Vzbouřenečtí poslanci v Dolní sněmovně porazili Borise Johnsona

4. 9. 2019

Foto:  21  vzbouřeneckých konzervativních poslanců, kteří hlasovali proti divokému brexitu Borise Johnsona a  byli okamžitě z Konzervativní strany vyloučeni. Včetně nedávných ministrů. 


Aktualizace, středa 18.30: Poslanci Dolní sněmovny schválili druhé čtení zákona navrhovaného Hillarym Bennem, jehož cílem je zablokovat divoký brexit, počtem 329 poslanců vůči 300 - tedy většinou 29 poslaneckých hlasů. Je to o jeden hlas více než při vzbouřeneckém hlasování v úterý večer.

Podrobnosti v angličtině ZDE
* * *

Boris Johnson oznámil, že požádá parlament o schválení plánů na předčasné říjnové všeobecné volby poté, co utrpěl ponižující porážku během svého prvního hlasování v Dolní sněmovně jako ministerský předseda.

Mezi 21 vzbouřeneckými konzervativními poslanci byli i bývalí ministři v nedávné vládě Theresy Mayové, jako ministr financí Philip Hammond. Sněmovna hlasováním schválila rozhodnutí, aby parlament od vlády převzal kontrolu nad tím, o čem má parlament jednat a co má schvalovat.

Brexitoví fundamentalisté Johnsona oslavují, ale ta komedie musí brzo skončit

4. 9. 2019

Johnson je obětí kultu z britských soukromých škol, podle něhož pravý absolvent takové školy jedná jen formou nenuceného diletantství, které pohrdá pracovitostí, jíž považuje za vulgární a vhodnou jen pro šprty.


Brexit není první věcí, kterou shledal Boris Johnson obtížnou, možná to ale bude první těžká věc, na kterou se prostě nebude moci vykašlat, píše Raphael Behr. Cesta, po níž se dostal Johnson do Downing Street, je plná odhozených pracovních příležitostí, zásad i vztahů. Pro Johnsona jsou potřeby jiných lidí na obtíž a je zvyklý nad nimi prostě vždycky jen pokrčit rameny. Ale ted byl zapřažen a čelí tíživé státní povinnosti. Že je vyveden z konceptu, to bylo v úterý vidět v parlamentu.

Johnsonův tradiční repertoár nenucenosti a kraválu mu tentokrát neposloužil, rozplynula se jeho autorita i jeho parlamentní většina. První zásadnější zkouška jeho velení skončila ponížením. Porazila ho většina 27 poslanců, ztratil kontrolu nad legislativní agendou, zoufale hodil do parlamentu volební rukavici a bezmocně se díval, jak se jí šéf opozice vyhnul.

Marhoulovo Nabarvené ptáče - děsivý, ale vynikající tříhodinový film

4. 9. 2019Filmový kritik deníku Guardian Xan Brooks napsal nadšenou recenzi Marhoulova filmu Nabarvené ptáče, který měl právě svou premiéru na filmovém festivalu v Benátkách. Tento válečný film je výborný, avšak nesmírně brutální, takže diváci několikrát během promítání houfně odcházeli. Vlny opakovaných odchodů diváků vyvolala brutalita filmu.

Film byl natočen podle románu Jerzyho Kosińského z roku 1965, sestaveného z děsivých zážitků skutečných válečných obětí. Název filmu je odvozen od osudu špačka, kterého někdo natřel bílou barvou, takže ho jeho hejno považuje za nepřítele a zobáky ho usmrtí. Film tuto scénu ukazuje v detailních, děsivých podrobnostech. Je to jedna z jemnějších, mírnějších sekvencí tohoto snímku, píše recenzent.

Vizuálně je tento film nádherný. Z dramatického hlediska je vzdorně brutální: je to nelítostná kronika vražedného primitivismu, tak hluboce zakořeněná v hlouposti, že je šokující náhle vidět letadlo či automobil z 20. století, anebo si povšimnout herců známých z méně hrůzných filmů. Smrt postavy, kterou hraje Julian Sands, mě bude pronásledovat týdny, píše recenzent.

Marhoulův film je brutálně divošský. Ví přesně, co dělá, a v rámci té logiky neučiní jediný nesprávný krok. Film ukazuje východní Evropu v krizi, otřesenou válkou, její jádro se rozkládá a psychosexuální radiace se šíří do okolní krajiny.


Podrobnosti v angličtině ZDE


Rozhovor Britských listů 235. Proč ČR nemá školy, které by učily děti rovnou v angličtině?

30. 8. 2019


Srílančanka Alana Kumala provozuje už pětadvacet let v Praze mezinárodní školku Global Concepts, která vyučuje předškolní děti v angličtině. Albín Sybera s ní hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů o tom, jak neobyčejně je prospěšné, když jsou děti od útlého věku v dvojjazyčném prostředí a od dvou tří let hovoří i anglicky. Pro ně i pro jejich zemi to přináší obrovský ekonomický a sociální prospěch, velké množství cenných pracovních příležitostí. Právě proto je v současnosti množství Indů a Srílančanů na vysokých místech globálních počítačových gigantů. Je s podivem, že ani třicet let po pádu komunismu se česká vláda a MŠMT nezmohly na to, aby založily v systému českého školství školy vyučující v angličtině. Když to dokáže Srí Lanka, proč ne ČR? Mirek Topolánek svého syna samozřejmě do anglické školy posílal, ostatním mladým Čechům tuto vzdělávací možnost ovšem odepřel. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 30. srpna 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Jak seděl brexitér Jacob Rees-Mogg v úterý večer ve sněmovně

4. 9. 2019

Zosobnění elitářství...Okamžitě se šíří parodie:Vládní většina:Boris Johnson přišel o parlamentní většinu

3. 9. 2019Boris Johnson přišel o parlamentní většinu jediného poslance, poté, co konzervativní poslanec Philip Lee, zastánce setrvání Británie v EU, dramaticky přešel v Dolní sněmovně od konzervativců k liberálním demokratům. Odehrálo se to, zatímco Johnson informoval parlament o nedávném zasedání G7 ve vystoupení většinou věnovaném brexitu.

Během pečlivě připraveného manévru Philip Lee vstal, jakmile Johnson začal mluvit, přešel přes sněmovnu a usedl na liberálnědemokratických lavicích vedle nově zvolené liberálnědemokratické poslankyně Jane Doddsové.

Co fakt není definice levicovosti

4. 9. 2019


Proč se pořád srážejí vlaky?

4. 9. 2019 / Jan Molič

 

Hodně se teď píše o samořiditelných autech, robotizaci a pračkách, které budou s dvoumilisekundovou latencí informovat přes IoT, že právě dopraly. Podle jednoho podcastu na Radiožurnálu jsme bez 5G sítí technologicky "strašně pozadu". Napadlo vás ale někdy, proč se navzdory tomu všemu pokroku nadále srážejí vlaky? A zda se budou srážet i poté, až technicky pozadu nebudeme?

Komunikovat s jedoucím vlakem na dálku, potažmo nechat ho zastavit na příkaz z řídicího centra nebo zamezit tomu, aby se rozjel na červenou, bylo technicky možné již v 19. století. Po 140 letech se ale nic nezměnilo na tom, že jednou z nejčastějších příčin nehod je právě projetí červené:

11. 8. 2017 - Na přejezdu uprostřed Grygova na Olomoucku zastavilo včera dopoledne pendolino. Jeho strojvedoucí předtím nerespektoval zastavovací ...

21. 5. 2015 - Na nádraží v Kralupech nad Vltavou v noci na čtvrtek vykolejil osobní motorový vlak. Podle šetření Drážní inspekce strojvůdce přehlédl ...

