V indexu globální prosperity 2012 je ČR na osmadvacátém místě

30. 10. 2012

Spojené státy vypadly z žebříčku deseti nejbohatších zemí světa. V pěti z osmi subkategorií indexu institutu Legatum se jejich hodnocení zhoršilo. Česká republika je na 28. místě. Nejlepší subkategorie pro ČR je školství (22. místo), nejhorší subkategorie pro ČR jsou svoboda a sociální kapitál (vzájemná pomoc spoluobčanům), kde je ČR na 45. místě. Co do kvality vlády je ČR na 33. místě, v ekonomice na 30. místě, ve zdravotnictví na 26. místě. Tabulka se všemi výsledky je ZDE. Profil ČR je ZDE

Index prosperity Institutu Legatum hodnotí 142 zemí světa na základě ekonomiky, vzdělání, podnikatelství, příležitostí, vlády, zdravotnictví, osobní svobody, bezpečnosti a sociálního kapitálu.

Nejlépe se umístily skandinávské země Norsko, Dánsko a Švédsko. Austrálie a Nový Zéland jsou čtvrté a páté. Celková prosperita v Evropě vzrostla. Holandsko, Irsko a Německo postoupily v žebříčku a jsou nyní na osmém, desátém a čtrnáctém místě. Navzdory tomu, že celková prosperita vzrostla, více než dvě třetiny evropských zemí zaznamenaly v subkategorii pro ekonomiku od r. 2009 pokles. Spojené státy v subkategorii ekonomiky poklesly až na 20. místo. Jsou daleko za vedoucími asijskými ekonomikami a za zeměmi eurozóny, jako je Německo. Britská ekonomika je na 26. místě, za Kuvajtem a Irskem.

Norsko je celkově na prvním místě. Švýcarsko je na prvním místě v subkategorii ekonomiky. Dánsko je na prvním místě v kategorii podnikatelství a příležitostí. Švýcarsko je na prvním místě v subkategorii vlády. Lucembursko je na prvním místě v kategorii zdraví. Island je na prvním místě v kategorii bezpečnosti. Kanada je na první místě v kategorii osobní svobody. Norsko je na prvním místě v kategorii sociálního kapitálu.

Podrobnosti ZDE

Interaktivní mapa a tabulky ZDE

Čas dýní

30. 10. 2012 / Michal Vimmer

ODS pod Nečasem klesá, ale kdo na jeho místo ? Ano, každý, kdo v ODS něco znamená, chce být místopředsedou. Předsedou nikdo. Takže Nečas je nenahraditelný.

Za socialistické "plné zaměstnanosti" se nedostatek pracovních sil vysvětloval obratem "nejsou lidi."

V restaurovaném kapitalismu se ukázalo, že chyba byla v účetnictví. Lidé se našli. Kde nejsou, tam se dovezou. S růstem životní úrovně a blahobytu došlo až k rozvoji nezaměstnanosti. Lidí je nadbytek.

Evropa zaostala: Břidlicový šok vede k americkému hospodářskému oživení

30. 10. 2012

Mnoho sektorů amerického průmyslu získává v důsledku nových zdrojů zemního plynu, těžených z podzemních břidlic, obrovský a trvalý náskok v důsledku snížených nákladů na energii nad globálními konkurenty. Úvahy o pokračujícím hospodářském úpadku Ameriky jsou nyní falešné, píše Ambrose Evans-Pritchard v deníku Daily Telegraph.

Firma Royal Dutch Shell plánuje postavit novou továrnu na etan v někdejším polorozpadlém ocelářském údolí v Beaver County nedaleko Pittsburgu. Firma Down Chemical uzavírá své provozu v Belgii, v Holandsku, ve Španělsku, v Británii a v Japonsku, ale investuje obrovské částky do továrny na propylen v Texasu, kde stojí zemní plyn jen zlomek světových cen a na této nízké úrovni zůstane po celý životní cyklus investic této firmy.

Insideři: "Břidlicový plyn je investiční bublina"

30. 10. 2012

Vedle řady známých environmentálních rizik a rizik pro veřejné zdraví investigativní práce New York Times a Bloombergu upozorňují na fakt, že ekonomika tzv. břidlicového plynu je riziková a drahý nekonvenční plyn ve skutečnosti neodpovídá slibům "takřka neomezené" nabídky této suroviny.

