egyptských městech byly v sobotu dopoledne plné kamení, skla a vypálených nábojnic po téměř 24 hodinách násilí, při němž zahynulo 30 osob a více než 1100 osob bylo zraněno.

V pátek večer vypukly potyčky mezi stoupenci a odpůrci svrženého prezidenta Mursího v centru Káhiry a v dalších městech. Mohammed Badie promluvil v Káhiře v pátek večer na demonstraci a vyzval Mursího stoupence, aby demonstrovali v ulicích, dokud se Mursí nevrátí k moci. V Káhiře překročil dav asi 5000 Mursího stoupenců řeku Nil a cestou k televiznímu centru se střetli s demonstranty protestujícími proti Mursímu. K obdobným scénám docházelo i v jiných egyptských městech.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Alexej Navalnyj u soudu zaútočil na Putinovu "feudální" moc

6. 7. 2013

čas čtení < 1 minutaHlavní ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, jeden z organizátorů nedávných obrovských protiputinovských demonstrací, se při závěrečném projevu u soudu v provinčním ruském městě Kirov, kde je obžalován z údajné zpronevěry, zapřísahal, že zničí "feudální systém moci", kterému předsedá Vladimir Putin. Soud má pravomoc odsoudil Navalného k šesti letům vězení. Navalnyj obvinil Putinovu vládu, že "okupovala"moc, rozkradla v zemi miliardy dolarů a vede Rusko po cestě alkoholického, vodkou napájeného rozkladu. Odmítl systém, v němž 83 procent národního bohatství je v rukou 0,5 procenta občanů.

K státnímu svátku: Zpráva o smrti Mistra Jana Husa

6. 7. 2020 / Petr z Mladoňovic

čas čtení 8 minut

Než mu však dali na hlavu pro posměch papírovou korunu, řekli mu mezi jiným: ,,Odevzdáváme duši tvou ďáblu.'' A on sepjav ruce a pozdvihnuv oči k nebi pravil: ,,A já ji odevzdávám nejmilostivějšímu Pánu Ježíši Kristu''. A uzřev onu korunu: ,,Pán můj Ježíš Kristus pro mne bídného ráčil nésti korunu trnovou, mnohem tvrdší a těžší, nevinně jda na smrt nejpotupnější; a tak já bídný hříšník tuto korunu, mnohem lehčí, byť potupnou, chci nésti pokorně pro jeho jméno a pravdu.'' Byla pak ta papírová koruna kulatá, skoro loket vysoká, a na ní byli namalováni tři hrozní ďáblové, jak chtějí zmocniti se duše a rozsápati ji drápy. A na té čepici byl nápis s označením jeho viny: ,,Toto jest arcikacíř.'' I řekl král: vévodovi Ludvíku, synu Klema bavorského, který před ním stál slavnostně drže zlaté [říšské] jablko s křížem: ,,Jdi, přijmi jej.'' A onen syn Klemův převzal Mistra a dal jej do rukou pochopům a vedl na smrt.

Dramatickým předchůdcem moderních novinářů se stal při kostnickém procesu s Mistrem Janem Husem Petr z Mladoňovic [nar. kolem 1390], který se účastnil kostnického koncilu jako tajemník pana Jana z Chlumu. Pětadvacetiletý tajemník si pečlivě zaznamenával všechny podrobnosti a napsal o procesu s Janem Husem asi stopadesátistránkovou zprávu, která se zachovala ve dvou verzích, v češtině a v latině. Přinášíme poslední část závěrečné, velmi dramatické kapitoly v moderním překladu. Svou živostí a věcností připomíná současnou televizní reportáž. Až do Bílé hory se tato kapitola četla v českých protestantských kostelích na svátek Jana Husa namísto evangelia. V Husovi se střetl ve své rané formě moderní, pluralistický relativismus a právo na individuální úsudek a názor s monolitní hegemonií středověké, totalitní praxe.

Odkaz Mistra Jana stále žije

6. 7. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 4 minuty

Připomínáme si jako každý rok výročí upálení Mistra Jana. Ani po téměř šesti stoletích, po násilné rekatolizaci naší země se nepodařilo -- a dá-li Bůh ani s penězi nacpanými po církevních darech, nazývaných eufemisticky restituce -- ani se nepodaří tento odkaz a jeho význam vymazat. Odkaz Mistra Jana překračuje hranice času i místa, neboť vypráví o univerzálním a věčném zápasu za PRAVDU.

Spektakulární propad kdysi dobré režisérky do nemyslivé komerce

6. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Alice Nellis bývala jedním z nejzajímavějších českých filmových tvůrců postkomunistické éry. Její filmy Ene Bene a Výlet, jistě i Tajnosti, byly citlivou a hlubokou analýzou mezilidských vztahů a poměrů v postkomunistické společnosti. Pak nastala krize: chybou byl její snímek Mamas & Papas, který se režisérka experimentálně pokusila napsat bez řádného scénáře, jen navozením výchozích situací a rozhodnutím nechat v nich herce improvizovat - výsledkem bylo totální fiasko. O bezradnosti a ztrátě směru kdysi zajímavé režisérky svědčil i další film Perfect Days, kde autorka nenalezla vlastní inspiraci a rozhodla se spíš zfilmovat divadelní hru současné skotské autorky Liz Lochhead - proč?

Doufal jsem, že nový film Alice Nellis Revival, který měl v pátek premiéru v Karlových Varech, by mohl být pro režisérku novým počátkem. Film je zklamáním. Je slabý. Režisérka nejenže nenašla novou cestu, ale zcela se vzdala komerčním tlakům, takže natočila víceméně nemyslivou "komedii" v českotelevizním až nováckém stylu. Míním tím, že vtípky a gagy, jimž se divák má smát, jsou nesmírně chabé. Co si myslet o režisérce i o publiku (dáma, která seděla v kině vedle mne), které se směje, až se za břicho popadá, tomu, že Bolek Polívka záměrně pošle slepce na dámský namísto pánského záchodu. To je tedy opravdu humor!

Korejská spirituální vážnost a slabost českých filmových scénářů

6. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Filmem, jímž jsem se rozloučil s letošními Karlovými Vary, byl jihokorejský snímek El Condor Pasa, jako skoro obvykle na vážné katolické téma viny a trestu. Asi dvanáctiletá dívka žije se svou dospělou sestrou, ta však na ni nemá čas, takže dívka tráví většinu času v kostele pod vlivem mladého charismatického kněze, jehož zbožňuje. Jejich přátelství je téměř sexuální, nepřekročí však hranice povoleného, i když je poněkud překvapivé, že se s dvanáctiletou dívkou vodí za ruku a nechává se fotografovat s holčičkou, jak mu sedí na klíně.

