Rozhovor Britských listů 279. Jak se česká ekonomika proměňuje v predátorský kapitalismus
5. 5. 2020
5. 5. 2020
6. 5. 2020 / Karel Dolejší
První africký thrillerový seriál "Královna Sono" vyrobený pro webovou síť Netflix obsahuje vše, co byste od podobného populárního dílka očekávali: Relativně prostou zápletku, atraktivní vizuály, napětí, akční scény a (v míře menší než poslední dobou obvyklé na Západě - nikoli nutně ke škodě věci) nějaké ty milostné scény. Kromě toho však v seriálové zkratce objevíte i poměrně přesně shrnuté nejsoučasnější jihoafrické reálie.
Průběžné zpravodajství:
4. 5. 2020
6. 5. 2020
V úterý večer Senát, horní komora polského parlamentu, odmítl návrh zákona o korespondenční volbě prezidenta během pandemie COVID-19 schválený Sejmem (dolní komorou).
6. 5. 2020
In today’s “we’re not fucking Eastern Europe” mailbag
— Shaun Walker (@shaunwalker7) May 5, 2020
(the piece didn’t say Czech Republic was in EE, nor anything at all about masks/communism, but oh well) pic.twitter.com/0iitQPjcUO
Skandální článek plný lží a předsudků
Chci vám připomenout, že sovětský blok se rozložil před třiceti lety! Přijeďte se, do mého krásného města Olomouc, do starobylé barokní perly, a řekněte mi, že jsem Východoevropan, a já vás nakopám do prdele! Co to blábolíte? Máme snad nejlepší zdravotnictví na světě (například, máme více ventilátorů než Itálie, která má 60 milionů obyvatel)! Česká republika není žádná prdel světa jako Británie či Irsko! Plná blbého, líného a nevzdělaného póvlu! Žejo! Jestliže mě urážíte, zde je moje odpověď: My nemáme nic společného s Bulharskem, jako Švédsko nemá nic společného s Portugalskem!
A to, že nosíme roušky, nemá nic společného s komunismem (ve skutečnosti jsou mladí lidé daleko odpovědnější než staří lidé), ale je to důsledkem vysoké míry vzdělání a národní jednoty. Můžete poučovat Afriku, ale i v Africe oni vědí moc dobře, co je to ten takzvaný Západ, smradlavá, rozkládající se mrtvola! (Podpis), Olomouc, Česká republika (jestli vůbec víte, kde to je).
6. 5. 2020
Klientka nemá doma comp, tak napsala DÚ na papír a poslala učitelce, ale ta se s tím nechce luštit😀
— daniel hule (@DanielHule) May 5, 2020
My jí ten počítač, díky dárcům, poskytneme, ale mohli by učitelé myslet i na děti, které prostě počítač nemají? Chceme po školách opravdu příliš? @msmtcr pic.twitter.com/Mbplk45H53
(Fotku úkolu žákyně poslala přes mobil.)
6. 5. 2020
V dubnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 73 220,43 Kč, příjem z reklamy byl 3000 Kč, výdaje byly 61 731,50 Kč.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají, - ale jak
vidíte z výše uvedeného grafu, směřujeme k nule. Trvale potřebujeme
poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.
6. 5. 2020
Začínají Týdny mediálního vzdělávání (největší akce na podporu mediální gramotnosti na školách):
Mediální vzdělávání v online módu – dnes i pro rodiče; někteří se asi poprvé seznámí s tím, jak naše lekce vypadají.
— Člověk v tísni (@CLOVEKVTISNI) May 4, 2020
Letos nabízíme MQ posilovnu, lekce pro starší žáky a studenty, výukové spoty, informační plakáty a přímý přenos diskuse s novináři.https://t.co/Z3e2J3MlLs
6. 5. 2020
V roce 1945 Plzeň osvobodila 16. ozbrojená divize americké armády a 17. belgický střelecký prapor. Můj tchán má tuto pamětní brožuru, která vyšla krátce poté, píše Kieran Williams.
#OTD in 1945 Plzeň (Pilsen) was liberated by the US Army's 16th Armored Division & @2INFDIV and the 17th Belgian Fusilier Battalion. My brother-in-law got hold of this commemorative bilingual booklet that was published shortly thereafter. pic.twitter.com/GzxhO6OfM6
— Kieran D Williams (@KDWilliams7) May 6, 2020
6. 5. 2020
Není snad lepší metafora tohoto prezidentského úřadu než to, že Donald Trump nemá během návštěvy v továrně na výrobou roušek na sobě masku a na scéně hraje píseň "Žij a nech umírat"!
I can think of no better metaphor for this presidency than Donald Trump not wearing a face mask to a face mask factory while the song “Live and Let Die” blares in the background. pic.twitter.com/mJzU1HW7HA
— Jimmy Kimmel (@jimmykimmel) May 5, 2020
6. 5. 2020
....get even for all of their many failures. You see, these loser types don’t care about 252 new Federal Judges, 2 great Supreme Court Justices, a rebuilt military, a protected 2nd Amendment, biggest EVER Tax & Regulation cuts, and much more. I didn’t use any of them....
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 5, 2020
....lost for Evan “McMuffin” McMullin (to me). Steve Schmidt & Reed Galvin lost for John McCain, Romney’s campaign manager (?) lost big to “O”, & Jennifer Horn got thrown out of the New Hampshire Republican Party. They’re all LOSERS, but Abe Lincoln, Republican, is all smiles!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 5, 2020
"A tady je to video, které vyvolalo Trumpův hysterický záchvat," napsal pod tím Brian Tyler Cohen a dodal: "Užijte si to:" (A zhlédlo to tu 6 milionů lidí.)