Noticka eko-aktivisty k těžbě břidlicového plynu

30. 10. 2012

Technologie tzv. "hydraulického štěpení" již pod svým zavádějícím názvem sugeruje jakousi "ekologičnost". Opak je přitom pravdou, protože při tomto "aktivním loužení" jsou ve skutečnosti používány mnohé chemikálie, vysoce nebezpečné jak pro přírodu, tak pro zdraví organismů.

Riziko zničení podzemních vod a jejich zásob při těžbě břidlicových plynů znamená v situaci, kdy narůstají problémy se zajištěním dostatku kvalitní pitné vody mnohde ve světě fakt, že tato technologie je NAPROSTÝM EKOLOGICKÝM BARBARSTVÍM!

Naomi Kleinová o těžbě ropy z ropných písků

30. 10. 2012

V prosinci 2010 bylo možno zhlédnout na internetových stránkách TED přednášku Naomi Klein o těžbě ropy z ropných písků v Kanadě. Myslím, že informovat o tom, jak celý proces probíhá, co vyžaduje a co způsobí, by mělo být jednou z prvních věcí, aby si každý mohl utvořit názor, jestli se tato těžba dlouhodobě skutečně vyplatí. ZDE

Tatáž přednáška s českými titulky je ZDE

(Těžba ropy z kanadských ropných písků je poněkud jiná technologie než těžba zemního plynu z břidlicových ložisek. Podstatné rozdíly zahrnují například těžbu písků z velké plochy povrchovým způsobem (obdobně těžbě hnědého uhlí v severních Čechách), což vytváří "měsíční krajinu", zatímco těžba plynu z břidlic probíhá v hloubce a povrchové škody nejsou tak významné, avšak o to horší jsou rizika pro zásoby spodní vody vyvolaná použitím chemikálií ve vrtech. Další rozdíl spočívá v tom, že kanadské ropné písky je třeba kvůli extrakci ropy vysoce energeticky náročným způsobem tepelně zpracovávat, takže celkový energetický výnos procesu je velmi pochybný; břidlicový plyn nemusí mít nutně tak špatné energetické parametry, avšak i zde jsou často problémem velké investice do vrtů, které se v mnoha případech finančně nevyplácejí. Proto kritici poukazují na fakt, že toto odvětví patrně může fungovat pouze do té doby, dokud jsou masově otvírány nové vrty a přicházejí do něj noví investoři, jako v každém investičním schématu typu "letadlo" - pozn. KD.)

Hurikán Sandy zasáhl východní pobřeží Spojených států

29. 10. 2012

Shrnutí, úterý ráno:

  • New York City a New Jersey byly přes noc postiženy rozsáhlými povodněmi, silným větrem, přerušením dodávky elektrického proudu a požáry. Tunely metra byly zaplaveny, veřejná doprava nefunguje, školy jsou uzavřeny a mnoho částí města je zaplaveno. Jinde došlo také ke škodám.
  • Ve 13 postižených stáech zahynulo více než 10 osob - AP oznámila 16 - a více než 6,5 milionu zákazníkům byla přerušena dodávka elektrické energie
  • Jedna newyorská nemocnice byla nucena evakuovat více než 200 pacientů, když selhala dodávka elektrické energie i nouzový zdroj
  • Jeden člen posádky z kopie historické lodi Bounty údajně zahynul, když posádka musela loď opustit u Severní Karolíny. Ostatních 14 osob bylo zachráněno vytažením z moře za velmi špatných povětrnostních podmínek.
  • Sandy za sebou zanechal spoušť po celé Karibské oblasti. Zahynulo 69 osob a země jako Haiti se budou se škodami velmi těžko vyrovávat.
  • V některých amerických státech se nyní očekává silné sněžení


Živé vysílání amerického Weather Channel / Reportáž Channel Four News z pondělního večera
ZDE můžete sledovat webovou kameru umístěnou na Soše svobody v New Yorku a několik dalších webových kamer z různých míst New Yorku

Jedna z největších bouří, která kdy zasáhla Spojené státy, v pondělí začala řádit na hustě osídleném východním pobřeží. Hurikán Sandy si vynutil přerušení dopravy, evakuaci oblastí ohrožených povodněmi a přerušil i kampaň před prezidentskými volbami. Očekává se prudký vítr, povodně a husté sněžení také ve vnitrozemí. Večer se hurikán přesunul na pobřeží nedaleko Atlantic City v New Jersey.