Etický rozměr filmů

6. 7. 2013

čas čtení 37 minut


Dobrý poslech vám přeje Vladimír Kroc. Sváteční Radiofórum pro vás dnes vysíláme, jak už bylo řečeno, z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Od roku 1944 tady v Karlových Varech zasedá Ekumenická porota, která hodnotí filmy nejen z hlediska jejich umělecké hodnoty, ale i etického nebo sociálního rozměru. Které snímky z poslední doby jsou na štíru s etikou a které by naopak mohly jít příkladem. I o tom budeme mluvit. Hosty jsou Helena Zvolská z Ekumenické poroty, Darina Křivánková z časopisu Instinkt. A Jan Čulík z Britských listů.

Diskuse, která se vysílala v Radiožurnálu v pátek po 19. hodině. Přepis pořadu databáze Newton.

Bolivijský prezident pohrozil, že zruší americké velvyslanectví ve své zemi

5. 7. 2013

čas čtení 3 minuty

Bolivijský prezident Evo Morales varoval, že možná zruší americké velvyslanectví v Bolivii. Levicoví představitelé řady jihoamerických států ho podpořili při jeho protestech ohledně "únosu" jeho prezidentského speciálu do Vídně při návratu z energetické konference v Moskvě.

Morales znovu obvinil Washington, že vyvinul nátlak na evropské země, aby v úterý zakázaly jeho letadlu přelet přes své území. To, že jeho letadlo muselo přistát ve Vídni, charakterizoval jako porušení mezinárodního práva.

"Jednotni porazíme americký imperialismus. Pokud to bude nutné, uzavřeme americké velvyslanectví," řekl Morales ve čtvrtek na schůzce s vedoucími představiteli Venezuely, Ekvádoru, Argentiny a Urguaye v Cochabambě v Bolívii. "Americké velvyslanectví nepotřebujeme." Závěrem tohoto summitu bylo vydáno prohlášení, které požaduje vysvětlení od Francie, Portugalska, Itálie a Španělska. O Spojených státech se prohlášení nezmiňuje.

Egypt: Při káhirské demonstraci Mursího stoupenců byly usmrceny tři osoby

5. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Armáda usmrtila v Egyptě tři osoby. Začala střílet na demonstraci stoupenců bývalého prezidenta Mursího, který byl donucen odstoupit z funkce. Muslimské bratrstvo požaduje, aby byl do funkce navrácen. Armáda popírá, že by střílela do davu ostrými náboji, avšak reportér BBC Jeremy Bowen, který byl zraněn, svědčil, že egyptští vojáci skutečně stříleli ostrými náboji. Proti sesazení Mursího demonstrovalo v Káhiře asi 2000 osob. Dav se choval stále agresivněji a armáda nejprve střílela do vzduchu a pak do davu.

Africká unie suspendovala členství Egypta poté, co byl Mursí donucen k rezignaci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Německo a USA zahájí oficiální rozhovory o americkém špehování

5. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

Obama sdělil Merkelové, že "bere její znepokojení vážně", avšak francouzský ministr vnitra kritizoval na party k 4. červenci amerického velvyslance

Německo a Spojené státy zahájí v pondělí rozhovory v důsledku rostoucího znepokojení evropských zemí nad internetovým špehováním, které provádí Amerika. To ohrožuje jednání o nové dohodě o volném obchodu i zahraniční podnikatelské aktivity amerických internetových firem.

John Pilger: Donutit letadlo bolivijského prezidenta k přistání bylo pirátství

4. 7. 2013

čas čtení 3 minuty

Je zcela bezpredecentní, že německý týdeník Der Spiegel označil Obamovu vládu za "měkkou totalitu". Jestliže to lidem konečně začíná docházet, měli bychom se podívat i na to, co dělají naši domácí politikové.

Představte si, že by nějaký stát donutil k neplánovanému přistání v Jižní Americe letadlo francouzského prezidenta na základě "podezření", že je na palubě letadla převážen do bezpečí politický uprchlík - a to ne jen tak někdo, ale osobnost, který poskytla světové veřejnosti důkazy kriminální činnosti v obrovském měřítku, píše v deniku Guardian slavný britský novinář John Pilger.

Představte si reakci z Paříže, nemluvě o reakci "mezinárodního společenství", jak si říkají západní vlády. Vznikl by sbor řvoucího rozhořčení od Londýna až po Washington, od Bruselu až po Madrid, a byly by vyslány hrdinské speciální jednotky, aby osvobodily francouzského státníka a zničily zdroj tak drsného mezinárodního gangsterství. Redakční komentáře by tu trestnou výpravu nadšeně podporovaly a připomněly by všem, že takové pirátství naposledy provozovala ve třicátých letech Velkoněmecká říše.

Evropské státy byly informovány, že na palubě bolivijského prezidentského speciálu je Snowden

5. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Španělsko tvrdí, že bylo stejně jako jiné evropské země informováno, že americký whistleblower Edward Snowden je na palubě bolivijského prezidentského speciálu, který byl donucen neplánovaně přistát ve Vídni, čímž vznikl mezinárodní diplomatický skandál.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Garcia-Margallo uvedl v pátek ve španělské televizi, že "nám řekli, že jsou ty informace jasné, že v tom letadle je". Ministr nespecifikoval, kdo byl zdrojem této informace a odmítl sdělit, zda byl v kontaktu se Spojenými státy. Ale řekl, že reakce evropských zemí byly založeny na této informaci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Felliniovské vyznání kráse i banalitě života, tváří v tvář hrozbě blížící se smrti

5. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

La grande bellezza, Velká nádhera italského režiséra Paola Sorrentina znovu se stárnoucím, charismatickým italským hercem Tonim Servillem v hlavní roli, byla vedle německého filmu Oskara Roehlera Prameny života letos v Karlových Varech dalším pokusem o spektakulární podívanou o tom, co je to vlastně život. Dvouapůlhodinový pestrý spektákl měl zjevně inspiraci ve Felliniho filmech, jako byl kdysi Sladký život a zároveň byl velkou poctou "věčnému městu" Římu, na pozadí jehož nádherné architektury, připomínající trvale minulá staletí, se odehrávala veškerá dnešní rozmazlená a nesmyslná dekadence. Film byl vlastně jedním z mnoha v letošních Karlových Varech, které svědčily o bezradnosti a tupém požitkářství ztracených a bohatých lidí, kteří si užívají mejdanů, alkoholu, drog a sexu, avšak dělají to proto, aby otupili svůj zmatek a nevědomost - netuší, o čem je vlastně život, proč jsou na světě, co tu mají dělat a zároveň se - kstáru - strašlivě bojí smrti.

