Anuška už rozlila olej...

12. 12. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 12 minut

Lepenková revoluce

Až do nedávna byla účast na demonstracích v Polsku doménou starší generace - s jedinou výjimkou protestu proti dohodě ACTA,  kterou lidé v roce 2012 považovali za útok na svobodu internetu. Jinak byl průměrný věk účastníků demonstrací v Polsku pravděpodobně kolem 45-50 let.

Když byl roku 2015 založen Výbor na obranu demokracie, KOD, tomuto hnutí začala rychle dominovat starší generace. Aktivisté si často stěžovali, že mladá generace nemá o politiku zájem. Mysleli si, že protože mladí nezažili komunismus, nechápou, o co jde. Mladí lidé však byli naproti tomu otráveni mocenským bojem na vrcholu této organizace, pokusem opozičních politiků zmocnit se tohoto hnutí a neporozuměním starších organizátorů pro mnoho problémů, jímž čelí mladší generace - v mnoha případech byli mladší demonstranti s vlajkami LGBT z demonstrací organizace KOD odstraněni.

Rozhovor Britských listů 343. Nejlépe proti covidu bojuje Německo. Napodobujme to!

11. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta



Poslanecká sněmovna ČR prodloužila krizová protikoronavirová opatření do 23. prosince, ne ale o celý měsíc, jak bylo zapotřebí. Jaká je v současnosti v ČR situace s koronavirem, jak to bude s očkováním a hrozí nebezpečná mutace? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s imunologem Václavem Hořejším. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. prosince 2020.


Ve Washingtonu došlo k násilným potyčkám mezi trumpovskou ultrapravicí a demonstranty opačného názoru

13. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Po setmění na závěr většinou pokojné demonstrace ultrapravicových stoupenců Donalda Trumpa, kteří bez důkazů tvrdí, že americké prezidentské volby byly prý zfalšovány, došlo ve Washingtonu k násilným potyčkám mezi ultrapravičáky z protrumpovské organizace Proud Boys a odpůrci Donalda Trumpa.

Čtyři osoby byly s vážnými bodnými ranami odvezeny do nemocnic a 23 osob bylo zatčeno.

K protrumpovským protestům docházelo také v Georgii, v Pennsylvánii, v Michiganu, ve Wisconsinu, v Nevadě a v Arizoně.

Americký Nejvyšší soud jednohlasně odmítl žalobu Texasu proti Bidenově volebnímu vítězství

12. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Všech devět soudců amerického Nejvyššího soudu jednohlasně odmítlo krátkým, jednostránkovým příkazem žalobu Texasu, která požadovala, aby byla zrušena platnost volebních hlasů ve čtyřech státech, kde Trump prohrál: v Georgii, v Michiganu, v Pennsylvánii a ve Wisconsinu. Žalobu podal Ken Paxton, generální prokurátor z Texasu. Žaloba protestovala proti tomu, že tyto čtyři státy umožnily voličům v době pandemie hlasování poštou.

Koronavirus: Opatření vlády ČR zůstávají na papíře

12. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Toto napsal na Facebooku jeden z autorů systému PES Jakub Steiner:

 
Můj dialog s vládou skončil. Bilancuji tedy svoji zkušenost posunovače myšlenek.

Široké koalici nevládních expertů se podařilo vládě posunout několik memů:

1. Intertemporální optimalizace: Omezení v dobrých časech snižují vrcholy příštích covidových vln. Cílem je stabilizace a udržitelnost. Horskou dráhu nechceme.

2. Preventivní testování: Testovat se má masivně, a to i ve skupinách, které nejsou ohrožené. Je nutné používat i levné a dostupné a tedy nepřesné testy.

3. Pobídky: než nadávat na neodpovědný lid, je lepší nastavit nemocenskou a jiné platby tak, aby se lidem vyplatilo testovat a spolupracovat s hygienou.

Přesně před rokem, 12. 12. 2019, zvítězil v Británii ve volbách lhář a podvodník Boris Johnson. Všechno, co jsme předpovídali v tomto rozhovoru, se stalo

12. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

Jak jsme předpovídali v tomto rozhovoru Johnson neudělal za poslední rok vůbec nic. Žádné přípravy na další bezpečnostní, kulturní, ekonomickou, politickou, školskou spolupráci se nekonaly. Nyní chce Johnson vyrvat  Británii z EU bez jakékoliv obchodní dohody. Jak předpovídáme v tomto rozhovoru z loňského prosince, pro Británii to bude naprostá katastrofa. Anglii hrozí propad do ultrapravicového autoritářství. To nebude dobrá zpráva pro Evropu.



Univerzita v Edinburku identifikovala pět genů způsobujících vážnou formu covidu-19

11. 12. 2020

čas čtení 2 minuty



Existující léky zaměřující se na tyto geny otevírají cestu k novým klinickým testům


Univerzita v Edinburku identifikovala potenciální léčebné metody pro covid-19. Identifikovala totiž pět genů spojených s nejvážnějším průběhem covidu-19. Tamější vědci identifikovali geny, které se podílejí na dvou molekulárních procesech - na protivirální imunitě a na zápalu plic. Tento nový objev umožní lékařům pochopit, jak covid-19 poškozuje plíce na molekulární úrovni.

Vědci z univerzity v Edinburku toto zjištění učinili na základě studie DNA 2700 pacientů z 208 britských nemocničních jednotek intenzivní péče.

Co vám chce říci sedm amerických zdravotníků

11. 12. 2020

čas čtení 16 minut

Spojené státy v těchto dnech zaznamenávají více než 3000 lidí denně umírajících na covid-19. Zde je svědectví šesti zdravotních sester a jednoho zdravotního bratra z amerických nemocnic, z jednotek intenzivní péče. Zaznamenal je list Washington Post. 

Kori Albi, 31

Naši zdravotníci propadají nemoci. Naši lékaři propadají nemoci. A nákazu nemají z nemocnice. Nákazu mají z komunity. My máme skoro štěstí, že se staráme o koronavirové pacienty, protože víme, že to jsou ti nakažení. Máme všechny ochranné prostředky. Jít ven do komunity je ale děsivější než chodit do práce v nemocnici. Protože v komunitě nevíte, kdo je nakažený.

Virus vyvolal pocit izolace. Covidová jednotka je v izolaci. Všechny dveře jsou zavřené. Všechny místnosti mají negativní proud vzduchu. Naši pacienti vidí jen naše oči skrze štít na obličeji a nad rouškou.

Množství rodin nechce s pacienty komunikovat prostřednictvím Zoomu, protože je to nepohodlné a moc to nejde. Zvlášť když jsou pacienti pod sedativy a intubováni. Slyší nás? Neslyší nás? I jako zdravotníci máme pocit, že mluvíme do zdi. Ale mluvíme na ně, jako kdyby byli při vědomí.

Jedna pacientka chtěla, aby jí syn zazpíval. Myslím, že jsem strávila asi hodinu, jak jí hrál na kytaru a zpíval. Zpíval jí většinou nábožné písně.