V jaderné elektrárně Oyster Creek kvůli hurikánu vyhlášen poplach

30. 10. 2012

Společnost Exelon kvůli rekordnímu hurikánu Sandy vyhlásila poplach v jaderné elektrárně Oyster Creek v New Jersey. Oznámila to Nuclear Regulatory Commission, americká komise pro regulaci jaderných zařízení. NRC současně také varovala, že další vzestup vodní hladiny by si mohl vynutit využití nouzových zásob vody k chlazení použitého uranového paliva 636 megawattového reaktoru.

O mé děsivé zkušenosti se zaměstnavatelem - podvodníkem

30. 10. 2012

Pracoval jsem dlouho v obchodě jedné mezinárodní firmy, působící v podstatě od Česka směrem na východ, jako prodavač. Práce mne bavila, ale nebyl jsem moc spokojen s příjmem, a zhruba po dvou až třech letech jsem se rozhodl pro změnu a začal si aktivně shánět jiné zaměstnání. Musím zde podotknout, že od doby, co jsem vystudoval střední školu, jsem prošel několika zaměstnáními, a to poslední mne bavilo suverénně nejvíce. Získal jsem zde mnoho dobrých zkušenosti a odváděl jsem svoji práci kvalitně, nicméně ohodnocení mé práce v rámci cca 12 tisíc mi přišlo málo, píše Michal Dajč.

DEBATNÍ KLUB:

Jiří Svoboda a Kamil Fila debatují o českém filmu a o televizi

30. 10. 2012Tvůrce filmů Zánik samoty Berhof či Skalpel prosím, v současnosti přednášející na Univerzitě Jana Amose Komenského, režisér Jiří Svoboda debatuje s filmovým teoretikem, recenzentem a publicistou Kamilem Filou o filmu a televizi.

O tom, jaká tvorba v ČR převažuje. Zda je kritik - recenzent žoldákem mainstreamu nebo nezávislou osobností a existuje-li nezávislá scéna.

Předchozí debaty:

Vojtěch Razima - Martin Kubů: Jaké jsou výhody a nevýhody biopaliv? ZDE

Debata Jan Paul - Boris Cvek: O umění ZDE

Debata Ludvík Hovorka - Ondřej Dostál: Zdravotnictví jako oběť chtivosti pojišťoven ZDE

Jakub Kříž - Milan Valach debatují o církevních restitucích ZDE

Debata Petr Havlík - Miroslav Tejkl: Co je příčinou hospodářské krize? Chamtivost?ZDE

Květa Lauterbachová a Vít Jedlička debatují o vztahu ekonomiky a politiky ZDE

Pavel Kohout a Jiří Šteg debatují o budoucnosti demokracie ZDE

Diskuse Roman Joch - Jan Čulík ZDE

Diskuse Eric Best - Jan Čulík ZDE

Každý se má postarat sám o sebe. Copak to každý nedělá?

30. 10. 2012 / Jiří Baťa

Již několikrát, lépe řečeno mnohokrát jsem slyšel, nebo eventuálně i četl hodně antisolidární až sobecký názor, že se má "každý sám postarat o sebe". Proč ne, jsou-li k tomu podmínky. Jenže "postarat se o sebe" je třeba chápat v širším kontextu. Pokud by to bylo určeno výlučně jedinci typu bezdomovce, který svou existencí není vázán na jiné osoby (či k jiné osobě) mu blízké (zpravidla se k němu nehlásí ani příbuzní), pak to lze považovat za výzvu sice relevantní, ale zcela neadekvátní. Je třeba se na to dívat z několika úhlů pohledu, resp. rozdělit "toho každého" do skupin občanské společnosti. Těch skupin je několik, zastavím se však u těch nejdůležitějších.

Nic nevíš, nepátrej, hodně mluv a hodně piš!

30. 10. 2012 / Luděk Prokop

Demokratická novinařina obohacená o bulvár a svobodu slova ve své podstatě zůstává stejná, jako byla za totality. Slova o přisluhovačích komunismu a dalších extrémistických ideologiích jsou nemlich ta samá, jen v opačném gardu vedená, než v dobách někdejších. Konec konců, od koho asi tak se ti dnešní novináři mohli novinařině učit, že ano? Lokální novinář Jiří Kalát v jeho článku "Mlč! Nic nevíš! Tak mlč!" děkuje, že v této zemi ještě psát může a slibuje, že psát bude.

