10 lidí bylo usmrceno a 50 bylo zraněno při výbuchu v petrohradském metru

3. 4. 2017

Podle ruských úřadů byla výbušnina umístěna do vlaku metra nedaleko stanice Senné náměstí. K výbuchu došlo asi ve 14.30 petrohradského času (12.30 středoevropského času)

O několik hodin později byla nalezena další bomba v jiné stanici metra, avšak byla bez nebezpečí zneškodněna.

Metro bylo po výbuchu uzavřeno a lékařské vrtulníky odvážely raněné.

Ruský prezident Vladimír Putin vyjádřil svou soustrast rodinám obětí. Uvedl, že je příliš brzo určit, zda šlo o "kriminální nebo teroristický útok".

Po mnoho let bylo Rusko terčem útoků od islamistických skupin ze severního Kavkazu, avšak od útoku sebevražedného atentátníka na letiště Domodědovo v roce 2011 dochází už k atentátům jen na samotném severním Kavkaze.

Od vstupu Ruska do války v Sýrii tvrdily propagandistická média Islámského státu, že se Rusko stane terčem atentátů. Dosud se však nikdo k odpovědnosti za atentát nepřihlásil.

Ruské metro bylo terčem útoků od roku 2000 už po šesté. Moskevské metro bylo terčem atentátu r. 2000, dvakrát v roce 2004 a zdvojeně r. 2010:

Daily Telegraph: Britské vojenské námořnictvo stále ještě dokáže ochromit Španělsko

3. 4. 2017

Pozoruhodně, v těchto dnech v Británii vycházejí takovéto články:

Britské královské námořnictvo je dnes o hodně slabší, než bylo během války o Falklandské ostrovy, ale stále ještě by dokázalo ochromit Španělsko, konstatovali vojenští experti.

Admirál Chris Parry se vyjádřil: "Pokud chce vláda hovořit důrazně o Gibraltaru, nebo o jakémkoliv jiném místě, musí řádně investovat do vojenské kapacity, aby svá slova mohla vojensky podpořit."

Parry konstatoval, že schopnosti britské obrany jsou "významně" větší než Španělska a kdyby došlo k válce, Británie je třikrát silnější než Španělsko. Naše kapacita jim uškodit je daleko větší.

Parry dodal: "V krátkodobé perspektivě bychom mohli Španělsko ochromit a myslím, že Američané by nás také podpořili. Španělsko by se mělo poučit z historie, že nikdy nestojí za to proti nám bojovat a že stále ještě dokážeme spálit vous španělského krále".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Komentátorka Marina Hyde k tomu dodává:

"Brexit je jako jeden z těch univerzitních psychologických experimentů v Americe v sedmdesátých letech, které se musely rychly zrušit poté, co se rychle proměnily v brutalitu."

Paralýza:

Mrtvé děti v Sýrii a Iráku už nikoho nezajímají

3. 4. 2017 / Karel Dolejší


Tři opakované ruské nálety včera zasáhly nemocnici v syrském městě Márat an-Numan ZDE. Neexistuje totiž žádný imaginární konec válečných zločinů ruského letectva, který by snad přišel s koncem operace proti Aleppu. Ruské letectvo dál záměrně útočí na školy, nemocnice, uprchlické tábory, na cokoliv, co si vzpomenete, pokud to leží na povstaleckém území. Jediným rozdílem oproti situaci v závěru loňského roku je fakt, že západní mainstreamová média už o útocích ani o obětech neinformují.  Mrtvoly dětí vyhrabané z trosek už nejsou zpráva. Plošné nasazení bílého fosforu už není zpráva. Asadisté bombardující civilisty chlórem už nejsou zpráva. Fotografie a videozáznamy zločinů publikují jen amatéři na Twitteru a YouTube.

Poté co Západ opustil Aleppo a smířil se se svým morálním bankrotem na Blízkém východě se také odmítl dívat do slepých očí obětí vlastní opovrženíhodné zbabělosti, stejně jako obětí "pragmatické" spolupráce s šíitskými fanatiky z poíránských milic v Iráku, kteří přivolávají koaliční nálety na civilní cíle kolem Mosulu.

Ve všeobecném nezájmu o civilní oběti válek jsou teď západní mainstreamová média rozhodně naprosto nestranná.

29559

Analýza

Bitva o Aleppo a boje o Mosul aneb Dva odlišné mediální světy

3. 4. 2017 / Daniel Veselý

Loňské boje o syrské Aleppo probíhaly za enormního zájmu západních mainstreamových médií a politických špiček, což se o stávajícím dobývání iráckého Mosulu říct nedá. Zatímco drastické následky zuřivého bombardování východního Aleppa ruskými a syrskými leteckými silami vévodily televizním obrazovkám, titulním stránkám novin a sociálním sítím, se záběry ze západního Mosulu jsme konfrontováni o poznání méně. Vypadá to, jako by vlažný zájem tradičních mediálních domů o nekompromisní vojenskou strategii Bílého domu v irácké baště Daeše opět potvrzoval slova o nekompetenci mediálního mainstreamu, v jejímž důsledku se nebývale daří fenoménu fake news. 

Rozhovor Britských listů 103:

Proč se česká společnost chová k lidem s psychickými poruchami tak hnusně?

