"Problém je Putin": Obrovské demonstrace v ruských městech hrozily převálcovat policii

23. 1. 2021


"Vážení občané, tato akce je nezákonná. Děláme všechno na zajištění vaší bezpečnosti," lhal megafonem ruský policista, zatímco bezpečnostní jednotky agresivně útočily na pokojné demonstranty všech generací.

V sobotu se konaly obrovské demonstrace od Petrohradu až po Vladivostok, dokonce i v městě Jakutsk při teplotě -50 stupňů Celsia. Desetitisíce Rusů signalizovalo Kremlu, že už toho mají dost.

Zatímco se policie s potížemi snažila ovládnout centra měst, někteří demonstranti po policistech házeli sněhovými koulemi. Jiní si s policisty v chránícím brnění vyměňovali rány. Mnoho demonstrantů skandovalo, ať Putin rezignuje, vyměňovalo si vtipy, filmovali reportáže pro Instagram a byli vždy krok před policií, která demonstranty honila po městě.

 
Protesty v Jakutsku v teplotě -52 stupňů Celsia:

Demonstrace vyvolalo uvěznění Alexeje Navalného, který se vrátil z Německa, poté, co ho tam vyléčili němečtí lékaři z otravy novičokem ruskými tajnými službami.  Mnozí demonstranti však zdůrazňovali, že problém je hlubší, jde o Putina a jeho vládu nad Ruskem, trvající dvacet let.

Sobotní protesty patřily k největším demonstracím v Rusku za poslední desetiletí. Policie zatkla více než 2500 lidí.

Docházelo k potyčkám. Policie útočila obušky a vyháněla demonstranty z hlavních moskevských náměstí a z náměstí v dalších městech. Davy demonstrantů však protrhly policejní kordony v Moskvě i v Petrohradě a v ulicích docházelo k bojům muže proti muži.

Policie občas ztrácela kontrolu. V Moskvě bylo natočeno video, kde demonstranti útočili pěstmi na policisty a v jednom záběru si mladí demonstranti hrají fotbal s policejní helmou. V Petrohradě demonstranti uzavřeli hlavní bulvár, Něvskij prospekt, a až Navalného tým jim musel vydat apel, aby ulici uvolnili a šli domů.

Nikdo nezemřel, ale několik demonstrantů bylo vážně zraněno.

Největší protesty se konaly v Moskvě, kde podle odhadů tiskové kanceláře Reuters demonstrovalo 40 000 lidí. Skandovali "Odejdi!" - vzkaz Putinovi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

 
0
Vytisknout
3869

Diskuse

Obsah vydání | 26. 1. 2021