2019, aneb Radostné vyhlídky

2. 1. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

V roce 2019 existuje nadpoloviční šance zahájení Trumpova impeachmentu. Odstranění vrcholně nekompetentního, hyperžvanivého impulsivního narcise z Bílého domu by mohlo odstartovat postupný proces diskreditace populistické xenofobní politiky, jejímž symbolem se americký prezident stal, také mimo USA. Avšak i v takovém případě by šlo o běh na velmi dlouhou trať.
   

A tím je seznam očekávatelných pozitivních událostí v české a světové politice v podstatě vyčerpán.

Rozhovor Britských listů 199. Proč v ČR neřešíme, o co skutečně jde

28. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta


Zdravotni stav občanů, exekuce, zadluženost, životní prostředí, voda, kvalita vzduchu, problémy s odpady, zaostávající školství, trh práce a jeho budoucnost. Před začátkem nového roku 2019 se Jan Čulík a Bohumil Kartous zamýšlejí nad českou politikou a jejími výhledy do příštích dvanácti měsíců a uvažují nad tím, proč čeští politikové zásadně neřeší, o co skutečně jde. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. prosince 2018.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

ČR: Rychlý propad do autoritářství prostřednictvím blábolů?

2. 1. 2019

čas čtení 3 minuty

Pozoruhodně, Pleslova a Babišova IDnes zuří ve svém prvním tištěném vydání roku 2019 proti "totalitě lidských práv" a argumentuje, že liberalismus je "nadvládou zájmových skupin, které bezskrupulózně prosazují zájmy části proti celku." Oba publikované články naznačují, že ČR směřuje rychle k orbánismu.

Propad se zdá být rychlý. Před rokem dvěma by se takovéto bláboly v českém tisku nevydávaly, míní Jan Čulík.

Spanilý čtenář může posoudit intelektuální úroveň těchto článků z níže uvedených citací.

Být tolerantní je cesta k nějakému cíli, a tím může být i naprostý nesmysl. Nebo to původně nebyl nesmysl, ale ideologové z toho nesmysl udělali, což se dnes děje běžně zejména v oblasti menšin. Jejich aktivisté se bez ustání ohánějí „nezadatelnými lidskými právy“ a „nezcizitelnými občanskými svobodami“, což nabývá absurdních, až odporných rozměrů. A kde to skončí? Například dnes je ještě stále neoddiskutovatelnou úchylkou statuofilie, což je zalíbení v sochách. Podobně, jako je někdo homosexuál nebo třeba pedofil, tak jiný je statuofil. Čekám, kdy se ozvou nějaké rozezlené aktivistky, že jsou diskriminovány, protože jim není zákonem umožněno vdát se za svatého Václava nebo Jungmanna, případně Karla IV. Prohlásí se za menšinu a budou ječet: „Sundejte nám Václava z koně, Jungmanna ze židle a Karla z podstavce, odvezte je na radnici k obřadu a pak k nám domů, je to naše nezadatelné lidské právo!“

Pojem MeToo překládám do češtiny jako nemoc šílených krav. V této oblasti je situace vážně strašná. Běžné jsou extrémy, kdy se někde už neříká „těhotná žena“, ale „těhotný člověk“.

Po dvou totalitách, tedy nacismu a komunismu, které šlapaly po lidských právech, teď přichází totalita lidských práv. Pod ni nespadá jen multikulturalismus, genderismus, homosexualismus a podobně, ale v podstatě úplně jakýkoli nesmysl kohokoli napadne. Jednoduše řečeno je to prosazování vlastního sobectví...

Autor: Jaroslav Maximilán Kašparů (68)


* * *


Druhý článek "ekonomky Hany Lipovské z Masarykovy univerzity" útočí na studii Mezinárodního visegrádského fondu mj. těmito slovy:

Autoři se obávají spolupráce „neliberálních“ zemí visegrádské čtyřky, které mohou společně požadovat návrat rozhodovacích pravomocí z Bruselu zpět do Prahy, Bratislavy, Budapešti a Varšavy. Riziko vidí zejména v úspěšném brexitu, kvůli kterému by si i ostatní státy troufly vyhrožovat odchodem. Pro autory zjevně neexistuje nic horšího než suverénní národní stát, který si spravuje své záležitosti sám bez bratrské pomoci Bruselu. Ve druhé variantě se Unie pod obnoveným vedením Německa a Francie dostane z krize (taktně se přitom mlčí o podílu obou států na jejím vzniku). Pomýlení středoevropští nacionalisté si však přesto nebudou schopni uvědomit všechny výhody Evropské unie a zvolí si vlády reprezentující národní zájmy. Maďarsko a Česko poté z Unie svorně vystoupí.