Čtyři britské válečné lodě budou od 1. ledna "hájit" britské vody před rybáři z Evropské unie

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta



Čtyři hlídkující lodě britského válečného námořnictva budou od 1. ledna 2021 v případě vypadnutí Británie z EU bez dohody "chránit" britské vody před vstupem rybářských člunů z Evropské unie. 80 metrů dlouhá vojenská plavidla budou mít "pravomoci" zadržovat, prohlížet a konfiskovat všechny rybářské čluny z Evropské unie, kterou vstoupí do britských "pobřežních" vod, které si Británie nárokuje do vzdálenosti 200 mil (320 km) od svých břehů. Lodě budou sice vyzbrojeny střelnými zbraněmi, neměly by ale na evropské rybáře střílet.

Podrobnosti v angličtině ZDE

AVŠAK: Skotský ministr spravedlnosti uvedl, že Skotsko spravuje 62 procent britských pobřežních vod a na tomto území žádnou "diplomacii dělových člunů" nedovolí:

Trump se snaží nechat popravit před svým odchodem co nejvíce vězňů

12. 12. 2020

čas čtení 1 minuta



Zuřivou reakci proti Donaldu Trumpovi vyvolala poprava čtyřicetiletého vězně Brandona Bernarda, který byl na Trumpův příkaz usmrcen ve státě Indiana. Je to už devátá osoba popravená federální vládou od července. Trump chce před svým odchodem z prezidentského úřadu nechat popravit ještě dalších šest lidí. V americkém soudním systému je běžné, že pokud prezident prohraje začátkem listopadu volby, až do nástupu nového prezidenta 20. ledna příštího roku se už nepopravuje. Bylo tomu tak až do Trumpa už 130 let. Trump tuto zavedenou praxi šokujícím způsobem ignoruje a snaží se před svým odchodem nechat popravit co největší množství lidí.

Věda a umění v souboji člověka s plasty

11. 12. 2020 / Michal Giboda

čas čtení 14 minut

                                        
Název článku jsem si vypůjčil od stejnojmenného filmu USA, který 8. listopadu 2020 uvedla televizní stanice Filmbox Premium. Životní partneři: učitelka umění a učitel angličtiny, v něm vedou spor o tom, co je pro budoucnost studentů důležitější „slova, nebo obrazy“. Jejich rivalita vrcholí školní soutěží,  v níž spor mají  rozhodnout studenti. Obdivují obrázky malované učitelkou umění "Jeden obraz vydá za tisíc slov“, ale nadchne je rovněž intelektuální sprcha angličtináře, "Jedno slovo mívá tisíc uncí zlata". Válka kantorů končí remízou, nabídla ale studentům podnět ke kreativnímu myšlení propojením imaginace a faktů.                                         
 

Rozhovor Britských listů 342. Antonín J. Liehm: Češi by se neměli brát tak vážně

9. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

 

V pátek 4. prosince 2020 zemřel šestadevadesátiletý Antonín J. Liehm, spisovatel, redaktor, překladatel, vydavatel časopisů a filmový a literární kritik. Byla to jedna z nejvýznamnějších českých kulturních osobností dvacátého století. Na její počest vysíláme vánoční rozhovor, který jsme s Antonínem Liehmem natočili v prosinci 2013. Hovoří v něm o smyslu života a konání z perspektivy tehdy devadesátiletého člověka, o tom, jací jsou Češi a jaký má pohled na dnešek. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 9. prosince 2020.

Daily Telegraph: Mstivá Evropská unie se poškozuje: proměnila brexit v trest

11. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

"Mstivá Evropská unie se poškozuje: proměnila brexit v trest," (!!) píše v pátek Daily Telegraph.

Ve skutečnosti EU jen trvá na tom, že pokud chce Británie bezcelně obchodovat s Evropskou unií, musí dodržovat její obchodní, ekologické a zaměstnanecké předpisy, jinak by totiž poškozovala evropský trh dovozem nekvalitního, případně státem dotovaného zboží.

Jak se očekávalo, pravicový britský tisk nyní začíná šířít otevřenou nenávist vůči Evropské unii. List Daily Telegraph, který v posledních letech přestal být novinami,  vlastní dva gerontští oligarchové, bratři Barclayové, žijící v zahraničí. Mnozí pozorovatelé usuzují, že důvodem pro brexit byla skutečnost, že Evropská unie od 1.ledna 2021 blokuje existenci daňových rájů. Britští oligarchové to nesnesli. Jsou ochotni pro záchranu své korupce zničit britskou ekonomiku. Angličané jsou nesmírně poslušní, diktatura by tam kvetla. Kdysi mi vysvětloval Zbyněk Zeman, dávno zemřelý profesor české historie na Oxfordské univerzitě, který se přistěhoval jako patnáctiletý do Británie v roce 1945, měl české zázemí, ale zároveň byl Brit, jak mentálně obtížné je pro Angličany proti čemukoliv protestovat. "Všimni si," povídal mi profesor Zeman, "že když je v dálkovém autobuse otevřeno stropní okno a do autobusu táhne zima, žádný Angličan se nedováží zvednout a požádat řidiče, aby to okno zavřel." Jsem zvědav, zda na sobě nechají Angličané dříví štípat i po katastrofě brexitu. - Zajímavé také je, jak dlouho bude trvat, než se Angličané zbaví pocitu, že jsou něco extra a zda je chudoba přiměje, aby se osvobodili od šovinismu a začali spolupracovat. Brexit je  Angličanům vnucován proti vůli většiny, asi 70 procent mladých lidí požaduje trvale setrvání Británie v EU, pro brexit malou většinou hlasovali r. 2016 jen důchodci, kteří už pomřeli. Dlouhodobě je brexit nerealizovatelný. Mimochodem, Skoti netrpí anglickým nacionalismem a pocitem nadřazenosti a chtějí se osamostatnit a rychle vstoupit zpět do EU. Velkou otázkou je, zda za pomoci neskrupulózních podvodníků, jako jsou redaktoři Daiyl Telegraphu, se Johnsonovi podaří v Anglii realizovat ultrapravicový puč. Johnson se už nyní snaží omezovat nezávislá média a ochromit nezávislé soudnictví. Dává také v pandemii bez veřejné soutěže miliardové zakázky svým kamarádům a kamarádům svých ministrů, Jeho milenka určuje, kdo má být bez veřejné soutěže jmenován do vysokých funkcí v Downing Street. - Spojené státy projevily překvapivou odolnost vůči Trumpovým pokusům realizovat ultrapravicový převrat, odolné a nezávislé je především americké soudnictví, které vyhodilo všechny Trumpovy žaloby. Dokáže projevit podobnou odolnost proti Johnsonově ultrapravicovému puči Anglie? Nevíme.  (JČ)

Jestliže vypadne Británie z EU bez dohody, bude to čistě Johnsonova vina

11. 12. 2020

čas čtení 5 minut


Johnson je v průšvihu  proto, že vždycky prosazoval jen svůj osobní zájem

To, co Boris Johnson kdysi charakterizoval jako "státnické selhání", nyní ohrožuje Downing Street. Jak se Británie připravuje ukončit své normální komerční styky s evropským kontinentem, musíme se pokusit porozumět tomu, co se děje v Johnsonově mysli, píše konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Johnson egoisticky zajistil, že konečné rozhodnutí spočívá jen na něm. Jen jeho obrovský, osobní ústupek na poslední chvíli může odvrátit hospodářskou katastrofu vypadnutí Británie z EU bez dohody. V Dolní sněmovně Johnson tento týden rozpumpovával protievropskou rétoriku a radoval se z jásotu miniaturní skupinky stoupenců brexitu bez dohody. Najde v sobě nyní Johnson odvahu ustoupit?