Většinu českých poslanců úroveň pracovněprávních vztahů nezajímá

29. 10. 2012 / Aleš Uhlíř

Jiří Peňás z Lidových novin omlouval v neděli na Facebooku selhání českých novinářů, kteří neprávem obvinili komunistu Jaromíra Petelíka ze zveřejnění výzvy k věšení pravičáků, tím, že jsou pod tlakem, aby při zveřejňování zpráv nezůstali pozadu za konkurencí, a tak publikují "zprávy" bez rozmyslu. Stavím se k tomuto vysvětlení s velkými pochybnostmi. Zůstávají desítky závažných témat, o nichž česká "mainstreamová" média nenapíší nikdy nic. Proč asi? K zbrklé publikaci zjevně neférového obvinění Jaromíra Petelíka pražské novináře bezpochyby vedl jejich nadšený antikomunismus. Budou se stejným nadšením informovat o závažném problému, který se týká všech českých občanů a na nějž upozorňuje článek Aleše Uhlíře, který publikujeme níže? Schválně... (JČ)

Nechci se blíže zabývat pracovními podmínkami, které čtenář na základě svých zkušeností z pracovního pohovoru v call centru popisuje v textu "Jak se do ČR zavádí novodobé otroctví" v BL z 26. 10. 2012. Pro někoho, kdo byl dosud zaměstnán ve státní správě, to může být zkušenost děsivá. Pro jiného, který už má s tímto druhem práce zkušenosti a ví, oč při takové práci jde, to může být přijatelné a tyto podmínky v call centru považuje za "regulérní a běžné".

Nepokoje v Číně

30. 10. 2012

Pro čínské vedení musí být znepokojující, že k největším městským nepokojům dochází v nejbohatších čínských městech. K nejnovějším nepokojům došlo v přístavním městě Ningbo, kde se tisíce demonstrantů postavily pořádkové policii: protestovali proti plánům postavit ve městě chemičku. Po třech dnech někdy násilných demonstrací oznámila městská správa dne 28. října, že se chemička ve městě tedy stavět nebude, informuje týdeník Economist.

Učitelé se také střílejí

30. 10. 2012 / Pavel Táborský

Prozatím se tak děje převážně v zemi neomezených možností a také kousek vedle nás. V našich podmínkách se doposud naštěstí krátké ani dlouhé palné zbraně v dětských rukou příliš nevyskytují. Nějaká ta chladná zbraň s hrozivými následky se však už i v nedávné minulosti v chrámech vzdělanosti objevila. Děti jsou učenlivé, vnímavé a prý jsou rovněž květy života.

Smetana je ve vězení kvůli Tobě!

30. 10. 2012

Nedávno jsem se vrátila z výletu po východním Turecku. Procházela jsem nočními ulicemi města Mersin, když se ze tmy vyřítila kolona troubících aut, ověšená tureckými vlajkami, plná lidí všech generací, skandujících "Pryč s PKK! Skončete s terorem, nebo tento národ skončí s vámi (teroristy)!" píše čtenářka Markéta Růžičková

 9255

Senioři seniorům v Humpoleckém domově důchodců

30. 10. 2012 / Michal Giboda

(S přispěním Jitky Pavlíkové)

Samotou a osaměním nejvíce trpí v současné společnosti dvě skupiny lidí, jsou to senioři, zejména v domovech důchodců, a lidé s psychickými poruchami po propuštění z psychiatrických léčeben. V České republice žije až 20 000 seniorů v osamění, údaje o počtu osamělých jedinců sužovaných duševními poruchami nejsou známy.

Klaus je mimo

29. 10. 2012 / Jan Čulík

Václav Klaus pronesl v neděli k 28. říjnu "prezidentský projev". Byla to jako obvykle tragédie. Je to pořád totéž dokola. I když se snažil vystupovat korektně, vstřícně a "státnicky", projev byl děsivým svědectvím o omezenosti a neinformovanosti člověka, který až doposud zastával snad nejreprezentativnější státní funkci. Má-li však Česká republika v současnosti celou politickou třídu diletantů, asi nepřekvapí, že mezi ně patří i člověk, který se náhodou octl v prezidentské funkci. Masaryk by ale zaplakal. Hlubší, inteligentní porozumění složitosti dnešního světa Klaus neprojevuje. Neprojevoval ho nakonec nikdy.