Článek obsahuje  tato obdivná slova:

Institut Václava Klause vydal v polovině roku manifest „Obrana demokracie před liberální demokracií“, podle kterého liberální demokracie nahrazuje vládu většiny vládou byrokracie generující neustále nová a nová „práva“ nových a nových menšin.

Uzavírá:

Skutečný demokrat nemůže být liberálním demokratem, nechce-li principy pravé demokracie bez přívlastku zradit.

Britský konzervativní ministr vnitra terčem kritiky, že označil imigranty za "ilegální"

2. 1. 2019

čas čtení 2 minuty


Každý má právo překročit hranice a požádat o azyl


Britský konzervativní ministr vnitra Sajid Javid, jehož otec přišel do Británie jako imigrant, se stal terčem ostré kritiky od charitativních organizací a od právníků, že označil hrstku uprchlíků, snažících se v posledních týdnech přeplout do Británie na vratkých člunech přes kanál La Manche, za "ilegální". Pohrozil, že je bude deportovat do Francie.

Colin Yeo, čelný britský imigrační právník, označil takovou hrozbu za porušení zákona. "Deportovat autentické uprchlíky, kteří čelí pronásledování, ve snaze odstrašit příchod jiných, to je naprosto protizákonné," konstatoval tento právník. "Předpokládám, že pan ministr vnitra to dobře ví a je deprimující, že takové věci říká, aby vypadal tvrdě. Z nejnovějších statistik vyplývá, že asi tři čtvrtě žádostí o azyl od Íránců je v Británii vyřizováno kladně, takže tu hovoříme o autentických uprchlících."

Republikán Mitt Romney ostře zkritizoval Trumpa

2. 1. 2019

čas čtení 5 minut

Lidé této velké země se budou vyhýbat politice hněvu a strachu, pokud k tomu budou vyzýváni svými představiteli  v domovech, v církvích, ve školách, v podnicích, ve vládě - těmi, kdo povznášejí náš pohled a respektují důstojnost každého božího dítěte - ideál, který je podstatou Ameriky.

Mitt Romney, republikánský senátor z Utahu, který byl r. 2012 nominován Republikánskou stranou pro prezidentský úřad, vstoupí tento čtvrtek do Senátu. V Deníku Washington Post ostře zkritizoval Donalda Trumpa, v článku s titulkem "Prezident utváří charakter národa. Trumpův charakter selhal".

Romneyho argumentace stoprocentně platí pro Miloše Zemana i české politiky. Státníci totiž skutečně utvářejí charakter národa. Ukazují mu, kde jsou hranice zákonnosti, civilizovanosti a lidskosti. V ČR to nedělá nikdo - toleruje se rasismus a nenávist vůči menšinám, které by v západních demokratických zemích byly trestným činem, poznamenává Jan Čulík.

Mitt Romney píše:

Jak Trump přímo rozšířil lež vykonstruovanou ruským serverem Sputnik

2. 1. 2019

čas čtení 5 minut

 

Těsně před koncem loňského roku shrnul Kurt Eichenwald, známý reportér a analytik amerického deníku New York Times, autor několika knih, svou zkušenost s přímou vazbou Donalda Trumpa na lživý ruský server Sputnik. Shrnujeme:


V roce 2016 mě telefonicky informoval jeden  člověk z výzvědné komunity abych ten den bedlivě sledoval server Sputnik. Nevěděl jsem, co Sputnik je. Bylo mi vysvětleno, že je to primární propagandistický server, který Rusko provozuje k šíření dezinformací za účelem destabilizace globálních demokracií, včetně Spojených států.

Otevřme dveře dokořán ekonomické migraci

2. 1. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 8 minut

Z každého průměrného hospodářského migranta z Evropské unie měla Británie v roce 2017 o 2370 liber (cca 70 000 Kč) větší prospěch než z domácího britského pracovníka. Německo nyní otevírá z hospodářských důvodů dveře ekonomickým migrantům dokořán.