Odpad, město, smrt: Zdegenerovaný kapitalismus dostihl Česko

5. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Často se hovoří o tom, že komunismus ve východní Evropě sice utlačoval vlastní občany, jenže z něho měli obrovskou výhodu občané západního světa. Východoevropský komunismus byl totiž pro západoevropské politiky strašákem, neboť západoevropským občanům zosobňoval možnou alternativu. Pokud komunismus existoval, západní politikové si nikdy nedovolili zrušit základní sociální infrastrukturu a dodržovali základní lidská práva, protože kdyby to nečinili, existovala pořád možnost, že voliči dají přednost východoevropské diktatuře se sociálními výhodami. Bezpochyby nejsilněji se pociťovalo toto nebezpečí v zemích, jako je Řecko, Itálie a Francie, kde bývala za komunismu velmi silná komunistická strana. Teprve od pádu komunismu roku 1989 je kapitalismus puštěný ze řetězu. Protože si neoliberálové mysleli, že východoevropská alternativa byla zklividována, usoudili, že historie skončila a nyní si mohou dělat naprosto, co chtějí. Paradoxně právě v tomto kapitalismu puštěném ze řetězu, se zjevně skrývá, jak to, zdá se potvrzují i události posledních dní a týdnů, zárodky jeho zániku, anebo alespoň potřeby jeho velmi výrazné modifikace.

Tohle všechno probíhá člověku myslí, když sleduje pozoruhodně umělecky odvážný film Jana Hřebejka Odpad, město, smrt, natočený podle předlohy německého režiséra Rainera Wernera Fassbindera. Ten film je pro Hřebejka pozoruhodným mezníkem, protože se naprosto odlišuje od mainstreamové produkce, jakou Hřebejk dosud natáčel. Je revolučním počinem z několika hledisek. V první řadě je to vzdorné gesto producenta Čestmíra Kopeckého i režiséra Jana Hřebejka, protože film Odpad, město, smrt natočili podle vynikající inscenace pražského Divadla Komedie, které - navzdory mezinárodním cenám, které divadlo získávalo - pražští radní odepřením dotace v roce 2012 zničili. Kopecký a Hřebejk vytvořili tento film, aby po Divadle Komedie zůstala alespoň nějaká vzpomínka.

Co mají společného Edward Snowden a Evo Morales?

5. 7. 2013 / Jana Jetmarová

čas čtení 10 minut

Jednoduše to, že jsou oba velmi nepohodlní pro Spojené státy americké. Snowden pro své whistleblowerství, Morales proto, že již několik let dokazuje, že se Bolívie obejde bez americké podpory a politického dozoru. Evo Morales je historicky první domorodý prezident Bolívie, země, kde se více než 60 % obyvatelstva považuje za nativní Američany. Svou politickou kariéru nastartoval v 90. letech jako lídr odborové federace pěstitelů koky, v roce 2005 byl zvolen do čela státu se ziskem 53,7 % hlasů při rekordní účasti 84,5% voličů.

Egypt: Vytlačené Muslimské bratrstvo připravuje na pátek demonstrace

4. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

V Egyptě se v pátek očekávají další dramatické události, neboť poražené Muslimské bratrstvo organizuje "den odmítnutí" poté, co nové vedení země zahájilo proti němu policejní akce.

Očekává se, že stoupenci svrženého, demokraticky zvoleného prezidenta Mohammeda Mursího vyjdou po pátečních modlitbách do ulic a budou protestovat proti policejním raziím a zatýkání, které zdecimovalo vedení Muslimského bratrstva. Mluvčí Muslimského bratrstva Gehad el-Haddad požadoval, aby byly páteční demonstrace nenásilné.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Pak že se v cizině o filmovém festivalu v Karlových Varech moc nepíše

5. 7. 2013 / Jan Mrskoš

čas čtení 1 minuta

Dokonce píše i v Hollywoodu. Zřejmě ani ne tak moc o těch filmech, spíše o tom, co tam která hvězda prohlásila. Třeba Noel Sheppard z NewsBusters včera píše, že Oliver Stone řekl na 4. července evropské veřejnosti, že "Svět je ohrožován naší tyranií". Odvolává se na hollywoodského zpravodaje The Wrap, že celebrity z Hollywoodu cestující po cizině nemluví hezky o Americe v den státního svátku"

Věrozvěsti a Jan Hus

5. 7. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Nemyslím si, že dnešní svátek (sv. Cyril a Metoděj, věrozvěstové) a zítřejší svátek (Mistr Jan Hus) by měly sloužit pouze k nekritickému oslavování toho, jak jsme se sami naučili oslavované světce vnímat, tedy nás samých a našich předsudků. Dějinné události, které oba svátky připomínají, lze sotva chápat bez silné mocenské a politické role křesťanství. Mise Cyrila a Metoděje je těžko pochopitelná mimo rámec mocenského sporu (se všemi jeho náhodnými zvraty a s celou jeho brutalitou) o povahu slovanského prostoru ve střední Evropě a o jeho přináležitost k Francké říši.

Proglas

5. 7. 2020

čas čtení 6 minut


Kdo může povědět všechna podobenství,
jež usvědčují národy bez knih,
nehovořící řečí srozumitelnou?
Ani umí-li všechny řeči,
nedovede vylíčit jejich bezmoc.

Veršovaná předmluva k evangeliu, autorství je přisuzováno svatému Konstantinovi (826 nebo 827 až 869). 5. 7. slavíme svátek svatých věrozvěstů Cyrila (Konstantina) a Metoděje, kteří v druhé polovině devátého století přinesli na Velkou Moravu staroslověnskou vzdělanost. Vytvořili slovanské písmo a do "staroslověnštiny" (makedonského nářečí starobulharštiny; před více než tisíci lety si byly slovanské jazyky bližší, takže lidé na Moravě rozuměli) přeložili části bohoslužebných knih. Zachovaly se také originální, ve staroslověnštině psané legendy "Život Konstantinův" a "Život Metodějův", které zajímavým způsobem mísí propagandu s dodnes živými a zajímavými fakty.

