Rusko obviněno z porušení Minských dohod

22. 5. 2019

Podle názoru mezinárodních ochránců lidských práv rozdávání pasů Ruské federace Ukrajincům zkomplikuje reintegraci Donbasu, informuje Jekatěrina Trifonovová.

Evropská platforma občanské společnosti CivilMPlus, jejímž členy jsou různé mezinárodní lidskoprávní organizace a ruský Memorial, analyzovala rozhodnutí orgánů Ruské federace udělit obyvatelům Donbasu zjednodušeným způsobem ruské občanství. Závěr zní, že Kreml tím reagoval na výměnu prezidenta v Kyjevě. Moskva je viněna z manipulace osudy lidí kvůli zlepšení své strategické pozice ve "velké geopolitické hře".

Koncem dubna ruský prezident Vladimir Putin podepsal výnos o zjednodušeném vydávání ruských pasů osobám s trvalým pobytem v Donbasu. Přitom zdůraznil, že Moskva nemá v úmyslu dělat Kyjevu problémy, jde o čistě humanitární otázku, protože situace v lidskoprávní oblasti na Donbasu překročila všechny přijatelné hranice.

Nicméně v CivilMPlus tvrdí, ž postup Kremlu je zjevným nástrojem nátlaku na sotva zvoleného ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského. Dokument byl vydán tři dny po skončení volební kampaně - při vědomí o Zelenského plánech provést mírovou reintegraci Doněcké a Luganské oblasti. "Je to krajně nepřátelský krok, který může zavřít ´okno příležitostí´ pro mírové zvládnutí konfliktu na Donbasu," uvádí se prohlášení mezinárodních ochránců lidských práv.

Označili jednání ruských orgánů za "manipulaci obavami a očekáváními" lidí, která v nich vyvolává pocit izolace a nedůvěry k ukrajinským úřadům. Obyvatelé samozvaných republik se po mnoho let nacházejí v těžké situaci, ale ruské orgány před tím zavíraly oči. Proto skutečnou příčinou se stala výměna držitele moci na Ukrajině a rozdávání ruských pasů je spíše PR snahou přetáhnout na svou stranu obyvatele Donbasu, aby došlo ke snížení rostoucí přitažlivosti Kyjeva.

V prohlášení CivilMPlus je také poukázáno na cynismus odůvodnění výnosu humanitárními motivy "při absolutní lhostejnosti k osudům lidí z jiných regionů bývalého SSSR". Řeč je o osudu milionů osob, které dlouhá léta žily na území Ruska, ale bezúspěšně se pokoušejících získat občanství.

Platforma CivilMPlus je přesvědčena, že Putinovy výnosy zhorší i beztoho obtížnou demografickou situaci na Donbasu a stimulují odliv práceschopných občanů do Ruska.

Přitom v případě získání ruského občanství Ukrajinci přesto "bez dodatečných administrativních rozhodnutí" nebudou disponovat sociálními privilegii běžných Rusů. Jednoduše řečeno, museli by se registrovat na území RF, ale většina s tím bude mít problémy. Navíc Kyjev již pohrozil, že držitelům ruských dokladů odebere veškeré dávky.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
4403

Diskuse

Obsah vydání | 24. 5. 2019