Oni se k nám chovali, jako že jsme nějaká epidemie. Já ale nejsem epidemie

4. 10. 2016

čas čtení 5 minut

"Oni se k nám na maďarských hranicích chovali, jako že jsme nějaká nemoc. Nějaká epidemie. Před kterou se snažili ochránit svou zemi. Já ale nejsem nemoc. Nikdo z nás není."

Pozoruhodný rozhovor s sedmnáctiletou dívkou z Aleppa, postiženou obrnou, která nyní žije v Kolíně nad Rýnem a o své cestě do Evropy a o válce v Sýrii vydala knihu.

Od minuty 1.16:

Moderátor: Nujeen Mustafa je jen jedním z více než milionu uprchlíků, kteří za posledních několik let uprchli ze Sýrie do Evropy. Avšak tato sedmnáctiletá dívka cestovala z Aleppa do Německa v kolečkovém křesle - má totiž obrnu. Napsala nyní o své neuvěřitelné cestě knihu. Anglicky se naučila doma v Aleppu, když se tam v televizi dívala na seriály. V důsledku toho, že měla obrnu, nemohla v Sýrii chodit do školy. Avšak v červenci 2012, když válka v Sýrii přišla do její čtvrti, její rodiče se rozhodli opustit svůj byt a uprchnout do města, kde se narodila - nedaleko turecké hranice. Avšak boje se rozšířily i tam.

Takže Nujeen spolu se svou sestrou a se statisíci jinými lidmi uprchly přes hranici. Její cíl: Německo. Kde žije její bratr. Na pětitisícikilometrové cestě riskovala život, když přeplula Středozemní moře na gumovém člunu. Na maďarských hranicích ji odmítli vpustit do Maďarska. Policie tam pálila po uprchlících vodními děly a slzným plynem. Avšak po roce se konečně sešla se svým bratrem a nyní žije v Kolíně nad Rýnem, kde konečně chodí do školy. Zeptal jsem se jí, proč musela odejít z Aleppa:

Nujeen Mustafa: No, denně nás bombardovali. Báli jsme se, že se armáda dostane do města a pak tam byl Islámský stát. Takže lidi se báli.

Skupinová iracionalita politických stran: nejagresivnější jsou letos komunisté

4. 10. 2016 / Milan Petrák

čas čtení 4 minuty

I když jsme zvyklí dělit strany v první řadě na „levicové“ a „pravicové“, toto dělení v mnoha případech selhává. Politika umírněných stran, jako jsou sociální demokraté a liberálové se mnohdy podobá navzdory opačnému umístění na politické ose, stejně jako lze najít řadu obdobných postojů mezi „levicovými“ stalinisty a „pravicovými“ fašisty. Rozlišit politické strany na umírněné, radikální a extremistické lze provést s pomocí analýzy jejich komunikace. Umírněné strany dávají přednost věcné argumentaci, zatímco radikálové a extremisté útočí na emoce. Při tom se neobejdou bez používání výrazů, které spadají do sedmi kategorií (viz slovník vyhledávaných výrazů):

Rozhovor Britských listů 77:

Dopadnou senátní a krajské volby pro ČR špatně?

30. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Způsobí frustrace českých voličů a jejich ochota věřit pitomostem, které šíří sociální sítě a média, že budou v nadcházejících volbách hlasovat proti svým nejniternějším zájmům? O tom hovoří v tomto rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous a Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. září 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Britská libra padá: Konzervativci zřejmě "zruší" londýnskou City

4. 10. 2016

čas čtení 3 minuty

Britské finančnické firmy nedostanou žádné zvláštní výsady při vyjednávání britské vlády o brexitu. Premiérka Theresa Mayová chce prý změnit vztah mezi britskou vládou a londýnskou City. Podle třech vysokých činitelů ve vládě Theresy Mayové odmítne její konzervativní vlády dát přednost ochraně britského finančního sektoru při vyjednávání o odchodu Británie z EU.Je to zvláštní, protože konzervativci přece dosud vždycky podporovali kapitalistické firmy, v tomto případě zjevně neváhají je likvidovat. Mayová dává před hospodářskou spoluprací s EU přednost odchodu Británie z evropského trhu a zavedení přísných omezení imigrace z Evropské unie.

V důsledku výroků Theresy Mayové rychle padá britská libra a dosáhla v úterý vůči dolaru třicetiletého minima 1,275 dolaru. Burzovní index londýnské City však radikálně stoupl na hodnotu vyšší než 7000, protože v důsledku poklesu hodnoty britské libry jsou akcie mezinárodních podniků nyní v librách daleko cennější než dosud.

