Miliony uprchlíků se mohou po pádu Asadova režimu vrátit do Sýrie

11. 12. 2024

čas čtení 2 minuty
Syrští uprchlíci se začali masově vracet do své vlasti poté, co se opoziční síly chopily moci v zemi a svrhly režim Bašára Asada.

Na sociálních sítích jsou zveřejňovány fotografie a videa obrovských front aut na hraničních přechodech. Největší příliv uprchlíků je pozorován ze sousedního Libanonu, kde žilo asi 1,5 milionu syrských občanů. Více než tři miliony Syřanů žijí v Turecku a vracejí se do své vlasti přes hraniční přechod Masnáa spojující Bejrút a Damašek.

V samotném Turecku již více než 240 000 Syřanů získalo občanství této země. Dříve veřejnost požadovala, aby prezident Recep Tayyip Erdogan zvážil návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti.

Německo, které je domovem asi milionu syrských uprchlíků, zvažuje možný návrat migrantů. Podle zákona může být status uprchlíka udělený v důsledku války nebo politického pronásledování ztracen, pokud se situace v Sýrii normalizuje.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky bylo od roku 2011 nuceno opustit své domovy více než 14 milionů Syřanů. Více než 7,2 milionu lidí změnilo oblast svého bydliště v zemi, asi 5,5 milionu uprchlíků je v pěti zemích sousedících se Sýrií - Turecku, Libanonu, Jordánsku, Iráku a Egyptě. V samotné Sýrii potřebuje humanitární pomoc 70 % obyvatel a 90 % žije pod hranicí chudoby.

Syrská uprchlická krize začala v březnu 2011 v důsledku brutálního zásahu vlády proti veřejným protestům, které vyvolalo zatčení teenagerů za protivládní graffiti v jižním městě Daráa. Toto zatýkání vyvrcholilo masovými demonstracemi po celé zemi, které byly brutálně potlačeny bezpečnostními silami. Konflikt rychle přerostl v občanskou válku.

Syrští rebelové přešli do ofenzívy 27. listopadu. Vyrazili z provincie Idlib a zamířili k druhému největšímu městu v zemi – Aleppu. Po jeho dobytí zamířili povstalci na hlavní město Sýrie, Damašek. Ráno 8. prosince vstoupili do Damašku, aniž by se setkali s odporem, a oznámili pád režimu prezidenta Asada.

Podrobnosti v ruštině (v kanálu Telegram, přístup na vlastní nebezpečí): ZDE

0
Vytisknout
1079

Diskuse

Obsah vydání | 12. 12. 2024