Proglas definuje lidskou bytost jako bytost vzdělanou, která se odlišuje od zvířete právě schopností komunikovat a jásá nad tím, že Slovanům bylo poskytnuto písmo, nástroj ke komunikaci, asi tak, jak mnozí v současnosti jásají nad vznikem internetu - obojí je ve své době - může být - nástroj k osvobození (ale i k zotročení) lidí.

Tato nejstarší dochovaná slovanská báseň je chvalozpěv na slovanský překlad Písma jako základ psané kultury. Báseň pochází patrně z 9. století a je možná od svatého Konstantina-Cyrila, který sám pořídil první překlady bohoslužebných knih do slovanštiny. Předmluva ukazuje, že Konstantin chápal svou překladatelskou činnost jako prostředek k šíření vzdělanosti podle zásady rovnoprávnosti jazyka. Snažil se téměř moderním, renesančním způsobem, povýšit vynálezem písma člověka z úrovně zvířete na úroveň stvoření blízkého Bohu
(JČ):

"
Nahé jsou zajisté všechny národy bez knih
a nemohou bojovati bez zbraní
s protivníkem našich duší,
uchystáni za kořist věčné muky."

Zveřejňujeme moderní český překlad staroslověnského textu. (Ďábla je možno interpretovat jako metaforu nevědomosti.)

Hádejte, kdo nepřijde na večeři

4. 7. 2013 / Lubomír Brožek

čas čtení 5 minut

Dejte mi koně! Zavažte mi rány! / Slituj se, Kriste! Dost. Byl to pouhý sen.

William Shakespeare, Richard III.

Ti, kteří stávali frontu na banány, se konečně dočkali...banánové republiky.

Jacob van Blom

Poslední večeře v režii Miloše Zemana má s biblickým podobenstvím pramálo společného. Autorův rukopis se nezapře a hříčka tudíž nepostrádá ironii a je navíc opepřena zrnky černého humoru. Hradní dramatik zajisté neměl ambice napodobovat rozmáchlou shakespearovskou fresku. Jeho scénář má spíše charakter anekdoty, v níž vystupují coby komparz (nazývaný také vláda v demisi) herci ještě donedávna zvyklí na hlavní role.

Že se jim nové obsazení nelíbí, je jasné jako facka na Malé Straně. Jsou uražení, pohoršení, nepochopení, a tedy mrmlají..., což je, medle, asi tak všechno, co s tím můžou dělat. Tak už to chodí v divadle Svět. Ale říkejte to hercům. Není divu, že si někteří postavili hlavu a odmítli angažmá v hradní jednoaktovce. Velcí tragédi televizních obrazovek a sólisté v rolích spasitelů se přece nebudou podnášet v nějakém pitomém komparzu, zatímco pan dramatik se obsadí do hlavní role, bude perlit bonmoty a poťouchle připomínat omletou mantru být či nebýt...

Transformace levice v opoziční smlouvu

4. 7. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Myslím, že stačilo pár dnů, aby se ztratilo téma údajné sněmovní většiny v rukou Nečasovy vládní koalice, která odchází na smetiště dějin. Tématem je a bude Rusnokova vláda.

Všichni sledujeme s úžasem, jak premiér Rusnok s úsměvem křísí minulost a získává si sympatie veřejnosti. Naštvanost občanů na Nečasovu vládu se štěpí stále více mezi sympatie k ČSSD a sympatie k projektu SPOZ.

Nebo jinak řečeno: ČSSD i její elektorát se začíná štěpit na B tým SPOZ a nějaký svůj stále naivnější sen o moderní západní levici.

Politické názory režiséra Olivera Stonea nejsou nic nového

4. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Mnozí čtenáři z českého písečku jsou překvapeni kritickými názory amerického režiséra Olivera Stonea na současnou politiku ve Spojených státech, jak je zopakoval v Karlových Varech. Stone je ovšem takto kritický vůči USA dlouhodobě a systematicky, není to žádná zpráva. Názory, které vyjadřuje, nejsou nijak objevné ani světaborné. Jsou normální, jen pro české mediální zjevy se mohou zdát překvapivé. Pozoruhodné je, že se Mirka Spáčilová v IDnes si dovolila si je označit za "neslušné", poznamenává Jan Čulík a dodává: Někteří "novináři" prokázali svou nestrannost a objektivnost tím, že ze Stoneovy tiskové konference v Karlových Varech demonstrativně odešli. :) Budou to mít v dnešním světě těžké, až procitnou ze své ideologické zaslepenosti.

Odposlouchávací zařízení na ekvádorském velvyslanectví v Londýně zřejmě "nebylo státní"

4. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Experti zkoumali odposlouchávací zařízení, které bylo nalezeno na ekvádorském velvyslanectví v Londýně a uvedli, že je velmi nepravděpodobné, že by ho tam umístila nějaká státní výzvědná instituce. Bylo to totiž velmi primitivní a nemoderní zařízení. V současné době policie a výzvědné služby neumisťují odposlouchávací zařízení do zásuvek či vypínačů a používají daleko sofistikovanější technologii, než jaká byla objevena v Londýně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Egypt: Druhá revoluce za poslední dva roky svrhla prezidenta Mursího

4. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Polarizovaný Egypt čelí nejkritičtější etapě svého porevolučního života. Egyptská armáda svrhla zvoleného prezidenta Muhammada Mursího a oznámila konání nových voleb. Prezidentský úřad to označil za "kompletní puč".

Šéf armády generál Abdal-Fatah al-Sisi oznámil, že suspendoval ústavu a ve čtvrtek bude jmenovat předsedu ústavního soudu Adliho Mansúra dočasným prezidentem. Nedlouho poté se budou konat nové prezidentské a parlamentní volby a bude jmenována prozatímní vláda.

Mursí byl oficiálně svržen ve středu v 19 hodin. Byli zatčeni šéf strany Muslimské bratrstvo a jeho zástupce. Zatykače byly vydány i na další 300 členů Muslimského bratrstva.

Nejméně 14 lidí bylo usmrceno při potyčkách mezi Mursího stoupenci a odpůrci. Sisi prezentuje puč jako splnění lidové vůle. Ke svržení Mursího došlo po řadě dnů obrovských demonstrací proti Mursího vládě.