31. 3. 2017

Jan Čulík hovoří s psychiatryní Kateřinou Duchoňovou o záporném postoji značné části české veřejnosti vůči lidem s psychickými poruchami. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Léčí hladovění nemoci, zbystřuje mozek a způsobuje dlouhověkost?

2. 4. 2017

Odpověď není jednoznačná, píše Dara Mohammadi v týdeníku Observer. Není překvapivé, že nejpřesvědčivější důkazy jsou u cukrovky typu 2 - což je nemoc, kterou často způsobuje přejídání se. Cukrovka znamená, že tělo už nedokáže ovládat koncentraci cukru v krvi. Jakmile je u člověka diagnostikována cukrovka, znamená to brát léky až do konce života - leda že, myslí si výzkumníci na Newcastle University, začne pacient hladovět.

Na Newcastle University vyzkoušeli extremně nízkokalorickou dietu - 600 kalorií denně po dobu šesti týdnů - u 11 lidí s cukrovkou typu 2. Všech těchto 11 pacientů se cukrovky na konci půstu zbavilo. 7 z nich bylo bez cukrovky ještě o tři měsíce později. Z pozdějších studií vyplývá, že čím dříve začnou lidé hladovět, tím lepší jsou jejich šance na likvidaci cukrovky. Roy Taylor, který vede skupinu výzkumníků, si myslí, že hladovění přináší prospěch, protože se tělo zbaví nebezpečného tuku v orgánech a kolem nich, včetně dvou, které jsou důležité na ovládání koncentrace cukru - slinivky břišní a jater.

Pokrytectví deníku Daily Mail

3. 4. 2017

Daily Mail: "Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. Nenávidíme je. - Moment, proč na ně fyzicky útočíte v ulicích?"

(Jiné je to v ČR: Tam servery jako Parlamentní listy systematicky vyvolávají rasistickou a náboženskou nenávist, ale nad případnými útoky na své oběti se pokrytecky nepozastavují jako Daily Mail...)

Soudce argumentuje, že se Trump zřejmě dopustil kriminální výzvy k násilí

3. 4. 2017

Americké soudy berou Donalda Trumpa doslova a vážně, píše Aaron Blake v deníku Washington Post. Federální soudce David J. Hale v Kentucky odmítl pokusy Trumpových právníků neutralizovat trestní stíhání, v jehož rámci je obviněn, že vyzýval během předvolebního shromáždění v březny 2016 v Louisville k násilí proti demonstrantům.

Na tom shromáždění Trump opakovaně vyzýval své stoupence "Vyhoďte je!" To vedlo k tomu, že Trumpovi stoupenci demonstranty strkali a bili. Trumpovi právníci se snažili, aby bylo soudní řízení zrušeno na základě principu svobody projevu. Jenže Hale poukázal na to, že verbální projevy vyzývající k násilí nejsou chráněny prvním dodatkem k americké ústavě, a rozhodl, že existuje množství důkazů, že zranění demonstrantů bylo "přímým důsledkem" Trumpových slov.

Trumpovy neopatrné výroky mu opakovaně působí problémy u soudců.

Los Angeles Times: Náš nepoctivý prezident

3. 4. 2017

Americký deník publikoval ostře kritický komentář k pokračujícímu prezidentství Donalda Trumpa:

Během předvolební kampaně nebylo žádným tajemstvím, že Donald Trump je narcista a demagog, který používá strachu a lží k tomu, aby oslovil v amerických voličích to nejhorší. Psali jsme, že je nepřipravený a nevhodný pro prezidentský úřad a varovali jsme, že jeho zvolení bude katastrofou.

Nic nás ale nepřipravilo na to, jak obrovské bude toto železniční neštěstí. Během několika málo týdnů podnikl prezident Trump desítky kroků v reálném životě, které, pokud nebudou zrušeny, roztrhají rodiny, zašpiní řeky a znečistí vzduch, zintenzivní hrozivé důsledky globálního oteplování a hluboce oslabí systém amerického veřejného vzdělávání pro všechny.

Trumpův pokud odebrat zdravotní pojištění milionům lidí, kteří konečně dostali přístup ke zdravotnictví a zároveň realizovat masivní přesun bohatství od chudých k bohatým občanům byl prozatím zastaven. Avšak Trump pokračuje ve svém úsilí učinit vládní regulační orgány bezzubými a zamýšlí obrovsky zvětšit rozpočet Pentagonu, přestože údajně ustupuje ze světového jeviště.

Je to nesmírně nebezpečný vývoj, který hrozí oslabit morální postavení této země ve světě, uvrhnout do nebezpečí celou planetu a zvrátit dlouhá léta pomalých, ale jistých pozitivních změn pro marginalizované nebo v chudobě žijící Američany. Avšak ať jsou jakkoliv děsivé, tato radikálně špatná politická rozhodnutí nejsou nejděsivějším rysem Trumpova prezidentského úřadu.

Rusko chce zakázat svědky Jehovovy. Záminkou je údajný extremismus

2. 4. 2017


Základním znakem totalit vždy bylo zakazování náboženských skupin. Z nich snad nejtypičtějším příkladem jsou svědkové Jehovovi, kteří byli postaveni mimo zákon za hitlerovského Německa i pod vládou komunistické totality. Co vypovídá o vývoji Ruska blížící se zákaz tohoto 8. největšího světového náboženství? ptá se Ján Prečuch.