Aneb obyčejný volič AfD

4. 9. 2019 / Tomáš Korda

Většinoví voliči AfD nejsou žádní fanatičtí nacisté. Jistě se tam najde několik echt "hard core" nacistů, ale soudit na základě toho, že AfD je nová nacistická strana, představuje očerňující glajchšaltování, které je podobné tomu, jako když kdysi, a není to tak dávno, byla bez rozdílu celá levice označena za komunistickou, neřkuli stalinistickou. Dokonce i Jiřího Paroubka dopadli: za Marťany, se kterými by prý prosazoval zákony ve prospěch této země, správně viděli komunisty.

30470

Hospodaření OSBL za červenec 2019

1. 8. 2019

V červenci 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 85 598,97 Kč, výdaje byly 106 131,50 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, situace se trochu zlepšila, avšak trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Pilulka proti zdravotním problémům stáří má být k dispozici do 5 až 12 let

3. 9. 2019

Foto: Dvě přestárlé myši. Té napravo byly odstraněny senescentní (přestárlé) buňky a vypadá daleko mladší než ta nalevo

V poslední době se rychle rozvíjí tzv. senolytika - oblast lékařství zabývající se opatřeními proti stárnutí. Čelní světoví gerontologové už prozkoušeli možnosti této vědy u zvířat a nyní zahajují testy na lidech - se slibnými výsledky. Pokud bude tento vědecký pokrok skutečně úspěšný, dnešní lidé středního věku se zřejmě stanou první generací lidstva, která bude žít mladistvěji déle.

Většina vědců studujících dlouhověkost se nesnaží o prodloužení jen života jako takového, ale o prodloužení zdravého života. Přineslo by to prospěch nejen starším lidem, ale i ekonomice.

250 dětí: Skoro všechny zahynuly

3. 9. 2019

Barbara Wintonová: 1. září 1939: měl to být den, kdy měl z Prahy odjet devátý kindertransport. Měl přivézt 250 ohrožených většinou židovských dětí do Británie do bezpečí. Vlak neodjel, protože Němci uzavřeli hranice. Většina těch dětí válku nepřežila. Nicholas Winton velmi litoval, že se mu nepodařilo vypravit ten transport jen o den dříve.


Hlas lidu, hlas boží

3. 9. 2019

Aktualizace: Organizace Led by Donkeys promítá Goveovy lži na křídové útesy v Doveru:

Píše je také na britské písečné pláže:

"Náš nezvolený premiér se rozhodl suspendovat parlament a vnutit zemi divoký brexit, o němž i šéf brexitérské kampaně přiznává, že pro něj nikdo nehlasoval. Johnson a Gove chtějí, abychom na to zapomněli. Tak jsme to učinili viditelným z vesmíru:"


Organizace Led by Donkeys (Vedou nás oslové) jezdí ve volebním okrsku brexitéra Michaela Govea s obří obrazovkou, na níž Gove argumentuje, jak silně by bylo nedemokratické pokusit se prosadit divoký brexit suspendováním Dolní sněmovny. (Gove setrvává v Johnsonově vládě, přestože se ten rozhodl suspendovat parlament. Stejně tak dalších devět britských ministrů, kteří předtím energicky kritizovali a vyloučili možnost suspendování parlamentu.)

  Výmluvný je komentář dvou občanů v závěru videa, kteří tu obrazovku sledovali. (Video začíná titulkem VAROVÁNÍ: NÁSLEDUJE POKRYTECTVÍ.

"Co to máme za idiota zdejším poslancem?


Máme velké štěstí, že zatím neutíkáme z ČR jako uprchlíci. Co není, může být

3. 9. 2019

Foto: Maha, 23, Sýrie, bývalá zdravotní sestra s třemi dětmi. Ostatní fotografie uprchlíků, jejichž osobní příběhy zveřejňujeme níže, jsou ZDE

Uprchlíci v Evropě: Jsme jako myš v pasti

Duševní zdraví je zásadním problémem pro mnoho lidí, kteří uprchli před násilím ve svých domovech a dostali se do Evropy. Mnoho těchto lidí má pocit, že jsou v pasti, fyzicky i duševně. Imigrační systémy je nutí žít svůj život ve vakuu. Přitom jsou ztraumatizováni hrůzami, před kterými uprchli.

Deník Guardian zveřejnil pozoruhodnou fotoreportáž Christiana Sinibaldiho. Fotografie jsou ZDE  

Víte, že je jen náhoda, že těmito lidmi nejsme my? A že se to může stát i nám? Uvědomíte si to při čtení jejich příběhů.

Příběhy lidí na fotografiích:

Jak brexitéři lžou a vyhrožují médiím

3. 9. 2019

Jenže tentokrát se to nepovedlo:

Firma Cambridge Analytica zneužívala osobní údaje uživatelů Facebooku k vytváření individuálních osobnostních psychologických profilů, jichž pak zneužívala k manipulaci občanů při volbách. Než použila tyto metody k zmanipulování referenda o brexitu  a amerických prezidentských voleb r. 2016, vyzkoušela si tyto metody v několika afrických zemích, včetně Keni, a také ve východní Evropě.
Interview Channel 4 News s pracovnicí firmy Cambridge Analytica, nyní z Farageovy Brexit Party:

Alexandra Phillips, Brexit Party, dnes: Já jsem pro ně nepracovala! Vůbec ne. To je pomluva - to nemůžete zveřejnit na internetu, moje milá. Jestliže tohle použijete na internetu, budete mít velké potíže, OK?

Alexandra Philips v roce 2017: Takže teď mohu mluvit, ale zatímco mám smlouvu s firmou Cambridge Analytica, kdyby ti zjistili, že jsem o nich mluvila s novinářem... Víte, co mám na mysli. Podepsala jsem s nimi smlouvu o utajovaných informacích, a tak...

Alexandra Philips, Brexit Party, dnes: Tohle prosím nedělejte, protože v tom případě se v nadcházejících několika týdnech a měsících bude dít mnoho věcí, které vám velmi ztíží život. Myslím to vážně.

Reportérka: Já jsem novinářka. Vy se mi snažíte říct, co smím a nesmím -

Alexandra Philips, Brexit Party, dnes: Ne, to se nesnažím, samozřejmě, nic vám neříkám... Podívejte se.

Reportérka: Je to v pořádku. Ukončeme to.

Alexandra Philips, Brexit Party, dnes: V životě jsem nebyla zaměstnaná ve firmě Cambridge Analytica. Pracovala jsem v Keni během tamější předvolební kampaně. Pracovala jsem během předvolební kampaně vedle různých lidí a vedle různých organizací. Všechno, co jsem dělala, bylo v zájmu podpory míru, bezpečnosti a stability v té zemi. Miluju Keňu.

Británie: Boj o záchranu země před ultrapravicovým pučem začíná. Bude úspěšný?

3. 9. 2019 / Jan Čulík

Aktualizace, úterý 14.50: Vzbouřenečtí konzervativní poslanci na schůzce s Johnsonem důrazně odmítli podpořit jeho nepřesvědčivou a vlastně nijakou strategii pro brexit.  Sněmovna zřejmě neschválí předčasné volby, dokud nebude schválen zákon znemožňující divoký brexit. 

V úterý 3. září se vrací Dolní sněmovna z letních prázdnin, na pár dní, než bude podle Johnsonova rozhodnutí suspendována dne 9. září. Těch několika málo dní chtějí poslanci využít k schválení zákona bránícího Johnsonovi realizovat divoký brexit dne 31. října 2019. Podaří se to?

Stínová (labouristická) generálná prokurátorka: "Jsem přesvědčena, že osoby, které jsou nyní v úřadu britského premiéra v 10 Downing Street, jsou gangsteři a kriminálníci."


EU možná vyhlásí divoký brexit za vážnou přírodní katastrofu

2. 9. 2019


Umožnilo by to členským zemím Evropské unie získat přístup ke krizovému fondu pro odstraňování následků povodní, požárů a zemětřesení

Evropská unie jedná o tom, zda kategorizovat divoký brexit jako velkou přírodní katastrofu podobnou povodním, požárům či zemětřesením. Postiženým státům by to umožnilo získat krizové finance na zmírnění dopadů divokého brexitu, z tzv. Fondu solidarity, který byl založen r. 2002 v reakci na tehdejší záplavy v Evropě. K dispozici je každoročně asi 500 milionů euro, ale přístup by státy měly i k neutraceným financím z předchozích let.