Pověst státu vytvářejí jedině podnikatelé?

29. 10. 2012

Milý kolego, to jste se ještě rozčílil málo, i když s Vámi ve všem naprosto souhlasím, píše Hanuš Karlach. Jen bych dodal: Podle slov pana Klause veškerou historickou i současnou pověst tohoto státu vytvářejí ekonomové, podnikatelé a tak dále, a na této pověsti, případně jisté životní úrovni se vezou parazitující "intelektuálové a různé občanské iniciativy". - Oni tento (tedy přesněji předchozí, československý) stát iniciovali a založili, jakož jeho pověst ve světe šířili podnikatelé a kapitalisté? Snad jedině Tomáš Baťa, ale ten také hlavně duchovně. Být umělcem, vědcem nebo teoretikem, zvednu se při těch drzých slovech a odejdu ze sálu.

P. S.: Jestliže na "blahobytu" státu cizopasí nějaký živel, pak to jsou lidé typu Petra Hájka, Ladislava Jakla a další výtečníci z oné hradní suity. H. K.

Hodnoty thatcherismu jsou v dnešní Británii zcela zdiskreditovány

29. 10. 2012

V roce 2010 napsal labouristický thatcherista, někdejší premiér Tony Blair ve svém životopise, že existují dobré důvody, proč thatcherismus v Británii natolik zakořenil: "Většina z toho, co chtěla Thatcherová v osmdesátých letech realizovat, bylo nevyhnutelné, bylo to důsledkem nikoliv ideologie, ale sociálních a hospodářských změn," psal Blair.

Dneska už to tak vůbec nepůsobí, píše v deníku Guardian Andy Beckett. Nejvíce se thatcherismus dnes rozkládá v tom, kde byl údajně nejsilnější: v ekonomice. Soukromé vlastnictví domů a bytů, jádro jejího "lidového kapitalismu", dosáhlo vrcholu r. 2003. National Housing Federation předpovídá, že to roku 2021 poklesne počet soukromě vlastněných domů a bytů na míru, jaká existovala před Thatcherovou.

Dobří holubi se vracejí

28. 10. 2012 / Marek Řezanka

Přímo ze zlínského sněmu si Petr Nečas přijel pro kandidaturu do Ostravy. A mohl zářit blahem. "Delegáti mě poměrně jednoznačně podpořili, a toho si velmi vážím," netajil se spokojeností premiér Nečas. Dodal, že si je vědom, že ne vše se zdařilo tak, jak by si přál, a že vnímá, že je podporován s výhradami. "Nikdy jsem netvrdil, že jsem bezchybný a že vše, co jsem kdy udělal, bylo úžasné a skvělé. Beru to jako kritickou podporu."

PRO CHEMIKA KALOUSKA:

The Economist: Škrty v éře nízkých úrokových měr jsou k ničemu

29. 10. 2012

Argument, že rozpočtové škrty povedou k růstu ekonomiky, který byl před dvěma lety běžně prezentován, je nyní zdiskreditován, píše britský týdeník The Economist. Rozpočtové škrty mohou vést k expanzi ekonomiky, pokud vedou k ostrému poklesu úrokových měr, ale to není případ současnosti. Mnoho zemí dnes provádí škrty najednou, stejně jako mnoho domácností. Úrokové míry jsou v mnoha zemích blízko nule. Za těchto okolností poškodí rozpočtové škrty poptávku více než obvykle.

Diletantská nádeničina v MF DNES

29. 10. 2012 / Daniel Veselý

Po přečtení rozhovoru s Madeleine Albrightovou ve víkendové příloze MF DNES z 27. -- 28. října jsem byl dost rozpačitý, a to z neumětelsky pojatého interview, v němž nejmenovaná zaměstnankyně MF DNES kladla banální otázky typu "Musela jste v politice někdy lhát?" -- a odpověď Madlenky byla ještě upřímnější: "Ne." Existuje někdo soudný, kdo by takové prohlášení vzal v cynismem a pokrytectvím prolezlé vrcholové politice vážně, nebo se snad najdou tací, kteří žijí mimo reálný svět?