Sovětský svaz, blátivé jaro roku 1951. Do bytu Kalinových na území západní Ukrajiny právě vtrhla skupina vojáků se psy. Muži v uniformě se časně ráno pouštějí do důkladné prohlídky bytu. Rodině se čtyřletým synem Vasilijem dávají dvě hodiny na zabalení svých věcí. A nabídku: pokud podepíšou prohlášení, že se zříkají své víry, můžou zůstat. Jinak je čeká Sibiř.

Ekvádorské volby mohou rozhodnout o osudu Juliana Assangeho

3. 4. 2017


Ekvádorci se v neděli vydali k prezidentským volbám. Rozhodovali mezi levicovým kandidátem Leninem Morenem a konzervativním bývalým bankéřem Guillermem Lassem. Výsledek může nejen potvrdit trend odklonu od levicových vlád v Latinské Americe, ale také rozhodnout o osudu zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho, který se od roku 2012 skrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Srbským prezidentem se zřejmě již po prvním kole stane proruský kandidát Vučić

3. 4. 2017


Po sečtení 85,7 % odevzdaných hlasů získal proruský kandidát na srbského prezidenta Aleksandar Vučić 55,2 % a jeho nejsilnější protikandidát Saša Janković 16,3 % hlasů. Na základě těchto údajů výkonný ředitel agentury IPSOS oznámil, že Srbsko vybralo prezidenta v prvním kole voleb. Podle dosavadní praxe kandidát, který získal přes 40 % hlasů, obvykle vítězí v prvním kole hlasování.

Podle konkurenční agentury CESID Vučić po sečtení 79 % hlasů získal 55,9 % hlasů a Janković 15,5 %.

Podrobnosti v srbštině: ZDE

Státní volební komise ve Francii varuje před lživou zprávou ruské tiskové kanceláře Sputnik

2. 4. 2017

Navzdory tomu, že Francois Fillon je v žebříčku popularity před francouzskými všeobecnými volbami na třetím místě, ruská tisková kancelář Sputnik tvrdí, na základě svých průzkumů veřejného mínění, které však nesplňují francouzské normy průzkumů veřejného mínění, že nejpopulárnějším kandidátem francouzských prezidentských voleb je právě Fillon. Fillon chce zrušit protiruské sankce, kdežto centristický kandidát Emmanuel Macron, který v současnosti vede v žebříčku popularity, je chce posílit.

Macronovi poradci varovali už v únoru, že Macron je terčem fake news, které proti němu šíří ruská tisková kancelář Sputnik.

Stoupenci brexitu už mluví o válce proti Evropě

2. 4. 2017

Neuplynul ani týden od aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU a stoupenci brexitu už mluví o válce proti Evropě. Bývalý šéf Konzervativní strany Michael Howard se vyjádřil, že premiérka Theresa Mayová je ochotna jít do války s Evropou o Gibraltar. "Robustní" jazyk použil i konzervativní ministr obrany Michael Fallon: "Suverenitu Gibraltaru budeme hájit absolutně (all the way)," vyjádřil se. "Neexistuje nějaká evropská organizace, která by řešila mezistátní konflikty?" ptá se Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch.

Majetková nerovnost, plagiátorství nikdo neřeší, vedoucí píší práce za studenty...

Vysokoškolské studium v dnešním Rusku

2. 4. 2017 / Bohumil Kartous

"Jestli je tady v Rusku něco 'na palici', tak jsou to večerní přednášky od 19 do 22 hodin. Magisterský program nemá přednášky přes den," píše mi můj diplomant studující na stáži v Moskvě. "To je pozoruhodné, proč tomu tak je?" ptám se. Následuje zajímavá sonda do vysokoškolského studia v současném Rusku, která dokumentuje obrovskou nerovnost v přístupu ke vzdělávání, hrozící fatální reprodukci rozdílů na základě majetku, ale třeba i naprostou rezignaci na elementární nároky. Koncept průběžného zkoušení sice vede k udržování studijní aktivity, ale studium je povrchní...

Jeďte někdy tramvají v 5 ráno

Vzdělanci na výletě mezi lid

1. 4. 2017 / Radek Mokrý

Lidé typu číšníka, který šokoval naše dva české vzdělance na výletě mezi lid, také nepatří mezi moje oblíbence. Nicméně šmahem z výšky svého výjimečného postavení jeho názory odkopnout jako bláboly je povýšené hlupáctví.

Rasismus, selský rozum, informační chaos a kulturní izolace

Elity trestuhodně přenechávají společenský diskurs extremistům

31. 3. 2017 / Bohumil Kartous

Rasismus se v ČR stal naprosto přirozenou součástí postojů většiny, bez ohledu na sociální status. Nejde zdaleka jen o lidi, kteří by ze zoufalství způsobeného bezútěšnou životní situací hledali nějakého viníka, jinou oběť, na kterou by mohli přenést svou frustraci. Konkrétní příklady ukazují, že lidé, kteří skutečně nemají objektivní příčinu cítit se ohroženi konkurenční skupinou bezprizorných, přijali rasismus za součást svého legitimního světonázoru. Není tak těžké najít kořeny tohoto kulturního fenoménu, dokonce se nabízí i řešení. Nikdo to ale řešit nechce.

