Jak se stát vědeckým blábolilem
24. 7. 2025
čas čtení
2 minuty
Vědec Petr Jedlička upozorňuje na sociální síti na to, že matematik a datový analytik Tomáš Fürst šíří v českém mediálním prostředí nepodložená tvrzení založená na hypotéze, podle které očkování proti covidu negativně ovlivňuje porodnost v Česku. Jedlička upozorňuje, že Fürst se v rozhovorech pro česká média dopouští jiných tvrzení, než jaká jsou obsažena ve vědeckém článku, na kterém se jako datový analytik podílel.
Petr Jedlička píše: "Tomáš Fürst se od počátku pandemie svými stále bizarnějšími tvrzeními propadá stále hlouběji do konspiračních teorií. Od legitimní diskuze o účinnosti opatření se posunul k výrokům, pro které nemá žádnou smysluplnou oporu v datech.
Ukázkou je tento rozhovor na oblíbené dezinformační téma vakcíny a porodnost, kde Fürst navozuje dojem, že za poklesem porodnosti českých žen je očkování. Nic takového ovšem experimentální ani observační data neukazují. Jak zní otřepané heslo: korelace není kauzalita, a pokles porodnosti lze vysvětlit jinými, převážně socio-ekonomickými nebo psychologickými faktory (viz odkazy). Vakcíny jsou naopak pro těhotenství protektivním faktorem, zabraňujícím komplikacím a úmrtím (viz studie Lancet).
Porodnost a vakcíny:
Očkování a těhotenství
Fürst se také v posledních letech s oblibou staví do role oběti, které ubližují média, nechápaví politici i další odborníci, a stěžuje si na cenzuru – přestože s ním vycházejí rozhovory a běžně publikuje články v odborných titulech -- které by ovšem při důkladnějším a kritičtějším recenzním řízení neobstály. V odborných článcích si také dává velký pozor, aby se svými nesmysly nezašel příliš daleko a jeho texty tak zůstaly publikovatelné.
V rozhovorech pro média se ovšem zpátky nedrží a o svých „hypotézy-generujících“ studiích sugestivně mluví jako o ověřené pravdě, která je jinými „cenzurována“."
850
Diskuse