Britští konzervativci dojeli na trvalé porušování norem. Dojede na to i Babiš?

11. 12. 2020

čas čtení 4 minuty



Po dlouhá léta zneužívali britští konzervativci svou moc s cílem manipulovat politický systém ku svému prospěchu. Jenže Evropská unie má přesné předpisy a zákony, tak nyní tvrdě narazili. Zajímavá případová studie. Dopadne tak i Babiš?

V Británii, která nemá psanou ústavu, jsou pravidla politiky mlhavá a voliči, média  a dokonce i někteří politikové jim špatně rozumějí. To, co je dovoleno a co není dovoleno, tvoří neustálou, měnící se mlhu, v níž se odehrávají klíčové bitvy o moc. (Jak podobné situaci v postkomunistických zemích!, pozn. red.)

Britští konzervativci jsou v této hře velmi dobří. Navzdory tomu, že byli málokdy opravdu populární, kompetentní, nebo schopní přijít s novými myšlenkami, podařilo se jim během posledních 10 let zůstat u moci prostřednictvím celé řady nekonvenčních manévrů - utvořili koalici s liberálními demokraty, změnili volební systém tak, že zavedli pevný pětiletý volební cyklus, ochromili nepřátelskou Dolní sněmovnu tím, že ji ilegálně suspendovali, a co je nejdůležitější, uspořádali nezvyklé a riskantní referendum o brexitu, prohráli ho a pak se postavili na stranu těch, kteří ho vyhráli, píše Andy Beckett.

Hospodaření OSBL za listopad 2020

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

V listopadu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 63 069.12 Kč výdaje byly tentokrát  81 281.50  Kč. Zůstatek ke konci lsitopadu  byl 25 509.81 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule

Děkujeme mnoha čtenářům za  finanční podporu v měsíci listopadu 2020.

MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají -  trvale potřebujeme pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. 

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

 

Proč "starý dobrý" internet mizí

11. 12. 2020

čas čtení 5 minut

Svět směřuje k separátní čínské, americké a evropské síti. Všichni víme, že globální, decentralizovaný, nevládní, otevřený a svobodný internet zaniká, napsal Moisés Naím.

COVID-19 může pronikat do centrálního nervového systému a vyvolávat neurologická onemocnění

11. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Choroba COVID-19 je známá především jako respirační, se symptomy zahrnujícími kašel, dýchací potíže a ve vážných případech akutní respirační nedostatečnost a zápal plic. Výzkumníci katedry biomedicínského inženýrství při Cleveland Clinic přišli s tím, že koronavirus může ovlivňovat také centrální nervový systém a způsobovat tomu odpovídající neurologické poruchy, včetně ischemické mrtvice, encefalitidy, encefalopatie a epileptických záchvatů.

Proč by generálové neměli šéfovat Pentagonu

11. 12. 2020

čas čtení 7 minut

Zvolený prezident Joe Biden překvapil pozorovatele nominací nedávno penzionovaného armádního generála Lloyda Austina na post ministra obrany - post, který by měl být obsazen civilistou, upozorňuje Peter Feaver.

Zapojte se, je vás třeba

Diskutujte na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Zeman podporuje postoj Polska k rozpočtu EU

11. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta


"Vše, co je rozhodováno uvnitř Evropské unie jejími institucemi, ale především Evropskou radou, Evropským parlamentem a Evropskou komisí, musí vždy zůstávat v mezích dohod," prohlásil polský prezident Andrzej Duda během společné tiskové konference s českým protějškem Milošem Zemanem v Praze.

Prezident Duda přivítal fakt, že prezident Zeman má podobný postoj k otázce rozpočtu EU a mechanismu právního státu. Zeman prohlásil, že by Česká republika "měla podpořit Polsko a Maďarsko ve sporu s Evropskou komisí" a dodal, že EK je "jen sbor úředníků, ne evropská vláda", zatímco tou je podle jeho názoru "Evropská rada".

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Vědci varují před společenským rozkladem – ba kolapsem

8. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Vědci a akademikové včetně profesorky Gesy Weyhenmeyer a profesora Willa Steffena tvrdí, že musíme zahájit diskusi o hrozbě společenského rozkladu.

Jako výzkumníci a badatelé z celého světa apelujeme na politiky, aby se začali zabývat rizikem společenského rozkladu – ba dokonce kolapsu společností. Poté, co jsme pět let nedokázali snížit emise skleníkových plynů v souladu s pařížskou klimatickou dohodou, musíme čelit následkům, informuje list Guardian.

Brexit: V britské Konzervativní straně nyní vznikne zuřivá občanská válka

8. 12. 2020

čas čtení 5 minut

 

Britský "premiér" Boris Johnson má tento týden jet do Bruselu se setkat s prezidentkou Evropské komise Ursulou von der Leyen. Není jasné proč: dva dlouhé telefonáty Johnson-von der Leyenová, druhý z nich v pondělí v podvečer, trvající devadesát minut, nevyřešily nic. Johnson a jeho kumpáni ve svém pocitu výlučnosti stále požadují, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Chtějí bezcelní přístup na obrovský trh Evropské unie, ale nechtějí dodržovat jeho předpisy. Nechtějí uznat, že dodržování případné dohody Británie-EU musí kontrolovat nezávislý arbitrážní úřad. Chtějí pro Británii "absolutní suverenitu". Tu mohou mít, ovšem bez bezcelního přístupu na evropský trh. Komentátorka Polly Toynbee přesto stále usuzuje, že Johnson minimální dohodu s EU podepíše, a tím vyvolá občanskou válku ve své straně: (JČ)

Šílená britská vláda očekává po vypadnutí z EU bez dohody nepokoje, svou analýzu ale utajuje

7. 12. 2020

čas čtení 7 minut

 
Obdržel jsem vládní "plánovací předpoklady pro rozumnou, nejhorší verzi událostí pro přípravu krizových opatření po odchodu Británie z EU", píše známý ekonomický komentátor a analytik britské komerční televize ITV Robert Peston. Pokračuje:

Tento čtyřiatřicetistránkový dokument je v úvodu charakterizován jako "shrnutí hrozících rizik", která však "nejsou extremní ani dokument nepopisuje nejhorší možný scénář".

