U příležitosti blížících se spolkových voleb: Myšlenky na vztahy mezi Východem a Západem v Německu

10. 2. 2025 / Uwe Ladwig

čas čtení 1 minuta
Ve Spolkové republice Německo byli občané konfrontováni s vinou svých rodičů a prarodičů způsobem, který byl pravděpodobně ve světě ojedinělý, takže velká část mladých lidí, kteří se narodili po válce, dokonce i později v dospělosti, aniž by se provinili, cítila a stále cítí být ovlivněna kolektivní vinou v křesťanském smyslu.

 

 
 V NDR stát šířil zprávu, že za nelidské činy fašistických nacistů mohou pouze západoněmečtí revizionisté a nikoli občané NDR.  S velkým úspěchem bylo argumentováno, že bylo nutné zaujmout antifašistický postoj proti západním fašistům, přičemž se režim vyhnul poukazu na to, že Sověti a jejich stoupenci ve východním bloku sami žijí v rudých fašistických režimech.

 Po pádu berlínské zdi  se na Západě z hlediska přenosu mezigenerační viny mnoho nezměnilo, zatímco na Východě  naopak pochopitelně rostlo zklamání z důsledků pádu berlínské zdi.

Na Východě vedlo zklamání, které lze vysledovat až k pocitu "selhání demokracie", mimo jiné kvůli nedostatečnému povědomí o fašistické minulosti NDR, mnoho lidí k přesvědčení, že chyby NDR, která byla kdysi považována za čistě levicový systém, a nedostatky západoněmecké demokracie lze překonat zjednodušujícími pravicovými řešeními.

  Tento odlišný vývoj by snad mohl částečně vysvětlit, proč se více voličů na "východě" Německa než na západě rozhodují volit AfD, která je zčásti pravicově extremistická.

 

 U. L.

 

0
Vytisknout
1426

Diskuse

Obsah vydání | 11. 2. 2025