And here's the ad that's causing this temper tantrum. Enjoy.pic.twitter.com/6eyl7knaoh
— Brian Tyler Cohen (@briantylercohen) May 5, 2020
6. 5. 2020
V roce 1908 došlo na Sibiři k explozi o síle 185 x vyšší než bomba svržená na Hirošimu. Nikdy nebyl nalezen žádný meteorit a během následujícího století se objevila více jak stovka hypotéz vysvětlujících tunguskou událost.
6. 5. 2020
Canan Kaftanciogluová stojí za vzestupem stále efektivnější turecké opozice - a vysloužila si prezidentův hněv, informuje Nick Ashdown.
6. 5. 2020
Pandemie zřejmě posílí existující geopolitickou dynamiku a otestuje síly demokratických systémů v Evropě, napsal Josep Borell.
6. 5. 2020 / Miloš Dokulil
Ne, nejde tu o přirovnání k té šelmě, co se od loňského podzimu stále má někde potulovat po severních Čechách! (A že by přesto šlo o nastražené nebezpečí pro tamní obyvatele v lese, když tu ještě nebyla ta epidemie?) Ale jako kdyby ten poslední typ koronaviru, „covid-19“, byl údajně vyroben v nějaké laboratoři a podstrčen ekonomicko-politické konkurenci jako nálož ke kritické zkoušce, zda a jak se s tím vyrovná… (Zde lze ovšem dodat libovolné významné státy do té šalebné hry jako údajného pachatele. Nebudeme pošetile spekulovat.)
Rovněž tu nebudeme dalekosáhle uvažovat o tom, že v té celosvětové soutěži o popularitu vždy se něco může najít, co by mohlo státu nebo politikovi (či političce) ublížit; morálně, politicky, a pak taky ekonomicky. A vymyslí se nějaký blud jako propagandistický tah.
6. 5. 2020 / Miloš Dokulil
(Nebo taky chytit se prostředků „alternativní medicíny“??)
Miloš Dokulil
Teď v tom čase koronavirové epidemie, která zatím neskončila, měli jsme problém kromě jiného s tím, že nebylo radno moc se pohybovat někde „venku“, kde bylo automaticky riziko nákazy. Někteří mladší ještě snad předtím mohli chodit do tělocvičen a mnozí reprezentanti té nejstarší kategorie chodili potom aspoň na procházky. (Přitom ti nejstarší jsou na tom vždy nejrizikověji, protože vždy něco už jim tělesně – ale i možná „myšlenkově“ – nefunguje tak, jako to bylo v mládí. A ti nejmladší kupodivu nejméně byli virem napadáni. A z těch mezi postiženými věkově uprostřed mnozí ani naplno nevykázali symptomy nákazy, jak by se mělo očekávat. Ti zdraví z kterékoliv kategorie si mohli klást otázku, zda už „venčit psa“ je pro jeho majitele výzva osudu. A jaká je pohoda posedět si v křesílku, to mi ani neříkejte!)
6. 5. 2020
Ačkoliv Moskva měla v minulosti prospěch z rostoucího napětí mezi Washingtonem a Pekingem, nedávné události hrozí zajít příliš daleko, tvrdí Dimitri Alexander Simes.
6. 5. 2020
Vnitrozemské vodní plochy jako řeky, jezera a přehrady hrají důležitou roli v globálním uhlíkovém cyklu. Výpočty emisí oxidu uhličitého z půdy a vodních ploch neberou v úvahu vnitrozemské vodní plochy, které vysychají.
6. 5. 2020
Německá nadace Bertelsmann Stiftung prohlásila, že počet lidí, kterým je vládnuto špatně a méně demokratickým způsobem, roste. Studie zjistila, že nerovnost a útlak oslabují globální tržní ekonomiku.
6. 5. 2020
Iniciativa Evropské komise shromáždila miliardy na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru. Lídři tvrdí, že jakákoliv potenciální vakcína by měla být "dosažitelná, dostupná a měli by si ji moci všichni dovolit".
6. 5. 2020
Aspirující autoritáři mají dost liberálního řádu a těší se na nové patrony v Rusku a Číně, upozorňují Alexander Cooley a Daniel Nexon.
6. 5. 2020
Did previous civilizations deal with whiners like this?
— Bryan Mac, but six feet away (@Bry_Mac) April 14, 2020
"Man, we've gotta open the gates."
"We've been through this, Phil. The Mongols are still outside."
"But I've gotta harvest my turnips"
"MONGOLS"
"Ugh. But we've been in here or WEEKS."
"That's how sieges work, Phil."
"Člověče, musíme otevřít brány."
"To už jsme řešili, Phile. Venku jsou pořád Mongolové."
"Ale já musím sklidit své tuříny."
"MONGOLOVÉ."
"Uf. Ale sedíme tu už TÝDNY."
"Takhle funguje obléhání, Phile."
"Ale v posledních dnech Mongolové skoro nikoho nezabili."
"To kvůli hradbám, Phile."
"Víš to jistě? Možná, že Mongolové nejsou až tak nebezpeční."
"..."
Jen říkám, jak zlé to asi může být. Nemůžou nás VŠECHNY zabít."
