Ty pomníky! Kdy Praha obnoví na Letné pomník Stalinovi? Brzo?
22. 6. 2026 / Jan Čulík
čas čtení
1 minuta
Jan Čulík:
Pořád upozorňuju na
zrychlující se propad České republiky do ultrapravicového extremismu a
každý den přicházejí další důkazy. Radecký potlačil vojensky v Praze
roku 1848 snahy o demokratizaci společnosti a zabránil jí tak na další
desítky let. Tak mu postavme za pomník, stejně tak odporný jako
mariánský pomník na Staroměstkém náměstí, který oslavoval
rakousko-uherský absolutismus. Jak píše Jiří Hlavenka dnes v jiném
příspěvku, rychlý posun České republiky k ultrapravici bude znamenat
odchod inteligence ze země. Bude konec.
Matěj Michalk Žaloudek:
Vždycky když
slyším “největší vojevůdce”, hned mi v hlavě naskočí otázka, kolik asi
nechal zabít lidí.
V souvislosti s rozhodnutím zastupitelstva hlavního města o návratu
pomníku Radeckého jsem si nemohl nevšimnout jásání lidí, kteří sami sebe
označují za monarchisty.
To dává
smysl. Radecký byl talentovaný obránce režimu, kterému sloužil, v jeho
pozici a v jeho době to šlo těžko dělat jinak než násilím a krutým
potlačením snah o odpor.
Hodnoty
lidí, kteří za jeho postavení na piedestal zuby nehty bojují dnes, jsou
pro mě nesrozumitelné, případně i děsivé anebo přinejmenším rozporné s
demokracií.
Pavel Kalina:
Češi 1858: postavíme pomník maršálu Radeckému, který
potlačil revoluci 1848/49 a poté uprostřed hlubokého míru nechal věšet
Italy za to že roznášeli letáky atd.
Italové 1872: postavíme pomník Italům, které nechal pověsit maršál Radecký.
Češi 1921: tak dobře, my ten pomník dáme do muzea.
Taky Češi 2026: znovu postavíme pomník maršálu Radeckému,
který potlačil revoluci 1848/49 a poté uprostřed hlubokého míru nechal
věšet Italy za to že roznášeli letáky atd. Ale tentokrát pod okna
parlamentu.
819
Diskuse