Ukrajinský úspěch ukazuje mistrovství ve třech základních dovednostech moderního válčení

5. 10. 2022

čas čtení 7 minut
Operační umění může stále triumfovat nad relativní bojovou silou a klamání je v naší době satelitů a mobilních telefonů stále možné, upozorňuje profesor Benjamin Jensen.

Ukrajinské síly podporované západní palebnou silou opět narušily tradiční vojenskou logiku.

Protiofenzíva zahájená v září 2022, postup hluboko na ukrajinské území, kterého se Moskva zmocnila dříve při invazi, přinutil invazní ruskou armádu ustoupit. V tomto procesu Kyjiv znovu dobyl více než 6 000 čtverečních km na severovýchodě země a zanechal přitom vysoce ceněné jednotky Moskvy, jako je 1. gardová tanková armáda, za sebou v nepořádku.

Úspěch protiofenzívy ukázal, že to, co je ve vojenských kruzích známé jako "operační umění" – kreativní využití času, prostoru a sil k dosažení výhodné pozice – může být důležitější než relativní bojová síla a pouhé počítání tanků a dělostřelectva držených oběma stranami konfliktu.

A i když tento poslední operační bod obratu na Ukrajině není koncem konfliktu, jako obranný stratég s více než 19 lety vojenských zkušeností vidím v nedávném ukrajinském úspěchu tři klíčové poznatky o moderním válčení.

1. Klamání je v konfliktu stále možné

Moderní válka se odehrává během zpravodajské revoluce s otevřeným zdrojovým kódem, ve které komerční satelitní fotografie a neustálý proud faktů a fikcí ze sociálních sítí bombardují politiky, vojáky a občany. Díky této záplavě informací je ukrývání velkých vojenských uskupení stále obtížnější, ne-li nemožné. Přesto Ukrajinci ukázali světu, že globálně propojené informační prostředí neznamená, že umění klamat je mrtvé.

Ukrajinští vojenští plánovači použili při navrhování své protiofenzívy staré koncepce optimalizované pro novou éru. Použili variantu vojenské koncepce "centrální pozice" z 19. století. Tato koncepce je spojována s Napoleonem, který při konfrontaci se dvěma armádami umístil své síly mezi ně, aby rozdělil nepřítele. To umožnilo francouzskému lídrovi soustředit své síly na jednom místě, i když protivník byl celkově v přesile.

V nedávné protiofenzívě Ukrajina využila centrální pozice ke konfrontaci dvou koncentrací ruských sil, jedné na východě kolem města Charkiv a oblasti Donbas – která zahrnuje části Doněcku a Luhansku – a druhé na jihu podél řeky Dněpr a v Chersonu. Tyto ruské síly masou převyšovaly ukrajinskou armádu a disponovaly větším počtem tanků, obrněných vozidel, dělostřelectva a útočných letadel.

Zatímco Ukrajina budovala síly v Chersonu na jihu a používala raketové dělostřelectvo, sabotáže a nekonvenční válčení k útokům na infrastrukturu, aby izolovala ruské jednotky, udržovala si také velké obrněné síly na východě. To dalo Ukrajině schopnost fixovat ruské síly podél jedné fronty, zatímco útočila na druhou.

Centrální pozice Ukrajiny přiměla Rusko počítat s možností útoku ukrajinských jednotek v obou směrech.

Ukrajina také použila chytrou formu klamu, která přijala prvky toho, co je známé jako "Magruderův princip". Tato zásada tvrdí, že je snazší přimět cíl, aby si udržel již existující přesvědčení, než mu vnuknout nový nápad.

Provedením úderů, které izolovaly ruské síly podél řeky Dněpr, a veřejnými prohlášeními, která naznačovala, že Ukrajina zaútočí na Cherson, Ukrajina posílila ruské názory, že Cherson bude počáteční hlavní oblastí útoku během protiofenzívy. Toto použití veřejných prohlášení a akcí k ovlivnění rozhodování protivníka je také v souladu se starým sovětským konceptem "reflexivní kontroly", který využívá dezinformace ke zkreslení toho, jak cíl vnímá svět, a podmiňuje jej k rozhodnutím, jež vedou k porážce.

V důsledku toho Rusko přesunulo síly na jih, aby posílilo své bojové pozice v Chersonu. To pravděpodobně oslabilo síly Moskvy na východě a ohrozilo její schopnost rozmístit zálohy.

V kombinaci s centrální pozicí Ukrajiny tato chytrá lest znamenala, že Kyjiv stanovil podmínky pro rozsáhlý přesun Putinovy ​​armády na východě a budoucí operace s cílem znovu dobýt Cherson.

2. Přesné údery působí v hloubce a vyvolávají kaskádové efekty

Na taktičtější úrovni se Ukrajina ukázala jako mistr v používání přesných úderů k omezení pohybu ruských jednotek. Kyjiv použil k nátlaku na ruské pozemní síly roje "loitering munnitions" – vzdušné drony, které lokalizují cíle a poté na ně útočí – spolu s kombinací protitankových řízených střel, stejně jako tradičních obrněných formací a dělostřelectva.

Tato kombinace uvolnila bojová letadla, speciální operační týmy a přesné rakety dlouhého doletu k lovu ruských radarů, velitelských stanovišť a zásobovacích skladů. Čistým výsledkem je, že ruské síly musely čelit mnoha dilematům a snažily se vybudovat dostatečnou bojovou sílu k protiútoku a zastavení ukrajinského postupu.

Válka je komplexní systém, který se řídí více mocenskými zákony než lineární dynamikou. To znamená, že menší, mobilní síla – jako Ukrajinci – může porazit větší armády. Hloubka a simultánnost ukrajinského taktického postupu v protiofenzívě způsobily šok a narušení nepřátelských jednotek. Informační operace umocnily tento efekt tím, že se šířily obrazy ustupujících vojáků, takže zběhnutí a kapitulace byly nakažlivé.

3. Válka zůstává pokračováním politiky

Politická časová osa řídí sled a nastavení ukrajinské protiofenzívy. Kyjiv potřeboval narušit schopnost Ruska uspořádat nelegitimní referendum v Chersonu a na okupovaném území na východě – podle stejného mustru, který Moskva použila k obsazení ukrajinského území v roce 2014 prostřednictvím dohody z Minsku.

Moskva chtěla referendum využít k ospravedlnění anexe ukrajinského území a ukázat pokrok unavené ruské veřejnosti.

Zároveň se Putin pravděpodobně snažil upevnit územní zisky, než využil hrozící zimní hrozbu k rozdělení západní podpory pro Kyjiv. Jinými slovy, na strategické úrovni, i kdyby protiofenzíva nezískala velké množství území nebo neporazila celé ruské divize, mohla by zkomplikovat schopnost Moskvy uspořádat referendum na okupovaném území. Ruské síly by byly nuceny bránit frontu na rozdíl od zajišťování volebních místností.

Takže i když jsou operační a taktické zisky vytvořené protiofenzívou důležité, základní cíl, který Ukrajina na strategické úrovni sleduje, zůstává politický.

Tato politická logika, navzdory úspěchu protiofenzívy, zpochybňuje vyhlídky konfliktu, že v blízké budoucnosti skončí rozhodující porážkou ruských sil na bojišti. I kdyby Ukrajina dosáhla významných zisků na jihu a znovu dobyla Cherson, Moskva se stále může rozhodnout pro rozsáhlou mobilizaci a pokračovat ve válce, dokud se ruské elity nebo občané neobrátí proti Putinovi a jeho nejbližšímu okruhu.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4241

Diskuse

Obsah vydání | 7. 10. 2022