Konzervativní ministryně vnitra Amber Rudd oznámila, že zavede opatření, která omezí počet lidí, kteří přicházejí do Británie pracovat a studovat. Zavede také opatření, jak ztížit firmám zaměstnávání zahraničních pracovníků. Zpřísní testy, kterými firmy budou muset procházet, než začnou hledat zaměstnance v zahraničí. Kdo pronajme pokoj či byt cizinci bez oficiálního povolení k pobytu v Británii, bude odsouzen do vězení. Vláda bude prověřovat žadatele o taxíkářskou licenci, mají-li povolení k pobytu, a banky neotevřou účet žádné osobě, která se neprokáže oficiálním povolením k pobytu v Británii. Pachatelé i drobných trestných činů z EU budou deportováni a budou mít zákaz návratu do Británie na dobu deseti let:

Britský Institute of Directors (ředitelů podnikatelských firem) si stěžoval v rozhlase, že britská vláda terorizuje legitimní zaměstnavatele poté, co vláda oznámila nová omezení pro zaměstnávání migrantů.

Theresa Mayová chce imigraci "omezit na desetitisíce lidí ročně". Dosud dosahuje 300 000 lidí ročně.

Zahraniční lékaři budou smět v Británii pracovat jen do doby, než si Británie vyškolí lékaře vlastní, domácí, konstatovala Theresa Mayová:

Arogance britské vlády bere dech, píše skotská premiérka Nicola Sturgeon. Jako by jaksi těm doktorům dělala nějaké milosti, že jim DOVOLUJE zachraňovat tady životy.

Británie: Ekonomická rozhodnutí nyní činí diletanti

4. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

Theresa Mayová dala jasně najevo, že Británie připravuje "tvrdý" brexit. Británie také odejde z celní unie EU, takže už nebude mít právo dovážet své výrobky na evropský trh bez kontroly. Britské podniky a banky, které zoufale potřebují, aby Británie zůstala součástí evropského trhu a celní unie, udělaly katastrofální chybu, když své lobbování zaměřily na britské ministerstvo financí. Neuvědomily si, že ministerstvo financí ztratilo moc a je ignorováno. O brexitu rozhodují fundamentalistický euroskeptik David Davis, ministr pro odchod Británie z EU a především premiérka, píše na Facebooku jeden z nejznámějších britských hospodářských komentátorů Robert Peston.

Británie se octla v bezprecedentní situaci, kdy byla zrušena všechna pravidla ohledně toho, kolik peněz si britská vláda může vypůjčit. Ekonomicky je to nebezpečné.

Ministr financí zněl hluboce nejistě, když hovořil v rozhlase o stavu ekonomiky. Zjevně vidí, že brexit způsobí vážné zpomalení britské ekonomiky, ale má pocit, že by bylo neloajální to říci otevřeně.

Ve vládě Theresy Mayové je ministerstvo financí méně mocné než jak bylo po mnoho desítek let. To je pozoruhodné, protože ekonomické problémy způsobené odchodem Británie z EU v následujících letech budou obrovské. Ekonomickou a průmyslovou strategii vytvářejí Theresa Mayová a její dva mladí poradci, Nick Timothy a Fiona Hill. Pokud znají historii, veškeré předchozí pokusy omezit moc ministerstva financí skončily katastrofou. Třeba to teď tak nebude.

Rychle klesající libra je dvojsečný meč. Pomůže to exportu. Avšak v novém roce skončí hedgová ochrana firem před fluktuací měny a to povede k vyšším cenám v britských obchodech, a tedy k poklesu britské životní úrovně. Vzhledem k tomu, jak obrovský význam mají spotřebitelské výdaje pro britskou ekonomiku, povede to k vážné hospodářské stagnaci.

Přístup Mayové k brexitu bude teprve vážně prozkoušen u soudu veřejného mínění, až dojde k ekonomické stagnaci.

Německá prokuratura zrušila stíhání komika, který zesměšnil Erdogana

4. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Prokuratura v Mainzu zrušila stíhání komika Jana Boehmermann, který v televizi odrecitoval výsměšnou a vulgární báseň, adresovanou tureckému prezidentu Erdoganovi. Erdogan požadoval jeho trestní stíhání.

