KDY SE ZMŮŽE NA TAKOVÝTO PROJEV PREMIÉR SOBOTKA?

Britský princ Charles: Rostoucí nesnášenlivost vyvolává obavy z návratu třicátých let

22. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Britský princ Charles varoval v rozhlase BBC, že nárůst populistického extremismu a nesnášenlivosti vůči jiným náboženským přesvědčením hrozí opakováním hrůz holocaustu.

V pořadu "Myšlenka dne" ve čtvrtek ráno princ otevřeně zaútočil proti náboženské nenávisti a požadoval, aby lidé zaujali vstřícný postoj vůči osobám prchajícím před pronásledováním.

Princ zdůraznil: "Vidíme nyní vzestup mnoha populistických organizací po celém světě, které jsou stále agresivnější vůči těm, kteří mají menšinovou náboženskou víru. Všechno to má znepokojující ozvěny temných dob ze třicátých let dvacátého století.

Kolik lidí, které denně potkáváte, by šlo rabovat či lynčovat?

Brány všedního zla se pootevřely

22. 12. 2016 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Obyvatelé planetárního severu jsou konsternováni vždy, když dojde na teroristický útok podobný tomu v Berlíně. Lidé, kteří páchají podobné zločiny, jsou právem označováni za zrůdné vrahy, kteří se neštítí vzít život nevinným lidem, kteří se dostali v nesprávný čas na nesprávné místo. Jde o násilné zločiny odsuzované společenskou většinou. Co když se ale společnosti severu dostávají do situace, kdy se teroru a násilí budou dopouštět lidé, které denně potkáváte na ulici nebo v obchodě? A kolik myslíte, že chybí k tomu, aby se brány všedního zla otevřely dokořán, jako se tomu už v minulosti mnohokrát stalo?

ŠOKUJÍCÍ ROZHOVOR:

Jsou Vánoce. Evropa doslova mučí uprchlíky, zapomenuté v táborech na Balkáně a v Řecku

21. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

S aktivistkou Evou Zahradníčkovou, která navštívila uprchlické tábory v Řecku a na Balkáně za posledních 15 měsíců více než třicetkrát, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous. Eva Zahradníčková se právě vrátila ze Srbska a z Řecka a zjistila tam šokující skutečnosti.

Rozhovory Britských listů se vysílají na Regionálnítelevizi.cz. Rozhovor je v češtině, výjimečně ho zveřejňujeme s anglickými titulky.

Tisíce uprchlíků v Řecku trpí zimou, OSN a EU jim nepomohly

22. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Úřad OSN pro uprchlíky a humanitární oddělení EU jsou obviňovány, že řádně nepoužily mnohomilionového fondu, který měl pomoci nejzranitelnějším uprchlíkům v Evropě. V důsledku toho nyní spí tisíce uprchlíků v Řecku v mrazu.

Řecká vláda, která má konečnou jurisdikci nad tím, co se děje v uprchlických táborech, je také kritizována, že nepoužila téměř 90 milionů euro samostatného financování z EU ke zlepšení podmínek v táborech před příchodem zimy. Financování nekoordinuje žádná jediná organizace a žádná jediná organizace nespravuje uprchlické tábory. Většina institucí se tedy vzájemně obviňuje.

Nový historický seriál ČT, který je až sakra aktuální

22. 12. 2016 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Když jsem připravoval anglické titulky k děsivému rozhovoru s Evou Zahradníčkovou o týraných, zapomenutých uprchlících v řeckých táborech, velmi nepříjemně a velmi silně jsem pociťoval, že atmosféra, kterou v novém televizním seriálu ČT zpřístupnili Sedláček a Brdečková, je v dnešní době v Evropě stejná.

V úterý se v Praze konala předpremiéra a tisková konference tvůrců nového šestidílného televizního seriálu České televize jménem Bohéma režiséra Roberta Sedáčka a scénáristky Terezy Brdečkové. Pojednává o tlaku, jemuž museli čelit známí čeští filmoví herci a režiséři jako Zdeněk Štěpánek, Jaroslav Marvan, Vlasta Burian, Martin Frič a Otakar Vávra za nacismu a stalinismu. Seriál začíná v době kolem Mnichova a končí v roce 1953. Čtyři z šesti dílů pojednávají o nacismu, pátý o mezidobí 1945-1948, kdy se trestali tzv. kolaboranti s nacistickým režimem, například byl zničen Vlasta Burian, poslední díl pak o prvních letech komunismu.