Chcete se mít brzy lépe? píše Jiří Hlavenka a pokračuje: Dotazem mířím na ty, kteří se dobře nemají: na seniory s nízkými penzemi. Na občany s hluboce podprůměrnými mzdami. Na rodiny s dětmi a hypotékou, na dlouhodobě nemocné a zdravotně postižené, na lidi v exekuci. Na ty, kteří by zlepšení své situace opravdu a vděčně pocítili. Chcete? Pak řekněte spolu se mnou nahlas: ČR potřebuje otevřít své dveře ekonomickým migrantům. Dokořán.

Mezitím v Absurdistánu 94:

EU jako židovsko-německé spiknutí, elektřina z uhlí, podvody a korupce a šikana občanů státem

2. 1. 2019 / Tomasz Oryński

čas čtení 13 minut

Foto: Jak Poláci parodují fotografii, na níž premiér Morawiecki zvedá k ustrojení vánočního stromku svého syna

Byly Vánoce a starý rok skončil. Avšak to neznamená, že se věci v Polsku zpomalují. Vládní vozidla doprovázející "důležité osoby" stále ještě usilují o to překonat americkou armádu v počtu silničních havárií. Stále dochází k množství absurdních situací. Jednoho radního ze strany Právo a spravedlnost například rozčílil vánoční plakát města Varšavy, protože jsou na něm hvězdy a srpek měsíce, a všichni přece vědí, že srpek měsíce je symbol islámu, takže je to důkaz, že levičáci se snaží křesťanům ukradnout Vánoce.

Ken Clarke: Moje samolibá generace politiků vyvolala populismus

2. 1. 2019

čas čtení 3 minuty

"Jde o to, jak regulovat kapitalismus, aby se zabránilo výstřelkům. Lidé, jako jsem já, kteří podporují kapitalismus a volné trhy, se musejí přestat chovat tak samolibě, jak jsme se chovali, když jsme v devadesátých letech vytvořili tento mezinárodní systém, založený na pravidlech. Příští generace bude muset najít takové řešení, aby systém fungoval spravedlivě, a přitom efektivně, aby se zabránilo těmto vlnám populistické nespokojenosti."

"Jsem členem establishmentu z devadesátých let. Usnuli jsme na vavřínech. Populismus je všude," říká o sobě Kenneth Clarke, 78, nejdéle sloužící poslanec v Dolní sněmovně a snad nejchytřejší člen Konzervativní strany za mnoho let (poznamenává Jan Čulík). Za konzervativních vlád Margaret Thatcherové, Johna Majora a Davida Camerona zastával funkce ministra vnitra, ministra financí, ministra zdravotnictví a ministra spravedlnosti. Poskytl velmi zajímavý rozhovoru serveru Politico.

Clarke nyní jako řadový poslanec sleduje, jak se svět, který pomáhal budovat, kolem něho rozkládá.

Bolsonaro: "Brazílie nade všechno, Bůh především!"

2. 1. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 5 minut

"Brazílie nade všechno, Bůh především" - s těmito slovy ukončil Jair Messias Bolsonaro  svůj projev při inaugurační ceremonii, která ho učinila prezidentem. Pak se odchýlil ze scénáře a improvizoval závěrečná slova: "naše vlajka je zelená a žlutá, ujistěte se, že už nikdy nebude rudá". První dáma Michelle si vzala mikrofon před svým manželem a "mluvila" řečí neslyšících (brazilský znakový jazyk). Michelle je tlumočnicí v baptistické církvi. Michelle dokonce proti protokolu přerušila řeč a dala manželovi dva polibky.

22708

O Kuberově Mount Everestu a o zásluhách ODS na budování státu

1. 1. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Podařilo se mi vyhnout vánočnímu poselství prezidenta Zemana a také dnes jsem se místo sledování projevů pánů Kubery a Vondráčka díval raději, jako už mnoho let, na novoroční koncert vídeňských filharmoniků. Jenže na Facebooku na mne vykouklo tohle: Trvejme na tom, že ne chřástal polní a brouk páchník jsou pány tvorstva, ale že muž a žena a rodina v širším slova smyslu ční nad vším ostatním jako Mount Everest.“

Do roku 2019:

Babiš je nevinen, Orbán a Putin jsou demokraté, v Bruselu vládnou zločinci, Rusko se chová přátelsky a Čína nám nehrozí

31. 12. 2018 / Jan Čulík

čas čtení 18 minut

A vlny umělé inteligence, ztráty více než 50 procent pracovních příležitostí v ČR se vůbec nemusíme bát a nemusíme se na to nijak připravovat

Jednou z největších psychologických záhad je otázka, proč tolik lidí věří naprostým nesmyslům, které jim osobně škodí - jen proto, že fakta je iritují? Chápu, že relativně jednolitý postoj pražské mediální kavárny vůči problémům dneška může vést mnoho lidí ke vzdornému iracionálnímu protipostoji, avšak ten psychologický mechanismus je mi zcela záhadou. Protože, jak se říká, "to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou".