Vládní zdroj Pestonovi potvrdil, že tento "oficiální, avšak utajovaný dokument", vypracovaný letos v září, je stále ještě podkladem pro nynější krizové plánování londýnské vlády.

Není to "předpověď", ale je to "rozumné" zhodnocení toho, co se nám může stát, pokud se v nadcházejících několika dnech rozhovory o obchodni dohodě Británie s EU rozloží a jednání nebude možné zachránit.

Jak účinně čelit hrozbě společenského kolapsu?

10. 12. 2020 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Žijeme v naprosto unikátní době, kdy se mnohé z přetrvávajících problémů, jimiž se dennodenně zabýváme, stávají ve světle možného společenského rozvratu takřka irelevantními; kolapsu, ke kterému může dojít již v tomto století, jak varuje více než 250 výzkumníků z celé řady vědních oborů. Zajisté, nemůžeme ignorovat běžné „provozní záležitosti“, jako je dění na domácí politické scéně, včetně groteskního úsilí jednoho mesianistického naivy o restart „slušné politiky“, apod., nicméně pokud budeme i nadále prokrastinovat tváří v tvář možné záhubě, vše může být nenávratně ztraceno.

Klimatická krize ohrožuje všechny země prudkým nárůstem veder, povodní, such a dalšími pandemiemi

10. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Klimatické změny způsobují zásadní, okamžité a zhoršující se zdravotní problémy, přičemž žádná země vůči nim není imunní. Tyto poznatky přináší rozsáhlá studie, na které se podílelo 120 výzkumníků a která byla publikována v lékařském časopise The Lancet.

Podle této analýzy v roce 2018 způsobily vlny veder předčasné úmrtí u 296 tisíc osob starších 65 let. Jedná se o 54procentní nárůst za uplynulé dvě dekády. Potenciál globálního výnosu z největších sklizní mezi lety 1981 až 2019 klesl o 1,8 až 5,6 procent.

Holé přežití půllitrů

10. 12. 2020 / Lukáš Kraus

čas čtení 3 minuty

Líbí se mi, jak se populistická česká politická třída nyní snaží přisát k pivnímu prsu, jak sají z výčepu a bojují za zájem restauratérů nechat své hosty pořádně se vypápnout, což nelze při otevírací době do 20:00. Líbí se mi to. Je potom na tuhle podtřídu krásně vidět. Takto usilovně jsem tyhle malé politické stavovské lidi neviděl bojovat za otevřené školy alespoň pro nejmenší. Tam ne, ale jak jde o chlast, to zavětří „národní zájem“ a hlasy. Pirát Bartoš mluví o samotném „přežití podnikatelů", paradoxně ne o přežití rizikových skupin. To je velká diskursová změna. 

30686

A za zády zkřížím prsty...

Kampaň vlády nebude fungovat, dokud Babiš neřekne, že se nechá očkovat jako první

10. 12. 2020 / Bohumil Kartous

čas čtení 3 minuty

Lze samo o sobě hodnotit jako pokrok, že vláda prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví začala aktivně jednat proti dezinformacím. Je poněkud nešťastné, že se tak děje až v okamžiku, kdy se dezinformace přelily daleko přes svoje běžné hranice, tedy dezinformační zdroje, a staly se součástí diskursu prostřednictvím řady sympatizantů některé ze skupiny dezinformačních narativů ve vztahu k SARS-CoV-19.

30621

Surfování na třetí vlně

10. 12. 2020 / David Marenčák

čas čtení 4 minuty

Mnoho dní prožívám silný déjà vu pocit. Úplně stejná situace jako počátkem léta se letos vynořuje znovu. Čísla klesala, fanfáry troubily konečné vítězství nad koronavirem a v ten moment se objevily zástupy hrdinů, bojujících proti rouškové totalitě.

V čase, kdy do zrušení této povinnosti zbývaly jen dny, nebo ještě lépe až po ní zvedali prapor vítězného boje. Svou nevěrohodností, patetičností a očividnou zbabělostí to bylo podobné prevalenci devadesátkových antikomunistů, kterých po Sametu bylo více než komunistů a držičů huby a kroku dohromady.

Diagnóza? Syndrom Open-Space (Open-Covid).

10. 12. 2020 / Beno Trávníček Brodský

čas čtení 4 minuty

Ne každý si na vlastní kůži vyzkouší práci v kanceláři typu „tělocvična“. V kanceláři pro desítky lidí. Já ano. Zatím sedmnáct a půl roku. Klientská vitrína vzorných úředníků.

Pomocí open-space přece prokážeme, jak moc jako zaměstnavatelé myslíme na své zákazníky, klienty. Navíc úředníci jsou šťastní, že právě oni mají práci, a proto jsou přece dobrovolně a rádi v open-space v kontrolovaně setrvalém střehu a celou pracovní dobu se s jistotou věnují pilně smysluplné činnosti. Je tu přece jejich naprosto dokonalá kontrola – nadřízená – vzájemná – veřejná – ideální stav. Nikdo si ani neuprdne, aby o tom nevěděla druhá či šestá židle nějakým směrem od prdícího. A průměrný názor průměrných neúředních občanů (odhaduji) – však si ty úředníky platíme, tak ať něco předvedou a nekňochtají – mohou být rádi, že je vůbec někdo zaměstná!

Průběžné zpravodajství:

Koronavirus koloval v Itálii už koncem listopadu 2019

10. 12. 2020

čas čtení 6 minut

Česko registrovalo už 563 333 nakažených osob.  Ve středu 9.12. bylo v ČR  registrováno dalších 6402 nových nákaz.   Celkem zemřelo 9226 osob,, v nemocnicích je 4326 lidí.  MZČR o průběhu pandemie v Česku ZDE.

Trumpův právník Rudy Giuliani (76), nakažený koronavirem a od pondělka v nemocnici, byl ve čtvrtek z nemocnice propuštěn: vyléčili ho stejným koktejlem monoklonálních protilátek, jaký dostal v nemocnici Donald Trump. Potíž je, že k této léčebné metodě má přístup jen minimum pacientů. Monoklonální protilátky jsou synteticky vyrobené bílkoviny, které napodobují schopnost imunitního systému bojovat proti virům. Za poslední dva měsíce bylo použito v USA 278 000 dávek mohoklonálních protilátek. V Americe je ale koronavirem nakaženo 15,5 milionů lidí a v nemocnici je v této chvíli více než 106 000 osob. ZDE 

- Itálie ve čtvrtek zaznamenala 887 úmrtí na koronavirus, je to od včerejška, kdy bylo zaznamenáno 499 úmrtí, drastický nárůst. Od začátku pandemie zemřelo v Itálii 62 626 oasob.