"To je přesně to, co dělají."
"Ale mé tuříny..."
16. 4. 2020
V březnu 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 62 052,14 Kč, výdaje byly 71 731.50 Kč.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají, - ale jak
vidíte z výše uvedeného grafu, směřujeme k nule. Trvale potřebujeme
poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.
5. 5. 2020
Years ago I found this terracotta bas-relief tile in a Prague shop. It shows Stalin and President Edvard Beneš (not Gottwald) under the "Truth Prevails" motto. Probably from between 1945 and 1948. Has anyone seen something like it? @SocialismR @thevieweast @ColdWarPod pic.twitter.com/vwHACZWZcM
— Kieran D Williams (@KDWilliams7) May 5, 2020
5. 5. 2020
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
5. 5. 2020
Studiem 6000 let historie lidstva vědci definovali konkrétní
klimatické pásmo, v němž lidé dokáží žít. Americká Národní akademie věd
publikovala studii, z níž vyplývá, že každé oteplení o 1 stupeň Celsia
donutí 1 miliardu lidí, aby se přizpůsobila novým podmínkám, anebo aby
se přesunula z míst svého bydliště směrem k pólům.
5. 5. 2020 / Miloš Dokulil
((Britské listy nejsou přednostně nábožensky orientovaným elektronickým zdrojem informací, i když se nezříkají občas k některým religiózním námětům zaujmout vztah. Málem jsem se lekl, když po mé zmínce o Britskými listy v nedávných dnech inzerované knížce o Bohu v epidemických časech ten pár dní v nich opakovaný a blikající inzerát se znovu již všude tak naléhavě neobjevil. Ne že bych měl na tom zásluhu, že inzerát bliká dál ještě „včera“, ale nikoliv snad dnes. Leč dodal jsem si odvahy, abych poukázal na některé znaky křesťanské tradice, kterých si možná nejsme dost vědomi. Aniž tu byla jakákoliv souvislost s „covidem 19“!))
5. 5. 2020 / Fabiano Golgo
Mezitím v Absurdistánu 127:
5. 5. 2020 / Tomasz Oryński
Už mi lidi nepíšou, že nazývat svou vlastní zemi "Absurdistánem" není férové. Pravděpodobně proto, že všichni si už teď uvědomili, že Polsko si plně toto jméno zaslouží. Jen nedávno, například, (loutkový) Ústavní soud (protizákonně) rozhodl, že polský Nejvyšší soud porušil evropské právo tím, že se přidržel verdiktu, vydaného Evropským soudním tribunálem.
4. 5. 2020 / Fabiano Golgo
4. 5. 2020
Donald Trump je nervózní. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že
prohraje v listopadu prezidentské volby, pokud americká ekonomika nebude
v rozkvětu. Avšak velká část ekonomiky je uzavřena v důsledku pandemie.
Počet infekcí a úmrtí dále roste. Takže jaká je Trumpova strategie?
Otevřít ekonomiku navzdory rizikům, napsal bývalý americký ministr zaměstnanosti Robert Reich.
Krok 1: Odebrat lidem finanční podporu, aby se museli vrátit do zaměstnání
Trumpovo
ministerstvo zaměstnanosti rozhodlo, že zaměstnanci "musejí přijmout"
příkaz zaměstnavatele, aby se vrátili do práce. Přestane jim být
vyplácena podpora v nezaměstnanosti, bez ohledu na COVID-19. Trumpův
spojenec, republikánský guvernér v Iowě Kim Reynolds zdůraznil, že kdo
se nevrátí do práce, přijde tím o zaměstnání.
Nutit lidi voli
mezi nákazou a ztrátou zaměstnání je nelidské. Je to také nesmyslné.
Veřejné zdraví stále závisí na tom, aby co největší počet zaměstnanců
zůstal doma.
4. 5. 2020
Zdá se, že až 300 000 Britů přestalo kouřit, vzhledem k tomu, že roste počet důkazů, že kuřáci jsou koronavirem více ohroženi. Dalších 550 000 lidí se pokusilo přestat kouřit a 2,4 miliony lidí kouření omezilo.
Dr Nick Hopkinson, předseda protikuřácké organizace Ash a plicní odborník v Imperial College v Londýně, konstatoval: "Kouření poškozuje imunitní systém a naši schopnost bojovat proti infekcím. Roste počet důkazů, že kouření je spojeno s horšími důsledky pro lidi, kteří jsou přijímáni s COVIDEM-19 do nemocnic. Přestanete-li kouřit, rychle to snižuje vaše riziko infarktů a mrtvic.
Cílem britské vlády je eliminovat v zemi kouření do roku 2030.
Podrobnosti v angličtině ZDE
4. 5. 2020
V době, kdy píšu tento článek, máme 27 510 mrtvol - a ten počet
stoupá. HDP v Británii poklesl o 30 procent a dál klesá. Britové přišli o
950 000 pracovních příležitostí - a bude toho víc. Chybí 37 procent
ochranných prostředků pro zdravotníky. Británie je druhá v počtu úmrtí
na COVID-19 v Evropě a zřejmě předstihne i Itálii. Jinými slovy - jsme
země, která byla podrobena zkoušce - a jejíž vedoucí politikové selhali,
píše Nick Cohen.