Toto jednání o pomoci pro členské země EU je v příkrém kontrastu se situací ve Velké Británii, kde vláda tvrdí, že k žádným záporným dopadům nedojde.

Boris Johnson hovoří v pondělí v podvečer před 10 Downing Street. Tvrdí, že prosadí odchod Británie z EU dne 31. října 2019 "stůj co stůj". V televizi je ho skoro neslyšet, protože demonstranti skandují "Stop the coup!" "Zabraňte tomuto státnímu převratu!" (Viz v tomto článku níže.)

Mike Galsworthy: No, to bylo pro něho hrozné. Vylezl ven, zbaběle se neodvážil vyhlásit všeobecné volby a celou dobu během jeho projevu demonstranti skandovali...

Demonstrace, odkud se šířilo skandování "Zastavte tento puč!"Boris Johnson zřejmě připravuje náhlé všeobecné volby

2. 9. 2019

Aktualizace: Ve snaze překřiknout demonstranty, kteří u vrat do Downing Street skandovali "Zastavte tento puč", oznámil v pondělí v podvečer před dveřmi do Downing Street Boris Johnson, že nezamýšlí vyhlásit všeobecné volby. O 40 minut později sdělil vysoký činitel v Downing Street, že Johnson vyhlásí volby na 14. října, pokud budou v úterý 3.9. poslanci hlasovat proti divokému brexitu.

Jak píše James Felton: Jsem dost starý na to, abych si pamatoval, že před 40 minutami Johnson vyhlásil, že žádné volby nebudou:


Šíří se spekulace, že se Boris Johnson chystá uspořádat v Británii náhlé všeobecné volby, pokud se vzbouřeneckým poslancům v Dolní sněmovně po návratu parlamentu z letních prázdnin v úterý 3.9. podaří schválit zákon vynucující si odklad brexitu. Downing Street tvrdí, že by to bylo "vyjádření nedůvěry" vládě.

Británie: Angličané zřejmě chtějí ultrapravicovou diktaturu

2. 9. 2019 / Jan Čulík

Tony Blair: Moc uchvátila v Británii skupina dobrodruhů. Ale pozor: po několikaletém období ochromení britské politiky může být návrh přejít k politice dobrodruhů pro voliče velmi atraktivní

Navzdory rozsáhlým celostátním demonstracím proti rozhodnutí Borise Johnsona suspendovat parlament, z nejnovějších průzkumů veřejného mínění vyplývá, že velká část anglických voličů "razantnost" Borise Johnsona podporuje, a to bez ohledu na to, že divoký brexit dne 31. října 2019 povede k hospodářskému chaosu, k rozkladu britské ekonomiky a k omezení občanských práv.

Podobně jako velká část Čechů, posedlých strachem a nenávistí z muslimů a uprchlíků, i velká část Angličanů zdá se varování expertů prostě nevěří, pochopení složitostí brexitu je mimo jejich vnímání. Nadšení stoupenci Borise Johnsona zcela ignorují odpor Skotů, Irů v Severním Irsku a farmářů ve Walesu, pro něž bude brexit katastrofou.

Případ Čapí hnízdo - vychutnejte si moc státního zastupitelství

2. 9. 2019 / Boris Cvek

Když bylo za Topolánkovy vlády třeba ochránit vládu před následky trestního stíhání ministra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká odňala případ příslušnému státnímu zástupci Radimu Obstovi v Přerově a předala ho Arifu Salichovovi do Jihlavy (červen 2007), který celou kauzu zastavil. Případ Jiřího Čunka se tak nikdy nedostal k soudu, tedy Jiří Čunek byl a je čistý.

AfD v nedělních zemských volbách v Sasku a v Braniborsku posílila, ale nesvrhla mainstreamové strany

2. 9. 2019

 

Protiimigrační ultrapravicová strana Alternative fuer Deutschland v nedělních zemských volbách v Sasku a v Braniborsku (na území bývalé komunistické NDR) posílila více, než se předpokládalo, avšak nepodařilo se jí svrhnout mainstreamové strany CDU a sociální demokraty.

Nicméně v obou spolkových zemích došlo k ostrému posunu k ultrapravici a v obou zemích se AfD umístila jako druhá. Této straně se podařilo zmobilizovat k volbám několik statisíců lidí, kteří dosud nikdy ve volbách nehlasovali.


Nedospělá občanská společnost

Necháme to Koněvovi

2. 9. 2019 / Bohumil Kartous

Chápu, že vztah k Rusku je v současnosti předmětem sporu a pro ten jsou historické okamžiky vítaným okamžikem pro aktualizaci. Zejména za situace, kdy s touto autoritářskou a z bezpečnostního hlediska pochybnou zemí kolaboruje prezident ve snaze přispět trochu k podmínkám české oligarchie, jež tam má své prokazatelné zájmy.

Na druhou stranu, toto téma nepřispěje k nějaké společenské katarzi, jak doufá Ivo Bystřičan, jelikož zastávání pozic, zejména na straně neuatentických oponentů (hradní šašek už v tomto směru vydal své twitterové komuniké), povede vždy ke snaze eskalovat napětí, nikoliv dosáhnout vyřešení problému.

Žel, i na straně těch, kteří tohoto okamžiku využívají k tomu, aby upozornili na historickou nejednoznačnost, kterou uctívání ruských symbolů moci představuje, dochází k nepochopení této skutečnosti, což eskalaci pravděpodobně pouze podpoří. Místo katarze tak vznikne jakýsi lidový spor, často velmi nepoučený a emoční, identitární, v němž už sehraje symbolika jen zástupnou roli pro obhajobu zakořeněného postoje.

Dokážu si představit, že ze strany těch vzdělanějších a těch, kteří jsou skutečně autentičtí, bude snaha o pododný proces společenského se vyrovnání s nedávnou historií vedena poněkud promyšlenějším způsobem. A zejména v tomto souhlasím s Janem Čulíkem:

Bože! Jsme skutečně tak hloupí a zahledění do pseudoproblémů nastolovaných pravidelně mediální agendou, že si necháme vnutit méně podstatné před kardinálně podstatným? K žádné katarzi nemůže dojít ve společnosti, která je takto limitovaná. Necháme to Koněvovi? Skutečně?

O Koněvově soše v Guardianu

2. 9. 2019 / Jan Čulík

 

Občasný pražský reportér deníku Guardian a týdeníku Observer Robert Tait má v těchto dnech plné ruce práce. V neděli publikoval v týdeníku Observer článek o bitkách ohledně pomníku maršála Ivana Koněva v pražských Dejvicích. Informoval, že se pomník komunální úřad v Praze 6 rozhodl zakrýt plachtou, protože kdo ho má pořád čistit od barvy.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář musel dostat od pátku policejní ochranu poté, co se stal terčem výhrůžek emaily, na sociálních sítích a esemeskami. Hledají ho, aby ho zmlátili.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Koněvova socha je samozřejmě urážlivá, protože je z roku 1979 - není to autentické vyjádření vděčnosti za (teoretickou) pomoc při osvobozování Prahy z roku 1945 či  1946 - je to pokrytecký, kariéristický, ideologický čin z normalizačního období, kdy nikdo žádnou vděčnost za osvobození Prahy - po 34 letech - náhle nepocítil. Stavba pomníku byl doprdelistický čin normalizačních kolaborantů a pomník tedy nemá žádný autentický význam.

Nicméně tak úplně nesouhlasím s Ivo Bystřičanem. Dovolte mi poznamenat poněkud ironicky:

Je to opravdu důležité. Žádné jiné problémy v ČR neexistují. 10 procent národa není v dluhovém otroctví. Školy nejsou blbé. Na robotizaci je ČR dokonale připravena, není třeba dělat nic. ČR nemá problémy se suchem a globální otepování je lež. Ať žijí řešitelé pomníku Koněv!