- Británie ve čtvrtek registrovala dalších 516 mrtvých. Podle britského statistického úřadu zemřelo celkem na koronavirus v Británii 79 000 osob.

- Rozkládající se mrtvoly 15 milionů norků v masových hrobech v Dánsku, usmrcených po jejich nákaze koronavirem hrozí kontaminací spodních vod.

- Berlín chce uzavřít obchody a prodloužit vánoční prázdniny ve snaze zvládnout pandemii. Ve čtvrtek stoupl počet nákaz v Německu o dalších 23 679 a počet mrtvých o 440 na 20 372.

- Londýn má nejvyšší míru nákaz v Anglii, a to 191.8 případů na 100 000 obyvatel.

-Čtrnáct dní po svátku Díkůvzdání zaznamenaly Spojené státy svou rekordní počet denních mrtvých, 3124. Registrovaly také dalších 221 276 denních  nákaz. ZDE 
 

Počet lidí v Británii, kteří stráví Vánoce o samotě, se v pandemii zdvojnásobil

6. 12. 2020

čas čtení 1 minuta



Situace je zvlášť obtížná u lidí na 65 let. Očekává se, že v Británii stráví 25. prosince až 1,7 milionu lidí o samotě.


V České republice to nebude příliš odlišné. Hovoříme o tom v tomto rozhovoru. Koho by to zajímalo:



Jen 23 procent dospělých uvádí, že letos plánují strávit Vánoce s rodiči, méně než 15 procent Britů plánuje strávit Vánoce se sourozenci.

Britský Červený kříž na podzim zjistil, že 39 procent dospělých v Británii nevedlo podstatnější rozhovor za posledních čtrnáct dní s nikým a 32 procent Britů se obává, že kdyby se jim něco stalo, nikdo to vůbec nezaznamená.

"To, že se brzo stmívá a že letos budou pro mnoho lidí úplně jiné Vánoce, znásobí u mnoha lidí pocity izolace, zejména u těch, kdo letos přišli o člena rodiny," konstatuje britský Červený kříž. "Samota je problémem zdraví veřejnosti - zvyšuje riziko srdečních chrob, infarktů a demence. Občanské organizace by měly začít plánovat akce proti samotě. Vláda by měla vypracovat plán proti zimní samotě."

Caroline Abrams z charitativní organizace pro starší lidi Age UK upozornila, že statisíce lidí budou "naprosto samy a nebudou vůbec s nikým o Vánocích mluvit". Starší lidé mají také menší přístup k internetu, jen asi polovina lidí nad 75 let je online.

Podrobnosti v angličtině ZDE

 

Americká federální vláda a 40 amerických států žalují Facebook za likvidaci konkurence

10. 12. 2020

čas čtení 2 minuty



Americká federální obchodní komise a více než 40 jednotlivých amerických států ve středu žalovaly Facebook za to, že se stal monopolem sociálních sítí tím, že  skupuje soupeřící firmy s cílem protizákonně zlikvidovat konkurenci. Žaloby požadují, aby smlouvy, které proměnily Facebook v nezvládnutelného giganta, byly zrušeny.

Federální a státní regulační orgány, které vyšetřují Facebook už půl druhého roku, poukazují v jednotlivých žalobách na to, že skutečnost, že Facebook si koupila konkurenční firmy, zejména v roce 2012 Instagram za 1 miliardu dolarů a WhatsApp za 19 miliard dolarů o dva roky později, zlikvidovalo konkurenci, která mohla jednoho dne zpochybnit nadvládu Facebooku.

Americké sankce mohou Íránu zabránit v přístupu k vakcíně

10. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Americké obchodní embargo může íránské vládě zabránit v přístupu k vakcíně, jak tvrdí obchodní a finanční analytikové. Tato skutečnost by mohla ohrozit neutralizaci největšího ohniska Covidu-19 na Blízkém východě. Existuje riziko, že by se nákaza i nadále v regionu šířila, píše Miriam Berger v listu Washington Post.

Američany vedené letecké útoky v Afghánistánu zabíjejí rekordní počet civilistů

10. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta

Nová studie tvrdí, že počet afghánských civilistů usmrcených při leteckých útocích vedených Spojenými státy a jejich spojenci od roku 2017 vzrostl o rekordních 330 procent. Analýza, kterou zveřejnila instituce Cost of War Project při Brownově univerzitě, uvádí, že jen v roce 2019 bylo při leteckých úderech vedených Trumpovou administrativou usmrceno 700 osob.

Mezitím organizace Save the Children informuje, že Afghánistán je pro děti jednou z nejnebezpečnějších zemí na světě. Příčinou je pokračující válečný konflikt mezi Američany podporovanou afghánskou vládou a Tálibánem. Údaje OSN ukazují, že mezi lety 2005 až 2019 bylo usmrceno nebo zraněno 26 tisíc afghánských dětí.

Původní text v angličtině ZDE

Rozhovor Britských listů 341. Deset tisíc dětí v ČR potřebuje techniku pro distanční výuku

4. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta



S Martinou Zikmundovou z organizace Česká asociace streetwork hovoří Jan Čulík o její práci s desetitisíci sociálně deprivovaných dětí a mladých lidí. Množství malých nevládních organizací po celé České republice se snaží pomáhat, jenže obrovské neřešené problémy a trápení dětí a mladých lidí by měla systémově řešit vláda, ta zůstává v nečinnosti. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 4. prosince 2020.

V Praze se konala fašistická demonstrace: Fašističtí demonstranti chtějí svobodu zemřít!

7. 12. 2020

čas čtení < 1 minuta




Od cca 50 minuty zcela fašistická demonstrace, policajti se skoro neodvažovali zasahovat. Spolu s demonstrací na Václaváku se spojily dva proudy lidí na pochod k Úřadu vlády. Tam dorazilo určitě 1000 lidí, možná víc, viz. téměř devítiminutový záznam zde:


Jmenovalo se to Pochod za Svobodu. Nova i ČT ohlásily "stovky demonstrantů" což je kec. K Úřadu vlády na 100 % nedorazily stovky lidí, stačí obětovat devět minut času o podívat se na druhý záznam, píše Radek Mokrý.

Ředitel Motola Ludvík s pomocí Lidovek klame občany (Pandemie a dezinformace)

7. 12. 2020 / David Stein

čas čtení 3 minuty

Titulek rozhovoru v Lidovkách s ředitelem nemocnice Motol Miloslavem Ludvíkem "Průběh covidu jsem měl spíše lehčí, než mi do toho nastoupil zápal plic" spolu s podtitulkem "Po této zkušenosti vyzývá, abychom během epidemie nezapomínali na necovidní pacienty" je bezostyšně zavádějící.

Z informací na začátku článku lze očekávat, že u Ludvíka nemoc covid zřejmě nezavinila zápal plic a že Ludvík vysvětlí důvody, proč mluví o zapomínání na necovidní pacienty. Opak je pravdou.