POLSKO:

Mezitím v Absurdistánu 5

4. 10. 2016 / Tomasz Oryński

čas čtení 7 minut

Pondělí 3. října, den "černého protestu" , byl radostným dnem pro polské ženy. Stávkovaly proti navrhovaným radikálním změnám už tak nesmírně restriktivního zákona o potratech. Avšak pravicoví novináři to odhalili. Podle listu “Dziennik Narodowy” je stávka spiknutím lesbiček a jejím skutečným účelem je dovolit potraty dětí narozených ve zkumavce. Ne všichni tento názor sdílejí - jeden místní politik z Lublinu tvrdí, že demonstrantky jsou čistě jen kurvy, které chtějí šoustat bez následků. Avšak ženy se nestaraly o tento názorový konflikt v pravici a stávka se uskutečnila podle plánu, a to s plným souhlasem samotného ministra Waszczykowského. "Ať se pobaví," řekl Waszczykowski v rozhlasovém rozhovoru, "když si myslí, že v Polsku nejsou závažnější témata".

Pokud považujete Britské listy za důležitý informační zdroj, předplaťte si je

18. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

K udržení existence Britských listů potřebujeme příspěvky ve výši cca 60 000 Kč měsíčně. Tedy 200 Kč měsíčně od 300 čtenářů. Je na vás, zda Britské listy budou po dvaceti letech své nezávislé existence dál pokračovat. Jde o to, zda má česká společnost zájem o tento věcný, na nikom nezávislý zdroj informací z vnějšího světa,  anebo dá přednost nesmyslům, které šíří konspirační weby i většina domácích sdělovacích prostředků.

Jsme přesvědčeni, že přinášením nezávislých informací v dnešní situaci, kdy je většina českých médií v rukou oligarchů anebo ideologicky zaměřených aktivistů, kdy se velká část české společnosti v důsledku iracionálního strachu z jinakosti, kterou často z otevřených komerčních důvodů vyvolávají tato neseriozní média, děsivým způsobem propadá do nenávisti a rasismu a záměrně ignoruje fakta, je Britských listů zapotřebí více než kdy předtím v celé jejich téměř dvacetileté historii.

Jsme hrdi na to, že v českém prostředí jsou Britské listy jediným nezávislým médiem, které nemá vazby na žádné podnikatelské či skupinové zájmy a jehož existence spoléhá výlučně na drobnou finanční podporu od čtenářů. Děkujeme jim za to - prosíme, udržte to.

Pokud tento názor sdílíte, upozorňujeme, že Britské listy nemohou přežít bez pravidelných finančních příspěvků svých čtenářů. Toto není žádná frivolita, z příspěvků hradíme honoráře našich kmenových spolupracovníků a jsme hrdi na to, že nejsme závislí na žádné české ani zahraniční zájmové či manipulativní organizaci. Má-li to však fungovat trvale, potřebujeme i nadále systematickou finanční podporu veřejnosti. Přehled výdajů Britských listů pravidelně zveřejňujeme.

Prosíme, přispějte.

Informujte, prosíme, o existenci Britských listů své racionálně a kriticky uvažující přátele v české společnosti, schopné vnímat fakta. Jde do tuhého a lidé přístupní věcným informacím by měli vědět, kde je získávat, aby byli schopni korigovat šílený, iracionální většinový diskurs, který nyní zavedl velkou část české společnosti na nesmírně nebezpečnou cestu ke globální izolaci.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Příspěvky na provoz Britských listů je možno  zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2, nebo i z mobilního telefonu. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

VOLBY ŘÍJEN 2016:

Který kandidát má vaše názory? Odpoví vám volební kalkulačka

15. 9. 2016

čas čtení < 1 minuta

Interaktivní online test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidátů do Senátu. Kalkulačku připravilo nezávislé sdružení KohoVolit.eu. Obsahuje 35 otázek na témata, kterým se budou muset noví senátoři v nadcházejícím volebním období věnovat.

Některé otázky řeší kandidáti ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů zaslaných veřejností nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všech 233 kandidátů, již skoro 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostali kandidáti, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

Co chtějí strany v krajích? Odpoví vám volební kalkulačka

3. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

Interaktivní test porovnává odpovědi čtenářů s postoji kandidujících stran do krajských zastupitelstev. Volební kalkulačka je připravena speciálně pro každý kraj, obsahuje vždy kolem 30 otázek na krajská témata. Autorem je nezávislé sdružení KohoVolit.eu.

Některé otázky řeší strany ve svých programech, jiné byly vybrány na základě podnětů získaných od veřejnosti nebo po konzultacích s experty. KohoVolit.eu oslovilo všechny kandidující strany, již více jak 200 z nich odpovědělo. Na stejné otázky, které dostaly strany, odpovídají i účastníci testu a aplikace následně dle odpovědí vypočítá shodu.