Kromě toho, v postojích těchto "kritiků establishmenty", je pozoruhodná zastaralost jejich informací. Mají pořád představu, že jaksi existuje sjednocený idealizovaný Západ, tedy USA a EU v nerozborné jednotě, proti jejíž idealizaci je nutno bojovat, protože tento sjednocený Západ ČR "kolonizuje a ničí". Ve skutečnosti dávno žádná aliance USA-EU neexistuje: americký prezident se nyní ruku v ruce s Vladimírem Putinem snaží Evropskou unii destabilizovat a zlikvidovat. A pokud má někdo utkvělou představu, že "zločinci z Bruselu" ČR vykořisťují (zejména posíláním těch miliard euro do ČR, které vedly k modernizaci a opravě tolika českých měst a většiny české infrastruktury), počkejte, jaké to bude, až se pod tlakem ultrapravicových populistů EU rozpadne. To bude terno pro Českou republiku!

A znovu zdůrazňuji: demokratickým mandátem se nedá legitimizovat zločinnost. Pokud voliči budou manipulací a propagandou natolik zblblí, že budou požadovat lynčování menšin, země se stává fašistickou. Pamatujte, jak šokovány byly muslimské děti kriminálními předvolebními plakáty Tomia Okamury, vylepenými na pražských tramvajích, jimiž musely jezdit do školy. Nikdo za to Okamuru kupodivu nestíhal. Proti nesmyslnému vyvolávání nenávisti vůči menšinám musejí politikové razatně vystoupit, nemá-li demokracie skončit. V ČR se to neděje, politikové naopak rasismus vůči Romům, židům a muslimům podporují.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění si většina zejména mladých a vzdělaných lidí v ČR myslí, že rok 2019 bude lepší než rok 2018. Bohužel se zřejmě mýlí - bude zřejmě v mnoha ohledech ještě horší.

Dokáže však někdo vysvětlit, jaký je psychologický mechanismus toho, že lidé záměrně věří bludům, které je poškozují?

Příkladem je dopis pana inženýra Kozáka z Ostravy, který "rozebral" článek Bohumila Kartouse, viz níže.

Nejprve Kartousovu reakci. Musím přiznat, že tento postoj ke skutečnosti mě zanechává ve stavu naprostého nepochopení. Může tyto postoje někdo vysvětlit?

Pane Kozáku,

uvědomujete si prosím, že tam, kde argumentujete věcně (OLAF, rozhodnutí nejvyšší soudní instance na Slovensku a rozhodnutí soudu pro lidská práva ve Štrasburku, vyjádření několika zpravodajských služeb k bezpečnosti užívání informačních systémů produkovaných Čínou..) zpochybňujete rozhodnutí a expertízu institucí demokratických zemí? Já tedy nevím, čím se zabýváte, ale musíte být naprosto bezkonkurenčně informován. Anebo je to tím Silvestrem...

Pane Kozáku, těžko Vás o něčem přesvědčovat, nicméně Vy si neuvědomujete, že žalostná úroveň a prostituce politiků, jež hájíte, bude mít nejhorší dopady právě v regionech typu Ostravy. Můžete mi prosím sdělit, co udělali Andrej Babiš a Miloš Zeman pro lepší ovzduší v regionu zatíženém jedním z nejhorších ovzduší v Evropě? Abyste se nenamáhal, nic. Co udělali pro to, aby z regionu  neodchazeli mladí a vzdělaní? Nic.

Ježišmarja, vždyť života Pražáků se pitomost české politiky nijak nedotýká. Odskáčou to ty nejzranitelnější regiony.

Tož všecko dobré.

