Reuters: Tisíce Čechů čtvrtý týden protestují proti ministryni spravedlnosti

22. 5. 2019

Tisíce Čechů čtvrtý týden protestovaly proti ministryni spravedlnosti, která, jak se obávají, může ovlivnit trestní kauzu premiéra Andreje Babiše.Protestující tvrdí, že minulá vyjádření a skutky ministryně spravedlnosti Marie Benešové podporovaly Babiše, miliardáře, který se stal politikem a který je obviněn, že před deseti lety ilegálně dosáhl na 2 miliony eur z evropských fondů. Babiš obvinění popírá.

Jako poslankyně parlamentu v roce 2017 patřila Benešová k malé skupině zákonodárců, kteří nepodpořili zbavení Babiše imunity. V roce 2013 působila jako ministryně spravedlnosti v úřednické vládě prezidenta Miloše Zemana, Babišova spojence.

Lidé shromáždění na Václavském náměstí v centru Prahy mávali českými a evropskými vlajkami a transparenty s nápisy jako "Stydím se za svého premiéra". Zatímco předchozí protest zaznamenal účast 20 000 osob, tento přesáhl 50 000.

Babiš a jeho strana ANO navzdory protestům neutrpěli před evropskými volbami výrazný pokles voličské podpory. V průzkumech získávají kolem 30 %.

Vyšetřovatelé, kteří mohou kauzu uzavřít, než se dostane k soudu, teprve musejí rozhodnout ohledně policejního doporučení, aby byl Babiš postaven před soud.

Předchůdce Benešové na ministerstvu spravedlnosti rezignoval den poté, co policie skončila vyšetřování, což vyvolává obavy, že v kauze mohl být zapojen politický nátlak.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4380

Diskuse

Obsah vydání | 28. 5. 2019