17012

Varšava: Polská policie honí lidi, kteří se snaží na zem křídou nakreslit kříže za oběti covidu

18. 4. 2021 / Tomasz Oryński

 

Polská policie si ve Varšavě hraje na schovávanou s lidmi, kteří se snaží na zem křídou nakreslit kříže za oběti covidu tak, jak to udělali před časem Češi v Praze na Staroměstském náměstí. Je ubohé, co strana Právo a spravedlnost provedla polské policiie a je ubohé, že polská policie dovoluje dělat ze svých příslušníků takto idioty.

Dnes se to ve Varšavě děje už po druhé. Zřejmě jde o to, že se lidé snaží kreslit ty kříže na zem na témž náměstí, kde je pomník obětem havárie ve Smolensku a kde polská vláda každý měsíc koná ceremonie na připomínku této havárie.
 17006

O ruském atentátu ve Vrběticích se v ČR vědělo už dávno. Proč se čekalo se zveřejněním informace až na teď?

18. 4. 2021 / Jan Čulík

Česká média po zveřejnění informací o ruském atentátu ve Vrběticích v roce 2014 propadají vlně nenávisti proti Rusku.

Prosíme, chovejte se racionálně. Kritika a odpor vůči zločineckému režimu Vladimíra Putina je naprosto oprávněná, ale prosíme, rozlišujte. Vyvolávání nacionalistické nenávisti  (Železný v televizi si nasadil českou vlajku na klopu!!) není naprosto na místě.

Prosíme, rozlišujte. V ČR žije velké množství Rusů, kteří před Putinovým zločineckým režimem utekli. I v Rusku se velká část tamějšího obyvatelstva staví proti Putinovi a jeho zločineckým mafiánům.

Prosíme, zamezte vyjadřování nenávisti vůči Rusům obecně. Aby to nedopadlo jako v USA, kde v důsledku Trumpových blábolů o "čínském viru" se stávali terčem útoků na amerických ulicích zcela nevinní Asiati.

Ptejme se, proč české úřady utajovaly ruský atentát ve Vrběticích z roku 2014, i když bylo známo, že ho spáchali Rusové, už dávno.

Ptejme se, jak zabezpečený byl objekt ve Vrběticích. Máme informace, že tam byly díry v plotě a na požadavky, aby ministerstvo obrany plot opravilo a zabezpečilo, přišla reakce, že "na to nejsou peníze".

30153

Tož na Vysočinu, čučkaři...

18. 4. 2021 / Karel Dolejší

Dlouholetá zahraničněpolitická linie Hradu o víkendu vybuchla - a zanechala za sebou kráter zvíci vrbětického. Čučkař Zeman ještě před pár měsíci "požadoval", aby ho BIS vedená nenáviděným Koudelkou podrobně informovala o stavu vyšetřování ruských podvratných aktivit v České republice. (Další z pokusů o drzou uzurpaci pravomocí, které v českém ústavním systému prezidentovi v žádném ohledu nenáležejí.) Pak ovšem - těsně před ohlášenou vazalskou cestou ministra  do Moskvy - přišlo oznámení, že ruský státní terorismus řádil ve skladu munice ve Vrběticích.

Channel 4 News: Do jaké míry je teď Rusko darebácký stát?

18. 4. 2021

Channel 4 News přinesly informaci o dvou ruských operativcích, kteří v ČR vyhodili do povětří muniční skladiště, v neděli večer jako první zprávu svého bulletinu. Uvedly to otázkou: Do jaké míry je teď Rusko darebácký stát?


 17006

Cílem byla zejména chemička v areálu

Kdo tak dlouho zadržoval informaci o teroristickém útoku Ruska na území ČR? Jakou roli v tom hraje prezident Zeman?

17. 4. 2021 / Bohumil Kartous

O tom, že výbuch areálu muničního skladu ve Vrběticích mají na svědomí agenti ruských tajných služeb, se podle všeho vědělo už v roce 2014. Zásadní otázkou dnes je, jak je možné, že trvalo více než 6 let, než byla tato informace zveřejněna. V souvislosti s tím se samozřejmě otevírá otázka vědomí nejvyšších ústavních činitelů, zejména prezidenta, o tomto podezření. A jeho trvalá snaha podporovat zájmy země, která na území suverénního státu, jehož je hlavou, spáchá teroristický útok a zavraždí dva lidi. A jak je možné, že vicepremiér Hamáček, který musel tuto informaci dostat minimálně několik dní, ale spíše týdnů předem, plánoval cestu do Moskvy, aby vyjednával o dovozu vakcíny Sputnik V. Vše je zcela nepochopitelné a při prokázání vědomého jednání to zejména u prezidenta ukazuje na podezření z řízené vlastizrady. 
 17006

Proč jim to ale trvalo sedm let?

17. 4. 2021 / Jan Čulík

Foto: Česká policie hledá dva ruské agenty, kteří se pokusili v roce 2018 otrávit v Salisbury Sergeje Skripala a jeho dceru.

Babiš a Hamáček oznámili v sobotu, že ČR vyhostí z Prahy 18 ruských špionů, vydávajících se za diplomaty, protože mají "jasné důkazy", že se podíleli na výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014,  v němž zemřely dvě osoby. Babiš a Hamáček nevysvětlili, proč zjištění těchto důkazů trvalo sedm let. Minulý týden nesmyslně vyhozený ministr zahraničí Tomáš Petříček informoval, že o tomto ruském útoku věděl už dávno. Proč to čeští vládní politikové utajovali? A proč tyto informace zveřejnili až právě teď?

Zdroj v angličtině ZDE

List Guardian k tomu dodává, že česká policie hledá dva muže, kteří používají různé cestovní pasy, včetně ruské pasy na jména Alexander Petrov a Ruslan Boširov.

Jsou to titiž muži, kteří jsou spojováni s útokem na bývalého britského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Julii novičokem v anglickém městě Salisbury v roce 2018.


Podrobnosti v angličtině ZDE  

Jak fungují ruská média v ČR a proč je kauza Vrbětice nebezpečná?

18. 4. 2021

Toto je prohlášení bývalého místopředsedy SPD Roberta Vašíčka. I když tvrdí, že není rusofob, přesto článek určité rysy rusofobie obsahuje, od nichž se musíme distancovat. Mj. po roce 1948 určitě nepřipravili jeho příbuzné o majetek Rusové.  (pozn. red.)