"Vybudujeme egyptskou společnost, která je silná a stabilní a nebude vylučovat žádného ze svých synů," řekl. Svržení Mursího bylo přijato s nadšením na náměstí Tahrír a oslavovalo se do noci. V jižní Káhiře se však konalo shromáždění na podporu Mursího, kde se skandovalo "Pryč s vojenskou vládou." Sekularističtí Egypťané obviňují Mursího, že prováděl autokratickou politiku, která nevytvořila konsensus, ale islamisté zuří, že první demokraticky zvolený egyptský prezident byl svržen po pouhém roce ve funkci.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americká pošta fotografuje obálky všech písemných zásilek, které přepravuje

4. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Loni to bylo 160 miliard kusů zásilek. Systém jménem Mail Isolation and Tracking Program byl založen poté, když koncem roku 2001 bylo zásilkami s antraxem usmrceno pět osob. Deník New York Times informuje také o tom, že na žádost prokuratury americká pošta zaznamenává všechny zásilky, které doručuje vybraným "podezřelým" osobám, včetně politických aktivistů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rupert Murdoch kvůli policejnímu vyšetřování zuří, omezuje spolupráci

4. 7. 2013

čas čtení 1 minutaAčkoliv se mediální magnát Rupert Murdoch na veřejnosti tváří, jako by litoval svého angažmá v korupční kauze, Channel 4 News se podařilo zjistit, že jeho skutečný postoj je značně odlišný. Nahrávka z března letošního roku získaná investigativním webem Exaro ukazuje, že dvaaosmdesátiletý magnát zuří na policii a tvrdí, že vyšetřování korupce státních představitelů bylo zveličeno.

Situace v Egyptě stručně v bodech

4. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

 • Včera vypršelo armádní ultimátum, poté byl prezident Mursí patrně sesazen armádou a ta začala uskutečňovat svůj plán pro přechodné období. Zůstává pouze malá pravděpodobnost varianty, že po demonstraci síly Mursí nakonec přece jen ustoupí.
 • Podle listu Al-Masrí al-Júm představitelé Muslimského bratrstva a strany Wasat nesmějí opustit zemi a pravděpodobně na to dohlíží zpravodajská služba. Podle AFP z nařízení egyptských bezpečnostních sil nesmí vycestovat prezident Mursí, hlava Muslimského bratrstva Badie a jeho zástupce a hlavní sponzor organizace al-Šater. Není jisté, zda je tato informace správná.
 • Před vypršením ultimáta Mursí naposledy odmítl plán armády a místo něj nabídl rozpuštění vlády, sestavení přechodné koaliční vlády a novelizaci ústavy. Muslimské bratrstvo oznámilo "puč" v okamžiku, kdy Mursí dosud pracoval ve štábu Prezidentské gardy, kde se zdržuje několik posledních dní. Al-Arabíja informovala, že byl z tohoto objektu odvezen armádou, nicméně zpráva je zatím nepotvrzená.
 • Al-Ahrám přinesl zprávu, že je armáda rozmisťována v centrech podpory Mursího. Jedná se například o univerzitu v Gíze či mešitu Rabá al-Adavíja.
 • Rozmístění armády a zprávyo domácím vězení Mursího jsou symptomatické, není však dosud zcela jasné, jak celá věc dopadne. Pokud skutečně nedojde k dohodě, Muslimské bratrstvo patrně zahájí kampaň občanské neposlušnosti a to povede k pokračování násilí.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Spojené státy přiznaly, že "byly v kontaktu s řadou zemí ohledně možného letu Edwarda Snowdena"

3. 7. 2013

čas čtení 4 minuty

 • Bolivijský velvyslanec u OSN uvedl, že jeho země podá oficiální stížnost v OSN kvůli "únosu" bolivijského prezidenta. Celá řada jihoamerických zemí vyjádřila rozhořčení nad incidentem, kdy bylo letadlo s bolivijským prezidentem donuceno přistát ve Vídni. Incident odsoudila i argentinská prezidentka Cristina Kirchner a Rafael Correa, prezident Ekvádoru. V jižní Americe sílí vážné znepokojení nad tím, jak Spojené státy terorizují jiné země ohledně případu Edwarda Snowdena.
 • Americká vláda přiznala, že byla v kontaktu s jinými zeměmi ohledně možných letů letadel, na jejichž palubě by mohl být Edward Snowden. Sdělilo to americké ministerstvo zahraničí.
 • Odposlouchávací zařízení nalezli Ekvádorci na svém velvyslanectví v Londýně dne 17. června, v době, kdy Julian Assange poskytoval rady americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi, jak se dostat z Hongkongu. List Guardian uvádí, že odposlouchávání musela schválit britská konzervativní minstryně Theresa Mayová.
 • Bolivijský prezident Eva Morales uvedl, že nucená zastávka jeho prezidentského letadla ve Vídni na cestě domů z Moskvy na základě nepodloženého obvinění, že je na palubě whistleblower Edward Snowden, byla "pokusem mě zastrašit a potrestat".
 • Deník Guardian cituje informace od jednoho bolivijského inženýra, žijícího v Mnichově o tom, jak reaguje Bolívie na incident, kdy bylo bolivijské letadlo s prezidentem donuceno přistát ve Vídni: "Udělali to, protože je Bolívie malá země. Žádná země by se něco takového neodvážila udělat Číně či Rusku, protože takový stupidní čin by mohl být důvodem k válce. Není pro to omluvy: Je ignorantstvím, pokud někdo přijímá a hájí takový čin. Naštěstí se většina Evropanů za tento čin stydí a to se dočtete ve většině deníků v Evropě," řekl deniku Guardian Ronald Guzman.
 • Index on Censorship, známý mezinárodní časopis se sídlem v Londýně, bojující proti potlačování svobody slova, vyzval členské země Evropské unie, aby splnily své závazky na ochranu svobody slova. Generální ředitelka listy Kirsty Hughesová uvedla: "Členové Evropské unie mají povinnost ochraňovat svobodu projevu a neměly by zasahovat do práva jednotlivců usilovat o získání azylu. Edward Snowden je whistleblower, jehož práva na svobodu projevu musejí být chráněna a nesmějí být kriminalizována."
 • Latinskoamerické země dnes plánují krizové zasedání, na němž se bude jednat o tom, že bolivijský prezidentský speciál s bolivijským prezidentem Evo Moralesem byl nucen přistát ve Vídni, sdělil bolivijský velvyslanec v OSN tiskové kanceláři Reuters.
 • Christophe Deloire, generální tajemník organizace Reportéři bez hranic a zakladatel WikiLeaks Julian Assange podepsali redakční komentář, který dnes vyšel v deníku Le Monde, požadující, aby členské země EU poskytly ochranu Edwardu Snowdenovi. V komentáři se praví: "12. října 2012 získala Evropská unie Nobelovu cenu míru za to, že přispívá k míru a smíření, demokracii a lidským právům v Evropě. EU by měla dokázat, že si této ceny zaslouží a měla by projevit vůli na obranu svobody informací, bez ohledu na strach z politického nátlaku od svého takzvaného nejbližšího spojence, Spojených států. (...) Tento mladý muž zůstane i nadále v transitní zóně na moskevském letišti, pokud evropské země opustí své zásady i hlavní důvod existence Evropské unie. Diplomatické protesty zůstanou prázdným gestem, pokud osoba, která zveřejnila informace, bude i nadále izolována a opuštěna."
 • Jednotlivé členské země EU mají právo odmítnout přelet přes své území, ale není jasné, proč Francie a Portugalsko zrušily právo přeleto pro letadlo s bolivijským prezidentem, uvedla mluvčí Evropské komise.
 • Bolivijský velvyslanec u OSN Sacha Lorenti zdůraznil, že rozhodnutí Rakouska, aby jeho policisté vstoupili do letadla bolivijského prezidenta, bylo aktem agrese a porušením mezinárodního práva. Náměstek rakouského kancléře Michael Spidelegger tvrdil, že prezident Morales souhlasil s "dobrovolnou prohlídkou letadla".
 • Morales odletěl z Vídně do Bolívie, avšak bolivijský velvyslanec u OSN v New Yorku uvedl, že odmítnutí povolit prezidentskému speciálu proletět vzdušným prostorem několika evropských zemím bylo aktem agrese, který by měl mít následky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na ekvádorském velvyslanectví v Londýně nalezen mikrofon

3. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Ekvádor nalezl skrytý mikrofon na svém velvyslanectví v Londýně, kde žije zakladatel WikiLeaks Julian Assange a ve středu zveřejní, kdo velvyslanectví jeho prostřednictvím odposlouchává, sdělil ministr zahraničí Ekvádoru Ricardo Patino. Patino uvedl, že mikrofon byl nalezen v kanceláři ekvádorského velvyslance v USA Ana Albana dne 16. června, v den, kdy Patino navštívil velvyslanectví, aby se setkal s Assangem. Assange žije a pracuje v jiné místnosti v budově velvyslanectví. Britské ministerstvo zahraničí se k tvrzení odmítlo vyjádřit a mluvčí britského premiéra Camerona uvedl, že se nevyjadřuje k bezpečnostním otázkám.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Záhady kolem kauzy Snowden

4. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Bývalý zaměstnanec zpravodajské služby NSA Edward Snowden dorazil do Moskvy letem společnosti Aeroflot 23. června, ale od té doby se na veřejnosti neobjevil. Není jasné, jak se mu daří a jaké má plány. Má se za to, že se nachází vtranzitní zóně letiště aje polapen v právní pasti, když USA zrušily jeho pas. Ale kromě toho existují ještě další nejasnosti kolem jeho kauzy.

Ivan Trojan: "Ve filmu Ve stínu jsem hrál, protože nemám rád komunisty"

4. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Herec Ivan Trojan řekl v Karlových Varech před promítáním filmu Davida Ondříčka Ve stínu, že se na filmu podílel, protože "nemá rád komunisty". Tím, bohužel snímek nepřímo označil za politickou propagandu, jíž film bezpochyby je. Protože co nového či objevného přináší? Je zjevně nesen úzkostí připomenout lidem, "jak hrozné to bylo za komunismu". Jiný smysl zdá se bohužel nemá. Ale stačí to? Při sledování jsem hodně vzpomínal na seriál Československé televize o majoru Zemanovi a přišlo mi, že film Ve stínu je obdobně heroickým, poněkud bombastickým vylíčením určité historické epochy, jenže prostě obráceně.

Ale abych nebyl neférový: David Ondříček přece jen do určité míry umí filmařské řemeslo a svou atmosférou měl film Ve stínu zcela zjevně ondříčkovské rysy. Svou jemností a pomalu a lyricky se rozvíjejícím dějem mi připomínal dřívější Ondříčkův film Grandhotel. Tam hrálo významnou roli nepříznivé horské ještědské počasí, zde se zase Ondříček pokusil vytvořit atmosféru raných padesátých let osvětlením ve stylu chiaroscura a minimalistickou scenérií.

Chorvatská svobodomyslnost a maďarské svědectví o hrůzách druhé světové války

4. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Ohromujícím způsobem svobodomyslná byla ve středu v Karlových Varech soutěžní chorvatská politická komedie režiséra Vinko Brešana Svecenikova djeca (Knězovy děti). Důkazem je, že promítání filmu provázely ve velkém sále hotelu Thermal salvy smíchu diváků a pravidelný potlesk. Podvratná politická ironie ve filmu totiž působila aktuálně i pro české prostředí.

Film byl pro mne velmi povzbuzujícím důkazem, že v dnešním Chorvatsku zřejmě vládne svoboda. Snímek totiž vynikající, krutou komikou zesměšňoval všechno to, co je snad i dnešnímu Chorvatsku "drahé". Mám zkušenost, že po vražedných válkách v devadesátých letech v bývalé Jugoslávii existovalo množství tabu - bývalí Jugoslávci prostě o některých věcech nehovořili, protože to bylo nebezpečné.

Španělsko: Moudrost stáří

3. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 6 minut

Nejlepším ze tří soutěžních filmů promítaných v úterý na na karlovarském festivalu byl jemný, citlivý a melancholický snímek španělského režiséra Xaviera Bermúdeze O Ouro do tempo (Hodnota času), tematizující marné, přesto však obdivuhodné úsilí člověka bojovat proti nezadržitelnosti míjení času. Stárnoucí lékař žijící v malebné španělské vesnici, milovaný jejími obyvateli proto, že je vynikající doktor, se v dávné minulosti rozhodne zmrazit svou mladou manželku, která zemřela ve věku osmadvaceti let, protože doufá, že se dožije doby, kdy lékařská věda pokročí natolik, že ji bude možno znovu oživit.

Svoboda po italsku

2. 7. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Dalším velmi dobrým soutěžním filmem na letošním karlovarském festivalu je snímek režiséra Roberta Ando Viva la liberta! (Ať žije svoboda!). Určitě by se měl dostat do české distribuce, nejen proto, že v současnosti existují velmi těsné paralely mezi italskou a českou politikou a film je nejen velmi dobrý, velmi zábavný, ale také i pro českou situaci nesmírně aktuální. (Například: Hrdina v jednom okamžiku říká novinářům na mikrofon: "Politikové v této zemi budou krást tak dlouho, dokud budou krást, nebo třeba jen chtít taky krást, i normální občané, voliči!" Velký sál v karlovarském hotelu Thermal se samozřejmě smál, platí to pro Česko zrovna tak jako pro Itálii, a ve filmu najdete celou řadu podobných bonmotů, naprosto aktuálních pro dnešní Českou republiku.) Film je naprostá jednička.