USA suspendovaly rozhovory s Ruskem o Sýrii kvůli bombardování civilní infrastruktury ve vzbouřeneckých oblastech

4. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Spojené státy zrušily své kontakty s Ruskem ohledně příměří v Sýrii poté, co ruské a Asadovo bombardování se intenzivně zaměřilo na ničení nemocnic ve vzbouřeneckých oblastech.

Washington také stáhl vojenský personál, který měl spolupracovat s Ruskem na bombardovací kampani proti Islámskému státu a Jabhat Fateh al-Sham (dříve al Nusra).

O několik hodin předtím oznámila Moskva, že vojenské kontakty s USA byly také přerušeny a Vladimír Putin suspendoval šest let starou dohodu s Washingtonem o snížení vojenských zásob plutonia.

Dvě vlny leteckých úderů zasáhly nemocnici M10 v Aleppu, jednu z posledních tří fungujících nemocnic ve východní části města. První úder zasáhl nemocnici v pondělí ráno, usmrtil sedm lidí a zanechal u vchodu obrovskou díru do země. Nemocnice fungovala ještě do večera, kdy byla bombardována znovu, zatímco byli na scéně ještě záchranáři. Nemocnice už byla předtím bombardována v sobotu.

V neděli se syrská a ruská letadla zaměřila na podzemní nemocnici v opoziční oblasti severně od města Hama.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Volby a jak dál?

1. 10. 2016 / Petr Huďa

čas čtení 3 minuty

V rozhovoru Britských listů "Dopadnou senátní a krajské volby pro ČR špatně?: jste dobře připomněl, že kdysi lidé volili podle svého sociálního a třídního postavení.

Kapitalisté a ti, kteří nějakým způsobem silně participují na kapitalismu, volili PRAVICI.

Pracující-zaměstnanec, který prodává svou pracovní sílu kapitálu, anebo poctiví živnostníci LEVICI.

Dnes se tak neděje. Problém dělníků a ostatních pracujících a prekarizovaných včetně sociálně slabých (nezaměstnaní, zdravotně postižení, důchodci, matky samoživitelky) je ten, že všude v Evropě postrádají důslednou levicovou stranu, píše Petr Huďa.

FT: Theresa Mayová drasticky ohrozila britskou ekonomiku

3. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Tím, že britská premiérka Theresa Mayová oznámila, že zahájí oficiální vyjednávání o odchodu Británie z EU do konce března 2017, vlezla do pasti, píše Gideon Rachman v deníku Financial Times. Její rozhodnutí bylo nezodpovědné a ohrozilo britský státní zájem.

Po aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU má Mayová přesně dva roky na vyjednání dohody s EU. Vysocí státní úředníci Mayovou varovali, že je nemožné vyjednat jak podmínky odchodu Británie z EU i novou obchodní smlouvu s EU do dvou let. Zdůraznili, že Mayová musí získat příslib o tom, jak bude vypadat provizorní obchodní dohoda Británie s EU v onom dlouhém období, než bude vypracována konečná dohoda. Mayová toto varování ignorovala a tím drasticky znevýhodnila Británii v nadcházejícím vyjednávání s EU.

Po aktivaci článku 50 má Evropská unie prostě možnost nechat běžet čas při vědomí, že Británie bude ve stále obtížnější situaci, čím déle se jednání potáhnou bez dohody. Na konci těch dvou let bude Británie mimo EU a bude čelit tarifům na vývoz zboží a ztrátě "pasových práv" pro finanční služby v londýnské City, které tak budou vyloučeny z EU. Hospodářské škody z takové situace budou obrovské.

Mayová se zachovala tak neodpovědně z politických důvodů. Kdyby bývala neoznámila lhůtu pro aktivaci článku 50, čelila by vzpouře euroskeptiků ve své straně. Takto se sice této vzpouře vyhnula, ale vážně zvýšila pravděpodobnost drtivého poškození britské ekonomiky.

Theresa Mayová signalizovala, že dá přednost omezení imigrace z EU před přístupem Británie na evropský trh

3. 10. 2016

čas čtení 2 minuty

V potenciálně katastrofálním projevu pro budoucnost Velké Británie dala najevo nová britská konzervativní ministerská předsedkyně Theresa Mayová, že je pro ni v rámci brexitu důležitější omezení volného pohybu obyvatelstva z Evropské unie, než udržení přístupu na evropský trh, kam Británie vyváží více než polovinu svého exportu.