29864

Vnitropolitické ohlédnutí za rokem 2018

31. 12. 2018 / Boris Cvek

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Když se ohlížím za rokem 2018 jako vnitropolitický komentátor, vidím tři hlavní události: volbu prezidenta, vznik koaliční Babišovy vlády a komunální volby. Miloš Zeman se stal už podruhé (a naposledy) prezidentem jen těsným výsledkem. Ani jeden z jeho hlavních a možná až překvapivě úspěšných protivníků nebyl kandidátem politické strany. Bývalý premiér za ODS, do jehož velkých zkušeností mnozí vkládali velké naděje, zcela propadl.

Stačilo by, kdyby z 218 000 unikátních čtenářů BL jich měsíčně 350 přispělo dvěma stovkami na provoz

12. 10. 2017

čas čtení 1 minuta

Milí čtenáři,

Je to nudné, pořád opakovat (a vůči některým čtenářům neférové, protože ti přispívají), avšak jsme na nikom nezávislý, nemanipulující zpravodajský a analytický server, který nestraší veřejnost nesmysly, nevyvolává v ní rasistickou ani xenofobní hysterii a snaží se - neúplatně, padni komu padni - přinášet nezávislé informace z domova i ze zahraničí a otevírat tak dveře do světa.

K tomu potřebujeme minimální částku na provoz ve výši 60 - 70 000 Kč měsíčně. Stačilo by, kdyby z nynějších 218 000 unikátních čtenářů Britských listů za každý měsíc (Google Analytics) jich přispělo cca 350 každý měsíc částkou 200 Kč. Je to míň, než kolik dáte za noviny.

Můžete také příspěvek na Britské listy použít k své registraci na diskusní fórum.

Bez těchto příspěvků se server nedá provozovat, neboť naši reportéři a analytici nemohou pracovat úplně zadarmo.

Pokud si myslíte, že Britské listy hrají v českém prostředí nezastupitelnou roli, prosíme, zaveďte pravidelný příspěvek na náš provoz.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Děkujeme

Jan Čulík
šéfredaktor

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Bolsonarova politika rozděluje Afrobrazilce z favel v Riu

2. 1. 2019

čas čtení 3 minuty

Řada potomků afrických otroků žije v brazilských slumech, kde čelí každodennímu násilí a rasismu, často ze strany státu, píše Thomas Milz. Někteří z nich podporují nového prezidenta Jaira Bolsonara, který slíbil, že tomu učiní přítrž. Ale jiní jsou nedůvěřiví.

Anšlus Běloruska "je pro Putina nutností"

2. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Nikdo by se neměl nechat zmást kalendářem, napsal Ajdar Muždabajev. Nadcházející rok může být reprízou roku 1939, protože Vladimir Putin přikročí k pohlcení Běloruska, rozšíří válku proti Ukrajině a využije teroristických činů k prosazování ruské přítomnosti v Pobaltí.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Španělsko navzdory evropskému embargu modernizuje venezuelské tanky

2. 1. 2019

čas čtení 2 minuty

Španělsko se podílí na modernizaci tanků venezuelské armády, navzdory embargu EU na prodej zbraní do této země, upozorňuje Miguel González. Mezirezortní komise, která kontroluje španělský vojenský export, schválila prodej součástí tanků za 20 milionů eur vládě Nicoláse Madura v prvním čtvrtletí roku 2018.

Duševně chorý muž v Manchesteru na nádraží pobodal tři osoby, v Německu rasista vjel do uprchlíků

2. 1. 2019

čas čtení 1 minuta

Při incidentu, který policie zpočátku považovala za teroristický, byl v anglickém Manchesteru zadržen pětadvacetiletý duševně chorý muž, který na tamějším nádraží Victoria Station pobodal tři osoby. Muž je zadržován podle britského Zákona o duševním zdraví. Muž pracoval na letišti v Manchesteru jako bezpečnostní stráž.

K pobodání dalších dvou osob došlo od Silvestra v Londýně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

V Německu v městě Bottrop najel padesátiletý rasista dodávkou do skupiny uprchlíků ze Sýrie a z Afghánistánu oslavujících Nový rok. Uvedl, že nemá rád cizince.

https://twitter.com/BBCWorld/status/1080121070915633153



Průzkum: Češi se stále nejvíce bojí neexistujících teroristických útoků, ale také nedostatku vody

1. 1. 2019

čas čtení < 1 minuta

Podle nejnovějšího průzkumu agentury Median pro ČRo se stále Češi nejvíce bojí neexistujících útoků Islámského státu (čti: strašení a manipulace hloupějších občanů politiky a prodejnými médii, aby se nehovořilo o skutečných problémech a nemusely se řešit, stále funguje!), ale méně než loni. Výrazně v ČR stouply ekologické obavy.