" Bude antiklerikální prase Siekierski muset brzo čelit Pánubohu?"

2. 9. 2019 / Tomasz Oryński

Tento článek byl právě zveřejněn (ale pak okamžitě stažen z webu) na jednom polském ultrapravicovém serveru, který má vazbu na Marcina Rolu, pravicového "novináře", jehož si čtenáři Britských listů snad pamatují z tohoto článku. Týká se to Tomasze Sekielského, filmaře, který nedávno natočil dvouhodinový dokumentární film o pedofilii v katolické církvi. Film se jmenuje "Nikomu to neříkej", psali jsme o něm v Britských listech (má anglické titulky) a na YouTube ho zhlédlo více než dvacet dva milionů lidí. Film je šokující zaznamenáním případů, jak pedofilní sexuální zneužívání kněžími zničilo od dětství do dospělosti mnoha lidem život, a jak tyto kriminální činy polské kněžstvo dodnes hájí a utajuje:Sekielski je obézní a nedávno podstoupil chirurgický zákrok, který mu zmenšil žaludek.

Británie: "Pokud parlament schválí zákon zamezující divoký brexit, Johnsonova vláda ho bude ignorovat"

2. 9. 2019

Michael Gove, činitel Johnsonovy vlády pro přípravu brexitu, odmítl v neděli vyloučit, že Johnsonova vláda bude respektovat zákon, který parlament schválí s cílem blokovat divoký brexit.

Jeho výroky odsoudili jak labouristé, skotští nacionalisté, tak konzervativní vzbouřenci. Jeden konzervativní poslanec konstatoval, že to dokazuje, že je v Británii demokracie ohrožena.

Na opakovaný dotaz televizního moderátora, zda by to nebylo neuvěřitelné, kdyby vláda odmítla dodržet zákon, Gove řekl: "Uvidíme, co ten zákon praví. My ale už máme zákon o odchodu z EU, pro nějž hlasovala drtivá většina poslanců."


Británie po brexitu přestane povolovat uprchlickým dětem, aby přišly za svými příbuznými v zemi

2. 9. 2019

Foto: Lord Alf Dubs, původem ČechoslovákBritské ministerstvo vnitra se chystá od 1. listopadu zrušit proceduru sjednocování uprchlických dětí s jejich příbuznými, žijícími v Británii. Podle tzv. Dublinského předpisu, platného v Evropské unii, mají členské země EU povinnost v rámci slučování rodin přijmout nezletilé uprchlíky, pokud v zemi mají příbuzné. Po divokém odchodu z EU Británie toto pravidlo přestane dodržovat. Bude to mít fatální dopad na dětské uprchlíky, kteří uvízli v Řecku a v Itálii.

Vysoce zranitelné uprchlické děti žijí většinou jako bezdomovci na ulicích evropských měst a drtivou většinou se stávají obětí sexuálního zneužívání a šikanování.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30503

Koněv jako katalyzátor nevyřešených českých historických kontroverzí

2. 9. 2019 / Ivo Bystřičan

Jsem za tu vyhrocenou debatu o Koněvovi rád, píše Ivo Bystřičan. Odráží totiž, jak málo jsme se bavili o našem vztahu k Němcům a našich rolích ve válce, o našich fázích vztahu a jednání vůči Sovětům i Rusům, a naší roli v dramatu dějin. Kanalizuje se to nad jedním pomníkem, a byť to má čapkovské kontury - jedni přijdou a pomalují to, druzí to zase smyjí, radnice zahalí plachtou, tu zas někdo sundá - i tak ostrá debata nad konkrétním symbolem má smysl, pakliže dosud jsme kontroverzní stránky dějin nechávali být a názory jen bublaly pod povrchem. Není na tom nic opovrženíhodného.

Diskuse s předsedou vlády Andrejem Babišem o vstupu dalšího mobilního operátora na český trh

To je takový transparentní postup, když se nad obří zakázkou scházejí dva oligarchové...

2. 9. 2019 / Jiří Hlavenka

Tohle mně přijde už naprosto neuvěřitelné. V ČR se chystá čtvrtý telco operátor, protože víme, jak tuhé konkurenční boje spolu svádějí ti tři, ve prospěch nás, koncových zákazníků. To je radost sledovat. Takže se mají dražit frekvence na nového operátora, začátkem příštího roku. A teď pozor. "Sazka a ministerstvo (!)" přišli s nápadem, že se cena dražených kmitočtů sníží na polovinu, tedy udělí se dáreček v hodnotě mnoha miliard korun ze státního. Za dohodou stojí schůzka Andreje Babiše s Karlem Komárkem (majitel Sazky); prostě dva majitelé soukromých impérií se sešli, nejspíš někde v Průhonicích, a "domluvili se". Takhle se u nás řídí stát: sejde se oligarcha s oligarchou, z nichž jeden je současně omylem přírody premiér země. Sejdou se utajeně, žádné regulérní, protokolární jednání na vládě za účasti ministra či náměstka, se zápisem. A udělají deal. Za státní peníze. To se snad neděje ani v Tatarstánu - "Sazka a ministerstvo přišli s nápadem snížit cenu pro Sazku na polovinu". Oni už jsou úplně bez studu; uchvácení státu privátem před zraky všech. (Zdroj informací: Forbes, HN, za jejich přesnost samozřejmě nemohu ručit).

Níže navazuje digitální konverzace s rozčileným předsedou vlády.

Jak přežít kapitalismus?

2. 9. 2019 / Daniel Veselý

Bohumil Kartous ve svém textu Seš digitál, kriple? naráží na zásadní myšlenku, již se zdráháme pojmenovat, neboť bychom si museli volky nevolky připustit, že náš životní styl a hodnoty, které vyznáváme, nás vedou do propasti. Pud sebezáchovy mnohým z nás velí, že je třeba nahradit systém - nebo korporátní kapitalismus, chcete-li - jinak se lidská civilizace ocitne ve smrtelném nebezpečí. Ale jak z této šlamastyky ven?

30050

Kuriozity a souvislosti výročí srpna 1968 a 1969

Kdo vlastní pravdu, disponuje mocí: hodnotová a finanční okupace současné ČR sílí

2. 9. 2019 / Albín Sybera

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Shromáždění organizovaná, anebo koordinovaná spolkem „Milion chvilek pro demokracii“ přinášejí někdy i nečekané připomínky a vyjádření jak o dnešní politice, tak o 60. letech. Na přibyslavském shromáždění na Vysočině zazněly mimo jiné vzpomínky na místní události v r. 68 a jedna z nejzajímavějších z nich s tradičním vnímáním událostí let 68. a 69. nemá mnoho společného. „Do přibyslavské kroniky bylo dopsáno tužkou: „V roce 1968 zemřel bratr zavražděné (Anežky Hrůzové v Březince u Polné) a v závěti zanechal přiznání, že její vraždu spáchal on sám“, zaznělo z úst organizátora Petra Málka při vzpomínce na další význačné místní události jako například poboření stodoly u Bukovských polským kanónem při průjezdu vojsk varšavské smlouvy nedalekou vískou Dobrá.

30502

Zpoždění společnosti za technologiemi může způsobit neřešitelné globální problémy lidstva

Seš digitál, kriple...