A museli selhat. Od chvíle, kdy Boris Johnson,
Nigel Farage a Michael Gove vyhráli v roce 2016 v referendu o brexitu
tím, že slibovali, že dokážeme provést drastickou změnu země, aniž by to
komukoliv způsobilo bolest, selhání bylo nevyhnutelné. Jediným
překvapením je, že to trvalo tak dlouho, než styl britských vládních
šarlatánů zemřel.
4. 5. 2020
Je to záhada, která vede lékaře k tomu, aby zpochybňovali
základní principy biologie: pacienti nakažení COVIDEM-19, kteří mluví a
neprojevují žádné potíže, ale mají tak nízkou míru kyslíku v krvi, že by
měli být v bezvědomí nebo mrtví.
Tento jev, známý jako "šťastná
hypoxie" (jiní to nazývají "tichá hypoxie") vyvolává otázky ohledně
toho, jak přesně tento virus útočí na plíce a zda by mohly existovat
efektivnější metody jak tyto pacienty léčit.
4. 5. 2020 / Tomasz Oryński
3. 5. 2020
Carannavirus. Plosma. Disbend. These are Trump’s best words from coronavirus briefings. pic.twitter.com/xWYn0vI2G3
— The Daily Show (@TheDailyShow) May 2, 2020
1. 5. 2020
Napsala nám paní Marie Cínová ze Šluknova:
Dobrý den prosím mám prozbu mám syna na vozíčku který žije v nedůstojných podmínkách nemůže ven nemůže do koupelny ruce si myje ve dřezu na nadobi.Jsme úplná rodina všechny invalidní jsem jeho matka manžel je plně invalidní kardiak astmatik bohužel ať jsem se obracela na jakou koliv pomoc nikdo nám nepomohl.Mame si sehnat sami no byty jsou ale mi prosíme o jakou koliv dobrovolnou pomoc na kauci přestěhování úpravy v bytě atd naše příjmy dohromady jsou důchody 21 celkem z toho zaplatíme 13300 Kč nájem i služby zbytek nám musí stačit na stravu podle úřadu životní minimum mame.No hlavně tedy za léky které potřebujeme k životu hlavně manžel na srce vše stojí peníze nemáme vlastní úspory nic ani nám zatím nikdo nepomohl Bojím se o syna je epidemie musí dodržovat hygienu mije se ve dřezu koupání toho zveda manžel nesmí tahat nic těžkého jednou mu ten kluk zůstane v ruce až neprodjchne.Tak Vás moc prosím zdali byste nám nemohli nějak pomoci finančně i materiálně děkuji kdo by chtěl Patrika navštívit a přesvědčit se o tom jak žijem není problem pokud máte zájem nás navštívit budu ráda děkuji moc No modlím se opravdu za syna aby se nad ním někdo smyloval opravdu to se
nedá žádné úspory nemám abych to mohla sama udělat. Mam strach moje
dcerka zemřela na chřipku typu B uvítám opravdu jakou koliv pomoc i
materiální a finanční na bydlení pro sebe nežádám nic moc děkuji přijeďte se klidně podívat Cínová Marie Šluknov
Uvědomujeme si, že v dnešní koronavirové krizi je ve finančních a existenčních potížích zřejmě hodně lidí, avšak invalidé by neměli být ponecháváni bez pomoci.
Můžete-li, prosíme, pomozte jim finančně, jejich číslo účtu je 2113754545/2700, IBAN
1. 5. 2020 / Miloš Dokulil
Některých událostí si všimnout může vyvolat jen nemalý stres. Už proto, že znamenají ztrátu předchozích nadějí a příslibných vizí nejen pro přímé účastníky, ale i pro možné další sympatizující publikum na stejném širším jevišti. Jen si představme, že se mladému páru zrovna narodí dítě. A je to holčička. Celých prvních dvanáct měsíců je to „v pohodě“. Počínaje hned tím novým životem do jeho zatím zřejmě povzbudivé generační štafety. Nemusíme ani mluvit o tom, když se ten nový jedinec zachytí o vnější svět očima; anebo když se konečně poprvé jakoby „usměje“. V rámci koloběhu dní mnohé pohyby toho děcka jsou ovšem stále jakoby sebevědomější. Ještě dřív, než dovrší prvních dvanáct měsíců svého života, začne se ten malý lidský tvor rozmanitě vzpínat nebo plazit „po všech čtyřech“. A je tu krátce nato perspektiva, že s pomocí dospělých dítě udělá třeba své prvé krůčky…
1. 5. 2020
Část záznamu z neveřejné schůze sněmovního zdravotnického výboru o šíření koronaviru
21 Apr 2020 · 13 min
Zrušit okamžitě opatření proti šíření koronaviru by podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška mělo zdrcující důsledky. Řekl to minulý týden na poslancům na neveřejné schůzi sněmovního zdravotnického výboru. Část ze záznamu, který někdo nejspíše omylem zveřejnil na stránkách výboru, si nyní můžete poslechnout.
https://podcasts.google.com/?feed=aHR0cHM6Ly93d3cuc3ByZWFrZXIuY29tL3Nob3cvNDE5NDcwNS9lcGlzb2Rlcy9mZWVk&ep=14&episode=dGFnOnNvdW5kY2xvdWQsMjAxMDp0cmFja3MvODAzNzI2MzM4
1. 5. 2020 / Jiří Hlavenka
1. 5. 2020 / Jiří Hlavenka
1. 5. 2020
A bit more on @VeraJourova's disappointing non-response re Hungary's declaration of dictatorship here.