Na její projev, v němž také oznámila, že hodlá aktivovat článek 50 o odchodu Británie z EU "před koncem března 2017", břitce reagoval prezident Rady Evropy Donald Tusk: "Prohlášení Mayové přináší vítanou jasnou informaci o začátku rozhovorů o brexitu. Po aktivaci článku 50 bude evropská sedmadvacítka jednat na ochranu svých zájmů":

Předsedat Evropské unii bude na jaře 2017 Malta a maltský premiér Joseph Muscat znovu zdůraznil, že "čtyři základní tržní svobody EU" - včetně svobody pohybu - "nemohou být zrušeny":

Anglická premiérka si právě zadělala na rozpad Británie

2. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Toto, nemoudře, řekla v neděli odpoledne anglická premiérka Mayová na sjezdu své Konzervativní strany:

"Už jsem řekla, že budeme spolupracovat s decentralizovanými vládami Skotska, Walesu i Severního Irska. Protože chceme, aby brexit fungoval v zájmu celé země. A totéž budeme činit s podnikateli a šéfy municipalit po celé zemi. Ale úkol vyjednat náš nový vztah je úkolem pro vládu. Protože jsme v referendu hlasovali jako jednotné Spojené království. (Potlesk) Budeme vyjednávat jako jednotné Spojené království a odejdeme z Evropské unie jako jednotné Spojené království. Z brexitu není možné se vyčlenit. A nikdy nedovolím konfliktním nacionalistům, aby ochromili cennou unii našeho Spojeného království." (Hurónský řev konzervativců):

(Skotsko a Severní Irsko hlasovalo proti odchodu z Evropské unie. Pro Severní Irsko by byla izolace od Irské republiky politickou i bezpečnostní katastrofou, pro Skotsko ekonomickou a kulturní katastrofou.)

"Silný potlesk pro Mayovou. V nadcházejících letech se to bude citovat jako nejkatastrofálnější projev, jaký kdy pronesl nějaký britský premiér či premiérka":

Skotská premiérka:

"Theresa Mayová se rozhodla zvlášť zdůraznit, že na hlasu Skotska a jeho zájmech nezáleží. Podivný přistup od někoho, kdo chce udržet Británii vcelku":

Rozpadá se visegrádská čtyřka?

3. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

O Orbánově prohraném referendu a o prohlubující se, i když dosud spíš tiché distanci mezi Českem a Slovenskem na jedné straně a Polskem a Maďarskem na straně druhé píše anglicky Jan Čulík na serveru The Conversation ZDE

Islám a kanibalismus? A co křesťanství?

3. 10. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 2 minuty

Právnička Klára Samková stupňuje svůj iracionální útok na islám, potažmo útok na zhruba 1,7 miliardy jeho vyznavačů, když během besedy v Ostravě prohlásila: Nemůžeme přece tolerovat násilnickou ideologii islámu, stejně jako bychom třeba neakceptovali kanibalismus. To je přece také určitá etnická komunita, a proto se tady přece nenecháme vraždit či okusovat.“ Samková tedy považuje pětinu obyvatel planety za zdivočelé jedince, kteří jsou na úrovni kanibalů, a proto hodni odsudku civilizovaného světa. Reportáž z besedy otiskly Parlamentní listy, jejichž redakce neustává v systematické démonizaci muslimů, islámu a uprchlíků, aniž by upřednostnila racionální argumenty a fakta. Ta ale v této turbulentní době, kdy se hoaxy dostávají i na titulní stránky „seriózních deníků“, kasu prostě nedělají. Jak je to tedy s islámem a kanibalismem, vezmeme-li „hozenou rukavici“ Kláry Samkové doslova?

Děs a hrůza v České televizi

3. 10. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Ve čtvrtek 29. září odvysílala ČT24 rozhovor s Lukášem Dyčkou, expertem Univerzity obrany, o válce v Sýrii ZDE. Otázky kladla redaktorka Zuzana Tvarůžková (snažila se hosta korigovat, ale nepříliš agresívně),  interviewovaný překvapil celou řadou tvrzení, s nimiž se normálně v solidním médiu stěží setkáte. Veřejnoprávní televize má  ze zákona povinnost uvádět lži a věcné nepravdy na pravou míru, nemůže je nechávat bez korekce. Nic v tomto rozhovoru ovšem věcně korigováno nebylo.

Orbánovi jeho protiuprchlické referendum nevyšlo

3. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Protiuprchlické referendum, které se konalo v neděli v Maďarsku, je neplatné. Po sečtení 99 procent hlasů se ukázalo, že bylo odevzdáno pouze 39,82 procent platných volebních lístků. 98,28 procent voličů hlasovalo proti uprchlickým kvótám, 1,72 procenta voličů hlasovalo pro ně.