"Mnichovská dohoda" o nemocnicích

29. 10. 2012

tisková zpráva Asociace českých a moravských nemocnic

ní Aktuálně.cz mluvčí Ministerstva zdravotnictví V. Sršeň sdělil "že pojišťovny se s nemocnicemi na svém závěrečném jednání shodly na tom, že dojde k restrukturalizaci počtu lůžek".

Asociace českých a moravských nemocnic k tomu považuje za nutné sdělit, že v posledních dnech zdravotní pojišťovny se dohodly pouze se zdravotními pojišťovnami.

Prvé reakce z nemocnic jejich dohodu označují za dohodu vskutku "mnichovskou".

Dr. Stanislav Fiala

výkonný ředitel

 9253

Poskytl Petelík sám Blesku fotografii výroku, že chce pravičáky věšet?

27. 10. 2012

Pozoruhodnou informaci o "skandálu" s "výzvou", týkající se věšení pravičáků, publikoval na Facebooku Philipp Janýr:

Když se objevila informace, že to komunista Jaromír Petelík, člen Zastupitelstva Prahy 8 nepsal, vůbec jsem tomu nevěřil. Byl jsem přesvědčen, že to psal on a že se nyní snaží vykrucovat. Ovšem nyní si tu jeden kamarád všiml detailu na té fotce, kterou zveřejnil Blesk a která prokazuje, že to on nepsal, nebo že to byl on sám, který Blesku fotku poskytl, což je nadmíru nepravděpodobné. Na fotce v Blesku je totiž vidět slovo PROPAGOVAT! To se zobrazuje na FB pouze a jedině majiteli účtu! Tu fotku mohl tedy udělat jenom on sám, nebo ten, který se mu do FB-účtu naboural!!!

Zdá se, že provokaci vytvořil mladík, který si na Facebooku říká Lance Dukematcher. Jeho profil je ZDE

Aktualizace, pondělí 17.30: Facebookový profil Lance Dukematchera byl vymazán.

 9254

PŘÍPAD PETELÍK:

Filmový kritik František Fuka o šéfredaktoru Blesku Pavlu Šafrovi

29. 10. 2012

Filmový kritik František Fuka věnoval na svých stránkách šéfredaktoru Blesku Pavlu Šafrovi tento zmanipulovaný obrázek, podvrh. Nejenže se Blesk za útok na Jaromíra Petrlíka neomluvil, ale šířil o něm pomluvy dál ještě v neděli večer. Pavel Jílek k tomu dodává: "Myslím, že si si vyjádření Blesku po akci 'Petelík' jinou reakci nezasloužilo!"

Pavel Jílek publikuje na témže místě screen grab, z něhož vyplývá, že výrok vyzývající k věšení pravičáků zveřejnil nejprve tzv. "Lance Dukemaster".

Lidová tvořivost:ZDE naleznete článek, údajně z Blesku, že jeho šéfredaktor Pavel Šafr údajně dostal za sex s ovcí podmíněný trest půl roku vězení.

Případ Petelík: Jak dlouho trvá zmanipulovat média? Necelých pět minut...

28. 10. 2012

Tuto sobotu se jako lavina šířila českými médii zpráva o údajných nenávistných výrocích komunistického zastupitele Prahy 8 Jaromíra Petelíka. Petelík měl na svou facebookovou zeď napsat krátký status o věšení pravičáků a vyvlastnění majetku podnikatelům. Že je jediný důkaz proti Petelíkovi nepříliš umný podvrh, už ale žádná redakce zjistit neuměla.

Kompletní článek ZDE

Kdo vlastně bude řídit ministerstvo práce a sociálních věcí?

30. 10. 2012 / Miroslav Opálka

Ministr Jaromír Drábek podal ke dni 31. října 2012 - pod tlakem souvisejícím s trestním stíháním jeho prvního náměstka - rezignaci. Hledání kandidáta či kandidátky s jasnou politickou odpovědností, jak si TOP 09 stanovila, trvalo přes tři týdny. A tak předseda TOP 09 představil ve čtvrtek večer, a to ještě před projednáním s premiérem, veřejnosti Ing. Ludmilu Müllerovou, kandidátku své strany na funkci nového ministra práce a sociálních věcí.