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) April 30, 2020
Basically, she outlines key issues pretty well, but then she says she won't do anything more than wait & see what happens later. A bizarre surrender. https://t.co/WhwtWf4e9c
Průběžné zpravodajství:
1. 5. 2020
- Rusko zaznamenalo dosud největší nárůst počtu nákaz: 10 633 za posledních 24 hodin. Celkový počet registrovaných nákaz v Rusku je 134 886. Za posledních 24 hodin zemřelo dalších 58 osob, celkem v Rusku zemřelo 1280 lidí.
- Počet registrovných nákaz na světě dosáhl téměř 3 438 422, zemřelo 243 831 osob. Nejpostiženější jsou Spojené státy, kde je více než 1,3 milionů nákaz a kde zemřelo 66 385 lidí.
- Vedoucí politikové Evropské unie spojily síly: chtějí investovat miliardy euro do práce na vakcíně proti koronaviru.
- YouTube vymazala účet známého britského konspiračního teoretika Davida Ickeho, který o sobě mimochodem před časem tvrdil, že je Mesiáš. Tento bývalý fotbalista šířil na svém účtu četné konspirační teorie včetně nesmyslného tvrzení, že koronavirus se šíří prostřednictvím stožárů mobilních sítí 5G. Pozoruhodně, toto video existovalo i s českými titulky! Blázni po Evropě podpálili celou řadu stožárů mobilních sítí 5G a nejméně v jednom případě ohrozili v Británii komunikaci nemocnice, která se stará o pacienty nakažené COVIDEM-19.
1. 5. 2020 / Jan Paul
Když jsem před rokem napsal recenzi na výstavu sochaře Matouše Háši v Galerii Art Chrudim Luboše Jelínka, ani zdaleka jsem netušil, do jakého kontextu se dostane moje rada, aby začínající mladý a nadějný umělec raději odkrýval tváře svých soch, a umožnil tak průchod emocím. Proč by měl mít Diskobolos na hlavě respirátor? A proč by ho měl mít malý Ježíš spočívající na klíně své matky? Mohlo by se zdát, že plastiky tohoto sochaře jsou nyní nanejvýš aktuální, neboť zakrývání obličeje rouškou je současným dominantním vizuálním rysem tváří lidí tohoto světa. Přestali jsme se usmívat, ale i mračit, jakoby z člověka zmizel kus osobnosti, a jen oči mohou prozrazovat, co se v něm odehrává.
30. 4. 2020
30. 4. 2020
Ostrý pokles silniční dopravy a průmyslových emisí znamenal, že za poslední měsíc zemřelo v Evropě o 11 000 lidí méně než obvykle. Vedlo to k poklesu absencí v zaměstnání o 1,3 milionu dní, u 6000 méně dětí vzniklo astma, 1900 lidí nemuselo jít kvůli zdravotním potížím na pohotovost a nedošlo k 600 předčasným úmrtím.
Zatímco na koronavirovou pandemii po celém světě od začátku roku zemřelo více než 220 000 lidí, nynější situace nabídla pohled na čistší a zdravější svět, který je možný, pokud svět přestane používat v průmyslu znečišťující fosilní paliva.
Ve srovnání s loňskem poklesla míra kysličníku dusíku v ovzduší o 40 procent a množství miniaturních partikulátů v ovzduší pokleslo o 10 procent. Tyto dvě formy znečištění ovzduší, které oslabují srdce a dýchací systém, znamenají, že v jejich důsledku ročně umírá v Evropě asi 470 000 lidí.
Podrobnosti v angličtině ZDE
30. 4. 2020 / Karel Dolejší
"Demokracii tady teď máme, ale nemáme demokraty. Dokud je nebudeme mít, žádné volby nám nepomůžou. Když volí blbci, volí blbě… Instituce nás nezachrání."
Chráněný mokřad u Uherčic na Břeclavsku "někdo" zničil manipulací s kohouty melioračního systému, třebaže obec sama masivně investovala do vytvoření mokřadních ploch. Poté se do vyschlé půdy zakously traktory firmy Zemos, která je součástí koncernu Agrofert - ovšem České inspekci životního prostředí, která zničení mokřadu šetří, to ani během pětisetletého sucha nevadí ZDE.
Průběžné zpravodajství:
30. 4. 2020
- Čína nemá zájem zasahovat do amerických prezidentských voleb, konstatovala ve čtvrtek, poté, co se Donald Trump vyjádřil, že Čína "udělá všechno, co je v jejích silách," aby v prezidentských volbách v listopadu prohrál. Trump ve středu tvrdil, že Čína podporuje demokratického kandidáta Joea Bidena.
- Na koronavirus už globálně zemřelo nejméně 227 644 osob. Více než 3 193 961 osob bylo nakaženo.
- Jižní Korea poprvé od února nemá žádné nové domácí případy nákazy.
- Lidé po celém světě mají ve spánku noční můry o pandemii. Zdá se jim, že nemohou dýchat, že mají horečku, zdá se jim o zemětřesením, tsunami a tornádech, ale největší množství snů je o útocích létajícího hmyzu, množství švábů a červů.
- Šéf britské farmaceutické společnosti AstraZeneca Pascal Soriot uvedl, že v červnu až v červenci bude jeho firma vědět, zda vakcína, kterou vyvíjí Oxfordská univerzita, je funkční.