2. 9. 2019 / Bohumil Kartous


Sledovatelné trendy ukazují jednu důležitou věc: Společnost není schopna přizpůsobovat se dostatečně rychle tempu změn, které do individuálních životů, sociálních vztahů, ekonomických procesů a kulturních identit vnášejí nezadržitelně se vyvíjející technologie. Jejich vliv stojí více či méně za jakýmkoliv globálním problémem současného světa. Společnosti na národní úrovni se ale stále stereotypně ponořují do marginálních problémů a některé, například ta česká, se dokonce opájejí simulakry tak silnými, že je od reality zcela oddalují. Hloubka ponoření velké části společnosti v matrixu je kritická v tom, že probíhá nepozorovaně. Spousta z těchto lidí skončí nakonec v konejšivé "náruči" AI partnera, s nímž se budou smát i plakat a jenž bude jejich nejbližším přítelem. Pokud ovšem budou mít vůbec základní podmínky pro to, aby přežili...
30367

Úroveň dezinformačních webů

Nenávistná propaganda vydávaná za "nezávislost bez cenzury"

2. 9. 2019


Kartous Čulíkovi (K2Č):

“Tyvole, kdo nám dá další grant, když si tu znás polovina lidí jenom dělá prdel a druhou polovinu musíme smazat?”
Čulík Kartousovi (Č2K):
“Když budeme v Elfech hodně práskat kritiky EU, tak nám Hamáček něco pustí. Ale nesmíš se zase vyndat jako před Minářem, drtil jsi zubama, žvýkal jak vyrychlená kráva a mluvil sprostě.
To nesmíš dělat, my máme být ti intelektuálové, chápeš, vole?”
Kartous Čulíkovi (K2Č):
“No ale když mě tak serou ti čuráci, my jim neseme modrý z nebes a voni hovno. Co jsem to chtěl říct? Jo… že mě serou.”

Střelec, bílý muž ve středním věku, útočil jen několik hodin před nabytím účinnosti zákonů zjednodušujících nošení zbraní v Texasu.

Další masakr v USA: 7 mrtvých a 22 zraněných (aktualizováno)

1. 9. 2019

Během soboty došlo v texaském městě Odessa k dalšímu masakru za použití střelné zbraně. Muž, texaskou státní policií identifikován jako bílý třicátník, začal během silniční kontroly střílet na policejní hlídku. Poté z místa ujel a při průjezdu městem střílel na náhodně vybrané cíle. Muž následně opustil své auto, unesl poštovní nákladní vůz a pokračoval ve střelbě při průjezdu městem. Dosavadní bilance tragédie je minimálně pět mrtvých a 21 zraněných, mezi zraněnými i sedmnáctiměsíční dítě. Útočník byl nakonec zabit policií v přestřelce na parkovišti u kina. 

Útok se odehrál během rušného víkendu, na který v USA připadají oslavy Dne práce (vždy první pondělí v září, letos 2. 9.). Odessa je vzdálena zhruba 460 km od El Pasa, kde střelec s prokazatelně rasistickým motivem před mesícem zaútočil na převážně hispánské obyvatelstvo a zavraždil 22 lidí.

V Texasu proběhly čtyři z deseti nejtragičtějších masových útoků střelnou zbraní v historii USA. K masakru došlo jen několik hodin před tím, než v Texasu vstoupila v účinnost série novelizací, které snižují omezení pro pořízení a používání zbraní. Novelizaci například zmírňují restriikce pro nošení zbraní ve školách, obydlích a ve svatostáncích.


Aktualizace: Počet obětí stoupl na sedm, počet zraněných na dvacet dva. Vrahem byl identifikován místní obyvatel s kriminálním záznamem. Úřady nehodnotí útok jako teroristický.

Brexit: Desítky tisíc lidí se zúčastnily vlny protestů s názvem „Stop the coup“

31. 8. 2019

V britských městech a před sídlem britského premiéra v Downing Street dnes desítky tisíc lidí protestovaly proti rozhodnutí Borise Johnsona suspendovat parlament. Demonstrace se konaly v desítkách měst včetně Manchesteru, Glasgow, Birminghamu, Brightonu, Swansea, Bristolu nebo Liverpoolu.

Facebooková skupina „Stop the coup, defend democracy" (Zastavte puč, braňte demokracii), která sérii protestů po celé Británii avízuje, zveřejnila post, v němž uvádí, že Johnson skončil s demokracií, aby mohl prosadit svůj brexit. Nelze se spoléhat pouze na soudy, je proto nutné dát o sobě vědět.

Guardian: Údajně "stará" auta pro turisty v Praze jsou nebezpečná

31. 8. 2019Občasný pražský korespondent deníku Guardian a týdeníku Observer Robert Tait znovu píše o Praze, tentokrát o tzv. "starých" automobilech, které na pražském Starém Městě nabízejí za drahé peníze turistům projížďky městem. Pražští činitelé se podle jeho článku v Guardianu zapřísáhli, že zlikvidují provoz těchto podvodných automobilů - při nedávné technické kontrole bylo zjištěno, že 55 z 58 kontrolovaných vozidel je nebezpečných a nemají vůbec být na ulici. Mnohé ty automobily měly šokující technické nedostatky, jako podomácku svařované součástky, kola, která držel jediný šroub a postranní zrcátka z motocyklů.

Tato údajně "stará" auta předstírají, že jsou z dvacátých a třicátých let, a jejich výskyt v Praze je příznakem ekologického ničení centra českého hlavního města nerozumnou přemírou turistů.

Adam Scheinherr, náměstek pražského primátora odpovědný za dopravu, konstatoval: "Zjistili jsme, že tyto automobily jsou nebezpečné. Jejich technický stav je nebezpečný, jsou nebezpečím pro ostatní dopravu a jsou nebezpečné i pro cestující, kteří v nich sedí. Nejsou to homogenizovaná vozidla, ale byla náhodně sestavena ze součástek z nejrůznějších vozidel. 95 procent z nich  neprošlo technickou prohlídkou. Některá jsou falešně a podvodně registrována."


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Korporace vyvíjejí tlak na Bolsonara, aby zasáhl proti požárům amazonského pralesa

31. 8. 2019Sílí mezinárodní finanční tlak na brazilskou vládu v důsledku požárů v Amazonii a v důsledku agresivní reakce tamějšího ultrapravicového prezidenta Bolsonara.

Správci kapitálových fondů, důchodových fondů i ředitelé firem vydali četná varování, zastavili spolupráci s Brazílii a přestali nakupovat brazilské vládní obligace.

Americká firma vyrábějící oděvi VF Corporation, která vlastní známé značky Timberland, Kipling bags a The North Face, přestala z Brazílie nakupovat kůži. Největší dva norští investoři varovali globální firmy, aby se neúčastnily na brazilském poškozování životního prostředí.

Finančnická firma  Fitch Solutions Macro Research vydala dvě zprávy varující před "zvýšenou inspekční aktivitou" a "ekonomickými riziky" po požárech, jichž bylo v Brazílii v srpnu 29 000, nejvíce od roku 2010.

Firma Fitch konstatovala: "Jsme přesvědčeni, že mezinárodní znepokojení nad odlesňováním v Brazílii povede k odchodu investic a k zrušení vývozů z Brazílie."

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

V sobotu se konají v Británii velké demonstrace proti suspendování parlamentu

31. 8. 2019V sobotu se účastní statisíce lidí demonstrací po celé Británii na protest proti suspendování parlamentu. Ve Skotsku, v Londýně a v Severním Irsku mezitím probíhají soudní řízení s cílem zabránit suspendování parlamentu soudním příkazem. Soudci mají v té věci vydat své rozhodnutí během příštího týdne. Zatím má být parlament suspendován od 9. září do 14. října, což by zabránilo poslancům blokovat divoký brexit. Johnson usiluje vyčlenit Británii z EU "za každou cenu" dne 31. října 2019. V Downing Street vládne jeho Rasputin, machiavelistický agresivní aktivista brexitérského hnutí Dominic Cummings, který se chová k poradcům vládních úřadů nesmírně sprostě a agresivně a vyhodil z práce několik poradců, nejnověji v pátek tiskovou mluvčí ministra financí Sajida Javida - aniž by o tom byl ministr vůbec zpraven. Ten protestoval, ale marně.

Komentátoři poukazují na to, že Johnsonova kabala, vedená Cummingsem, se snaží realizovat svůj ultrapravicový puč těmi nejdrsnějšími a nejagresivnějšími prostředky:

Trump odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti fotografií amerických špionážních satelitů

31. 8. 2019

Trump odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti fotografií amerických špionážních satelitů

Donald Trump zveřejnil na Twitteru fotografii neúspěšného odpálení íránské rakety, která vybuchla a poškodila odpalovací středisko. Dodal, že USA s neúspěchem neměly nic společného.