Německé bezpečnostní služby jsou v souvislosti s berlínským útokem obviňovány z nekompetentnosti

22. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Je vyvíjen nátlak, aby německé bezpečnostní služby vysvětlily, jak je možné, že Tunisan, který byl několik měsíců pod tajným dohledem policie, a četné výzvědné agentury o něm věděly, že má vazby na islamistické extremisty, policii unikl a zřejmě spáchal v Berlíně v pondělí útok proti účastníkům vánočního trhu.

Ve středu byl vydán evropský zatykač na tuniského občana Anise Amriho, 24, dva dny po útoku, při němž bylo usmrceno nejméně 12 osob a desítky dalších byly zraněny. Amri je prý ozbrojený a nebezpečný a používal šest různých jmen a tři různá občanství.

Proti Amrimu běží vyšetřování kvůli podezření, že "připravuje vážný atentát proti státu". Byl přidán na seznam osob, které německé úřady trvale sledují, v lednu 2016 a od září je odposloucháván a sledován jeho telefon.

Naděje umírá poslední. Za jakou cenu?

22. 12. 2016 / Pavel Urban

čas čtení 4 minuty

Izraelská okupace palestinských území je holý fakt podpořený mezinárodními institucemi, jako jsou Mezinárodní soudní dvůr, Valné shromáždění OSN, Rada bezpečnosti OSN, připomíná ve svém článku Daniel Veselý. Nevím, jak se podporují holá fakta. Ale nepopírám, že zmíněné instituce příslušné stanovisko zaujaly.

V čem spočívá vina Palestinců?

22. 12. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Pan Urban ve svém textu s názvem „Naděje umírá. Za jakou cenu?“ píše, že palestinská delegace v čele s Jásirem Arafatem v roce 2000 odmítla plán na řešení blízkovýchodního konfliktu z dílny tehdejšího izraelského premiéra Ehuda Baraka. Odmítnutí tohoto „kompromisu“, jak Barakovu nabídku Urban nazval, nakonec umocnily násilnosti druhé intifády. Pan Urban tedy konstatuje, že další kolo války vyvolali Palestinci. Jestliže bylo podhoubí druhé intifády živeno řadou aspektů, příkladně zmařenými nadějemi, jež Palestinci vkládali do dohod z Osla, ani údajně velkorysý Barakův návrh ve skutečnosti nepředstavoval konstruktivní krok k vytvoření životaschopného palestinského státu.

Donald Trump posílal šílené dopisy bývalému skotskému premiérovi

22. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Donald Trump posílal stále zuřivější a šílenější karatelské dopisy bývalému skotskému premiérovi Alexi Salmondovi, označoval ho za "šíleného Alexe" a obviňoval ho, že "pochoduje směrem k zapomnění". Protestoval proti větrným elektrárnám, že prý kazí výhled z jeho skotského golfového hřiště. Trump zuřivě osciloval mezi přesvědčováním a vyhrožováním. Varoval Salmonda, že jeho plán na nezávislost Skotska "skončí", pokud bude Salmond a jeho politická strana "chtít poškodit skotské pobřeží" výstavbou větrníků.

Huffington Post zveřejnila 16 Trumpových dopisů v této věci, Salmond odpověděl jen na jediný. Trump v dopisech tvrdí, že "větrné elektrárny nefungují", a varuje Salmonda, že "vaše ekonomika se stane pouští v třetím světě, jíž se investoři budou vyhýbat".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Aleppo 2017: A bude jen hůř

21. 12. 2016

čas čtení 7 minut


Morální náklady toho, že Západ dovolil Asadovým jednotkám a jejich spojencům chovat se v Aleppu, jak se jim zachtělo, se rovnají spoluvině na masové vraždě a povedou k posílení extrémismu, Napsal Kyle Orton.

