Lékaři bez hranic: Palestina: I kdyby konflikt skončil zítra, následky budou přetrvávat roky

14. 1. 2025

čas čtení 3 minuty
Foto Lékaři bez hranic

V Hebronu  striktní omezení blokují přístup ke zdravotní péči, což má dopad na fyzické i psychické zdraví obyvatel – především dětí. 

- Obyvatelé hebronské oblasti H2* na Západním břehu Jordánu čelí pod izraelskou okupací jedněm z nejstriktnějších omezení, zejména od počátku války v roce 2023, což vede ke zhoršení duševního i fyzického zdraví obyvatel.

- Lékaři bez hranic byli nuceni zde na několik měsíců přerušit svou činnost.

- Území H2 je jediné místo na Západním břehu Jordánu, kde se izraelští osadníci usadili uvnitř palestinského města.

Oblast H2 zahrnuje přibližně 20 % města a žije zde přes 7 000 Palestinců a několik stovek izraelských osadníků. Jedná se o jediné místo na Západním břehu Jordánu, kde se izraelští osadníci usadili na území palestinského města. Panují zde přísná pravidla pohybu osob, systémové uzavírky a všudypřítomné násilí.

V prosinci 2023 donutily izraelské úřady kvůli údajným obavám o bezpečnost týmy Lékařů bez hranic na více než pět měsíců přerušit činnost ve čtvrti Jaber, uvnitř oblasti H2. Jako alternativu proto organizace otevřela v okolí mobilní kliniky. I když je nyní péče ve zmíněné oblasti obnovena, přístup k ní zůstává omezený. „Naši pracovníci mohou být prohledáváni a zdržováni na kontrolních stanovištích,“ popisuje koordinátorka projektu Lékařů bez hranic, Chloe Janssen.

Lékaři bez hranic musí navíc často provoz svých mobilních klinik přerušovat kvůli zákazu vstupu do oblasti nebo během izraelských státních svátků. Pro kontext, zdravotníci nabízejí konzultace v mobilních klinikách v oblasti H2 dvakrát týdně, nicméně od září do listopadu 2024 jim nebylo umožněno je 7krát, z celkových 26 případů, otevřít.

Takovéto mezery v péči mají na místní komunitu velký dopad, pro mnohé se jedná o životně důležitou pomoc. Lékařské týmy na místě pozorují dramatické zhoršení duševního zdraví především u dětí. Psychologové u nich kvůli traumatu evidují příznaky hyperaktivity, pomočování, nočních můr a problémů se studiem.

„V Palestině se nejedná o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), protože traumatické události stále pokračují. Hovoříme zde o kontinuálním a komplexním traumatu. Zasažena je celá populace,“ říká Lucia Uscategui, vedoucí aktivit Lékařů bez hranic v oblasti duševního zdraví. „I kdyby konflikt a okupace skončily zítra, následky budou přetrvávat roky. Naše práce spočívá mimo jiné v tom, abychom lidem ukázali, že nejsou sami – že i v těch nejtemnějších dobách stále existuje nějaká naděje,“ uzavírá.

Hebronský protokol z roku 1997 rozdělil město Hebron na oblasti H1 a H2. H1 (80 %) je pod palestinskou civilní a bezpečnostní kontrolou. H2 (20 %) je pod izraelskou vojenskou kontrolou a palestinskou civilní kontrolou, žije zde zhruba 33 750 Palestinců a 800 osadníků (přesný počet osadníků není znám). Zdroj: UNRWA

0
Vytisknout
554

Diskuse

Obsah vydání | 14. 1. 2025