Odpustky dnešních dnů

4. 7. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 9 minut

Dne 6. 7. 2013 si připomínáme 598 let od upálení Mistra Jana Husa.

Chceme-li plně porozumět jeho odkazu, nemůžeme opomenout dobové souvislosti, které život a dílo tohoto středověkého myslitele orámovaly.

Jednalo se o dobu mimořádně pohnutou. Upadala jak moc českého krále (Václava IV.) a současně procházela krizí katolická církev. Na konci 14. století můžeme pozorovat papežské dvojvládí (Urban VI. A Klement VII.). V roce 1409 se místo vyřešení tohoto problému krize ještě prohloubila, a to vznikem trojpapežství (Řehoř XII., Benedikt XIII., Alexandr V.).

Kam potáhne evropská armáda?

3. 7. 2013 / Štěpán Steiger

čas čtení 5 minut

Miloš Zeman o sobě i dnes tvrdí, že je prognostik. Tedy muž, který -- mimo jiné -- vidí do budoucnosti. Když však minulý týden promluvil na Humboldtově universitě v Berlíně a přednesl -- šlo o projev v řadě Řečí o Evropě - také svou myšlenku (návrh, nikoli prognózu) o evropské armádě, o její budoucnosti se nezmínil. Hovořil pouze o svém "snu". Možná se domníval, že svou reputaci jako Evropana tak dostatečně potvrdil. Poněvadž ovšem Evropanů je dvanáct do tuctu, museli bychom vědět více, abychom jej v tomto ohledu správně zařadili.

Andrej Babiš pokazil co mohl, nic však není ztraceno

4. 7. 2013 / Radim Hreha

čas čtení 2 minuty

Podnikatel Andrej Babiš je zřejmě sólový hráč, který nedůvěřuje nikomu, krom sebe sama. Zřejmě i proto byl na poli standardního byznysu mimořádně úspěšný. S jídlem roste chuť a tak vyslyšel nejspíš ne jen svůj vnitřní hlas o potřebě kultivace tuzemské politiky. V pozici veleúspěšného podnikatele a nejspíš i vlivem neadekvátní glorifikace členy jeho kamarily, celkem pochopitelně ztratil sebereflexi.

Automat na pravdy, o kterých se nepochybuje

4. 7. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 7 minut

Apologetická polemika může někdy také vypadat tak, že chybějí-li důkazy pro autoritativně předkládaná tvrzení podrobená kritice, tato tvrzení se ještě hlasitěji a o to autoritativněji prohlásí za pouhé konstatování stavu světa a kritik je docela po stalinsku obviněn ze zpochybňování "toho, co je všeobecně známo", ač to nikdy nebylo argumenty doloženo. Touto základní metodou je vedena polemika Pavla Siostrzonka s mou recenzí politického čísla revue Analogon.

Průvod k výročí upálení Mistra Jana Husa

4. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva Ne základnám

Pražskému arcibiskupství byl 3. 7. 2013 osobně doručen dopis, který žádá kardinála Dominika Duku, vzhledem k jeho nepřítomnosti 6. 7. 2013 v Praze, aby určil svého zástupce, který převezme dopis určený pro papeže Františka.

Iniciativy a hnutí chtějí i za řadu občanů informovat papeže o jednání římskokatolické církve v České republice, které je v rozporu s duchovním posláním církve.

Násilník Kalousek a demokracie

3. 7. 2013 / Jiří Šteg

čas čtení 3 minuty

Miroslav Kalousek nám poskytl v pořadu Události, komentáře 25. června krátký vhled do svého myšlenkového světa, ve kterém se snad opravdu považuje za vynikajícího odborníka demokratického politika neputinovského typu. O jeho kompetenci jako ministra financí se lze přesvědčit například (a nejen) pohledem na vývoj vládního dluhu. Pod tlakem událostí a možná v obavě o svůj budoucí osud však v pořadu demonstroval i svůj náhled na fungování ústavního pořádku v České republice a pronesl: "Veškerá moc pochází z Poslanecké sněmovny a z voleb do Poslanecké sněmovny". Ústava ovšem říká v článku 1 odstavec 2) něco jiného: Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.

O "řízené demokracii"

3. 7. 2013 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Jestliže se v ČR dnes obecné rovině diskutuje o tom, jaká všechna možná ústavní uspořádání a politiky existují, je vhodné probrat i ty zajímavé zahraniční příklady, o kterých se zatím bohužel příliš nemluví.

Jedním z nich je dnes již poměrně rozšířená koncepce "řízené demokracie". V takovém systému se legitimita vlády sice formálně odvozuje od voleb, které jsou v principu svobodné a spravedlivé, nicméně nijak výrazně se neprojevují na schopnosti občanů politiku skutečně ovlivnit. Ti kdo vládnou prostě umějí volební proces "zvládnout" takovým způsobem, že podstatné změny plynoucí z voleb jsou předem prakticky vyloučeny.

Státní pirátství v evropském vzdušném prostoru

3. 7. 2013

čas čtení 3 minuty

Bolívie reagovala zuřivě, že prezidentský speciál, jímž se vracel do vlasti z konference v Moskvě bolivijský prezident Evo Morales byl donucen přistát ve Vídni, protože Amerika podezřívala, že je na palubě i americký whistleblower Edward Snowden.

Francie a Portugalsko jsou obviňovány, že odebraly bolivijskému prezidentskému speciálu právo přeletu přes své výsostné území v důsledku nátlaku USA.

Činitelé v Rakousku i v Bolívii sdělili, že Snowden v letadle nebyl. Bolivijský ministr zahraničí David Choquehuanca zdůraznil: "Nevíme, kdo si vymyslel tuto lež. Chceme před mezinárodním společenstvím odsoudit tuto nespravedlnost, která se stala letadlu prezidenta Evo Moralese."