Bodláky Václava Duška

Nerudná doba – i lidi

22. 12. 2016 / Václav Dušek

čas čtení 5 minut

Domy charity, prý jesle pro přestárlé bytosti, kde zaměstnanci nezbohatnou;  bohatství je milosrdnou lží polekaných, co se bojí smrti. Nestačíš se divit, jak kolem fičí vyprodané životy. Staří lidé se uzavírají do soukromých holověznic – už nestíhají tryskovou dobu, často bývají nerudní, podráždění, s nikým se nestýkají, připadají si podvedení.

Rozhovor Britských listů 88:

ČR diskriminuje zdravotně postižené a lidi bez domova

16. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta



Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s veřejnou ochránkyní práv Annou Šabatovou o její roli ve společnosti a o tom, v kterých oblastech ČR vůči svým občanům selhává. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 16. prosince 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Berlínský útok: Policie hledá čtyřiadvacetiletého Tunisana

21. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Policie hledá v souvislosti s berlínským útokem čtyřiadvacetiletého Tunisana. Nalezla pod sedadlem řidiče jeho průkaz totožnosti. Jmenuje se Anis A, narodil se v Tataouine v roce 1992 a údajně používal různá jména. Probíhá vyšetřování v severním Porýní-Vestfálsku na západě Německa, kde byla podezřelá osoba registrována. Podezřelý zažádal o azyl v Německu. Policie ho považuje za nebezpečnou osobu s vazbami na salafistické organizace v západním Německu.

Třiadvacetiletý Pákistánec, zatčený bezprostředně po útoku, byl propuštěn, policie uvedla, že byl zatčen omylem.

Německá policie si je jista, že pachatel bude identifikován a rychle zatčen.

Vyšetřovatelé analyzují stopy DNA a otisky prstů a používají data GPS z večera útoku s cílem identifikovat pachatelův telefon.

Registrovaný řidič kamionu, sedmatřicetiletý Łukasz Urban, polský občan, byl v kamionu nalezen mrtvý. Zřejmě došlo mezi ním a pachatelem k potyčce.

K odpovědnosti za útok se přihlásil Islámský stát, i když dosud neexistují žádné důkazy, že by útok skutečně spáchal.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

čas čtení 1 minuta

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Merkelová: Nevzdáme se svobodného, společného a otevřeného života

21. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Angela Merkelová: Vím, že pro všechny z nás by bylo zvlášť obtížné snést, kdyby se potvrdilo, že člověk, který spáchal tento zločin, požádal v Německu o ochranu a azyl. Bylo by to zvlášť odporné pro těch mnoho Němců, kteří každodenně pomáhají uprchlíkům, i pro mnoho lidí, kteří opravdu potřebují naši pomoc a usilují o integraci v naší zemi. Miliony lidí se, stejně jako já, ptají dnes dopoledne, "Jak můžeme žít se skutečností, že vrah může přinést smrt tolika lidem, kteří se šťastně procházejí na vánočním trhu, tedy na místě, na němž oslavujeme život." Na to také nemám jednoduchou odpověď. Vím jen, že nechceme a nemůžeme se toho všeho vzdát, vánočních trhů, šťastných rodin s přáteli a s rodinami, venku na našich náměstích. Nechceme žít se strachem, který nás ochromuje. I když je to v tuto hodinu obtížné, nalezneme sílu žít takovým životem, jakým chceme žít v Německu: svobodným, společným a otevřeným.

Reakce Donalda Trumpa na útoky z posledních dní přidává zmatek do nebezpečné situace

21. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Donald Trump obvinil "islamistické teroristy masakrující křesťany" z berlínského útoku v době, kdy pachatel byl neznámý.

V době, kdy německá policie hledala důkazy na scéně berlínského útoku a němečtí policisté volali po jednotě a po klidu, Donald Trump zveřejnil prohlášení, v němž útok označil za džihádistickou akci proti křesťanům.

"Islámský stát a další islamističtí teroristé neustále vraždí křesťany v jejich komunitách a modlitebnách jako součást jejich globálního džihádu," napsal v pondělí Trump. "Tito teroristé a jejich regionální a světové sítě musejí být vyhlazeny z povrchu Země."