Jak spasit Andreje Babiše

7. 12. 2020 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Sotva se poprvé od nástupu Andreje Babiše do čela vlády objevila reálná, na číslech postavená naděje, že by mohl prohrát sněmovní volby, tak podle českého zvyku vzniká nová politická formace, která zaručeně chce pomoci s bojem proti Babišovi, ale tak, že fakticky pomůže právě Andreji Babišovi.

Rozhovor Britských listů 340. Hlasy, které nikdo neslyší

2. 12. 2020

čas čtení 1 minuta


"Moc bych prosil, abychom právě v době Adventu a Vánoc nezapomínali na ty nejstarší mezi námi. Existují lidi, kteří teď právě v této době se trápí, a jsou to lidi, o kterých vůbec nevíme, jsou osamělí, nemusí to být naši rodiče, nebo rodinní příslušníci. Mohou to být sousedé v domě. Ale já bych to i otočil: I my nejstarší bychom měli dávat příležitost lidem v okolí, aby nás mohli mít rádi. To znamená, nezavírat se. Nezabalit se do samoty a do izolace. Naopak, vycházet ven, aby nás lidé mohli mít rádi." - Jan Čulík hovoří s Janem Lormanem z organizace ŽIVOT 90 o šikaně a terorizování starších lidí, o jejich samotě v době pandemie a o tom, jak jim ŽIVOT 90 pomáhá. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 2. prosince 2020.

Rozhovor Britských listů 339. V soudních případech mnohdy není jasné řešení

27. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



Jan Čulík hovoří s dr. Kateřinou Šimáčkovou, soudkyní Ústavního soudu ČR, která také vyučuje ústavní právo na Masarykově univerzitě v Brně, o nynějším stavu českého soudnictví. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 27. listopadu 2020.

Kde je Duka? 500 britských duchovních dopisem upozornilo vládu na rostoucí dluhovou krizi milionů britských rodin v důsledku covidu

6. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Foto  pastor Mick Fleming a farář Alex Frost

Pastor Mick Fleming a farář Alex Frost bojují na frontové linii proti pandemii - nikoliv v nemocnici, ale pomáhají rodinám, ohroženým náhlou chudobou v důsledku pandemie, jimž hrozí vystěhování z bytů a které nemají na jídlo. Rozdávají lidem potravinové balíčky a horká jídla.

"Každý den jsem s lidmi, pro něž jsou plyn a elektřina luxus. Lidé se dostávají do dluhů, protože nejsou schopni platit za základní věci. Malé půjčky se u soukromých věřitelů rychle stávají kolosálními částkami," sdělil Fleming týdeníku Observer.

Jak fungují technologické vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna

9. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

Jak fungují technologické vakcíny firem  Pfizer/BioNTech a Moderna jasně vysvětluje v tomto video Rob Swanda. Video zhlédlo 1,6 milionu lidí:

Soustřeďte se na druhou větev této cesty: mRNA, neboli messenger RNA, RNA jako posel. Tahle metoda se v minulosti používala pro genovou terapii nebo pro léčení rakoviny. Teď se ale používá pro SARS-CoV-2. A tento koronavirus má 29 hlavních bílkovin. Avšak speficická bílkovina, která se nachází na povrchu koronaviru, je známá jako bílkovina bodce. Ta je opravdu důležitá pro nakažení zdravých buněk. Tyto firmy zkoumaly celou genetickou strukturu SARS-CoV-2 a našly jedinou mRNA, která obsahuje kódované instrukce pro výrobu té bílkoviny bodce. Izolovaly tuto mRNA. Tou nás nyní mohou očkovat, takže vznikne jedna z těchto 29 bílkovin. Nenakazíme se ale samotným koronavirem.

Tato mRNA je důležitá, protože má 3 primární UTR a 5 koncových UTR, kódovací oblast a místo pro začátek a konec. Byla potom zabalena do lipidové nanočástice, která je důležitá pro to, aby se to mohlo spojit s našimi lidskými buňkami. To umožní té vakcíně, té mRNA, vstoupit do našich buněk, přičemž to využívá rybezomů a iniciačních faktorů takže to vypadá přesně jako naše vlastní mRNA, kterou dělá samo naše tělo. mRNA pak využije aminokyselin, které jsme zkonzumovali, k výrobě té bílkoviny bodce.

A v tuto chvíli začnou buňky našeho organismu říkat, Tak moment, my tuhle bílkovinu neznáme. Takže naše buňky vyvolají imunitní reakci, která vyšle makrofágy, které tu bílkovinu bodce zničí. Ale než ty makrofágy tu bílkovinu bodce zničí, budou si pamatovat, že tato bílkovina bodce byla odlišná. Byl to cizí antigen, který vyšle tuto informaci našemu lymfatickému systému. Ten se skládá z buněk typu B, které nyní budou vyrábět protilátky, a buňky typu T, které budou od nynějška dávat pozor, zda se tento antigen objeví v budoucnosti.

Takže, jestli nás nově nakazí koronavirus, protilátky, které náš organismus nyní produkuje, se budou vázat na vnějšek covidu 19 a pošlou koronavirus ke zničení makrofágy dříve, než bude koronavirus schopen nakazit naše buňky.

Video níže:



Rozhovor Britských listů 338. Koronavirus: Omezenost zabíjí

24. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



O nynějším stavu zvládání pandemie v České republice a o postoji českých lékařů a úřadů k ní hovoří Jan Čulík s ekonomem a matematikem Reném Levínským. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 25. listopadu 2020.

Kafkastán, země, co taví vtipy v horory

7. 12. 2020 / Milan Čech

čas čtení 9 minut

Znáte ten starý vtip o člověku co hledá ztracený klíč ne tam ve tmě, kde mu upadl a kde s velkou pravděpodobnosti je, ale kus vedle, pod lampou, protože tam se hezky hledá?

Nedá se vyloučit, že ten vtip jsme, díky našemu státně oligarchickému molochu, co už je jedním kooperujícím organismem, dokázali přenést na kolektivní level. A tak se v případě otravy Bečvy nehledá tam, kde se otrava stala a kde je pravděpodobný původce. Tam je tma, tma, která je nutná, aby Nejvyšší mohl být dál nejvyšším, tam je hledání na základě seberegulačních mechanismů vyšetřujících nepatřičné.

A tak se celý státní aparát přesunul převážně pod rožnovskou lampu, kde sice klíč k záhadě té první a jediné obří otravy být nemůže (není technicky možné, aby kyanid či jiná látka překonala přes 3 km dlouhou trasu, a až pak náhle usoudila, že rozjede otravu tak, aby poškodila nebohou firmu, jejíž výpustě začínají právě někde tam), ale i tak je hledání tam lepší.

