Británie: Trussová udělala obrat o 180 stupňů a zrušila svou novou daňovou úlevu pro nejbohatší

3. 10. 2022

čas čtení 2 minuty

Liz Trussová upustila od plánu zrušit horní sazbu daně z příjmu ve výši 45 procent uprostřed vzpoury Konzervativní strany


Vláda Liz Trussové upustila od svého plánu zrušit 45% horní sazbu daně z příjmu a poníženě udělala obrat o 180 stupňů po rostoucí vzpouře konzervativců proti této politice a bouřlivé reakci trhů.

Její ministr financí Kwasi Kwarteng tuto změnu potvrdil na Twitteru: "Chápeme to a poslechli jsme."

Kwarteng uvedl, že rozhodnutí snížit daň lidem s příjmem nad 150 000 liber ročně "se stalo odváděním pozornosti od našeho prvořadého úkolu řešit problémy, kterým naše země čelí".

Pokračoval: "V důsledku toho oznamuji, že nebudeme pokračovat ve zrušení sazby daně 45 procent."

 

Obrat přichází několik hodin před Kwartengovým vystoupením na výročním sjezdu konzervativců  v Birminghamu.

Náhlá změna kurzu následovala poté, co si v Downing Street uvědomili, že proti rozhodnutí snížit daně superbohatým  má námitky tolik konzervativních poslanců, že by toto rozhodnutí mohli v Dolní sněmovně poslanců odmítnout, a to v souvislosti s obavami voličů z rostoucích nákladů na hypotéky, protože toho  vysoce kontroverzní rozhodnutí vyděsilo peněžní trhy, což vedlo k zvýšení úrokových měr v Británii a ohrozilo to tak miliony lidí, kteří by nemohli splácet své hypotéky.-

Kwarteng se odmítl vyjádřit k tomu, zda je nyní podkopána jeho důvěryhodnost jako ministra financí, a řekl pouze, že se "stoprocentně soustředí na plán růstu".

Odmítl však říci, zda snížení objemu výpůjček potřebných na snížení daní znamená, že sociální dávky budou nyní zvýšeny v souladu s inflací. Dosud chtěli Kwarteng a Trussová kompenzovat snížení daní superbohatým snížením sociálních dávek pro důchodce, invalidy a chudé občany.

Libra během nočního obchodování v pondělí prudce vzrostla, když se objevily zprávy, že vláda udělá obrat o 180 stupňů.  V jednu chvíli dosáhla hodnoty 1,125 USD a vrátila se tak zpět na úroveň před kontroverzním  Kwartengovým, i když v ranním obchodování část zisků pokleslo a libra zůstala na 1,119 USD.

Celkový balík nefinancovaných daňových škrtů v Kwartengově rozpočtu  vyvolal v City rozruch a byl kritizován Mezinárodním měnovým fondem. Po prudkém nárůstu nákladů na státní dluh provedla Bank of England nouzovou intervenci ve výši 65 miliard liber, aby situaci stabilizovala.


Zdroj v angličtině ZDE

0
Vytisknout
4514

Diskuse

Obsah vydání | 6. 10. 2022