Pámbíčkářům

5. 6. 2018 / Beno Trávníček

čas čtení 3 minutyJsem odpůrcem odsuzování jakýchkoliv skupin lidí za nějakou rádoby plošnou vinu. Byť třeba bolševici způsobili spoustu zla, rozhodně nebyli všichni členové KSČ a nejsou všichni členové KSČM stejní.  Nicméně se pokusím nastínit, o čem jsem přemýšlel a budu rád za návaznou diskusi

https://cestovani.idnes.cz/galapagy-a-darwin-0et-/kolem-sveta.aspx?c=A130307_154916_kolem-sveta_tom

http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-geny-darwinovych-penkav-diw-/p_veda.aspx?c=A150219_165949_p_veda_wag


Viz odkazy - dnes je evoluční teorie považována za prokázanou. To samozřejmě nemusí být nutně v konfliktu s názorem, že někde může existovat nějaký Bůh. Je to ale evidentně v konfliktu s názorem, že právě a jedině takový Bůh stvořil všechno živé (VŠECHNO a RYCHLE) a už v tu chvíli přesně a s jistotou věděl, proč to až do všech nejmenších detailů dělá právě tak…Nemám vůbec nic proti věřícím, pokud jsou schopni vstřebat a pochopit tento fakt a nehlásat bludy. Je-li cokoli prokázáno empiricky a opakovaně, stává se to obecnou pravdou. Alespoň tak to chodí mezi normálními lidmi - bez ohledu na vyznání a snad i na režim.


Dostávám se k pointě


Názor, že je třeba především plnit to, k čemu nás vede Bůh a tady v našem před-životě to už ostatně nějak dopadne; ale důležitější je, co bude jednou na nebesích či v pekle - je svým způsobem velmi nebezpečným názorem pro stav našeho společného životního prostředí. Neříká totiž, že základem a kolébkou všeho je všemocná příroda a my máme jedinou rozumnou možnost – v našem aktuálním životě jí přestat házet klacky pod nohy (tj. nad míru ji neničit, nezabíjet, nešpinit). Co bude jednou – na onom světě – je v tomto smyslu irelevantní!


Samozřejmě nikdo nemůže nikomu bránit a určitě to ani nemá úmyslu, aby užíval církevního života klidně a klidně plnými doušky. Pokud ale jde o vlastní existenci všech lidí (tj. celé společnosti) – je to jiné! Církevní doktrína, namontovaná chybně do doktríny potřebné ochrany životního prostředí v návaznosti na mnoho disciplín včetně evoluční teorie, může být škodlivá. Nechci tady rozebírat jednotlivé naše církve a jejich bohy (problém je obecný), proto jsem užil (věřte, že nikoli pejorativně) pojem „pámbíčkáři“. Nechtěl jsem užívat pojem “věřící“, protože se domnívám, že skutečný věřící může být osobně i velmi vzdálen nebezpečnému způsobu uvažování, o kterém píši.


Tedy, všichni ortodoxní čeští a moravští pámbíčkáři, kteří jste zatím nebyli schopni vědecké reflexe; měli byste zvážit, zda a jak chcete přispět k záchraně přírody, snesitelného životního prostředí, krajiny, kvalitního života vůbec. Pokud dokážete překročit svůj stín, můžete být určitě v budoucnu docela významnou pozitivní silou ve společnosti. Hlavně je to ale třeba ústy vašich nejmoudřejších nepřeslechnutelně sdělit světu…

0
Vytisknout
7470

Diskuse

Obsah vydání | 7. 6. 2018