Rusko je země, kde by nikdo z nás nechtěl žít. Moje bývalá přítelkyně snila o životě v USA a dnes je tam úspěšnou manažérkou. Neznám ale nikoho, kdo touží po životě v Rusku, učinil tak a stal se tamtéž úspěšným. Už to o veliké zemi na východě říká vlastně všechno.

Zcela určitě nejsem žádný rusofob. Nejsem ani rusofil. Nahlížím na tuto zemi zcela pragmaticky. Carské Rusko zadrželo Mongoly, Tatary, Turky a nakonec porazilo Němce a smazalo tak hanbu z první světové války, kdy naopak bolševik s Němci uzavřel separátní mír a obdaroval je Ukrajinou.

Rozhovor Britských listů 381. Jak jsou na tom v ČR během pandemie lidé s různými závislostmi

16. 4. 2021Terapeutka Johana Růžková se letos podílela už devátý rok na organizaci tzv. "Suchého února", apelujícího na lidi, aby se měsíc obešli bez konzumace alkoholu. S touto odbornicí na alkoholovou, drogovou i onlinovou závislost hovoří o situaci lidí s různými závislostmi Bohumil Kartous. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. dubna 2021.

 16850

Krysy opouštějí loď

18. 4. 2021 / František Řezáč

Jeden ze strůjců postupného úpadku ČSSD, společně s Vladimírem Špidlou, bývalý ministr pan Jan Mládek, opouští podle severu lidovky ČSSD. Wikipedie o něm píše mj. tohle: 

"V roce 2001 požádal Národní bezpečnostní úřad o prověrku na stupeň „tajné“, ten mu ale prověrku na tento stupeň odmítl udělit.... Je považován za prorusky orientovaného českého politika, který je stoupencem posilování česko-ruských obchodních vztahů."

Herrgott, ono to časově pasuje s rozjíždějící se aférou Vrbětice. Jako předseda Masarykovy dělnické akademie   se zasloužil o vykleštění její identity změnou názvu bez toho dělnická.


 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Navzdory očkování, počet nákaz v USA po rozvolnění stoupl o 8 procent

18. 4. 2021

  
V sobotu 17.4. ministerstvo zdravotnictví nezaznamenalo žádné denní nákazy. (O víkendech registrace v ČR  nefunguje.)  V ČR do 17.4. zemřelo  28 426 lidí, to je denní nárůst o 30 mrtvých.  V nemocnicích je 4052 osob.   Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 600 347 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V sobotu 17.4. bylo očkováno jen 23 958 osob, ukončeno bylo očkování u 8 505 osob.


- Navzdory silnému protikoronavirovému očkování zůstává podstatný počet amerických měst i států ohnisky nákazy, kde se infekce stále šíří rekordní měrou, o to více, čím více americké státy rozvolňují. 16. dubna měly USA průměrně 70 117 nových denních infekcí, je to nárůst o 8 procent ve srovnání se situací před čtrnácti dny, a počet hospitalizací stoupl o 9 proceent. Minimum 21 amerických států zaznamenalo nejméně desetiprocentní nárůst nákaz, avšak počet úmrtí poklesl o 12 procent. USA mají více nákaz a úmrtí než jakákoliv jiná země: 31 575 640 potvrzených infekcí a 566 224 úmrtí. Bylo proočkováno více než 202 milionů dávek vakcíny, 72 milionů Američanů je plně očkováno, 22 procent celkového obyvatelstva. ZDE  

- Brazílie apeluje na ženy, aby odložily těhotenství na dobu po pandemii.
 16467

Alexej Navalnyj zřejmě do několika dní zemře

17. 4. 2021

 

Lékaři uvězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného varují, že "do několika nadcházejících dní Navalnyj zemře", pokud se mu nedostane řádné lékařské péče.

Z krevních testů vyplývá, že by Navalnyj mohl zemřít na infarkt či na selhání ledvin v každém nadcházejícím okamžiku.

Navalnyj drží 18 dní hladovku. Požaduje řádnou lékařskou péči pro akutní bolest zad a necitlivost nohy.

Čtyři lékaři, včetně Navalného osobní lékařky Anastasie Vasiljevové, se písemně obrátili na věznici, kde je Navalnyj zadržován, se žádostí, aby ho bezodkladně mohli ošetřit. Nedostali odpověď:
 17007

Pohřeb prince Filipa

18. 4. 2021 / Jan Čulík

V sobotu odpoledne se ve Windsorském zámku konal pohřeb prince Filipa, manžela anglické královny Alžběty, který zemřel 8. dubna 2021, jen několik týdnů před svými stými narozeninami. V důsledku pandemie šlo o drasticky zredukovanou akci, které se v kapli sv. Jiřího v zámku účastnilo jen třicet příslušníků královské rodiny. Královna v černé roušce seděla sama.

Pohřeb měl vojenský charakter, v  prostranství uvnitř Windsorského zámku zemřelému Filipovy vzdaly poctu stovky vojáků.
 16810

Exekuce v ČR: Civilizační změnu se prosadit nepodařilo

17. 4. 2021

Chtěla bych vám moc poděkovat za podporu reformy exekucí, navíc v takové rychlosti, píše Jana Kavková.

Otevřený dopis citovala různá média, vyprovokoval i premiéra k napsání dopisu poslancům ANO. Bohužel jim doporučil podpořit jen dílčí změny a teritorialitu tak nějak opomněl :-)

Nejpíš víte, že  Sněmovnou nakonec neprošla žádná z verzí teritoriality, což je velká škoda.

Schváleno bylo několik dílčích změn, je to ale zoufale málo.Dobrá zpráva je, že řada senátorů již předem deklarovala ochotu teritorialitu vrátit do hry, a zákon tak poslat zpět do Sněmovny. Ta pak k přehlasování bude potřebovat celých 101 hlasů, oproti prosté většině přítomných, jak to bylo dnes. Takže ještě nic není ztraceno.

V pátek  se bohužel stalo i to, že pár poslanců ANO, kteří byli ochotni teritorialitu podpořit, bylo vypárováno a na hlasování chyběli.

Ještě jednou díky za vaši podporu. Posílám odkaz na publikovanou výzvu:

A taky shrnutí pátečního jednání:


 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Vládnou obavy, že nová indická varianta zlikviduje úspěšný boj proti pandemii v Británii

17. 4. 2021

 
V pátek 16.4.  bylo v ČR zaznamenáno 3206 nových denních nákaz.  V ČR do 16.4. zemřelo  28 396 lidí, to je denní nárůst o 79 mrtvých.  V nemocnicích je 4421 osob.   Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 600 341 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V pátek 16.4.
bylo očkováno v ČR  64 643 osob. Ukončeno bylo očkování u 23 590 osob.  