Mezitím v Absurdistánu 154:

Kaczyński posiluje svou moc nad polskými médii

8. 12. 2020 / Tomasz Oryński

čas čtení 8 minut

Foto: Vratislav je proslulá častým vykolejením tramvají

Chcete-li porozumět, jak funguje polský stát a co to znamená podnikat v Polsku, stačí, abste si přečetli jen jedinou tuto zprávu: firma v městě Jaworzono požádala místní komunální úřad, aby odstranil díry v silnici, která vede k jejímu skladišti, protože je stav té silnice tak strašný, že tam kamiony nemohou dojíždět bezpečně. Městský komunální úřad reagoval, ať si tu silnici na vlastní náklady opraví firma sama. Firma odpověděla, že majetkem silnice je město a je jeho povinností tu silnici opravit, a pokud ji neopraví, firma bude město žalovat za škody způsobené jejím kamionům. A jak to město vyřešilo? Umístilo na tu silnici omezení rychlosti na 5 km/hod. Když jedete rychlostí 5 km/hod., své vozidlo nepoškodíte, a pokud se pokusíte jet rychleji, je to holt vaše vlastní chyba. Problém vyřešen.

Lidský faktor: experti varují před kybernetickou zranitelností českých nemocnic

9. 12. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 10 minut



Po hackerských útocích na nemocniční zařízení v kombinaci s druhou vlnou pandemie jsou slyšet hlasy volající po větší péči o nejslabší článek české IT bezpečnosti – pracovní síle.

Ráno v pátek 13. března obdržely sestry před službou ve Fakultní nemocnici Brno tísňové předpisy k průběhu nezbytných porad.

Česká republika právě vyhlásila celonárodní lockdown a úřady a podniky po celé zemi se musely vypořádat s přesunutím porad do kyberprostoru. Brněnská nemocnice chystající se na první vlnu covidových pacientů se ale vydala opačným směrem.

Zemřel Antonín J. Liehm (96) - chodící česká kulturní encyklopedie dvacátého století

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

Vynikající, poučený, informovaný článek k Liehmovým pětadevadesátinám vydal Daniel Konrád:



Britské listy publikovaly několik video rozhovorů s Antonínem Liehmem, nejprve tento vánoční z  r. 2013:





Toto jsou rozhovory Britských listů, vysílané na Regionální televizi:

Rozhovor Britských listů 71. Liberalizace začala Stalinovou smrtí



Rozhovor Britských listů 100. Jak odložení a nespolehliví komunisté v Literárkách podvraceli režim



Rozhovor Britských listů 101. Byl jsem v cizině, abych se mohl věnovat českým věcem



Další články:


PES, který štěká, nefunguje

9. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Protiepidemický systém ČR (PES) byl svými autory původně navržen tak, aby v zásadě automaticky brzdil pandemii tím, že by "sám" dosažením klíčových hodnot nastavoval příslušné vládní akce. Ve výsledku ovšem došlo k tomu, že si lobbisté jednotlivých vládních rezortů do něj účelově prosadili vlastní "štěňata", čímž systém výrazně oslabili - takže např. na úrovni 3 už PES rozvoj pandemie dostatečně nebrzdí. - A kromě toho vláda o tom, jak na výstupy PES reaguje, opět rozhoduje libovolně, výhradně "politicky".

Viroložka z Wuchanu: v netopýrech jsou další koronaviry, schopné nakazit člověka

4. 12. 2020

čas čtení 2 minuty



Blízcí příbuzní viru způsobujícího covid-19 zřejmě kolují v přírodě i mimo  Čínu, upozorňuje viroložka dr. Shi Zhengli


Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou hostiteli pro další koronaviry, které už mají schopnost přejít na člověka, varovala čelná čínská vědkyně.

Dr. Shi Zhengli z Wuchanského virologického institutu poukázala na to, že tyto viry, včetně těsných příbuzných viru Sars-CoV-2, už zřejmě kolují v přírodě i mimo Čínu. "Měli bychom je hleda i v jihoasijských zemích.

Rozhovor Britských listů 337. Exekutoři jsou v pandemii agresivní, ale situace se mění

20. 11. 2020

čas čtení < 1 minuta



Exekutoři se chovají v České republice vůči statisícům svých obětí stále brutálněji, protože jim parlament postupně omezuje rozsah jejich parazitické činnosti. O situaci v pozoruhodně kriminální oblasti "podnikání", jíž Česká republika ve světě "jedinečně" vyniká, hovoří Jan Čulík s odborníkem na dluhovou problematiku Radkem Háblem. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 20. listopadu 2020.

Předchozí Rozhovor Britských listů s Radkem Háblem:

Šílená britská vláda prohlubuje zdravotní a ekonomický propad Británie brexitem

6. 12. 2020 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty



Desítky milionů dávek vakcíny proti covidu-19, vyrobených v Belgii, budou do Británie dopraveny letecky, protože v důsledku brexitubudou zřejmě dlouhými frontami kamionů zablokovány britské přístavy. Od 1. ledna 2021 budou v britských a francouzských přístavech zavedeny celní prohlídky, což povedfe k naprosté blokaci kamionového provozu mezi Británií a EU. V současnosti se  v obavách před tímto kolapsem britské firmy snaží zajistit si před 1. lednem 2021 předvěžné zásoby, proto jsou u britských přístavů už nyní dlouhé fronty kamionů, přestože celní kontroly ještě nebyly zavedeny.

Problém s brexitem: Johnson nasliboval nesplnitelné

8. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Jedním z hlavních problémů Johnsonovy vlády s brexitem je, že Johnson nasliboval nesplnitelné, píše Phil Syrpis, profesor evropského práva na Bristol University.    Můžeme prý, tvrdí se nám, získat zpět svou plnou suverenitu, a totální svobofu utvářet svá vlastní pravidla, a zároveň si udržet mnoho výhod členství Evropské unie.

Realitou je, že toto není možné. Pokud nebudeme souhlasit s určitými normami a předpisy (a jistě můžeme diskutovat o tom, s kterými), vzniknou hranice, kontroly a cla.

Vždycky bude existovat vztah mezi právy (bezcelní přístup na trhy Evropské unie) a odpovědností (například dodržování příslibů férového obchodního prostoru).

Když IDnes lže (Pandemie a dezinformace)

9. 12. 2020 / David Stein

čas čtení 4 minuty

Nedávný titulek iDnes Nádor, který narostl a nešel už operovat. Může za to odklad kvůli covidu. je nehorázná lež -- iDnes si jej vycucala z prstu a žádný příklad nádoru, jež již nešel operovat, ve článku nemá. Lživý titulek je nyní pilně využíván na sociálních sítích.



Jak tedy iDnes přišly se lží o nádoru, který prý z důvodu odkladů již nešel operovat?

Hromadná orgie Orbánova europoslance ukázala na maďarskou kontrolu médií

4. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

tisková zpráva Pirátské strany

PRAHA/BRUSEL 4. prosince 2020 - Od úterý hýbe mezinárodními médii skandál europoslance Józsefa Szájera z maďarské vládní strany Fidezs. Toho belgičtí policisté přistihli na sexuální orgii s minimálně 24 dalšími muži v době striktních opatření proti COVID-19. Zatímco světová média, včetně těch českých, informují o celém incidentu kompletně, maďarští novináři se některým detailům vyhýbají. Jasný důkaz toho, jak v Maďarsku nefunguje právní stát.