Channel Four News: Obvinění od Evy Bartlettové se nezakládají na pravdě

21. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Zpravodajství Channel Four News velmi pečlivě analyzovalo tvrzení kanadské novinářky Evy Barlettové, která píše blog pro server Russia Today a hájí režim Bašára Asada, že informace o zraněných dětech, zachráněných v Aleppu tamějšími Bílými helmami, jsou falešné. Podrobnou analýzou a srovnáváním mnoha zdrojů dokazují Channel Four News, že obvinění Barlettové jsou nesmyslná:

Skotská premiérka: Pokud se Skotsku nedostane uspokojivé dohody ohledně brexitu, uspořádám nové referendum o nezávislosti Skotska

21. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v úterý zveřejnila podrobné návrhy pro to, aby si Skotsko po odchodu Británie z EU mohlo udržet své členství v evropském trhu. Vyžadovalo by to podstatný transfer pravomocí z Londýna do Edinburku, včetně zaručení svobody pohybu lidí z EU do Skotska. Podle příkladu Norska chce Skotsko zůstat plným nebo přidruženým členem Evropského sdružení volného obchodu i v tom případě, pokud se Londýn rozhodne rozvázat všechny svazky s EU. Londýnský ministr financí Philip Hammond však nedávno vyloučil, že by Skotsko mohlo dostat právo rozhodovat o vlastní imigraci. ZDE

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová: Nikdy nepřestanu hájit možnost nezávislosti Skotska. Myslím, že to nikoho nepřekvapuje. Jsem přesvědčena, že bez ohledu na brexit je nejlepší budoucností pro Skotsko být nezávislou zemí. Kdybychom totiž byli nyní už nezávislá země, nevedli bychom tento rozhovor, protože bychom nebyli vláčeni ven z Evropské unie proti své vůli. To, o čem tady hovoříme, samozřejmě, není nezávislost obecně, je to nezávislost v určitém kontextu a v určitém časovém rozmezí brexitu. A dnes dopoledne to opakuji, že v tomto kontextu jsem připravena zkoumat všechny alternativy. A to právě děláme. Většina našich debat s londýnskou vládou je stejná pro nás jako pro všechny ostatní. Opakují nám pořád: "Brexit znamená brexit", ale neříkají nám skoro nic jiného. Ráda bych věděla trochu víc ohledně toho, co se londýnská vláda chystá udělat. A podezřívám, že nejde ani tak o to, že si drží své karty těsně při těle, a více je to skutečnost, že oni ještě nevědí, jaké to vlastně karty budou. Takže se musíme snažit a interpretovat to, co se děje, jak nejlépe to umíme, stejně jako všichni ostatní v Británii, jakým směrem se Británie ohledně členství v jednotném evropském trhu vydá. Existují určité slibné známky, myslím, že některé výroky ministra financí Philipa Hammonda jsou v tomto ohledu slibné. Ale pak čelíme tvrdé realitě, že je velmi obtížné pro londýnskou vládu dát jednotný trh do souladu s její velmi tvrdou rétorikou o imigraci. Londýnská vláda dává přednost omezení imigrace před všemi ostatními aspekty, včetně zdravého vývoje ekonomiky. Takže doufám, že Británie zůstane v jednotném evropském trhu a v celní unii, ale pohlížím realisticky na výhledy na toto v této etapě. Myslím, že musíme předpokládat, že toto nebude směr, jímž se londýnská vláda vydá.

Co se děje v Polsku?

17. 12. 2016 / Tomasz Oryński

čas čtení 10 minut

Chaotické události z pátečního večera se mohou zdát matoucí, zde je stručné vysvětlení.

1. Strana Právo a spravedlnost chce omezit přístup novinář do budovy parlamentu.

Můj komentář: Je pravda, že novináři poslancům ztěžují život. Novináři mají v Polsku daleko větší přístup do parlamentu než, například, v České republice nebo v Německu. Vrhají se často po skupinách na politiky u dveří do jejich pracoven, takže politikové nemohou vejít či vyjít, některé politiky dokonce honí i na záchod. Jako obvykle, strana Právo a spravedlnost definovala problém správně, ale vládnou obavy, zda navrhovaná omezení nejdou příliš daleko.

2. Během rozpočtové debaty položil poslanec Michał Szcerba z opoziční Občanské platformy na tribunu kartu s nápisem osvoboďte média". Předseda parlamentu ho napomenul a pak, navzdory tomu, že Szcerba kartu odložil a vrátil se k tématu debaty, mu byl vypnut mikrofon a byl potrestán tím, že byl vyloučen z dalšího jednání.