30. 4. 2020 / Bohumil Kartous
Vláda prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy oznámila záměr postupně otevírat školy. Tento záměr počítá s postupnou možností VŠ i SŠ studentů připravit se na státní zkoušky, případně maturity, přímo ve školách, byť s omezeným přístupem. Klíčové zkoušky, které mohou mít zcela zásadní vliv na budoucí život, nicméně absolvují i současní žáci ZŠ, uchazeči o studium na SŠ či víceletých gymnáziích. Jejich možnosti jsou přitom omezené, jelikož u 2. stupňů ZŠ se uvažuje pouze o možnosti “konzultací”, nikoliv o cílené přípravě. Navíc přijímací zkoušky proběhnou pouze v jednom termínu, což významně zvyšuje podíl náhody. Hrozí prohloubení v ČR už tak vysoké disparity v přístupu ke vzdělání. Ve hře je přitom stále možnost zrušení přijímacích zkoušek (Slovensko) nebo jejich modifikace.
30. 4. 2020
"Obce budou moci například zachytit dešťovou vodu do podzemních nádrží a
použít ji k zavlažování obecní zeleně, k chlazení ulic v době letních
veder nebo ke splachování ve školách, úřadech a jiných veřejných
budovách."
=> to je zejména skvělé v době, když neprší
Dělám předsedu zahrádkářské kolonie v Praze-Zbraslavi, píše Jan Molič v reakci na tento článek. Vodu čerpáme z vlastního zdroje a je to voda, která by jinak odtekla rovnou do Vltavy. Fakticky vodu vracíme na kopec. Současnou terminologií zadržujeme vodu v krajině. Ročně se může jednat až o 10000 m3 vody. Z hlediska státu jde o kapku v moři, z hlediska působení jedné obyčejné organizace je to hodně.
30. 4. 2020 / Beno Trávníček Brodský
30. 4. 2020 / Boris Cvek
Vědecké články z časopisů New England Journal of Medicine a Journal of the American Medical Association ukazují, jaký byl dosavadní průběh nemoci a její následky u pacientů dětského věku (Wu-chan), věková charakteristika a druh poskytnuté zdravotní péče (Kalifornie), průběh šíření nákazy v léčebně dlouhodobě nemocných (stát Washington), průběh nemoci u bezdomovců (Boston), pacientů s mrtvicí a statistiku přijatých pacientů s akutním koronárním syndromem (infarkt) v období před a běem epidemie koronaviru (severní Itálie).
30. 4. 2020 / Miloš Dokulil
Čtenáři Britských listů nemohou teď denně nezakopnout o tuto otázku; pouze ji mají v rámci inzerce „aktualizovanou“ na současnou koronavirovou epidemii covid-19 (která by se mohla kdykoliv znovu opakovat jako běžná chřipka, jak teď o tom začali ujišťovat svět čínští specialisté na nakažlivé choroby). I když bývala rovněž občas období, kdy víra v Boha či v bohy mohla mít nosnost záchranné brzdy před neznámou epidemicky působící metlou v případě, že se člověk uchýlí k upřímné niterně prožívané modlitbě, vnímané jako vyslyšitelná prosba o ochranu před zákeřnou smrtí. V českých soudobých poměrech máme křesťansky věřících bližních jen zhruba 10 %. Čili většina našich spoluobčanů zůstane vůči té otázce v záhlaví této úvahy či přímo naléhavě mrkajícího inzerátu z BListů zřejmě netečná. Leč zkusme přesto aspoň trochu si v těch náboženských souvislostech přiblížit některá užitečná fakta.
30. 4. 2020 / Daniel Veselý
Dramatickému selhání domněle vyspělých západních zemí, jež se marně snaží klopýtat mezi hromadami mrtvých a ekonomickými ztrátami způsobenými rozsáhlými karanténními opatřeními, se u nás nevěnuje náležitá pozornost. Proč si Spojené státy, Velká Británie, Itálie, Francie, Španělsko, Belgie nebo Nizozemí vedou v boji s pandemií tak špatně – na rozdíl od zemí jihovýchodní Asie či Nového Zélandu? Není snad zakopaný pes v dysfunkčním politickém a ekonomickém systému opírajícím se o benevolenci dravčího byznysu, o čemž se v českém mediálním prostředí prostě nehovoří – a pravděpodobně jen tak hovořit nebude? Jestliže však nedokážeme vystřízlivět z některých přetrvávajících iluzí, nebudeme schopni v ČR změnit vůbec nic.
29. 4. 2020
Vy víte, Andreji, že Boris Johnson opustil manželku která umírá na rakovinu? A že má s různými ženami asi sedm dětí, které utajuje? A že odmítáním zavést včas karanténu způsobil smrt až 40 000 nevinných lidí? Hanba.
— Jan Čulík, University of Glasgow (@CulikOf) April 29, 2020
29. 4. 2020
V některých tamních zařízeních pro seniory zemřel až každý třetí obyvatel - což je úmrtnost, která by byla šokující v jakékoli krizi.
Průběžné zpravodajství:
29. 4. 2020
Please be aware there are skin signs of covid. Purple red papules on the fingers and toes. Looks like chilblains/ pernio. May have no other covid symptoms. Seen in young people.