- Indická varianta koronaviru by mohla "zlikvidovat" dosavadní "úspěšný pochod Británie k svobodě", varoval profesor imunologie Danny Altnam z Imperial College. Může k tomu dojít navzdory tomu, že lockdown a masové očkování vedlo v Británii k poklesu nákaz na minimum za poslednich sedm měsíců. Vědec varoval před možnou třetí vlnou nákazy poté, co bylo v Británii zaznamenáno 77 případů nákazy novou indickou variantou B 1.617, která má zřejmě schopnost se vyhýbat očkování. Altman požaduje, aby bylo zakázáno cestování z Indie do Británie.  Naproti tomu jiný profesor z imunizačního výboru, profesor Adam Finn, se domnívá, že nové varianty koronaviru naruší britskou "cestu k svobodě" jen částečně, neboť virus nemutuje tak silně, že by byl schopen zcela zlikvidovat prospěch z vakcinace.

- Podle údajů z Johns Hopkins University překonal globální počet mrtvých na koronavirus tři miliony osob
 16987

Dukovanský omyl české opozice

16. 4. 2021 / Karel Dolejší

Foto: Pixabay.

Poslanec Luděk Niedermayer upozornil na riziko, že by opozici dosavadní postoj k dostavbě dukovanské jaderné elektrárny mohl vymstít. Jestliže se dosud soustředila na odmítání "ruské a čínské dostavby", ve hře přece zůstává možnost, že zničehonic vznikne rychlopečené konsorcium s ruskou účastí, v němž ale budou i západní a "české" firmy (např. Škoda Plzeň, fakticky s ruským vlastníkem), které tuto podmínku elegantně obejde. Přidanou hodnotou pro ruského dodavatele by se potom stal fakt, že by se vyvlékl ze záruk ohledně řádného dokončení a zprovoznění projektu. Ty by zůstaly na českém státu, který má již na krku dva rekordní babišovské rozpočtové deficity, proražení další díry do rozpočtu v podobě zahájení projektu Dunaj-Odra-Labe (o něm víc na jiném místě) a šílené populistické snížení daní.

 17004

Británie je postižena vážnými korupčními skandály, voličům to nevadí

17. 4. 2021 / Jan Čulík

 

V minulých dnech zuří v Británii vážný korupční skandál. Jde o to, že bývalý britský premiér David Cameron lobboval ministry a státní úředníky Johnsonovy vlády jménem finanční firmy Lex Greensil, aby jí britská vláda poskytla finanční dotace. Kdyby se to bývalo podařilo, Cameron by na tom vydělal ohromujících 60 milionů dolarů. Vyšlo také najevo, že vysocí státní úředníci Cameronovy vlády byli zároveň placenými zaměstnanci firmy Greensil. Celý skandál vyšel najevo proto, že Greensil byla velmi pochybná firma a udělala bankrot.
 16999

Proč koalice Spolu zešílela

16. 4. 2021 / Boris Cvek

Zdá se, že „demokratická opozice“ zatoužila po předčasných volbách. Cestou k nim má být to, že Sněmovna rozpustí samu sebe. To ale bez Hnutí Ano nebo ČSSD nepůjde, i kdyby se všichni ostatní spojili. Bylo by totiž zapotřebí tří pětin hlasů, tedy 120. Součet hlasů Ano a ČSSD je přitom 78 plus 14.Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP09) míří kromě toho na reálnější cíl: vyjádření nedůvěry vládě. Je v tom na stejné lodi s komunisty a krajní pravicí. KSČM a SPD logicky chtějí, aby vzrostla moc prezidenta Zemana: jakmile padne vláda, je to prezident, kdo rozhoduje o novém premiérovi a vlastně celé vládě (může to být klidně vláda bez socialistů s premiérem Babišem a prezidentovými ministry, jací ostatně jsou už v této vládě). A nemusí se vzhledem ke krátkému času do voleb ani trápit otázkou, zda nová vláda bude mít důvěru Sněmovny (netrápil se tím ani v létě 2013).
 16637

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Lidé bez řádných zaměstnaneckých smluv umírají na covid dvakrát tak častěji než ostatní

16. 4. 2021

 
Ve čtvrtek 15.4. bylo v ČR zaznamenáno 3238 nových denních nákaz.  V ČR do 15. 4. zemřelo  28 317 lidí, to je denní nárůst o 88 mrtvých.  V nemocnicích je 4 651 osob.   Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 597 103 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Ve čtvrtek 15. 4. bylo očkováno v ČR  68 286 osob. Ukončeno bylo očkování u 23 882 osob. 

- V Británii byli identifikováno 77 případů indické varianty koronaviru  B1617 ve vzorcích z února 2021. Vědci vakcínu považují za znepokojující, protože má dvě mutace, které znamenají, že se tato varianta koronaviru dokáže do značné míry  vyhnout imunité vyvolané vakcínami. Také je zřejmě nakažlivější než původní varianta koronaviru. ZDE  

- Bylo oficiálně schváleno, aby těhotné ženy v Británii byly očkovány vakcínou Pfizer nebo Moderna. Reálná data z americké studie týkající se proočkovánií asi 90 000 těhotných žen těmito vakcínami  dokazují, že neexistují žádné bezpečnostní obavy, konstatoval v pátek britský Spojený výbor pro vakcinaci a imunizaci ZDE 

- Lidé, kteří nemají právo na nemocenskou a nemají řadu dalších práv, jako například doručovatelé zásilek, jsou více ohroženi covidem, zjistil britský odborový kongres TUC. Jde o lidi, kteří mají tzv. pracovní smlouvy nezaručující jim žádných počet hodin práce a kteří mají nízké příjmy. Úmrtnost na covid-19 u mužských pracovníků ve věku 20-64 let je v této kategorii 51 mrtvých na 100 000 obyvatel, ve srovnání s úmrtnosti 24 mrtvých na 100 000 obyvatel u lidí se spolehlivějšími pracovními smlouvami. U žen je úmrtnost 25 mrtvých na 100 000 obyvatel, ve srovnání s 13 mrtvými na 100 000 obyvatel  u žen se spolehlivějšími pracovními smlouvami. ZDE  