Jak evropští pravicoví populisté reagovali na vánoční útok v Berlíně

21. 12. 2016

čas čtení 2 minuty


Dvanáct lidí zemřelo a téměř padesát bylo zraněno, někteří kriticky, když v pondělí večer v Berlíně kamion záměrně projel zalidněným vánočním trhem. Pravicoví populisté (k nimž se jednoznačně přiřadili i přední čeští představitelé - red.) se vrhli na německou kancléřku Angelu Merkelovou a mnozí spojují útok s přílivem migrantů do Evropy.

Kličky a obezličky české justice

19. 12. 2016 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Zdánlivě naprosto jasný případ. Mnozí se ptali, proč to tak dlouho trvá. A dnes jsme zase na začátku. Aspoň se tak zdá. Rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v případu Davida Ratha o tom, že okresní soud při vydávání příkazů k odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu „fakticky rezignoval na svou rozhodovací činnost“ a že proto jsou odposlechy pořízené v této věci nezákonné, a tedy nepoužitelné v rámci soudního řízení, působí podivně.

Německá policie: Zatím není jasné, zda šlo o islamistický útok

20. 12. 2016

čas čtení 3 minuty

- Uprchlíci v Německu se obávají, že se v důsledku útoku proti vánočnímu trhu v Berlíně německá veřejnost obrátí proti nim. "Prosíme, nepodezřívejte všechny. Negeneralizujte," argumentují. "S tímto zločinem nemáme nic společného," řekl Ammar Wazzas, pětačtyřicetiletý uprchlík ze syrského města Idlib. "Doufám, že to, co tahle osoba udělala, nepoškodí pověst uprchlíků, jako jsme my, kteří jsou Německu velmi vděční." - Organizátoři vánočních trhů po celém světě zpřísnili bezpečnostní opatření.

- Braniborská brána v Berlíně byla v úterý večer osvětlena barvami německé vlajky na počest obětí berlínského útoku:

Trump: V Berlíně došlo k "děsivému útoku proti křesťanům"

20. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

- Policie potvrdila, že považuje pondělní incident na berlínském náměstí Breitscheidplatz za "možný teroristický útok". Vychází z předpokladu, že kamion byl 'úmyslně' zavezen na vánoční trh.

- Poté, co kamion v pondělí večer přibližně v 20.15 hodin najel do davu, zahynulo 12 lidí.

- Dalších 48 lidí bylo odvezeno do nemocnic se zraněními, některá jsou vážná. Očití svědci uvádějí, že kamion vjel do davu rychle a drtil návštěvníky.

- 2 km od scény byl zatčen podezřelý a je vyslýchán. Policie dosud nezveřejnila žádné informace o jeho totožnosti. Policie uvádí, že uspořádá tiskovou konferenci v úterý ve 13 hodin.

- Brzo v úterý ráno provedla policie údajně razii na nepoužívaném letišti Tempelhof v Berlíně, jehož část je používána k ubytování uprchlíků.

- Policie uvedla, že muž, který byl v kamionu nalezen mrtvý, byl polský občan. Nebyla to osoba, která s kamionem najela do vánočního trhu.

- Polská firma, která vlastní kamion, uvedla, že jeho 37 letý řidič, který vezl ocelové trámy, se měl zastavit v Berlíně, ale od raného pondělního odpoledne s ním ztratila kontakt.

Bílý dům odsoudil to, o čem se vyjádřil, že "se to zdá být teroristickým útokem". Nový americký prezident Donald Trump to nazval "děsivým teroristickým útokem" a obvinil Isis a další islamistické teroristy, který "neustále vraždí křesťany ve svých komunitách a modlitebnách".

- Avšak německý ministr vnitra Thomas de Maizière požadoval opatrnost: "Na celou zemi má psychologický dopad to, jakých použijeme slov, a my chceme být velmi, velmi opatrní a pracovat těsně s výsledky vyšetřování, nikoliv se spekulacemi."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Otřesný případ ještě neskončil

20. 12. 2016 / Miroslav Prokeš

čas čtení 22 minut

Věrní čtenáři Britských listů znají neuvěřitelný případ malé Diany s těžkým mentálním postižením (následkem kardiologické operace), která byla v roce 2012 soudem v součinnosti s orgánem sociálně právní ochrany dětí (OSPOD) odebrána své matce z důvodu její chudoby a svěřena do výhradní péče otce – advokáta. Příběh o selhání nejrůznějších orgánů a institucí je přiložen.