— Dawn Wahezi (@DWahezi) April 11, 2020
Images of pernio like changes of Covid-19 from Italy @TamarPedsRheum @NataliaVasCan @IreneBlancoMD pic.twitter.com/5jKp04Yykq
29. 4. 2020 / Albín Sybera
BBC před několika dny uvedla reportáž o druhém nejbohatším Číňanovi (podle Forbes.com mu patří 22. příčka na světě ZDE) Jacku Ma a jeho celosvětové kampani za zpřístupnění zdravotnických pomůcek zemím, které jsou při zaopatřování si výbavy pro potírání výskytu Covid-19 v mezinárodním měřítku znevýhodněné.
Kromě zajímavých poznatků o propojení čínského kapitalismu s vládou jedné strany v Číně je reportáž také dobrou ilustrací, jak má toto propojení v éře Covid-19 celosvětový přesah (ve střední Evropě mj. například ZDE).
Z českého pohledu je reportáž také výstižná způsobem, jakým hovoří o miliardářích profitujících z růstu druhého největšího trhu na světě. Nikde v ní nenaleznete jednostranný pohled na společnosti operující v Číně jako subjekty věnující se pouze obchodní činnosti, jak je tomu například zvykem na portálu Seznam.cz v případě PPF (ZDE anebo ZDE).
29. 4. 2020 / Miloš Dokulil
Asi se nemusím moc namáhat s překládáním toho, co je mezi
uvozovkami v nadpisu. Nanejvýš impulzivní? Nebo jenom hodně
spontánní? Dost vznětlivý? Docela málo ovládající své pocity
(či taky vášně?)? Ale vážně! Když nám takhle v mezičase
zdivočil jeden virus, musí se hned ukazovat prstem na prezidenta
jednoho z nejvýznamnějších států dnešního světa? Ne-li
stále ještě ekonomicko-politicko-vojensky „jedničky“ na této
zeměkouli? (Už třeba navíc také kvůli tomu, že ještě
v časech ČSSR jsme jako statní rodáci mohli se vskrytu
pyšnit tím, že první Trumpovou manželkou byla Češka, Ivana,
rozená Zelníčková. Tento svazek vydržel celých 15 let a mohl se
kromě jiného rovněž pyšnit třemi dětmi.)
(Pozn. red. Jak na to poukazuje americká profesorka Karen von Kunes, Američani nevědí, že Trumpovy děti jsou Češi:)
)
Mezitím v Absurdistánu 126:
29. 4. 2020 / Tomasz Oryński
Další rekordní náklad zboží dorazil do Polska! Avšak z nějakého důvodu se vláda rozhodla z jeho příjezdu tentokrát neudělat velkou propagandistickou akci tak, jak to učinila s nákladem lékařských pomůcek z Číny minulý týden. Tentokrát byl náklad dopraven po moři - největší nákladní loď na světě, Agia Trias, dodala 140 000 tun kolumbijského uhlí do gdaňského přístavu! Protože, jak jsme se dověděli minulý týden z poučení, které pro žáky připravilo polské ministerstvo školství, globální oteplování může být pro Polsko jedině dobré.
29. 4. 2020
Španělský vládní "Plán přechodu k nové normalitě" místo toho, aby jako v jiných zemích stanovil konkrétní data uvolnění jednotlivých opatření, stanoví fáze a kroky, které tyto fáze zahrnou. Jejich provádění bude záviset na konkrétních indikátorech a situace bude přehodnocována každé dva týdny, informuje Carlos E. Cué.
29. 4. 2020
Čínští vědci tento týden oznámili, že jsou přesvědčeni, že nový koronavirus nebude vymýcen, a předpověděli, že se choroba zřejmě bude periodicky vracet - podobně jako chřipka, informuje Marina Pitofskyová.
29. 4. 2020
Lékaři v Británii, Itálii a Španělsku byli varováni, aby sledovali vzácnou zánětlivou chorobu dětí, která je možná spojena s novým koronavirem, upozorňuje Maria Chengová.
29. 4. 2020
Vědci z Nenckého institutu experimentální biologie spolu s Polskou akademií věd zahájili práce na protokolu, který by umožnil skupinové testy na nový koronavirus. Tým vědců tvrdí, že doufá, že by nová metoda měla umožnit zvýšit počet testovaných vzorků ze současných 10 000 denně na více jak 100 000.
29. 4. 2020
Co se stane s maďarskými malými podniky během recese vyvolané koronavirem, která může trvat po předvídatelnou budoucnost? To je otázka v mysli mnohých, jak těch, kteří jsou zasaženi, tak těch, kdo se snaží problém vyřešit, píše András Vaski.
29. 4. 2020
29. 4. 2020
Polští zemědělci byli již tvrdě zasaženi koronavirovou pandemií, která jim znemožnila využít sezónních dělníků z Ukrajiny. Nyní situaci dále zhoršilo bezprecedentní sucho, píše Michel Viatteau.
29. 4. 2020
Dva specifické typy nosních buněk byly identifikovány jako pravděpodobné původní infekční body infekce COVID-19. Vědci zjistili, že pohárkovité a řasnaté buňky v nose vykazují vysokou hladinu vstupního proteinu, který nový koronavirus používá k pronikání do našich buněk. To může pomoci objasnit vysoký rozsah přenosu. Studie s použitím sítě Human Cell Atlas Lung Biological Network dále zjistila, že také buňky v oku a některých dalších orgánech obsahuje proteiny umožňující vstup viru.
29. 4. 2020
Možná nevědí, jak fungují magnety - ale skupina Insane Clown Posse skvěle rozumí tomu, jak by se kulturní osobnosti v této době měly chovat ke své komunitě, píše Spencer Kornhaber.