- Reakce na pandemii je v Brazílii nejhorší na světě, konstatuje organizace Lékaři bez hranic. To, že Bolsonarova vláda zanedbává své povinnosti, stojí životy lidí v zemi, kde zemřelo více než 362 000 osob. Bolsonarova vláda dostala zemi do humanitární katastrofy, která se v  nadcházejících týdnech bude ještě nezadržitelně zhoršovat. ZDE  
 17015

Děsivé video: Myanmarský sociální pracovník brutálně zbit a slepé děti, o které se staral, jsou odvezeny armádou

17. 4. 2021 / Fabiano Golgo

 

Brutální video ukazující zbabělý výprask mladého sociálního pracovníka, který hovořil s Britskými listy o hrůzách, které se dějí v jeho zemi, nám poslala jeho sestra, která informuje, že všech 29 dětí (ve věku od 6 do 13 let), o které se staral, odvezla armáda, která je kopala, jako by to byly fotbalové míče, a zbila jednoho z chlapců, který kromě toho, že je slepý, trpí také mentální retardací a nedokázal přestat plakat, až ho voják zmlátil tak, že omdlel a zůstal ležet a krvácet na zemi. Mladý aktivista prosil armádu, aby děti neodvážela, a místo toho armáda vzala jeho, na což zareagovali tím, že ho vynesli ven z kůlny, kde byl s dětmi, a všichni vojáci ho kopali a bili a pak  byl odvlečen, pravděpodobně již mrtvého,  jako pytel brambor.
 16467

Putin nechá označit Navalného hnutí za "extremistické"

16. 4. 2021

 

Moskevská prokuratura oznámila, že bude usilovat o označení Protikorupční nadace Alexeje Navalného za "extremistickou organizaci". Tím tuto ruskou opoziční organizaci usiluje likvidovat. Jde o označení, normálně používané pro teroristické skupiny jako Al Kajda.

Navalného organizace ostře kritizují Vladimíra Putina a jeho vládu, ale neusilují o ozbrojené povstání proti Kremlu.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 
 16478

Skončí letos nejdelší válka amerických dějin?

16. 4. 2021 / Daniel Veselý

Bidenova vláda hodlá do 11. září stáhnout všechny americké vojáky z Afghánistánu, aby se v rámci resetu své globální agendy mohla soustředit na stávající hrozby, jako je kupříkladu rostoucí moc Číny nebo ruské provokace. Samotné rozhodnutí Bílého domu, jemuž předcházela nedotažená diplomacie Donalda Trumpa, lze však kvitovat jako zcela oprávněné a logické, nehledě na katastrofické predikce zpravodajských služeb a zastánců nekonečného amerického válčení a destrukce.

 16997

Mynář České republice hysterickým dopisem o Kúdelovi pěkně zavařil...

16. 4. 2021


"Tento hysterický dopis z kanceláře prezidenta České republiky tvrdí, že účelem symbolicky slabého trestu pro Kúdelu od UEFA za rasismus vůči Glenu Kamarovi  bylo 'jen splnit zvrácená očekávání hrstky aktivistů'.

To prohlášení z Pražského hradu je hluboce urážlivé, smrdí rasismem, šíří nepravdy a vypadá jako slovní útok od ultrapravice. Je také urážlivé  a ponižující vůči úřadu českého prezidenta a vůči českému lidu, že tohle bylo zveřejněno. Tento dopis občas hraničí se šílenstvím. Velmi silně doporučuji českému prezidentu, aby se diastancoval od tohoto fanatického prohlášení, které je v protikladu a v rozporu s omluvou, kterou vydala Slavia Praha. Toto prohlášení jen povzbudí další rasisty, aby vylezli ze svých stok. Ten prezidentův činitel v tomto textu zcela přišel o smysly. Představa, že sankce UEFA proti Kúdelovi za rasismus jsou důsledkem "zvrácené skupinky aktivistů" je neuvěřitelně nebezpečná a zní jako ultrapravicová propaganda.

Ten rasismus byl vyšetřován a prokázán. Jestliže to Česká republika nadále popírá, to se rovná šíření lží, ale co je ještě daleko více znepokojující, vytváří to v jejich vlastní zemi atmosféru strachu. Znamená to, že neběloši a romská komunita si dobře uvědomí, jaké tam bude mít následky, když se pokusí veřejně kritizovat rasismus.

Když chceme odstranit rasismus z fotbalu, nejsou to prázdné fráze, ale odráží to násilí a nenávist, jimž neběloši čelí, i když hrají tu nádhernou hru - fotbal.  Jste ostudný a ostudné je i vaše popírání nutnosti odstranit rasismus z fotbalu.

Tohle je právě onen agresivní, hlučný rasismus, který obviňuje oběť namísto pachatele. Jestliže je tohle váš postoj, bojím se o bezpečí černošských hráčů v České republice, kdyby se někdy odvážili veřejně se postavit proti rasismu, a to už vůbec nemluvím o tom, kdyby to udělali v širší komunitě.

Český prezident by měl okamžitě vydat omluvu, propustit tohoto činitele a stáhnout tento odporný slovní výpad vydaný jeho jménem a jménem českého lidu.

Toto prohlášení si ani nezaslouží naše pohrdání a  v době, kdy apelujeme na Slavii Praha, aby veřejně odsoudila rasismus svých fanoušků tento ostudný dopis, jen vyvolá další nenávist. "UKAŽME RASISMU ČERVENOU KARTU!"

Zdroj ZDE
 

 16447

Takhle se prchá, Mazánci?!

16. 4. 2021 / Petr Haraším

 

 

Do školy pomalu, zlehka, po špičkách, ať se chuděra osamělá nevyděsí. Návrat žáčků, žákyň, studentek a studentů bude pomalý, mírný v mezích covidových, ale jedná se o návrat už pokročile trvalý. Brazilská mutace nás určitě, prosím, mine. Děti a mládež se do lavic dokonce i těší, což je mnohým věc neznámá a pro mnohé i nemyslitelná až děsivá.

Měli bychom hromadně doufat, že se všichni školáci do lavic navrátí nejpozději v září tohoto roku. Koncem srpna budeme se smutkem připomínat první rok od Babišova nápadu strhat všem roušky, protože jsme přeci ten covid porazili, když jsme „bestovní“. S volbami to nemá nic společného, to si nesmíte myslet.