Odborníci poukazují na to že tím zřejmě odtajnil dosud utajovanou míru rozlišitelnosti amerických špionážních fotografií.

Stín a odlesk na snímku znamená, že jej Trump pořídil z nějaké obrazovky svým mobilním telefonem.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Británie: Návrat do komunismu, který tam (zatím) nikdy nebyl?

30. 8. 2019 / Jan Čulík

Svými lžemi ve prospěch své kariéry připomínají "ministři" "vládního týmu" Borise Johnsona východoevropské komunistické politiky z posledních let až měsíců komunistického režimu před jeho pádem na podzim 1989.

Celá řada "ministrů" v dnešní Johnsonově "vládě" opakovaně varovala před nápadem suspendovat parlament. Nyní, když ho Johnson suspendoval, mlčí.

V tisku to odnáší i anglická královna, která schválila Johnsonovo rozhodnutí suspendovat parlament:Organizace Led by Donkeys (Vedou nás oslové) se specializuje na zveřejňování na elektronických billboardech výroků britských politiků o brexitu, které později popřeli nebo se jimi zesměšnili.

V současnosti přehrává tato organizace ve volebních okrscích těchto ministrů na ulicích jejich trapné výroky. Například ve volebním okrsku Johnsonova ministra financí Sajida Javida jeho varování proti suspendování parlamentu:

Hele, Sajide Javide, my jsme nechtěli, abys měl pocit, že jsme tě vynechali, tak jsme vyslali další obří obrazovku do Bromsgrove, tvého volebního okrsku, abychom připomněli tvým voličům tvé názory na to, že Boris Johnson, jak jsi řekl, "likviduje demokracii":

Totéž dělají Led  by Donkeys i ostatním podvodným politikům Johnsonovy vlády. Je to pro ně možná docela nebezpečné, vzhledem k tomu, že zřejmě brzo budou v Británii konat předčasné volby.

Tiskový mluvčí Sajida Javida se ve čtvrtek odpoledne neuvěřitelně ztrapnil tweetem, že výše citované televizní vystoupení jeho ministra "bylo už vymazáno". Cože? (Tiskový mluvčí byl pak z ministerstva vyhozen na hodinu.)

Krishnan Guru-Murthy, známý moderátor Channel 4 News k tomu napsal: Zde je to, co Sajid Javid řekl. To nelze vymazat.

Channel 4 News dal dohromady pěkný klip varování všech ministrů před suspendováním parlamentu, kteří nyní mlčí a zasedají v Johnsonově vládě:

Eddie Mair z londýnské rozhlasové stanice LBC vyzval sedm "ministrů"  ve "vládě" Borise Johnsona, kteří ještě v červenci kritizovali možnost suspendovat Dolní sněmovnu jako šílený nápad, aby mu v rozhovoru s ním vysvětlili, proč setrvávají v Johnsonově vládě, která to nyní udělala. Všichni odmítli. Jak naplnil vysílací čas? Rozhlas dal dohromady tento klip skládající se z  důrazných výroků všech dnes mlčících Johnsonových "ministrů", odsuzujících suspendování parlamentu jako nepřijatelný, protidemokratický čin.


Gréta doplachtila do New Yorku: Čas setkat se Trumpem

30. 8. 2019 / Tomáš KordaTrump chce „Udělat Ameriku znovu velkou“. Což je stejně prázdné a bezobsažné, jako když Gréta volá po vyhlášení stavu klimatické nouze. Rozumím oběma. Situace je zoufalá.

Planeta se ocitá v plamenech, společnosti jsou rozdělené ve dví. Kdo by neječel. Mám a snažím se mít upřímné pochopení dokonce pro Trumpův zoufalý nápad použít jaderné zbraně na boj proti tornádům, jedním z projevů klimatických změn.

No country for EU citizens - an update

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

An update for Tomasz Oryński's article No country for EU citizens

Update on this. Today I received a letter saying that I won't be able to backdate my claim. It has been explained that I can only backdate my claim if I tick the boxes of one of the conditions listed below. I happen to tick two of those boxes - second and fifth.

I called the call centre. First I had to listen to plenty of pre-recorded messages, then I was informed, that they have so high volume of calls that it could be better for me if I call on the other occasion, but if I am really desperate I can wait. I waited.

For 2 seconds, as I was put through to the consultant immediately. Apparently, it was yet another attempt to discourage people to fight for their rights.

I explained why I started my claim only on 8th of August - I was not feeling well before, and I was informed late that my SSP ends.

The guy on the line told me that this is because the people who make those decisions have no way to see all those documents I provided during my meetings in the JobCentre. I will have to set another meeting and show relevant documents again. 

I asked him, if that means that all this time I spent in JobCentre was for nothing, as despite I delivered tons of documents I now have to go there and show them to them again. He said, after some hesitation "essentially - YES".

So they openly admit, that the system is set to waste your time BY DESIGN.

Ah, and BTW: I haven't in fact received any letters or even e-mail. This document was simply updated to my Universal Credit account and if not for the fact that my partner got an e-mail about it (why her, if it's me who's claiming?), I would never know about it.

Británie: Není to země pro občany z EU - aktualizace

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

Aktualizace k článku Británie: Není to země pro občany z EU

Dnes jsem obdržel dopis, že nebudu mít právo dostat sociální podporu retrospektivně. Dopis vysvětluje, že právo na retrospektivní platbu mají jen ti, kdo zaškrtnou jednu z níže popsaných situací. Jenže já jsem je zaškrtl dvě - druhou a pátou 2. Jsem nemocen a 5. Bylo mi sděleno pozdě, že má nemocenská končí.Zatelefonoval jsem do call centra. Nejprve jsem musel poslouchat množství předtočených zpráv a pak jsem byl informován, že linka je obsazena tak obrovským množstvím čekajících žadataelů, že by bylo lépe, abych zatelefonoval jindy, ale pokud jsem opravdu zoufalý, tak můžu čekat. Rozhodl jsem se čekat. Trvalo to dvě vteřiny, neboť jsem byl propojen k poradci okamžitě. Zjevně to byl další pokus demoralizovat žadatele, kteří usilují o získání svých práv.

Vysvětlil jsem, proč jsem začal žádat o sociální podporu teprve 8. srpna 2019. Byl jsem předtím nemocen a byl jsem informován pozdě, že má nemocenská končí.

Poradce na lince mi vysvětlil, že jsem ten záporný dopis dostal, protože lidé, kteří činí tato rozhodnutí, absolutně nemají přístup k všem těm dokumentům, které jsem úředníkům předložil během svých pohovorů na pracovním úřadě. Budu muset zažádat o další pohovor a ukázat jim všechny relevantní dokumenty znovu.

Zeptal jsem se ho, zda to znamená, že veškerý ten čas, který jsem strávil na pracovním úřadě, byl k ničemu, protože navzdory tomu, že jsem jim předložil tunu požadovaných dokumentů, musím tam jít znovu a ukázat jim všechny ty dokumenty znovu.

Po určitém váhání mi poradce řekl: "V podstatě - ANO."

Takže oni otevřeně přiznávají, že ten systém je vytvořen tak, aby plýtval vaším časem ZÁMĚRNĚ.

A - mimochodem - neobdržel jsem žádné dopisy, ani email. Tento dokument byl prostě umístěn na mém účtu sociálního zabezpečení na internetu a kdyby moje partnerka o tom nedostala email - proč ona? o sociální podporu žádám já! - nikdy bych se o tom nedověděl. 

