Trumpova válka proti médiím "ohrožuje novináře po celém světě"

25. 2. 2017

Výbor na ochranu novinářů varuje, že Trump vysílá signál zemím, jako je Turecko, Etiopie a Venezuela, že je v naprostém pořádku útočit na novináře

Trumpova vláda by se měla chovat jako obhájce svobody tisku, zdůraznil Rob Mahoney, vedoucí představitel Výboru na ochranu novinářů (CPJ) a přestat s válkou proti mainstreamovým americkým médiím, což vysílá signál jiným zemím, že je v pořádku útočit na novináře a podvracet jejich důvěryhodnost.

Mahoney také poukázal na to, že pokusy dávat přednost konzervativním médiím a prohlašovat, že mainstreamová média jsou "nepřítelem amerického lidu" je zřejmě součástí systematického úsilí Bílého domu "naočkovat se proti kritice".

https://www.pwf.cz/

"Kdykoliv, kdy tisk nyní odhalí nějaký skandál, vláda to může odmítnout jako falešnou zprávu," řekl Mahoney.

V pátek americká vláda zablokovala přístup do Bílého domu celé řadě médií, včetně New York Times, CNN, Guardianu a BBC.

Reakce tisku byla zuřivá. Někteří pozorovatelé poukázali na to, že rozhodnutí zablokovat přístup na tiskový brífink v Bílém domě mohl být pokus odvést pozornost veřejnosti od skandálních informací, které o Bílém domě vycházejí najevo. V sobotu čelil Bílý dům novým zprávám o tom, že se pokusil bagatelizovat přesvědčení výzvědných institucí, že Trumpovi lidé během předvolební kampaně komunikovali s ruskými výzvědnými službami.

V pátek varoval slavný americký televizní moderátor Dan Rather, že "čas pro normalizování, podvádění a vysvětlování Donalda Trumpa už dávno minul. Zákaz vstupu do Bílého domu pro respektovaná média je tak daleko mimo normy a tradice, které existovaly v této republice po dlouhé generace, že je nutno je považovat za reálnou a přítomnou hrozbu naší demokracii. Toto jsou nebezpečí, před nimiž nás prezidenti mají ochraňovat a ne je vytvářet."

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
3447

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 28. 2. 2017