Rozhovor Britských listů 380. Lidi se v ČR stále méně hlásí k české národnosti

14. 4. 2021V souvislosti s právě probíhajícím sčítáním lidu upozorňuje Moravan dr. David Unger, psycholog z Kroměříže, že se stále menší počet obyvatel České republiky definuje jako Češi. Dr. Unger argumentuje, že je to do značné míry způsobeno vytvořením špatné, příliš centralistické struktury okresů a krajů v České republice, daleko více podle vzoru ústředně řízených ruských gubernií než decentralizovaných zemských a regionálních celků v zemích, jako je Rakousko či Německo. Bohužel si z nich Česko nevzalo příklad a ani v současnosti neexistuje žádná výraznější politická síla, která by byla schopna tento centralizační problém řešit a odstranit důvody občanské frustrace z přecentralizovaného řízemí České republiky. Tento Rozhovor Britských listů se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 14. dubna 2021.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy
 16996

Superbílá barva dokáže ochladit oteplující se Zeměkouli

16. 4. 2021


Nová superbílá barva odráží 98 procent slunečního světa a také odráží infračervené paprsky zpět do vesmíru, čímž se snižuje potřeba klimatizace


Novou superbílou barvu vytvořili akademičtí výzkumníci. Jejím účelem je posílit ochlazování budov a bojovat proti klimatické krizi. Při testech barva ochladila povrchy o 4,5 stupně Celsia pod okolní teplotu, a to i v silném slunečním světle. Výzkumníci konstatují, že by barva mohla být na trhu tak za rok dva.
 16988

Kupředu, kanálníci!

16. 4. 2021 / Karel Dolejší

Grafika: Wikimedia Commons.

Snem každého narcistického psychopata v mocenské pozici je postavit si gigantický "věčný" pomník, který jej přežije a bude po smrti neustále připomínat. Hitler se Speerem donekonečna probíral megalomanské projekty přestavby celého Berlína tak, aby se v něm pak už nedalo normálně žít - pouze demonstrovat oddanost Říši. To jiní si vystačí třeba s přeměnou chrámu Hagia Sofia v mešitu či s výstavbou Istanbulského kanálu, který kdysi sami označili za "šílený".

 16578

Osvícená „demokracie“ = „škatule“, hejbejte se?!

16. 4. 2021 / Miloš Dokulil

Vesměs nemíváme nutkavý pocit, že za „vším“ je „něco“, co to způsobilo či – možná potutelně – zapříčinilo; takže jaksi nemusíme hned taky před nosem mít nějaké doprovodné předpoklady možná aktuálně překvapivého dění. Když je na scéně pandemie, už není nutně na pořadu dne třeba klimatická krize; a pokud byla na programu klimatická krize, nutně nemusela být navíc spojována třeba s populační explozí nebo s možným odumíráním korálových útesů v mořích (o mnohem svou intenzitou dramatičtějším znečišťování ovzduší metanem rovněž nemluvě). V lecčems je dárcem či hlavním pachatelem příroda, v mnohém naopak zvláště lidstvo a jeho některé okamžitě nečekané negativně působící aktivity.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Tisková zpráva:

Piráti odhalili nelegální dezinformační kampaň zneužívající pandemii. Selhání vlády, říká Gregorová

16. 4. 2021

Falešné zprávy o genocidě, vakcinaci nebo čipování – i tohle obsahují nelegální billboardy, na které upozornil pirátský analytický tým. Dezinformační poutače na území Moravskoslezského kraje nemají stavební povolení, ani povolení krajského úřadu. Billboardům navíc chybí povinné značení a není známé jejich financování. Poslanec Pirátů Ondřej Polanský tak zaslal podnět krajskému úřadu a očekává jejich odstranění. Podle europoslankyně Markéty Gregorové jde o další příklad toho, že vláda neumí bojovat s dezinformacemi.
 16986

Případ Kúdela: ČR se tvrdě propadá do intenzivního rasismu a rychle tím směřuje na východ

15. 4. 2021

Ian Willoughby, pražský rozhlas: Tak teď už jsem viděl snad všechno. Mynář z Hradu protestuje u organizace EUFA proti trestu za Kúdelův  rasismus. Citace: "Nepoklekneme před vámi. Žádné hrozby na české fotbalové fanoušky  působit nebudou."

(!!)
Ferjenčik z Pirátů kritizuje trestání rasismu stejně jako iliberál a apologet Orbána Vondra. Tímhle mě Piráti opravdu znervózňují...


Rasistické orgie v ČR jsou pro mezinárodní pověst České republiky opravdu nebezpečné. (JČ)Naopak britští komentátoři jsou šokováni mírností trestu pro Kúdelu. Takto o skandálu informuje server BBC: Není ten rozdíl ve vnímání opravdu znepokojující? A který postoj, myslíte, je mezinárodně určující?
 16637

Průběžné zpravodajství:

V ČR zemřelo na covid dalších 105 lidí

15. 4. 2021

Ve středu 14.4. bylo v ČR zaznamenáno 3697 nových denních nákaz.  V ČR do 14. 4. zemřelo  28 229 lidí, to je denní nárůst o 105 mrtvých.  V nemocnicích je 4888 osob.   Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 593 847 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Ve středu 14. 4. bylo očkováno v ČR  60 430 osob. Ukončeno bylo očkování u 25 522 osob. Denní počet očkovaných je stále přibližně na polovině toho, kolik lidí by bylo potřeba očkovat, kdyby mělo být do léta pročkováno oběma dávkami alespoň 60 procent obyvatelstva.


- 97 procent financování práce na vakcíně Oxford/AstraZeneca pocházelo z veřejných fondů anebo od charitativních organizací. Vědci identifikovali zdroj stamilionů liber, které financovaly práci na vakcínách od roku 2000, která vytvořila moderní technologii, na jejímž základě vznikla vakcína. Drtivá většina těchto financí pocházela ze zdrojů britské vlády, od britských a amerických vědeckých institucí, od Evropské komise a od charitativních organizací. Jen 2 procenta financování pocházela ze soukromého sektoru. Dokazuje to, že tvrzení Borise Johnsona, že úspěšný vznik vakcín je důsledkem "kapitalismu, soukromé chtivosti po penězích", je naprostý nesmysl, jako většina toho, co Johnson kdy říká na veřejnosti. Potíž je, že tutéž lež prosazuje farmaceutický průmysl, který varuje proti uvolnění patentů na vakcíny a tvrdí, že schopnost generovat zisky je hlavním zdrojem inovace vakcín. Není to pravda. ZDE  

