Šéf Rosněfti vyzval k přípravě na pokles cen ropy
9. 12. 2024
"Možnou vyhlídkou" by podle něj mohl být pokles kotací ropy Brent na 60 dolarů - tedy téměř 15 % ve srovnání se současnými úrovněmi.
Rizika pro trh s ropou pro období 2025-26 pocházejí ze Spojených států a Saúdské Arábie, řekl Sečin v projevu na 17. euroasijském ekonomickém fóru ve Veroně. Spojené státy mohou zvýšit produkci o 400-600 tisíc barelů denně díky využití nových technologií těžby ropy a plynu a slibu nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit daně z příjmu právnických osob až o 15 %. A Saúdská Arábie má volnou kapacitu 1 milion barelů denně. "Vážným faktorem je také to, jak budou použity," řekl Sečin.
"Musíme vycházet ze stability práce a brát tyto problémy v úvahu. Pokud je cena vyšší, je to dobré, (...), ale musíme se připravit na vyváženější rozhodnutí," citovala agentura Interfax šéfa Rosněfti.
Podle Sečina, aby se "minimalizovala rizika", rozpočet společnosti zahrnuje ještě nižší cenu 45-50 dolarů za barel ruské ropy třídy Ural. To je téměř o 30 % méně, než nyní stojí barely z Ruské federace - 63,48 dolaru, podle ministerstva hospodářského rozvoje k listopadu.
Od dubna již ruská ropa klesla na ceně o téměř 12 dolarů, tedy o 16 %, a stojí méně, než se plánovalo. Letošní projekt rozpočtu ministerstva financí byl sestaven na základě ceny ropy 70 dolarů za barel a v příštím roce 69,7 dolarů.
Ceny kolem 60 dolarů jsou již pro rozpočet "nepohodlné", zejména v souvislosti s "náklady na speciální vojenskou operaci", napsali analytici Rosbank v září. V letošním roce vláda plánovala utratit 10,8 bilionu rublů za obranné položky a rozpočet na příští rok počítal s navýšením o dalších 25 % - až na 13,5 bilionu.
Klesající ceny ropy přitom již zasáhly příjmy z komodit: Od ledna do září překonaly loňské úrovně a od října začaly klesat, meziročně o 30 %. V listopadu byl pokles 21 % - 807 miliard rublů oproti 1,02 bilionu o rok dříve.
Aby vláda kompenzovala výpadek příjmů, musí podle rozpočtového pravidla použít Fond národního blahobytu. Zůstalo v něm však pouze 4,8 bilionu rublů likvidních, tedy nevyčerpaných prostředků, z nichž 1,3 bilionu bylo již v prosinci vyhrazeno na výdaje, upozornili analytici MMI. Pokud nevezmete v úvahu zlato, pak ve fondu zůstává pouze 30 miliard dolarů devizových rezerv – a to je nejnižší úroveň od roku 2008, kdy byl fond vytvořen. Od začátku války byl "tekutý" polštář fondu vyfouknut téměř třikrát.
Podle odhadů MMI mu fond umožní "žít několik let při cenách ropy 55-60 dolarů", ale na novou rozsáhlou krizi – jako tomu bylo v letech 2020 a 2022 – to nebude stačit.
Zdroj v ruštině: ZDE
Diskuse