Referendum je však neplatné, protože ústavní podmínkou bylo, že má-li být platné, musí se ho účastnit více než 50 procent voličů.

Viktor Orbán a jeho média výsledek však podle očekávání označuje za "úspěch" a připravuje ústavní změnu, totiž zrušení podmínky padesátiprocentní účasti. Orbán se vyjádřil, že referendum je "vynikající výsledek", vzhledem k tomu, že proti uprchlickým kvótám Evropské unie hlasovalo více lidí, než kolik r. 2003 hlasovalo v Maďarsku pro vstup do Evropské unie.

Navzdory masivní a drsně protiuprchlické předvolební kampani, která referendu předcházela, zůstalo více než 60 procent Maďarů doma a referendum ignorovalo.

Mezinárodně bylo Orbánovo referendum vnímáno jako plebiscit nejen o tom, zda má Maďarsko přijmout pouhých 1294 uprchlíků podle dohody EU z Řecka a z Itálie, ale i o roli národního státu a o budoucnosti liberální demokracie v Evropské unii. Orbán se stylizoval do mluvčího evropských lidových mas, chtěl vyvolal v Evropské unii kulturní kontrarevoluci a rozšířit tam svou "neliberální demokracii", která je v konfliktu s demokratickými hodnotami Evropské unie.

Neplatných volebních lístků bylo po celém Maďarsku 6 procent, v Budapešti 11 procent:

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tak tohle je Maďarsko, které znám a mám ráda

3. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

píše Amy Mackinnon nad souborem neplatných volebních lístků v Orbánově "referendu":

Maďaři zkazili volební lístky pro referendum často opravdu originálním způsobem. Mnoho dalších příkladů je ZDE

Kolumbijci v referendu odmítli mírovou dohodu

3. 10. 2016

čas čtení 2 minuty


Bylo to proto, že neobsahovala dostatečně uspokojující ustanovení ohledně spravedlnosti za spáchané zločiny?

Po celé Kolumbii se v neděli otevřely hlasovací místnosti, když se vláda snaží ratifikovat mírovou dohodu s levicovými povstalci lidovým hlasováním. Dohoda má reintegrovat povstalce z organizace FARC do společnosti ve formě malé politické strany. Podle průzkumů se zdá, že dojde ke schválení v poměru hlasů zhruba 2:1.

O Sýrii a inspiraci

3. 10. 2016

čas čtení 3 minuty


I v hlubinách války lze stále ještě nacházet inspiraci. A já jsem v syrském konfliktu nalezl jistý typ inspirace. Nejde o šťastného válečníka, omámeného pozorovatele událostí, ale spíše skutečný pocit sounáležitosti, který lze objevit, když pozorujete druhé, jak se snaží dělat dobré věci a doufají ve zlepšení situace, napsal James Snell.

Moskva stupňuje obtěžování západních novinářů

3. 10. 2016

čas čtení 2 minuty


Americká zpravodajská zpráva tvrdí, že ruská vláda vede široce založenou a "oportunistickou" kampaň s cílem rozšířit politický vliv v Evropě. Nasazuje v ní internetové trolly a další kybernetické aktéry, kteří mají obtěžovat prozápadní novináře a šířit prokremelské postoje na sociálních sítích.

Mír v Kolumbii může znamenat násilí ve Venezuele

3. 10. 2016

čas čtení 1 minuta


Politická opozice ve Venezuele varovala, že kolumbijská mírová dohoda s guerillou FARC může vést k přílivu bojovníků do Venezuely, což vyvolává vážné obavy s ohledem na již existující přítomnost FARC v zemi, napsal James Bargent.

Ruští vojenští experti: Válku je nutno vést proti celé společnosti

2. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Je nutno si uvědomit, že ve válce bojuje nikoliv jen armáda, ale celá společnost, celá země"

"Celou zemi, celou společnost nepřítele dnes chápeme jako systém, který má své vlastní kritické, klíčové uzly. Zničení těchto uzlů podstatnou měrou omezí obranný potenciál nepřítele a povede k vítězství."

"Tak argumentují dva autoritativní vojenští odborníci Igor Popov and Musa Khamzatov ve své knize Война будущего: концептуальные основы и практические выводы. Очерки стратегической мысли. (Budoucí válka: konceptuální základy a praktické závěry. Nárys strategických idejí)– М.: Кучково поле, 2016. – 832 с."