- Americká firma Oclo Nanotechnology Science z Miami na Floridě se snaží ilegálně v USA prodávat kysličník chlóru, Savo,  jako údajný "zázračný lék" na rakovinu, HIV/Aids a další nemoci. Nyní i jako "zázračný lék" proti novým variantám koronaviru, které v USA vyvolávají strach. Britská varianta B117 šířící se v USA je daleko nakažlivější a vražednější než původní verze viru. ZDE 
 16810

Výzva Rekonstrukce státu: Dodrží Andrej Babiš slib, který dal? Pomozte mu, napište mu a poslancům, aby podpořili teritorialitu exekutorů

Poslední šance přesvědčit politiky, aby prosadili spravedlivé exekuce

15. 4. 2021

Vymáhací byznys napojený na některé politky se léta nedařilo zastavit. Systémová změna nikdy nebyla tak blízko schválení. Teď je ta správná chvíle, abychom se ozvali a změnu prosadili. Včera, 14. 4. 2021, odstartovalo 3. čtení reformy exekučního řádu, která konečně může zarazit kšeftování s dluhy, korupci a nekalé praktiky některých exekutorů. Ti nejzarytější odpůrci pozitivní změny, tzv. teritoriality, jsou poslanci s veřejně známými vazbami na exekutorské šíbry. Není divu, jde o miliardy. Někteří poslanci ale jen tápou, protože exekutorská lobby nezahálí. Přidejte se k nám a dejte jim vědět, že tady končí všechna legrace.
30724

Text Tunel Ivana Kočárníka o tom, jak PPF získala Českou pojišťovnu, je dnes autorem hodnocen jako nepřesný nebo úplně blbý

Rozpad osobnostní integrity: sledujte živě

15. 4. 2021 / Bohumil Kartous

Zaměstnanec finanční skupiny PPF Vladimír Mlynář, na svém Twitteru sdílí odkaz na článek, který dle jeho mínění dobře popisuje postavu zesnulého majoritního akcionáře PPF Petra Kellnera. Dále se v diskusi rozepisuje o tom, kterak bývali novináři dobří (Vladimír Mlynář byl v 90. letech šéfredaktorem časopisu Respekt) a kterak už nejsou. Citujme přesně:

"Hlavně jsme byli méně ideologičtí. Novinář měl být politicky a  ideově nestranný: pamatuji kolegy, co ani nechodili volit, aby neměli nějaký politicky preferovaný směr.  A víc šlo v té branži o fakta, než o dojmy. Teď kdy je úlohou novináře „měnit svět“, to už o faktech moc není."

Několik hnidopichů následně zdokumentovalo část novinářské produkce pana Mlynáře ve snaze oživit mu paměť. Na Parlamentních listech by na ně založili rubriku "Tak to si za rámeček nedá!"...
30622

Servírujeme v našich médiích

Postotalitní koktejl: Ruský standard ochucený neoliberalismem a konzervativismem

15. 4. 2021 / Bohumil Kartous, Daniel Veselý, Albín Sybera


Jaké je riziko vlivu cizích zájmů v České republice? Jak vysoké je riziko, že bude česká politika ovlivňována ze strany autoritářských nebo totalitních států? Jaká jsou naopak záruky toho, že se tak nestane? A jako roli v tomto směru sehrávají oligarchické struktury? V rozhovoru redaktorů Britských listů zpět ke kořenům vzniku současných ekonomických elit. I k tomu, jak unikátně (a účelově) propojují původně demokratické hodnotové ideologie, jako neoliberalismus či konzervativismus, k obhajobě a legitimizaci spolupráce s nedemokratickými státy. A jak jsou za to vyznamenáváni právě těmi politiky, kteří cizí zájmy v ČR obhajují. 

Rozhovor vznikl v reakci na odvolání ministra zahraničí Tomáše Petříčka a obsazení pozic na ministerstvu zahraničí lidmi blízkými předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, posilující vliv Hradu. Dále pak v reakci na udělení nejvyššího státního vyznamenání podnikateli Petru Kellnerovi, jehož podnikání bylo a je zatíženo negativními externalitami dovnitř české společnosti i vysokým bezpečnostním rizikem vůči nedemokratickým zemím, na jejichž trzích Kellner postavil svůj business.
30391

Lidmi způsobené globální ohřívání by mohlo „odzátkovat“ antarktické ledovce, a zvýšit tak hladinu moří

15. 4. 2021

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Nový článek ve vědeckém časopise Geophysical Research Letters přichází s poznatkem, že v případě oteplení o 4 stupně Celsia by roztál čtyřnásobek antarktických šelfových ledovců, než by tomu bylo v případě oteplení o 1,5 stupně Celsia – a maximálně o 2 stupně Celsia, jak stanovuje Pařížská klimatická dohoda. Pokud nadbytečné oteplení zdvojnásobíte, zečtyřnásobí se destabilizace šelfových ledovců, informuje web Informed Comment.

 16478

Spojené státy stáhnou všechny své vojáky z Afghánistánu

15. 4. 2021

Prezident Joe Biden v úterý oznámil, že do 11. září stáhne všechny americké vojáky z Afghánistánu. Toto rozhodnutí ukončí nejdelší americkou válku, která Bílý dům stále přijde na 50 miliard dolarů ročně. Představte si, co by se stalo, kdyby USA tyto peníze investovaly do zelené energie a infrastruktury. A co je horší, z této částky spousta těchto peněz přijde vniveč nebo zmizí kvůli korupci, píše Juan Cole.

 16983

Nadační fond nezávislé žurnalistiky o Pavlu Černockém

15. 4. 2021

Vůči zpravodajství České televize je možno mít četné námitky (nezapomínejme na dobu před dvaceti lety, kdy zlikvidoval Zdeněk Šámal během "vzbouření v ČT" pokusy Ivana Kytky zavést v ČR zavedené praktiky profesionálního anglosaského žurnalismu, a poslal Andrewa Stroehleina mezi studenty do směny - ten se mezitím stal globálně jedním z nejvýznamnějších světově uznávaných analytiků) - avšak Josef Šlerka z Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky má pravdu, že tohle je už opravdu trochu moc (JČ):

O PAVLU ČERNOCKÉM toho bylo v posledních týdnech napsáno ažaž. Tento kandidát do Rady ČT věří, že současné vedení ČT je napojeno na "STAN a tiskoviny jako Týdeník Respekt a odporný Forum 24", a doufá, že nové vedení "vyrazí lidi jako Fridrichová, Šámal, Wollner a Rosí”.