Za minulý i letošní rok se odehrálo několik zvratů. Zastupitelstvo městské části Praha 8 v čele se starostou Romanem Petrusem (ČSSD) projevilo lidský přístup (při dodržení pravidel o dobrém hospodaření se svěřeným majetkem) a odsouhlasilo odpis starých, dávno nedobytných podnikatelských dluhů maminky dítěte ve výši přes 6 milionů korun. Při dalších jednáních na úřadech i ve škole se podařilo zlepšit i vzdělávání malé Dianky.

Její maminka však utrpěla mozkovou příhodu a soud zamítl návrh na střídavou péči. Snaží se najít si práci, ale pokaždé nachází jen nějakou prekérní a stane se i, že jí takypodnikatelé za odvedenou práci ani nezaplatí.

Volební kolegium oficiálně zvolilo Donalda Trumpa americkým prezidentem

20. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Volitelé z amerického volebního kolegia v pondělí ve všech 50 státech a v okrsku District of Columbia zvolili oficiálně Donalda Trumpa americkým prezidentem. V některých hlavních městech amerických států se konaly protesty. Aktivisté naléhali na volitele, aby podpořili úsilí, vedené celebritami a akademiky a aby hlasovali proti výsledkům prezidentských voleb a aby Trumpa nezvolili prezidentem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K transformaci psychiatrické péče

20. 12. 2016 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 7 minut

Péče o duševně nemocné se v naší republice vyznačuje dlouhodobým podfinancováním, koncentrací péče ve velkých psychiatrických nemocnicích a zatím jen málo rozvinutou péčí komunitní.

Z odborných materiálů pracovní skupiny pro reformu psychiatrie vyplývá , že je péče o pacienty s duševním onemocněním jen velmi málo koordinovaná a některé její složky jsou zastoupeny málo nebo chybí zcela.

Sedmiletá Bana Alabed byla evakuována z Aleppa

20. 12. 2016

čas čtení 1 minuta

Sedmiletá Bana Alabed, která se stala symbolem života a smrti v Aleppu, město s maminkou nyní opustila. Na Twitteru získala Bana více než 330 000 čtenářů, včetně autorky knih o Harry Potterovi J. K. Rowlingové. Její twitterový účet spravovala její maminka Fatemah, která je učitelkou angličtiny.

Bana Alabed: Život v Aleppu byl jen samé bombardování. Odešli jsme, protože byl náš dům vybombardován. Děkuji všem, kteří se na nás ptají. Stala se hlasem těch, kteří se snažili přežít v městě, ovládaném vzbouřenci. Její zprávy na Twitteru popisovaly hrůzy každodenního života. Její poslední zprávy na Twitteru byly děsivé. Obávala se smrti. S maminkou si myslely, že se z města nedostanou živé.

Fatemah Alabed, Banina matka: "Jsem smutná, protože opouštím svou zemi. Nechávám tam svou duši. Chci tam vzít naši svobodu, ale nechci být jako uprchlíci v jiných zemích.

Bana a Fatemah byly evakuovány v neděli večer do vzbouřeneckého města Al-Rashideen. Avšak tisíce lidí zůstávají stále v obklíčení v Aleppu.

Psychóza a svět

20. 12. 2016 / Michal Giboda

čas čtení 6 minut

Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov

Dle údajů Světové zdravotnické organizace aktuálně trpí depresivními a úzkostnými poruchami každý třetí občan EU, kolem 15 milionů, každý desátý Belgičan bere antidepresiva a v České republice počet depresivních poruch během desetiletí 1999-2008 vzrostl dvojnásobně. Varujícím faktem je, že tento poměr v několika posledních desetiletích neustále vzrůstá. A stejně tak vzrůstá množství zkonzumovaných léků proti depresivním stavům a úzkostem. V souladu s tímto trendem, Denní psychoterapeutické sanatorium Ondřejov pořádalo konferenci Psychóza a svět, v rámci 30. výročí. Vedoucím Denního psychoterapeutického sanatoria a jedním ze zakladatelů, který zde stále působí, je MUDr. Martin Jarolímek.