Vidět v tramvaji chudé Ukrajince, kteří dřou za mizernou mzdu, má být důvodem k rasismu?

1. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Radek Mokrý má pravdu v tom, že lidé se nemohou vždy jednoduše vymanit ve svých úvahách a názorech na dění okolo z prostředí, v němž se pohybují a kde se - pod vlivem převládajícího paradigma - formuje jejich názor. Omlouvat ale otevřený rasismus tím, že se v metru či tramvaji lidé setkávají ekonomickými imigranty, kteří jsou ožebračováni svými zaměstnavateli při vykonávání práce, kterou Češi dělat nechtějí, je absurdní a nepochopitelné.

Ve Švédsku upadly stovky uprchlických dětí do bezvědomí, když jim bylo řečeno, že jejich rodina bude ze země deportována

28. 3. 2017

Georgiho, ruského uprchlíka, který přišel do Švédska s rodiči, když mu bylo pět let, charakterizuje jeho lékař jako "nejpošvédštěnějšího" z celé rodiny. Byl také jedním z nejpopulárnějších chlapců ve třídě. K jeho třináctým narozením ho kamarádi charakterizovali: energický, zábavný, pořád v dobré náladě, dobrá lidská bytost, nesmírně laskavý, vynikající ve fotbale, chytrý.

Georgiho otec Soslan založil v Severní Ossetii pacifistickou náboženskou sektu. V roce 2007 požadovaly bezpečnostní jednotky, aby sektu zrušil, nebo ho zabijí. Utekl do Švédska s manželkou a dvěma dětmi, avšak jejich žádost o azyl byla odmítnuta, protože švédská rada pro migraci konstatovala, že nedokázal, že bude po návratu pronásledován. Rodina zažádala o azyl znovu, ale r. 2015 byl znovu odmítnut. Otec upozornil, že pro jeho děti je Rusko, jako by to bylo na měsíci.

V Londýně bojuje o život zmlácený teenager. Zbili ho, protože je imigrant

1. 4. 2017

Aktualizace: Šest osob, čtyři muži a dvě ženy, všichni ve věku od 20 do 24 let, byli v sobotu zatčeni na několika adresách v londýnské čtvrti Croydon poté, co vážně zmlátili sedmnáctiletého žadatele o azyl, Kurda z Íránu. Sedmnáctiletý mladík je v nemocnici ve vážném stavu: má prasklou lebku, trombus v mozku a zranění tváře.

Konzervativní ministr a poslanec za Croydon Gavin Barwell nazval útočníky "chátrou" a vyjádřil naději, že "tomuto strašlivému zločinu, motivovanému etnickou nenávistí se dostane plné síly britské spravedlnosti". Dodal, že v Croydonu jsou "dobré vztahy mezi lidmi z nejrůznějších kulturních zázemí".

Diane Abbott, stínová ministryně vnitra za Labouristickou stranu, se vyjádřila, že konzervativní vláda "zločiny z nenávisti nezvládá".

Sedmnáctiletý mladík čekal s dvěma přáteli na autobus na zastávce v londýnské čtvrti Croydon, když na něho zaútočila skupina asi osmi mladíků. Zeptali se ho, odkud je, a když řekl, že je žadatel o azyl, zaútočili na něho. Scotland Yard uvedl, že chlapec utrpěl vážná zranění hlavy a byl v nemocnici v kritickém stavu. Jeho stav lékaři nyní charakterizují jako "závažný, ale stabilní". Za útok nebyl nikdo zatčen. Policie apeluje na svědky, aby se přihlásili.

Maďarsko v sobotu zahájilo kampaň proti EU

2. 4. 2017

Maďarská vláda v sobotu zahájila kampaň proti EU. Rozeslala do maďarských domácností dotazník s názvem "Zastavme Brusel!" Dotazník obsahuje šest zaujatých otázek, jejichž prostřednictvím se maďarská vláda ptá občanů, "co má dělat" proti politické strategii EU ohledně imigrace a v oblasti ekonomických otázek, jako je zdanění.

Jedna otázka se například Maďarů ptá, "co má Maďarsko dělat", když "navzdory sérii nedávných teroristických útoků v Evropě chce Brusel nutit Maďarsko, aby přijalo ilegální imigranty."

Uprchlíci podle Ženevských úmluv nejsou ilegálními imigranty. Většinu teroristických útoků v Evropě spáchaly osoby, které se tam narodily.

Španělsko nebude vetovat vstup samostatného Skotska do EU

2. 4. 2017

Španělský ministr zahraničí informoval, že i když je Španělsko proti vzniku nezávislého Skotska, žádost Skotska o vstup do EU blokovat nebude

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis se vyjádřil, že rozpad Spojeného království by pro Španělsko nebyl vítaný. Nicméně však Španělsko nebude vetovat žádost nezávislého Skotska o vstup do EU. Vyjádřil se však, že by Edinburk musel nově zažádat o členství v EU, což by prý byl nejistý proces, který by trval několik let. Aktivisté za nezávislé Skotsko v EU naopak tvrdí, že proces vstupu by byl jednoduchý, protože Skotsko jako členská země EU v rámci Británie už všechny požadavky EU splňuje.