Středa 3.7. 11.20: Francie a Španělsko nyní tvrdí, že prý přelet Moralesovu speciálu přes jejich území nezakázaly. Deník Guardian má však z Holandska nahrávku rozhovoru bolivijského pilota letadla s leteckými dispečery, z které možná vyplývá, že Bolivijci v letadle důvodně usoudili, že zákaz přeletu byl vydán. Podrobnosti rozvíjející se zuřivé kontroverze v angličtině ZDE

Zrcadlo, hnědá Sněhurka a klid

3. 7. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 9 minut

Je možné, aby někdo, kdo má opakovaně na dosah shrábnutí banku, sklidil nakonec jenom vítězství Pyrrhovo? A pokud ano, jaké jsou příčiny této situace? Řeč je nyní především o ČSSD. Mohla uspět již v parlamentních volbách v roce 2006, třebaže se před tím zmítala ve vleklé krizi. Jenže krátce před volbami otřásla veřejností tzv. Kubiceho zpráva -- a místo očekávaného veselí se na Paroubkově tváři objevilo neskrývané pobouření. Mluvil o "modrém únoru" a konci demokracie v Čechách. Vymezil se vůči Pitrovi jako škodné -- a zatím veřejnosti posloužil jako škodná sám. Byl viněn z kdejakého zločinu, div že nepojídá malé děti a neotravuje studny morem.

Politicky angažovaný kardinál

3. 7. 2013

čas čtení 6 minut

Měl by se kardinál Duka vyjadřovat k politickým a společenským tématům? Samozřejmě že jako vrcholný představitel církve ano, zvlášť když je po jeho názorech společenská poptávka. Nemám panu Baťovi za zlé, že kritizuje, vyjádření pana kardinála pro ČTK a deník Právo, uveřejněné na Parlamentních listech. Kritiku je ale potřeba usadit do správného kontextu, píše Josef Nerušil.

Egyptská armáda plánuje, co po Mursím

3. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Egyptská armáda zpracovává plány na odstranění prezidenta Muhammada Mursího a zrušení ústavy, poté co dnes vyprší ultimátum, které dala znepřátelným stranám politického konfliktu.

Dej šach, může to být i mat!

2. 7. 2013 / Ilona Švihlíková

čas čtení 8 minut

Domácí politickou scénou hýbou poslední kroky prezidenta Miloše Zemana a jeho jmenování úřednické (jeho slovy odbornické) vlády. Při vášnivých diskusích o tom, jaké pravomoci Zeman (ne)překročil, jak (ne)ublíží premiér Rusnok sociální demokracii apod. by neměly zapadnout obecnější charakteristiky, které utvářejí nejen naši politickou scénu. Je to spor mezi pojetím pragmatické (silové) politiky a mezi pojetím řekněme participativnějším, v českých zemích ovšem často oděným do moralistního hávu.

České Budějovice a místní variace na rasistické téma

2. 7. 2013 / Tomáš Mařík

čas čtení 6 minut

Autor je protirasistický aktivista. V minulých dnech kvůli aktivitám neonacistů přišel o účet na sociální síti Facebook.

Tuto sobotu se v Českých Budějovicích konaly dvě protichůdné akce. Na náměstí Přemysla Otakara bylo pořádané shromáždění/protest proti nepřizpůsobivým s tím, že na Facebooku (a později i na náměstí) se mluvilo o tom, že protest se později změní na pochod směřující na sídliště Máj, kde se nachází poměrně dost romských rodin. Na Kopečku na Máji (u Penny Marketu) zase probíhala akce pořádaná místními lidmi ve spolupráci s lidmi z Konexe o.s., Čikhatare het/Z bahna ven.

A rád bych se podělil o pár postřehů.

Odkud až kam je Dukovo?

2. 7. 2013 / Jiří Baťa

čas čtení 4 minuty

Stále víc mě zaráží víc než časté vyjadřování se (a tím tedy i zřejmá snaha o ovlivňování názorů), kardinála Duky. Nevynechá jedinou příležitost, aby k tomu neřekl své. Abych byl spravedlivý a demokraticky smýšlející člověk musím přiznat, že jako občan na to má jistě právo. Nicméně D. Duka není jen občan, on je významný představitel kléru a jako takový se také vyjadřuje. D. Duka, jak je známo, byl a je předním (někdy i kontroverzním) představitelem církve, se kterou se na jedné straně paktovala vláda P. Nečase ve věci církevních restitucí a na druhé straně několik milionů občanů-odpůrců projevilo dost výrazně nesouhlas s těmito církevními restitucemi. Domnívám se, že tímto neslavným aktem by se měla reálně naplňovat vize odloučení církve od státu, což znamená, že by se církev, respektive její představitelé, měli když ne vůbec, tak velmi zdržovat postojů a vyjadřování k reálné politice státu, pokud se jich bezprostředně nedotýká. Způsob, jak církev v souvislosti s vyjednáváním církevních restitucí a finančního vyrovnání ovlivnila politiku pravicových vlád posledních let, je až alarmující. Což ovšem nepadá jen na hlavu církve, ale i vládu a politiky kolem ní. Angažovanost církve ve věcech občanských v poslední době nabyla nebývalých rozměrů. Stačí připomenout mj. účast církve na oslavách 60. výročí České televize, svěcení srazu motorkářů apod.

Snowden hrozí odhalením dalších skandálů

2. 7. 2013

čas čtení 1 minuta

Bývalý zaměstnanec americké špionážní agentury Edward Snowden poprvé od příletu do Moskvy před osmi dny promluvil. Sdělil, že zůstává na svobodě a může přijít s dalšími odhaleními ohledně špionážních aktivit Spojených států.

Server Romea šíří rasismus stejně jako česká mainstreamová média

2. 7. 2013

čas čtení < 1 minuta

Viz titulek Bílý agresor brutálně zmlátil dvě Romky. Označování pachatelů etnickou příslušností je rasismus, šířící kolektivní vinu. Jsem běloch a nenesu žádnou odpovědnost za útok agresora, který napadl dvě ženy, stejně tak, jako Romové jako celek nenesou vinu za žádný trestný čin, který spáchal jednotlivec, mající náhodou tmavou kůži. Označovat pachatele trestných činů etnicky je obscénní. Není možné ve společnosti podporovat takto rasismus, míní Jan Čulík.

Ke krizi parlamentní republiky

2. 7. 2013 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 7 minut

Poslední vládní krize, která definitivně ukončila premiérování pana Nečase, byla podle mých poznámek patnáctou kritickou situací oné vlády. Za tři roky docela slušný počet, myslím si. Ovšem její počátek spočívá, podle mého přesvědčení, v mnohem hlubších příčinách. V mém chápání jde totiž o krizi parlamentní, přesněji sněmovní a troufám si tvrdit, že dokonce i ústavní.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

čas čtení 2 minuty

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

36216