Tvrzení JD Vance o útoku na svobodu projevu vyvrácena

19. 2. 2025

čas čtení 8 minut
Americký viceprezident JD Vance zaútočil na Evropu kvůli svobodě projevu a uvedl několik případů, kdy lidem nebylo dovoleno vyjadřovat se online nebo se modlit na veřejnosti a doma. Jsou tato tvrzení vymyšlená?, ptají se Sarah Steffen a Aldo Sanchez Vera.

Během své nedávné návštěvy na Mnichovské bezpečnostní konferenci v Německu americký viceprezident JD Vance prohlásil, že evropská svoboda projevu je na ústupu. Týmová kontrola faktů DW se blíže podívá na některé z jeho příkladů a poskytne kontext týkající se těchto případů.

Tvrzení: Skotská vláda údajně varovala občany, že modlitby doma by mohly být nezákonné. "Skotská vláda začala rozesílat dopisy občanům, jejichž domy leží v takzvaných bezpečných přístupových zónách, a varovala je, že dokonce i soukromé modlitby v jejich vlastních domovech se mohou rovnat porušení zákona," řekl Vance. "Vláda přirozeně vyzvala čtenáře, aby nahlásili všechny spoluobčany podezřelé z myšlenkového zločinu."

Kontrola faktů DW: Zavádějící.

I když je pravda, že Skotsko v září 2024 zavedlo takzvané bezpečné přístupové zóny do 200 metrů (asi 650 stop) od potratových klinik a zakázalo "tichou modlitbu" a podobné aktivity vytvářející tlak, aby zabránily ženám v potratu, tichá modlitba doma bez utrpení ostatních není do zákazu zahrnuta.

Zákon však stanoví, že i činnosti, které lze vidět nebo slyšet v zóně a jsou "prováděny úmyslně nebo nedbale" na soukromém místě v oblasti (jako je dům) mezi chráněným areálem a hranicí zóny, mohou být trestným činem.

Je to běžná taktika amerických protipotratových aktivistů, takzvaných "pro-liferů", kteří se shromažďují před potratovými klinikami, rozdávají letáky, ukazují fotografie plodů nebo používají roušku modlitby k zastrašování žen vstupujících na kliniky a nátlaku na ně, aby si dítě nechaly.

"Je to šokující a nestoudná dezinformace od viceprezidenta JD Vance," řeklaGillian Mackayová, poslankyně skotského parlamentu, která předložila návrh zákona o bezpečných přístupových zónách.

Řekla, že zatímco dopis povzbuzuje lidi, aby hlásili cokoli, o čem si myslí, že porušuje zákon, policie by stejně prosazovala každý jiný zákon v zemi.

"Dopis byl zaslán domácnostem, aby je informoval o tom, co pro ně zóny znamenají. Jak jsme diskutovali během přijetí zákona, žádné individuální chování není kriminalizováno. Tichá modlitba nebo modlitba ve vlastním domě nejsou nezákonné, jak uvedl viceprezident," napsala na X. "To je prostě šíření poplašných zpráv."

Tvrzení: Brit byl obviněn z toho, že se tiše modlil před potratovou klinikou za nenarozeného syna, kterého on a jeho bývalá přítelkyně potratili, řekl Vance. "Před více než dvěma lety obvinila britská vláda Adama Smith-Connora, jednapadesátiletého fyzioterapeuta a vojenského veterána, z ohavného zločinu, kdy stál 50 metrů od potratové kliniky a tři minuty se tiše modlil." Byl shledán vinným z porušení "nového vládního zákona o nárazníkových zónách" a byl odsouzen k zaplacení "tisíců liber jako právních nákladů obžalobě".

Kontrola faktů DW: Zavádějící.

Adam Smith-Connor byl odsouzen za porušení bezpečné zóny tím, že se v listopadu 2022 modlil před potratovou klinikou v Bournemouthu poté, co odmítl opakované žádosti o opuštění oblasti. Byla mu udělena pokuta 100 liber, kterou nezaplatil, což vyvolalo soudní proces. Nakonec byl podmínečně propuštěn na dva roky a bylo mu nařízeno zaplatit náklady na stíhání ve výši 9 000 liber.