"Položili nás na tváří dolů na zem. Pak zastřelili jednoho civilistu."

19. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

Svědectví občana, který se snaží odejít z východního Aleppa

Až do včerejšího večera byla toto krátkodobá cesta ke svobodě. Cesta pro občany, kteří měli být evakuování z východního Aleppa. Po cestě jsou rozházena opuštěná zavazadla, šatsvo a ruksaky. Protože tady se ti, kteří se snažili uprchnout, obrátili zpátky. Protože tady ozbrojenci konvoj zastavili a nařídili vybrané skupině lidí, aby vystoupili z autobusu.

"Stáli jsme tam, údajně jsme měli být evakuováni. Vzali nás a položili nás na zem, tváří k zemi. Začali po nás šlapat. Pak jednoho civilistu zastřelili. A ostatní civilisty začali bít. Odebrali nám všechno, co jsme měli u sebe, včetně peněz."

"Celý konvoj byl prohledán a okraden. Začali střílet kolem sebe. Takto to vypadalo. Vůbec ne jako spořádaná evakuace. Naděje se proměnila ve strach a v paniku a v zoufalství. I ti nejzocelenější občané začali plakat.

Išmael al-Abdullah, hovoří z východního Aleppa: "Myslel jsem, že je to příležitost. Ale jakmile začali střílet, myslel jsem, že tam všichni zemřeme. Myslel jsem, že nás všechny tam popraví."

Spory se vedou o to, kdo začal na evakuované občany střílet. Avšak občané, kteří tam uvízli, obviňují Íránem podporované příslušníky organizace Hezbollah. Které velí tento muž, nenápadný major Qassem Suleimani oblečený v tmavomodrých šatech. Tento Íránec prý je jediný člověk, který řídí Asadovu válku. Je to jeden z nejmocnějších mužů v dnešní Sýrii. Bez jeho rozhodnutí nikdo nemůže opustit Aleppo ani do něho vstoupit.

Všechny autobusy, které dnes jely na přechod, byly prázdné. Evakuace byla přerušena a nikdo neví na jak dlouho.

Vláda ovládá už skoro celé Aleppo, ale zůstává ve vzbouřenci ovládané enklávě ve východním Aleppu podle odhadů ještě asi 50 000 lidí. Jediná cesta ven je na západ a ta je nyní nejen blokována, ale plná nejistoty.

"Riskujeme smrt, jestliže se pokusíme odejít, jestliže zůstaneme. V obou případech zemřeme. Budeme usmrceni, ale doufáme, že jsme se dověděli, že Rusko, Francie, Spojené státy a Británie něco udělají."

Takže v neděli večer jsou zpět v podzemí, čekají, čekají, než ti, které nemohou ovlivnit, rozhodnou o jejich osudu.

Ruský velvyslanec v Turecku byl usmrcen

19. 12. 2016

čas čtení 2 minuty

útočník

Ruský velvyslanec v Ankaře byl zastřelen při návštěvě galerie v tureckém hlavním městě, potvrdilo ruské ministerstvo zahraničí. Útočník byl podle zpráv turecký pořádkov policista.

Andrej Karlov se účastnil zahájení výstavy v centru moderního umění, když se stal v pondělí večer terčem útoku. Přednesl několik minut svého projevu, když muž zvolal "Allahu Akbar" a vystřelil nejméně osm ran.

Po střelbě na velvyslance zvolal útočník, který byl oblečen v kravatě a v obleku, turecky: "Nezapomínejte na Aleppo. Nezapomínejte na Sýrii. Pokud naše města nebudou v bezpečí, nebudete ani vy v bezpečí. Jen smrt mě donutí odejít. Všichni, kteří se podílejí na tomto utrpení, zaplatí cenu."

Zvolal také arabsky: "My jsme ti, kdo jsme přislíbili Mohammedovi, že budeme vést svatou válku."

V Berlíně vjel nákladní automobil do vánočního trhu

19. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Devět lidí bylo usmrceno a více než 50 bylo zraněno. Předpokládá se, že šlo o úmyslný útok. Není známo, zda šlo o terorismus. Německá policie zatkla osobu, podezřelou z řízení nákladního automobilu. Spoluřidič při havárii zemřel, uvedl policejní mluvčí v televizi.