29. 4. 2020
Řada zemí pomalu začíná uvolňovat svá karanténní omezení - a Německo není výjimkou. Ale vědci varují, že opatření mohou být uvolněna příliš brzy, což hrozí druhou vlnou infekce.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
29. 4. 2020
Říkejte mu někdejší a budoucí bůh války. Armádní dělostřelectvo, zanedbávané během 20 let nahánění guerill, je obnovováno jako zbraň pro multidoménové válčení proti Rusku a Číně. To ovlivní vše - od toho, jaké střely armáda nakupuje, přes to, kteří důstojníci jsou povyšováni, až po to, jak jsou síly organizovány do bitvy - strukturu sil načrtnutou v nové studii oddělení Army Futures Command nazvané AimPoint, píše Sydney J. Freedberg Jr..
29. 4. 2020 / Karel Dolejší
Podle premiéra Andreje Babiše jeho vláda opatřeními během koronavirové pandemie zachránila "tisíce mrtvých" a nedopustila se žádné chyby, když protikrizová opatření převedla pod ministerstvo zdravotnictví - což ovšem ve svém rozsudku odmítl pražský městský soud ZDE. Mezitím v ČR probíhá metodologicky zásadně pochybený "průzkum promořenosti" postavený místo na reprezentativním vzorku na "kvótním samovýběru" dle vlastní úvahy se dostavujících účastníků, který tak přes masivní plánovaný počet 27 000 osob nemá nejmenší šanci zjistit, kolik procent občanů opravdu prodělalo chorobu COVID-19 ZDE ZDE.
29. 4. 2020
tisková zpráva Ministerstva životního prostředí ČR
Sucho v České republice se prohlubuje. Nedostatek srážek a zvyšující se průměrná teplota zvyšují deficit vody v půdě i v tocích. Po další mírné zimě je situace již téměř kritická. Česko se na sucho musí i nadále adaptovat. Určitě pomáhají projekty řešící návrat vody do krajiny i výstavba vodovodů a nových zdrojů vody v obcích a městech. Ministerstvo životního prostředí v loňském roce podpořilo přes 4600 projektů řešících problémy se suchem za více než 2 miliardy korun. Letos už má otevřené výzvy pro další projekty za 2,5 miliardy korun a o dalších až tři a půl miliardách korun jedná – přidat chce třeba na Dešťovku v domácnostech, výsadbu stromů nebo zajištění zdrojů pitné vody v obcích. Na 12. května svolal ministr Brabec také Národní koalici pro boj se suchem.
28. 4. 2020
Měli bychom si velmi bedlivě všímat varování z těch zemí, které se v
současnosti rozkládají. Pokud obětujeme základní míru rovnosti za
hospodářský růst, budeme tím riskovat rozklad společnosti i politiky.
Pandemie nás nemění, alespoň ne v krátkodobé perspektivě.
Ukazují, co jsme zač. Reagujeme na ně tak, jak nás utvořila předchozí
desetiletí.
Je to zjevné, když vidíme šířící se masakr v USA a v
Británi, a to kontrastuje s tím, čeho jsme dosáhli v Austrálii. Možná
si myslíme, že naše společnosti jsou víceméně podobné, avšak právě teď
jsme svědkem rozdílů mezi nimi a způsobem, jímž se Austrálie dosud
vyhnula určitému politickému a společenskému úpadku, a to v Austrálii
zachraňuje životy, píše Waleed Aly, komentátor australského deníku The
Sydney Morning Herald.
28. 4. 2020
27. 4. 2020
Prague mayor under police protection amid reports of Russian plot https://t.co/riMOiB0PUs
— The Guardian (@guardian) April 27, 2020
Deník Guardian informuje, že pražský primátor Zdeněk Hřib a Ondřej Kolář se měli stát terčem možného ruského atentátu prostřednictvím ricinu. Podle týdeníku Respekt přicestoval nedávno do Prahy s ricinem ruský diplomat. Hřib má policejní ochranu.
Průběžné zpravodajství:
27. 4. 2020
27. 4. 2020
Worked 50+ hours this week in paediatrics, lots of unusual presentations with covid - seen weird rashes (dark knuckles?!!!), completely nonsensical physical signs, and a lot of head-scratching from doctors.👨🏽⚕️
— the palpitations (@ThePalpitations) April 26, 2020
Coronavirus is a mutant liar of a disease... especially in kids. 😕 pic.twitter.com/byUFXcwB9K
27. 4. 2020
Ve skrytém soupeření západních společností s ruským vojenskoprůmyslovým komplexem v oblasti stavby tanků po triumfálním objevení se těžké univerzální pásové platformy Armata nastoupila zřetelná jasnost. I když poněkud podmíněná, píše Ivan Konovalov.
27. 4. 2020 / Vít Kučík
27. 4. 2020 / Miloš Dokulil
Ne že bych zrovna mínil takto připomínat, že když se konečně zhruba před pěti tisíciletími začalo skromně uplatňovat hláskové písmo, jednotlivé hlásky se od sebe neoddělovaly (včetně pak slov). A ne že by měl pisatel právo přezíravě oslovovat možné čtenáře tykáním (hned od nadpisu, nezdvořák). A taky „ne že by“ se o tom nepsalo a nemluvilo pořád: Copak tu nemáme epidemii, o níž zatím přijatelně nevíme, jak se bude její virus chovat, když se konečně podaří lidstvu vrátit k tzv. normálním poměrům?