Obyčejní lidé z celého světa, kteří žalovali Trumpa a vyhráli

1. 4. 2017

New York Times publikoval dojemnou reportáž o některých z více než 50 občanů z původně sedmi, nyní šesti převážně muslimských zemí, jimž se Donald Trump svým exekutivním příkazem pokusil zakázat vstup do USA. Všichni tito zcela obyčejní cizinci u soudu nad Trumpem vyhráli a vstup do USA jim byl umožněn. Je to velká věc, když v zemi, jako je USA, může zvítězit obyčejný člověk, dokonce cizinec, nad nejmocnějším mužem na světě. Můžeme mít takovouto důvěru i v české soudy?

Ruský básník Jevgenij Jevtušenko zemřel ve věku 84 let

1. 4. 2017

Jevtušenko byl poslední dosud žijící velký básník z těch, kteří se proslavili v Sovětském svazu v liberálních šedesátých letech. Je autorem více než 150 básnických sbírek, avšak nejznámější je jeho poema Babí jar. Zaznamenává jedno z nejhorších nacistických zvěrstev z druhé světové války, kdy byly desetitisíce židů a dalších vězňů zavražděny v ukrajinském hlavním městě Kyjevě.

Poema ve své době porušila oficiální tabu tím, že odhalila antisemitismus, existující v Sovětském svazu, a byla posléze zhudebněna Dmitrijem Šostakovičem v jeho Symfonii č. 13.

Jevtušenko žil od poloviny devadesátých let ve Spojených státech. Vyučoval na univerzitě v Tulse v Oklahomě.

Rasističtí maniaci si vystačí sami

31. 3. 2017 / Jan Čulík

Parlamentní listy mají opravdu hodně co na svědomí. Rasističtí maniaci, kteří se nad jejich excesy ukájejí, si neuvědomují, že Valenta je manipuluje z komerčních důvodů a má je jak loutky na nitkách.

Naprosto typickým rysem rasistické nenávisti je umisťování etnické či náboženské definice do titulku vedle údajného trestného činu, který příslušník dané etnické či náboženské skupiny spáchal. Hezky to navozuje - zcela falešný - dojem, že takové trestné činy jsou převažujícím charakteristickým rysem dané etnické či náboženské skupiny. Tak si vytvoříme pěkný stereotyp, že muslimové jsou vrazi a násilníci. Je to základní a falešný a nespravedlivý princip kolektivní viny. Jakýkoliv trestný čin je individuální záležitost. Pokud nějak Čech někoho zabije nebo něco ukradne, je mi líto, ale já za to nenesu odpovědnost, protože jsem náhodou taky Čech.

Není to nic nového. Před tím, než Češi nenáviděli muslimy, dělali totéž Romům. Ještě předtím židům. V druhé polovině devatenáctého století vládl v českém tisku typ zlovolného, ničivého, sexuálně agresivního a vilného žida. Je to úplně totéž, jako stereotyp, který Parlamentní listy vnucují české společnosti dnes a hlupáci nad tím mají orgasmické pocity. A oligarcha hazardu Valenta se směje celou cestou do banky.

Je neuvěřitelné, jak se mohou takovým hnusem diskriminovat jedinci, jako je odborář Středula nebo ministr zahraničí Zaorálek.

V civilizovaných zemích podnikají vlády kroky proti rasismu a nenávisti na internetu. V České republice nad nimi mají hlupáci orgasmické pocity a vládní ministři na serverech, šířících nenávist, zadávají svou reklamu, případně tam publikují. Absolutní hnus.

Skotští nacionalisté používají Středoevropany ve svých reklamách pro referendum o nezávislosti:

31. 3. 2017

"SNP: Podívejte se na Alenku, proč podporuje skotské referendum:

Alenka z Falkirku: Jako občanka z Evropské unie, která žije ve Skotsku, jsem šokována tím, jak s námi Británie zachází jako s pěšáky v šachové hře. Rozhodla jsem se učinit Skotsko svým domovem a dělá na mě dojem úsilí skotské vlády ujistit lidi, jako jsem já, že máme ve Skotsku místo. Je to taková země, do jaké chci patřit. Otevřené, mezinárodní Skotsko, kde si splníte své ambice a přání.

PODPOŘTE SKOTSKÉ REFERENDUM"