Odcházející šéf Trumpova štábu John Kelly: Posuzujte mě podle toho, co Trump za mé přítomnosti neudělal

31. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

 
Teprve až poté, co 8. prosince bylo potvrzeno, že šéf Trumpova štábu John Kelly odchází, oznámil Trump náhle, že stahuje americké vojáky ze Sýrie a polovinu ze 14 000 amerických vojáků z Afghánistánu. John Kelly nyní poskytl dvouhodinový exkluzivní rozhovor deníku Los Angeles Times, kde se vyjadřuje o Trumpovi diplomaticky, avšak, jak na to poukazuje deník Washington Post, kritika je přesto zřetelná.

Kellyho stoupenci argumentují, že Kelly zabránil Trumpovi, anebo odvedl jeho pozornost jinam, aby neudělal desítky škodlivých rozhodnutí. Částečně prý právě on přesvědčil Trumpa, aby nestáhl americké vojáky z Jižní Koreje a aby Spojené státy nevystoupily z NATO, čímž Trump hrozil.

Dobré vyhlídky do roku 2019:

Maďarský stát oslavuje "vytvoření společné polsko-maďarské hranice"

31. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta

Toto "umělecké dílo" zakoupil maďarský stát a umístil ho na přední místo do maďarské Národní galerie.  Nacistický spojenec Horthy oslavuje zničení Československa a  vytvoření "společné maďarsko-polské hranice" r. 1939.

Tolik k pochvale visegrádské čtyřky a Orbánova režimu v Zemanově vánočním projevu...



1942 a dnes

31. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta

V roce 1942, navzdory obrovskému utrpení na domácí scéně, Írán přijal více než 100 000 polských uprchlíků. Celá země je přivítala. V roce 2018 připlulo do Británie několik desítek íránských uprchlíků a angličtí konzervativní politikové to vyhlašují za "celonárodní krizi".


Frustrující nezbytnost zůstat v Sýrii a Afghánistánu

31. 12. 2018

čas čtení 3 minuty

Téměř jistě víme, kdo převládne za naší nepřítomnosti, a známe jeho nepřátelské úmysly, napsal David French. Avšak jedním z primárních problémů naší nekonečné debaty o (zdánlivě) nekonečných amerických konfliktech v zahraničí je, že se málokdy vracíme k prvním principům.

Firma, která má provozovat havarijní dopravu zboží po brexitu, nemá žádné lodi

31. 12. 2018

čas čtení < 1 minuta



Firma Seaborne Freight, která získala od londýnské vlády kontrakt za 13,8 milionů liber pro provozování nouzové lodní dopravy zboží mezi přístavy Ostend a Ramsgate v případě brexitu bez dohody, nevlastní žádné lodi, neprovozovala dosud nikdy kyvadlovou lodní dopravu a neplánuje s ní začít, dokud Británie neodejde z Evropské unie.

Kontrakt, který s touto firmou podepsala britská vláda, je jedním ze tří v celkové hodnotě 107,7 milionů liber (asi 3,1 miliardy Kč), které londýnská vláda uzavřela s lodními dopravci bez jakékoliv veřejného konkursního řízení.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 


Španělská "města duchů" pomalu ožívají

31. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Betonoví kostlivci dosud straší Španělsko, ještě 10 let po globální krizi vyvolané splasknutím realitní bubliny. Ta vyvolala bankroty developerů a způsobila, že krajina je pokryta nedokončenými projekty.

Volby v Bangladéši: Opozice žádá nové hlasování

31. 12. 2018

čas čtení 1 minuta

Bangladéšská opozice odsoudila údajnou "frašku" voleb a požaduje nové hlasování. Premiérka Hasína Vadžídová směřuje ke čtvrtému funkčnímu období, když úřady hlásí ohromnou většinu. Ta dále roste, jak přicházejí nové výsledky.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL v říjnu 2018

31. 10. 2018

čas čtení 2 minuty

V říjnu 2018 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 43 927.60  . DĚKUJEME!   Výdaje na provoz Britských listů byly  však 106 601.72 Kč. 

Bez větší míry finanční podpory čtenářů do několika měsíců končíme.

Zůstatek byl koncem října  2018 197 962.12 Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25939