Boris Johnson se dohodl v Bruselu s von der Leyenovou, že jednání o brexitu musí skončit za 72 hodin

9. 12. 2020

čas čtení 2 minuty

 

Evropská unie a Británie se musejí dohodnout o brexitové obchodní smlouvě do 72 hodin, nebo se začít připravovat na vypadnutí Británie z EU bez dohody, informovala Downing Street po tříhodinové recepci, jíž se ve středu večer účastnili Boris Johnson a Ursula von der Leyen.

Po recepci zůstávají i nadále "podstatné" neshody mezi Británií a EU. Johnson a von der Leyenová se dohodli, že jednání mohou pokračovat, ale jen další dva dny.

Downing Street uvedla, že rozhovory byly "upřímné", což znamená, že šlo o drsnou konverzaci.

Ptačí chřipka: Všechny slepice a další zemědělské ptactvo budou muset nyní být v Británii a v Nizozemsku izolovány pod střechou

4. 12. 2020

čas čtení 1 minuta

 

Od 14. prosince budou muset být přesunuty z vnějších pastvin všechny slepice a další zemědělské ptactvo do uzavřených prostor pod střechou. Británie se tak pokouší omezit šíření virulentní verze ptačí chřipky. Podobný lockdown je už zaveden v Holandsku. Týká se to nejen velkých komerčních farem, ale i malých chovatelů  slepic na zahradách.

V neděli muselo být na farmě v Northallertonu v Yorkshiru usmrceno všech 10 500 krocanů poté, co tam byla identifikována nákaza, dalších 13 500 krocanů bylo předtím usmrceno na farmě v Helsby v hrabství Cheshire.

Britské ministerstvo zemědělství a životního prostředí tvrdí, že riziko lidskému zdraví a bezpečnosti potravin je "velmi nízké".

Evropští farmáři mají pohotovost v důsledku vysoce patogenní ptačí chřipky, která se šíří u divokého i domácího ptactva v západním Rusku a v Kazachstánu. Stěhovaví ptáci mohou nakazit drůbež.

Podrobnosti v angličtině ZDE
 

Vedlejší účinky vakcíny proti covidu jsou "absolutně normální". Neodradí ale odpůrce očkování?

4. 12. 2020

čas čtení 5 minut



Bolest v levé ruce Timothyho Smithe se zhoršovala - "Bylo to, jako by mě někdo do ruky tvrdě bil celou hodinu," řekl, a Timothy začal trpět únavou, ale tento čtyřiatřicetiletý Američan, který se sám charakterizuje jako "zcela zdravý", nepanikařil, píše Washington Post. Asi o den dříve, 7. října, dostal Smith svou první injekci při testování koronavirové vakcíny firmy Moderna. A protože si záležitost předem nastudoval a dostal také přesné instrukce a informace od klinického týmu, dospěl k názoru, že naprosto zvládne jakékoliv avizované vedlejší účinky vakcíny proti covidu, o nichž experti vysvětlují, že jsou to signály, že imunitní systém jeho organismu funguje.

Ohromující xenofobie Minářova hnutí "Pro lidi"/Milionu chvilek pro demokracii

4. 12. 2020

čas čtení 2 minuty


Dnes jsem zhlédl to uvítací video nového hnutí Pro Lidi, píše Jaroslav Miko.

Z mého pohledu pozitivně emoční, ale jinak nic nového pod sluncem.

Na slova jako "svěží vítr či noví lidé v politice", jsem už upřímně mírně alergický.

Samozřejmě znovu se budu opakovat. Je zcela legitimní a je to v pořádku, pokud v demokratické zemi vznikají nová občanská hnutí, nové politické strany. Je to základ občanského života, základ každé svobodné společnosti.

Co kritizuji v této souvislosti, je to načasování.

Dětští vojáci zpochybňují globální legitimitu syrských Kurdů

9. 12. 2020

čas čtení 3 minuty

Šestnáctiletá studentka střední školy Rawan Alekuová se od 8. října pohřešuje ve svém rodném městě Dirbasija. V mnoha rozhovorech s místním tiskem její otec Umran uvedl, že byla unesena ozbrojenou skupinou, která pak dívku předala "jiné skupině". Otec vyzval hlavního velitele Američany podporovaných Syrských demokratických sil (SDF), aby "splnil svou humanitární povinnost", informují Amberin Zamanová a Dan Wilkofsky.

Zastaví Joe Biden výstavbu nelegálních osad v Palestině? Zřejmě ne

4. 12. 2020 / Jiří Kalát

čas čtení 9 minut


Izrael v posledních týdnech urychluje výstavbu osad na okupovaných územích, speciálně pak na Západním břehu Jordánu. Podle mezinárodního práva je tato výstavba nelegální a ke zvyšujícímu se tempu zřejmě vede osadníky nadcházející změna v čele USA. Donald Trump Izrael nekriticky podporoval a zašel až tak daleko, že uznal anexi Golanských výšin, navštívil sporná území a přesunul ambasádu USA do Jeruzaléma. Přestože jsou Spojené státy tradičním spojencem Izraele, žádná z předchozích hlav státu tak daleko nikdy nezašla. Očekává se, že nový americký prezident Joe Biden, by tento vztah opět mohl změnit. Může ale úplně zamezit budování osad? To nejspíše ne.

Zeman: Já vám dám Koudelku!

4. 12. 2020 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Prezident Miloš Zeman zadal Bezpečnostní informační službě (BIS) neslýchaný úkol: Chce jména ruských agentů v ČR a detaily živých operací. Hra je vypočítána na to, aby ji Zemanem nesnášený ředitel BIS Michal Koudelka politicky nepřežil. Teoreticky může Koudelkův úřad požadované informace s odvoláním na ochranu zdrojů a metod neposkytnout - pak jakoby potvrdí Zemanovo obvinění, že jde o "čučkaře". Nebo údaje předá - a pak ohrozí své zpravodajské zdroje, práci a možná i životy svých lidí.

Majitel „nepolitické“ PPF jedná s vládními představiteli a dezinformátory

4. 12. 2020 / Albín Sybera

čas čtení 2 minuty

Poté co Janez Janša, slovinský pravicový premiér, šířil dezinformace a napadal údajnou netransparentnost voleb v USA, tak čelí další vlně mezinárodní kritiky v reakci na jeho vládou bezprecedentní zastavení financování Slovinské tiskové agentury (STA, slovinská obdoba ČTK). Jen pár dní poté se podle slovinského investigativního webu Necenzurirano setkal Janša s Petrem Kellnerem, který do Slovinska přiletěl svým soukromým boeingem ve čtvrtek odpoledne.

Brexit | Brexit - vše | Koronavirus | Oligarchie | PPF | Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
50854