Recenze v ruštině ZDE

Financial Times: "Zeman vystupuje extremněji než Orbán"

2. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Miloš Zeman požaduje, aby byly statisíce "ekonomických migrantů, kteří přišli od loňska do Evropy, umístěny na "prázdná místa" v severní Africe či na "neobydlené řecké ostrovy", za což by se Řecku měl postupně odpustit jeho dluh. Zeman varuje před "silnou vazbou" mezi vlnou uprchlíků a "vlnou džihadistů" v Evropě. Argumentuje, že "umírnění muslimové mohou být zradikalizováni tak, jako se Němci ve třicátých letech stali nacisty".

Zemanovy výroky zacházejí dokonce ještě dále než výroky maďarského premiéra Viktora Orbána, jehož hystericky protiuprchlický postoj posílil jeho domácí popularitu, avšak narušil vztahy Maďarska se západoevropskými spojenci, varuje deník Financial Times.

Zemanovy výroky se mohou stát ztrapněním pro českou vládu premiéra Bohuslava Sobotky, která sice také odmítá uprchlické kvóty, ale distancuje se od extremnější rétoriky Viktora Orbána a Jaroslawa Kaczynského. Zemanovy výroky však odrážejí nepopularitu uprchlických kvót v postkomunistických zemích EU a rezonují s názory řadových Zemanových stoupenců.

Od svého zvolení přímou volbou v roce 2013 proslul Zeman svou provokativní rétorikou. Oponenti ho obviňují, že je apologetou Vladimíra Putina poté, co bagatelizoval ukrajinskou krizi jako "chřipku" a začal odmítat evropské a americké sankce proti Moskvě.

"Jsem proti islámské migraci, protože jde o stoprocentní nekompatibilitu kultur," řekl Zeman.

České ministerstvo odmítlo, že by vražda Čecha v Londýně byla motivována nenávistí

30. 9. 2016 / Petr Uhl

čas čtení 4 minuty

Česká tisková kancelář s odvoláním na server deníku The Guardian před týdnem informovala, že londýnská policie zadržela tři muže, jež podezírá, že ve středu pozdě večer na ulici surově zaútočili na jednatřicetiletého českého občana, bydlícího nedaleko. Čtyři mladí Britové srazili Čecha v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. Když spadl na zem, ještě do něj kopali. Muž pak na následky zranění zemřel. Po útoku odjeli na kolech. Tři z nich policie hned chytla, jeden byl vzat do vazby.

Agenturní zpráva vraždu stručně popsala. Později ČTK zveřejnila i zprávu o trestním řízení a o útočnících. Česká veřejnost má informace o fyzických a slovních útocích na Poláky, Litevce a další lidi z východních zemí EU, provázející brexit. Britové (tedy někteří Britové, že ano) nemají strach z pákistánského muslima, nýbrž z polského katolíka, vysvětloval nedávno ve Sněmovně a v televizi provinciálním Čechům jeden lidovecký poslanec, maje sám údivem nad tím oči navrch hlavy.

Observer: Porušování mezinárodního práva povede k válce

2. 10. 2016

čas čtení 3 minuty

Rusové, kteří odmítají zastavit své kruté bombardování Aleppa, tvrdí, že Obamova vláda je "hysterická" a obviňuje Moskvu ze svých vlastních selhání. OSN, která už nemá slov, konstatuje, že se Sýrie stala "jatkami".

Tato krize je však daleko vážnější, než je strašlivý osud lidí v Aleppu. Nejvážnější je, že tato krize dramaticky odhalila vrozenou slabost systému OSN a rostoucí pohrdání, které státy projevují vůči mezinárodnímu právu.

Nejhůře se chová Rusko. Je opakovaně varováno, nejnověji Pan Ki-moonem, generálním tajemníkem OSN, že ruské letecké údery v Aleppu a kolem něho proti civilním cílům, nemocnicím a školám, jsou zřejmě válečnými zločiny.

Dětští uprchlíci v Calais se sebepoškozují a propadli zoufalství

1. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

Počet případů sebepoškozování a deprese mezi dětskými uprchlíky v táboře v Calais se zvyšuje. Mentální stav uprchlických dětí bez doprovodu rodičů se s blížící se demolicí tábora zhoršuje. Poté, co francouzský prezident Hollande minulý týden potvrdil, že uprchlický tábor v Calais bude zlikvidován, charitativní organizace v táboře informují, že u mnoha dětských uprchlíků došlo k psychickému kolapsu.

Většina uprchlických dětí trpí vážnou depresí. Některé se na rukou pálí cigaretami. Jiní hovoří o tom, že až bude tábor uzavřen, skočí před kamion na dálnici a nechají se přejet.