Skotská premiérka o budoucnosti Skotska po brexitu

31. 3. 2017

"Začátkem tohoto týdne hlasoval skotský parlament tak, aby poskytl skotskému lidu právo rozhodnout o své budoucnosti. To rozhodnutí bylo přijato proto, že se londýnská vláda rozhodla vyčlenit Skotsko nejen z Evropské unie, ale i z jednotného evropského trhu. To je zjevně proti vůli většiny lidí, kteří zde žijí a způsobí to, jak přiznává sama londýnská vláda, že natrvalo zchudneme. To má obrovské dopady pro naše školy, naše nemocnice, naše pracovní příležitosti i naše investice. Takže nadcházející dva roky jsou pro Skotsko nesmírně důležité. Rozhodnou totiž, jakou zemí se staneme. Proto jsem dnes poslala dopis londýnské vládě, abych zajistila, že budeme mít to právo volby. Až nadejde ta správná doba, přijmout brexit, anebo se stát nezávislou zemí. Nepovažuju za automatické, jak budou lidi hlasovat, až nadejde ta volba. Avšak doufám, že všichni souhlasíme, že o budoucnosti své země bychom měli mít právo rozhodovat my sami. Britská premiérka naznačila, že má v úmyslu ignorovat rozhodnutí skotského parlamentu, a snaží se zabránit lidu Skotska, aby uplatnilo své právo na rozhodnutí o své vlastní zemi. Pokud se londýnská vláda bude i nadále přidržovat této strategie, bude to v přímém protikladu k základním principům, na nichž je založena decentralizace britského státu. Takže doufám, že paní premiérka změní názor a uzná, že lid Skotska má právo na svou volbu, v době a způsobem, který bude pro Skotsko správný. Avšak pokud to neučiní, a já se obávám, že to neučiní, aspoň ne teď, vrátím se za několik týdnů do skotského parlamentu a novým návrhem, co budeme dělat dál. Abychom zajistili, že lid Skotska bude mít právo rozhodnout o své budoucnosti, až budeme mít informace, které potřebujeme, jak o brexitu, tak o nezávislosti, a zda je ještě čas jít jinou cestou."

Daily Mail vysvětuje brexit: Měli jsme stejné problémy za Jindřicha Osmého

31. 3. 2017

"Měli jsme stejné problémy s Evropou v době Jindřicha Osmého. Taky se tehdy na nás velmi zlobili, ale nemyslím si, že jsme jim tedy platili nějaké peníze za to, abychom směli opustit politickou unii katolických států, a pak jsme si vybudovali velmi silné impérium. Totéž se stane i teď. Musíme jen zajistit, aby už socialismus nikdy neměl šanci nám zase poplést hlavu, čímž bychom znovu upadli do područí a předali bychom svůj národ zrádcům. Nakonec se i ten nejpasivnější člověk vzbouří."

Proč Jiří Drahoš může porazit Miloše Zemana

31. 3. 2017 / Boris Cvek

Bývalý předseda Akademie věd, Jiří Drahoš, oznámil, že se bude ucházet o prezidentskou funkci a jsou toho plná média. Udělal to v Jablunkově, ve Slezsku, odkud pochází. A to byl podle mne správný krok, protože právě hlasy z „venkova“ budou zřejmě v prezidentské volbě ty rozhodující.

Drahošovi je vytýkáno, že je neznámý a politicky nevyhraněný, což by bylo jistě nevýhodou v roce 2013, kdy zemí zmítalo politické rozdělení a většinový odpor k Nečasově vládě. Šlo především o volbu proti ní. Kandidát ODS Přemysl Sobotka zcela propadl (necelé 2,5%) a Karel Schwarzenberg se snažil tvářit jako de facto nezávislá osobnost, což ovšem nemohlo fungovat. Miloš Zeman se snažil vystupovat (ve srovnání s tím, co následovalo po jeho inauguraci) důstojně a hrdě si hrál na levicového politika, který půjde razantně proti Nečasově vládě.

Flynn prý bude svědčit proti Trumpovu týmu výměnou za příslib imunity před trestním stíháním

31. 3. 2017

Michael Flynn, bývalý krátkodobý poradce Donalda Trumpa pro národní bezpečnost, víceméně potvrdil, že výměnou za imunitu před stíháním nabídl FBI a kongresovým výborům své svědectví o potenciálních vazbách Trumpova předvolebního týmu na Rusko.

Flynn, který byl donucen opustit funkci poradce pro národní bezpečnost letos v únoru poté, co lhal Bílému domu ohledně diskusí, které vedl s ruským velvyslancem ve Washingtonu, vydal ve čtvrtek prostřednictvím svého právníka prohlášení, že má příběh, který chce sdělit - ale nejprve požaduje "ujištění, že nebude neférově trestně stíhán".

Flynnův právník Robert Kelner se odmítl vyjádřit k podrobnostem ohledně Flynnových rozhovorech s federálními činiteli a činiteli amerického Kongresu, kteří vyšetřují ruské zásahy do amerických voleb. Řekl však, že Flynn je "terčem nepodložených veřejných požadavků od poslanců amerického Kongresu a dalších kritiků, aby byl trestně vyšetřován".

Avšak navzdory tvrzení od Flynnových právníků, že se už jedná s Kongresem o imunitě pro Flynna, vysocí činitelé z parlamentního výboru pro výzvědné záležitosti toto tvrzení odmítli. Jack Langer, mluvčí předsedy výboru pro výzvědné záležitosti Devina Nunese, řekl, že žádná nabídka imunity před stíháním nebyla Flynnovi učiněna.

Flynn dostal v roce 2015 z Ruska honoráře téměř ve výši 68 000 dolarů. Většinou to bylo z vládní propagandistické televizní stanice Russia Today.