Náklaďák byl polský. Vlastník nebyl schopen kontaktovat řidiče od poledních hodin. Lidé se obávají, že řidič může být další oběť...

Mediální bitva o Aleppo

19. 12. 2016 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Informační atraktivita bitvy o východní Aleppo zprostředkovaná západními sdělovacími prostředky odpovídá asymetrické povaze samotných bojů, kdy jedna strana efektivně drtí tu druhou. Pokud se mainstreamová média exkluzivně soustředí na nešťastníky pohřbívané ruskými a syrskými bombami a v mnohem menší míře na oběti ozbrojených rebelů ve východním Aleppu, můžou mnozí pojmout podezření, že dochází k informační nevyváženosti či přímo k dezinformačnímu šumu. I když pod tíhou důkazů a svědectví není možné ignorovat zločiny Asada a spol., totéž platí i pro kriminální aktivity vzbouřenců z východního Aleppa, mezi nimiž má navrch syrská odnož Al-Káidy.

Evakuace z Aleppa byly obnoveny

19. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Stovky lidí opustily oblasti ovládané vzbouřenci poté, co byly vypáleny autobusy vyslané pro civilisty ve vesnicícch Kefrata a Fua. Podle zdravotníků smělo v neděli opustit východní Aleppo asi 350 lidí, přestože byla evakuace civilistů i bojovníků z tohoto zničeného syrského města byla oficiálně zastavena a Rada bezpečnosti OSN se připravovala k hlasování o rezoluci, podle níž mají být do města vysláni pozorovatelé. Rusko opatrně toto opatření podpořilo.

"Z obklíčených oblastí Aleppa přijelo pět autobusů s evakuovanými civilisty," uvedl Ahmad al-Dbis, který stojí v čele lékařů a dobrovolníků, koordinujících evakuace do vzbouřeneckého města Khan al-Assal, odkud budou moci cestovat do jiných částí provincie Aleppo a Idlib.

"Byli v strašlivém stavu," řekl. "Nejedli, neměli nic k pití, děti měly chřipku, nebyli ani schopni jít na záchod."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Budoucí Trumpův ministr zahraničí je ředitelem americko-ruské ropné společnosti

19. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Rex Tillerson, bývalý ředitel americké ropné společnosti Exxon Mobil, kterého nominuje Donald Trump do funkce amerického ministra zahraničí, je ředitelem americko-ruské ropné společnosti, která má sídlo v daňovém ráji na Bahamských ostrovech. Tillerson je ředitelem firmy Exon Neftegas od roku 1998. Jeho jméno se objevuje vedle dalších činitelů této ruské pobočky firmy Exxon Mobil, kteří sídlí v Houstonu v Texasu, v Moskvě a na Sachalinu na Dálném východě v Rusku.

Zjištění pochází z korporátní registrace na Bahamských ostrovech. Dokument byl jedním z 1,3 milionu dokumentů, které poskytl anonymní zdroj německému listu Süddeutsche Zeitung.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Saúdská Arábie přiznala, že v Jemenu použila kazetové bomby, vyrobené v Británii

20. 12. 2016

čas čtení < 1 minuta

Toto přiznání zvyšuje tlak na britskou vládu, která odmítá zastavit prodej zbraní do Saúdské Arábie

Saúdská Arábie konečně přiznala, že použila proti vzbouřencům z kmene Houthi v Jemenu kazetových bomb, vyrobených v Británii. Dodala, že jich přestane používat a že o tom Británii informovala.

Izraelská lobby, sionismus a Bakerův plán

14. 12. 2006 / Daniel Veselý

čas čtení 8 minut

V poslední době se na stránkách BL vyskytují výrazy typu sionistický, antisionistický, a to v kontextu s tzv. Výzvou pro Irák. Tento termín je jakoby zahalen zednářským tajemstvím a mnoho z nás v podstatě neví, jak vůbec souvisí s politikou Spojených států na Blízkém východě. Na začátek bych uvedl několik strohých čísel a nudnou statistiku pro pana Klepetáře a ostatní zájemce, statistiku, která souvisí s první arabsko-izraelskou válkou a etnickou čistkou palestinských domorodců v letech 1947 až 1949.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

čas čtení 1 minuta

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
21140