► Mezi lety 1986 a 1987 byl veden v seznamech spolupracovníků StB jako důvěrník, podle lustračního zákona se tato kategorie nepovažuje za vědomou spolupráci. Jeho spis byl skartován.
► spolek Šance na návrat, který Černockého nominoval, nezveřejňuje účetní závěrku ani přehled o majetku a závazcích; ve svých stanovách se prezentuje jako nepolitická instituce, přestože nedávno uzavřel memorandum o spolupráci s SPD
► generální ředitel ČT Petr Dvořák je podle něj "komunistický šmejd", zahraniční zpravodaj ČT Lukáš Mathé "odporný, manipulativní vepř" a Václav Moravec "podvraťák"

Minnesota: Policistka, která zastřelila dvacetiletého Daunteho Wrighta, byla obžalována z vraždy druhého stupně

15. 4. 2021Neuvěřitelně, právě v době, kdy soud v Minneapolis řeší případ vraždy George Floyda, kterého usmrtil policista Derek Chauvin tím, že mu déle než devět minut klečel na krku, a tak ho udusil, zastřelila policistka Kim Potterová dvacetiletého mladíka Daunteho Wrighta, kterého policie na ulici zastavila, protože mu u zadního okna automobilu prý vlál přípravek pro zlepšení vůně ve voze. Policie posléze také tvrdila, že Wrightův automobil zastavila, kvůli nějakému prošlému dokumentu. Policistka Potterová se z neznámých důvodů rozhodla zneškodnit Wrighta taserem, ale "spletla" si ho s pistolí a Wrighta "omylem" zastřelila. Z amerického tisku se dovídáme, že takových případů, kdy si policisté prý spletli taser s pistolí, bylo v poslední době zaznamenáno  dvanáct. Jak se vyjádřil americký televizní satirik Stephen Colbert, proč proboha chtěla policistka proti mladíkovi vůbec použít taser?


;

Je to další nesmyslná vražda mladého černocha. Wright byl neozbrojen a nekladl odpor, jen se snažil odjet, protože měl z policie - zjevně důvodný - strach.

Podle listu Washington Post usmrtí americká policie ročně přes tisíc lidí, většina z nich je ozbrojena.

V Minnesotě se konají protestní demonstrace, proti nimž policie zasahuje relativně brutálně.
 
 16984

Další skandál týkající se Johnsonovy vlády: Soud rozhodl, že jeho ministryně vnitra porušila lidská práva

15. 4. 2021

Foto: Johnsonova ministryně vnitra Priti Patel v satirickém TV pořadu Spitting Image (Jako by jim z oka vypadli, česky Gumáci)

Priti Patel, ministryni vnitra vlády Borise Johnsona, shledal soud vinným, že nezajistila, aby byla řádně vyšetřována úmrtí uprchlíků v britských imigračních detenčních centrech

Dva soudci u britského imigračního soudu rozhodli ve středu, že tři strategie britské ministryně vnitra Priti Patel porušují předpisy zaručující lidská práva a že ministryně nemá právo bránit vyšetřování podezřelých úmrtí uprchlíků v britských vazebních střediscích pro imigranty.
 16981

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus: Britští výzkumníci zkoumají, zda je účinnější vakcíny kombinovat

14. 4. 2021

Foto: Navzdory drasticky rostoucímu počtu nákaz v Indii se tam dále konají hromadné náboženské akce bez jakýchkoliv lockdownových omezení

V úterý 13. 4. bylo v ČR zaznamenáno 5033 nových denních nákaz.  V ČR do 13. 4. zemřelo  28 124 lidí, to je denní nárůst o 86 mrtvých.  V nemocnicích je 5129 osob.   Počet registrovaných nakažených v ČR  dosáhl počtu 1 590 124 osob. MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

V úterý 13. 4. bylo očkováno v ČR  53 527 osob. Ukončeno bylo očkování u 23 686 osob. Denní počet očkovaných je stále přibližně na polovině toho, kolik lidí by bylo potřeba očkovat, kdyby mělo být do léta pročkováno oběma dávkami alespoň 60 procent obyvatelstva.

- Profesor sociální psychologie David Spiegelhalter znovu zdůraznil v britském rozhlase, že počet nákaz výrazně snižuje lockdown. "V důsledku očkování bylo v Británii zachráněno nejméně 10 000 životů, což je obrovský úspěch. Avšak výrazný pokles infekcí v Británii způsobilo ne očkování, ale lockdown platný od začátku roku 2021. Jen se podívejme do Evropy, v Německu je 10krát větší počet nákaz než v Británii, ve Švédsku 20krát vyšší a nákazy ve Francii a v Itálii rostou. Na místě je proto opatrnost. "  

- Velká britská studie, která zkoumá, zda by bylo bezpečné kombinovat první a druhou dávku různých vakcín proti covidu má být rozšířena. Vědci, který od února zkoumají, zda je prospěšné střídat dávky vakcíny Pfizer a AstraZeneca, zahrnou do studie nyní i vakcíny Moderna a Novavax. Studie zkoumá, zda kombinování vakcín poskytne očkovaným delší imunitu a silnější imunitu proti novým variantám. ZDE  
 16972

Zaorálek dal zdvořile najevo, že o špinavou práci pro Zemana nestojí

14. 4. 2021 / Karel Dolejší

Foto: Rastislav Polák/Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication.

"Ale ten grunt, tatínku, ten náš velkej grunt já nechci." - František Hlavsa

Podle představ Hradu a předsedy ČSSD Hamáčka měl po odvolaném Tomáši Petříčkovi ministerstvo zahraničí převzít současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten však na tiskové konferenci v jednom z nejdramatičtějších projevů, jaké kdy mohl český volič od této chytré horákyně slyšet, oznámil, že mu záleží na dokončení projektů jeho současného ministerstva a že aby o nástupu na MZV vůbec uvažoval, má dvě podmínky: Na kulturu by musel nastoupit člověk, který je kompetentní (tím ale Zemanův kůň Birke není), a ministerstvo zahraničí by muselo dostat nazpět kompetence, aby už nepředstavovalo "vykuchaný úřad".