Jsem hrdý na své skotské spoluobčany

30. 8. 2019 / Jan Čulík

Toto jsou výsledky doplňovacích voleb v East Kilbride, předměstské čtvrti města Glasgow. Informují o volebních preferencích po celém Skotsku:


Mezitím v Absurdistánu 105:

Předseda Senátu obstarával nezletilé prostitutky, ministerstvo spravedlnosti oficiálně špiní nezávislé soudce, církev útočí na LGBT komunitu

30. 8. 2019 / Tomasz Oryński

"Všimli jste si, že Češi jmenovali nového ministra rybaření a námořního průmyslu?"
"Cože? Proč? Vždyť Česko nemá moře!"
"No, Polsko má ministerstvo spravedlnosti a pro nikoho to žádný problém taky není..."


Tohle je vtip, který jsem v poslední době párkrát uviděl na sociálních sítích. Vyvolal ho skandál, který odhalil portál  Onet.pl. Údajně několik vysokých činitelů na polském ministerstvu spravedlnosti (včetně náměstka ministra Łukasze Plebiaka) poskytovalo síti internetových trollů tajné dokumenty (často obsahující soukromé informace) o soudcích, kteří se stavějí proti úsilí vlády strany Právo a spravedlnost ovládnout polské soudnictví. Tito trollové byli pak povzbuzováni, aby ty dokumenty prozradili provládním novinářům, kteří měli tyto soudce co nejvíce diskreditovat. Klíčová postava tohoto skandálu, manželka jednoho soudce pracující na ministerstvu, předala tisku své nahrávky rozhovorů s těmito činiteli, poté, co přišla o svou fanatickou víru ve stranu Právo a spravedlnost. Její manžel rychle vydal prohlášení, v němž ji obvinil, že je to alkoholička a že je "mentálně nestabilní".

Změna klimatu a sucho vedou k odříznutí ruského severu

30. 8. 2019

Měnící se klima spolu s nejvážnějším suchem za více než 30 let vedly jak k masivním lesním požárům za Uralem, tak k abnormálnímu poklesu hladiny hlavních řek. To zastavilo většinu říční dopravy a mnozí obyvatelé na severu zůstali bez zásob, které potřebují během nadcházející zimy, upozorňuje dopisovatel listu The Siberian Times.

Bernieho praštěný plán na záchranu žurnalismu

30. 8. 2019

Žurnalismus potřebuje plán - plán, který ho zachrání před pošetilým plánem "záchrany" odvětví, který představil senátor Bernie Sanders počátkem týdne v Columbia Journalism Review. Sandersova koncepce by ke zpravodajskému byznysu přidala vrstvy regulačního dohledu, zavedla nové daně, dotovala média, která favorizuje (nezisková) a odrazovala od dalších fúzí. Ale žurnalistický byznys není jediným terčem Sandersovy intervence. Chce také zablokovat příští fúze v zábavním průmyslu. u společností jako Viacom a CBS, které právě spojily síly poté, co se rozdělily v roce 2006. A také má v úmyslu vrhnout těžký antitrustový medicinbal po Googlu a Facebooku, napsal Jack Shafer.

Brutální pravda o Madurově Venezuele

30. 8. 2019

Venezuelský autoritativní lídr utahuje šrouby na svých ozbrojených silách, v minulosti baště režimu nyní podezřívané coby semeniště protistátní činnosti, kvůli stavu ekonomického zoufalství a politické beznaděje.

Požáry v Amazonii představují "bod zlomu"

30. 8. 2019

V Brazílii zuří přes 80 000 požárů. Představují "bod zlomu" z hlediska zdraví deštného pralesa, prohlásil šéf přední globální lesnické organizace, když vyzval svět, aby udělal více pro záchranu stromů.

Boris Johnson versus britská demokracie

30. 8. 2019

Tak takhle to vypadá, když znova získáváte kontrolu. Poté co brexitéři postavili svou kampaň za odchod z Evropské unie na argumentu, že suverénní britský parlament musí dosáhnout obnovy své nadřazenosti, lobby kontrolující Downing Street č. 10 se nyní rozhodla, že nejlepší způsob, jak osvobodit milovaný parlament, je zavřít ho.

Boris Johnson zahazuje demokracii vybojovanou krví našich předků

30. 8. 2019

Nazvěte přerušení činnosti parlamentu pravým jménem: Jde o státní převrat provedený nezvoleným premiérem, napsal Owen Jones. Slibovali nám, že v brexitu jde o obnovení suverenity Dolní sněmovny a vrácení kontroly nad našimi zákony. Tato instituce bude nyní uzavřena, její schopnost schválit zákony neutralizována. Pouhých několik dní zbývá, aby zvolení zástupci mohli mluvit do největšího průšvihu od doby, kdy utichla děla 2. světové války. Je nutné se tomu postavit na odpor - a tento pokus o puč také narazí na odpor.

Johnsonova "vláda" včera lhala královně

29. 8. 2019Johnsonova vláda ve středu požádala královnu o suspendování parlamentu, "protože si potřebuje připravit nový vládní program". Byla to lež.

Ve čtvrtek přiznal Johnsonův nový ministr obrany Ben Wallace, že Johnson nechal suspendovat parlament, protože v něm nemá většinu:


Italské pobřežní hlídky začaly znovu fungovat ve prospěch uprchlíků

29. 8. 2019

Překvapující a velmi dobrá zpráva: Italské pobřežní hlídky převzaly koordinační odpovědnost pro záchrannou loď Marejoini, která dnes ve Středozemním moři zachránila 100 lidí a požádaly italskou vládu, aby určila bezpečný přijímací přístav.


Jak herec Hugh Grant zuří...

29. 8. 2019

Britský herec Hugh Grant: Nebudeš rozesírat budoucnost mých dětí. Nebudeš likvidovat svobody, za jejichž obranu bojoval můj dědeček ve dvou světových válkách. Jdi do prdele, ty přehnaně inzerovaná gumová hračko z koupelny. Británie je zhnusená tebou a tvým trapným gangem masturbujících školních prefektů.


Johnsonův puč

29. 8. 2019

 

V situaci, kdy zůstává už jen 63 dnů do lhůty 31. října, nezvolený premiér se vyhnul své povinnosti zodpovídat se parlamentu po dobu pěti týdnů. Skotská šéfka jeho strany odchází. Europoslanci žádají Brusel, aby zasáhl. Bývalý premiér připravuje právní kroky. Předseda parlamentu charakterizoval suspendování Dolní sněmovny jako "ústavní zvěrstvo". Nejenže chce Boris Johnson upřít voličům konečné rozhodnutí, nyní umlčuje i jejich parlamentní zástupce. A to všechno jménem demokracie.
 

Sandersův „projekt Manhattan“ mění pravidla hry

29. 8. 2019

Uchazeč o křeslo v Oválné pracovně Bernie Sanders podporuje Zelený nový úděl, který má přijít na 16,3 bilionu dolarů. Nicméně tento ambiciózní plán nemá za cíl nic menšího než ochránit planetu před nejhoršími dopady globálního oteplování, píše Juan Cole.

Zelený nový úděl počítá s vytvořením 20 milionů dobře placených pracovních míst. Rapidní přesun na obnovitelné zdroje energie by mohl hrát důležitou roli při oživení upadajícího amerického průmyslu. Jestliže je částka, na kterou má přijít Zelený nový úděl, závratná, škody způsobené klimatickou lhostejností vyjdou podle Sanderse na astronomických 34 bilionů dolarů do konce tohoto století.

„Jsme uprostřed krize smrti“: Počet utopených uprchlíků a migrantů, kteří letos ve Středozemí přišli o život, dosáhl 900

29. 8. 2019

Panují obavy, že utonulo 40 osob poté, co se nedaleko libyjského pobřeží převrhla loď vezoucí uprchlíky a migranty, kteří měli namířeno do Evropy. Podle libyjské pobřežní stráže místní rybáři zachránili 65 lidí, většinou ze Súdánu. Associated Press uvádí, že mezi nejméně pěti osobami, jejichž smrt byla potvrzena, je žena a dítě. Pokračuje pátrání po nezvěstných, takže celkový počet mrtvých bude patrně vyšší.

Tato tragédie zvýšila počet uprchlíků a migrantů, kteří letos přišli ve Středozemním moři o život, na 900. Jen minulý měsíc se se utopilo 150 lidí - včetně dětí - převážně z Afriky.