V táboře je více než 1000 uprchlických dětí bez rodičů a Británie a Francie nemají strategii, co si s nimi po uzavření tábora počít. Skupina britských konzervativních poslanců vyjádřila písemně ministerské předsedkyni Therese Mayové své znepokojení v této věci.

Až 80 procent dětských uprchlíků v táboře v Calais projevuje duševní problémy, které by byly považovány za vážné v instituci, kde by fungovala normální ochrana nezletilých osob. Některé děti by byly sledovány kvůli ohrožení sebevraždou

Podrobnosti v angličtině ZDE

Z trosek čtyřpatrového domu bylo vyhrabáno jednoměsíční nemluvně

1. 10. 2016

čas čtení < 1 minuta

"Hledali jsme dvě až tři hodiny. S Boží vůlí. Jednoměsíční! Jí je jenom jeden měsíc. Panebože!" Při tomto leteckém úderu bylo usmrceno nejméně 21 lidí. Bílé helmy pak dlouhé hodiny prohledávaly trosky budov. Nakonec našly toto novorozeně a zachránily je před jistou smrtí.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že v posledních týdnech bylo usmrceno 338 lidí, 106 dětí a 846 lidí bylo zraněno, z toho je 261 zraněných dětí.

Putin si uvědomuje, jak velkou strategickou roli má brutalita, a plně jí využívá

30. 9. 2016

čas čtení 2 minuty

Tutéž strategii vraždění civilistů, žen a dětí a bombardování nemocnic a civilní infrastruktury použil Vladimir Putin v čečenské válce v letech 1999-2000 proti městu Groznyj, píše v časopise Foreign Policy Mark Galeotti.

Čečenská válka prokázala ruskému vojenskému velitelstvu obrovskou strategickou roli brutality.

"Každá válka je strašná, někdy je uměním být co nejstrašnější," řekl Galeottimu s pokrčením ramen jeden ruský armádní důstojník, když hovořil o válce v městě Groznyj, v níž zahynuly tisíce lidí, desetitisíce lidí zůstaly bez přístřeší a OSN charakterizovalo město Groznyj jako nejzničenější město na této planetě.

Tři mýty o válce v Sýrii

30. 9. 2016 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty


Západ v době Obamova prezidentství ztratil zájem řešit dění na Blízkém východě, včetně války v Sýrii. Avšak kromě sílícího amerického izolacionismu existuje ještě jeden zásadní problém: Narativ, který Obamova éra na syrskou válku naroubovala, je kompletně chybný.

Labouristická poslankyně: "Problémem nejsou uprchlíci, problémem jsou politikové"

30. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

"Nedívali jsme se jinam, když děti ohrožovali nacisté, a nesmíme se dívat jinam ani teď," řekla tento týden britská labouristická poslankyně Stella Creasy na výročním sjezdu Labouristické strany, a pokračovala: "Problémem nejsou uprchlíci, problémem jsou politikové. Ty uprchlické děti pořebují, aby naše vláda udělala, co je její povinnost (potlesk) a zahájila procedury na jejich ochranu. V současnosti ví britské ministerstvo vnitra o 387 dětech, kteří mají v Británii příbuzné, anebo právo k pobytu v Británii podle Dubsova zákonného dodatku. Tyto děti tu mají příbuzné, kteří by se o ně mohli starat, kdyby sem směly přijít legálně. Avšak přesto tato vláda nečiní nic. Je to za mořem a Theresa Mayovou to nevzrušuje. Takže tyto děti spí ve stanech s neznámými lidmi, protože nemají nikoho, kdo by zpracoval jejich dokumentaci. A nyní čelí nové hrozbě. Když naposledy začali Francouzi likvidovat tábor v Calais, více než 100 uprchlických dětí se ztratilo. A já vám říkám tohle, vážení přítomní, lidi dnes pochybují, proč vůbec existuje Labouristická strana? Založili bychom i v roce 2016? Kdybychom věděli to, co víme teď? My přece existujeme právě pro takovéto kauzy. My existujeme, abychom hájili zájmy takovýchto dětí. My přece existujeme, abychom udělali Británii takto slušnější zemí.

Internet věcí představuje rostoucí bezpečnostní riziko

30. 9. 2016

čas čtení 1 minuta


Experti varují před dvěma různými, ale propojenými bezpečnostními problémy spojené se vznikajícím "internetem věcí" (Internet of Things, IoT). Ten by měl v následujících čtyřech letech propojit zhruba 20 miliard spotřebitelských produktů.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2016

16. 9. 2016

čas čtení 1 minuta

V srpnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 46 481,11 Kč.    Příjem z reklamy byl 44 937 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna  2016 102 858,39 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
17235