 16982

Švédsko má nejvyšší počet nákaz per capita v Evropě

14. 4. 2021

Česká republika má globálně nejvyšší počet mrtvých na milion obyvatel - 2 618

Švédský počet 625 nákaz na milion obyvatel je mnohonásobně vyšší než počet nákaz v jiných skandinávských zemích

Švédsko informuje za poslední týden o nejvyšším počtu nových koronavirových infekcí per capita a má více pacientů na jipkách než kdykoliv od první vlny pandemie.
 16976

O koronavirových výhledech v České republice

14. 4. 2021 / Jiří Hlavenka

"Můj graf". Někdy od konce března se realita od prognózy začala trošku odchylovat k horšímu (nejsem holt vševědoucí...), pak tam byl zub daný Velikonoci a teď se jakoby zdá, že se to zase zhoršuje (četl jsem v novinách že R > 1, to ale neodpovídá).

Jsem přesvědčený že to tak není, žádná další vlna se zatím nekoná a velmi věřím, že se ani konat nebude. Maximálně malé vlnky 🙂. Nicméně:

1) Pomalejší pokles než prognózovaný je dán hodně tím, že britská varianta přece jen nakonec prochází i dosud málo zasaženými okresy, typicky Moravou. Sice mnohem lépe než tehdy na Chebsku, ale nevyhnuli jsme se tomu nikde. I některými dalšími okresy (pás JČ-Vysočina) to prochází. Nevyhneme se tomu.
 16978

Novináři v Evropě čelí zvýšenému riziku

14. 4. 2021

Po vraždě  Giorgose Karaivaze v Aténách minulý týden varuje Organizace Reportéři bez hranic před tlakem na svobodu tisku v Evropě

Svoboda novinářské práce je ohrožena i v České republice

Minulý týden byl v Řecku zavražděn známý novinář. Je to už čtvrtá vražda novináře v Evropě za posledních pět. Podtrhuje to rostoucí znepokojení nad rychlým úpadkem svobody projevu v několika členských zemích Evropské unie.

Giorgos Karaivaz, reportér pro oblast kriminality pro soukromou televizi Star TV, byl minulý pátek zastřelen před svým domem v Aténách nejméně šesti výstřely z 9mm pistole osoby na motocyklu.
 16974

Čau vlastenci, aneb Padesát odstínů východoevropského antiglobalizačního nacionalismu

14. 4. 2021 / Karel Dolejší

Makarychev, A. (ed.): Multifaceted Nationalism and Illiberal Momentum at Europe’s Eastern Margins. ISBN 9781032005744. Routledge, Abingdon-on-Thames/New York 2021.

Šikovný sborník, který si můžete předobjednat (vyjde v květnu), nabízí podrobný pohled na východoevropský iliberální populismus coby nejnovější odrůdu defenzívního nacionalismu, která se vymezila proti "neoliberální" globalizaci. Příspěvek Moniky Gabriely Bartoszewiczové z Masarykovy univerzity v Brně popisuje specifickou logiku celebritního populismu v Polsku a České republice, který v postkomunistické periodě následuje po misionářské a profesionální (technokratické) vlně demokratické politiky.

 16936

Rusko se chystá spustit ofenzívu na jihu Ukrajiny. Pod záminkou falešných útoků

14. 4. 2021

Grafika: Wikimedia Commons. Licence: Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported.

Rusko se chystá zahájit ofenzívu na jihu Ukrajiny. Je dost možné, že úder vyjde z anektovaného Krymu a odtrženeckých území Donbasu, ve snaze připojit je ke Krymu, aby byl získán přístup k pitné vodě zajišťující potřeby poloostrova a bylo zajištěno pozemní spojení Krymu s Ruskem na severním pobřeží Černého moře, uvádí americký think tank Robert Lansing Institute.

 16766

USA obnovují bezpečnostní spolupráci s Německem

14. 4. 2021

Prvním představitelem Bidenovy administrativy, který osobně navštívil Německo, se stal ministr obrany Lloyd J. Austin III. V agendě měl několik témat klíčového významu a oznámil několik překvapivých novinek, upozorňuje William Noah Glucroft.

Turecko a Ukrajina budou jednat o spolupráci v Istanbulu

14. 4. 2021

Turecko a Ukrajina o víkendu uspořádají jednání Strategické rady v Instanbulu. Prezidenti obou zemí budou předsedat setkání představitelů obou zemí v době rostoucího napětí v černomořské oblasti.

 16622

Hospodaření OSBL za únor 2021

6. 3. 2021

V únoru 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 49 658,19 výdaje byly  87 731,50  Kč. Zůstatek ke konci února byl 48 735,24 Kč.

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci únoru 2021.   Počet příspěvků docela výrazně poklesl. Prosíme, přispějte.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917

Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 
Katolická církev | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Wikileaks | Očkování a racionalita | Americký dokumentarista Michael Moore | Gruzie, Rusko a Jižní Osetie | Norsko | Turecko | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Globalizace | Sociální poměry | Korupce | Identita | Rasismus | Vietnam | Libye | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Psychiatrie | Psychologie | Oligarchie | PPF | Životní prostředí | Teroristická hrozba a politické hry | Ústava | Komunistická idea a její reflexe v politice i teorii | Afrika | Chudoba | Bělorusko | Dánsko | Bezdomovectví | Hospodaření Občanského sdružení Britské listy | Japonsko | Ekologie | Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy | Itálie | Sociální vědy aplikované do života | Doprava | Čína | Austrálie | Nový Zéland | Severní Korea | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Demokratický proces se zasekl | Rozhovory Britských listů | Polsko | Drogy | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Francie | Kavkaz, Náhorní Karabach, Čečensko | Německo dnes | Školství | Řádění exekutorů v České republice | Genderová nerovnost ve společnosti | Brazílie | Ekonomika | Velká Británie - politika a společnost | Imigrace do Evropy | Sýrie | Jemen | Brexit - vše | Saúdská Arábie | Sdělovací prostředky | Babiš | Prezident Miloš Zeman ve funkci | Španělsko | Extremismus | Rusko za Vladimíra Putina | Lidská práva | Maďarsko | Ukrajina | Budoucnost NATO a OSN | Spam a šíření dezinformací na internetu | Joe Biden | Donald Trump | Konec Obamovy agendy, selhání reforem v USA | Írán | Evropská unie | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Lidské zdraví | Privatizace po česku | Léková politika, zdravotnictví | Občanská společnost | USA | Česká literatura | Česká politická scéna | Koronavirus | Globální oteplování | Energetické úspory | Srbsko | Česká republika
59513