Přitom v současnosti evropští ultrapravicoví lídři, jako je italský místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, uprchlíky a migranty kriminalizují, obdobně jako humanitární pracovníky, kteří se jim snaží pomoct.

Podle mluvčího Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky pro smíšenou migraci, Středomoří a Afriku Charlieho Yaxleye pochází třetina běženců z „uprchlických zemí“, a perzekuce, kterou praktikuje již zmíněný Salvini i další politikové, má rostoucí tendenci. Přitom nevládní organizace zachránily tisíce lidských životů. Ačkoli existují fámy o tom, že nevládky spolupracují s pašeráky lidí, neexistuje o tom žádný důkaz. Navíc je jasné, proč tito lidé opouštějí své domovy – kvůli válce, násilí, porušování lidských práv a kvůli eskalaci násilí v Libyi od letošního dubna.

„Ačkoli se počet nově příchozích uprchlíků a migrantů snížil, čísla to jsou stále povážlivě vysoká. Ale počet mrtvých zůstává stále na stejné úrovni. Už není krize nově příchozích, jsme uprostřed krize smrti,“ konstatuje Yaxley.

Více informací v angličtině ZDE


NYT: Nehoří jen amazonský prales

29. 8. 2019

I když je amazonský deštný prales životně důležitý pro atmosféru Zeměkoule, lesy na Aljašce, v Grónsku a na Sibiři jsou stejně důležité pro světové klima jako tropické deštné pralesy. Tyto arktické lesy nyní také hoří, částečně je to způsobováno zvýšenými teplotami:


Nohavicův morální pád jako obraz společnosti

29. 8. 2019

Je to pro mě takové dlouho se linoucí a citlivé téma, k němuž už mi to nedá mlčet, ačkoli “to zas bude”. Nikdy jsem se netajil svým obdivem k bardovi Jaromíru Nohavicovi, navždy ve mně bude jako mistr řemesla, veršotepec velikán. Co se ale začaly rojit jeho mimopoetické názory na svět, těžkl mi poslech jeho díla do té míry, že jsem s ním nakonec úplně seknul, píše na Facebooku Tomáš Klus.

Kochland: Jak David Koch pomáhal vytvářet impérium, které formovalo americkou politiku

29. 8. 2019

Podle autora publikace “Kochland: The Secret History of Koch Industries and Corporate Power in America” Christophera Leonarda Kochovi bratři celé dekády formovali podobu americké politiky, ostře vystupovali proti vládě a tvrdili, že společnost by měla být výlučně řízena tržním způsobem.  

Bratři Kochovi si dobře uvědomovali, že kdyby vláda regulovala emise skleníkových plynů, poškodilo by to jejich impérium, neboť je do značné míry závislé na fosilním průmyslu. Tato společnost se už od raných 90. let snažila zmařit jakoukoliv klimatickou agendu, neboť by přišla o miliardy dolarů.

Zachraňte mi les!

29. 8. 2019 / Beno Trávníček

Majitelé lesů bijí na poplach a kvůli kůrovcové kalamitě žádají o pomoc stát. Přesněji řečeno - vlastníci lesů žádají peníze daňových poplatníků, aby je mohli investovat do svého lesa, který zkolaboval i proto (a dost často zejména proto), že byl osázený monokulturou smrku tam, kde to podle veškerého selského rozumu nebyl dobrý nápad. To v podstatě znamená (i když všechno je složitější a určitě se zrekrutují mnozí diskutéři), že někteří majitelé lesů chtějí vlastně od státu, aby sanoval jejich ziskuchtivost.

Politika jako šachy - o emocích a hodnotách v politice

29. 8. 2019 / Boris Cvek

Ačkoli jsem ze šachové rodiny (otec byl vášnivý šachista a bratr je šachový velmistr), šachy od dětství nehraji – možná právě proto, že jsem jich měl až moc jako malý kluk. Dnes se mi ale metafora šachové hry vtírá jako dobrý způsob, jak vysvětlit svůj přístup k politice. Šachy jistě nemají nic společného s reálným světem: oba hráči mají stejné figury, mají přehlednou šachovnici a jasná pravidla. Nic z toho v reálném světě neexistuje.
30499

Terapie obětí ISIS v iráckém Kurdistánu

29. 8. 2019 / Kateřina Duchoňová

Péče o duševní zdraví v Iráku je stále na zcela nedostatečné úrovni, potřeba je přitom veliká, desítky tisíc lidí stále žijí v uprchlických táborech v okolí Duhoku. Sami říkají, že jsou uprchlíky ve své vlastní zemi a nemají se kam vrátit. Vlastně ani oficiálně uprchlíky nejsou, přesněji jsou vnitřními vysídlenci. Jejich města a vesnice byla zničena nebo jsou pro ně i v současnosti životu nebezpečná. Válkou ale nejsou poznamenáni jen oni, podepsala se i na dalších obyvatelích Iráku. 

30478

Tchajwan přijímá razantní opatření proti šiřitelům digitálních bludů, v ČR je nejvyšší ústavní představitelé zneužívají

Digitální demence po česku

29. 8. 2019 / Bohumil Kartous

Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous

Představa, že postfaktická horečka a stav digitálního blouznění jsou způsobeny jen nějakou lehkou infekcí, která za chvíli přejde, je pravděpodobně příčinou toho, proč se ani lidé uvědomující si závažnost problému nevěnují s dostatečnou pozorností fenoménu, jenž rozkládá společnosti. Česká republika je tohoto naprosto nepochopitelného zanedbání dobrým příkladem. Zatímco země, jejichž představitelé si uvědomují reálnou hrozbu destrukce společenské diskuse masově šířenými bludy, v ČR si premiér a prezident paraziticky užívají jejich destruktivního společenského vlivu.

Globální zelený úděl není pouhou chimérou

29. 8. 2019 / Daniel Veselý

Česká veřejná debata o klimatické krizi se podobá blábolení tříletých dětí, když ji dokáže rozvrátit šestnáctiletá dívka se zdravotními problémy, která pouze tlumočí poznatky vědecké komunity. Navíc tradiční skepse nevzdělaných mluvících hlav vůči antropogenním klimatickým změnám spolehlivě zabíjí jakoukoliv prospěšnou diskusi o možnostech, kterak ve zdraví realizovat přechod na obnovitelné zdroje energie a zároveň redukovat četná bezpráví naší společnosti.

Předsedkyně skotských konzervativců kvůli Johnsonovi odstupuje ze své funkce

28. 8. 2019


Ruth Davidson, schopná, centristická šéfka Konzervativní strany ve Skotsku, se chystá rezignovat na svou funkci. Důvodem jsou "nepřekonatelné neshody" s novým šéfem Konzervativní strany Borisem Johnsonem a "požadavky mateřství". Davidsonová je lesbička a nedávno porodila dítě, o něž se starají s manželkou.

Davidsonová mnohokrát zdůraznila, že se podle jejího názoru Boris Johnson absolutně nehodí na funkci šéfa Konzervativní strany. Jedním z prvních rozhodnutí Borise Johnsona jako premiéra bylo vyhodit z funkce ministra pro Skotsko Davida Mundella, blízkého spolupracovníka Davidsonové.

Středa v podvečer: "Zabraňte tomuto puči!" Velká demonstrace u londýnského parlamentu. Lidé zuří

28. 8. 2019

Aktualizace: Nemělo by tohle být v televizi? Před parlamentem v Londýně, 22. 30 českého času:

Vy nám zavřete parlament, my vám zavřeme ulice! Johnson by se měl bát:

 


A skandují: "Hej hou, Boris musí vypadnout!" Britové dělají hluk: Musí to být vážné...Greta Thunbergová přistála v New Yorku

28. 8. 2019

Teď plujeme Hudson River do maríny North Cove. Díky všem, kdo nás pozdravili na moři!
Plavba byla o dost delší v důsledku bouřlivého počasí na moři.

 


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
20609