O imunitu před trestním stíháním zpravidla usilují osoby, jimž hrozí. Loni v září řekl Flynn v televizi: "Když dostanete imunity, znamená to, že jste pravděpodobně spáchali trestný čin."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Itálie se stala první evropskou zemí, která schválila opravdu účinný zákon na ochranu dětských uprchlíků

31. 3. 2017

Itálie se stala první evropskou zemí, která schválila zákon poskytující všestrannou ochranu dětským uprchlíkům přicházejícím bez rodičů. Zampův zákon definuje minimální standardy péče o dětské uprchlíky. Omezuje dobu, po niž smějí být dětští uprchlíci drženi v přijímacích střediscích pro uprchlíky, zajišťuje dětem přístup ke zdravotní péči a nařizuje, že úřady musejí zjistit totožnost dětí do deseti dnů.

Zákon také zakazuje bránit uprchlickým dětem ve vstupu do Itálie.

UNICEF, organizace OSN hájící práva dětí, zákon pochválila a uvedla, že je to první takový zákon v Evropě.

29554

Analýza

Kterak globální oteplování, zdravotnictví a sociální politika musejí jít stranou, když se mohutně zbrojí

20. 3. 2017 / Daniel Veselý

Mám za to, že je třeba věnovat větší úsilí rozboru reálných skutků Trumpovy administrativy než rétorickým excesům amerického prezidenta, ať již na sociálních sítích nebo na veřejnosti. Již v době, kdy byl Donald Trump zvolen americkým prezidentem, ale i dříve, bylo značně pošetilé se domnívat, že by tento hochštapler s falešným příčeskem mohl představovat kýženou změnu na nevětrané americké politické scéně. Nicméně přání bývá často otcem myšlenky, a mnozí z nás raději kritický nadhled pohřbili, než aby čelili suchopárné realitě. Neuplynuly ani dva měsíce od inaugurace Donalda Trumpa (vzpomínáte si na jeho krajně nacionalistickou řeč, jejímž leitmotivem byl kontroverzní slogan America First?) a je zjevné, že politická opatření Trumpovy administrativy na domácí půdě i v zahraničí s sebou nesou četná negativa.

29555

Tažení do Iráku 14 let poté aneb Stále nic nechápeme

21. 3. 2017 / Daniel Veselý

Před 14 lety, dne 20. března 2003, provedly Spojené státy a Velká Británie ilegální invazi do Iráku, již tehdy mezi jinými podpořili Václav Havel a Miloš Zeman. Hovoříme bez nadsázky o největším zločinu milénia se statisíci až jedním milionem mrtvých, o zločinu, za nějž nebyl nikdo pohnán před spravedlnost, a to z celkem pochopitelných důvodů, neboť mocní tohoto světa bývají trestu ušetřeni. Ba co hůře, ilegální tažení aktivizovalo zapouzdřenou hrozbu v podobě Al-Káidy a vdechlo život ještě děsivější organizaci – Daeši. Obecně lze konstatovat, že od války v Iráku se do značné míry odvíjejí stávající konflikty na Blízkém východě.

O polozapomenutých výročích aneb Selhání tradičních médií

23. 3. 2017 / Daniel Veselý

V březnu si připomínáme, respektive někteří z nás si připomínají, tři tragické události, jež do značné míry formovaly svět, tak jak jej známe dnes. Jsou jimi: intervence NATO v Kosovu (1999), invaze do Iráku (2003) a zásah NATO V Libyi (2011).  Západní a české sdělovací prostředky těmto výročím nevěnují takovou pozornost, jakou by si bezesporu zasloužily, neboť právě v těchto třech případech nedokázaly veřejnosti poskytnout ucelené a objektivní zpravodajství. Nejde o ojedinělá selhání tradičních mediálních domů, jichž je samozřejmě vícero. Tato a další pochybení médií středního proudu neopomenutelnou měrou přispěla k rozkvětu falešného zpravodajství, a není tudíž divu, že některé horké hlavy usilující o veřejnou funkci dnes považují Parlamentní listy za etalon české žurnalistiky.                 

Euroskeptický konzervativní britský ministr obrany: Británie bude v oblasti obrany spolupracovat s USA, ne s EU

31. 3. 2017

Michael Fallon, britský euroskeptický konzervativní ministr obrany zdůraznil, že v oblasti obrany bude Velká Británie spolupracovat s USA a nikoliv s Evropskou unií.

Před svým pátečním setkánín s Trumpovým ministrem obrany Jamesem Mattisem se Fallon vyjádřil v tiskovém prohlášení, že po vyhlášení brexitu "Británie zintenzivní svou globální roli". "Naše vojenské vztahy s USA jsou bezprecedentní. Po odchodu z Evropské unie jsou naše bilaterální vztahy daleko důležitější než kdy předtím, takže budeme zintenzivňovat svou spolupráci s USA. Až Británie odejde z EU, více než 80 procent výdajů NATO na obranu bude mimo Evropskou unii."

Jak známo, Donald Trump se vyjádřil, že NATO je zastaralé a požaduje jeho reformu, především to, aby členské země vydávaly více peněz na obranu.

Celkově lze uzavřít, že Fallonovy fantazie o "posílené globální roli Británie po brexitu" jsou součástí běžných mokrých snů euroskeptických maniaků v Konzervativní straně, kteří svévolně vyvolali pro Anglii brexitovou katastrofu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britské naděje a sebeklamy

31. 3. 2017


Britové nežijí jen na ostrově v geografickém smyslu - je to také součástí jejich mentality. Ale když přijde na brexit, ostrov se zdá ležet na jiné planetě, napsal Markus Becker.