Poláci požadují českou okupaci

29. 10. 2012

Podle polského serveru natemat.pl je mnoho Poláků rozčarováno "nesnesitelnou" situací v Polsku a obdivují situaci v České republice. Co se jim tam líbí? Liberální přístup k potratům, právo mít při sobě malé množství narkotik, třeba i legální pití piva na ulici. Polka Jovita Praga, která žije a podniká v Česku už rok, vylíčila v rozhovoru s polským serverem situaci v ČR v těch nejzářivějších barvách:

V Polsku se jí sice vedlo velmi dobře, ale zemi opustila nikoliv kvůli penězům, ale kvůli způsobu života. Lidé v Česku jsou příjemně podobní Polákům, ale život v ČR vypadá úplně jinak než v Polsku. Jovita Praga chce žít v Česku, v daleko lepší atmosféře. V ČR je lepší zdravotnictví, školství, občanská sféra. Její syn Patryk nechodil v Polsku na náboženství a musel během té hodiny sedat sám v šatně jako vyhnanec. Nakonec matku prosil, aby směl chodit na náboženství, protože nechtěl sedět sám v šatně. V ČR takováto diskriminace neexistuje. V české škole, kam nyní Patryk chodí, je například množství arabských dětí. Náboženství v té škole nikdo neřeší. Děti nikdo neindoktrinuje. Nábožensky založení rodiče mohou děti posílat na náboženství do kostela.

Zločiny farmaceutického průmyslu

27. 10. 2012 / Boris Cvek

Jak píše časopis Nature ve svém editorialu "Take a stand" z 12. července tohoto roku, farmaceutický průmysl překonává poprvé v historii vojenský průmysl v objemu pokut, které musí nějaký průmysl platit vládě USA. Editorial je reakcí na případ londýnské společnosti GlaxoSmithKline (GSK), která zaplatila v rámci vyrovnání 3 miliardy dolarů, aby odvrátila žalobu ze strany americké vlády v případě zneužívání léků na dětech (ano, na dětech!).

Novinář zděšený rozkladem vlády

27. 10. 2012 / Luděk Prokop

Novinář je zděšen rozkladem vlády: Ti blázni nevidí, co levice provede naší zemi.

Bohumil Pečinka, vystudovaný za totalitního režimu, tudíž bezplatně, je zděšený ze sebevražedného směřování ODS k předčasným volbám. Na rozdíl od něho si evidentně hloupé vedení, pro ODS sebevražednost předčasných voleb, vůbec neuvědomuje.

Objektivní pravicový novinář (omluvte prosím tento protimluv), cítí (možná přímo občanskou) povinnost varovat stranu Petra Nečase před vypsáním takových voleb.

Tahle vláda už měla být skončena nejpozději v dubnu

29. 10. 2012 / Luděk Prokop

A sice nejen dle někdejších velkohubě razantních prohlášení premiéra o tom, jak nehodlá vládnout s těsnou většinou, či zásluhou podpory přeběhlíků. Kdyby tehdy jenom tušil, jaký bude vývoj věcí příštích, mohl si zachovat tvář i zdání solidnosti. Mohl například již tehdy prohlašovat, že nezměrná odpovědnost, odpovědnost občanská i rozpočtová, mu velí vládnout za každou cenu. I za cenu nejisté podpory těsné stojedničky. A třeba i za cenu účelově a nahonem sehnané party přeběhlíků. S šikovnou, uznání zasluhující kreativní tvorbou nového koaličního slepence, s nezvolenou pidistranou "LIDEM". Nemuselo dojít k totálnímu znehodnocení jeho slova i ke krajnímu znedůvěryhodnění jeho osoby a tím i celé ODS.

Popel asi bude pro ODS nedostatkový materiál, aneb není analýza jako analýza

29. 10. 2012 / Jiří Baťa

Předseda ODS a premiér koaliční vlády Petr Nečas reagoval na výsledky krajských a senátních voleb konstatováním: Utrpěli jsme těžkou porážku, ale neztrácejme sebevědomí! Z tohoto důvodu, ale i před nadcházejícím kongresem ODS pak P. Nečas v dopise pro členy ODS si významně sypal popel na hlavu, aby tak zmírnil pro ODS katastrofický výsledek těchto voleb.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

32809