V říjnu 2022 byl před klinikou v Bournemouthu zaveden příkaz k ochraně veřejných prostranství, jehož cílem je vytvořit nárazníkové zóny kolem potratových klinik, aby se zabránilo obtěžování žen nebo nutnosti procházet kolem vigilií.

Syn, za kterého se Smith-Connor modlil, byl potracen před více než 20 lety.

Smith-Connor dostává právní podporu od americké konzervativní křesťanské právní skupiny, která byla označena za "nenávistnou skupinu". Proti rozhodnutí se odvolal.

Tvrzení: "Dívám se na Brusel, kde komisaři EU varují občany, že mají v úmyslu vypnout sociální média v době občanských nepokojů v okamžiku, kdy uvidí to, co považují za "nenávistný obsah," řekl Vance v Mnichově.

DW Fact check: Zavádějící.

Po rychlém průzkumu tvrzení JD Vance o tom, že komisaři EU varovali před vypínáním sociálních médií v době občanských nepokojů, jsme našli různé zprávy v médiích, které se na toto téma vztahovaly již v červenci 2023. Citovali bývalého evropského komisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, který hovořil o možnosti ukončení činnosti podle zákona EU o moderování obsahu pouze "v extrémních případech" a po řádném procesu, pokud by nedošlo k zásahu proti problematickému obsahu během nepokojů. Breton ve svých prohlášeních cituje a odkazuje na zákon o digitálních službách (DSA), který byl přijat v roce 2022 a je plně použitelný od roku 2024.

Bretonovy komentáře byly reakcí na to, že francouzský prezident Emmanuel Macron upozornil na možnost zablokování platforem sociálních médií během občanských nepokojů v zemi po policejní vraždě sedmnáctiletého Nahela Mezouka na pařížském předměstí. Britská organizace pro lidská práva Article 19 a další organizace vyjádřily znepokojení nad Bretonovými komentáři.

Umožňuje však DSA skutečně členským státům EU vypnout sociální média v době nepokojů, jak tvrdí JD Vance?

Akt o digitálních službách reguluje online zprostředkovatele a platformy, jako jsou sociální sítě, platformy pro sdílení obsahu a obchody s aplikacemi, a řeší problémy, jako je nezákonný obsah, transparentní reklama a dezinformace. Podle Evropské komise je hlavním cílem zákona "zabránit nezákonným a škodlivým aktivitám na internetu a šíření dezinformací".

Ve své čtvrté kapitole, podle článku 51, akt o digitálních službách stanoví pravomoci koordinátora digitálních služeb, což je orgán určený členským státem EU k dohledu nad poskytovateli zprostředkovatelských služeb a k prosazování jejich regulace.

Zákon v článku 51 § 3b stanoví, že pokud se koordinátoři digitálních služeb domnívají, že nebylo napraveno porušení, které způsobuje vážnou újmu a zahrnuje trestný čin ohrožující život nebo bezpečnost osob, mohou požádat příslušný soudní orgán, aby nařídil dočasné omezení přístupu příjemců ke službě, které se porušení týká. Pokud to není technicky proveditelné, může být online rozhraní poskytovatele, na kterém k porušení dochází, omezeno.

Toto opatření je však posledním z řady mechanismů proti platformám, které nejsou v souladu s právním rámcem EU. To znamená, že aby bylo možné omezit používání platformy sociálních médií, musí být vyčerpána všechna ostatní opatření uvedená v aktu o digitálních službách, včetně toho, že vedení platformy umožní přijmout akční plán k ukončení porušování (čl. 51 oddíl 3a).

A jak to ovlivní platformy sociálních médií? Akt o digitálních službách diktuje konkrétní povinnosti těm, které považuje za "velmi velké online platformy", což znamená platformy a vyhledávače, které oslovují 45 milionů nebo více spotřebitelů v Evropě. Seznam těchto online platforem zahrnuje mimo jiné služby poskytovatelů, jako jsou Google, Meta, TikTok, Twitter International Unlimited Company (X.com).

V tomto ohledu je tvrzení, že komisaři EU mohou vypnout sociální média, pokud si všimnou toho, co považují za "nenávistný obsah", zavádějící.

Zdroj v angličtině: ZDE

2
Vytisknout
2007

Diskuse

Obsah vydání | 20. 2. 2025