Bílý dům oficiálně vyhlásil válku udržitelnému životu na modré planetě

30. 3. 2017 / Daniel Veselý

Spanilé tažení osazenstva Bílého domu washingtonskými bažinami pokračuje dalším exekutivním příkazem prezidenta Donalda Trumpa, jehož prostřednictvím budou postupně odstraněny klimatické směrnice zavedené prezidentem Barackem Obamou. Pokud realizace exekutivního příkazu s názvem Energy Independence Executive Order nenarazí na zásadní překážky, Spojené státy de facto nebudou schopny dostát svým závazkům z pařížské klimatické konference ohledně redukce emisí a odvrácení nejdrastičtějších dopadů globálního oteplování. Prezident Trump obklopen horníky prohlásil, že jím podepsaný exekutivní příkaz ukončí „válku proti uhlí“ a „regulace ničící pracovní příležitosti“. Šéf Bílého domu patrně netuší, že naopak zahájil mnohem ničivější válku, než si je schopen představit.      

Jak přesvědčit druhého, když fakta nepomáhají

31. 3. 2017


Všimli jste si někdy, že když lidem předložíte fakta protiřečící jejich nejvnitřnějšímu přesvědčení, vždycky změní svůj názor? Já také ne, napsal Michael Shermer. Lidé se ve skutečnosti tváří v tvář drtivým důkazům drží svých přesvědčení tím víc. Důvod souvisí s jejich světonázorem, který považují za ohrožený daty, jež mu odporují.

Prezident Trump nyní útočí na twitteru na republikánskou pravici

31. 3. 2017

Trump ostře zaútočil na ultrapravici v Republikánské straně, která pomohla zlikvidovat jeho program zdravotnické "reformy". Chce proti ní bojovat při volbách v příštím roce. Vyvolává to obavy, že Trumpovo hašteření s jeho vlastní stranou ochromí jeho legislativní agendu. Trump se na Twitteru zapřísáhl, že bude bojovat ve volbách r. 2018 jak proti "poslaneckému klubu Svobody" ve Republikánské straně, tak proti demokratům.

USA: Svržení Bašara Asada už pro nás není prioritou

31. 3. 2017

Navzdory rozsáhlému vraždění, které praktikuje syrský prezident Bašar Asad, americká velvyslankyně u OSN Nikky Haley řekla ve čtvrtek reportérům, že "nemůžeme se nutně zaměřovat na Asada tak, jak to dělala předchozí vláda". "Naší prioritou už není zaměřovat se na svržení Bašara Asada," dodala. "Naší prioritou je, jak dosáhneme cílů, a s kým musíme spolpracovat, aby to přineslo pro lid Sýrie pozitivní důsledky." dodala.

Podle společnosti BBC byl boj proti Islámskému státu prioritizován už v posledním roce vlády prezidenta Obamy, který se také, zejména po vstupu Ruska do syrské války, vzdal úsilí vraha Asada svrhnout.

V Turecku řekl ve čtvrtek Trumpův ministr zahraničí Rex Tillerson, že o Asadově dlouhodobé budoucnosti "rozhodne syrský lid".

Představitel syrské opozice charakterizoval výroky Haleyové jako "nešťastné" a dodal, že američtí činitelé vysílají "rozporné signály".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přečetli jsme:

TASR odstupuje od zmluvy s proputinovskou agentúrou Sputnik

31. 3. 2017


Parlamentný výbor pre kultúru a médiá si na najbližšie zasadnutie pozve Rezníka, aby poslancom spoluprácu so Sputnikom vysvetlil. Rozhodli o tom hlasovaním na návrh Jozefa Viskupiča (OĽaNO-NOVA) a Viery Dubačovej (nezaradená).

"Bolo by veľmi vhodné pozvať Jaroslava Rezníka, aby podal vysvetlenie k tomuto zámeru, čo tým agentúra sleduje. Vyvolalo to veľké ohlasy vo verejnosti aj v médiách. Agentúra Sputnik je navyše zaradená medzi agentúry, ktoré šíria propagandu," povedal Viskupič.

Podrobnosti ve slovenštině: ZDE

Chceme bydlet na Kuncovce!

31. 3. 2017 / Anežka Michnová

V nájemním domě „Kuncovka“ v brněnských Židenicích to vře. Již týden tam jeden z místních obyvatel má jednu návštěvu za druhou. Juleček, jak si nechává říkat, se do Brna přistěhoval z Ostravy. Aby tu, dle svých slov, mohl začít nový život.

Co je to za nový život v baráku, který de facto funguje jako ubytovna?

Nejprve přes hustý cigaretový dým neuvidíte nic. Když se rozkoukáte, zjistíte, že tam vlastně nic není. Julkův byt je nevybavený, bydlí tu dva týdny. Má jen postel, stůl, židle a několik matrací pro četné návštěvníky a návštěvnice. Na zeď někdo pověsil Poslední večeři a přes ni hodiny. Navzdory počátečním rozpakům je tam vlastně útulně.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
29362